Ilkiiirscli Courant. HEERENBAAI Buitenland Binnenland Hinierd twee en dertigste Jaargang. Filmnieuws 1 verschaft wolken, van genot. No. 144 1930. 'saicrilös 21 Juni buaI??^MEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de volgende besluiten: nr. 1170, raadsbesluit van 10 Maart 1930 tot vaststelling eener Verordening tot wijziging van de Verordening op den genees-, heel- en verlos kundigen dienst voor behoeftigen in de gemeente Alkmaar (Ge meenteblad nr. 369); tir. 1173, besluit van Burgemeester en Wet houders van 9 April 1930 tot van toepassingverklaring van artikel 32 van het Melkbesluit op het bedrijf van den melkverkooper; Deze verordeningen zijn heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing nedergelegcf, waar zij te vens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zijn. Alkmaar, 21 Juni 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. F. Thomsen, lo-Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. DE FRANSCHE REGEERING VRAAGT 5 MILLIARD VOOR DE NATIONALE VERDEDIGING. Tardieu wil desnoods de vertrouwenskwestie stellen. (n de zitting van gisteren van de financi ële commissie deelde de minister van finan ciën Reynaud mede, dat de axtiva van de schatkist op 30 November 1929 19 1/4 milli- ard en op 31 Mei 1930 11 milliard 306 mil- lioen bedroegen. Het is derhalve zeer wel mogelijk de voor de uitvoering der nationale verdediging noodzakelijke 5 milliard uit de schatkist te nemen. Minister-president Tardieu verklaarde in dit verband nog, dat de regeering moest vasthouden aan het plan tot het besteden van 5 milliard voor de nationale verdediging Verder legde de premier er den nadruk op, dat het programma zeer spoedig moest wor den uitgevoerd, teneinde een dreigende werke loosheid te voorkomen. Vervolgens gaf Tardieu verklaringen over de richtlijnen, die de regeering bij de lands verdediging volgt. Ten slotte verzocht Tar dieu de commissie stelling te nemen tot het besluit van de socialistische kamergroep, dat beoogde de financieele- en legercommissie op dracht te geven tot het uitwerken van een nauwkeurig rapport over inkomsten en uitga ven van de schatkist. Zelf zal hij niet verzui men om tegen dit besluit de vertrouwens kwestie te stellen. De volgende zitting van de financieele commissie vindt Dinsdag a.s. plaats. HET MOORD-PROCES GUTMANN.. Het getuigenverhoor. De als getuige opgeroepen broeder van den beklaagde, de Berlijnsche tandarts dr Kur.t Gutmann, houdt zijn broeder voor vol komen psvehopaath. Getuige geeft een on gunstige karakterteekening van de tweede vrouw van beklaagde. Hij houdt haar voor een satanisch wezen; haar kalmte had iets uitdagends. Ook was zij geen huisvrouw. Hij herinnerde zich dat hij op een goeden dag zich niet had kunnen beheerschen en tot haar gezegd had: „Als je mijn vrouw was, smeet ik ie het venster uit". Getuige acht het onmogelijk, dat zijn broer eenige schuld zou hebben aan den dood van zijn eerste vrouw. die buitengewoon goed was Vervolgens werd een vrouwelijke getuige gehoord Mevr. Lenz, welke de verdediging een kruisverhoor afnam. De officier nam aan, dat er geen intieme betrekkingen tusschen haar en verdachte hadden bestaan. Wel heeft verdachte haar groote geschenken gegeven. Daarna werd een vroegere verloofde van ver dachte gehoord die Gutmann een goed, doch onbeheerscht mensch noemde. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze verklaarde allereerst het laatste dienstmeisje van verdachte, dat tus schen de beide echtgenooten zeer dikwijls ge- „DE GESLUIERDE DAME" EN „MARTINI COCKTAIL". Twee moderne Fox-films in de Cinema Americain. Het uitgebreide Fox-programma, dat deze •♦eek in de Cinema wordt gegeven, opent met een zeer artistieke Intellect-film die den be roemden New Yorkschen kunstenaar Fuchs toont als schilder, beeldhouwer en etser. Na dat dan de bekende komiek van Bibber harte lijk heeft laten lachen om zijn dwaze avontu ren als Oostersche oorlogscorrespondent, komt het hoofdnummer, dat getiteld is: Een avontuur in Parijs (Martini Cocktail). Deze film geeft weer hoe de Amerikanen zich na den oorlog in Parijs vermaakten. Twee prach tige typen zijn Willoughby en Fletcher. De Eerste beschouwt reeds lang Parijs als zijn vaderstad, de tweede is er om een gebroken hart te vergeten. Het leventje van Papa wil loughby wordt plotseling in de war gestuurd, als er bericht komt, dat zijn dochter, die hij in tien jaar niet heeft gezien, naar Parijs zal komen. Dat bezoek gaat door en nu beginnen de echt vroolijke avonturen. De dochter hecht tèn slotte wel wat al te onbezonnen geloof aan de woorden van een echten Don Juan, maar alles loopt gelukkig nog goed af. Mary Astor trekt zeer de aandacht als de dochter, terwijl Matt Moore een mooi type maakt van Fletcher. Ook de rol van den ouden heer, die een echt Parijsche bar-bezoeker is geworden, wordt mooi vertolkt door Albert Gran. Evenals in het andere nummer zijn er tal van fijne opnamen die het oog boeien. .„De gesluierde dame" is van een ander genre.Th deze film tracht een ongunstig be kend staand verleider een onschuldig winkel meisje in zijn netten te verstrikken. Maar in het café komt ook een gesluierde dame, die van een tijdelijke afwezigheid van Paul ge bruik maakt om het jonge meisje haar eigen geschiedenis te vertellen, een geschiedenis, zoo vol afwisseling en boeiende tafreelen, dat twist was over geldkwesties. Op den bewus ten morgen, dus een uur voor den dood van mevrouw Gutmann, heeft verdachte haar tegen de gewoonte in, twee malen verzocht met de kinderen te gaan wandelen. Vervolgens werden verschillende verzeke ringsinspecteurs gehoord, benevens nog eeni ge particulieren die verdachte een driftig mensch noemden en een gunstig getuigenis aflegden over zijn vrouw. De zifting werd ten slotte verdaagd tot Zaterdagmorgen acht uur. DE EGYPTISCHE KABINETSCRISIS- Een nieuw kabinet gevormd. Ismail Sidkey Paspa is er in geslaagd een kabinet te formeeren, buiten de partijen om. In dit neutrale kabinet zal hij zelf de porte feuille van financiën op zich nemen. Tevens is een nieuw ministerie ingesteld voor Gods- diensigte Stichtingen, waarmede belast zal worden Helmy Issa Pasja. GROOTE BOSCHBRAND IN WEST- DUITSCHLAND. Sedert Donderdagochtend vroeg woed er een hevige brand in het klosterkammer-bosch bij Sittensen. Hedenmorgen bleken er reeds 500 morgen boschterrein verkoold te zijn. Alle inwoners der omliggende plaatsen zijn onafgebroken met het blusschinswerk bezig. Ook een afdeeling Rijksweer is voor hulpver leening gerequireerd WAGEN DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Gistermiddag werd bij Hasslaryd in Zuid- Zweden een wagen gegrepen door den trein naar Stockholm. Drie personen werden ge dood en twee gewond. DE TOESTAND IN RUSLAND. Massa-ontslag van ambtenaren. Volgens een bericht uit Moskou zijn al daar Donderdag 1410 ambtenaren, werk zaam aan het Volkscommissariaat van Fi nanciën ontslagen, omdat hunne politieke op vattingen omtrent de communistische dicta tuur niet met de algemeen gangbare harmo nieerden. Bovendien is tegen een aantal hunner nog een proces wegens hoogverraad aanhangig gemaakt. BURGEMEESTER EN 13 RAADS LEDEN VAN BELGRADO AFGEZET. Uit Belgrado wordt gemeld, dat bij koninkrijk besluit de burgemeester van Belgrado, dr. Markowitsj, benevens 13 leden van den gemeenteraad uit hunne functies zijn ontzet. Tot burgemeester is benoemd de voor malige afgevaardigde van de Pribitsje- witsj-partij, dr. Popowitsj. Onder de nieuw-benoemde gemeenteraadsleden bevinden zich drie Duitschers, terwijl voorheen slechts een Duitscher zitting had in den gemeenteraad. DRIEMAAL ONTVLUCHT. Herbert Sandowski. Herbert Sandowski, een berucht interna tionale inbreker, is uit de gevangenis van Tegel ontsnapt. Hij was eenige dagen gele den in het gevangenishospitaal opgenomen en deelde zijn cel met een andere gevangene. Toen de bewaker 's nachts 12 uur den rondgang deed, vond hij dien gevangene ge kneveld in zijn bed liggen. De tralies waren doorgezaagd en Sandowski had zich langs zijn laken naar beneden laten vallen. Dit is Sandowski's tweede vlucht uit Tegel. Sandowski is een Amerikaan, die wegens juweelendiefstal in de Sing-Sing-gevangenis heeft gezeten. Ook daaruit is hij ontvlucht en heeft in Duitschland zijn avontuur voortge zet. In 1926 werd hij bij een diefstal in een villa in Grünewald gearresteerd en in de Kossbuer-gevangenis opgesloten, waaruit hij in 1927 ontvluchtte. Weer gearresteerd, werd hij in die van Tegel gevangen gezet, waaruit hij op 3 Februari van dit jaar weer ontsnap te, om op 5 Maart bij een inbraak weer ge vat te worden. Het motief voor zijn ontvluchtingen zou zijn angst zijn om naar de Ver. Staten te worden uitgeleverd, waar hij nog tal van straffen heeft uit te zitten. DE OPSTANDEN IN RUSLAND. De Russische medewerker van het Hbld. schrijft: Zooals het te voorzien was, braken dezen de zes acten om zijn eer men aan een einde denkt. Steeds weer is het de liefde, waar alles om draait. Maar de gesluierde dame bereikt haar doel. Zij weet het winkelmeisje te vrij waren voor het leed, dat ook zeker haar deel zou geworden zijn als zij aan Paul's woorden geloof had gehecht. Treffend is zeker hoe de gesluierde dame heeft moeten strijden om eindelijk haar geluk te vinden. Ook deze film wordt heel goed gespeeld, niet het minst door de gesluierde dame, die zich in verschillende genres goed thuis ge voelt. Lia Tora, de schoonheidskoningin van Rio de Janeiro, zal zeker de aandacht trek ken. Als geheel een roeiend en vlot programma. EEN INTERESSANT PROGRAMMA IN 'T ALKMAARSCH BIOSCOOP THEATER. Twee hoofdnummers. Het zijn beide films vol actie met steeds stijgende spanning en een bevredigend slot. In het eerste nummer, „Leugen", geeft een variété-danseres zich uit voor „een afge dwaald schaap" en komt daardoor in krin gen van het Leger des Heils, waar zij nieuwe motieven vindt voor een liedje met een dans aan het einde. Haar houding als Heilssoldaat is dus haar leugen, maar langs allerlei wegen komt zij ten slotte nog aan een sterfbed, waar deze leugen zich zeer sterk aan haar opdringt. Er is natuurlijk een romantisch ver haal doorheengevlochten. De jonge man, wien het danseresje in de zaal van het Leger des Heils leerde kennen en die in haar een meisje meende te zien met een werkelijke overtuiging, was aanvankelijk zeer in haar teleurgesteld toer. hij achter haar betrekking kwam, hij werd zelfs woedend en meende haar te moeten dooden, maar nu den omme keer in hare gedachten werd natuurlijk alles goed. Ridders van den nacht. Dit is een oud verhaal in een nieuw kleedje, maar desondanks zeer spannend, het houdt de volle aandacht gaande gedurende alle be- zomer in verschillende gedeelten van Rus land opstanden uit. Wij hebben reeds eenige maanden geleden voorspeld, dat in den zomer in het Verre Oosten de opstandige beweging groote afnemingen zou aannemen. De be richten in de bladen, die in het Verre Oosten verschijnen, bevestigen de juistheid van deze voorspelling. Bijzonder ernstige; af me tinken heeft de op stand in „Primqne" a-Zeeland)1 aangenomen. De opstanden te Wladiwostok en Chaba- rowsk zijn wel /hjndjerarutct, maar in andere streken van het»géwesTwoédt de* strijd voort Het schijnt zélfs, dat de opstandelingen de stad Blagowesjtsensk hébben ingenomen. De opstandelingen stellen de volgende eischen: de collectivisatie van den landbouw moet af geschaft worden, de akkers worden particu lier bezit van de boeren, de burgerij moet po litieke vrijheid genieten, de G. P. OE. moet afgeschaft worden, de politieke controle moet verdwijnen. De opstandelingen beschieten sommige trajecten van den spoorweg en lieten eenige treinen derailleeren. Volgens sommige berichten hebben de equipages van de sovjet-schepen cp de rivier de Amoer, die de orde moeten handhaven, zich bij de opstandelingen aangesloten. Het „Russische eiland" (niet ver van Wladiwos tok) bevindt zich in handen van opstandige matrozen, die het eiland tegen sovjet-troepen verdedigden. Ook in den Kaukasus woedt een opstand vooral in de bergen van Dagestan. Ook daar eischen de opstandelingen de afschaffing van de collectivisatie en van de G. P. OE. De sovjet-regeering stuurt naar de opstan dige streken legers met veel artillerie. Het is dus waarschijnlijk, dat de opstanden binnen afzienbaren tijd onderdrukt zullen worden. NOODLOTTIG EINDE VAN EEN CAFETWIST. Vrijdagavond bedreigde in een café te Glei- witz een beschonken bezoeker de waardin, daar zij hem weigerde verder te schenken, Toen de waard te hulp schoot, kozen verschil lende gasten partij voor den teschonkene en vielen den waard aan, die in zijn bureau vluchtte en een met schroot geladen jachtge weer greep. Hierop werd hij door de gasten met bierglazen bekogeld. Een der gasten nam zelfs een stoel en wierp dezen naar den her bergier. Plotseling ging hierop het geweer af, waardoor twee gasten, die zich afzijdig gehou den hadden, getroffen werden. Beiden stierven reeds tijdens hun overbrenging naar het gast huis. Molgens den waard is het geweer afgegaan, doordat een der aanvallers met een stoel tegen het wapen sloeg. De waard en twee der woes telingen zijn voorloopig gearresteerd. HET POOLSCHDUITSCHE GRENS INCIDENT. Naar van Poolsche zijde verluidt, is het on derzoek betreffende het grensincident bij Ka- nitzken, waar een Poolsche grenswacht de vrouw van een Duitsch onderdaan wilde ar resteeren, die van de noodige papieren voor zien was, waarmede zij zich begeven wilde naar een door haar man gepacht en op Poolsch ge bied liggend stuk land, reeds beëindigd. In verband daarmede is den Duitschen ge zant alhier gistermiddag een nota overhandigd, waarin o.a. wordt vastgesteld, dat absoluut be wezen is, dat van Duitsche zijde op den Pool- schen dienstdoenden beambte twee schoten ge lost zijn, waarvan één zijn hoofddeksel door boorde. In deze nota vermeldt de Poolsche regeering verder zes dergelijke grensincidenten die in den laatsten tijd zich hebben voorgedaan en verlangt het instellen van een gemengde Duitsch-Poolsche commissie tot het instellen van een onderzoek en het voorkomen van meerdere dergelijke gevallen. Verder wordt een schadeloosstelling voor den Poolschen beambte en bestraffing van de Duitsche schuldigen ge- eischt. In officieele Berlijnsche kringen is nog niets bekend van het overhandigen van deze nota, ITALIË VISCHT DUIKBOOTEN. En repareert ze. Italië treft voorbereidselen tot uitbreiding van zijn onderzeeërsvloot door het lichten en weer bruikbaar maken van onderzeeërs, die aan het einde van den oorlog door de Duitsche bemanning tot zinken werden gebracht, tenein de te voorkomen, dat zij in Italiaansche handen vielen. Zij liggen nabij de voormalige Oosten- drijven. Een Fransche markies heeft twee zonen, waarvan de één, André, het in de stijve deftigheid niet kan uithouden en ver strooiing zoekt in de achterbuurten van Mar- seille, zijn woonplaats. De ander, Fran?ois, meent dit te moeten afkeuren, maar hij doet dit op een gluiperige manier, zoodat aller sympathie uitgaat naar André. Fran?ois ontziet zich zelfs niet een moord te iaten plegen, om zijn broeder in een ver keerd daglicht te stellen. De toeleg gelukt, André wordt veroordeeld en naar Cayenne verbannen om er twintig jaar dwangarbeid te verrichten. Hij ontvlucht echter na een jaar, keert heimelijk naar huis terug en dan komt zijn onschuld aan den dag. Hoe dit alles geschiedt en welke trouwe vrienden de menschen uit de achterbuurt ten slotte blijken voor den jongen markies, de film geeft een en ander duidelijk te zien bij een groote serie mooie beelden, waaronder ook vele fraaie natuuropnamen. Vooral in deze film wordt bijzonder goed spel ge geven. DE STRAFZAAK BELLANCY. Een spannend mcordverhaal in het Victoria Theater. Nee, wij zullen U, lezer, deze keer eens niet verklappen, hoe de vork precies in de steel zit. Wij zullen de(n) dader(s) hier op deze plaats niet bekend maken, we zullen alleen eenige bizonderheden trachten weer te geven, die ons getroffen hebben. Laten wij beginnen met cp te merken, dat deze film zeker tot de beste behoort, die wij den laatsten tijd gezien hebben. De acht acten lange rolprent houdt het publiek uitstekend bezig en vol spanning zal iedereen uitkijken naar het slot, een einde, dat bijna niemand verwacht heeft. Uitstekend is de opzet van het verhaal, uit stekend de regie en uitstekend de vertolking door de diverse spelers. Daarmee hebben wij eigenlijk al genoeg gezegd, ware het niet, dat deze film een nog rijksch-Duitsche vlootbasis op het eiland Brio- ni. Al» resultaat van een door Italiaansche of ficieren ingesteld onderzoek, geven deze als hun meening te kennen, dat de onderzeeërs, die voor meer dan 10 jaar tot zinken zijn gebracht en al dien tijd op den bodem van de Adriati- sche zee hebben gelegen, nog in betrekkelijk goede conditie verkeeren en na de noodzakelij ke reparaties nog wel in actieven dienst bij de Italiaansche vloot zouden kunnen worden ge bruikt. In totaal zijn er meer dan 20 onder zeeërs. De lichtingswerkzaamheden zullen binnen enkele weken beginnen. DE OPVOLGER VAN MOLDENHAUER. Dr. Höpker Aschoff weigert. De Pruisische minister van Financiën dr. Höpker Aschoff, die zich op het oogenblik in het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied be vindt, waar hij lezingen houdt, zeide op een van deze lezingen o.a. dat Rijkskanselier dr. Brüning hem verzocht had naar Berlijn terug te keeren, aan welk verzoek hij voldoen zal. In Berlijn zal men hem ongetwijfeld vra gen of hij Rijksminister van Financien wil worden, maar aldus de minister, ik denk er niet aan. Ik kan mij niet voorstellen dat ik in dit kabinet vruchtbaar werk kan leveren. Ik zal daarbij alleen groote moeilijkheden ont moeten die voor mijn partij van groot nadeel zouden zijn. DE OVER BOORD GEWORPEN VERSTEKELINGEN. Een Grieksch matroos als getuige. De N.R.Crt.-correspondent schrijft uit Brussel aan zijn blad: De politie te Antwerpen, het onderzoek in de zaak der in zee geworpen verstekelingen voortzettend, heeft nu ook nog het getuigenis ingewonnen van een Grieksch matroos, thans verblijvende te Antwerpen. De matroos, die deel uitmaakte van de bemanning, bevestigde het verhaal van den verstekeling Rodriguez en voegde er aan toe, dat de kapitein van de Theodora Calakouis eerst aan den kapifein van een op zee ontmoete Grieksche bark, de Theresa Germana, had gevraagd, of hij dë drie verstekelingen aan boord wilde nemen. Op diens weigerend antwoord zouden de drie mannen over boord zijn gegooid. Een der drie klampte zich aan de touwen vast, maar een der matrozen sloeg met een gummistok op zijn handen, tot hij los liet en in zee viel. Deze man, een Tsjech, Migo geheeten, zou verdronken zijn. De andere overlevende, die meer geld zou gekregen hebben dan Rodri guez, onder belofte het stilzwijgen te bewa ren, zou zich thans in Frankrijk bevinden. Volgens een bericht uit Gent, zou een Grieksch schip, de Theodora Galakouis, 7 Juni uit Huelva de Gentsche haven zijn bin- nengeloopen en 12 Juni met bestemming Terneuzen zijn vertrokken. De bemanning diende te Gent geen klacht in. De kapitein heet Nikolakis. NED. R. K. BAKKERSBOND. Een motie om den arbeid in bakke rijen om 5 uur des morgens te be ginnen. Tijdens de Intern. Bakkerij-tentoonstelling heeft de Ned. r.-k. Bakkerspatroonsbond bij Tilburg zijn jaarlijksch congres gehouden. In verband met een inleiding door den heer J. v. d. Bergh, Amsterdam in het Bondsorgaan geschreven, stelde de afdeeling Nijmegen voor, om de actie, voor het bepalen van den bakkersarbeid op 's morgens 5 uur te staken. En voorts om te bevorderen dat de verkoop van klein brood zal kunnen begin nen om 8 uur 's morgens. De heer v. d. Bergh stelde nog even in 't licht, dat deze laatste maatregel bedoelt, om de concurren tie tegen het grootbedrijf mogelijk te maken voor de kleine bakkers. Medegedeeld werd, dat de arbeidersorga nisaties der bakkers bereid zijn om tot dezen maatregel over te gaan. Het voorstel Nijmegen, om de actie in zake den aanvang van den bakkersarbeid op 5 uur te bepalen, te staken, werd niet ge steund. De vergadering besloot, om den minister telegrafisch in kennis te stellen van een mo tie, waarin de wenschelijkheid wordt be toogd, om het aanvangsuur van den bakkers arbeid te bepalen op 5 uur des morgens. Wat grootere waarde heeft door het vraagstuk, of hier eigenlijk wel iemand gestraft moet wor den door de menschelijke wetten. Die vraag heeft ons na afloop eenige oogenblikken bezig gehouden en wij konden ons geheel vereenigen met de handelswijze an den rechter, als deze na het proces de ware toedracht der zaak hoort en dan eigenlijk doet, alsof hij niets gehoord heeft. Zeker er is iemand, die een moord begaan heeft, en nu mag het een ongeluk zijn, of opzet, in beide gevallen mocht oi. het gerecht niet straffen tenminste niet met de doodstraf, tenminste Maar, lezer, gaat zelf eens zien en denk dan eens na, hoe de zaak zich heeft toegedra gen en oordeel dan ze!f eens. Wellicht komt ge tot denzelfde conclusie als wij. De film herinnerde ons in zoover eenigs- zins aan het indertijd hier gegeven tooneel- werk „De Heilige Vlam", waar een dergelijk vraagstuk een oplossing vroeg. Ook toen werd een oplossing gevonden, die sterk over eenkomt met wat deze film te zien geeft. Daarom zouden we willen zeggen: Ga deze film zien en oordeel eens of deze man ge straft moest worden. Talu, de halfbloed. De Fox Film Corporation heeft een bijzon dere film uitgebracht, die tot titel draagt Tula, de halfbloed, en waarin medewerken ae artisten Lenore Ulric, Robert Frazer en Louis Wolheim. Tula is een wonderlijk wezen, geboren uit een Eskimo-moeder en een Engelsche vader. Zij is schoon, beeldschoon, heeft exotische be koring en Europeesche beschaving, doch is het slachtoffer van het gemengde bloed, dat door haar aderen vloeit en maar al te vaak opbruischt. Zij heeft een huwelijk gesloten in haar moederland, het land der Eskimo's, met het opperhoofd Lanak, dien zij liefheeft en waardeert. Lanak aanbidt zijn vrouw, die een teedere, blanke huid en gitzwarte haren heeft Het huwelijk is voorbeeldig, tot een schip uit Europa komt, om kostbare pelswa- Praof me niet van pradtt-Havamra* Met een bandje er om heen Een fytt pijpe DOUWE EGBERTS fs en blijft er nummer één. 't Is een troost in t mannenleven, 't Zet den man op z'n gemak. En hij voelt zich in de wolken Door die wolken van tabak.. Cllrtgc OoorvriM* ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS M het voorstel Nijmegen belangt om den ver koop van klein brood te bepalen op 8 uui v.m. werd het Bondsbestuur machtiging ver leend om deze zaak verder voor te bereiden. Het volgend congres zal te Nijmegen wor den gehouden. EEN VLOER INGEZAKT. Drie lichtgewonden. In het winkelhuis van den Beverwijkschen groentenhandel, gevestigd Bellamystraat hoek Ten Katestraat te Amsterdam, is gister morgen de vloer ingezakt. Toen tegen half twaalf de huurder van het huis, groentenhan- delaar Floor, een zestal klanten, vrouwen en kinderen, stond te helpen, zwichtte de vloer onder eenig gekraak, voor den last aan men schen, groenten en aardappelen. De aanwe zigen zakte met een groot deel van den win kelvoorraad in den kelder. Op het gegil der vrouwen liepen menschen te hoop; de G. G. Dienst, de politie werd gewaarschuwd. Een geneesheer van dien Dienst en commissaris Pijper waren er onmiddellijk bij en hielpen de verongelukten; er waren drie lichtgewon den. Politie-commissaris Pijper heeft den toe stand van het huis nader onderzocht; het bleek, dat ook de vloer in het aangrenzend trapportaal was weggezakt en door het ont stane gat een vrije kijk werd gegeven op den vermolmden rommels, eertijds prijkende mei den naam: Bouwmaterialen. Door het gemeentelijk Bouw- en woning toezicht zal eveneens een onderzoek naar dc constellatie van het huis worden ingesteld. DE TOESTAND IN DE N. R. V. Het rapport van de commissie Dt Visser. Het Hbld. verneemt, dat de commissie-dr De Visser haar rapport inzake den toestand in de N. R. V. unaniem heeft vastgesteld er dat het rapport dezer dagen aan het secreta riaat der N. R. V. zal worden toegezonden. EEN INDIAANSCH OPPERHOOFD. Bezoek aan Amsterdam Het Indianen-opperhoofd Big Chief White Horse Eagie, dat op een toer door Europa Duitschland en Oostenrijk heeft bezocht, zal 25 Juni per vliegmachine van Berlijn te Amsterdam op Schiphol aankomen en eenige dagen in Nederland doorbrengen. Het Hbl. weet te vertellen, dat deze krasse 107-jaar oude man laatste opperhoofd is van den stam der Ossaga-Indianen uit het Colo- radogebied. In zijn jonge jaren heeft hij ver scheidene vorstelijke personen van Europa bezocht en met hen de vredespijp gerookt. Zoo bezocht hij in 1887 tijdens haar regee- ren te koopen en de vrouwen snuisterijen en pronk te verkoopen. Talu heeft ook kooplus tige neigingen, temeer daar de kapitein van het schip haar het hof maakt en haar zelfs alcohol leert drinken. De schijnbaar onschul dige historie eindigt in ontzetting. Talu zal met de Europeanen verdwijnen en haar be- mnden Lanak verlaten. Zij komt in Nome, het Sodom en Gomorrha der goudzoekers, in een minderwaardig cabaret terecht. Daar ziet zij, hoe diep zij gezonken is en wil terug naar Eskimoland. In tragiek en ellende eiir- digt deze productie, die uitmunt door schit terend spel van de hoofdpersonen. CINEMA EN THEATER. De jongste aflevering begint met het dertk artikel van „Op en achter de Bühne", met als ondertitel „de groote man", waarmede na tuurlijk Buziau bedoeld is, wiens portret er bij opgenomen is. 'n Geheel blad wordt ingenomen door ver schillende scènes van de film „Das Loc kende Ziel" met Richard Tauber als één der hoofd figuren. Dat het anders in de filmwereld voor velen ook al niet meeloopt, bewijst de photo van het zeer groot aantal werkloozqn dat zich dagelijks aan het agentschap It Holywood vertoont. Gelijk met de voorstellingen van WagneFs „Siegfried" te Amsterdam, geeft C. en iphoto's van de gelijknamige film door de Ufa-maatschappij weer in verschillende tÖfe- aters van ons land vertoont, en wijdt het aan dacht aan „de Vliegende Hollander" het wa terfeestspel van Mr. M. Nijhoff, dat ter ge legenheid van het lustrum van het Leidech Studentenkorps eerstdaags op de Kaag zal worden opgevoerd. Portretten van H. Tn, Wijdeveld, vervaardiger der decors, Joh. de Meester Jr. regisseur, Frits van Dijk en Poul Huf zijn tusschen den tekst geplaatst Genoemde nummers en nog velerlei ande re vormen den inhoud dezer zeer mooie af levering. -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9