BRANDEN. ZWARE FABRIEKSBRAND TE ROOSENDAAL. Schade f450.000. Provinciaal nieuw Zaterdag Is op de begraafplaats ifieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage een monument onthuld ter eere van de nagedachtenis van prof. mr. J. H. Car- pentier Alting, in leven grootmeester van de Orde van Vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden. De familie was uit. Gistermiddag tegen half een werd de Am- sterdamsche brandweer gealarmeerd voor een brand, die uitgebroken was op de Gelder- sche Kade 87. Dit kleine perceel brandde als een fakkel, toen de brandweer kwam. Met twee stralen op een motorspuit werd het vuur aangetast en bedwongen. Het bleek, dat de bewoners, de familie (Tiggers, niet thuis waren. Hoe de brand ont staan is, kan slechts vermoed worden. Het staat wel vast dat hij begonnen is in de keu ken, waar de brandweer alle toebereidselen vond voor een maaltijd. De tweede verdie ping cn de vliering brandden geheel uit. Het benedenhuis, waar vroeger een op slagplaats geweest is van chemicaliën, [oliën en vetten der firma Tiggers, maar thans leeg staat, kreeg waterschade. Het tramverkeer langs de Geldersche kade, was een half uur gestremd. In een houtopslagplaats. zij eventueele biedingen van gegadigden vóór dien tijd wel te overwegen en zou aan de hand daarvan eventueel tot onderhand- sche verkoop kunnen worden overgegaan. Aldus goedgevonden. De voorzitter deelde mede, dat de voorzijde van het sportterrein volgens raadsbesluit is bestemd als een veilig speelterrein voor jonge en schoolgaande kinderen, doch hem hebben klachten bereikt van omwonenden, dat dit terrein door de opgeschoten jeugd op wanordelijke wijze wordt gebruikt als speel terrein, zoodat dit terrein al eens is ont ruimd. Als hierin geen verbetering komt zullen wij genoodzaakt zijn dit voorgedeelte definitief af te sluiten en dan ook voor de kinderen, want zoo gaat het niet langer. Spr. hoopte dat de grooteren hiervan goede nota zullen nemen. In verband met de openstelling van het Koedijkerpad zullen richtingwijzers worden geplaatst en wel op de driehoek bij Brou wer en bij J. Modder, terwijl bij den ingang van het pad eveneens een aanwijzing wordt geplaatst. Voor een en ander is reeds opdracht ge geven. De heer Lek informeerde of de heg al ver laagd is. De voorzatter antwoordde bevestigend' en achtte dit een verbetering voor het uitzicht Tevens heeft de eigenaar goedgevonden dat Gistermorgen te half elf brak brand uit Sn de houtopslagplaats van de firma Laming I IijZ l?"" X* "'rXX/ u'.°l .te IJselmonde. In den beginnejiet de brand ^rcSd Benedenweg wordt uxt- 'zich nog al ernstig aanzien, doch reeds na een paar uren was men het vuur meester, pen groep padvinders verrichtte het eerste i>hi8schingswerk. L Paterdagnacht te omstreeks vier uur brak fen zware brand uit in de magazijnen, fa briek en opslagplaatsen van de tabakskerverij en koffiebranderij van de firma J. A. Laane, aan de Groote Markt te Roosendaal. De brand werd ontdekt door eenige spoor wegarbeiders, die onmiddellijk de directie [waarschuwden. Het bleek toen, dat de sor- jjeerderij, die in het achterste gedeelte van de «fabriek is gevestigd, in lichter laaie stond. SDogenblikkelijk is het eigen materiaal van de «abrieksbrandweer verschenen, terwijl de [plaatselijke brandweer werd gealarmeerd. !Het materiaal bleek echter niet al te best te (zijn en het duurde geruimen tijd voor water kon worden gegeven. Het bleek nJ., dat de apparatuur der mo torspuit niet paste op de brandkranen, zoo idat van de waterleiding geen gebruik kon jworden gemaakt. De slangen werden toen geleid naar een in de nabijheid liggende vij ver. i In het gebouw lagen enorme voorraden tabak, koffie en thee opgeslagen. De fabriek is een filiaal van de fabriek van de firma Laane, die in Esschen gevestigd is. Aangezien de weg naar Esschen wegens herstelwerk zaamheden voor het verkeer is gesloten, wa ren alle voorraden te Roosendaal opgesla gen. Er ontwikkelde zich een ontzettende hit te, die het bijna onmogelijk maakte den brand jte naderen. Daar de brandende fabriek ge baar opleverde voor de daarachter gelegen woon- en winkelhuizen aan de Zuidzijde van Öe Groote Markt, werden de bewoners ge waarschuwd, terwijl vanaf de daken van het warenhuis van de firma Braat en der firma Bischot het brandende perceel werd [natgehouden. De spuitgasten moesten we- feens de geweldige hitte ook zelf worden nat gespoten. De inventaris van het aan de Groo tte Markt gelegen kantoorgebouw, en van het [bij de fabriek behoorende woonhuis werd in 'veiligheid gebracht. De eene voorraad na de andere werd door ft vuur aangetast. Spoedig bereikte de vuur zee de machinekamer, de koffiebranderij, de machinale tabaksdrogerij en de kerverij. Te pngeveer vijf uur achtte men het gewenscht fle brandweer uit Bergen-op-Zoom om assis tentie te verzoeken. In 20 minuten was deze jonder leiding van commandant Asselberch jhi burgemeester Brom ter plaatse. Het ergste gevaar was toen geweken. De Bergen-op- Ëoomsche brandweer pakte het vuur krach- pg aan. Aan de brandweer van Breda, die En eens was gewaarschuwd, werd bericht :onden, dat verdere assistentie niet meer >dig was. Te ongeveer zes uur stortten de Igroote machines met donderend geraas naar peneden. Gevaar voor uitbreiding was toen [geweken, zoodat met de nablussching kon 'worden begonnen. De schade wordt geschat op 450.000. Al les was op beurspolis verzekerd. De tabaks kerverij zal bij een bevriende firma ter plaat se worden voortgezet, terwijl de rest van 't bedrijf voor den duur der herstellingswer ken naar de fabriek te Esschen zal worden overgebracht. Omtrent de verlichting komen B. en W. nader met voorstellen. Al deze stukken en mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Tweede wijziging begrooting 1929. Voor subsidie aan werkloozenkassen is uit getrokken een post, groot 100. Aangezien de percentages zijn verhoogd, dus ook de bijdragen, stelden B. en W. voor dezen post te verhoogen met 125. Evenzoo de post belastbare inkomens. Bij de vast stelling der begrooting van het gas- en elec- triseh bedrijf is een post voor memorie ge plaatst. De bestemming der batige saldi van hier tegenover op de suppletoire begrooting ge plaatst, zoodat de posten elkaar dekken. Aldus goedgevonden. Gegevens fin. verhouding Rijk en Gemeenten. Het bedrag der opcenten vermogensbelas ting is nihil. De opgaaf der geïnde belastingen H. O. is vastgesteld op f 21.745.80 (gemid delde van '26, '27 en '28). De uitgaven voor L. O. Armenzorg en olitie op 31.309.61. Witte Kruis, om subsidie voor een aan te stellen wijkverpleegster. Gevraagd werd een jaarlijksche subsidie van 25 cent per inwoner. Ter nadere toelich ting zijn bijgevoegd de notulen van vergade ringen der samenwerkende afdeelingen Koe dijk en St. Pancra6, waaruit blijk, dat op ini tiatief der beide afdeelingsbesturen zal wor den opgericht een vereeniging voor Wijkver pleging, omvattende de gemeenten Koedijk kanaal en Zuideinde, en St. Pancras, waarbij zoo mogelijk op bijzondere voorwaarden een gedeelte Oudorp. De voorzitter zeide, dat B. en W., gezien de voorwaarden van den heer van Putten, om te beginnen met een aanvangsalaris van 750 en gelet op den tegenwoordigen finan- cieele toestand, hierop niet nader wenschen in te gaan De werkzaamheden van den heer v. Putten, aldus de voorzitter, achtten wij boven allen lof verheven, doch aangezien B en W. oordeelen. dat het bedrag te hoog is, geven zij den raad in overweging, op het adres van „Ziekenhuisverpleging" afwijzend te besdhikken. De reer Snel zeide, dat dit adres van Zie kenhuisverpleging hem ten zeerste verwon dert. Wij weten, aldus spr., maar al te goed hoe de algemeene gedachte in de gemeente is voor een verpleegster, en niet voor een verpleger; ruim 90 procent der ingezetenen heeft zich bij een desbetreffend onderzoek uit gesproken voor een verpleegster. Spr. wees er op, dat één der onderteekenaren van het adres van „ziekenverpleging" aanvankelijk tevens scheen mede te werken voor de aan stelling van een wijkverpleegster en bracht deze dubbele houding in verband met de op heffing van de commissie van tien. „Dit komt mij voor, aldus spr., te zijn een actie om de aanstelling van een verpleegster in de war te sturen". De voorzitter antwoordde, dat allicht het bestuur van Ziekenhuisverpleging mannelijke verpleging meer gewenscht acht, of mogelijk ook als aanvulling voor de hand liggend en zouden wellicht in de volgende raadsvergadering met nadere gegevens hierop terug kunnen komen. Wethouder Duif vond het wel een eigen aardige toestand, alles gaat buiten ons om de zaak is haast beklonken en de zuster bui ten ons om benoemd, vyij hebben alleen maar te betalenX De heer Lek: Dat kan hier buiten beschou wing blijven bij subsidie-aanvraag. De voorzitter: De benoeming valt buiten onze competentie, doch het wonen hier moe ten wij als voorwaarden aan de subsidie ver binden. De heer Lek zeide, hierin niet met B. en W. te kunnen meegaan en wil dit vrij laten. De heer SnelKoedijk zal er geen bezwaar tegen hebben. De heer Lek: Waarom zouden wij dit adres dan nu niet meteen kunnen afhande len. De voorzitter: B. en W. willen hieromtrent zekerheid. Wethouder van Kampen zeide, dat de te benoemen functionaresse thans te Schoorl woont en vrij zeker geen bezwaar zal heb ben hier te wonen, ook omdat haar arbeids veld hier het grootst is. Intusschen zal het de zaak niet schaden indien wij hieromtrent eerst zekerheid hebben. Tenslotte werd het adres van Het Witte Kruis op voorstel van B. en W. aangehou den fotdat hieromtrent nadere gegevens zijn verstrekt. De heer Van Kampen vroeg, bij voorko mende gevallen, zoolang de verpleegster nog niet in functie is, B. en W. te machtigen tot het verstrekken van een toeslag voor verple gershulp, waar dit naar het oordeel van B en W. noodzakelijk is. De heeren Muurling en Slijker verklaarde zich eveneens hiervoor. De heer v. Kampen zou zulks willen doen ingaan met terugwerkende kracht voor het geval Termaat, hetwelk door hem nader medezeggingschap. De heer Snel: „Het mag hier een klei bedrijf zijn, maar hoe komt het dan a, van de 6 menschen die slechte ontvingen, er slechts 3 ontvangen? hun a dat coke, teruj De voorz.: Dai is niet aan de orde De heer Snel: „Juist, zoo kan het ambtenaarszaken ook wel -~ komen. De voorzitter ten eerlijk en eens orde ih voor. De heer Snel zeide echter meer gegevens wordit t?egel,i,cht en ,zou hierin B- en W. vrij linkUn*i1 1 1 TTlflllHpnf Wlllptl ïrorlaanan mnl ,41 «>VVJ. gbgVTVllO te hebben en beschouwde dit adres als een protest tegen het werk van Het Witte Kruis. De heer Lek zeide, dat ook hem deze actie van ziekenverpleging ten zeerste verwon- wondert en vindt het verregaand, dat iemand zijn medewerking kan verleenen aan twee te genstrijdige zaken. Spr. was overtuigd, dat minstens 80 pCt. der leden van ziekenhuis verpleging zich niet met dit door het bestuur verzonden adres zullen kunnen vereenigen, dat zonder hun voorkennis is verzonden. Het is de bekende commissie, aldus spr., zij achten zich gepasseerd, zeker, doch waren toch voor de aanstelling van een verpleeg- cfrfsr A rt rt -M- J-L SINT PANCRAS. Vergadering van den raad dezer gemeente pp Vrijdag 13 Juni des avonds 8 uur in vol tallige zitting. De voorzitter, de heer Jb. Kroonenburg, burgemeester-secretaris, opende de vergade ring met een kort woord van welkom. Ingekomen was bericht van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, dat de ver goeding voor de landbouwtelling is ver hoogd van 15 op 30. De voorzitter deelde mede, dat de verschil lende reglementen van de lichtbedrijven, na verschillende wijzigingen te hebben onder gaan, thans in druk zijn verschenen, waar van aan ieder raadslid een exemplaar wordt uitgereikt. Spr. zei, dat B. en W. hebben overwogen om het land in de West-Beverkoogpolder, na beëindiging van de loopende huur niet meer ite verhuren, doch achtte het beter, dit land publiek te verkoopen. Door den raad is be sloten hier te zijner tijd op terug te komen en gezien de voor- én nadeelen besloten B. en W. in het belang der gemeente tot verkoop te adviseeren. Reeds is onder de hand bij den 'voorzitter een aanbod ingekomen. Het be drag hiervan zal echter niet worden genoemd 'omdat B. en W. de voorkeur geven aan een £u£Jieke yerkooping: Intusschen wenschen -0 ^^*^6 tV -r.—"n"L j,j. ster en daarom noem ik dit optreden schan- :.?C:V0^21^^nKende d t-e- g^-aaol®"ldelijk! Ze denken zeker, die jongens in den raad slikken dit wel De heer Muurling zou zich niet zoo scherp uit willen drukken; hij weet van die dingen niet af en is anders ingelicht. Hij wou dan ook niet zoo ver gaan en in het eerste adres meer zien een aanvulling van het verzoek van Het Witte Kruis. Wethouder Van Kampen wees er op, dat de handteekening Schuur als voorzitter nog niet wil zeggen dat hij persoonlijk er voor is geweest. Als voorzitter moet hij voorstel- 1 len van de bestuursmeerderheid mee onder teekenen. Doch de actie komt ook van een partijgenoot van den heer Lek, maar daar gaat het bij ons niet om. In het adres wordt gesproken van een aanvangssalaris van 750 en daarom kunnen wij er niet op in gaan. Doch nu het Witte Kruis. Indien wij nu al subsidie toestaan, dan hebben wij nog lang geen verpleegster, de vereeniging v. Wijkver pleging moet nog worden opgericht en be hoeven wij er niet op te rekenen dat de ver pleegster er is voor 1931. Ik weet dat v. Put ten een eerste kracht is en al gaan wij nu niet in op de gevraagde 750 bij voorkomen de ernstige gevallen zou ik toch hoogen prijs stellen op de medewerking van hem als ver plegen en zou hem bij bizondere gevallen, waar de menschen de tarieven niet kunnen betalen, van gemeentewege een tegemoetko ming willen geven. Spr. wees hier op een voorgekomen geval, waar het tarief zeer bil lijk was en waar de menschen niet in de ter men vallen voor hulp van B. A., daar zou eenige hulp van gemeentewege, te beoordee- len door B. en W., zeer zeker niet misplaatst zijn. Verder kwam spr., krachtig op tegen de verdachtmaking van den heer Lek, dat raads leden in deze actie meewerkten. De heer Lek: Ik kan wel zeggen, dat ik er niet aan mee zou kunnen doen, mijn naam te leenen aan twee tegenstrijdige adressen. De heer v. Kampen verklaarde zich met te verzetten tegen de subsidieering van een wijkverpleegster, doch wil er nog op wijzen dat het Witte Kruisbestuur aanvankelijk heeft gewerkt zonder voorkennis van de leden. De heer Lek: Hun werk is in ieder geval in een algemeen ledenvergadering goedge keurd door de leden. De heer Snel kon daar wel aan toevoegen dat wel 98 van de 100 zijn voor een ver pleegster en niet voor een verpleger. Hierna werd, op voorstel van B. en W., het adres van „Zeikenhuisverpleging", om de verpleger Van Putten van gemeentewege als verpleger aan te stellen op een aanvangs salaris van 750, met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. Thans volgde een bespreking van het adres van Het Witte Kruis, waarbij de voorzitter toelicht, dat B. en W. hier niet afwijzend te genover staan, doch dat h.i. moet worden afgewacht of de plannen tot oprichting van 'een vereeniging voor Wijkverpleging, met 'jéen contributie-opbrengst van 600 zullen jfsjagen. Verder is er h.i. één ding tegen. Om de ;keuze van woonplaats over te laten aan de te benoemen zuster. Daarmede kunnen B. en W. niet accoord gaan en wel op grond hier van dat het zielenaantal te Koedijk-kanaal bedraagt globaal 1200, tegen ongeveer 2200 zielen te St. Pancras, Koedijk-zuideinde en met een gedeelte van Oudorp er bij, bijna 2500. Het ligt dan ook wel in den lijn dat de verpleegster hier woont of in Koedijk- zuideinde. B. en W. zouden dan ook de zeker heid omtrent dit punt willen stellen als voor waarde van subsidieverleening en totdat de ze genoemde zekerheid is verkregen de be slissing willen aanhouden. vinden deze voorwaarde redelijk en ding is om in beroep te gaan. Alléén ver' plichte uitgaven komen in aanmerking. Zoo is b.v. de molen der veenderij, ten bedrage van 1600 geheel afgevoerd als staande niet in rechtstreeks verband met werkver schaffing. De totale raming bedraagt ongeveer 16000, terwijl volgens de voorloopige be rekening der Vereen, v. Nederl. Gem. de uit- keering zal bedragen 10454.77, waarbij 1 komen aan jaarweddevergoeding 2400 meer, aan pers. belasting totaal 3500 en 3/4 grondbelasting 800 met aftrek van f 1700. Het vermoedelijk tekort kan worden gedekt door opcenten gem. fondsbelasting. Voorstellen dienaangaande zullen binnen kort aan den Raad worden voorgelegd. Verordening afsluiting voor autos van de v. d. Vijzellaan en Zandboschlaan. B. en W. stelden voor genoemde lanen thans definitief af te sluiten voor autoverkeer bij verordening krachtens de Motor- en Rij- wielwet, zoodat bij overtreding proces-ver baal kan worden opgemaakt. De heer Slijker vroeg, hoe het dan moet bij vrachtvervoer voor de'aanwonenden. De voorzitter zeide, dat in dit geval ont heffing zal worden verleend mits tijdig aan gevraagd ter secretarie. De heer Lek vernam gaarne of het in de be doeling ligt, om deze verordening te hand haven? en acht het anders niet noodig, als ze toch niet toegepast wordt. De heer Muurling was het hier ter deele mee eens en drong aan op toezicht, ook op het naleven van andere bepalingen, b.v. het varen boven de maximum-snelheid. De heer Snel wees op het vele afval, dat in de slooten wordt geworpen. De voorzitter wenschte thans tevens ook punt 8 der agenda gelijk te behandelen, n.1. een verzoek van „de Tuinbouw" om de maxi mum snelheid van motorbooten te verhoogen van 3 tot 6 K.M. Tevens ontving hij een mondeling verzoek van den secretaris om strenger toezicht op de naleving der genoem de bepalingen. Hij vroeg zich af, of deze voorgestelde wijziging nog wel eenig prac- tisch nut zal hebben. Herhaalde malen ver zocht „de Tuinbouw" om bepaalde verorde ningen streng toe te passen, doch telkens blijkt, dat de leden zelf de overtreders zijn. Dit is ontmoedigend voor de politie. Ten slotte doen de bouwers het zelf. Spr. vond het jammer, dat wij van de leden van „de Tuin bouw" niet anders krijgen dan onverschillig heid en tegenwerking. De heeren Lek en Muurling achtten een goed voorbeeld wenschelijk. De voorzitter is het hiermede eens, doch wij moeten den steun van „de Tuinbouw". Wel krijgen wij de klachten, doch niet de medewerking. De heeren Snel en Lek stelden voor het blaadje dan eens om te keeren. Laten wij, al dus dé heer Lek, dan nu eens een verzoeje richten aan „de Tuinbouw" om medewerking/, allicht geeft dat meer resultaat. Tenslotte, na vrij langdurige discussie, werd met alg. st. besloten: le. Genoemde lanen bij politieverordening; af te sluiten voor auto-verkeer. L 2e. de Maximum-snelheid voor motorboo-J ten te brengen van 3 op 6 K.M. Hierna kwam aan de orde een verzoek van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging, om van gemeentewege over te gaan tot aan stelling van den heer van Putten als ver pleger. Gelijktijdig is ingekomen een schrijven van den heer van Putteif, met uitvoerige toelich ting omtrent op zich te nemen ambtelijke ver plichtingen, waarbij als voorwaarde wordt gesteld een aanvangsalaris van 750 per jaar. Tevens kwam in behandeling een ingeko men adres van de afd. St. Pancras van Het mandaat willen verleenen met dien verstan de, dat een maximum werd vastgesteld, even redig aan de voor Wijkverpleging te verlee nen subsidie. Als wij deze subsidie verleenen voor 1931. waarom dan in dit geval voor 1930? De heer Lek was van meening, dat dit be hoort tot de taak van armenzorg. De voorzitter: Hier worden bedoeld die gevallen, welke niet direct in de termen val len voor armenzorg. Na uitvoerige bespreking konden de leden zich hiermede vereenigen. Verlaging vracht toevoerlijn. Op een desbetreffend ingekomen voorstel lichtte de voorzitter toe, dat alle bij het karantiefonds aangesloten corporatie's hier in dienen mede te werken en deelt mede, dat de bannebesturen van St. Pancras en Koedijk de prijs met 2 per wagon lager hebben ge steld. B. en W. stelden voor hierin met de bannebesturen mede te gaan. Aldus werd be sloten. Hierna werd uitvoerig besproken een ver zoek van J. Kriek om terugbetalen van te veel betaald schoolgeld op grond van een gunstige beschikking op een reclame, waar door het belastbaar inkomen van adressant 13000 lager is vastgesteld, hetgeen door den voorzitter uitvoerig werd toegelicht. B. en W. zouden hier echter niet gaarne een pre cedent willen scheppen. Z.E. zou den inge zetenen op het hart willen drukken even tueele belastingverlaging tijdig te zijner ken nis te brengen, omdat de vaststelling der schoolgeldkohieren hiermede verband houdt. B. en W. kunnen echter moeilijk uitzonderir,- gen maken en moeten hierin een vasten lijn volgen. De heer Lek was van meening, dat eventueel teveel betaald geld terug meet worden ge geven, zooals zulks bij de belasting ook ge schiedt, en houdt een uitvoerig betoog tot in williging van het verzoek. Uitvoerig werd deze kwestie door verschil lende leden besproken, waarbij tot uiting komt, dat dit als een uitzonderingsgeval moet worden beschouwd en niet tot algemee ne consequentie's mag leiden. v De heer Muurling stelde voor tot terugbe taling van het eerste kwartaal. De heer Lek stelde voor tot terugbetaling van drie kwartalen, waartoe met 4 tegen drie stemmen tenslotte werd besloten. Adres, verzoekende invoering van ge organiseerd overleg bij de Lichtbedrij ven. De voorzitter deede mede, dat door de Gascommissie met algemeene stemmen is besloten niet tot invoering over te gaan, Het gaat hier in hoofdzaak om de rechtspositie der betrokken ambtenaren. Deze zaak was in de commissie uitvoe rig besproken en is georganiseerd over leg voor groote bedrijven wellicht aan te "bevelen, doch voor een klein bedrijf, zooals hier mei betrekkelijk weinig per soneel, waar gemakk dijk contact is te verkrijgen met de directie, zouden wij zeggen dat de toestand niet van dien aard is, dat aan een andere dan de be staande regeling behoefte is. Bovendien is^r altijd beroep mogelijk bij eventuee le verschillen bij het bestuur, zoodat het B. en W. voorkomt, niet tot instelling te moeten overgaan. Waarvoor deze in stelling noodzakelijk is, is ons niet dui delijk. Indien de verhouding tegenover, of de rechtspositie van de ambtenaren mij bleek eenigszins nie; in orde te zijn, dan zouden wij tegen instelling niets willen inbrengen, doch wij zijn het in deze volkomen eens met de beschouwin gen van den heer Troost. B. en W stelden daarom voor, afwij zend te beschikken. De heer Snel zou denken, dat als de toestand hier in alles zoo bijzonder goed was, dan zou er z. i. ook niets tegen invoering zijn. De voorz. verklaarde bij kleine bedrij ven meer goeds te zien in een recht streeks contact. De heer Lek zeide in het in dit geval volkomen eens te zijn met den heer Snel en zette zijn standpunt nader uiteen. Weth. Duif was van meening, dat niet één der arbeiders er persoonlijk behoef te aan heeft, doch dat het idéé afkomstig is van het hoofdbestuur. Het is hier over bodig. De heer Muurling was het hiermede eens en meerede dat het hier gaat ooj Indien dergelijke klach. rechtstreeks worden irectie, of zoo noodig aan uei uesiuur zijn deze altijd nog opgeinc*. tot volledige bevrediging van beide par. tijen. Weth. v. Kampen zeide dat de com missie besloot er niet op in te gaan" zulks ook op advies van Mr. Wijnveldt die in deze materie wel eenigszins tot oordeelen bevoegd geacht mag worden Bovendien wij zijn menschen, die weten wat de doorsnee-arbeider hier verdient en 't heeft mij verwonderd dat de ar beidsvoorwaarden aan de fabriek zoo gunstig afsteken bij andere werkmen- schen hier. Spr. noemde enkele voor* beelden van salarissen, premievrijpen. sioen, enz. en zeide indertijd een proefje van georg. overleg te hebben medege- maakt, toen hier eenige H. B. leden kwa men om de veenderij af te tuigen. Ik denk, aldus spr., misschien anders over G. O. als de voorzitter, doch, gezien do samenstelling der gascommissie heb ik de overtuiging, dat hier ook zonder G. O. flink voor de rechten der ambtenaren wordt opgekomen. Daarom ben ik er ook in de commissie tegen geweest. De heer Lek: Het gaat hier niet over de loonen, doch als het G. O. wordt in gevoerd, kunne in overleg met de com missie soms nieuwe gezichtspunten worden besproken in het belang van het bedrijf. Het voorstel van B. en W., om op het --- vm up net adres afwijzend te beschikken, werd in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Lek en Snel. Bepaling rooilijn huizenbouw achter de begraafplaat. Op voorstel van B. en W. werd de rooilijn getrokken langs den vo rkant huis D. Groen in een rechte lijn, Noord- Zuid en langs de Kerkelaan 4 Meter uit de rollaag van de weg Met het oog op cb gevaarlijke hoek was de heer Groen bereid tot afstand van een hoek, zoodat de bocht iets minder scherp genomen kan worden. Voorts ligt het in de bedoe ling van B. en W. straks aan den raad plannen voor te leggen tot verbreeding van de Kerkelaan, welke planne; nog nader door de gemeente-opzichter zullen worden uitgewerkt. Aldus goedgevon den. Duor het raadslid Lek was schriftelijk e volgende vraag ingediend: Wat is de reden, uat B. en W. zich niet houden aan het besluit om bij voorkeur georga niseerde arbeiders tewerk te stellen? De voorz. verklaarde dat B. en W. zich over deze vraag eenigszins ontstemd ge voelen. Het betreft hier e.n klein kar weitje het opknappen van heg en weg. ant. Dit is niet ieders werk. Spr. acht te het misplaatst op de vingers te wor den getikt om zulk een futiel geval, n.1. een v' kundig werkje, dat nog geen twee dagen duurde. Wat moesten wij hier met een georganiseerde, niet vak kundige arbeider? Bovendien, dit was o. i. geen werkverschaffing. De heer Lek zeide verwonderd te zijn, over dv ontstemming van B en W. Cpr. zou de opzU' '-w b^'"°*en met toezicht. Als B. en W. de menschen de verplich ting opleggen zich te organiseeren, dan mogen z. i. geen georganiseerden worden Voorgetrokken. Weth. Duif verklaarde Ir.t dit zijn werk was geweest. Z. i. is voo. derge lijke kleine werkjes, die toch met zorg moeten geschieden de betrokken .per soon wel geschikt. De heer Muurling was van meening dat als regel toch inderdaad de georga niseerden voor gaan. iv De voorzitter verklaarde, dat dit werk je van zoo geringen omvang is geweest dat er door hem niet aan gedacht is- Overigens zal hij zeer zeker handelen volgens het genomen besluit. Tenslotte werd nog behandeld een ver zoek van het Witte Kruis om gedurende 6 maanden een bijdrage in de vcrpleeg- kosten van 2 kinderen in het sanatorium Hoog-Blaricum te Laren ten bedrage van 1.50 per dag per persoon. Op voor stel van B. en W. werd hienp met alge meene stemmen gunstig beschikt. Tevens werd de subsidie ten behoeve van een aldaar reeds vertoevend kina met twee maanden verlengd. Daarna sloot de voorzitter met een woord van dank, de vergadering. Benoemd is tot brandmeester de heer J. v. d. Wal en in diens pl&Msto, commandeur-pomper de heer Jc. Slijke NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen zal de gemeenritor welke nu slechts één wijzerplaat heeft, n nenkort van drie nieuwe wijzerplaten voo zien worden. De r.k. zangvereeniging „St. zal deelnemen aan het op 13 Juli w A Paulowna te houden Zangconcours. EGMONDBINNEN. Donderdagavond vergaderde in café Zem* veld de afdeeling tuinders van de L.T.B. De opkomst was gering. Slechts 14 leden wa- en aanwezig. De heer Ory vroeg naar de wijze waarop de aanbesteding van het rij* werk was geschied, omdat hij meende, da daarmede een onregelmatigheid had piaao gehad. Dit werd hem toegelicht. Besloten werd, dat de volgende week taci de levering van aardbeien zal worden f gonnen. Aan het gewone bord zal oW gemaakt worden of dit Woensdag 18 of vrij dag 20 Juni zal zijn. l, Hierna had de verloting plaats van een tal prijzen onder de aanwezige leden, Wr ga sju^ing vojgde.v -j

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8