[de avonturen van een verkeersagentes. Provinciaal nieuws Het nieuwe gebouw der N.-Hollandsche Levensverzekering Mij. tegenover de Groote Kerk. Binnenland Wij herinneren er in dit .verband aan, dat HOOG EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE IN ZOMERTIJD. Laag BERGEN AAN ZEE Laag zei spr., ieder wel reeds kent als een kam pioen voor de welvaart van het platteland. /Vervolgens roemde hij den ijver en de pro paganda der ambtenaren van het P. E. N die geen gelegenheid laten voorbijgaan om den krachtsti'oom in te burgeren. Ten slotte zei spr.: zegt het voort, dat de bedrijven zoo goed en zoo practisch mogelijk moeten zijn ingericht om rendabel te zijnzegt het voort, dat electrische stroom daarbij onmisbaar is. Met aller medewerking zal zeker het belang van Noord-holland gediend worden en het P. E. N. zijn sociale verplichtingen jegens de gemeenschap beter kunnen nakomen, ver plichtingen, waartoe ook behoort de bevor dering van economie en hygiëne in het agra risch bedrijf. De beer Nobel geloofde dat de dan* dien de vorige spreker aan de Landbouw coöperatie had gebracht, wederkeerig zou zijn, want de belangen van den boer gaan evenzeer het P. E. N. ter harte. Spr. was overtuigd, dat toepassing van electriciteit in het veehouders- en pluimveehoudersbedrijf nu wel'al van het grootste belang is gebleken, dank zij ook het werk der huidige leiders .van de demonstratie-bedrijven. Spr. geloofde dat!met vertrouwen de toekomst mag wor den tegemoet gezien en dat men later met dank zal terugdenken aan het werk van nu Deiheer V e 1 d e r s oordeelde dat het op den'weg ligt van alle aanwezigen om de genomen proef toe te juichcn. Dankbaar was spr.ervoor, dat de heer Van Oldenborch had doen uitkomen, dat het leveren van elec- trischen krachtstroom door het P. E. N. niet tjin de eerste plaats beschouwd wordt van .koopmansstandpunt. Een prachtige opvoed kundige maatregel vond spr. het, dat de ilandbouwhuishoudscholen waren voorzien .van electrische installaties, zoouat de propa- ■ganda daar reeds begint. Spr. van zijn kant l'zegde toe, dat hij de veehouders steeds zou ^wijzen"op het nut van het gebruik van elec- friciteit. 1 De-heer Drost ging er prat op, dat wij hebben een electrisch bedrijf dat energie ver koopt en energiek werkt voor de welvaart der bevolking. Uit naam van den burgemeester van Zijpe zegde de heer Van der Sluis den steun van den gemeenteraad toe voor het ne men van verdere proeven. De heer V e e n s t r a meende, dat de demonstratiebedrijven zooals ze nu zijn op gezet, aller steun verdienen. De tijden zijn slecht voor den landbouw en een der midde len om deze het hoofd te bieden is de meca- niseering van het bedrijf. De aanwending van electriciteit is hiervoor zeer goed. Spr. stelde het in dit verband op hoogen prijs, dat /het P. E. N. te allen tijde met raad en daad klaar staat. Spr. zou al het mogelijke doen om de invoering van electriciteit in den land bouw te bevorderen overal waar die loonend kan zijn. De heer Van Oldenborch sloot hierna de plechtigheid met eenige woorden van dank aan de aanwezigen en aan mevr. 'de Boer. BENOEMINGEN IN POLDER BESTUREN. Bij koninklijk besluit zijn in deze provincie benoemd a. met ingang van 1 Juli 1930, tot heem raad van den Anna-Paulownapolder de heer J. Lindenbergh, te Anna Paulowna; b. tot dijkgraaf van den polder Waard- Nieuwland op Wieringen, de heer J. Bree- baart Kzn., te Winkel. I ELECTR1FICATIE VAN DE STOOM- i TRAMLIJNEN AMSTERDAM-EDAM i EN SCHOUW-PURMEREND. Blijkens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake toekenning van een renteloos voorschot uit 's rijks schatkist ten behoeve van de inrich ting van de tramwegen van Amsterdam naar Edam en van Schouw naar Purmerend voor electrische beweegkracht betuigden verschei dene leden hun instemming met dit wetsvoor stel. Zij achtten het een gelukkige oplossing, dat in de plaats van de bestaande noodlij dend geworden stoomtramwegen twee elec trische tramlijnen tot stand zullen komen, welke uitzicht op een loonende exploitatie bieden. Eenige leden zouden gaarne vernemen of met de in de memorie van toelichting aange duide autobusconcurrentie, die deze eertijds bloeiende tramwegenderneming noodlijdend heeft gemaakt, is bedoeld passagiersvervoer of goederenvervoer. In het eerste geval vroeg men, welk algemeen belang er bij de electri- ificatie der tram is betrokken, indien door autobussen behoorlijk in het passagiersver voer zou kunnen werden voorzien. In het ■tweede geval meende men, dat dit wetsont werp wederom aantoont, dat de tijd gekomen is om de vraag te beantwoorden of niet ook het goederenvervoer per automobiel aan een wettelijke regeling moet worden onderwor pen, teneinde te voorkomen, dat rijk, provin cie en gemeente gedwongen worden, zich financieele offers te getroosten ten behoeve van bestaande tramwegen, die niet kunnen worden gemist. OTERLEEK. Dinsdagavond had op den gevaarlijken hoek bijna een ernstige aanrijding plaats tusschen een luxe auto uit Alkmaar en een motorfiets uit 't dorp. Een burger, die daar juist aanwezig was, zag het gevaar aan komen en stak beide handen in de hoogte, wat een ernstig ongeluk deed voorkomen. Wanneer komt eindelijk d? verkeersspiegel. waartoe in de vóór-vorige raadsvergadering is besloten? Vorige week deed de bode van de Schermer de ronde, toen aan den korten Molenweg de hond van K. en W. de open poort door ging en hem achtervolgde. De bode stapte van de fiets, nam een steen en gooide het dier een poot stuk. Den veearts opbellen en bij de politie aan gifte doen was het gevolg. WINKEL. Door het bestuur van de Fruit- en Groen 2envereeniging „Winkel" is benoemd tot .schrijver bij de veilingen, de heer R. Laan en voor het bedienen van de klok, het inzet ten en keuren van vruchten, de heer K. Zee man, Dinsdagmiddag toen de heer J. N. zich in het land bevond en zijn rijwiel bij den dam aan den weg naar Lutjewinkel had laten staan, bleek dit bij zijn terugkomst uit het land te zijn ontvreemd. BEVERWIJK. Aan de bloemenmarkt verschenen Woens dag de eerste Engelsche Irissen. In de duinstreek is met het opruimen der tulpenbollen een begin gemaakt. De verwachting, dit voorjaar reeds vroeg uitgesproken, van een best en gezond gewas zal wel een weinigje ontbreken. De tulpen zijn de week voor Pinksteren als een gevolg der overmatige warmte snel afgestorven en hierbij komt ook nog dat door de vele regens in Mei het gewas sterk aange tast is door het vuur. art. 17 van de Grondwet, overleg met de Staten-Generaal voorschrijft voor een prins of prinses van het regeerend stamhuis. Zon der de bij de wet verleende toestemming tot een huwelijk „verliest eene Prinses haar recht op de Kroon". Mogelijk zal ook aan de Kamer een wets ontwerp tot spoed-naturalisitie van Prinses Juliana's toekomstigen gemaal worden voor gelegd. SLACHTOFFER VAN BENZINEDAMP Gistermorgen had aan de fabriek het Zwarte Kalf van de N.V. Handel en Industrie vJh. Jan Schoemaker te Zaandam een droevig ongeval plaats, dat aan een der werklieden, den 29-jarigen Jan van Putten, het leven kostte. Het ongeval 'vond zijn oorzaak in het OUDE NIEDORP ('T VELD). f Op initiatief van den Parochialen jeugd raad' werden alhier volksspelen gehouden voor de schoolvrije jeugd tot 17-jarigen leef tijd. De deelname was schitterend, een 40-tal jongens waren opgekomen en hielden zich den geheelen middag bezig met voetballen, tonrollen, zakloopen, enz. Ook van de zijde van de ouders was veel belangstelling en dank zij de offervaardigheid van de parochi anen en speciaal van onze Eerw. Pastoor, was de commissie bovendien in de gelegen heid om de opgekomen schooljeugd ook flink te tracteeren op ranja, koek, enz. Deze eerste onderneming van den jeugd raad is schitterend geslaagd. Bij de gehouden stemming voor een be stuurslid van den Tjaddinxrijterpolder, In deze gemeente, is in de plaats van den heer C. de Boer, tot bestuurslid gekozen, de heer M. Smit. De rekening over 1929 werd voorloopig vastgesteld op de navolgende bedragen: Ontvangsten 1309,75, uitgaven 1193,76 en een batig saldo van 115,9814. Tot commissieleden belast met het onder zoek dier rekening werden aangewezen de heeren P. Koornen, W. H. Bierman en J. Veldman Cz. De b~Trooting voor 1930 werd vastgesteld op een bedrag van 1425,7214 in ontvangst en uitgaaf terwijl onvoorziene uitgaven ge raamd werden op 103,23. De lasten werden bepaald op 8 per Hectare. springen van een peilglas, waardoor benzine damp uitstroomde. Bij de poging om de kraan dicht te draaien, geraakte de arbeider van Putten bewusteloos. Zijn' kameraad Mantel had de tegenwoordigheid van geest de ruiten stuk te slaan, doch verloor daarna eveneens het bewustzijn. Bij hem gelukte het de levensgeesten op te wekken, doch bij van Putten had dit geen succes. Deze bleek reeds te zijn overleden. De man laat een vrouw en één kind achter. Het lijk is door de justitie in beslag ge nomen. Voor zoover het voorloopig onderzoek heeft aangetoond1, is van schuld bij de direc tie geen sprake. HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE OPGELOST. Onder leiding van den rijksbemiddelaar, prof. mr. P. J. M. Aalberse, heeft gistermid dag op het departement van arbeid opnieuw een conferentie plaats gehad tusschen de par tijen, die betrokken waren bij het dreigende conflict in de sigarenindustrie. Partijen zijn tot overeenstemming gekomen, zoodat 't con flict is opgelost. BINNENSCHEEPVAART CONGRES. Gisteravond 8 uur werden de deelnemers aan het achtste Binnenscheepvaart Congres door het gemeentebestuur van Deventer of ficieel ontvangen. De loco-burgemeester, de heer A. Kelderman verwelkomde de be zoekers met een rede, waarin hij uitweidde over de beteekenis van het onderwerp, dat door het Congres zal worden behandeld. De voorzitter, Mr. Harm Smeenge dankte voor de vriendelijke ontvangst, waarna men zich naar de „Buitensociteit" begaf, waar door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een concert werd aangeboden. DE TOESTAND VAN DEN OUD VOORZITTER DER EERSTE KAMER. Omtrent den toestand van den oud-voorzit ter der Eerste Kamer, luitt.-generaal baron van Voorst tot Voorst, die niet te Twello, maar te Gorssel plotseling ongesteld werd, vernemen wij uit familiekring, dat de berich ten op dit oogenblik inderdaad geruststellend zijn. Aanvankelijk werd de toestand als zeer gevaarlijk beschouwd. DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA AANSTAANDE? Tijdens de laatste" zitting van de Tweede Kamer op 28 Mei j.1. deelde de voorzitter me de, dat de Kamer waarschijnlijk in de tweede helft van Juni opnieuw zou bijeenkomen. Waarom en waarin? „De Voorwaarts" (s.d.) verneemt, dat de aangekondigde bijeenkomst verband moet houden met de verloving van Prinses Julia- na. Het internationaal Biografisch Archief noemt in een publicatie van 23 Januari 1930 als toekomstig verloofde van de prinses Wil helm Ernst zu Erbach Sehönbcrg, den 4den Januari 1904 in Konig geboren als tweede zoon van vorst Alexander zu Erbach Schön- berg en zijn gemalin Elisabeth, geboren prin ses van Waldeck en Pyrmont. De moeder van den prins is een zuster van Koningin Emma. Deze verloving zou haar beslag gekregen hebben bij het bezoek, dat de koninklijke fa milie eenige maanden geleden heeft gebracht aan Oberstdorf. Ook het bezoek van de Lu- xemburgsche vorstenfamilie aan Nederlend wordt met de aanstaande familie-gebeurtenis in verband gebracht. ENGELSCHE FLOTTIELJE UIT AMSTERDAM VERTROKKEN. De Engelsche onderzeebootflottielje, be staande uit een moederschip en zes duikboo- ten, die vanaf Vrijdag j.1. in de Amsterdam- sche haven heeft vertoefd, is hedenmorgen vertrokken met bestemming naar Plymouth, waar deze flottielje aan de manoeuvres zal deelnemen. BALDADIGHEID DOOR STUDENTEN. Van de Theologische school ie Kampen. In den nacht van Zondag op Maandag j.1. zijn te Deventer ernstige baldadigheden ge pleegd door personen van elders, die daar de gehouden kermis bezochten. 0.a. zijn groo te zuilen van de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer en dienende als versiering bij de Schipbrug aan de Worpzijde, omgeworpen en vernield. In particuliere tuinen zijn even eens door een tierende bende verwoestingen aangericht. Bij een café staande stoelen en tafels zijn vernield. Nader onderzoek wees uit, zegt de N.R. Crt., dat de daders moesten worden gezocht onder studenten van de Theologische School te Kampen, die op den Zondag gingen zeilen en daarna te Wapenvelde een auto huurden, waarmede zij naar Deventer trokken, om, na daar de kermis te hebben bezocht, bij hun te rugkeer des morgens te vier uur de bedoelde wandaden te plegen. BRITSCH-INDISCHE BISSCHOP TE AMSTERDAM. Mgr. W. Bouter, bisschop van Nelore in Br.-Indië, vertrok hedenmorgen om tien uur uit Roozendaal, waar hij een bezoek had ge bracht aan het missiehuis van de congrega tie van Millhill. Hij kwam te half één aan het station te Haarlem aan, waar hij door zijn ouders en enkele familieleden werd ver welkomd. De bisschop was vergezeld van zijn secretaris. Per auto weid vervolgens naar Amsterdam gereden en wel naar de pastorie in de Haarlemmer Houttuinen, waar zijn doorluchtige hoogwaardigheid geduren de zijn bezoek aan de hoofdstad de gast zal zijn van pastoor J. Th. Lagerweg. GEDENKSTEEN LOUIS COUPERUS. De gedenksteen voor Louis Couperus aan zijn geboortehuis op de Mauritskade te 's- Gravenhage werd gisteren door burgemees ter Patijn onthuld, nadat de heer Henri van Booven in een korte rede op de verdiensten van den Nederlandschen romancier had ge wezen. De steen is vervaardigd door den Haarlemschen beeldhouwer Theo van Reijn. BEHOUD VAN NATUUR MONUMENTEN. Andermaa1 heeft de koningin-moeder het streven der Vereeniging tot behoud van Na tuurmonumenten gesteund door een belang rijke bijdrage beschikbaar te stellen als gift, in verband met den aankoop van de landgoe deren Beekhuizen en Herkhuizen en de Rhe- der- en Worth-Rheder Heide bij Velp. Zooals men zich herinneren zal, heeft de koningin-moeder enkele maanden geleden ook de plannen der vereeniging tot aankoop van heidegebied bij Dwingelo gesteund. ONBILLIJK OPTREDEN? Jegens een mobilisatie-slachtoffer. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft den minister van Defensie de vraag ge steld of het juist is, dat aan A. Feringa, wo nende te Saaksum, gem. Oldehoeve, als mobi lisatie-slachtoffer ingevolge de wet van 13 Mei 1927 een jaarlijksche steun wordt toege kend. Indien dit bevestigend beantwoord moet worden, vraagt de heer Wijnkoop den minis ter o.m., mede te deelen, op welke motieven de ministerieele beslissing berust dat aan Fe ringa voornoemd het toegekende bedrag niet meer als een bedrag in ééns, maar in weke- lijksche termijnen wordt uitbetaald, in afwij king van vroeger en tegen den zin van betrok kene. De heer Wijnkoop vraagt verder inlich tingen omtrent het advies van den burge meester van Oldehove en omtrent de houding van dezen burgemeester jegens Feringa. NEDERLANDSCHE DIAMANT- SLIJPERIJ NAAR BELGIE? Volgens het te Diksmuide (West-Vlaande ren) verschijnend weekblad De IJzerbode, heeft een ongenoemd gelaten Nederlandsche diamantfirma grond te Diksmuide gekocht voor oprichting van een slijperij met eenige honderden molens. Naar genoemd blad aan dit verrassende nieuws toevoegt, zou de be treffende firma reeds bezig zijn leerlingen te laten aanwerven, die in de toekomstige slij perij opgeleid zullen worden. VREEMDELINGENVERKEER. Algemeene vergadering A. N. V. V. Te Baarn is gistermorgen het Congres der ing voor Vreemdelingenverkeer door den voorzitter baron C. T. rayenhoff, die daarbij dank bracht voor den financieelen steun en medewerking, spe ciaal van de Spoorwegen en verschillende groote stoomvaartmaatschappijen. Hij heette in het bijzonder den regeeringsvertegenwoor- diger, den heer F. K. J. Heringa, welkom op deze vergadering. Tot lid der commissie voor het nazien der rekening over 1930 werden aangewezen de heeren jhr. Jan Feith, mr. H. Vlug en A. v. d. Paauw. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren J. Wynia, Dene kamp, mr. E. E. Menten te Den Haag, J. E. v. Wijk te Leeuwarden, Si S. Meihuizen te Groningen, G. H. Figi te Zeist. Hierna bracht de directeur, de heer W. P. F. van Deventer, het jaarverslag over 1929 uit. Hieruit bleek, dat de activiteit der V. V. V.-bestuurders steeds grooter wordt. Ook zoeken de V. V. V.-bestuurderen steeds meer samenwerking met de A. N. V. V. Uitvoerig wordt in het jaarverslag melding gemaakt van datgene, wat de A. N. V. V. ook in 1929 gedaan heeft, om Nederland in den vreemde bekend te maken. De voorzitter bracht in het Alg. geopend, Krayenh Juni. Hoog water Datum v.m. n.m. v.ni. 13 5.25 5.52 1.46 14 6.05 6.30. 2.25 15 6.45 7.08 3.01 16 7.23 7.45 3.37 17 8.03 8.26 4.14 18 8.49 9.17 4.54 19 9.44 10.09 5.39 20 10.38 11.06 6.31 Juni. Datum Hoog water v.m. n.m. v.m. 13 5.28 5.55 1.58 14 6.08 6.33 2.37 15 6.48 7.11 3.13 16 7.26 7.48 3.49 17 8.06 8.29 4.26 18 8.52 9.20 5.06 19 9.47 10.12 5.51 20 10.41 11.09 6.43 n.m. 2.06 2.41 3.18 3.53 4.32 5.15 6.06 7.02 n.m. 2.18 2.53 3.30 4.05 4.44 5.27 6.18 7.14 bijzonder dank uit aan den heer G. H. Ra- velli voor zijn krachtige propaganda in Ame rika voor Nederland. Nadat een telegram van hulde aan de Ko ningin was gezonden, werd de vergadering om ruim 12 uur geschorst tot 's middags half drie. Om 1 uur vereenigden zich alle deelnemers aan een lunch, aangeboden door het gemeentebestuur van Baarn. De dames der congressisten maakten des morgens een excursie naar het paleis Soest, dijk, alwaar zij onder leiding van den bosch baas den particulieren tuin van de koningin- moeder bezichtigden. Gistermiddag om drie uur werd het con gres heropend. Allereerst deed de heer van Deventer een mededeeling omtrent de propa ganda voor de Noordzee-badplaatsen. Voor deze propaganda is een folder uitgegeven in de Duitsche en de Engelsche taal. Boven dien is een reclameplaat gedrukt, terwijl een speciaal nummer van Ons Nederland in de Duitsche taal werd uitgegeven, waarin de aandacht wordt gevestigd op de badplaatsen aan de Noordzee. De heer Bergsma deelt mee, dat de V. V. V. te Zoutelande niets bekend was van dé speciale propaganda voor de Noordzee-bad plaatsen. De burgemeester van Zoutelande was tegen deze propaganda omdat het mo reel van de menschen daardoor naar beneden gaat. Met 1 tegen 6 stemmen weigerde de raad een subsidie, groot 2.50 per jaar, te verleenen. In de politieverordening staat voorgeschreven, dat op Zondag ramen en deuren gesloten moeten blijven. Door den afgevaardigde van Callantsoog, burgemeester mr. D. Breebaart, werd de aandacht er op gevestigd, dat de propagan da voor de Noordzee-badplaatsen thans be perkt is van Hoek van Holland tot Bergen. Spr. drong er sterk op aan om ook de plaat sen gelegen ten Noorden van Bergen in deze propaganda te betrekken. De heer A. R. Buwalda uit Hilversum zou graag zien, dat het hoofdbestuur van den A. N. W. B. zich in verbinding stelde met de fcooge belastingautoriteiten om een andere controle op de wegenbelasting te krijgen. De voorzitter zei, dat het hoofdbestuur daartoe gaarne bereid is. Verschillende andere wenschen en opmer kingen werden nog naar voren gebracht, waarna het congres werd gesloten. Des avonds had de officieele maaltijd plaats in het badhotel te Baarn, waar o.m. aanzaten de burgemeesters v. Baarn, Soest, Hilversum, Bussum en Amersfoort, alsmede de intendant van de koningin-moeder, jhr. d< Jonge van Zwijnsbergen. Tijdens den maaltijd werd o.a. het woord gevoerd door den regeeringsvertegenwoordi ger, den heer Heringa, die in het bijzondei wees op de steeds grooter wordende be 'langstelling voor de congressen van de A N. V. V. De avond werd besloten met een soiree dansant. KORTE BERICHTEN. De heer van D., onderwijzer aan de U.L.O.-school te Neede, is gistermiddag bij de Mallemsche Molen verdronken. Zondag was het dertig jaar geleden, dat mr. Marchant lid der Tweede Kamer werd. Bij die gelegenheid heeft hij van ver schillende zijden tal van gelukwenschen ont vangen, schriftelijk, telegrafisch en monde ling. De 33-jarige losse werkman T. IJ., aan de v. d. Duynstraat in Den Haag, die op een bouwwerk aan de Groot Hertoginnelaan al daar tengevolge van een val op een ijzeren bint ernstig gewond werd, is in het zieken huis overleden. Doch toen ze geruimen tijd hadden gevlogen, voelde de vliegenier, dat er iets aan zijn machine haperde en hij besloot een noodlanding te doen. Gelukkig was de kust niet ver en weldra werd het strand bereikt, nadat men eerst over de branding en de rotsen had gevlogen. Keesie, de verkeersagent, was wat blijde, toen hij weer op den beganen grond stond. „Als je met een vliegmachine een reis maakt, dan weet je wel wanneer je weggaat, doch niet wanneer je weer terug komt", dacht bet agentja, 8. Al spoedig wist de vliegenier wat de machine scheelde en geholpen door Keesie, die zich heelemaal niet lui toonde, wa» het vliegtuig in een dag gereed om weer op te stijgen. De ge reedschappen werden weer naar binnen gehaald en men was klaar om te vertrekken. „Ik ben toch maar blij, dat ik niet zooveel radertjes en schroefjes van binnen heb", zei het agentje bij zichzelf.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6