1 Boeken LANDBOUW 8n VEETEELT, Binnenland [DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENT JE. PivnvincSaal nieuws HOOG EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE IN ZOMERTIJD. BERGEN AAN ZEE Juni. een breuk aan het linkerdij been met versplin tering opliep. De verantwoordelijke chauffeur, die verd. les in het rijden gaf, had nog getracht het stuur om te werpen, hetgeen hem evenwel niet gelukt was. Verd. voerde te harer verontschuldiging aan, dat zij nog onervaren in het rijden was, hetgeen den president deed opmerken, dat zulks haar schuld verzwaarde. Mr. Rijkens, vertegenwoordiger van net O. M., noemde de handelwijze van beide ver dachten hoogst roekeloos. Herhaaldelijk komt het voor, dat onbevoegden de buitenkanten der stad onveilig maken. Bovendien had de tweede verdachte tijdig moeten ingrijpen. Spr. eischte tegen ieder der verd. veertien dagen gevangenisstraf. Uitspraak op 1 Juli a.s. KOEDIJK. Met het oog op den noodtoestand in ons tuinbouwbedrijf naar aanleiding van den regenval heeft zich in onze gemeente een comité gevormd om te trachten den toestand te verzachten. Zaterdagavond zal het comité vergaderen in het lokaal van M. K. de Weerd en de bij eenkomst is toegankelijk voor belang hebbenden. Nu dagelijks de zon haar stralen uit zendt over onze landerijen komen wij aan de weet welk een enorme schade de regenval van 12 Juni ons berokkend heeft aan de tuinbouwgewassen. Akkers bij akkers krim pen weg nu de zon schijnt. Akkers met win teraardappels en winterkool zijn totaal vaardeloos en op sommige plaatsen heeft de hagelslag groote verwoestingen aangericht in vroege aardappelen, kool, uien en erw ten. Het is voor vele tuinders een ramp, te meer daar de afgeloopen campagne 1929 zulke slechte uitkomsten heeft gegeven. Men vraagt zich af: is er voor de voormannen van den tuinbouw niets te doen om te trach ten hierin verzachting te brengen. Laat ons hopen van wel, want er heerscht in Koedijk met zijn vele polders een noodtoestand. TEXEL. Jaarvergadering Coöpnrüev e Boerenleenbank. In „De Zwaan'' werd Dinsdagavond de Jaarvergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank te Texel, die door slechts 27 van de 775 leden werd bijgewoond. Niet tegenstaande de weinige belangstelling der leden bleek de bank steeds grooter omzet te krijgen. Uit de balans bleek, dat de omzet in 1929 bedroeg f 2.706.112.57. De bank is een der grootste boerenleenbanken in ons land. De winst over 1929 bedroeg 12060.43. 't Reservefonds bedraagt thans 1.020816.18. 't Kantoor der bank is thans gevestigd in het nieuwe gebouw, nabij het raadhuis te Den Burg. 't Is een prachtig modern inge richt gebouw, dat het dorp Den Burg tot sieraad strekt. De officieele opening heeft echter nog niet plaats gehad. Binnenkort zal het gebouw voor 't publiek ter bezichtiging worden opgesteld. Tot lid van den raad van toezicht werd her kozen de heer H. Leber, tot voorzitter van den faad van toezicht, den heer J. Kikkert Nz. In plaats van den heer D. Bruin werd ge kozen'de heer P. Drijver van Den Hoorn tot lid van den raad van toezicht. De voorzitter deelt mede, dat op de hoofd- bestuursvérgadering is bepaald, dat, zoodra 't totaal bedrag der voorschotten meer be draagt, dat bet totaal-bedrag der spaargel den op eenig tijdstip in de 3 afgeloopen boek jaren aan de bank gedeponeerd, de banken geen voorschotten op langen termijn meer mogen verstrekken. Door deze bepaling kan 't voorkomen, dat een solide hypotheek niet direct door de bank kan worden verleend. Over deze bepalingen werden eenige be sprekingen gehouden, evenals over een paar aanvragen van voorschotten boven 15000, die volgens de statuten in de vergadering moesten goedgekeurd worden. De vergade ring oordeelde deze bepaling een leemte in de statuten, daar het op den weg van 't bestuur ligt, om hierover te beslissen. Op een opmerking van den heer T. Zegel, dat 1825 salaris voor den kassier wel wat gering is, antwoordde de voorzitter, dat hier nog wel iets bij komt. Daarna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. Een zoontje van den heer K. die bij een landbouwer aan het koolplanten aangeven was, werd zoodanig door de warmte be vangen, dat hij zonder het zelf te weten in het water viel. Na onderzoek door den dokter bleek het geval niet ernstig te zijn. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: De Ver wachting, Avenborn. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: St. Cea- cilia, Grootcbroek. Eere afd. Fanfare: Excelsor, Andijk-West; West-Frisia, Twisk. Als juryleden zullen fungeeren de heeren M. C. v. d. Roovaart te Amsterdam, Richard Heuckeroth te Hoorn en H. A. Maas te Alk maar. HOORN. Bij kon. besluit is aan mej. B. Kaiser, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als leerares aan de R. H. B. S. alhier. De Harmonie „Apollo" alhier heeft in- verband met het behaalde succes der vereeni- ging op het concours te Velsen, haren direc teur, den heer Leo Koning een serenade ge bracht. Nadat de Voorz. van „Apollo" de heer J. Peereboom den heer K. in hartelijke .woorden had toegesproken, werd den Direc teur een fraaie fauteuil aangeboden, terwijl aan mevr. K. bloemen werden geofferd. Ook de heer Eeldert, tamboer-maïtrc mocht een passend1 geschenk in ontvangst nemen In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer H. Vijn te Twisk is tot Voorzitter van Waterschapsbelangen en Verkeerswezen in Westfriesland aangewezen de heer G. J. de Goede, Burgemeester te Wijdenes. WIJDENES. Voor het op 3 Aug. a.s. uitgeschreven mu ziekconcours hebben de volgende vereenigin gen ingeschreven: 3e afd. Fanfare: Kunst naar Kracht, Berkhout; Kunst na Arbeid, Aartswoud; Amsterdamsch Hengelaars Fanfare; Je Main tiendrai, Utrecht. 2e afd. Fanfare: Volharding, Berkhout; Onder Ons, Hauwert. 3e afd. Harmonie: De Eendracht, Kolhorn. le afd. Harmonie: St. Ceacilia, Alkmaar. Ie afd. Fanfare: Concordia. Abbekerk— tjunhertschaag; Cpncprdia. Hopgkarspel. ZWAA6. In de vergadering van den gemeenteraad is besloten: le. De gemeente voor de Gemeentefonds belasting te rangschikken in de derde klasse; 2e. voor de personeele belasting de ge meente te laten in de negende klasse; 3e. te heffen tien opcenten op de gemeente fondsbelasting; 4e. de opcenten op de ongebouwde eigen dommen, tot heden bedragende 20, te laten vervallen 5e. 50 opcenten te heffen op de Vermo gensbelasting. DE STREEK. Dat de tuinders hier wei zeer slechte zaken maken, mag blijken uit het feit, dat de le soort bloemkool aan de veiling nog geen 5 cent per stuk kan opbrengen. HEILOO. Door de bewoners van het gedeelte Straat weg tusschen Regulierslaan en Vier Staten is een adres gericht aan den minister van Wa terstaat waarin wordt verzocht de verbetering van dit weggedeelte met spoed ter hand te ne men. Aan dit adres is door de V. V. V. Alcmarla te Alkmaar en het Comité H. A. B (Heilooër Algemeen Belang) adheasie betuigd. Naar we vernemen heeft de heer P. J Schotvanger zij nontslag ingediend als pen ningmeester van V. V. V. „Heiloo Vooruit De tentoonstelling van de L. E. T. T. Is voor dit jaar bepaald op 21 Augustus. ÜGMONF AAN ZEE. Naar aanleiding van de stopzetting van het zandwerk, waaraan ook de werkelijke.zee- visschers waren te werkgesteld, kunnen wij het volgende meedeelen. Dinsdagmorgen heeft de heer Brandsteder, penningmeester van het Fonds voor Sociale Voorzieningen te IJmuiden zich tot den bui-, meester gewend om inlichtingen. De burge meester verklaarde dat de werkeloosheid z.i in zooverre voorbij was dat de menschen wei weer plaats zouden kunnen krijgen in huri eigen bedrijf, zoodat de voortgang van hei zandwerk in geen geval meer zou plaats heb ben. Daar echter volgens betrouwbare gegevens nog pl.m. 80 trawlers van de 200 te IJmuidei, „opleggen" zal er door de drie samenwerken de vakorganisaties Vrijdagmiddag 4 uur een vergadering worden belegd om het werkeloos- heidsvraagstuk nader te bespreken. BEVERWIJK. De afdeeling van het Holl. Bloemb. Kw Genootschap kwam Dinsdagavond in het hotel Ter Burg bijeen ter bespreking van den stand van het gewas. Algemeen was men van oordeel dat de stand der verschillende gewassen er goed voor stonden. Alleen aan de Iressen hapert er wel wat aan. Tot afgevaardigden ter prijsraming wer den benoemd voor de vroege en Darwintul- pen resp. de heeren W. de Wildt en G. Ioor en voor de Narcissen d: heer T. Stam. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken ging de bijeenkomst welke als een ge volg van het warme weer maar matig be zocht was uiteen. steld dat de handel onzeker is en de kooplust niet groot daar door de zonnewarmte de groente slap en waardeloos wordt en bijge volg voor de koopers een strop wordt. Door het gunstige weer voor den groei van asperges een iproduct dat met warm weer vlug groeit was de aanvoer zeer groot en in dat licht bezien is de prijs vrij goed. De noteering was voor dik wit 40 52, dik blauw 25—30 en dun wit 10 16 per 100 bos. De aanvoer van peen (boswortelen) was eveneens geweldig groot cn partijen waaraan gebrek of afwijking was te constateeren, moesten heel wat van den prijs inboeten. Voor mooie bospeen werd nog 15—20 betaald, doch afwijkende kwali teit gold 812, alles per 100 bos. De aanvoer van sla, postelein en spinazie was groot genoeg en d'e handel was lui, vooral sla met een rand (2e soort) gold bit ter weinig. We noteerden voor sla 0.25 0.75, voor postelein 0.10—0.20 en Spinazie 0.200.50 iper kist. Het was echter opmerkelijk dat le soort sla zeer ge zocht was en nog voor 1 per kist werd ver handeld. Met den aanvoer van bloemkool loopt het de spuigaten uit, daar door de hitte alles ge lijk klaar is en de handel weinig lust heeft tot koopen. De handel was uitermate slecht Zelfs extra kwaliteit gold bitter weinig, doch men mag de kool die een dag in het heete veilingsgebouw heeft gestaan ook niet zien en daarom is het verklaarbaar dat het bitter weinig gold. We noteerden voor prima le soort 6.508.50, 2e soort 24 en 3e soort 1f 1.50 iper 100 stuks. De aanvoer van andijvie wordt al van be- reekenis en de handel is gezien de om standigheid nog vrij goed, de prijs 0.40 0.55 per kist. De handel in rabarber was beter dan de laatste weken met gevolg ver hoogde prijzen, varieerend van 3.50—7 per 100 bos. Peulen, doperwten en tuinboonen beginnen in flinke kwantums los te komen en de handel was vlug en de prijzen vrij goed. We noteer den voor peulen 2028, doppers 18 23 en tuinboonen 15—25 per 100 Kg Komkommers was een gewild artikel en de prijzen zijn redelijk, voor le soort hooger dan de vorige week. De noteering was voor le soort 1318 en 2e soort 710 per 100 stuks. Thans komen we aan het ar tikel waarop de hoop der tuinders is geves tigd, nl. de aardbeien. De handel is onzeker en thans zitten we in den overgang van Deutsch Evern (vroege) en Amazone (late) De laatste dagen was de markt schommelend, geen uur kon men op den prijs aan, doch we meenen juist te zijn als we zeggen dat de prijs voor le soort niet laag is. Wat heeft men aan vroege aardbeien die uit hoeken ko men waar de rijp (rups) in zit? De vrucht is taai en voor de consumptie ongeschikt. Daarentegen is de handel in Amazone (late exportaardbei) niet slecht, doch van een vasten handel is nog geen sprake zoo lang de fabrieken en exporteurs niet koopen. De no teering was voor late aardbeien 4555 en voor vroege aardbeien 2432 per 100 kilogram. HEEMSKERK. O n d e r t r o u w d: Nic. I. Rijs en H Mulder; I. Sap en Cath. M. P. Rijs; J. P. Komen en App. Smit. A. J. Boogaard en Joh. Meijer. N. Huisman en M. A. Pekel. H. W. Kops en F. J. Schuurman. Getrouwd: Getr. J. Schoehuys en C. J. van der Sluis;. W. J. Dam en L. I. van Duijn. C. de Ruyter en M. de Graaff. B e v a 11 e n: C. J. Wegmanv. d. Weert, d., wonende te Wamel. Joh. Baltus—Smit, d A. Schouwsschuijt, d. A. Veenstra Cwarts, d. ANNA PAULOWNA. Bij vonnis van den kantonrechter te Alk maar is aan J. Benema, schilder, te Anna Paulowna, de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen ontzegd voor een termijn van een jaar, ingegaan op 7 Juni. DE HAGEL- EN REGENSCHADE IN DE OMGEVING VAN SCHAGEN. Op initiatief van de tuinbouwvereeniging te Valkoog is een zeer druk bezochte verga dering gehouden van land- en tuinbouwers, die bij den hagelslag en wolkbreuk van ver leden Donderdag schade hebben geleden. Uit de gehouden besprekingen bleek, volgens de Tel., dat de schade op ongeveer 100.000 wordt geschat. Door den minister is de heer G. Nobel te Lutjewinkel benoemd tot opne ming van de schade. Een aantal burgemees ters en leden van Provinciale Staten hebben hun medewerking toegezegd. Tot leden der commissie, die den heer No bel van advies zullen dienen, werden aange wezen de heeren H. Kuiper voor den polder Koetenburg, G. Schoorl voor den Woudmeer polder, J. Paarlberg voor de Schagerwaard, C. Gootjes voor Tjallewal (Schagen) en P. Gootjes voor Groenveld (St. Maarten). KENNEMERLAND. Het schijnt wel dat de Woensdag de dag moet zijn dat een sterke prijsdaling van meer dere artikelen schering en inslag is. Dat was het.geval op 4 Juni en wederom op 11 Juni De laatste maal melden we den vluggen handel in asperges en reeds denzelfden dag gaf de markt in geheel Kennemerland een ander beeld met luien handel en prijzen ln dalende lijn. De prijs beeft zich niet hersteld, hoewel hij beter was dan de vorige week. Doch heden (Woensdag) was het weer min der in Heiloo. Van de andere veilingen is van 18 Juni nog niets bekend, hoewel de inzet niet schitterend was. Wel kan worden yastgs- Godenschemeringroman der guil lotine, door Eduard Veterman, (A. G. Strengholt te Amsterdam). Eduard Veterman heeft met zijn „Goden schemering" het groote getal boeken over de Fransche revolutie weer met een vermeer derd. Bijna het geheele werk concentreert zich om den fanatieken Camille Desmoulins en de vlak naast hem staande figuren. Desmoulins, na zijn woelig studentenle ven, verstikkend in het provincialisme van Guise, weer naar Parijs trekkend wanneer de Nationale Vergadering bijeen wordt ge roepen, voelt daar met heel zijn hartstochte lijk wezen wat er gaat gebeuren. Zijn veree ring voor de figuur van Mirabeau is bij kans goddelijk. Wanneer hij later kennis maakt met Mirabeau, en er vriend aan huis wordt is deze een ware heilige voor hem. Het onweer komt nader, voor Camille is het een overwinning. De vergadering van den Derden Stand roept zich uit tot Natio nale Vergadering. Camille gaat een rol spelen. De traagheid waarmee besluiten genomen worden vei- wenscht hij. Een ophitsende redevoering in den tuin van Palais-Royal wordt het sein tot de bestorming van de Bastille Camille schrijft pamfletten, valt met een onverbiddelijke scherpte allen die de vrijheid bedreigen aan. Er ontstaat tusschen hem en Mirabeau een kloof, maar Camille gaat voort met tot razernij opwekken en zijn stem vindt bij het Parijsche gepeupel maar al te graag gehoor. Tot ook eindelijk in hem het verlangen naar rust opkomt. In het laatste deel van het boek zien we de slotphase van de terreur, de opperheer schappij van Robespierre, den vreemden man, met de gepoeierde haren, een toonbeeld van degud en zoo volkomen anders dan Danton en Desmoulins. Vergniaud heeft terecht gezegd: De revo lutie is als Saturnus, zij verzwelgt haar kin deren. Langzaam voltrekt het vonnis zich; na de dood van Marat, gaat de een na den ander naar de guillotine. Tot ook eindelijk Danton en Camille er heen gaan. Dat wordt het einde van het schrikbewind, ook Robes pierre, de dictator voelt dan zijn einde nade ren. Deze boeiende en goed geschreven roman biedt geen data; het is in dien zin geen ge schiedboek. Evenzoo mist het „couleur locale". Men zou slechts de persoon behoeven te substitueeren, de plaats van handeling te veranderen om een andere revolutie, óók een „Godenschemering" te verkrijgen, bijvoor beeld de Russische revolutie. Veterman, de man van het tooneel, verloo chent zich hier niet. Hij vormt een scène, laat daar zijn personen in levendige actie optre den, laat hen door hun woorden hun karak ters blootleggen, volgt met enkele zinnen den loop der gebeurtenissen, om daarna een nieu we scène te vormen. Het boek wordt er even wel niet minder om, integendeel, het geeft een scherpe teekening van de karakters der hoofdpersonen, die achter hun dikwijls dui- vclsche bedoelingen een groot en edel ideaal een betere menschheid, dragen. B. ALS HET WARM IS.... Het Hbld. vertelt: Maandagavond zaten eenige vroolijke vrinden in een café aan de Weste Wagen straat te Rotterdam, aan een raam dat uit zicht geeft op het koele, zij het overigens wei nig verfrisschende water van de Delftsche vaart. Men praatte over alles en het meest over de warmte, welke men trachtte te be kampen met glazen bier. Allengs werd de stemming vroolijker. Men begon allerhande voorstellen te doen, waarmee de hitte af doende zou kunnen worden bestreden. Ein delijk sprak een het (noodlottige) verlossen de woord: „Jij durft niet in het water sprin gen". Nauwelijks waren deze woorden geuit, of ze werkten als een tooverformule. Een van de makkers begon onmiddellijk zijn col bertje uit te trekken, z'n vest volgde, hij ont kleedde zich volkomen en juichend sprong hij het raam uit in de vaart, waar het koele water hem tot bezinning en de pijnlijke er kenning bracht, dat hij niet kon zwemmen. Het gejuich ging over in hulpgeroep en dat was voor een van de makkers aanleiding om zich snel van eenige kleedingstukken te ont doen en te water te gaan om zijn zinkenden vriend te redden. Na de eerste slagen lag ook hij hulpeloos in het water en zijn geroep paarde zich aan dat van den anderen dren keling. Inmiddels waren er toeschouwers en een agent gekomen. De agent sprong gekleed en wel in de vaart en met hem een brugge- wachter. Ze konden de mannen op het droge brengen. In het café zijn de drenkelingen van droge kleeren voorzien. GEVAARLIJKE WEDDENSCHAP. Vier jongens trachtten voor den trein een onbewaakten overweg op hun rijwielen te passeeren. Toen Dinsdagavond de sneltrein uit Hee renveen, die om half tien te Leeuwarden moet arriveeren, den onbewaakten overweg van Boxumerdam naderde, kwam een viertal Leeuwarder jongens in woeste vaart op rij wielen aangereden om in een soort van spor tieve weddenschap te trachten den overweg nog vóór den trein te passeeren. Drie van de jongens gelukte dit, doch de vierde, de 19-ja- rige A. Meijer van het Zuidvliet te Leeuwar den werd door de locomotief gegrepen en een eind meegesleurd. Onmiddellijk stopte de trein en tal van passagiers stapten uit. In wendig gewond en in bewusteloozen toe stand werd de jongen opgenomen en met den trein naar Leeuwarden vervoerd. Naar de Tel. meent te weten, is de toestand thans redelijk.. Met een half uur vertraging kwam de trein te Leeuwarden aan. De politie heeft de zaak in handen. Tegen de drie andere jon gens is reeds procesr-verbaal opgemaakt. KONINGIN EN PRINSES TE BERGEN. Blijkens een te 's-Gravenhagt ontvangen telegram- zijn H.M. de koningin, prinses Ju- liana en haar reisgezelschap te Bergen aan gekomen. ONBEWAAKTE OVERWEG De onbewaakte overweg in de nabijheid van het station Hatem heeft gistermiddag een slachtoffer geëischt. Een uit Zwolle naar Apeldoorn vertrokken motortrein heeft een Juni. Hoog water Laag water Datum v.m. n.m. v.iu. n m 20 10.38 11.06 6.31 21 11.38 - 7.29 8 05 22 0.08 0.44 8.36 o'ie 23 ITO 1.41 9.34 lo'n 24 2.02 2.30 10.29 nn* 25 2.46 3.16 11.20 n'54 26 3.31 4.01 0?2 27 4.19 4.50 0.38 103 28 5.07 5.40 1.28 'gr 29 5.57 6.29 2.16 2 41 30 6.48 7.17 3.07 330 Hoog water Laag water Datum v.m. n.m. v.m. n 20 10.41 11.09 6.43 7 u 21 11.41 - 7.41 821 22 0.11 0.47 8.47 g'27 23 1.13 1.44 9.46 1024 24 2.05 2.33 10.41 11'Ta 25 2.49 3.19 11.32 1 26 3.34 4.04 0.06 0 2? 27 4.22 4.53 0.50 Vu 28 5.10 5.43 1.40 2 02 29 6.00 6.32 2.28 253 30 6.51 7.20 3.19 342 hondenwagen aangereden, waarop zich be. vond de bejaarde doove groentenventer C P Deze werd terstond gedood. De wagen werd totaal vernield en de hond is gewond. MOTORBOOT IN BRAND GEVLOGEN. Dame en heer ernstige brandwonden Gister maakten ex-keizer Wilhelm en zijné gemalin, als gasten van mevr. Von Panne- witz te Bennebroek, met gezelschap een mo torboottocht op het Kagermeer. De ex-keizer en zijn gemalin waren met een gedeelte van het gezelschap op de motorboot van mevr. Von Pannewitz, de anderen voeren op een gehuurde motorboot. Terwijl de thee ge bruikt werd, waren beide motorbooten naast elkander aan den oever gemeerd. Na de thee werd weggevaren. De boot, waarop de ex- keizer zich bevond, was nog slechts op korten afstand van de andere boot, toen plotseling op deze laatste een doffe knal werd verno men, welke achteraf bleek vermoedelijk het gevolg te zijn geweest van brand in den car burator. De motorboot van den ex-keizer voer onmiddellijk terug en nam de passagiers van de brandende boot over. Hierbij bleek dat een dame en een heer, gravin Lehndorff uit Prein en graaf Donhoff uit Friedenstein, ern stige brandwonden hadden opgeloopen. Een zich bij het gezelschap bevindende arts ver leende de eerste hulp, waarna de gewonden op order van den ex-keizer naar Leiden wer den vervoerd, waar zij in het St. Elizabeih- ziekenhuis werden opgenomen. De motorboot brandde geheel uit. INWIJDING EVANGELISATIEBOOT VAN HET LEGER DES HEILS. De nieuwe evangelisatie-boot „Febe" van het Leger des Heils is hedenmiddag plechtig ingewijd onder leiding van commandant Bouwe Vlas, leider van genoemd leger in Ne derland. Deze boot, die den indruk maakt van een luxe-jacht, is oorspronkelijk het eigendom geweest van een fabrikant te Gro ningen. Hoewel zij 40.000 gekost heeft, kon zij door het Leger des Heils in goeden staat worden overgenomen voor 8800, zoodat de restauratie en de inventaris medegerekend het totaal bedrag, dat besteed werd, on der de 10.000 bleef. Van dit bedrag werd 6000 aan giften ontvangen, hoofdzakelijk uit kringen van het Leger des Heils zelf. De „Febe", die hedenmiddag ligplaats had gekregen aan den Oosterdoksdijk, tegenover het Centraal Station, is bemand met zeven cadet-officieren, die de kweekschool van het Leger des Heils met goed gevolg hebben doorloopen en één officier met den rang van kapitein. Voor de navigatie zorgt een schipper, die met zijn vrouw, evenals genoemde „heilsma- trozen aan boord verblijven. Bij de inwijdingsplechtigheid waren, be halve commandant Vlas, aanwezig de chef secretaris in Nederland, kolonel Stankuweit en verschillende stafoficieren, terwijl zich op den wal een groot aantal heilssoldaten en talrijke nieuwsgierigen hadden verzameld.' Te vier uur werden de trossen losgegooid en ving de „Febe", welke bestemd is voor de Noordelijke provinciën den tocht naar Hee renveen aan, waar morgenavond de eerste dienst zal plaats hebben. Kort voor het vertrek bracht nog de heet C. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, een bezoek aan dl „Febe". 19. Voorgegaan door een kabouter, op wiens hoofd het stijve suikerbrood wel geplakt scheen, gingen ze door een deur, die in een grooten stam van een boom was aangebracht, naar het paleis van den koning der kabouters. „Zal ik maar voorgaan", had de kabouter gevraagd. „Graag, beste meneer", zeide Keesie", want goed voorgaan doet goed volgen". 20. Daar betrad hij het paleis van den koning, die op een grooten wortel van een boom als een troon zat. De koning droeg een soort mantel van wit linnen, aan den rand met ga- kleurde streepen afgezet. Op zijn hoofd had hij een gouden kroon. Hij werd aan den koning voorgesteld en uit beleefdheid wilde Keesie zijn helm afnemen. „Houd je gedekt, brave", zei- de de koning, „het kan hier aardig tochten en daarom houd ik mijn kroon en mijn onderdanen houden hun mutsen op. „Zooals U wilt, majesteit, sire, koning, ik zeg maar beleefd heid kost niets en met den hoed in de hand kom je door het gansche land", merkte Keesie op«

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6