DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Egmond aan Zee als badplaats. Buitenland Jtfo. 144 ZATKKDAfx 21 JIYI 1930 132e Jaargang. Het visschersdorp heeft steeds meer het karakter van een moderne badplaats gekregen. De zomergasten vinden er alles wat zij maar kunnen verlangen. Oagalijksch overzicht, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk J 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Er is een tijd geweest, dat Egmond aan Zee een onbeteekenend gehucht was. De óud- archivaris Bruinvis vertelt daarover in zijn werkje over de Egmonden, dat zich hier in dertijd eenige dienstluiden der Abdij hebben gevestigd op den grond en onder de be scherming van dat gesticht en ónder de ver plichting om den hofvisch te leveren. In het jaar, dat hij zelf het dorp bezoekt, spreekt hij van een verschrikkelijke typhus- epidemie, die er groote verwoestingen teweeg gebracht heeft en hij verwondert zich daar over niet, want er is van hygiëne niet het minste te bespeuren. „Hebt gij ooit aan gezondheidsleer ge daan", zegt hij, „dan ziet gij met bezorgd heid dien doolhof van doodloopende straatjes en steegjes, waar de wind nergens vrijelijk doorstroomen kan, en het volslagen gebrek aan gelegenheid om alle onreinheden be hoorlijk af te voeren". En hij vertelt verder van den einndeloozen strijd der bevolking tegen de zee, van held haftige reddingen op deze kust en van de Eg mondsche „vuren", de bakens in zee, die hij gaat bezoeken „gevolgd door de dorpsjeugd, die hem welwillend haar geleide schenkt, voor haar gebedel een voorwendsel nemend in ongevraagde en volstrekt overbodige in lichtingen afgewisseld door onderlinge vecht- en stoeipartijen." Dat is het Egmond van het verleden, dat is de visschersplaats waar de pinken naar buiten zeilden en waar het strand slechts be zocht werd door den strandvonder, die het aangespoelde hout moest bergen vóór ande ren hem die moeite bespaarden, en door de schelpenvisschers, wier zware wagens, door zwoegende paarden voortgetrokken, diepe karresporen in het zand achterlieten. Maar Egmond aan Zee heeft later een tramverbinding gekregen, die dezer dagen haar zilveren jubileum kan herdenken en waar het dorpje zoo gemakkelijk te bereiken was en een helder, breed strand bezit, was het geen wonder, dat vaders en moeder hun met emmertjes en schopjes beladen kroost eens op een tramritje en een middagje aan zee tracteerden. Steeds meer werd Egmond op Zee, zooals het vroeger genoemd werd, de plaats waar men een prettig dagje kon door brengen en geleidelijk kwamen er ook meer bezoekers, die hier hun geheele vacantie wel wilden verblijven. De bevolking paste zich meer en meer aan, er kwamen hotels en pensions en steeds meer stelden ook particulieren hun woningen ot gedeelten daarvan voor een tijdelijk verblijf ter beschikking van de badgasten. Toch heeft Egmond aan Zee langen tijd een minder gunstigen naam gehad in zoo verre de gasten te veel het gevoel kregen, dat zij de rust in dit groote eenvoudige familie dorp een beetje kwamen verstoren en hun verblijf door de bevolking niet altijd op den juisten prijs werd gesteld. Hoe kon het ook anders, waar Egmond aan Zee immers niet voor de vreemdelingen en ten behoeve van de vreemdelingen ge sticht werd zooals andere badplaatjes in onze omgeving, maar waar het juist een karakteristiek, geheel op zich zelf aangewe zen dorp was, waar de bevolking door onder linge huwelijken als het ware één groote familie was geworden. Het volk zelf had geen belang bij de hee- ren en dames die daar de rust kwamen ver storen en duidelijk demonstreerden, dat zij zes geheel anders leven konden dan de arme Egmonders, die dat alles in den beginne wel met stomme verbazing hebben moeten aan zien en wier kroost niet zoo strak aan den teugel gehouden werd of menige vreemde ling heeft in vroeger jaren daarvan wel eens minder aangename ervaringen opgedaan. Maar ook dat tijdperk is voorbij en naarmate Ezmond zich als badplaats steeds meer ont wikkelt. naarmate het aantal bezoekers groo- ier wordt en er meer hotels en pensions ver rijzen, hebben ook de bewoners begrepen welke voordeelen er aan het verblijf der zomergasten zijn verbonden. Steeds grooter is het aantal ingezetenen geworden, die hun woningen of gedeelten daarvan voor de bad gasten beschikbaar gesteld hebben. De vis- schers gaan geleidelijk naar IJmuiden, waar de trawlers gaan en komen en in Egmond begrijpt tegenwoordig de geheele bevolking terdege, dat alle gasten die daar de zomer maanden naar zee en duin trekken menschen rijn, die hun geld in het dorp uitgeven en die men het in alle opzichten naar den zin moet maken. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer 'estigt door haar Badbode in binnen- en bui tenland de aandacht od de voordeelen dezer badplaats, welke hoofdzakelijk hierin be staan, dat het in Egmond aan Zee niet duur is en dat men er een zeldzaam breed en hel derwit strand bezit. Zij wijst er op, dat het plaatsje vanuit Alkmaar, dat een hoofdstation der Neder- landsche Spoorwegen is, .heel gemakkelijk te bereiken is, zij vestigt de aandacht op de ver binding met den badtrein, op de omstandig heid, dat leidingwater, gas en electrisch licht hier ter beschikking van alle woningen staan, dat men overal op korten afstand van strand en zee is en dat de dorpsleveranciers zonder eenige prijsverhooging den gasten alles kunnen leveren wat deze maar wen- schen. Natuurlijk wordt op Egmonds bijzondere ligging' gewezen, op het genot van duin- en strandwandelingen en op de uitstapjes, welke men van hieruit in het omliggende eebied kan maken. De hinderlijke tol is sinds 1928 verdwenen en de wegen naar Alkmaar, Castricum, Ber gen en Schoorl maken het bereiken der plaats door auto's steeds gemakkelijker. Wanneer de weg van Alkmaar naar Egmond aan den Hoef, die thans door het neerwerpen van uiterst hinderlijke basaltscherven voor wielrijders paarden en honden allesbehalve aanbevelenswaardig is, eens in behoorlijken staat gebracht wordt, zal er ongetwijfeld nog een veel drukker gebruik van gemaakt wor den. Thans houden ook de Alkmaarders het oog op het komende rijwielpad gevestigd, dat begin Augustus gereed zal zijn en dat een korte en goede verbinding tusschen Heiloo en Egmond tot stand zal brengen, waarvan voornamelijk de laatste gemeente weldra de groote voordeelen zal ondervinden. Trouwens, het gemeentebestuur van Egmond aan Zee heeft begrepen, dat het voor den bloei van het dorp noodzakelijk is, dat de verweerswegen in uitstekende conditie ge bracht worden. Men is daar te dezen opzichte zeer actief geweest. De straatweg van het dorp tot Den Hoef is verbeterd en de oude steenen van dien weg worden gebruikt om verschillende dorpsstraten, die tot dusver moeilijk begaan baar waren, te bëharden, waardoor het dorp een geheel ander karakter begint te krijgen. Een fraaie, breede klinkerweg is recht streeks van het tramstation even voorbij de Prins Hendrikstichting naar zee aan gelegd, zoodat men strand en duin ook bui ten het dorp om kan bereiken. Dat alles getuigt er van, dat het gemeen tebestuur het belang van Egmond bij het vreemdelingenverkeer terdege heeft begrepen en bereid was groote offers te brengen om het dorp meer aan zijn bestemming als vacantie- oord te laten beantwoorden. Weinige jaren geleden was Egmond aan Zee, wat de exploitatie van hotels en pensions be treft, nog een plaats waar men het goed en minder goed kon treffen en natuurlijk blijft dit ten opzichte van de pensions, hetzij be roepspensions of het onderdak bij particulie ren, nog altijd hetzelfde. Daaraan is weinig te veranderen, maar de V.V.V. doet ook hier wat in haar macht staat, zij geeft slechts inlichtingen over de gelegen heden die te gceder naam en faam bekend staan en heeft kaarten uitgegeven, die hotel houders, kamerverhuurders en pensionhou ders voor hun ramen kunnen plaatsen als bewijs, dat zij zich bij eventueele geschillen stipt aan de uitspraken van de V.V.V. zullen houden, waardoor een goede waarborg ver kregen is, dat Egmonds gasten daar geen on aangename verrassingen zullen ondervinden. Van groot voordeel voor een badplaats is, dat het zijn bezoekers een vrije duinwande ling kan garandeeren. Het Egmondsche duin waarvan de zee in haar booze buien vroe ger zoo menigmaal een stuk verslonden heeft, wordt tegenwoordig door helmgras goed bijeengehouden en voor verstuiven bewaard en men is voornemens het steeds meer met houtgewas te beplanten waardoor den gas ten, die voor de Noordelijke duinen welke op het gebied der gemeente liggen een toe gangskaart aangevraagd hebben, een lcm- merijk zitje kan worden geboden. Een andere eisch, speciaal voor de baders is, dat er niet alleen toezicht is, maar dat in tijd van gevaar ook dadelijk krachtdadige hulp kan worden geboden. Dank zij de oprichting van een reddings brigade, die onder leiding van den badarts, den heer Schipper, doeltreffend werk heeft leeren verrichten, kan men van deze hulp verzekerd zijn. Op het strand is altijd iemand aanwezig om voor de veiligheid van de baders te wa ken en een geredde drenkeling kan dadelijk vervoerd worden naar een dezer dagen te stichten gebouwtje waar alle hulpmiddelen voor zijn behandeling aanwezig zijn en waar de cursisten van der. heer Schipper dadelijk hun bedrevenheid in het toepassen van kunstmatige ademhaling, zoowel met als zonder zuurstofapparaat, kunnen toonen. Het is te hopen, dat zij slechts zelden be hoeven op te treden, maar het moet voor de baders een groote geruststelling zijn, dat zij in tijd van nood op de hulp van een geoefen de brigade kunnen rekenen. Wie een kijkje neemt op het Egmondsche strand ziet dat er de laatste jaren een groote verandering en verbetering heeft plaats ge vonden. Er is als het ware meer eenheid in de ver schillende deelen gekomen, er zijn goede af rasteringen gemaakt en de opgangen naar dorp en boulevard zijn overal verbreed en verbeterd. Langs het mooie strand, dat nu als het ware één geheel is geworden staan witte masten opgesteld, waaraan de vlaggen van allerlei naties vroolijk in het windje wappe ren, wat op de zonnige zandvlakte een schil- derachtigen indruk maakt. Het is of den bewoners van alle Europee- sche landen daardoor een hartelijk welkotn wordt toegeroepen en wanneer een groep buitenlanders van dezelfde nationaliteit een bezoek aan deze badplaats brengt, kunnen de gasten ervan verzekerd zijn overal de kleuren van het eigen tend boven de hoofden der bezoekers te zien wapperen. Reeds hieruit blijkt, dat exploitatie van het strand en alles wat daarbij behoort, thans eenheid van leiding heeft gekregen en de oorzaak daarvan is dat thans vrijwel al les in handen is van de Maatschappij Zee bad, welker directeur de heer J. W. Kockx zijn uiterste best doet om Egmond aan Zee als vacantieoord een goeden naam te bezor gen. De groote hotels aan zee zijn thans in han den van deze Maatschappij. Zij worden ge moderniseerd zooals thans met het bad hotel Welgelegen gebeurt of zij zijn reeds zooals hotel Zeezicht geheel verbouwd en naar de eischen des tijds ingericht. Nu de heer Kockx, die sinds 1912 de lei ding der Maatschappij heeft, zijn bemoeiin gen ook over het Zuidelijk strandgedelte kan uitstrekken zijn hier kosten noch moeite ge spaard om het den gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. De Maatschappij Zeebad heeft zich thans het bezit verzekerd van de drie bekende bad hotels aan zee, Zeezicht, met dépendance „De Wijde Blik" een prachtig pension op den top van het duin waar kort geleden nog slechts een klein cafétje stond Welgelegen en Bellevue, alle gemoderniseerd en van stroomend koud- en warm water, van bad kamers, garages enz. voorzien, waar men voor betrekkelijk geringen prijs een mooie kamer en een goed pension kan, krijgen. Bovendien exploiteert zij enkele pensions en verhuurt zij gemeubileerde woningen waarvan de huurprijs voor het geheele sei zoen van 250 tot 900 bedraagt. De Maatschappij Zeebad heeft hier 12 H.A. bouwland waardoor reeds verschillen de straten werden aangelegd en waaraan in de toekomst steeds meer gebouwd zal wor den. Kunnen in de genoemde hotels ongeveer 200 gasten worden opgenomen, ook voor een goede badgelegenheid is zorg gedragen. Aan het Zuidelijk deel van het strand maakt men gebruik van badkoetsjes en aan het Noorde lijk deel van badtenten, zoodat een honderd tal baders gelijktijdig geholpen kunnen wor den. Voor de hotelgasten bestaat er daar naast gelegenheid in badmantels naar zee te gaan. Heeft de reddingsbrigade het plan het vol gend jaar een speciale reddingsboot in de vaart te brengen, thans zorgt de Maatschap pij Zeebad reeds voor een tweetal vletten, die in tijd van nood dadelijk gebruikt kunnen worden. Liefhebbers van zeilen vinden daartoe gele genheid door een tochtje met de „Prinses Ju- liana", de bekende zeilboot, die ten gerieve van de gasten aan het strand ligt. Liefheb bers van sport kunnen gebruik maken van de tennisbaan der Maatschappij, een voor treffelijke Gravelbaan, welke achter het hotel Bellevue gemaakt is, amateurs voor een dansje vinden daartoe volop gelegenheid in hotel Zeezicht en in de tooneelzaal Welgele gen treden tijdens het badseizoen van Juni tot September specialiteitengezelschappen op, die des avonds voor een aangename verpoo- zing zorgen. De gemeente heeft zich voor den nieuwen weg naar zee een offer van 13000 getroost, wel een bewijs, dat ook het gemeentebestuur doordrongen is van de gedachte, dat kosten noch moeite gespaard mogen worden om Egmond aan Zee in den tegenwoordigen concurrentiestrijd der Noordzeebadplaatsen een goede kans te geven. Aan dezen we? wordt reeds druk gebouwd en het is thans mogelijk een rondwandeling te maken, zoodat men niet steeds heen en terug door het dorp behoeft te loopen. In den zomer staat Egmond aan Zee geheel in het teeken van het vreemdelingenverkeer. De bewoners verhuren hun woningen aan de tijdelijke gasten en bouwen er zelfs extra huizen voor en de jeugd wordt steeds meer voorgehouden, dat men Egmonds bezoekers in eere moet houden. Egmond aan Zee is dan ook een vacantie oord geworden, dat van jaar tot jaar drukker bezocht wordt. Het vorige jaar vertoefden er een 4300 tal gasten, wat weer 1400 meer was dan in 1928. Een gemoedelijk dorp, waar men alles kan krijgen waaraan men behoefte heeft, goede hotels en pensions, een ruime keuze in ge meubileerde huizen en kamers, een strand waar alles van orde en netheid getuigt, een krachtige golfslag voor de baders, een hel derwitte breede zandstrook waarin de kinde ren naar hartelust kunnen graven, een uitge strekt begroeid duin waarin men kan wande len en daarnaast alle attracties, die een mo derne badplaats maar bieden kan wat is er meer noodig om een vacantie-oord tot steeds grooteren bloei te brengen! Dat het aantal tevreden bezoekers van jaar tot jaar toeneemt is wel het beste bewijs, dat men alles in het werk gesteld heeft om het den gasten zoo aangenaam mogelijk te ma ken. In de rij der Noord-Hollandsche badplaat sen heeft Egmond aan Zee zich de laatste jaren een vooraanstaande plaats veroverd. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Een en ander uit het tweede deel van het rapport der Simon-commissie- Het is nog slechts eenige dagen geleden, dat wij uitvoerig het eerste deel van het rap port der commissie-Simon inzake de burge- lijke beweging in Britsch-Indië publiceerden. Dit gedeelte, dat overal in het teeken der belangstelling stond, zou ter zijner tijd door een tweede gedeelte gevolgd worden en of schoon dat tweede gedeelte ook nu nog niet verschenen is, heeft de Engelsche pers ér toch het een en ander van opgenomen in hare ko lommen. Hoe zij daar aan komt, is voorloo- pig nog een raadsel, want het rapport werd zeer streng geheim gehouden. In het tweede gedeelte dan zouden volgens de Engelsche pers belangrijke aanbevelingen staan, die zouden strekken tot een ingrijpen de verandering van het regime in Britsch- Indië. Uit de conclusie in het eerste gedeelte, dat Burma zich in sociaal, economisch en cultu reel opzicht volkomen onderscheidt van de rest van Britsch-Indië, wordt de conclusie getrokken, dat Burma van het overige gedeel te van Britsch-Indië gescheiden dient te wor den en dat het, evenals Ceylon, 'n kroonko lonie moet worden. Het huidige systeem van het dubbele regi me in Indië, waarbij verscheidene ministers verantwoordelijk zijn aan een wetgevende vergadering, terwijl anderen weer recht streeks onder den gouverneur-generaal staan, dient afgeschaft te worden. De provinciale regeeringen dienen rechtstreeksch onder een wetgevende vergadering te komen te staan. De provinciale landraden moeten voortaan evenals tot nog toe het geval was, door di recte verkiezingen, de centrale raden, die de algemeene vertegenwoordiging van de Indi sche bevolking vormen, door indirecte verkie zingen te worden gekozen. De defensie-kwestie wordt door de com missie met groote omzichtigheid behandeld. De commissie staat een splitsing der militaire macht voor. De controle over het handhaven van de orde in Indië dient aan het Indische leger te worden overgelaten, terwijl de ver dediging van Indië naar buiten toe door Britsche strijdkrachten dient te geschieden. Voor de provincies aan de Noordwestgrens van Indië wordt in verband met hun bijzon dere positie voorgesteld zelf-regeering in te voeren. Voor de Indische vorsten, stelt het rapport voor, dat zij het direct contact met de Britsche regeering zullen handhaven doch tegelijkertijd nauwer voeling zullen houden met de overige Indische regeeringen, terwijl de hoop wordt uitgesproken dat de vorsten zich bereid zullen verklaren voor het vormen van een Al-Indische Federatie, die alle Indi sche staten zal omvatten. EEN NOTA VAN POLEN AAN DEN VOLKENBOND. De Poolsche gedelegeerde bij den Volkenbond, Gokal, heeft bij het Volkenbondssecretariaat een nota overhandigd, waarin de Poolsche regeering mededeelt dat Polen op het oogen- blik niet kan overgaan tot ratificatie van de internationale conventie tot afschaffing van de in- en uitvoerbeperkingen, aangezien de huidige economische verhoudingen tusschen Polen en zijn buurtstaten, zoowel in het Oos ten als in het Westen, de vrije uitwisseling yan goederen helaas gjet toelatse. Aaggezjin ZIJ. DIE ZICH MET 1 JULI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. van de 17 landen, die de conventie tot nu toe geratifceerd hebben, alle staten toepassing der conventie afhankelijk hebben verklaard van de ratificatie door Polen en Tsjecho- Slowakije, zal de conventie voorloopig nog niet in werking treden. In Volkenbondskrin gen hoopt men echter niettemin, dat het zal gelukken door besprekingen tusschen de re geeringen die bijzonder veel belang bij de conventie hebben tot overeenstemming te ko men, om aldus te voorkomen dat de conventie een mislukking zal worden. DE PANIEK IN ASCOT. Het onweer tijdens de rennen. Algemeene vlucht. Verregend, en verwaaid. De verslaggevers en persfotografen der Londensche bladen, die zich Woens dagmiddag in prachtigen zonneschijn naar Ascot hadden begeven om de wed rennen bij te wonen, hadden eensklaps de handen vol met geheel ander werk. Men weet dat er na het loopen om de Royal Hunt Cup een onweer losbarstte, dat zulke proporties aannam dat de rennen moesten worden gestaakt en de duizenden toeschouwers in paniek de vlucht namen om een onderdak te zoe ken. Een onverwachte gebeurtenis dus voor de reporters en fotografen. Het Hbl. geeft nog een aardige be- schouwdng over den onverwachten toe stand, waarvan wij het volgende over nemen: In lange rijen stonden de luxe-auto's te wachter, voor da hekken van het ter rein, waarbinnen zich de Londensche society bewoog, de dames in de nieuw ste modecreaties, de heeren meerendeels met den traditioneelen grijzen hoogen hoed. De koning en de koningin zaten in de eere-loge en het geheel bood het kleu rig schouwspel van een „vanity fair", toen de lucht plotseling betrok en een onweer van ongekende hevigheid los barstte. De slagregen was zoo krachtig, dat aan een staan blijven op het veld niet te denken viel. Het werd dan ook een sauve qui peut naar de overdekte plaatsen, en wat daarbij geschiedde zou elke beschrijving hebben getart. In een oogwenk stond het water zoo hoog dat men er door moest waden. Planken werden gelegd om de menschen veilig over te krijgen, bruggen van stoelen het noodweer bestand. De mondaine werden geslagen, doch niets was tegen vrouwen in haar hyper-modieuze toilet ten bezweken in haar strijd tegen de elementen. Zij verloren haar hoeden die groot van formaat blijken te zijn dit jaar! zij verloren haar schoenen, haar kousen scheurden, haar rokken die weer lang zijn geworden! hingen in het water. Deftige Lords beschermden wanhopige Ladies, met het gevolg dat allen tezamen een douche van het he melwater kregen, die hun heugen zal. Hier en daar werd de toestand kritiek. Men weet dat een bookmaker door den bliksem werd getroffen. De politie kon de menigte niet in toom houden. Eenige vrouwen verloren haar bezinning, vielen in het water en gilden van angst. Intus- schen ratelde de eene donderslag na den andere. Toen de elementen waren uitgeraasd, zag men een file auto's en bussen met doornatte menschen, velen zonder hoed, met drijfnatte haren en zelfs blootsvoets I Direct zijn de schrijfsters der mode kronieken in de bladen er bij om te be- toogen dat de lange rokken ondoeltref fend ijn gebleken, omdat de dames, die ze droegen, zich zeer moeilijk konden bewegen in vergelijking met haar, wier beenen zich een zekere vrijheid nog ver oorloven konden DE UNIVERSITEIT TE JENA. Een protest van den rector. Een Wolffbericht uit Jena meldt, dat de rector der universiteit van Jena naar aanlei ding van de benoeming door Minister Friek van prof. Günther tot hoogleeraar in de ras senkunde, een verklaring heeft gepuMioewd, waarin o.m. het volgende staat: De universiteit heeft zich niet verzet tegen de instelling van het professoraad in de ras senkunde. Wel echter tegen het feit, dat ojib deze leerstoel mogelijk te maken, andere leer stoelen van meer belang onbezet bleven, df minder toelage kregen. Ook protesteert de universiteit er tegen» dat bij een wisseling der politieke regeering aan de universiteit mannen worden aange steld, van wier personen of aanstelling vroe ger niet eenige sprake is geweest. Als dit bij elke regeeringswisseHng ge woonte zou worden, zou de onafhankelijkheid der wetenschap gevaar lootwn,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1