Binnenland huurd om de steeds terugkomende zorgen van den mensch eenigszins te verlichten. Het weer op Pinkster-drie liet zich "niet van een erg goede zijde zien, doordat het toen erg ontstuimig was en waardoor het bezoek lang niet zoo groot was als Pinkster-Maandag. In het algemeen genomen kunnen velen en vooral de jongeren toch nog op een paar genoeglijke dagen terugzien, terwijl tenslotte beide Pinksterdagen alles ordelijk verliep en geen wanklank werd vernomen zooals het gewoonlijk wel eens geschiedt tijdens zulke dagen- FAILLISSEMENTEN. Opgave v. d. Graaf Co. N.V.) «Uitgesproken is het faillissement van Piet Kollenberg Czn. bloemenkweeker en hande laar te Castricum. R. C. mr. H. M. Fruin, Cur. mr. A. Prins te Alkmaarf en van Aafje Breed, wed. Jan Oosterman te St. Maartens brug (Zijpe). R C. mr. W. A- Ubbens, Cur. mr. D. Sluis te Alkmaar. UITGEEST. Ned. Christelijke Bouwvakarbei dersbond. Dezer dagen is alhier opgericht de afd. Uitgeest van de Ned. Christelijke Bouwvak- arbeidersbond. Het bestuur bestaat uit de vol gende leden: A. Broers, voorzitter; Vos, secr. en G. Bas penningmeester. CASTRICUM. Vrijdagavond kwam de Raad bijeen. Direct na de opening nam de voorzitter de gelegenheid te baat om het lid der S.D.A.P.- wractie, den heer Schipper, officieel geluk te wenschen met zijn benoeming als bez. be stuurder van den C.N.A.P., waaraan ver bonden is het binnenkort vertrekken uit de gemeente. Hij zegde, dat zijn aanwezigheid |fn den raad zal worden gemist, want de heer Schipper heeft zich tijdens zijn raadslid maatschap doenen kennen als een respectabel man, die zijn uitgesproken meening had. maar daarnaast eens anders meening wist te respecteeren. Hij bracht steeds zijn meening gefundeerd naar voren en zijn vertrek zal een leemte achterlaten. Hierbij' sloot zich de heer Aukes als oudste lid van den raad aan. De heer Schipper dankte voor deze woor den en bracht hulde aan de leiding van den voorzitter. De ingekomen stukken werd bijna alle zon der bespreking vastgesteld. Bij een verzoek van den heer v. d. Vlies om eervol ontslag als hoofd van school 1 stel de de vcorz. namens B. en W. voor dat ont slag op de meest eervolle wijze te verkenen en machtiging te vragen voor oproeping van sollicitanten. Aldus werd besloten. Een voorstel van B. en W. over het vast stellen van een rooilijn voor een bepaald aan gewezen perceel langs den rijksweg, voorge steld in afwijking van het advies van de com missie voor openbare werken, werd uitvoerig besproken. Het is echter slechts een formeel verschil, omdat naar meening van B. en W het niet mogelijk is voor deze aanvrage ont heffing te verkenen, waarvan de oorzaak moet gezocht worden in de bewoordingen van de bouwverordening. Voorts werd dit besluit aan de goedkeuring van Ged. Staten onder worpen en heeft men nooit kans, dat de ge meente eenigszins financieel kan worden aangesproken. E>e leden vroegen en kregen enkele nadere toelichtingen. Tenslotte werd goedgevonden om het be sluit zoodanige uitbreiding te geven, dat dit zal dienen voor een tweetal perceëlen. Een voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van een crediet voor het bouwen van een muziektent en wel op het kermisterrein, waar omtrent het gevoelen van de commissie van openbare werken is gehoord, hetgeen tot gev. heeft gehad, dat de tent thans niet open maar sen soort nistent zal worden, werd algemeen toegejuicht. Er bestaat gelegenheid dat open bare concerten kunnen worden gegeven. Het voorstel om het verkenen van een crediet van 1000 werd1 hierna aangenomen. Een voorstel van B. en W. om niet in be roep te gaan van de beslissingen van Ged. Staten ten aanzien van de genomen besluiten ter uitvoering van de Wet op de Fiancieele Verhouding tusschen het Rijk en de gemeen te werd goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde het verzoek van de gemeente Heemskerk om te besluiten tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling tot het toelaten van kinderen uit die gemeente op een der o. 1. scholen in de ge meente. De voorzitter zeide, dat het hoofd van school I is gevraagd of daartegen bezwaar bestaat, hetgeen niet zoo blijkt te zijn, waar om B. en W. voorstelden aan Ged. Staten de gevraagde machtiging te vragen De heer Aukes vroeg voorlezing van het verzoek, waaraan werd voldaan. Hij zeide, dat indien hier sprake was van een gewoon verzoek hij daartegen geen bezwaar zou heb ben. Intusschen is de zaak hier eenigszins anders. Aan de gemeente Heemskerk is door ouders van enkele kinderen gevraagd een tegemoetkoming in de kosten van het vervoer van hunne kinderen naar een school in Beverwijk, hetgeen geweigerd is, omdat Castncum, die geen 4,JCM. van af uw wq«i- plaats gelegen, uw 'lönder<p, zenden. T>e ouders ztjn m beroep gegaan 'en indien nu, Castricum het verzoek van Heemskerk* toê-1 staat, dan zou men eizenliik oartii kiezen schappelijke regeling met Beverwijk zou moe ten worden getroMfo.*foi].*ifer«aa«è' vzich dus tegen dit verzoek en zou de beslissing willen uitstellen tot nadat het beroep door Ged. Staten is behandeld. De voorzitter zeide, dat de gemeenteraad van Castricum zich alleen op het standpunt kan stellen: is er uit een onderwijsoogpunt bezwaar het verzoek van Heemskerk toe te staan, ja of neen. De zaak, die de heer Aukes heeft opgeworpen, moet niet hier, maar in den raati van Heemskerk worden behandeld. Hij meende, dat er geen aanleiding is tot uitstel. De heer Aukes zeide, dat hij ook dit betoog niet kan aanvaarden, omdat hij het niet in den raad van Heemskerk kon zeggen. Boven dien willen de ouders, die hij gesproken heeft, liefst hun kinderen naar Beverwijk zenden, omdat dit een groote school is, wat zijn voor deden heeft. Gaat Castricum het verzoek toe staan, dan oefent het zoodoende invloed uit op de beslissing van Ged. Staten. De heer Schipper uitte zich in gelijken geest. Hij wilde de gemeente Heems kerk niet in de gelegenheid stellen om op voordeelige manier van de wettelijke kosten af te komen. De heer Hellinga was ook tegen het ver zoek, niet alleen als raadslid, maar ook als mensch, omdat z.i. de kinderen in Heemskerk daardoor gedupeerd worden. De heer de Vries meende echter, dat wij hier niet de zaak van de ouders der kinderen hebben te behandelen en zakelijk hier hebben te beslissen. Na nog eenige discussie volgde stemming. Het voorstel van B. en W. om wel een gemeenschappelijke regeling aan te gaan werd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Schipper, Hellinga, Aukes, Kuijs en Twisk. Het voorstel van B. en W. tot bestemming van de winst van de bedrijven over 1929 werd aangenomen. Hierna kwam aan de orde een voorstel tot verleenen van een crediet van 500 voor de aanschaffing van grootere zuiverkisten op het gasbedrijf. Het voorstel werd goedge keurd. De suppl. begrooting 1929 werd vastge steld, waarbij de heer Aukes eenige opmer kingen maakte, dat voor de schoolbibliothe ken niet is uitgegeven het geraamde bedrag, wat hem zeer eigenaardig lijkt. Voorts dat ae kosten van de lagere nijverheidsscholen zoo verbazend hoog zijn geweest. Spr. vroeg of het niet mogelijk is, dat de ouders er opge- wezen worden bij bezoek van nijverheids scholen dit ter secretarie te doen aangeven. De voorzitter zou een en ander onderzoe ken, maar wees er op, dat den ouders niets kan worden voorgeschreven. Het volgende punt: Beschouwingen en mededeelingen inzake de Wet houdende rege ling van de fin. verhouding tusschen Rijk en gemeenten en de belastingwetgeving werd na eenige discussie in comité behandeld. Mevr. Kuijs—Piepers sprak over een blik semafleider op den gemeentetoren en verzocht tevens het laten doorsteken van de riolen. Een en ander zal de aandacht het college van B- en W. hebben. De heer Twisk wenschte, dat het kermis terrein werd verpacht bij- inschrijving. B. en W. zullen dat onderzoeken. De heer de Nijs vroeg naar het politietoe zicht op het strand. De voorzitter deelde mede, dat met ingang van 22 Juni een poli tieagent voor het strand is aangesteld. De heer Twisk wees op den gevaarlijken hoek bij Schermer, waarop de voorzitter mededeelde, dat richtingstrepen in aanleg zijn. Een verkeersagent of verkeersman is niet mogelijk, zooveel politie heeft hij niet tot zijn beschikking. De heer Aukes vroeg om plaatsing van boorden „gevaarlijke bocht", waarop werd geantwoord, dat in deze richting wordt ge werkt. Vervolgens had hij het over een bericht in het pl. blaadje betreffende de mogelijk van oprichting van een vacantieoord Zonneweelde waarin onder andere voorkomt dat de voor zitter zou hebben toegezegd dat speciaal voor die R. K. instelling 20 H.A. vrij wandelen van het Landgoed zou zijn toegezegd, waar bij de heer Aukes meende dat de voorzitter dit niet toezeggen kan. Als men op die manier zou doorgaan zou men verschillende zaken van het landgoed komen indeelen met toe gang Roomschen, Gereformeerden, Hervorm den en wat al niet meer. Hij betreurde dat, en meende dat het op den weg gelegen zou heb ben van den voorzitter het bericht tegen te .spreken. De voorzitter zeide dat hetgeen de heer Aukes uit een couranten artikel las niet door hem gezegd is. Hij sprak over de mogelijk heid aan de bewoners van Zonneweelde omdat de instelling op priv. landgoed staat - vrij wandelen op het landgoed te verlee nen maar iets toegezegd zooals de heer A-ukes dat meent te.lezen heeft niet plaats ge had. Dat voorts B. en W. bet bericht had den moeten tegenspreken meent hij dat B. en •W. wijs doen als zij er niet op ingaan. ^De'heer Aukes meende dat het wel had moeten gebeuren omdat het blad algemeen in de gezinnen in Castricum wordt gelezen. De heer Schipper hoopte, dat het hem niet euvel 'wordt geduid dat hij de laatste maal' nog deelneemt aan de rondvraag. Hij is wel feen gebonm Castricummer maar wel meent ij dat hij ingezetene is geworjten door zijn langdurig verolijf. Hij ontleende daaraan met' recht om te wijzen- op enkele punten die het' belang van Castricum raken. Dan wees hij op' wenecnelijkheid naar meer toezjdjH opjrl&tj gebruik van het rijwielpad langsftftn f^ee-wigl en op gebruikers die vaak mettSfe'nV^ iifian- naast elkander rijden en daardporfeenjgéva'arj zijn voor anderen die moeteVrfpasseren I Voorts wees spr. op de gevaren aan het; strand bij het baden buiten het «bewaakte ^ge-jj l deelte, op het gevaar van zwemmenop die plaatsen, waartegen door het plaatsen van borden kan gewaakt worden. Voorts op de wenschelijkheid van het hebben van een boot je dat niet gebruikt wordt voor pleiziervaar- ten en dus altijd ter beschikking is bij ge vaar voor verdrinking hetgeen thans niet al tijd het geval is. Hij hoopte voorts dat het Castricum goed zal gaan en dat het meer in bloei zal toenemen en dat de vooruitgang sneller zal gaan dan in de jaren dat hij hier is geweest zoodat de 10000 ingezetenen in versneldtempo zullen worden bereikt. De voorzitter cankte den heer Schipper voor zijn raad en zou zeker niet nalaten dat het gevaar aan het strand wordt beperkt. Wat het gebruik van het rijwielpad betreft daarvoor is men bezig te werken. Toezicht door de politie op gevaarlijk gebruik en het geen gelegenheid geven tot passeeren zal ze ker worden uitgeoefend. Voorts dankte hij den heer Schipper voor zijn goede wenschen en hoopte dat deze nog eens hier zal komen en dan zal constateeren dat zijn wenschen in ver vulling zijn gegaan. Verschrikte moederDavid, wat Isa Je beginnen. Je mag niet op z*n bulk schieten", David„Maar we spelen Willem Teil moeder, en hij heeft de appel opgegeten". (Passing Show), DUITSCHE TOERISTEN IN NEDERLAND. Krans gelegd op het graf van Willem den Zwijger. Namens 62 toeristen uit Dillenburg en Siegen is Zaterdagochtend door dr. Kruse, directeur van het museum in laatstgenoemde stad, een krans van theerozen en witte lelies gelegd op het graf van Willem den Zwijger in de Nieuwe Kerk te Delft. EEN AANVARING. Twee schepen ernstig beschadigd. Het s.s. „Pluto" van de Koninklijke Ne derlandsche Stoomboot-Maatschappij is op de Noordzee bij het Jjchtschip „Noordhin- der" in aanvaring geweest met het s.s. „Ba tavier III" van Wm. H. Müller Co. te Rotterdam. Beide schepen werden ernstig be schadigd. De „Pluto", die op de uitreis was naar de Middellandsche Zee, is naar Am sterdam teruggekeerd. De „Batavier III" is reeds te Rotterdam aangekomen. Bij aankomst te ÏJmuiden is gebleken, dat de „Pluto", die in aanvaring is geweest met de „Batavier III" aan stuurboordszijde aan den voorpiek een gat boven de waterlijn heeft opgeloopen, terwijl ook de brug beschadigd is. De „Pluto" is naar Amsterdam vertrok ken om gerepareerd te worden. STAKING. De Nederl. vereeniging van fabrieksar beiders heeft tegen heden voor hare leden werkzaam aan de chamottefabriek te Gelder- malsen, een staking aangekondigd. De di rectie der fabriek heeft besloten de geheele fabriek stil te leggen. ZAANLANDSCHE OUDHEIDKAMER. (Vereeniging J. Honig Jsz. Jr.) te Zaandijk. Den 11 en Juli a.s. zal het 40 jaar gele den zijn, dat de Zaanlandsche Oudheidka mer als openbare verzameling voor het pu bliek toegankelijk werd gesteld. Dit feit zal op gepaste wijze worden her dacht op Zaterdag 12 Juli a.s. Het Bestuur dezer instelling zal dien middag receptie houden van 4 tot 534 uur in het Raadhuis te Zaandijk, het gebouw waarin de Oudheid kamer al die jaren is gevestigd. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gistermorgen is de 16-jarige Dijkstra uit Overdinkel in de DinLel verdronken. Hij was met zijn broer en een zekeren A. de Leeuw aan het baden. De beide broers konden niet zwemmen. Plotseling begaf een hunner zich te ver van den kant en kwam in levensgevaar te verkeeren. De Leeuw, een goed zwemmer, wist hem te redden. De ander echter, die zijn broer eveneens te hulp was geschoten, is verdronken. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, slaagde er niet in de levensgeesten op te wek ken. ROTTERDAM's BEVOLKING IN MEI VERMINDERD. Rotterdam is in de maand Mei in be volking achteruitgegaan (een verschijn sel dat zich in lang niet voorgedaan heeft), tengevolge van het overschot van het vertrek boven de vestiging, waarvan vooral de sterke vestiging van Rotter dammers te Schiedam de oorzaak is. On danks een geboorte van 975, waartegen over een sterfte van slechts 354 perso- nej? stond, is de bevolking met 117 per sonen verminderd en bedroeg zij op Mei 584.269. 31 MEVR. L. J. VAN KUYKHOF KOEDIJK t Zaterdag is op 66-jarigen leeftijd over leden mevr. L. J. van Kuykhof—Koedijk, lid van de Prov. Staten van Noordhol land voor de S. D. A. P. Mevr. L. J. van Kuykhof—Koedijk, weduwe van den heer J. G. van Kuyk hof, die tot aan zijn verscheiden secre taris-penningmeester was van het hoofdbestuur der S.D.A.P., heeft tal van jaren deel uitgemaakt van de Provin ciale Staten van Noordholland. Zij was geruimen tijd penningmees- teresse van den Bond van Soc.-democra- tische Vrouwenclubs in Nederland; deed veel aan maatschappelijk werk en krankzinnigenverpleging. Zij maakte zich eveneens verdienstelijk voor de plaatsing van kinderen van uit de ouderlijke macht ontzette ouders in ge zinnen. Eenige'jaren geleden werd zij benoemd tot lid van den Armenraad te Amster dam. In al dien opofferenden arbeid gaf zij haar volle persoonlijkheid, consta teert het Hbl. De opvolger. *Volgens den uitslag der Statenverkie zingen in 1927 gehouden, komt als opvol vtvan mevr. Van Kuykhof—Koedijk rrjheer Jac. van Pareren, secretaris van ^ienjfAmsterdamschen bond voor licha "~S£jSe opvoeding en van het bureau gjgrjTmedische sportkeuring. WERKSTAKING. Een 45-tal arbeiders, in dienst 'der Nederl. Heidemaatschappij, werkzaam aan de verbetering van den Hollander graven voor hei Waterschap „de Reg ge", hebben het werk om e< n loongeschii gestaakt. Bij deze arbeiders was ook een groep werkloozen uit Almelo. Ook KINDERVERLAMMING, in Huissen doen zich eenige ge vallen van kinderverlamming voor. De kinderverlammin0' schijnt te Gou da de neiging te vertoonen naar vol wassen personen over te slaan. Onder de verpleegden bevindt zich thans een jongeman van achtien jaar. Gisteren is aangifte gedaan van een nieuw geval. Ook te 's-Hertogenbosch doet zich een ge val van kinderverlamming voor. AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Tram uit Deventer tegen een open hef brug gereden. De sneltram der Tramwegmaatschappij Zutphen—Emmerik, die om 8.05 uit Deven ter vertrekt, is gistermorgen aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de tram, waarin een 20-tal passagiers waren gezeten, het station nabij het Pothoofd had verlaten, zag de ma chinist plotseling, dat het onveilig sein (een roode vlag), ten teeken dat de groote hei brug nabij de gasfabriek open stond, was uitgestoken. Hij remde uit alle macht, doch kon niet verhoeden, dat de tram met kracht door de ijzeren afsluitboomen reed en tegen de gedeelelijk geopende brug aanreed. De schok was hevig en de schrik van de passa giers groot. De machinist, de heer Joh. Lam- merse uit Doetinchem, bekwam een hielbreuk en een vrij ernstige hoofdwonde. Hij kon, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, per auto naar zijn woning te Doetinchem ver voerd worden. Enkele pasagiers bekwamen lichte verwondingen. Van een ooggetuige vernam De Crt. nog de volgende bijzonderheden. Het geluid der botsing drong door tot in de verre omgeving. Ook heeft hij vóór de botsing de tram hooren fluiten en hard hooren remmen. Direct daar op werd een geweldige klap gehoord. Vol gens onzen zegsman mag het als een groot geluk worden beschouwd, dat de ballast van de hefbrug nog zoo dicht bij den grond was en de tram nu tot stootblok diende. Ware de brug in een ongunstiger stand geweest, dan zou zij zeker te water zijn gereden met veel ernstiger gevolgen. Wij hebben na het onge luk d-en toestand- ter plaatse eens opgenomen en constateerden dat den machinisten bij het verlaten van het station aan het Pothoofd, een zeer verantwoordelijke taak is opgelegd Zij hebber, nl. te letten op de brug, die pl.m. 30 M. voorbij een vrij scherpe bocht ligt, en op den drukken verkeersweg, waarover de tram bij de nadering van de brug rijdt. Het uitzicht op de brug is daarbij slecht. Moge lijk heeft de omstandigheid, dat de brug des Zondags bijna nooit open is, bijgedragen tot dit ongeval, dat gelukkig nu nog goed is af- geloopen. De machine is ernstig beschadigd, terwijl het ijzeren afsluithek van de brug sterk werd verbogen. De sporen van de botsing zijn te zien op het metalen omhulsel der ballast en daaruit valt af te leiden, dat de tram met kracht tegen de brug aanreed. De machine is tijdelijk opgeborgen in de loods van de Trammaatschappij te Deventer. De tram, die een vrij lang, oponthoud had, werd door een reservemachine naar Zutphen gebracht. DE JOODSCHE STRIJD TEGEN DE KALENDERHERVORMING. De Permanente Commissie tot de Alge meene Zaken van het Nederlandsch-ïsrae- iietische Kerkgenootschap en de Hoofdcom missie tot de Zaken van het Port Isr. Kerk genootschap hadden gistermiddag in de aula van het Koloniaal Instituut een groote bijeenkomst belegd ter bespreking van hef wereldvraagstuk der Kalenderhervorming. Het woord werd achtereenvolgens gevoerd door mr. B. E. Asscher, voorzitter der Per manente Commissie, opperrabijn J. Vreden- burg en dr. T. Lewenstein, opperrabijn te Zürich, secretaris van het Int. Comité van actie tegen kalenderhervorming. De vergadering nam ten slotte met alge- meene stemmen een motie aan, waar beslo ten wordt, bij de Nederlandsche regeering met kracht en klem aan te dringen, dat zij zich bij den Volkenbond zal verzetten tegen wijziging van den bestaanden kalender door invoering van een of meer blancodagen. Een afschrift dezer motie zal worden gezonden aan de Nationale Studiecommissie voor de Kalenderhervorming, met verzoek de regee ring te adviseeren aan de wijziging haar steun te onthouden en aan den Volkenbond, met verzoek de wijziging niet in overweging te nemen. De bijeenkomst werd door de voordracht van toepasselijke geargend door den Opper voorzanger der Hoofdsynagoge te Amster dam, den heer I. E. Marokka, geassisteerd door het Koor der Groote Synagoge opge luisterd. IN EEN DRAAIKOLK GERAAKT EN VERDRONKEN. Gistermiddag waren vier 4 jongens op den Dommel bij Eindhoven aan het roeien, toen zij ter hoogte van den Gennepschen Molen in een draaikolk terecht kwamen, ten gevolge waarvan het bootje omsloeg en zij te water geraakten. Drie hunner wisten zwemmende den wal te bereiken. De vierde verdween in de diepte. Langdurige pogingen om door kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, nadat hij op het droge was gebracht, faalden. De verdroflkene was de 18-jarige H. Bogenaar. HET STANDBEELD VAN ERASMUS. - Emigratie van een copie naa> - Amerika. Een Amerikaan Richard Young genaamd, heeft een copie van Hendrik de Keyser's standbeeld 'van Erasmus toegedacht aan de Erasmus Hall Highschool, een groote ge meentelijke onderwijsinrichting te Nieuw* York voor ongeveer 7000 kinderen van 6— 20 jaar. De heer Miedema te Rotterdam zal de copie in klein maken, waarna die in gips en vervolgens in brons zal worden afgego< ten. Erasmus Hall is een stichting van 1787. Tot gedurende de 19de eeuw is het een par ticuliere kostschool geweest. DE REIS VAN DE KONINGIN. De Koningin en prinses Juliana worden hedenmiddag te 4 uur 45 te Rotterdam ver wacht om zich in te schepen aan boord van het stoomschip „Batavier V" van de firma Wm. Muller Co., met welk vaartuig de koninklijke familie zich naar Bergen (Noor wegen) begeeft. Onmiddellijk na aankomst der hooge gas ten ?al het schip vertrekken. DREIGEND CONFLICT BIJ PHILIPS. De directie niet bereid tot inwilli ging der eischen. Sinds eenige weken wordt er te Eindho ven op de glasfabrieken van Philips door het personeel een actie gevoerd tot verkrijging van betere arbeidsvoorwaarden. Reeds eer der hadden groepen arbeiders gepoogd in de ze richting verbetering te doen brengen, doch thans hebben de betreffende organisaties de kwestie bij de directie ter sprake gebracht. Van werkgeverszijde is onlangs ontkend dat hier van een „dreigend conflict" kon ge sproken worden, daar beide partijen zich bereid vertoond zouden hebben tot een min nelijken oplossing der grieven te geraken. Daarentegen stellen de werknemers vast, dat inderdaad een conflict dreigt, nu zij voor de inwilliging hunner wenschen bij de directie h. i. geen gunstig onthaal vinden. De glasblazers, vereenigd in den r.k. Fa- brieksarbeidersbond, hebben thans in een motie als een der voornaamste grieven naar voren gebracht: dat in de plaats der ontsla gen arbeiders jongens worden aangesteld. In deze motie protesteeren zij voorts tegen de wijze waarop de directie de arbeiders beoor deelt, en dragen, met handhaving der een maal gestelde eischen, het hoofdbestuur van hun bond op, met alle gepaste middelen in den kortst mogelijken tijd het gewenschte doel te bereiken. HET DORU5 RIJKERSFONDS. Dank zij de talrijke en mooie giften van de laatste tijden is de vorming van het Dorus Rijkers-Fonds tot een nationaal fonds met het statutaire stamkapitaal tot stand ge komen. Teneinde het door het Nederlandsche volk 3oven dit stamkapitaal bijeengebrachte kapi taal aan de thans levende oud-redders van schipbreukelingen, en hun weduwen ten goede te doen komen, zullen jaarlijks alle netto inkomsten benevens een gedeelte van dat meerdere kapitaal voor uitkeeringen aan behoeftige oud-redders worden besteed. Dientengevolge zullen van 1 Juli a.s. af alle bestaande uitkeeringen worden verhoogd met de helft Aan 20 nieuwe aanvragen om onderstand zal gehoor worden gegeven. Het totaal der uikeeringen bedraagt dan jaar lijks 38,000 waarmee 140 oud-redders en weduwen worden ondersteund in 32 eilan den en kustplaatsen. HAGELSLAG. Twee d drie ton schade. Uit Zevenbergen wordt nader gemeld, dat een commissie heeft vastgesteld', dat 600 700 H.A. land- en tuinbouwgewassen dooi den hagelslag j.1. Donderdag is getroffen, waarvan 100'a 150 H.A. geheel is vernield. De schade is globaal geraamd op 2 a 3 ton. De burgemeester van Zevenbergen heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw en den commissaris der koningin in Noord-Brabant van het gebeurde in ken nis gesteld. HOOFDAMBTENAREN BIJ HET MARKTWEZEN. Het beheer der algemeene markt. De vereeniging van Hoofdambtenaren bij' iet marktwezen in Nederland vergaderde dezer dagen onder leiding van den directeur der Markten en Beurzen te Rotterdam. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren L. A. Menne, directeur van den Markt- en Havendienst te Leiden, en H. Wiersma, marktmeester van de veemarkt te Leeuwarden. Besloten werd tot het houden van de eerstvolgende jaarvergadering te Maastricht. Na breedvoerige discussie werd besloten tot het instellen van een commissie tot het be- studeeren van de wijze van juist beheer der algemeene markt. In voorbereiding werd tevens genomen de mogelijkheid tot instel ing van speciale commissiën tot bestudee ring van de geschiedenis der markten en van de beteekenis der veilingen op het gebied van voortbrengselen van land- en tuinbouw en pluimveehouderij in verband met het markt wezen. In de avondbespreking hield de heer Not- trot, algemeen marktmeester te 's-Graven- hage een causerie over de algemeene week markt. In het bizonder stelde hij in het licht de beteekenis van commissiën van advies en van beroep zooals die door de organisatiën van marktkooplieden worden gewenscht. Mede werd door hem de beteekenis belicht van het monopolie van kramenverfiuring onder gemeentelijk toezicht. KORTE BERICHTEN. De Brandwijksche watermolen ondev de gemeente Bleskensgraaf zal binnenkort worden gesloopt. Dit is de vijfde molen in die gemeente, welke in enkele jaren tijds door sloopershanden zal vallen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7