mkiinhG Cumul Bij Examens Radio-hoekje FEUILLETON. De betalende logé. LANDBOUW en VEETEELT. ritittftrd twee en dertigste Jaargang. Provinciaal nieuws No. 134 1930 Dinsdag IO Juni Woensdag 11 Juni. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.2.Con- tert. A. V. R. O.-Kwintet. 3.4.Naaicur- tus. 4.4.30 Voornaamste studiemuziek voor piano. Egb. Veen en L. Schmidt. 5.5.30 pramofoonpl. 5.306.45 Aansluiting van Het Rembrandt-Theater te Amsterdam. 6.30 koersen. 6140—7.Gramofoonpl. 7.7.30 j. Wehrens: Mei- en Pinkstergebruiken. 7.30 i8.-— Gramofoonpl. 8.30—8.45 Louis Da- jids voor de microfoon. 8.45—9.45 Concert, pmroeporkest. Mevr. Greta Stotijn—Mole- faar. zang. 9.4510.Louis Davids. 10. ersberichten. 10.10 Vervolg concert. 11. |2.Aansl. Carlton Hotel. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) .15—9.30 Concert. 10.30—11.— Zieken- ienst. 11.11.30 Gramofoonpl. 11.30— 2.30 Harmoniumbespeling door M. F. Jur- aanz. 12.—12.15 Politieber. 12.302. üoncert. J. Richters, viool. P. de Vries, fluit, dej. Ellen Sandow, piano en orgel. 2.-2.45 poneert. Mevr. C. van RavenzwaayMollen, amp, alt. Joh. Lamen, bas. H. Wesseling, pola. H. Brugman, piano. 2.45—3.15 Lezen (oor Mej. Wentink. 3.154.Vervolg con- jert door de Kon. Marine Kapel te Den Hel ler. 5.6.Kinderuurtje. 6.—6.30 Laatste jes Radio-techniek. 6.30—6.45 Gramofoonpl. (.45—7.15 Piano-recital door R. Riphagen. ƒ.157.45 Ir. J. Rodrigues de Miranda E. „Hoe kan ik mijn radio-toestel tevens voor rramofoon-weergave geschikt maken?" 7.45 (—8.1 Politieber. 8.11.Uitzendavond. Sprekers. Dubbelmannen-kwartet Octavia; Mej. Ali le Large, piano. Chr. Radio-Orkest. (0.Persberichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.20— 1.20 Orkestconcert. 2.202.50 Gramofoonpl. R.05 ca. Toespraken o.a. door den Prins van CVales. 4.20 Dansmuziek. 5.05 Orgelspel (oor R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berich ten. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Piano-duo's hoor E. Bartlett en R. Robertson. 7.20—7.40 Pezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.Orkest- toncert. 11.20 Dansmuziek. 11.3512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50— t.20Gramofoonplaten. 4.05 Concert door Kwintet. 8.20 „La Pompadour" van Leo Fall. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo- Joonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 —11.20 Gramofoonplaten. 11.4012.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonpl. 1.25 r-2.50 Concert. Orkest, fagot en piano. 5 50 —6.50 Concert. Koor, orkest en solisten. 8.30 —9.10 Bezoek aan het Pumpspeciher-Kraft- werk te Herdecke. 9.20 De Vroolijke Woens dag. „Karusell". Daarna tot 12.20 Orkest concert. Ka.lund.borg, 1153 M. 3.50—5.50 Orkest concert. 7.5011.50 Concert. Orkest en solis ten, strijkkwartet. Brussel, 508.5 AI. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio-concert. 7.20 Gramofoonpl. 8.35 Gramo foonplaten. 8.50 Orkestconcert. Zeesen, 1635 AI. 6.507.20 Berichten 7.20—7.50 Gramofoonplaten. 10.3512.20 Berichten. 12.20—1.15 Gramofoonplaten 1.15—2.20 Berichten. 2.20—3.20 Gramo foonplaten. 3.204.20 Lezingen. 4.205.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Beetho ven-concert. Vocale- en instrumentale solisten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. DE INDISCHE ZENDTIJD. De meening der verschillende omroepvereenigingen. Men zal zich herinneren, dat de Radioraad aan de verschillende omroepvereenigingen verzocht heeft, het oordeel te vernemen Inzake het voorloopig advies aan de regeering inzake den Indischen zendtijd. Daarbij werd o.m. voorgesteld, dat de Phohi 61.5 procent zou besteden voor uitzen dingen van ontspannenden aard, waaronder te begrijpen een hoogstaand muziekprogram en nieuwsberichten. De N.C.R.V. en K.R.O. zouden 10 pCt. krijgen voor uitzendingen van religieuzen en stichtelijken aard, geënca dreerd door daarmee harmonieerende muziek Ook de V.A.R.A. zou 10 pCt. krijgen, te be steden voor uitzendingen van cultureelen aard. Het Hbl. verneemt thans, dat de V.A R.A. hiermede accoord gaat. Naar het Engelsch van K. CAMERON WARD. 15) „Wat doe je hier?" vroeg hij en keek tege lijk met onderzoekenden blik naar 't mandje, dat zij droeg. „Ik ben bij Anna geweest; jullie Anna. Een van haar kinderen is ziek." n „Anna? Ik weet van geen Anna af! „Kom, je herinnert je toch wel Anna Ma- son! Zij is immers jarenlang op Ladywood geweest?" „Och, ja, dat is waar ook! Maar hoor eens, Freda, nu ga je weer niet dadelijk heen! Eerst moeten wij deze zaak eens tusschen ons uitvechten!" Als in een droom hoorde Freda hem aan Anna vragen, toen die de deur opendeed, of ze hun haar voorkamer een tijdtje wilde af- [itaan, omdat hij en Miss Bell iets te bespre- Iten hadden. Al de gedienstigen op Ladywood hadden altijd bijzonder veel op gehad met Master Geoff; dus voelde Anna zich vereerd, dat zij hem dit genoegen mocht doen. Geoff vatte Freda's hoofdje tusschen zijn handen en vroeg met grooten nadruk: „Wat heeft die verschrikkelijk man mijn kameraadje gedaan?" Freda had moeite, haai' tranen in be- De Ver. van Liberale Radio-Amateurs gaat hiermede niet accoord. In haar antwoord spreekt zij als haar meening uit, dat het van groot belang geacht moet worden, dat eerst nog het advies van de Indische Regeering en van den Volksraad worde ingewonnen. Tot zoo lang acht men het wenschelijk de Phohi de beschikking over den zender te laten. m heeft zich op het standpunt gesteld, accoord te kunnen gaan met de voor gestelde 3.5 pCt. De vereeniging gevoelt ec-h- ïe:Ij-- s vo°r e€n sectarisohen omroep voor Indie, evenmin als voor Nederland. De Ned. Chr. Radiovereeniging kan hier mede niet accoord gaan. Deze vereeniging wenscht wel mede te werken aan een nationa- len omroep, doch niet aan een h.i. onbillijke, verdeeling, zooals die thans is voorgesteld. De Kath. Radio-Omroep heeft nog geen beslissing genomen. De K. R. O. wenscht eerst verdere adviezen af te wachten van vooraanstaande Indische katholieken uit de politieke en sociale beweging. De Radioraad had verzocht het oordeel vóór 30 Mei j.1. te ontvangen. In de vergadering van j.1. Donderdag van dit college heeft deze zaak een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Tot een definitief besluit is het echter niet gekomen. DE RADIORAAD. Twee leden nemen ontslag. Naar „De Standaard" verneemt hebben in verband met de beslissing van den minister tot verdeeling van den zendtijd, de leden van den Radioraad dr. Posthuma, oud-minister van arbeid en mr. A. Philips, oud-gezant dei- Nederlanden bij de Vereenigde Staten, aan de koningin hun ontslagaanvrage als leden van den Radioraad ingediend. VERGADERING VAN DEN VIERBOND GEHOUDEN DONDER DAG 5 JUNI IN HET LANDBOXJW- HUIS TE ALKMAAR Vertegenwoordigd waren de veilingsbe- s.ti,ren van Broek op Langendijk, Noord- Scharwoude, Warmenhuizen en Obdam, ter wijl van Koophandel aanwezig waren de h.h. C. en W. Wagenaar, P. F. Slot, G. Bek- ker, P. Deutekom. Secretaris was de beer Klant, terwijl de heer S. Brugman, als voor zitter der uitnoodigende veilingsvereeniging, met de leiding was belast. Deze opende de verg. met een woord van welkom, speciaal ook aan de vertegenwoordigers van „Koop handel", sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst en hoopte, dat de vergade ring een vlot verloop zou mogen hebben. Door den heer Klant werden daarna de notulen gelezen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Door den Noordermarktbond werd voor gesteld in overleg met den handel verbete ring te brengen in de verpakking onzer pro ducten, door den zak of baal te vervangen door krat of kist, opdat het product in bete ren toestand te bestemder plaatse kan aan komen. Door den heer Ootjers werd er op gewe zen, dat een te nemen proef op wat ruime schaal vrij wat geld zou kosten en hij oor deelde, dat in dezen gevoeglijk financieele steun kon worden gevraagd uit het reclame fonds. De heer Klant bracht in herinnering, dat op initiatief van den Vierbond al eens een proef is genomen, terwijl door den heer C Wagenaar er op gewezen werd, dat de kos ten van krattenverpakking tamelijk hoog zijn, terwijl er indertijd door de afnemers hoegenaamd niet op gereageerd werd. De proef werd echter destijds in het klein geno men. Te Bovenkarspel is bepaald, dat de vroege aardappelen uitsluitend in manden moeten worden aangevoerd. Door den heer Rens, Sint-Maarten, werd het wenschelijk geacht in kratten aan te voe ren en zoo te verzenden. Zeer breedvoerig werd de zaak verder besproken, waaruit ge concludeerd kon worden, dat een eventuëele proef van niet te korten duur zou moeten zijn, indien werkelijk resultaat vastgesteld zou kunnen worden, dat kratten van 25 K.G. gebruikt zouden moeten worden, dat voor deze verpakking alleen in aanmerking kunnen komen aardappelen ter veiling in mandjes aangevoerd. Besloten werd voor een te nemen proef zich te wenden tot het Centraal Bureau. Als punt 2 der agenda kwam in behande ling een voor de tuinbouwvereenigingen te Oudkarspel en Noord-Scharwoude uit te voe ren selectie-plan voor het verkrijgen van een beter product roode kool, als stapelproduct, welk plan staat onder toezicht en leiding van den heer Hazeloop. Waar dit selectieplan over eenige jaren kan loopen en vrij wat kosten met zich dwang te houden en hij ging voort: „Ik begrijp het niet. Hoe kwam je er toch toe, Freda? Ik ken je zoo dóór en dóór en je bent in het minst niet wereldschgezind, of geldzuchtig. Je bent een heel gewoon meisje, dat allereerst naar wat liefde vraagt! Het heeft je ook geen geluk gebracht, Freda! En begreep je niet, wat een vreeselijke slag het voor mij zou zijn?" Zij had haar gezichtje nu losgewerkt en deed haar best, zoo flink mogelijk te ant woorden: Neen, wel begreep ik, dat het je afkeer zou wekken. Maa.r wat geeft het nu al, om daar over te praten? Het is nu immers toch ge schied!" „Dat denk je maar! Dus ik zou het zoo maar lijdelijk kunnen aanzien, dat je je leven totaal bederven ging?" ,,'t Is heel vriendelijk van je; maar „Het is niet alleen vriendelijkheid tegen over jóu, maar ook tegenover mij zeiven! Ik ben niet van plan, steeds zoo ongelukkig te blijven, als ik geweest ben, sinds ik van je verloving gehoord heb!" „O, je zult er best overheen komen! Het is nogal niet zoo je gewoonte, om lang in de zelfde s 'troming te bliiven". „Toch zal ik mij dan nu steeds zoo ellendig blijven voelen, tot ik je verloving met dien kwibus verbroken heb!' „Ik zou wel eens willen weten, hoe je dat zoudt aanleggen!" „Wel, heel eenvoudig, door met je te trou wen! Ja zeker En met al zijn schatten van geld zal hij er toch niets aan kunnen veran deren." brengt, terwijl eventueele resultaten ten goe de zullen komen aan deze gebeele koolstreek achtte men het niet onbillijk, dat de kosten door de vier veilingen werden gedragen. Door den voorzitter werd meegedeeld, dat de heer Hazeloop, niet aanwezig kon zijn voor uiteenzetting en nadere toelichting. Deze werd nu gegeven door de heeren Jac. de Boer en Ootjers. Door den heer P. Slot werd opgemerkt, dat men in deze omgeving al tamelijk ver gevorderd is met het verkrijgen van een goed product roode kool. Spr. stelde de vraag of de te nemen proeven zooveel geld zouden vereischen en hoeveel dan door de verschil lende veilingen bijgedragen zouden moeter. worden. Door de heeren Jac. de Boer, A. Swager en J. Ootjers werden nog nadere toelichtin gen verstrekt en werd gewezen op het belang der selectieproeven in deze richting; ook door anderen bleek er wel voor gevoeld te worden, doch er diende, zoo werd er opgemerkt, toch wel eenige zekerheid omtrent de kosten te zijn. Uit den aard der zaak kon deze thans nog niet worden gegeven. Nadat er nog vrij wat woorden over wa ren gewisseld, meende de voorzitter te mo gen concludeeren, dat er algemeen veel voor werd gevoeld. Spr. stelde voor, dat na af loop van het eerste proefjaar aan de vei- lingsbesturen een uitvoerig verslag te doen toekomen, vergezeld van verdere plannen en het verzoek te willen bijdragen in de kosten Aldus werd besloten. Zeer ernstig werd gediscussieerd over het volgende punt, door den N. M. B. op de agenda geplaatst, bedoelende tot een meer geregelden aanvoer op onze veilingen te ko men van de winterkool, vooral ook van eerste kwaliteit in de eerste maanden der winter- campagne. Aangezien de heer Kostelijk in de bestuursvergadering van den N. M. B. over deze zaak zijne meening ten beste had ge geven, verzocht de voorzitter hem dit punt in te leiden. Nadat deze er op gewezen had, dat wel vrij algemeen gevoeld werd, dat er iets hapert aan de veiling der winterproduc- ten, gewezen had ook op den zeer onregelma- tigen aanvoer, den eenen dag een groot te kort, een volgenden dag een aanvoer van 'n 60 tot 70 wagonladingen, op het gemis van een goed product gedurende de eerste maanden der wintercampagne, ook op den te verwachten oogst van winterkool voor het komende seizoen, sprak spr. als zijn oordeel uit, dat de veilingen van den Vierbond er ernstig naar hebben te streven om maatrege len tot verbetering te treffen. Vervolgens •kwam spr. tot beantwoording der vraag: Wat kan er in dezen gedaan worden? Spr. wees vervolgens op een drietal wegen, welke z.i. tot verbetering zouden kunnen leiden, n.1. verplichte aanvoer van goede kwaliteit, aan- voerregeling met toeslag gedurende deneer sten tijd der wintercampagne, het instellen eener commissie van advies. Deze stelsels werden door spr. aan een nadere beschou wing onderworpen. Wat het eerste betreft, spr. oordeelde, dat dit wel zeer groote moei lijkheid met zich zou brengen; toeslag zou spr. willen geven voor goede aangevoerde kool tijdens b.v. de 2 eerste maanden der campagne, de kosten daarvoor te vinden uit een hooger marktpercentage van het later aangevoerde; een adviescommissie dacht spr. zich samengesteld uit vertegenwoordi gers der veilingsvereenigingen en van Koop handel; deze commissie zou dan maandelijks door middel een rapport uitgeven en aangeven, hoe het verder met den aan voer diende te gaan. Een zeer breedvoerige discussie volgde hierop, waaruit kon worden afgeleid, dat inderdaad algemeen werd ge voeld, dat verbetering noodzakelijk is; dat het kwaad vooral zetelt in groote speculatie zucht, dat in het algemeen te lang wordt ge wacht met doorschieten zoodat z.g. door schot vaak uitschot wordt. Naar voren kwam ook de wenschelijkheid, dat voor kool een U. C. B.-merk A en B werd ingevoerd. Van de zijde van Koophandel werd de meening uitgesproken, dat het U. C. B. alleen niet voldoende het kwaad kan keeren, wat door anderen ten volle werd beaamd. Het resul taat der besprekingen meende de voorzitter te mogen vastleggen in het volgende. Eerst te informeeren bij het Centr. Bureau of de invoering van een A en B-U. C. B.-merk mogelijk zal zijn; zoo ja, dit dan aan de vei lingsvereenigingen voor te leggen, gecombi neerd met een voorstel tot verplichten aanvoer van A kwaliteit. Natuurlijk zal voor beslis sing, ook met betrekking tot andere punten deze agenda door de verschillende veilings vereenigingen een buitengewone algemeen? vergadering moeten worden uitgeschreven Met betrekking tot het volgende voorstel van den N. M. B. om niet alleen voor uit- Een diepe blos overtoog haar gezichtje. De eenige wijze om uit deze moeilijkheid te gera ken, was maar, meende zij, dat ze zich erg boos toonde. „Dank je wel", zei ze dus sarcastisch, „ik zou niet van je willen vergen, dat je je zooda nig voor mij opofferde!... Neen; ik heb je wel altijd verwaand gevonden, maar dit gaat toch wel te ver!" „Ik zal niet met je kibbelen, Freda, als je dit soms wilt uitlokken. En ik weet ook wel, dat er zeker nog andere jongelui zijn, die je liever zoudt hebben; maar geen van allen zouden ze het toch durven ondernemen, om Baring te verdrijven, zooals ik dat van plan ben". „Hoe durf je je te bemoeien met wat je niet aangaat!" „Als ik nu zag, dat je zelfmoord wilde be gaan, zou ik je daar dan niet van moeten te rughouden? Nu, en dit is op z'n minst zoo ergl O, FredaEn hij viel op zijn knieën en vatte haar handen in de zijne. „Ik wil je ook niet verliezen. Ik kan je gelukkig maken. Wij hebben elkaar immers al heel ons leven ge kend?" „Dat is 't juist, Geoff. Wij hebben altijd als broer en zuster omgegaan „Ik verlang ook niet, dat je zoo dadelijk van mij houden zoudt, maar in ieder geval zal je mij tocb verkiezen boven hèm. Denk je niet?" „Hoor eens, Geoff, er is nog een andere kant aan het geval, dien je misschien over het hoofd gezien hebt: Redney Baring koestert,... ja een ware aanbidding voor mij!" Na een langen, doordringenden blik, dien zij haast niet kon doorstaan, verborg hij het gelaat in de handen en zag zij, wat gij jiog maar céjjs bljjft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. schotkool den minimumprijs van 60 ets. te 'handhaven, doch dit ook in te voeren voor betere kwaliteiten, werd na eenige discussie besloten, dit te doen gelden alleen voor be- waarkool. Een gelijk besluit werd genomen voor stekuien, voorgesteld door Warmen huizen en Waarland en Omstreken. Door de Langedijker Groentencentrale was op de agenda geplaatst het voorstel: Aan de Land- bouwuitvoerwet verzoeken om controle op den uitvoer van kool, uien, peen, rapen, enz. naar Amerika verplichtend te stellen en bij strengen winter, algetneene controle op al de uit te voeren grove tuinbouwproducten; de controle uit te voeren door of namens het U. C. B. Door den heer S. de Boer werd dit voor stel nader toegelicht. Uit de hierop gevolgde discussie bleek, dat men algemeen met het eerste gedeelte van dit voorstel kon mee gaan, mits dit alleen gevraagd werd voor kool, uien en peen. Hoewel mer. voorts alge meen gevoelde, dat zoo mogelijk dient te worden gewaakt voor uitvoer van z.g. bokkenkool, het door de L. G. C. voorge stelde geen aanbeveling verdient, aangezien de uitvoering ervan tot zeer groote moei lijkheden zou leiden. Algemeen verklaarde men zich er voor, dat streng de hand zal worden gehouden aan een vroeger besluit, dat geroyeerde of be boete leden van een veilings- of plaatselijke vereeniging niet door een andere vereeni ging worden overgenomen en niet tot een andere veiling worden toegelaten, hetgeen mede door de L. G. C. was voorgesteld. Nog was door de L. G. C. voorgesteld: Alle goede producten, die er voor in aan merking komen, verplichtend te stellen, dat die onder 'het merk van het U. C. B. wor den geveild. Na eenige toelichting door den 'heer S. de Boer werd door de andere vei- lingsbesturen te kennen gegeven, dat dit toch reeds geschiedt. Uit de discussie bleek, dat de L. G. C. wenscht, dat het op het aangevoerde product kenbaar wordt gemaakt, dat het onder het U. C. B.-merk verladen kan wor den, terwijl op de andere veilingen kenbaar gemaakt moet worden, wanneer de partij eenige afwijkingen heeft. Ten zeerste werd het betreurd, dat door zoovelen nog partijen worden aangevoerd met een geringe af wijking, welke door verwijdering van enkele exemplaren met glans het U. C. B.-merk zouden kunnen dragen. Enkele voorbeelden werden aangehaald, dat belangrijk hoogere prijzen werden verkregen door zuivering van partijen van slechts een gering aantal exemplaren. Herhaaldelijk werd hierop reeds door de veilingleiders gewezen. Hiermee was de agenda afgewerkt. Bij de rondvraag werd door den heer D. de Boer de opmer king gemaakt, dat z. i. het besluit van den N. M. B. ter zake het kortingspercentage aan den handel voor contante betaling in den Vierbond besproken had moeten worden. Door den voorzitter werd in het kort de gang van zaken met betrekking tot deze kor ting uiteen gezet. Later gestichte veilingen hadden zich destijds noodgedwongen bij dien toestand neergelegd. Pogingen om daarin verandering te krijgen waren tot nog toe mislukt; de N. M. B. had zich ook neergelegd bij het besluit eener vergadering met Koop handel, waarin het voorstel tot afschaffing geen genade kon vinden. Van de zijde van den handel werd er op gewezen, dat er toch een soort overeenkomst was aangegaan, ter wijl de voorzitter zijne meening bleef hand haven, dat de later gestichte veilingen zich noodgedwongen bij den toestand hadden neergelegd. Door de heeren Groen en Klant werd er op gewezen, dat het een interne zaak van elke veilingsvereeniging betreft. Laatst-, genoemde sloeg er de notulen op na der ver gadering, waarna het voorstel tot afschaffing was behandeld. Hieruit bleek, dat toen is be sloten de bestaande korting voor dat loopen- de jaar nog te handhaven, doch dat door Koophandel een nader voorstel zou worden ingediend. Waar dit tot nog toe niet is ge schied, meende de voorzitter te mogen op merken, dat de Vierbond dan nog steeds wachtende is op dat voorstel. Nadat de discussie nog wat was voortge zet en het reeds zeer laat was geworden, vroeg de voorzitter tot sluiting te kunnen overgaan. Door den heer P. F. Slot werd nog ge vraagd, of het niet wenschelijk zou zijn b.v. tweemaal per week veiling te houden van te veld goedgekeurde aardappelen. Hiertegen bleek geen bezwaar te bestaan. De verg. te 2 uur aangevangen, werd on- geveer half 7 door den voorzitter gesloten in haar leven van hem had gezien, namelijk na den dood van zijn vader, dat hij tranen schreide. Zij sprong op; hij ook, en, terwijl hij ander maal zoo'n innig droeven blik op haar wierp, zei hij: „Ja, nu zal je mij verachten; dat weet ik wel! Maar ik kan het niet helpen. Ik begrijp niet, wat er in den laatsten tijd over mij gekomen is: ik kan niet slapen, niet etensteeds moet ik maar aan jou denken! Vat je niet Freda, dat ik je zièls-, ziéls-lief-heb; veel meer dan hij ooit in slaat zal zijn, eenig gevoelen te koesteren „Maar, Geoff, je hebt er mij toch nooit over gesproken?" „Omdat ik het zelf niet wist, vóór ik van de reis terugkwam. „Het is zeker „het ware" niet", meende zij. „Misschien meer wat jalouzie, nu een andere man mij de zijne zou noemen." „Ik had je wel degelijk van te voren lief, maar ik wist het niet! De oogen moesten mij geopend worden; dat is het! Onderweg dacht ik steeds aan je en ik zei, dat ik den kus, dien je mij niet geven wilde weet je nog wel? tóch hebben moest!" Maar Freda schudde het hoofd en hield vol „Het is „het ware" niet!" Nu verloor Geoff toch alle zelfbeheersching, sloot haar in de armen, overdekte haar ge zichtje met onstuimige kusen en riep telkens: „Is dit dan „het ware?"... En dit?En dit?...." Toen hij ten slotte ademloos ophield, zag zij er uit als een roos en, ondanks zichzelve riep zij stralende: „O, Geofi, had ik dit toch maar eerder gewe; ten!", met een woord van dank voor opkomst e« medewerking en de vriendschappelijke wijze, waarop de zaken waren besproken. PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. In de vergadering van de eerste gewone zitting in- 1930, welke gehouden zal worden in het nieuwe Gouvernementsgebouw te Haarlem, op Dinsdag 17 Juni, des voormid dags te half twaalf, zal o.m. worden overge gaan tot het trekken der afdeelingen. Het af- deelingsonderzoek zal worden gehouden op Woensdag 18 Juni, des v.m. te 10 uur in het nieuwe Gouvernementsgebouw. De behandeling van de door commissiën onderzochte stukken en van de daarover uit te brengen rapporten, zal plaats hebben op Dihsdag 1 Juli des v.m. te half elf. Zoo noodig zal de vergadering de volgen de dagen, eveneens te half elf, worden voort gezet. R.-k. onderwijs aan zwakzinnigen. Ged. Staten stellen voor hen te machtigen de provincie borg te stellen voor de betaling van ten hoogste 40 pCt. van de jaarlijksche rente en aflossing eener door het bestuur der Ver. tot bevordering van r.k. onderwijs aan zwakzinnigen aan te gane geldleening van ten hoogste 200.000 tot dekking: der stich- tingskosten eener school voor buitengewoon lager onderwijs aldaar, mits de gemeente Haarlem ten minste 60 pCt. van de jaarlijk sche rente en aflossing zal bijdragen, onder de gewone voorwaarden. Electrificatie tramlijnen. Ged. Staten stellen voor afstand te doen van het recht op terugvordering van het J 25.321.10 bedragende restant van het, bij hun besluit van 17 Juni 1894 aan de Tweede N. H. T. M. toegekende renteloos voorschot 150.000 en aan de N. H. T. M. en de Twee de N. H. T. M., gevestigd te Amsterdam als concessionarissen resp. van de tramlijn Am sterdamEdam erf de tramlijn Schouw— Purmerend voor de electrificeering van ge noemde tramlijnen, een renteloos voorschot beschikbaar te stellen ten bedrage van 100.000, welk bedrag in evenredigheid zal worden verminderd indien de kosten der be doelde electrificeering minder dan het ge raamde bedrag van 675.000 zullen bedra gen, een en ander met het voorbehoud, dat voor bedoelde electrificatie door het Rijk, de onmiddellijk belanghebbenden en de Ned, Spoorwegen in naar het oordeel van Gedep. Staten voldoende mate financieelen steun wordt verleend en o.m. onder de voorwaarde, dat de exploitatie van de geëlectrificeerde tramlijnen Amsterdam—Edam en Amster dam—Purmerend moet geschieden door de N. Z. H. T. M. volgens een contract overeen komstig de grondslagen neergelegd in de door de directie van de Tweede N. H. T. M. bij brief van 30 Jan. 1930 overgelegde nota. Ten aanzien van de wijze van uitbetaling van het renteloos voorschot der provincie en de restitutie daarvan zullen de voorschriften gelden welke door Ged. Staten te dier zake nader zullen worden gesteld in aansluiting aan hetgeen ten opzichte van deze beide pun ten door den minister van waterstaat voor het rijkssubsidie zal zijn bepaald. EGMOND-BINNEN. Rijwielpad. Naar wij vernemen zal deze week reeds worden aangevangen met de voorbereidende werkzaamheden voor het rijwiepad Heiloo— Egraond. Mond- en klauwzeer Door den veehouder A. de Waard werc alhier het eerste geval van mond- ep klauw zeer onder zijn vee aangegeven. ZUIDSCHARWOUDE. Ten lokale van den heer P. Schoenmakei in de Koog vergaderde de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering onder voorzitterschap van den heer J. du Burck. Deze betreurde het, dat geen grootere be langstelling viel te constateeren, doch meen de de vergadering te kunnen troosten met de gedachte, dat het vergaderingbezoek ook bij andere vereenigingen te wenschen overlaat en dat de leden blijkbaar van oordeel zijn, dat het Bestuur de zaken wel naar behooren behartigt. Wijzende op den uitslag van de ten vorigen jaren gehouden verkiezingen speet het hem, dat het harde werken en de intensieve propaganda voor het Staatspen sioen geen meerderheid in de Tweede Kamer voor dit verzekeringsstelsel heeft gebracht en de oude, behoeftige menschen kunnen blijven wachten. Naast de R. K. Volkspartij begint nu ook in de Chr. Historische partij beroe ring te komen en klinken ook daar stemmen, „Zou het dan anders zijn geloopen, liefste?" „Ja, heel anders!" Een langdurige stilte volgde, waarna hij met onweerstaanbare overredingskracht pleitte: „Zeg nu eens eerlijk: bevallen mijn liefkoo- zingen je nu niet beter, dan die van Kabel jauw?.... Dat genot elkaar weergevonden te hebben! Niet waar. mijn .klein meisje?" „O, Geoff! Met iederen keer, dat je zoo spreekt, krijg ik toch een gevoel, dat ik heel slecht ben, om je zoo van je liefde te laten spreken, eer ik vrij ben, die aan te nemen!" Ze begonnen nu hun plannen te overleggen. Geoff was er voor, om maar onmiddellijk naar haar vader te gaan, om dien alles mee te dee- len, maar Freda erkende, dat ze daartoe den moed niet had. Toen bood hij aan, dan onmid dellijk naar haar verloofde te gaan en alle blaam op zich te nemen. „En verbeeld je nu eens, dat ze mij geen van tweeën wilden laten gaan?" „Dan vlucht ik eenvoudig met je!" Hij zag er ook naar uit, of hij daartoe in staat zou zijn, en Freda besloot zich niet het genot van het oogenblik te laten bederven door een uitzien op iets, wat misschien toch nog be ter tot een oplossing zou komen, dan het zich zóó wel liet aanzien. Het was dan ook een in- nig-gelukkig paar, dat Anna even later uit haar keuken riep, om afscheid van haar te nemen. Geoff liet haar een halven souvereign in d« hand glijden en zei: „Miss Bell en ik zijn verloofd, Anna,en jij bent de eerste, die het weten zal. Maar je moet het nog even geheim houden. Ik beloof je an ders, dat je een nieuwe japon zult hebben voor de bruiloltl'L^' vejyoted). j

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5