Vreest geen Examen Provinciaal nieuws DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENT JE. spel, waarin verzoekt werd steun te veriee- nen voor de schade aldaar geleden, tenge volge van het jongste onweer, gepaard gaan de met hagelslag, welk stuk eveneens in han- Ged. St. om prae-advies werd gesteld werden bij loting de leden in commissies in gedeeld. Het verzoek van het Comité van Ac tie tot het behoud van het Bergerbosch en dat van het gemeentebestuur van Bergen, om de op het Prov. wegenplan geprojecteerden weg door het bosch van dit wegenplan af te voeren werd eveneens in handen van Ged. Staten om prae-advies gesteld. Aan de orde was hierop het spoedvoorstel van Ged. Staten, inzake Het Berger Bosch. In ons nummer van Zaterdag publiceer den wij dit voorstel en de memorie van toe lichting. De heer A s s c h e r (v.b.) was van oordeel, dat alle Statenleden het wel zullen toejui chen, dat het college was gekomen met deze zoo juiste voordracht. Des te meer was er reden, dat de Prov. Staten dit voorstel zul len goedkeuren, omdat de gemeente Bergen ruimschoots heeft gedaan, wat haar plicht is. Deze gemeente toch heeft zelf 130.000 uitgegeven voor het behoud van het bosch. De voordracht als zoodanig, aldus spr., draagt wel sporen van een zekere overijling. Spr. wees erop, dat Ged. Staten dit zelf in de Memorie van toelichting toegeven. Namens zijn partijgenooten vroeg spr., of Gedeputeerden de verzekering kunnen geven, dat door de te stellen voorwaarden het bosch altijd zoo zal blijven. Wanneer later een an der gemeentebestuur er anders over mocht denken dan het tegenwoordige wij hebben dit al elders meer gezien en een klein deei van het bosch gaat verkoopen voor bebou wing, dient er waarborg te bestaan, dat de bijdrage wordt ingetrokken. Onze fractie, al dus sur., gaat dan ook alleen mee met het voorstel om Bergen de 40.000 te verleenen, indien zij de besliste toezegging krijgt, dat het bosch, wij1 kunnen niet voor de eeuwig heid zien maar althans voor tientallen van jaren bosch blijft (Gelach). Dr. v. d. Waerdcn (Soc. Dem.) wensch- te namens zijn vrienden eveneens over de voordracht een enkel woord te zeggen. Spr. en zijn vrienden juichten het in de eerste plaats toe, daf Prov. Staten den tweeden stap zetten in de richting van de bescher ming van het natuurschoon. Maar juist, om dat zij daar zeer verheugd over zijn, zal spr. niet verder ingaan op het belangrijke prijs verschil tusschen het grootste deel van het bosch, dat door Bergen is aangekocht en het kleinste deel. De vorige spr. zeide reeds een enkel woord over de voorwaarden, die wij nog niet kennen. Ook bij ons, aldus spris ter sprake gekomen, op welke wijze wij zeker kunnen stellen, dat hetgeen de Provincie gaat doen, geschiedt voor een blijvend na tuurreservaat. Spr. meende, dat de Staten de zekerheid moeten hebben, dat niet alleen dat gedeelte, waarvoor de provincie nu een be langrijk financieel offer brengt, maar dat ook het overige als een geheel zal kunnen worden behouden. Spr. gelooft zeker wanneer dat andere er niet bij was, dat wij ons nog ernstig zouden moeten beraden, om voor dit kleine gedeelte het gevraagde offer te bren gen. Hij meent dan ook dat niet alleen zeker heid moet worden verkregen, dat het bosch, waarom het nu gaat, natuurreservaat blijft, maar dat die zekerheid ook moet worden ver kregen over het andere deel van het Berger bosch. Spr. meende ook een opmerking te moeten maken over het onderhoud. Gelukkig wordt daarop den laatsten tijd meer gelet. Hij behoeft niet te wiizen op de omgeving van Nijmegen; wij hebben vereenigingen die daarvoor een dienst hebben ingesteld en wij hebben ook zelf een dienst, die misschien in de toekomst daarvoor een belangrijke functie kan verrichten. Spr. bedoelt n.1. den rent meester van het landgoed. Zonder twijfel zullen wij ook gebruik kunnen maken van de deskundige voorlichting van het Staatsbosch- beheer. Spr. zou gaarne van Gedeputeerden de mededeeling ontvangen, dat zij bij de voor waarden voor het behoud ook voorwaarden kunnen stellen voor het onderhoud, zoodat 'het bosch deskundig kan worden onderhou den, opdat het niet allen blijft zooals het is doch zco mogelijk nog mooier zal worden. Mevrouw A u k c s—T i m e r s (V.D.) veronderstelde, dat het gec.i verwondering zou wekken, wanneer ook zij als bewoonster v,?n de streek Noord-Kennemerland, waarin het BergerCosch is gelegen, graag een woord van warme aanbeveling wenschte te spreken voor het ontwerp-besluit cm uit de Provin ciale kas 40.000 beschikbaar te stellen, om daardoor de gemeente Bergen gelegenheid te geven het ontbrekende stuk bosch aan ie koopen. Allereerst, zoo vervolgde spr., wil ik u Mijnheer de Vz. en U Gedeputeerden, dan ken voor den spoed, waarmee aan mijn wensch in de winterzitting geuit, is voldaan, n.1, het maken van een wandelpad van Castricum aan Zee, opdat wandelaars, zon der gevaar, het strand kunnen bereiken. Bij de uitvoering daarvan is door den Waterst. en den rentmeester rekening gehouden met het natuurschoon. Geen boomen zijn gekapt, het wandelpad is om de boomen heengelegd; hulde aan deze manier van werken. Jammer, dat het wandelpad door bebouwing niet door kon loopen tot den weg Castricum, Egmond, Bergen, Scihoorl. Nu staan de wandelaars plotseling op den drukken rijweg. Er wordt met zoo'n bekwamen spoed gewerkt, dat de Statenleden, wanneer zij dat willen, 28 Juni langs het wandelpad de zee kunnen bereiken. En nu het Bergerbosch; de medewerking, die u mijnheer dc Voorzitter en heeren Gedepu teerden hebben getoond door vandaag al het verzoek van de gemeente Bergen in behande ling te brengen, stellen wij, Noord-Kenne- merlanders, op hoogen prijs. Het bewijst, dat u prijs stelt op het behoud van het natuur schoon in Noord-Holland. Ik zal u, Staten leden, zoo vervolgde spr., niet vermoeien met een betoog, waarin die schoonheid bestaat. Alleen wil ik aanstippen, dat in het Berger bosch de hulst in het wild voorkomt. Daar om alleen reeds neemt het Bergerbosch een bijzondere plaats in in de bosschen van Ken nemerland. Hartelijk hoop ik dan ook, dat gij niet alleen met algemeene stemmen, dit ontwerp-besluit zult aannemen, maar dat het gevolgd zal worden door aankoop van een duinstrook langs den Bloemendaalschen zee weg. Alleen als de Provincie het landschap in bezit krijgt, kan voorkomen worden, dat want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in ko kers van 75 ct. b j Apoth. en Drogisten. de schoonheid van Noord-Holland voor het nageslacht verloren gaat. De heer Thomasse n (Soc. Dem.) zcide, dat, toen hij met zijn vrienden v. d. Vall en Westerhof een brief tot het college richtte, waarin hij het belang bepleitte om iri deze zitting een beslissing uit te lokken, wel gehoopt had bij 't college eens goed ge hoor te zullen vinden. Onze verwachting, al dus spr. is zelfs nog overtroffen, en ik zeg den heeren daarvoor hartelijk dank. Ik wensch daarbij de hoop uit te spreken, dat, wat wij nu doen voor het Noorden van de Provincie, binnen korten tijd in nog sterker mate moge gebeuren voor het Gooi, waar ever u ons misschien nog wel nadere inlich tingen zult kunnen geven. Overigens sloor spr. zich aan bij de woorden door Mevr. Aukes—Timmers gesproken en zou hij de Staten willen vragen het voorstel onder ap plaus aan te nemen. De heer N. Dekker (R.K.) zeide, dat ook zijn fractie het voorstel van Ged. Staten toejuicht. Deze zal dan ook gaarne meewer ken tot de aanneming daarvan. Wat de voorwaarden betreft, spr. was overtuigd, dat de zekerheid verkregen kan worden, dat het aan te koopen en het reeds door Bergen ge kochte bosch natuurreservaat blijft, ornaat dit ook de wil van Bergen is. Jhr. v. L e n n e p (Chr. 1 list.) niet spre kende namens zijn fractie, doch namens zicih zelf, juibhte het voorstel toe. Hij was over tuigd, dat de wensch van mevr. Aukes, dat het voorstel met algemeene stemmen zou wor den aangenomen, wel vervuld zou worden. Toch wilde hij wel even wijzen op een gevaar; dat gevaar is: de wijze van behandeling. Wanneer andere menschen in de Provincie in het vervolg een wensch vervuld willen zien, zullen ook zij misschien zeggen: laten wij de zaak overvallen, want dan gaat het er met algemeene stemmen door. Spr. begrijpt, dat het moeilijk was in dit geval de zaak voor te bereiden op de degelijke wijze, zooals dit gewenscht en gebruikelijk is, n.1. een in han den stellen om prae-advies van de Staten met een commissoriaal onderzoek, waarna tenslotte de Staten een uitspraak doen. Dit kon nu misschien niet; maar waarom niet? Omdat er personen waren, die den Staten het mes op de keel zetten en daar houdt ik in het algemeen niet van. (Gelach.) Ik zou dit willen zeggen: dat is voor eens, maar in het vervolg doe ik dat niet weer; en dit als waarschuwing aan de menschen, die snel een beslissing willen hebben. En ook ter waar schuwing voor anderen, om in het vervolg niet op die manier te ageeren; dit mag niet gebeuren. Maar wat het voorstel betreft, ik ben er voor. Mr. B o m a n s (lid van Ged. Staten) merkte op, dat het eerste treffen in deze zaal buitengemeen vreedzaam was. Er heerschte een groote welwillendheid; er is zelfs dank baarheid en toejuiching. Mogen, aldus spr., in dit teeken tal van jaren de besprekingen staan; van deze tafel wordt niets liever ver langd. (Gelach). In antwoord aan den heer Asscher zeide spr., dat Ged. Staten van meening zijn, dat de voorwaarden, die ge steld worden, goed overdacht moeten wor- den, omdat zij het geld niet willen uitgeven, om anderen eigendom te geven, maar het uit sluitend willen uitgeven voor het behoud van een natuurmonument. Niet alleen voor het stuk van 914 H.A. zal daarvoor waar borg worden gevraagd, maar ook voor het andere complex, omdat ook naar het oordcel van Ged. Staten beide stukken een geheel uitmaken. Dank bracht spr. aan mevr. Aukes voor hetgeen zij over het wandelpad naar Castricum aan Zee had gezegd. Hij hoopte dat haar wenschen in vervulling zouden gaan. In verband met de opmerkingen van den heer Thomassen over het Gooi merkte spr. op, dat het Gooi op het oogenblik niet aan de orde is. Ten aanzien van het Gooi vereenigde spr. zich met de woorden van den heer Van Lennep over de wijze van voorbe reiding. Met het Bergerbosch is het eenigs- zins een afdwingen geweest; zij het dan een afdwingen voor een sympathieke zaak. Het kan nu eenmaal niet anders, maar voor herhaling is deze wijze van behande ling absoluut uitgesloten. Dr, v. d. Waerden: Het onderhoud. De heer Boimans: Dat lijkt mij op den weg liggen van de eigenaresse ik durf op het oogenblik niet zeggen, dat Ged. Staten voor het onderhoud voorwaarden zullen stel len die hét behoud in gevaar zouden bren gen, maar ik durf wel te zeggen, dat Ged. St. naast het behoud, het onderhoud met het ge meentebestuur van Bergen zullen bespreken en zich daarbij de woorden van dr. v. d. Waerden zullen herinneren. Het voorstel met algemeene stem men aangenomen. Aangezien niemand meer het woord ver langde en er over het voorstel geen stemming werd verlangd, verklaarde de voorzitter hier op dit voorstel met algemeene stemmen aan genomen. (Applaus op de publieke tribune). Zeg het met bloemen. De bode bracht hierop met zichtbare in stemming van Ged. en Prov. Staten een prachtig bloemstuk binnen, dat op de tafel voor den voorzitter werd geplaatst. Het bloemstuk was voorzien van het volgende opschrift: Dank van Bergen aan de Staten, Het Comité van Actie tot het Ongeschonden behoud van het Berger Bosch. Nadat de voorzitter het bijschrift had voorgelezen en daarmede met een enkel woord zijn instemming had betuigd, sloot hij de openbare zitting. De Bergenaren in feeststemming. De vreugde over de voor Bergen zoo be langrijke beslissing van Prov. Staten onder de Comité-leden en de Raadsleden, die de Statenzitting hadden bijgewoond was zoo groot, dat zij zich des avonds, na het ge bruik van een tea in „Nassau Bergen" door den heer Zeiler aangeboden, spontaan vereenigden aan een gemeenschappelijk diner, waaraan ook de toevallig aanwezige burge meester Mr. H. D. A. van Reenen en de oud-burgemeester, de heer J. van Reenen werden uitj*»noodigd. Aan dit diner heerschte een prettige stem ming. De burgemeester, de heer J. van Ree- men en Dr. Hemelrijk brachten hulde aan (het Comité van Actie en speciaal aan den voorzitter van dit Comité, den heer D. A. Klomp, die op energieke wijze de zoo suc- 'cèsvolle campagne had geleid. De heer J. van Reenen uitte nog den wensch, dat hetgeen thans bereikt was, tot heil zal strekken van Bergen en zijn bevol king, die hem steeds lief zijn. De heer Klomp huldigde het gemeente bestuur en zijn mede-comitéleden en stelde in het licht, dat de heer van Reenen door de milde wijze, waarop hij had medegewerkt om het mooie Westerbosch als natuurreservaat te behouden, den dank van de bevolking en t nageslacht had verdiend, welke meening nog nader onderstreept werd door Dr. Hemel- rijk. De heer J. Brugman deed uitkomen, dat vooral de Berger jeugd dankbaarheid paste voor het behoud van het Berger Bosch. Namens de Berger jeugd bracht hij den heer J. van Reenen dank voor de milde wijze, waarop deze het de gemeenschap mogelijk had gemaakt zich het bezit van het mooie bosch te verzekeren. Hoewel de heer J. van Reenen aan het diner als gast genoodigd was, stond deze er spontaan op, gastheer te zijn, waarvoor hij begrijpelijk den welgemeenden dank van de aanwezigen in ontvangst had te nemen. Mevrouw Selleger-Elout had de bijzondere attentie den voorzitter van het Comité een fraaie tuil rozen in vaas aan te bieden. AKERSLOOT. Maandagmiddag om 2 uur vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. Ingekomen stukken. Besluit van Ged. Sta ten, waarbij de gemiddelde opbrengst, be doeld in art. 17 le lid van het Kon. Besluit van 4 Nov. 1929 Stbl. 476 is vastgesteld1, ge heel overeenkomstig de opgave van B. en W. op 17865.47, idem ingevolge art. 18 van voormeld Kon. Besluit op nihil; idem waar bij het bedrag in art. 9 van voormeld Kon. Besluit door de letter U voorgesteld, door Ged. Staten is vastgesteld op 34517.51 en dientengevolge 135 minder dan door B. en W. opgegeven (zijnde 34662.11.) De voorzitter deelde mede. dat deze be sluiten betrekking hebben op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Bij de post politie is het drukken van politiever ordeningen opgegeven op 135. Ged. Staten hebben te kennen gegeven dat deze kosten vallen onder algemeen beheer. De raad be sloot niet in beroep te gaan. Schrijven van Ged. Staten houdende toe zending van de bij Kon. Besluit goed gekeurde verordening op de heffing van secretarieleges. Verslag rekening en ver antwoording tuinbouwcursus. De cursus is geregeld gevolgd door 10 leerlingen aan wie een diploma kon worden uitgereikt. Dankbetuiging Vereeniging van Ned. Gemeenten voor de bijdrage verleend dooi de gemeente voor meubileering vergader kamer. Mededeeling van Ged. Staten, houdende vaststelling wet Financieele verhouding tus schen rijk en gemeenten over 1930 op 4926. Verzoek K. v. Til ontheffing pacht gehuur de wegen. B. en W. zijn van meening geen ontheffing te verleenen daar dit het laatste jaar van de verpachting is. De huurtijd is dan om en volgt nieuwe verpachting. Alzoo besloten. De raad ging in geheime zitting over. Na heropening der vergadering stellen B. en W. voor de verbouw van het raadhuis onder- handsch op te dragen aan de timmerman N. Blokker alhier. Met algemeene stemmen aldus besloten. Rondvraag. De heer Schermerhorn vroeg hoe het stond met de verbetering aan de school in den Kogerpolder. De voorzitter: Van buiten is de school schoongemaakt. Een verzoek om aansluiting aan de waterleiding is weg, dan zal bij goed keuring een zinker door het kanaal komen. Eerst dan kan de zaak grondig verbeterd worden. Daar is het wachten op. Hierna sluiting der vergadering. Hoewel niet in hevige mate, neemt het mond- en klauwzeer in deze gemeente ge regeld toe. Tot heden zijn 6 gevallen gecon stateerd NOORD SCHARWOUDE. Maandagavond werd door B. en W. nog maals gelegenheid gegeven om het nieuwe Raadhuis te bezichtigen. Door een vijftigtal personen werd hiervan gebruik gemaakt. Be halve B. en W. waren nog aanwezig de secretaris, de heer Reinders, en de gemeente opzichter de heer Oosterlee. UITGEEST. Verbreeding van den Middelweg. De boomen voor de boerderij van den heer Mul aan den Berg zijn nu alle gerooid. Door dit omkappen is ae omgeving er niet schoo- ner op geworden, het ziet er nu wat kaal uit. Men kan nu de aanstaande verbreeding van den weg aldaar goed zien en men kan het een zeer belangrijke verbetering voor het verkeer noemen. STOMPETOREN. Een veel bewogen nacht. Een jonge man, terugkomendevan zijn verloofde, peddelende langs de Noordervaart, in aangename herinneringen verzonken, schrok, ter hoogte van de N.V. zuivelfabriek „Neerlandia" gekomen, bij het zien branden van de lichten in de kantoren. Inbraak ver moedende, klopte hij bij een veehouder aan, welke met zijn zoon ten tooneele verscheen, gewapend met een moorddadig uitziend ge weer en een spoorstok, waarna nog enkele bewoners werden wakker gemaakt, onder wie het hoofd der gemeente. Gewapend met al lerlei soort wapenen toog men gezamelijk naar de plaats des onheils, op zoek naar „de groote Onbekende", maar... wie zal de kat ae bel aanbinden? Geen nood, één der Sherlok Holmessen kwam op de goede ge dachte de brigadier der rijksveldwacht van Schermerhorn in een Fordje te halen, terwijl de rest der belegeraars zich nauwkeurig ver dekt ging opstellen achter de boomen. Rijksveldwachters slapen, evenals hazen, met open oogen en ook de brigadier maakt daarop geen uitzondering, zoodat hij oogen- blikkelijk wakker en vol dienstijver was. Op een schoen en een sok, de uniformjas over den arm, de pet achter op het hoofd, sprong hij in den auto en niet lettende op de ver- keersbepalingen ging het met bekwamen spoed naar Stompetoren. Carthago was nog niet gevallen, de belegeraars stonden nog steeds verdekt, de vijand had zich nog niet vertoond. Men wachte, wachte met smart, doch zonder angst en vreeze, op de komst van den rijksveldwachter. Een zucht van ver lichting steeg ap uit een half dozijn men- schenharten, toen de geweldige arriveerde. Nu zou het lange wachten beloond worden, nu ging er iets gebeuren, en... je kon net zoo goed dekking zoeken achter de massieve rug- van den brigadier als achter een boom. Z'n kepi even steviger op het hoofd gedrukt, de proppenschieter in de stevige vuist geklemd, de mond in een strenge plooi, gereed om „hands up" te commandeeren, stapte de die naar der wet rustig het gevaar tegemoet, doch geen spoor van inbraak, nog minder van inbrekers. Door onnadenkendheid was het licht blij ven branden zooals later bleek, doch vast is komen te staan, dat Stompetoren rustig kan slapen. In tijden van gevaar beschikt het over een corps vrijwilligers, welke uitblinken in mannenmoed en... voorzichtigheid. SCHERMERHORN. De heer Bosga verzoekt ons opname van het volgende: Naar aanleiding van het raadsverslag van de gemeente Schermerhorn, opgenomen in uw blad van Zaterdag 14 Juni j.1., is uw correspondent hoewel niet onjuist, toch wel zoodanig beknopt, dat ik het zeèr op prijs zou stellen als U hetgeen wat ik heb gezegd bij de behandeling van de nieuwe wet op de finantieele verhouding tusschen rijk en ge meenten, in verband met het voorstel van B. en W. om de gemeente Schermerhorn in' de tweede klasse te plaatsen, in uw blad nog zou willen opnemen. Uw correspondent zegt daarvan: „De heer 'Bosga toonde het verschil aan met cijfers, wat door hem voor verschillende inkomens is uitgewerkt". Hieronder laat ik volgen hetgeen door mij is gezegd „Waar de wet op de finantieele verhou ding tusschen rijk en gemeente ook thans hier wordt behandeld, meen ik iets daarover te moeten zeggen. Zooals wij de berekenin gen hebben ontvangen van den heer burge meester kan het niet anders of een gevoel van tevredenheid gaat door de gemeente. Waar deze wet het belasting betalen meer gelijk maakt, is deze wet voor een gemeente als Schermerhorn haast een uitkomst, omreden elk jaar hier een nadeelig slot aanwezig is en de belasting zeer hoog was opgevoerd. Ik zou haast geneigd zijn zeer enthousiast te zijn over deze wet, is het niet, dat ook bij deze wet een m a a r aanwezig is, die voor mij zeer belangrijk is. Het minder aangename in deze wet is voor mij, dat de gemeenten of gedeelten van ge meenten in klassen kunnen worden onderge bracht. De meerdere belasting welke door deze classificatie kan worden opgebracht, komt wel geheel ten goede der betrokken ge meente, doch drukt het zwaarste op men- HOOG EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE Juni. Hoog water Laag Datum v.m. n.m. v.nt. 19 9.44 10.09 5.39 20 10.38 11.06 6.31 21 11.38 7.29 22 0.08 0.44 8.35 23 1.10 1.41 9.34 24 2.02 '2.30 10.29 2.46 3.16 11.20 26 3.31 4.01 27 4.19 4.50 0.38 28 5.07 5.40 1.28 29 5.57 6.29 2.16 30 6.48 7.17 3.07 BERGEN AAN ZEE juni. Datum Hoog water Laag v.m. n.m. v.m. 19 9.47 10.12 5.51 20 10.41 11.09 6.43 21 11.41 7.41 22 0.11 0.47 8.47 23 1.13 1.44 9.46 24 2.05 2.33 10.41 25 2.49 3.19 11.32 26 3.34 4.04 0.06 27 4.22 4.53 0.50 28 5.10 5.43 140 29 6.00 6.32 2.28 30 6.51 7.20 3.19 n.m. 6.06 7.02 8.09 9.15 10.12 11.06 11.54 0.13 1.03 1.50 2.41 3.30 n.ni. 6.18 7.14 8.21 9.27 10.24 11.18 0.25 1.15 2.02 2.53 3.42 schen met een minimum belastbaar inkomen M.i.z. was het beter geweest, dat in deze wet over geen klassen was gesproken, doch waar wij hier daarover geen zeggenschap hebben en deze wet hier voor ons ligt, heb ben wij die aldus te accepteeren en dienen haar zoo goed mogelijk in toepassing te brengen. Het verschil van de klassen is dit: Volgens artikel 14, 2e lid, wordt voor iede re gehuwde het zuiver inkomen in de eerste klasse als belastbaar inkomen vastgesteld terwijl dit voor de ongehuwden verhoogd wordt met 100. In de tweede klase wordt het zuiver inko men van ieder gehuwde verhoogd met 100 en voor ieder ongehuwde met 200. Alzoo in de derde klase voor ieder gehuw de verhoogd met 200 en voor ieder onge huwde met 300. Een aftrek voor noodzakelijk levensonder houd zooals bij de gemeenten voorheen in toepassing werd gebracht, kent deze wet niet, doch het belastbaar inkomen wordt ver hoogd in verband met de klassificatie der ge meente. Hierbij zij opgemerkt dat in die ge- vallen waarin twee of meer belastingplichti gen in gezinsverband samen wonen voor ieder dier personen het inkomen wordt ver hoogd met zoovaak 50 als het aantal sa menwonende belastingschuldigen bedraagt. Aan de hand van de mij beschikbare gege vens zal ik hier eenige cijfers geven welke een overzicht geven van het belasting beta len zooals dit hier was en zooals ait hier wordt. Ik neem hiervoor gehuwden zonder kinde ren. Zij die aanspraak hebben op kinderaf trek, hebben bij deze wet allicht voordeel, omreden deze wet evenveel kinderaftrek toe kent als art. 38 der wet op de Rijksinkom stenbelasting. Zooals de toestand nu is betaalt iemand met een inkomen van 800 aan R.I.B 0.80 G.I.B. 2.44, dus totaal 3.04. Met toepassing der fondsbelasting wordt het: le klas R.I.B. 0.80 fondsbelasting 1.80 is totaal 2.60; 2e klas R.I.B. 0.80 -f- idem 5.40 is idem 6.20; 3e klas R.IJB. 0.80 .idem 9.00 is idem 9.80. Bij een inkomen van 900 is de belasting thans: R.I.B. 2.40 -f- G.I.B. 7.— is totaal 9.40. Met toepassing der fondsbelasting wordt het: le klasse R.I.B. 2.40 fondsbelasfing 5.40 is 7.80; 2e idem R.I.B. 2.40 idem 9.is totaal 11.40; 3e idem R.I.B. 2.40 -F. idem 12.60 is 15. Bij een inkomen van 1000 is de belasting thans: R.I.B. 4.- G.I.B. 13.44 is 17.44. Met toepassing der fondsbelasting wordt het: le klasse R.I.B. 4.F fondsbelasting 9.— is 13.-; 2e klasse R.I.B. 4.— idem 12.60 is 16.60; 3e klasse R.I.B. 4.— idem 16.20 is 20.20. Bij dit inkomen begint aldus de eerste ver mindering, wanneer Schermerhorn in de 2f klasse wordt geplaatst. Deze vermindering van belasting betalen wordt grooter en groo- ter, naar gelang de inkomens stijgen. Zoo is dit met een inkomen van 1500: Bestaande belasting R.I.B. en G.I.B. teza- 17. Toen de kabouters Keesie, het verkeersagente, zagen keken ze verbaasd naar hem. Zoo'n kereltje hadden ze nog nooit gezien. Ze schenen meer verwonderd dan angstig onder de stijve mutsen, net suikerbrooden gelijk. „Ik voel me net aje een vreemde eend in de bijt", dacht Keesie. 18. De kabouters kwamen naar hem toe en gaven hem heel beleefd de hand. „Hoe vaart u, meneer", vroeg een van hen. „Ik heb meer gevlogen, dan gevaren, meneer", zei Keesje, ook beleefd. „Ik bedoel, meneer", zei weer de kabouter, „hoe gaat het U"- „Mij best hoor, al kan het altijd beter." „Waarom bent U zoo netjes aangekleed, meneer7" „Ik ben een verkeersagent", antwoordde Keesie. „Verkeersagent, is dat om de menschen van het verKcerde pad te houden?" Juist, om se op den goeden weg te houden."

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6