SPAARLOKETTEN, DE PINKSTERDRUKTE. RatfifieraRsch Weerbericht, De Firma DE LANGE DE MORAAZ AGENDA M.KATER Stadsnieuws te ALKMAAR verhuurt in haar ondergrondsche kluisinrichting waarvan de huur bedraagt vier gulden per jaar. Binnenland Dinsdag 10 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Blanke duivels, 2. Handen omhoog (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: De kermismeid (voor eiken leeftijd). 7.30 uur, Victoria Theater: De woestijn koerier (voor eiken leeftijd.) Woensdag 11 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Blanke duivels, 2. Handen omhoog (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: De kermismeid (voor eiken leeftijd). 7.30 uur, Victoria Theater: De woestijn- koerier (voor eiken leeftijd). 8 uur, Central, Maranatha-samenkomst, sprekers de heeren J. Groen e.a. Donderdag 12 Juni. 3 uur, De Unie, buitengewone ledenver gadering rijwielpadvereeniging „Noord-Ken- nemerland". 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Blanke duivels, 2. Handen omhoog (boven 14 jaar), t 7.30 uur, A. B. T.: De kermismeid (voor eiken leeftijd) 7.30 uur, Victoria Theater: De woestijn koerier (voor eiken leeftijd). 8 uur, De Unie, vergadering Oranje-Ver- ïeniging. Vrijdag 13 Juni. 5 uur, De Unie, Algemeene Vergadering fan de afd. Alkmaar der Maatschappij van /Weldadigheid." ALKMAAR Ml ENT Naar buiten, naar buiten! is met de Pink sterdagen niet alleen de leuze van de stadsbewoners geweest, doch ook die van de bevolking van geheel Noord-Holland. Hemelvaartsdag is een schitterend voor proefje geweest van de Pinksterdrukte. Weer is komen vast te staan, dat groote volksgroe pen met de Pinkster in grooter getale naar buiten trekken dan met Hemelvaartsdag het geval is. Het was dit jaar opvallend, dat het aantal toeristen op den eersten Pinksterdag sterk toeneemt. Het feit, dat de vorige week Dinsdag prachtig zomerweer optrad, droeg er veel toe bij, dat tal van gasten voor de Pinkstervacan *ie buiten huurden. Het weer bleef dagen prachtig en Zaterdag waande men zich reeds zeker van Pinksterweer, toen zich, volgens de weerkundigen, achter de Zuidelijke com pressie een opzet van hoogen druk vormde en wij, leeken, plotseling tot elkander zeiden „Wat zullen wij nou beleven. Het weer slaat om". De weerberichten hadden sinds Don derdag al melding gemaakt van het feit, dat de barometer zich in dalende richting be- ,woog, als gevolg van 'n belangrijke depres sie over Noord Spanje en de Pyreneeën, zoó- :dat de menschen die daar veel waarde aan hechten, met stelligheid verzekerden, dat wij 'rttet de Pinkster slecht weer zouden krijgen en waarlijk lsten Pinksterdag was het weer onzeker en van dien aard, dat het alle kanten uit kon. Gelukkig ging het den goeden kant kant uit, waardoor duizenden van .een Pink ster hebben genoten, als wij in geen jaren hebben gekend. Voor de seizoenzaken is de Pinkster uit- stekend geweest en wij verheugen ons hier over, aangezien niets ontmoedigender is, dan het nemen van voorbereidende maatregelen :voor een druk bezoek, zonder dat de men schen, die men verwacht, komen. Dat men ook nog op andere wijze pech kan hebben ondervond den eersten Pinkster dag de heer Helsdingen, de voormalige ex ploitant van het Oranje Hotel, die te Schoorl in de vroegere villa van mej. Jelgersma te Schoorl, bijzonder aardig aan den duinvoet gelegen, een hotel-pension inrichtte en de voldoening had voor de Pinkster geheel be zet te zijn, doch in den morgen van den eer sten Pinksterdag al zijn gasten zag verdwij nen tengevolge van een binnenbrand, die zich, dank zij het vlug optreden van de Schoorlsche brandweer, alleen bepaalde tot het uitbranden van een achterkamer, zoodat het bedrijf spoedig weer voortgang kon heb ben, doch die dermate schrik onder de gasten bracht, dat deze hals over kop elders een on derkomen zochten. De brand was ontstaan doordat men verzuimd had een electrisch strijkijzer uit het stopcontact te halen. Voor den heer Helsdingen, die niet tegen bedrijfsschade verzekerd was, bracht het ge beurde echter groot nadeel. Keken vooral de kellners in de aan zee ge legen zaken elkander den eersten Pinksterdag aanvankelijk aan met bedenkelijke gezichten, des middags werd het weer reeds dermate gunstig, dat reeds deze dag een bezoek bracht gelijk aan dat op Hemelvaartsdag, die zoo als men weet bijzonder gunstig was. Den tweeden Pinksterdag was het aan zee zoo druk, dat de zakenmenschen zich aldaar een dergelijk goede Pinkster niet herinneren. Het autopark mag te Bergen aan Zee een uitkomst worden genoemd. Tweeden Pink sterdag stationeerden daar niet minder dan 500 auto's. Ook in Bergen-Binnen was het buitenge woon druk. De terrassen van de verschillen de zaken bleken gezochte gelegenheden voor de naar ververschingen begeerige bezoekers. De nieuwe lunchroom „Duinhoeve" aan de Breelaan mocht zich ook reeds in een druk bezoek verheugen. Beide dagen werden daar een duizend rijwielen gestald. In den tuin van Duinvermaak was het buitengewoon druk. Het daar gemaakte iparkeerpark deed goeden dienst, terwijl de tot stand gekomen (Verkeersverbetering, door het opruimen van den stal tot stand gebracht, van groote waarde bleek. i Het wandelpad langs de Breelaan bewees uitstekende diensten, doch voor het verkeer is deze laan op dergelijke dagen onvoldoende en zou de door het comité tot het, ongeschon den behoud van het Bergerbosch gewilde 'doortrekking van de Komlaan een belang- rijke verbeterip^ De Eeuwigelaan, waar men over een rij wielpad, een rijweg en een wandelpad be schikt bleek uitstekend te voldoen en zou ideaal zijn, wanneer aan de Hoflaan tegen over huize „Kranenburg" het rijwielpad ook werd doorgetrokken. De politie, versterkt met een groot aantal rijksveldwachters, regelde het verkeer uitste kend, zoodat ongelukken niet voorkwamen. De wielrijders zullen echter goed doen, waar dit mogelijk is, van het rijwielpad en niet van den rijweg gebruik te maken. In „De Rustende Jager" die volgens plan nen van den architect Groen inwendig smaakvol is veranderd, heerschte beide da gen een gezellige drukte en werd van de ge legenheid om te dansen een groot gebruik ge maakt. Het groote verkeer naar Bergen springt in het oog als men weet, dat de tram den lsten Pinksterdag 6191 personen op het traject Alkmaar—Bergen aan Zee vervoerde d.i. 1000 personen meer dan het vorig jaar, en op den Tweeden Pinksterdag 17712 personen d.i. 8000 meer dan het vorig jaar. Daar naast kwamen duizenden per rijwiel en even eens duizenden per auto. Het autorijdend pu bliek heeft weer heel wat benzine verstookt, zoodat ook de aandeelhouders van de Ko ninklijke redenen hebben verheugd te zijn over de mooie Pinksterdagen. Overal elders ook drukte langs de kust. In Egmond aan Zee was het eveneens drukker dan het vorig jaar. Ondanks dat het water iriteerend koud was, namen daar zeer velen een bad en viel daar reeds een gezellig strandleven waar te nemen. De tram ver- vperde naar Egmond aan Zee den len dag 1776 en den 2den dag 2721 passagiers of wel 1000 meer dan het vorig jaar. De tram AlkmaarSchagen vervoerde den eersten dag 877 en den 2den dag 1672 passa giers, hetgeen op dit lange traject met deze drukke dagen onbevredigend moet worden genoemd. In Schoorl en Kamperduin was het ook heel druk. De politie regelde aldaar, eveneens ver sterkt door rijkspolitie, uitstekend het zeer drukke autoverkeer. De toestand van den weg liet veel te wen- schen over, doch de vele mopperaars kunnen wij verzekeren, dat dit niet de schuld is van het gemeentebestuur van Schoorl, dat be sloot den weg van Bergen tot Kamperduin geheel te vernieuwen en op 4% M. beharding te brengen. De steenen staan er reeds, doch het was niet mogelijk met het werk voor Pinkster gereed te zijn, omdat eerst de gas buizen in den weg moeten worden gelegd (Schoorl krijgt ook gas). Uit Texel wordt ons bericht, dat ook dit eiland zich met de Pinksterdagen in een druk bezoek mocht verheugen. Van Zaterdagmid dag tot gisteravond vervoerde de boot 2662 passagiers, 773 rijwielen, 45 auto's en 27 motorrijwielen. Verschillende malen werd er met 2, inplaats van met 1 boot gevaren en de laatste keer bleek zelfs een extra boot voor de rijwielen noodzakelijk. Het vervoer met de Aikmaar-Packet van Amsterdam naar Alkmaar, dat den lsten Pinksterdag niet groot was, was den 2den Pinksterdag zeer goed. Gisteravond vertrok de laatste boot „De Stierop" zelfs met een 800 passagiers, Op de eerste boot van Amsterdam had te Knollendam nog een ongeval plaats. Een pas sagier, die in de kajuit lag. ,te- slapen, kreeg, doordat de boot tegen de steiger botste, een ketel kokend water, die op een petroleum stel boven hem stond op zijn beenen, zoodat hij, na op de boot een noodverband te heb ben gekregen, in Alkmaar door den leider van het Roode Kruis, den heer Stoutjesdijk, moest worden verbonden. Dat ook Alkmaar van de drukte geprofi teerd 'heeft, kon op verschillende wijze wor den waargenomen. De café's maakten goede zaken, terwijl de dansgelegenheden gister druk bezocht werden. Van ongevallen van beteekenis vernamen wij niets. De Pinksterdagen, dagen van natuurgenot voor duizenden, liggen weer achter ons, al houden velen in onze streken nog trouw vast aan de traditioneele Pinkster-drie. EEN PLECHTIGHEID OP DE BEGRAAFPLAATS. Onthulling van een gedenksteen op het graf van wijlen ds. Meijer. De aankondiging, dat j.1. Zaterdag de ont hulling van den gedenksteen op het graf van wijlen ds. H. Meijer zou plaats hebben, had zeer veel belangstellenden naar de al gemeene begraafplaats doen gaan, wat wel wijst op een groote genegenheid en toewij ding voor den overleden predikant. De plechtigheid werd geopend met het ge zamenlijk zingen van Ps. 138 1 op verzoek van den heer P. K i e f t, voorzitter van het comité. Daarna ging deze voor in gebed, waarop volgde voorlezing van Ps. 93. Hierop wendde de heer Kieft zich tot de familie Meijer. Wij zijn diep ontroerd, zei spr., nu wij weder met elkaar hier bijeen zijn aan dit graf van uw man en vader, onzen herder en leeraar. Wij zijn samen gekomen, om den gedenksteen over te dragen, een ge schenk van leden der gereformeerde kerk van Alkmaar. Aan spr. was opgedragen om daarbij een woord te zeggen. Spr. dacht aan het woord in Genesis: „Ten dage als gij hier van eet, zult gij den dood sterven" en ook aap den brief aan de Romeinen, waarin gezegd! wordt, dat de dood het loon der zonde is. we' weten het allen, dat de dood komt door de" zonde. Maar spr. zou het willen hebben ovefj het leven, juist hier op deze plaats. Want dak is het voorrecht van allen, die in Jezu6 Jpj looven, dat zij gelooven in het eeuwige lw»j. Immers Hij heeft gezegd: „Ik ben de waar heid en het leven en die in Mij gelooft, zal leven, ook al ware hij gestorven". Deze gedenksteen, zoo ging spr. voort, zal ons niet spreken van den oooa, maar van het leven. Zullen wij spreken over hem, wiens stoffelijk omhulsel in dit graf ligt, over zijne deugden? Laat ons ook in dezen op den bodem der Schrift blijven, die ons leert, dat niemand niets is, en dat alle kracht van God moet komen. Dat immers was ook de overtui ging van hem, aan wiens laatste rustplaats wij hier staan. Den laatsten keer nog dat spr. hem had bezocht hij had het voor recht gehad dit meermalen te mogen doen had ds. Meijer gezegd: In en door mii zelve kan ik niets, maar door Hem alles, Wij zullen nog vaak stilstaan bij dezen steen, die ons telkens weer zal doen terug zien op het groote werk des Heeren te midden der gemeente, waartoe ds. Meijer het werk tuig was om haar te doen worden wat zij nu is: flink gebouwd en wel gefundeerd. Verblij dend noemde spr. het, hier te mogen spreken, waar het gaat over het werk des Heeren. Dat werk ziet ge in dezen steen. God heeft Uw man en vader daarvoor willen gebruiken. Op verzoek van den heer Kieft werd hier op het doek weggenomen, dan den steen dek te, zoodat deze nu voor iedereen zichtbaar werd. Deze steen, aldus ging spr. toen voort, wordt u geschonken door leden der geref. kerk van Alkmaar uit piëteit en dankbaar heid voor wijlen uw echtgenoot en vader. Namens hen allen draag ik hierbij den steen aan u over. Moeilijke, maar ook gezegende jaren. De oudste zoon van ds. Meijer betuigde namens zijne familie oprechten dank voor de woorden van hulde en dank aan het adres van zijn vader gesproken en voor het schit terende blijk van waardeering tot diens na gedachtenis aangeboden. Spr. schetste hoe moeilijk deze dag voor de familie is, nu zij sterker dan anders weer wordt herinnerd aan den dag van de begrafenis van den dierbaren echtgenoot en vader, maar, zei hij dan, wij mogen niet te veel kijken naar wat achter ons ligt, doch moeten vooruit zien. Vele moeilijke jaren heeft vader hier doorgebracht, maar hij heeft ook zegen op zijn werk gezien, dank zij ook uw aller daadwerkelij'ken en moreelen steun en vooral van den kerkeraad. Spr. dankte allen voor wat zij in die jaren voor zijn vader zijn geweest en uitte den wensch, dat diens afgebroken werk spoedig door een ander zal mogen worden voortgezet ter eere van Hem, wien alle eere toekomt. Ds. Meijer blijft prediker. Ds. Dunner uit Broek op Langendijk noemde als de groote beteekenis van dezen dag, dat ds. Meijer ook na zijn overlijden blijft dóórpreeken. Wij zien in hem niet alleen den echtgenoot én vader, maar vooral den herder en leeraar, die ons steeds naar Boven wees. Hebben wij zijn prediking vol doende aangenomen en zijn wij er door tot onszelve ingekeerd? Zoo ja, dan zal hij niet tegen ons getuigen, maar met ons uitjubelen, collecte toe te lichten. Er zijn in ons land een aantal oud-gedien- den, voornamelijk van het Indische leger en van de marine, die van een klein pensioen moeten leven. Dikwijls maakt ouderdom of ook minder goede gezondheid meestal door een langdurig verblijf in de tropen ontstaan, het hun niet mogelijk er wat bij te verdie nen. Nu bestaat de vereeniging „Fonds tot ondersteuning van Invalide en behoeftige ge- pensionneerde Militairen en Schepelingen Deze vereeniging streeft ernaar hun eene kleine toelage per drie maanden te verschaf fen, wanneer na nauwkeurig ingesteld onder zoek de noodzakelijkheid hiertoe blijkt. De jaarlijksche collecte moet o.a. de moge lijkheid hiertoe scheppen. Laat iedereen begrijpen, welk een goed werk hij doet door met eene gave mede te werken in het verschaffen van die kleine ver hooging van inkomsten, die de levensvreugde van de oudjes wat kan vermeerderen. Moge deze uiteenzetting tot het goed sla gen van de collecte mede werken. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING Genomen baden van 1 Juni tot en met 8 Juni: Heeren 1143 Dames 1204 Kosteloos: Jongens342 Meisjes213 Totaal 2902 Temperatuur hoogst 73. RELIGIEUS SOCIALISTISCH VERBOND. Vrijdag werd een ledenvergadering ge houden van de onlangs te dezer stede opge richte afdeeling van het Religieus Socialis tisch Verbond. De door het Bestuur ontwor pen statuten en huishoudelijk reglement wer den, na eene uitvoerige bespreking, met alge meene stemmen vastgesteld. Eveneens had vaststelling plaats van het bedrag der con tributie voor leden en donateurs. Nu de V. A. R. A., in verband met de nieuwe zendtijdre geling, over meer zenduren, beschikken, zal het hoofdbestuur worden verzocht te trachten zoo nu en dan belangrijke bijeenkomsten e.d door de radio uit te zenden. Vervolgens werd voor de eerstvolgende maanden een werk programma ontworpen. £>e eerste wijdings- dat Jezus Christus zal blijven leven ook voor ons nadat Hij is gestorven. Ééns, op den laatsten dag, zal deze steen worden weggenomen en zal ds. M. oprijzen. Zullen ook wij allen dan opstaan? Ja, mits wij hebben geloofd in zijn prediking van Jezus Christus en dien gekruisigd. Op verzoek van ds. Donner werd hierna door-de- aanwezigen aangeheven Ps. 103 9, waarna met een dankgebed, waarin ds. D. voorging, de plechtigheid werd besloten. Bijna alle aanwezigen bleven nog eenige oogenblikken rondom den steen geschaard om nog een blik te werpen op het graf van den overleden, door allen geëerden predi kant. Deze steen, van blauw zerk, draagt be halve de namen van twee kinderen, die den vader in den dood zijn voorgegaan, de inscriptie: „Ds. Harmannes Meijer, predi kant der gereformeerde kerk te Alkmaar, geb. 17. Juli 1868, overl. 21 Nov. 1929. Hij predikte ons Christus en dien gekruisigd". De leden der geref. kerk hebben hier een daad van schoone piëteit verricht, getuigend van groote waardeering van den heenge- ganen herder en leeraar, die zich hun vriend toonde. 50-JARIG BESTAAN FIRMA J. SPRUIJT v.h. H. LEIJERS. Hedenmorgen werd in intiemen kring, in tegenwoordigheid van directie en voltallig personeel, het 50-jarig bestaan herdacht van bovengenoemde firma. Te dien einde waren directie, familieleden en personeel om plm. acht uur in de zaak bijeengekomen. Namens het personeel te Alkmaar werd de directie gecomplimenteerd door den heer G. Veel, die in een korte toespraak waardeeren- de woorden sprak over de goede verstand houding tusschen patroons en personeel. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spreker namens het personeel te Alkmaar een speciaal voor dit doel ontworpen hangklok aan, in barokstijl. In korte woorden dankte de heer J. Spruijt het personeel voor de gelukwenschen en voor het prachtige cadeau. Hij memoreerde de steeds prettige onder linge samenwerking en besloot met den wensch, dat deze immer zou blijven voort duren tot heil van de zaak en hare em- ployé's. Gedurende deze toespraken waren inmid dels enkele groote touring-cars in de Lange- Straat voorgereden, ruimte biedend voor on geveer 80 personen. Nadat ieder zich hierin een goed plaatsje had weten te verzekeren, werd gereden naar het filiaal te IJmuiden. Hier werd de directie ontvangen en gecom plimenteerd door den filiaalchef, den heer S. Warmer, die namens het personeel te IJmuiden ook een huldeblijk aanbood. Na een kort oponthoud ging de tocht via Haarlem en Amsterdam naar het Gooi, waar de verdere feestviering zou plaats vinden. COLLECTE VOOR OUDE, BEHOEFTIGE MILITAIREN. Men schrijft ons: Op 11 en 12 Juni a.s. zal met toestemming van B. en W. de bovenstaande collecte wor den gehouden. De ervaring van vorige jaren heeft geleerd, dat het noodzakelijk is de beteekenis van deze bijeenkomst heeft plaats op Zondag 22 Juni a.s., waarin als spreker zal optreden Ds. A, v. d. Heide, lid der Tweede Kamer, te Voorburg, een in de-moderne arbeidersbewe ging bekende persoonlijkheid. VOOR ONGESCHONDEN BEHOUD VAN HET BERGERBOSCH. Steun van rijk en provincie noodig. De heer C. Thomassen, lid van Prov. St, schrijft in „Het Volk": Twee kwesties zijn het, die de bevolking van Bergen te hoop hebben gedreven. De eerste betreft een weg door het Berger bosch, dat nu de vorige week door de ge meente is aangekocht. Die weg bestaat nog niet, doch komt wel voor op het Provinciaal Wegenplan. Wordt hij aangelegd, zoo meent men te Bergen, dan lijdt het bosch onher stelbare schade en wordt ook de reigerkolonie in de hooge boomen dicht bij Duinvermaak verjaagd. O.i. is deze kwestie niet urgent. De ge meenteraad heeft zich uitgesproken tegen het aanleggen van dien weg en dus komt hij er niet, zoolang de raad niet van opinie ver andert. Toch is deze zaak wel van belang voor Bergen. Voor den niet gewilden weg ont vangt de gemeente geen cent uit de opbrengst van de Wegenbelasting. Dit zou wel het ge val zijn, indien in plaats van den weg door het bosch de Eeuwige Laan en eventueel de voorzetting langs de Komlaan op het Pro vinciaal wegenplan werd gebracht. Deze komen onmiddellijk voor een uitkeering in aanmerking, wat de gemeente misschien in staat zou stellen op ander gebied iets te on dernemen, dat nu naar krachten te boven gaat. Hiermee zijn we meteen beland bij de tweede kwestie. Zooals we reeds zeiden, heeft de ge meente het Bergerbosch gekocht. Het is 73 H.A. groot en kost haar 96.000. Op ad vies van den Boschraad heeft het Rijk voor- loopig voor 10 jaar een jaarlijksche bijdrage van 1600 toegezegd. Slechts een klein gedeelte bestaat uit hoog opgaand hout. Het grootste gedeelte is een typisch duinbosch langs den binnenvöet der hooge duinen, zooals er in Nederland geen ander van die groote te vinden is. Voor Bergen in de eerste plaats, doch zeker ook voor den heelen kop van Noord-Holland, die arm is aan natuurschoon en bovenal aan bosch ,is het van groot belang, dat dit ter rein onbebouwd zal blijven en vrij toeganke lijk voor ieder, die van zijn bekoring wil ge meten. Eén terrein ontbreekt Gelukkig is dit nu bereikt, althans voor 90 pCt. Aan het nieuw verworven bezit ont breekt n.1. een gedeelte, dat er onmiskenbaar één geheel mee vormt. Het is bestemd voor bouwterrein en krach tens een servituut mogen er niet meer dan 12 villa's op gebouwd worden. Komt het zoo ver, dan zal behalve de Jan Willemlaan, on geveer de helft van de bekende Sparrenlaan wel behard moeten worden en dus haar eigenaardig karakter er bij inboeten. Onge twijfeld zou dit een groot verlies zijn en be grijpelijk is dus de agitatie om dit terrein te doen koopen door de gemeente. Het is nu nog in het bezit van de Bouw- en Bouw grondmaatschappij Bergen-Binnen, die er graag af wil, omdat zij in liquidatie is. Zij naar waarnemingen, verricht in den moreer van 10 Juni. r Medegedeeld door het Kon. Nederl. Mol Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.7 te Biar- xitz. Laagste barometerstand 735,9 te Seidis- fjord. Verwachting, geldig tot den avond van 1j Juni: Zwakke tot matige, Zuid Westelijke wind' toenemende bewolking; waarschijnlijk eeni™ regen; iets koeler. nige schijnt echter nogal een hoogen prijs te vra. gen, 92.000 voor de 9'A H.A. naar we meenen. Zóó wijd kan de gemeente niet hap- 5en. Zij voteerde immers pas 96.000 voor et Bergerbosch en moet daarvoor en voor rioleering, scholenbouw en wegenverbetenns reeds een leening aangaan van 400.000 Toch is zij bereid een offer te brengen en voor den aankoop 30.000 beschikbaar te stellen. Het Comité van actie tot het onge schonden behoud van het Bergerbosch ga randeert haar een bijdrage van 10.000 doch ook met die hulp is de aankoop nog lang niet mogelijk. Er zal steun van buiten de gemeenten moeten komen en daarvoor zijn Rijk en Pro vincie de aangewezen lichamen. Het valt moeilijk te gissen, of deze bereid zijn bij te springen. In elk geval moet het o.i. gevraagd worden, spoedig en met klem. Het zou ons n.1. niet verwonderen, als er reeds kapers op de kust waren. Daarom zou het ons heel bedenkelijk voor komen, als Provinciale Staten niet reeds in de Juni-zitting een beslissing konden nemen Wel is het tegen den regel, doch nood breekt wet. Uit die overweging is het, dat en kele leden onzer fractie hebben besloten, zich nu al te wenden tot Ged. Staten met het ver zoek, te willen bevorderen, dat over even- tueelen steun uit de rovinciale kas reeds in de zomerzitting kan worden beslist. Het is tc hopen, dat formeele noch andereb ezwaren dit onmogelijk zullen maken. Dit is waarlijk een gunstig geluid. Naar wij vernemen, staan ook de andere Statenfracties sympathiek tegenover deze voor den kop van N.-H. zoo belangrijke aan gelegenheid. De V.D., de V.B. en de R.K. fracties stelden reeds eerder plaatselijk een onderzoek in, terwijl de Christ. Hist en A R Statenfractie de zaak dermate belangrijk achtten, dat deze een comitélid uitnoodigden de belangen van de door het comité aan df Staten gezonden adressen te verdedigen. Er is dan ook veel kans, dat de Staten, ge zien de urgentie, in die zitting van 17 juni, besluiten de gevraagde steun te verkenen. BRANDEN. Boerenwoning afgebrand. Om ongeveer 8 uur Zaterdagavond brak brand uit in de kleine, vrijstaande boeren woning van den heer J. Klaver aan den La- gedijk, gem. Katwoude. Het huis en een daar bij staande hooiklamp werden een prooi der vlammen. De schade, circa 5000 beloopend, wordt, naar de Crt. vernam, geheel door ver zekering gedekt. De oorzaak is onbekend. De bewoners waren afwezig, doch een der buren redde de kinderen, die reeds in het bed la gen. De reding was juist op tijd, want door den zeer sterken wind greep het vuur snel om zich heen. Landbouwschuur verwoest. Zondagavond omstreeks kwart over tien is brand uitgebroken in de groote landbouw schuur van den heer J. Vink aan den Schalk- wijkerweg op den grens der gemeente Haar lem en Haarlemmerliede. Het vuur vond gre tig voedsel in een voorraad van ongeveer 2000 K.G. hooi. Omstreeks half twaalf was men den brand meeser. De schuur is totaa' afgebrand. DE OPENING VAN DE JEUGDHER BERG „N.B.A.S.-BONDSHUIS". Zaterdag werd te Oldebroek het N.B.A.S. Bondshuis ingewijd, welk ge bouw niet alleen zou dienen als eigen centrum van dezen Bond, doch tevens is ingericht als jeugdherberg, die als zoodanig openstaat voor alle trekkende jongeren in Nederland, zoowel als uit het buitenland. DEMONSTRATIE NIEUWE REDDING BOOT. Komt na kantelen uit eigen be weging weer in goeden stand. Onder zeer groote belangstelling had te Delfzijl in de loodshaven de „kanteling" plaats van de „Neeltje Jacoba", de zelfrich- tende motor-redingsboot, gebouwd op de werf van gebr. Niestern te Delfzijl. Deze boot, een zusterschip van de bekende motor reddingsboot „Insulinde", is door de vereeni ging voor den Effectenhandel geschonken aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding maatschappij en zal gestationneerd worden te IJmuiden. Door een drijvende hijschbok werd de boot langzaam gekanteld, tot de kiel naar boven lag. Precies een minuut later be gon ze langzaam terug te kantelen en spoe dig rees ze in snel tempo overeind. De proef is schitterend gelukt. Ongeveer 12.000 toeschouwers woonden de demon stratie bij, w.o. een paar duizend Duit- sclicrs. De uitvinder, de heer Nistern, zijn echtge- noote en dochter, alsmede kapitein Toxopeus eenige journalisten en twee leerlingen van de zeevaartschool maakten de buiteling mede- zonder onaangename gevolgen. SCHADE AAN DE SLUIS TE IJMUIDEN. Het Nederlandsche stoomschip »N*J' kerk" van de Holland Afrikalijn» nje bestemming voor Hamburg heelt bij n vertrek van IJmuiden eenige sc^aj. veroorzaakt aan de sluis. Hoe groot a schade is heeft men nog niet vastgestei Het schip heeft eveneens eenige scn de bekomen. De „Nijkerk" heeft de re - naar Hamburg voortgezet.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2