Vaderlandscfie Bant Kunsten en Wetenschappen, RaMisdi Weerbericht Stadsnieuws AGENDA Maandag 23 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: De geslui erde dame (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Kinder leed (dram.), hoofdrollen Ronald Colman, Alice Joyce, Douglas Fairbanks Jr. Toegang boven 18 jaar. 7-30 uur, Victoria Theater: De strafzaak Bellamy (boven 18 jaar). 7.30 uur, Muziektuin, Openluchtuitvoering van „De Zonderlinge marskramer". Dinsdag 24 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: De gesluier de dame (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Kinderleed (boven 18 jaar 7.30 uur, Victoria Theater: Dc strafzaak Bellamy (boven 18 jaar.) RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Alkmaar vergadert op Donderdag 26 Juni 1930, nam. 1 uur. In behandeling komen de volgende punten: 1. Vaststelling van de notulen van de vo rige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de Lindenschool (bijlage nr. 68). 3. Voorstel tot vaststelling eener supple- toire gemeente-begrooting, dienst 1929 (bij lage nr. 64). 4. Idem tot wijziging der verordening tot regeling van het gewoon en uitgebreid lager onderwijs (bijlage nr. 63). 5. Idem omtrent de inning van havengel den (bijlage nr. 65). 6. Idem tot beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor de aanschaffing van schoolborden, ten behoeve van de St. Bavo- school aan de St. Annastraat (bijlage nr. 66). 7. Idem tot wijziging der Verordening op liet heffen van markt-, staan- en waaggelden (bijlage nr. 67). 8. Wem tot vaststelling van suppletoire be- drijfsbegrootingen, dienst 1929 (bijlage nr. W). 9. Idem tot goedkeuring van de suppletoire begrooting voor 1929 van de Vereen, voor kindervoeding en tot toekenning van een rerhoogd subsidie aan deze vereeniging en aan de Vereen, voor Zuigelingenbescher- ming (bijlage nr. 70). 10. Idem tot beschikbaarstelling van gel den uit de gemeentekas voor de aanschaffing van leermiddelen, ten behoeve van de St. Bavoschool aan de St. Annastraat (bijlage or. 73). 11. Idem betreffende voorzieningen bij het jpenbaar lager onderwijs (bijlage nr. 71). 12. Voorstel tot verleening van een crediet ten behoeve van het opmaken van een plan met begrooting voor een spoorwegtunnel in len Bergerweg (bijlage nr. 72). 13. Idem inzake de adressen der bloemis- tenpatroonsvereeniging betreffende den plantsoendienst (bijlage nr. 74). EEN BRUTALE OVERVAL OP EEN KASLOOPER TE AMSTERDAM, i Uit Amsterdam seint men ons: Een brutale overval op een kaslooper heeft hedenmiddag plaats gehad. De 55-jarige kaslooper T. de Visser van de Kasvereeniging, die een tasch bij zich had, waarin zich een groote waarde be vond, moest zijn bij de firma Wesselius, gevestigd aan den Singel bii den Heili gen Weg te Amsterdam. Toen de man zich in het gebouw van deze firma be vond, werd hij op een portaal overvallen door 'n ongeveer 20-jarigen jongen man, die hem met een hard voorwerp op het hoofd sloeg, klaarblijkelijk met de be doeling hem bewusteloos te slaan en hem dan te berooven. De kaslooper schrok geweldig, doch viel niet. De dader, die zag, dat zijn aanslag mislukt was, vluchtte. De 55-jarige man had de tegenwoor digheid van geest den jongen man achter na te gaan. Onder het geroep: „Houdt den dief", snelde hij den aanvaller, die den Heiligen Weg was ingeloopen, na. In de Kalverstraat werd de man aange houden en aan de politie overgeleverd, i Eenige bijzonderheden. Omtrent den overval op den banklooper van de Incasso-bank vernemen wij1 nog na der, dat de aangevallene bij de firma H. Wessemius Co. de trap af kwam en toen een klap op het hoofd kreeg. Hij droeg geen hoed, een oogenblik draaide het hem voor de oogen, temeer daar hij door den slag zijn bril had verloren. Hij hield zijn tasch stijf vast. De aanvaller deed echter geen poging hem die te ontrukken. Hij sloeg dadelijk op de vlucht. In de Handboogstraat bij het Spui werd hij gegrepen. Hij had het voorwerp, waarmee hij had geslagen, nog in de hand. Het waren eenige losse opgerolde bladen gummi met een touwtje vastgemaakt. De aanvaller is een man van 31 jaar, gehuwd, bankbediende van beroep, maar reeds velé maanden zonder werk. In het voorjaar is hij uit Amerika gekomen, waar hij eenige jaren verblijf heeft gehouden. Morgen zal hij wor den overgebracht naar het huis van bewa ring. BRANDEN, z In een ijzer- en Metaalgierteij. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in de modermakerij van de Rademakers ijzer- en metaalgietrij aan den Gaardijk tusschen Rotterdam en Kralingsche veer. De brand is waarschijnlijk ontstaan door dat vonken uit de pijp van een van de ovens van de gieterij op het mastieken dak van de modelmakerij zijn gevallen. De brand liet zich ernstig aanzien. De vlammen zijn nog door het dak naar buiten geslagen, maar met de motorspuit had men het vuur vlug bedwongen. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Boerderij afgebrand Tijdens hevig onweer is te Deventer gister avond omstreeks half tien de bliksem inge slagen in de boerderij van den landbouwer J. Dammer te Terwolde. Het perceel brandde tot den grond toe af. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. HET ONGEVAL IN ZUID LIMBURG. Naar wij vernemen worden nog twee gewonden bij de instorting van de mer- gelrotsen bij Geulhem, toen een aantal leerlingen van een Kweekschool te Haar lem daar een bezoek brachi en bij wefke gelegenheid de jonge Visser uit Zand- voort op slag werd gedood, nog steeds verpleegd in het ziekenhuis te Maas tricht, waarheen ze na het ongeluk wa ren gebracht. Men is er dadelijk na het ongeval toe overgegaan, om van een der zwaar gewonden, een jonge man uit Haarlem, een deel van het verbrijzelde been te amputeeren, maar de geneeshee- ren hebben tot nu toe niet kunnen be sluiten, met het oog op den gezondheids toestand van den gewonde, om het an dere been te verwijderen. De tweede ge wonde herstelt geleidelijk, ofschoon langzaam. Ook een andere leerlinge, die bij het ongeluk tegenwoordig was, maar geen letsel kreeg, is nog niet in staat haar lessen te hervatten, tengevolge van een zenpwstoring. KORTE BERICHTEN. Zaterdag is in de Neers bij het zwemmen verdonken zekere L. Deerepas uit Keppel. De 28-jarige werkman Jacobs uit Stop peldijk (Z. VI.) is Zaterdagavond bij de Lier bij het baden verdronken. OPENLUCHTUITVOERINGEN IN DEN MUZIEKTUIN. De Molen van Sans-Soud. Het tooneelgezelschap Vincent Berghegge heeft Zaterdagavond en Zondagmiddag twee voorstellingen gegeven in den Sted. Muziek tuin en deze prachtige tuin heeft opnieuw be wezen voor een openlucht uitvoering buiten gewoon geschikt te zijn. 't Was er vooral Zon dagmiddag ideaal, al trachtte een klein buitje even voor den aanvang nog iets te bederven. Inderdaad de tuin verdient aller belangstel ling, vooral ook door de groote moeite, die de heer Timmerman ziel geeft om het den bezoe kers zoo aangenaam mogelijk te maken. Za terdagavond was de belangstelling vrij groot, grooter dan Zondagmiddag. De voorstelling zelve verdiende een vollen tuin. Niet alleen omdat het bekende blijspel van Otto Hartug (o.a. door Bilderdijk met succes opgevoerd) zoo voldoet als openlucht spel, maar ook omdat de opvoering zeer goed was. Wij brengen nog even in herinnering dat het stuk „De Molen van Sans-Souci" speelt in den tijd van Frederik de Groote. De molenaar Arnold komt eenigszins in conflict met de koning, maar deze laatste toont zich een groot vorst. Arnold heeft zijn drie zoons in den oorlog verloren. Zijn eenig overgebleven dochter Lena, wil hij gaarne met een mole naar getrouwd zien. Maar zij heeft een grena dier van de koning lief. Voor deze beiden elkaar krijgen moet er heel wat gebeuren, maar dank zij de koning en de terugkeer van de jongsten, verloren gewaande zoon, komt alles in orde. Het gezelschap Berglegge mag in dit stuk gezien worden. De rollen werden inderdaad kranig vertolkt en hieraan was het mede te danken, dat het stuk zoo insloeg. Vincent Berghegge speelde de rol van Fre derik de Groote op zeer sympathieke wijze, uitstekend van houding en gebaar en echt zoo als men zich dezen democratischen vorst voorstelt. Hij behecrschte het tweede bedrijf: Mej. José Berghegge was een zeer innemende Lena en speelde haar rol vol jeugd en charme Gerard Meussen was als Molenaar Arnold zeer verdienstelijk. Echt de koppige Potsdam mer, maar met een eerlijk en goed hart, vol liefde voor zijn kinderen. Ludzer Eringa en Jan Grefe, belende krachten in het Rott. Hofstadtooneel waren voor het ensemble een flinke versterking, de eerste als de grenadier Knablein, de geliefde van Lena, de tweede als Heinrich Schrade en den verloren gewaande zoon. Uiterlijk en in spel was Eringa uitstekend. Eenig typeerde Grefe den onhandigen molenaarszoon, ter wijl hij ook als Hans iets heel goeds gaf. Betty Hooy maakte van de goedhartige tante, die steeds zoo'n groot hart voor grenadiers van de garde had gehad, een zeer geslaagd type. Noemen wij ten slote nog rerdinant Koolbergen als de onsympathieke hofmaar schalk. Een aardige page deed dienst in het paleis van Frederik. De kwestie der tooneelinrichting was mooi en practisch opgelost. De meubelen waren ge leverd door den heer Trijbetz. De costuums waren wel verzorgd. Het geheele stuk was uitstekend te volgen. Zeer jammer was het, dat Zondagavond de langdurige onweersbui met voortdurigen re gen het doorgaan van het tweede stuk: De Zonderlinge Marskramer onmogelijk maakte. Een geduchte tegenvaller voor gezelschap en exploitant. Daar het gezelschap Berghegge echter hier hedenavond het uitgestelde stuk opvoert zal het dan zeker de belangstelling vinden die het verdient.' voor Belaste gaarden, 's Gravenhage, PO/ tegen beurskoers 1 <4(1(1 0/n OBLIGATIE* flj Umet jaarliikscbe uitlating u 1ÜU TWEE JUBILEA. Heden herdachten de heeren Jan Osse baar en Joost Swart het feit dat zij 40 jaren werkzaam waren bij de Koninklijke Fabriek van Eijssen's Verduurzaamde Kaas alhier. Vanzelfsprekend is dezen dag voor hen niet ongemerkt voorbijgegaan. Van de zijde der firma werden beiden gecomplimenteerd en werden hen, als blijk van waardeering, bloemstukken en herinneringscadeaux over handigd, terwijl beiden bij Koninklijk Be sluit begiftigd werden met de Eere Medaille in Zilver, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau. GESLAAGD. Geslaagd is voor het doctoraal geneeskun de, onze stadgenoot de heer H. C. de Boer. SUCCESSEN VAN „EXCELSIOR". Door de Muziekvereeniging Appollo te Koog aan de Zaan wordt een concours ge houden ter gelegenheid van haar 30-jarig be staan. De Arbeiders-Muziekvereeniging „Excel sior" had ook voor dit concours ingeschreven en moest gisteren, eersten concoursdag, daar in uitkomen. 't, V Het resultaat was dat zij In 'den concert wedstrijd een tweeden prijs en in den marschwedstrijd een eersten prijs wist te be halen. Beiden prijzen werden in de eerste afdee- ling behaald. Al is de prijs in den concertwedstrijd geen eerste, waar in de meeste gevallen op wordt gerekend, zoo kan de vereeniging toch zeker wel tevreden zijn met het behaald? succes, want de eischen in den tegenwbórdigen tijd gesteld in een concours zijn van dien aard, dat er aan de uit te voeren stukken 'absoluu! niets mag mankeeren, wil men althdns voor een eersten prijs in aanmerking komen. Op den 17en Augustus 1930 wordt door de Muziekvereeniging „Crescendo" te West- zaan een concours gehouden, waarvoor „Ex celsior" eveneens heeft ingeschreven. HEDENAVOND OPENLUCHTSPEL IN DEN MUZIEKTUIN. Wegens het slechte weer is gisteravond de openluchtvoorstelling van het gezelschap Berghegge in den Muziektuin niet doorge gaan, hoewel het zich liet aanzien dat daar voor groote belangstelling bestond. De opvoering van „De zonderlinge marskra mer" zal nu hedenavond te 7.30 uur in den Muziektuin worden gegeven. TEGEN DE VERMINKING DER 3e GEMEENTESCHOOL. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der afd. Alkmaar van den Bond Van Ned Ond. om op Woensdagavond een openbare vergadering te houden, ter bespreking van de onderwijsvoorstellen van B. en W. Heden avond wordt daaromtrent met het hoofdbe stuur van den Bond nader geconfereerd, ter wijl tijd en plaats nader worden bekend gemaakt. DAHLIA'S IN BLOEI. Bij den heer Verbeek Groot Nieuwland al hier staan rteds drie Dahlia's van het soort Elisabeth Pope op den kouden grond in bloei. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Genomen baden van 22 Juni toten mej 22 Juni: Onvermogend: Heeren 1241 Dames 1237 Jongens 472 Meisjes 216 Totaal Tempt, hoogst 75 graden 3166 BENOEMING ONDERWIJZER LINDENSCHOOL. In bijlage no. 68 schrijven B. en W.: Ter benoeming van een onderwijzer aan de Lindenschool in de vacature, ontstaan door het aan mej. C. F. Kolb verleende eer vol ontslag, bieden wij, ter voldoening aan artikel 36, 8e lid, der Lager Onderwijswet- 1920, Uwe Vergadering de navolgende voor dracht aan, opgemaakt in overleg met den Inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Alkmaar, na ingewonnen bericht vati het hoofd der betrokken school 1. J. Muller te Dèn Helder; 2. A. C. van den Hooff te Dirkshorn (gem. Harenkarspel).; 3. J. Kok te Wijdenes. Wij stellen uwe vergadering vóór tot de benoeming over te gaan, behoudens geschikt- bevinding van den benoemde na geneeskun dig onderzoek, en het bepalen van den da tum der infunctietreding aan ons College over te laten. Met het oog op de vorming van een 5e klasse aan deze school met den aanvang van het schooljaar 19301931, zullen wij nog een nadere voordracht indienen ter benoe ming van een onderwijzeres. MJtATER alkmaar MIENT2^ COLLECTE „ZONNESTRAAL". De Zaterdag alhier gehouden collecte voor „Zonnestraal", sanatorium voor arbeidsthe- rapie, heeft 329.65)4 opgebracht. HET SCHOOLFEEST. Voor het schoolfeest dat morgen zal plaats hebben voor de vereeniging Volksonderwijs verzoekt men ons te willen melden dat de boot zal vertrekken te 12.25 uur van de Voor- meer en dat de aankomst aan de Bierkade zal plaats hebben. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 9.56 uur licht op. EEN ADRES VAN DE JONGEREN VREDES-ACTIE. Door het bestuur van de afdeeling Alk maar der Jongeren Vredes-Actie is aan den Raad een adres gezonden waarin o.a. gezegd wordt: Heeft de raad der gemeente Alkmaar ken nis genomen van de jongste memorie van antwoord, van onzen minister van defensie aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Mogen de inwoners der gemeente Alkmaar uit het feit, dat de raad harer gemeente tot nu toe geen enkele maatregel heeft besproken, inzake de bescherming der burgerbevolking tegen eventueele gasaanvallen, doch niette min het gemeentebestuur door den minister van defensie hiervoor volkomen verantwoor delijk wordt gesteld, afleiden, dat de door ge noemden minister in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer 1930 genoemde „Aanwijzingen Luchtbeschermingsdienst" geen voldoende beschermingsmaatregelen aangeven, zoodat de raad der gemeente Alk maar evenals de voornoemde studiecommis sies van de Volkenbond „Het Roode Kruis" enz. de mogelijk niet ziet om de burgerbe volking in oorlogstijd behoorlijke bescher ming tegen eventueele gasaanvallen te waar borgen Mocht de raad der gemeente Alkmaar het inderdaad niet mogelijk achten om de burger bevolking in oorlogstijd voldoende bescher ming tegen eventueele gasaanvallen te waar borgen, acht ze het dan niet als haar zedelij ke plicht, om de groote verantwoordelijkheid, haar door den minister van defensie op de schouders gelegd, met de meeste beslistheid af te wijzen en genoemden minister te ver klaren, dat zij onmogelijk in staat is voor de veiligheid van de bevolking zoodanige maat regelen te nemen, dat zij zich daartegenover verantwoord acht? VOORZIENINGEN OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. In bijlage Nr. 71 schrijven B. en W.: De aangifte tot toelating van leerlingen tot de eerste klassen van de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs met den aan vang van het schooljaar 1930/1931 had tot dusver het volgende resultaat: A. Oplei dingsscholen: 1. Laat: 18, 36, 6, 30, 12 7. Ouaegracht (meisjesschool): 20, 36, 3, 33, 13; 8. Brillensteeg 26,36,3, 33, 7; samen 64, 108, 12, 96, 32. De cijfers betreffen resp. het aantal aangiften, het aantal plaatsen, het aantal zittenblijvers, plaats voor en nog plaats voor. B. Overige scholen: 2. Oudegracht: 18, 40, 7, 33, 15; 3. Koningsweg: 20, 40, 40, 20; 4. Keetkolk: 38, 40, 5, 35, 3 6. Snaarmanslaan33, 40, 7, 33, 9. Bleekerskade 34, 40, 7, 33, 1; Linden- school: 45, 40, 5, 35, 1, samen 177, 240, 31, 209, 36, 4. De cijfers betreffen resp.: aantal aangiften, aan plaatsen, aantal zit tenblijvers, plaats voor, nog plaats voor en te weinig plaats voor. Onder vorengenoemde getallen zijn 5 leerlingen van elders begrepen, n.1. 1 aan eik- der gemeentescholen nrs. 7, 8 en 9, en 2 aan gemeenteschool nr. 4. Uit dit overzicht zal U blijken, dat in de eerste klassen van de opleidingsscholen nog plaats openblijft voor 32 en in die van de overige scholen eveneens voor 32, samen 64 leerlingen, of, de leerlingen van elders niet medegerekend, voor resp. 34 en 35, samen 69 leerlingen. Het totaal aantal aangiften is nog bene den het getal van het vorig jaar gebleven (zie bijlage nr. 66). Terwijl toen maar den toe stand op 11 Juni nog ondersch. 20 en 27, samen 47 plaatsen onbezet waren, besloot Uwe Vergadering aan één der scholen (de Gemeenteschool nr. 3) geen eerste klasse te vormen, waardoor 7 plaatsen beschikbaar bleven. Wanneer thans tot eenzelfden maat regel wordt besloten zijn nog 24 (zonder de leerlingen van elders 29) plaatsen onbezet. De meerderheid van de Commissie van bij stand voor het Onderwijs geeft ons in over weging U voor te stellen thans aan alle sdholen een eerste klasse te vormen. Zij zou daartoe van de klassen, die bij inwilliging van alle aanvragen omstreeks 40 leerlingen tellen, enkele leerlingen willen toewijzen aan de Gemeenteschool nr. 3, waarmede bereikt kan worden, dat de klassen van bedoelde scholen elk pl.m. 36 leerlingen zouden tellen, en waardoor het te geven onderwijs beter tot zijn recht zal kunnen komen dan wanneer de klassen tot het maximum van 40 worden be zet. Wij meenen echter, in afwijking van dit advies, U te moeten voorstellen ook nu aan één der scholen wederom geen eerste klasse te vormen. De volgende redenen hebben ons daartoe geleid. Thans züllen nog 17 (zonder dé leerlingen van elders 22) plaatsen méér onbezet blijven, dan toen verleden jaar Uwe Vergadering het desbetreffend besluit nam. Voor 9 scholen zou de gemiddelde bezetting per klasse 31 a 32 zijn, terwijl deze met 8 scholen 35 a 36 is. Niet alleen zal, door aan elk van de scholen een eerste klasse te vormen, het aan tal boventallige leerkrachten bij het open baar onderwijs met één worden vermeerderd, doch de daling van het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer zal ook aan het getal boventallige leerkrachten dat de ge meente aan het bijzonder onderwijs zal heb ben te vergoeden, ongetwijfeld uitbreiding geven. Wij gelooven niet, dat de daaraan verbonden uitgaven gerechtvaardigd zullen zijn tegenover de voordeelen, die men ver wacht van het ónderwijs, indien eenige klas sen niet 40, doch 36 leerlingen zullen bevat ten. Konden wij intusschen verwachten, dat spoedig een vermeerdering van het aantal leerlingen, voor wie toelating wordt verzocht, zou plaats hebben, dan zouden wij wellicht geneigd zijn U een voorstel te doen in den zin van het advies van de meerderheid der commissie. Evenwel, tenzij zich bijzondere omstandigheden voordoen, valt althans in de eerstkomende zes jaren op eene toename niet te rekenen. Door steeds kleinere eerste klas sen te vormen, verkrijgt mep ook kleine hoo- gere klassen en dientengevolge eene belang rijke toeneming van net aantal boventallige leerkrachten. Ten einde het aantal scholen, dat de gevol gen van de vermindering van het leerlingen aantal ondervindt, zooveel mogelijk te be perken, komt het ons gewenscht voor ook thans aan de Gemeenteschool nr. 3 geen eer ste klasse te vormen. Voor de 20 voor deze school aangegeven leerlingen zal dan op an dere scholen plaats gemaakt moeten worden. Wij vertrouwen, dat inet medewerking van de ouders leerlingen zullen kunnen worden ge plaatst op opleidingsscholen, waardoor aan de andere scholen plaatsen vrij komen. Ook het vorig jaar hebben onze pogingen om eene behoorlijke verdeeling van de leerlingen over de verschillende klassen tot stand te brengen, op een enkele uitzondering na, succes gehad, terwijl thans de beschikbare plaatsruimte nog\ grooter is. Intusschen zal ook met aan neming van het voorstel van de meerderheid der commissie, overplaatsing van leerlingen onvermijdelijk zijn. Naar onze meening zal deze overplaatsing met meer moeilijkheden gepaard gaan dan de door ons gedachte. Ten slotte mogen wij er wellidit aan her inneren, dat het advies der commissie een systeem van klassebezetting voorstaat, dat in zekere mate afwijkt van den grondslag der verordening, gem. blad nr. 1028, welke in art. 15 het maximum aantal leerlingen be paalt op 40. Niemand zal ontkennen, dat er onderwijzers zijn, die in kleine klassen beter resultaten bereiken dan in grootere, maar zoolang de organisatie van het lager onder wijs hier aldus is opgezet, dat een klasse 40 leeilingen mag bevatten, moet dit richtsnoer niet buiten beschouwing worden gelaten en kel met het oog op de omstandigheid, dat met een lager maximum een beter resultaat ware te bereiken. Daartoe zou wijziging der ver ordening noodig zijn, hetgeen thans niet aan de orde is. naar waarnemingen, verricht in hJ 1 van 23 Jun> n m°rgtn Medegedeeld door het Kon. Nedwi x, Instituut te De Bildt e'- Hoogste barometerstand 763 0 f ritz. e Biar. Laagste barometerstand 749 8 iP ci way. torno- Verwachting, geldig tot den avond van o. Juni: dn <4 Matige tot zwakke, Westelijke tot 7, -a lijke wind; gedeeltelijk bewolkt; aanval lijk droog; later weer toenemende kan» regen en onweer; aanvankelijk iets wam Aangezien de Gemeenteschool nr geen le klasse heeft, zal ze het vol?? schooljaar geen 2e klasse hebben Voor d» o of 3 leerlingen, die niet van de 2e naar V 3e klasse overgaan, is plaats op andere «T iijksoortige scholen beschikbaar. s Blijkens opgave van de hoofden van scha len zullen vermoedleijk met den aanval van het volgende schooljaar 103 leerling het 7e en 8e leerjaar volgen. In overeen stemming met het advies van de commissie van bijstand voor het onderwijs zouden wil deze leerlingen in 3 klassen willen samen voegen, en wel 1 aan elk der gemeentescho' len nrs. 3, 4 en 6, gelijk thans reeds het ee val is. Hoewel niet te ontkennen valt, dat eèn aantal van 34 a 35 leerlingen per klasse voor deze leerjaren eenigszins aan den hoo. gen kant is, moet niet uit het oog worden ver loren. dat in deze klassen in den loop van het schooljaar nogal verloop van leerlingen is door beëindiging van den leerplicht en over- gang naar scholen voor voortgezet onder wijs. Zoo is in den loop van dit schooljaar het aantal leerlingen tot meer dan de helft van het oorspronkelijke getal teruggeloopen Voor zoover in verband met vorengenoem de maatregelen plaatsen van leerlingen op eene andere school dan de gevraagde of overplaatsing naar eene andere school noo dig is, zullen wij uiteraard met de wenschen van de ouders of verzorgers zooveel mogelijk rekening houden. De Gemeenteschool nr. 9 en de Linden school zullen worden aangevuld met klasser, resp voor het 6e en het 5e leerjaar. De hoof den van die scholen vragen voor de inrich ting van deze klassen de volgende credieten: 6e klasse Gemeenteschool nr. 9: aanschaft, leermiddelen 117386 meubilair 185.— 1358 80 5e klasse Lindenschool: aanschaff. leermiddelen 850.— meubilair 210.— 1060.- Samen rond 2425. Het onderwijzend personeel aan elk dezer scholen moet mitsdien met één leerkracht worden uitgebreid. Neemt uwe vergadering crze hiervoren genoemde voorstellen met be- trfkking tot de Gemeenteschool nr. 3 aan, dan zullen aan deze school twee leerkrachten overcompleet worden, n.1. één wegens het ont breken ook van de 2e klasse, en één, omdat de leerlingen van de beide tegenwoordige 6e klassen ten deele zullen overgaan in één nieuw te vormen 7e klasse aan deze school en ten deele naar een 7e klasse van een an dere school. Wij zullen U terzake in een vol gende vergadering nadere voorstellen doen toekomen. Wij stellen Uwe Vergadering thans vóór te nemen het volgende besluit: A. gedurende het schooljaar 1930/1931 aao de Gemeenteschool nr. 3 geen klas sen te vormen voor het eerste en voor het tweede leerjaar; B. gedurende het schooljaar 1930/1931 drie klassen te vormen voor het 7e (en 8e) leerjaar, en wel één aan elk der Ge meentescholen nrs. 3, 4 en 6; C. aan Burgemeester en Wethouders voor de inrichting van klassen aan de Gemeen teschool nr. 9 en aan de Lindenschool resp. voor het 6e en voor het 5e leerjaar een crediet te verleenen van 2425, na der te regelen bij suppletoire begrooting. Een adres van „Volksonderwijs". Aan den Raad der gemeente Alkmaar is het volgende adres gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de afdeeling Alkmaar van „Volksonderwijs", dat zij tot haar niet geringe verbazing kennis heeft genomen van de bijlage No. 71 dd. 17 Juni 1930, verschenen op Zaterdag 21 Juni 1930, waarin door B. en W. op blz. 4 onder A wordt v0°rS®' steld gedurende het schooljaar 1930-1931 aan de Gemeenteschool No. 3 geen klas sen te vormen voor het eerste en voor het tweede leerjaar, dat het voor haar vaststaat, dat even tueele goedkeuring van dit voorstel dooi Uw Raad tengevolge zal hebben, dat een school, die tot dusver zeer gunstig be kend stond en waarvan de overbodighei nimmer is gebleken, binnen enkele ja ren geheel zal verdwijnen, dat naar haar meening de door B- e W. voorgestelde verdeeling van de lee lingen der aanvangsklassen over de v schillende scholen, op ongeoorlooi wijze het verloop van deze school be vloedt, dat zij daarom de hoop uitspreekt. Uw Raad er niet in zal kunnen n gaan dat op een dergelijk wijze een t ja. en niet te herstellen schade zal den toegebracht aan ons lager ona wijs, or dus unaniem het voorstel van B. en - zal afwijzen en dat van de meerder der Commissie van bijstand voor Onderwijs zal aannemen. me< Onder verwijzing naar bijgaande morie van toelichting, Met de meeste hoogachting, Namens do Afdeelinj? Alk van „Volksonderwijs': J. CLOECK, Voorz. H. LIND, Secretaris. Alkmaar, 23 Juni 1930. Memorie van Toelichting- Ter toelichting bij ons adres o Juni 1930, heben wij de eer het voig* onder Uw aandacht te brengen. rSteI Uit de bijlage, bevattende he. vooi van B. en W, om ook thans «eer

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2