Dr. VAN DAM B.z.a. Dienstbode DAGMEISJE rouw Pelsters Loopjongen Juffrouw v. d. huishouding, FLINK MEISJE een Naaister 2 aankomende Naaisters. Broodbakkersbediende, Doopsgezinde Gemeente. een eenvoudig PENSION, nette MEISJES. KLERKE. Auto-Monteur, Ingezonden stukken Advertentiën DANKBETUIGING. zal geen spreekuur houden op: Zaterdag 28 Juni; van Maandag 7 t/m. Woensdag 9 Juli; van Zaterdag 26 Juli t/m. Zaterdag 9 Augustus. Albeit Heijn's Ghocolateiie vraagt nette boven 18 jaar. PAYGLOP 6. FLINKE gevraagd. SIMON TR1JBETZ, langestiaat Half en Half Voor AFBRAAK te koop: Ie klase te vormen aan de Gemeente school No. 3, blijkt ons, dat de meerder heid der Commissie van bijstand voor het Onderwijs van een ander gevoelen is, en U voorstelt thans aan alle scholen een le klasse te formeeren. Zij doet dit met de o. i. zee' juiste opmerking, dat dan de klassen gemiddeld 36 leerlin gen /ouden tellen, terwijl door B. en W. berekend wordt dat dan de aanvangs- klassen 31 a 32 leerlingen zouden krij gen. Dit getal mag voor een aanvangs- klasse meer dan voldoende worden ge acht en rechtvaardigt naar onze meening geenszins het ontwrichten van een school, als waartoe het voorstel van B. en V/. onherroepelijk leidt levens vestigen wij er uwe aandacht op, dat wijziging der verordening, waar bij het maximum-aantal leerlingen per klasse is bepaald, bij aanneming van het voorstel der meerderheid van de Commissie van bijstand heelemaal niet noodig is. Het getal 40 in die verordening, is een maximum, d.w.z. de uiterste grens naar boven, een getal dat dus in noodzaak mag worden bereikt. Een andere betee- kenis van dit woord is ons niet bekend. Die verordening belet den Raad dus vol strekt niet, om, wanneer hij het voor een goede indeelipg der leerlingen noodig acht beneden het getal 40 te blijven. Het is dus een dwaasheid te beweren, dat de verordening eerst gewijzigd zou moeten worden. De Raad behoudt te allen tijde het recht beneden het maximum te gaan, maar heeft zich daardoor feitelijk alleen gebonden om niet hooger te gaan dan 40, een getal, dat wij nog al aan den hoogen kant zouden willen noemen, en dat wij graag ook wat laa-er zouden wil len zien vastgesteld, bijv. 32 a 36. Boven dien zijn wij er van overtuigd, dat de bevolking van Alkmaar toch ook door ..vestiging van elders toeneemt, en nog meer zal toenemen, als de belastingdruk tengevolge van de nieuwe financieele regeling tusschen rijk en gemeente, wat gelijkmatiger zal worden. Het leerlin genaantal zal dus in de toekomst stijgen. Het lijkt ons daarom zeer onverstan dig en kortzichtig de 3e Gemeenteschool op de door B. en W. bepleite wijze een voudig te desorganiseeren, ja, laat het ons maar kras zeggen: „Kapot te ma ken". Het blijven bestaan van een open bare school in het noordelijk kwartier der stad lijkt ons een aebiedende eisch, Het doet bovendien eenigszins zonder ling aan, dat, waar B. en W. zich anders zoo gaarne en terecht, op het oordeel der Commissie van bijstand voor het On derwijs beroepen, zij thans, nu dit oor deel van het hunne afwijkt, het eenvou dig naast zich neerleggen. Het is op deze gronden, dat adressan ten Uwen Raad dringend verzoeken het voorstel van B. en W. niet aan te nemen, maar zich te vereenigen met het voor stel van de meerderheid der meerge noemde Commissie. Namens de Afdeeling Alkmaar van „Volksonderwijs": v J. CLOECK, Voorz. H. LIND, Secr. ADRES VAN DE AFD. ALKMAAR V. D. BOND VAN NED. ONDERW. Aan den Raad der Gemeente Alkmaar is door de Afd. Alkmaar van den Bond van Ned. Onderwijzers het volgende adres ge zonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de afd. Alkmaar van den Bond van Ned. Onderw., dat zij met ontstemming heeft kennis ge nomen van het voorstel van B. en W., vervat in bijlage No. 71 d.d. 17 Juni 1930, om aan de 3e Gemeenteschool evenals het vorige jaar geen 1ste klas te vormen, dat zij Uwen Raad ernstig waarschuwt, dat aanneming van dit voorstel onherroe pelijk zal leiden tot opheffing van deze school, dat blijkens de woorden van den voorzitter van den Raad gesproken in de zitting van 11 Juli 1929 bij hem niet de minste bedoe ling voorzat om tot opheffing van deze school te geraken, dat zij dus had mogen verwachten, dat B en W. thans, nu de aangifte voor de 3e Ge meenteschool, ondanks den ongunstigen toe stand, dien men voor haar had geschapen, hooger is dan het vorige jaar, naar midde len zouden hebben omgezien, om te handelen in ovefeenstemming met de woorden van den voorzitter, t dat zij daarom Uwen Raad verzoekt het voorstel van B. en W. n i e t, dat der meer derheid van de commissie van bijstand vooi het lager onderwijs om aan alle scholen een eerste klasse in te stellen, wel aan te nemen, dat zij ter toelichting van een en ander verwijst naar bijgaande toelichting, t Namens de afdeeling Alkmaar van de B. v. N. O. (w.g.) J. J T. KOOIJ, voorzitter (w.g.) J. OTT, le secretaris. Toelichting. Aangezien het advies van de vakvereni gingen over het voorstel van B. en W., om aan de 3e Gemeenteschool geen 1ste klas in te stellen, niet is gevraagd, neemt adressante de vrijheid het volgende onder uw aandacht te brengen. Zij wil dan beginnen met haar vreugde uil te spreken, dat zij bij de motiveering van haar verzoek zoo'n krachtigen steun vindt en wat de meerderheid van de commissie van bij stand voor het lager onderwijs aan B. en v\ in overweging geeft U voor te stellen n.1. om thans aan alle scholen een 1ste klas in stellen. Daardoor zou bereikt worden, aldus de commissie, dat het te geven onderwijs beter tot zijn recht zou kunnen komen, dan wanneer die klassen tot het maximum werden aPfnde°Saad, deze wijze meerderheidswoor- 'den zijn ons uit het hart gegrepen. 1 maar eenigszins op de hoogte is van de moei lijkheden, die het onderwijzen aan een iste kla^~ waar de kinderen a. h. w. nog onbe schreven bladen papier zijn en waar alles nog moet worden bijgebracht, m brengt, wie eenige notie heeft van de zwar taak' van de leerkrachten in het eersteleer jaar, die zal met ons en met de meerderheid van de commissie van meeninc znn. dat het gemiddelde niet te hoog mag worden opge voerd. Uit onderwijskundig oogpunt in de eerste plaats juichen wij dus het meerder- heidsvoorstel krachtig toe. Bij een goede verdeeling der leerlingen en wij gelooven, dat in dat opzicht wel wat te bereiken valt, als men maar eens kalm met de menschen praat en niet te autoritair op treedt, zal men voldoende bezette eerste klas sen krijgen en zal het dus met die bovental lige leerkrachten, nachtmerrie van B. en W. niet zoo'n vaart loopen. Ja maar, zeggen B. en W., bedenkt toch, dat, wat we er bij het ojjenbaar onderwijs op moeten toeleggen, ook aan het bijzonder onderwijs ten goede komt en dat geeft maar weer meer kosten. Wat is er evenwel tegen, dat ook het bijzonder onderwijs van dezen maatregel profiteert? Het werken met niet al te groote klassen is toch ook daar een on- derwijsbelang. We hebben bovendien bij B. en W. wel eens andere klanken beluisterd, waar 't de tegemoetkoming aan de wenschen van het bijzonder onderwijs betrof, ook waar het kosten meebracht en het moet ons dan ook van het hart, dat dit argument ons lich telijk gezocht voorkomt. Wij vertrouwen, zeggen B. en W., dat met medewerking van de ouders leerlingen zullen kunnen worden geplaatst op opleidingsscho len; waardoor aan de andere scholen plaatsen vrij komen. Ook met aanneming van het voorstel van de meerderheid der commissie zal overplaatsing onvermijdelijk zijn. Naar onze meening (wij citeeren nog steeds B. en W.) zal deze overplaatsing met meer moei lijkheden gepaard gaan dan de door ons gedachte. 't Zij ons vergund hier tegenover te stellen, dat de ouders, die hun kinderen naar een andere dan een opleidingsschool sturen, dit oa. doen uit de overweging, dat op de op leidingsscholen het leerprogram in verband met den 6-jarigen leergang in een te gejaagd tempo moet worden afgewerkt, terwijl zij voor hun kinderen het rustiger tempo op de andere scholen, dat berekend is op een 7- jarigen leergang begeeren. Wij zullen dan ook met belangstelling het bewijs tegemoet zien, dat het meer moeite zal kosten de kinderen op een andere dan een der opleidingsscholen te krijgen. Bovendien argumenteeren B. en W. verder, mag niet worden vergeten, dat zoolang de organisatie van het lager onderwijs hier aldus is opgezet, dat een klasse 40 leerlingen mag bevatten, dit richtsnoer niet buiten be schouwing moet worden gelaten enkel met het oog op de omstandigheid, dat met een lager maximum een beter resultaat ware te bereiken. Daartoe zou wijziging der verorde ning noodig zijn en deze is thans niet aan de orde. Adressante schroomt niet, dit grooten onzin te noemen, want het is toch voor iedereen duidelijk, dat het getal 40 een maxi mum is, waarboven dus niet mag worden uitgegaan. Niets belet Uwen Raad evenwel daaronder te blijven, wijziging der verorde ning is daarvoor heelemaal niet noodig. Tenzij zich bijzondere omstandigheden voordoen, valt op een toename der aan giften in de eerstkomende zes jaren niet te rekenen, zeggen B. en W. verder. Adressante wil hier met even groote vrijmoedigheid tegenover stellen, dat naar haar meening in verband met de regelmatige toename der be volking van Alkmaar in een niet al te verre toekomst wel weer een grooter aantal aan giften zal plaats hebben. Op al deze gronden acht adressante het onverantwoord, dat met de ontwrichting, het kapot maken der 3e Gemeenteschool zal wor den voortgegaan. Een school in het Noorde lijk stadsdeel is naar haar meening nog steeds op haar plaats. Het is daarom, dat wij Uwen Raad drin gend verzoeken het voorstel van de meerder heid der commissie van bijstand aan te nemen. ADRESSANTE Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). Mijnheer de Redacteur. Mogen wij U nogmaals verzoeken om wat plaatsruimte voor het volgende? De aanslag op de School aan den Koningsweg. De geruchten, waarvan wij in ons in gezonden stuk van Zaterdag j.1. gewaag den, zijn dus bittere waarheid gebleken: de bijlage met het voorstel van B. en W om aan de 3e Gemeenteschool geen eer ste en geen tweede klas te vormen bij den aanvang' van het leerjaar 1930/193i is thans verschenen. Moge daarom ons beroep op allen, die met ons van oordeel zijn, dat hier een ongekende, brute aanslag wordt be raamd op een school die Alkmaar on mogelijk kan missen, niet vergeefsch zijn! Een bruten aanslag noemen wij dezen aanval. Dat woord klinkt onaangenaam, maar wij kunnen er geen ander voor vinden. Eén flinke, goed-georganiseerde school, heeft men, alle waarschuwingen ten spijt, het vorig jaar verminkt dooi er geen le klasse aan te verbinden, en in plaats van deze ondoordachte misslag te herstellen wordt voorgesteld, datzelf de ondoordachte spel (of is het opzet?) te herhalen, waardoor de gevolgen voor deze onderwijsinrichting in dubbele mate noodlottig worden. Wanneer B. en W. hun zin krijgen, zal de school, lie twee jaren geleden nog een der meest bekende was, bij den aanvang van het nieuwe leerjaar de aanvangs- klasse en de tweede klasse missen. En indien B. en W. wanneer de Raad thans met hen zou meegaan, het volgend jaar de onnoozelheid zouden begaan om leerlingen op te roepen voor de le klas se aan de 3e Gemeenteschool, voorspel len wij, dat er geen enkele aangifte zal komen: zoo dom zullen de ouders niet zijn om hun kinderen naar een gedesor ganiseerde school te zenden. De heer Sietsma heeft er het vorig jaar in de zitting van den gemeente raad op 11 Juli al op gewezen, dat het te verwachten was, dat het niet-instellen van een le klasse van nadeeligen invloed zou zijn op de aangifte in 1930: „De ouders zullen zeggen", zoo zei hij: „er was verleden jaar geen eerste klasse, waarschijnlijk komt er dit jaar weer geen, dus laten we onze kinderen maar niet voor die school aangeven". En we zien dan ook, dat thans het aantal aangiften voor de andere scholen derzelfde soort als de 3e Gemeente school, algemeen grooter is. Toch heeft deze „school-in-druk" een hooger getal van aangiften dan 't vorig jaar, toen die aangifte beinvloed werd door de vor ming van de ideuwe Lindenschool. Een nieuwe school trekt altijd veel leerlingen. Daar heeft men toen zelfs klassen ge vormd van meer dan 40 leerlingen, in strijd dus met de verordening. De bijlage 66 van het vorig jaar laat ons dat duidelijk zien. Die bijlage, waar naar B. en W. thans ook weer verwij zen, leert ons nog meer en 't is goed daar eens de aandacht op te vestigen. Het vorig jaar werden er voor de niet- opleidingsscholen aangegeven 173 leer lingen en nu 177. Voor de opleidings scholen bedroegen die getallen respec- tievel. 177 en 64. Voor de niet-opleidings- scholen is de aangifte dus hooger, voor de opleidingsscholen lager dan in 1929. En met de noodige referentie voor de lo gica van B. en W. wijzen wij er op, dat zij nu als volgt redeneeren: De totaal- aangiften voor alle scholen zijn weer minder (9) dan het vorig jaar. Verleden jaar heeft de meei derheid van den raad goedgevonden dat er een eerste klasse minder werd gevormd. Wij stellen het nu weer voor. Het eenige wat het vorig jaar nog op logische redeneering leek, n.1. dat men daarvoor koos de school die 't minste aantal aangiften had, werd nu als onbruikbaar genegeerd. Nu gold het: die 3e Gemeenteschool zit toch al in den put, 't minst schadelijke is die nog een duw te geven. En dit alles niettegenstaande de ge ruststellende ./oorden van den Voorzit ter van den Raad op 1 Juli 1929 (Hande lingen tlz. 341).: „Spr. verzekert, dat bij hem hoege naamd niet de minste bedoeling voorzit om te geraken tot opheffing van deze school. Hoewel het niet gezegd wordt, is het wel duidelijk, dat men het nieuwe hoofd, den heer Kroone, een loyale kans moet e-even; spr. denkt er niet aan, iets anders te willen en die bedoeling heeft hij ten volle." Die „duidelijkheid" laat voor den heer Kroone nu wel niets te wenschen over, zouden we zoo denken! Neen, hoe men het wende of keere, in welke eigenaardige bochten B. en W. zich ook wringen om ook thans hun standpunt te verdedigen en duidelijk te maken, dat buiten hun schuld de om standigheden er toe leiden de 3e Ge meenteschool onherstelbaar te vermin ken, zij zijn er niet in geslaagd, omdat het hier betrof de verdediging van een verkeerde zaak. Het eenige dat in de bijlage juist is, is, dat op deze wijze boventallige leerkrach ten kunnen worden uitgespaard. En dit is voor B. en W. het groote bezwaar van die boventallige leerkrachten, dat men naar evenredigheid ook die voor het bij zonder onderwijs moet betalen. Een re deneering die, naar 't ons voorkomt, niet bijster opwekkend is voor de voox*- standers van het bijzonder onderwijs. 't Is zoo ongeveer alsof men zegt, om dat het ons te duur wordt die bovental lige leerkrachten voor jullie te betalen, gaan we ze, wat de gevolgen ook zijn, bij ons ook maar afschaffen. Van groote loyaliteit ten opzichte van de gelijkstelling van openbaar en bijzon der onderwijs getuigt dat niet, zouden wij zoo meenen. Neen, dan is daartegenover de houding van de meerderheid der Raadscommis sie \an onderwijs heel wat loyaler. Al wordt het onderwijsbudget er wat hooger door, zoo redeneeren zij, zet thans egen boventallige leerkrachten op zij, g.eef het onderwijs wat het noodig heeft, laat alle scholen een aanvangsklasse be houden, het geld, dat voor het behoud van leerkrachten wordt uitgegeven èn voor het openbaar èn voor het bijzonder onderwijs, is goed besteed, omdat het het onderwijs in zijn geheel op peil houdt, tot heil der geheele volksontwik keling. En daarom is het de dure plicht van ieder voorstander van goed openbaar en bijzonder onderwijs de weinige dagen, die ons voor de raadszitting nog resten al het mogelijke te doen om te bevorde ren, dat aan B. en W. in de raadszitting van Donderdag a.s. een krachtig „halt! niet verder!" wordt toegeroepen en men zich daar zal scharen aan de zijde van de meerderheid der Raadscommissie. Met dank voor de plaatsing. Het Bestuur der afd. Alkmaar van den Bond van Ned. Onder wijzers. Alkmaar, 23 Juni 1930. Mijnheer de Hoofdredacteur, Gaarne zou ik voor onderstaande een plaatsje in uw blad willen zien ingeruimd. Bij voorbaat mijn dank. Heden vernam ik dat aan dé 3e Gemeente school (hoofd de heer Kroone), wederom geen le klas zal worden gevormd, zoogenaamd in verband met de geringe aangifte. Dit zou dus tot gevolg hebben dat reeds 2 klassen van deze school niet bezet zouden zijn. Ik heb nog getracht hierover nadere inlich tingen te krijgen, doch dit was mij niet mo gelijk. .unt U mij wellicht hierover iets mede- deelen? Hoogachtend. H. KOOT Voorzitter Oudercomm. 3e Gem.sch., v. Teilingenstr. 16. (Wij kunnen inzender verwijzen naar ons onderschrift onder het stuk van de Afd. Alk maar v. d. Bond van Ned. Onderw. in de courant van Zaterdag. Red. Alkm. Crt.) Op den 4en Juli a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot ouders G. OUKES en E. J. P. OUKESvan der Kwast, hun 30-jarige Echtrereeniging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Buhuwd- en Kleinkinderen. Alkmaar, 21 Juni 1930. Rochdalestraat 12. Receptie op Vrijdag 4 Juli, des namiddags van 4 tot 6 uur. Eenigete kennisgeving. Verloofd: GUUS WITTE. ADR. BAKKUM. Bierkade 6. Alkmaar, Kanaalkade 30.) 22 Juni 1930. GETROUWD: E. VLESSING en MARIA C. S. VAN DER MOER, die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. HEILOO, 23 Juni 1930. Holleweg 308. Met diepe droefheid be richten wij U het overlijden van onze beste Vriendin en Zuster onzer Maria Martha Vereeniging, Mejuffrouw MARIA DE JONG, in den ouderdom van 67 jaar. Maar de trouw van Hem die den Zijnen het eeuwige leven schenkt en die zij van harte liefhad is ons een groote troost. Namens allen Mejuffr. C. E. v. d. ENDE. Alkmaar, 21 Juni 1930. Bergerweg 8. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 24 Juni a.s., om half twaalf vanaf het Stads-Ziekenhuis. Ondergeteekende F. SMIT be tuigt zijn dank aan de Eerste Onderl. Brand- en Bedrijfsschade verzekering Maatschappij „Ceres" te Nieuwe Niedorp voor de coulante schaderegeling en aan den verte genwoordigerden heer G. HEKKET te Alkmaar voor zijn vlugge af doening der zaken. F. SMIT. Noordervaart, Schermeer. De Curator in het faillissement van KL. BAKKER Lzn., van be roep melkslijter, wonende te Bergen maakt bekend, dat de eenige uit- deelingslijst op heden door hem is gedeponeerd ter Griffie van de Arr. Rechtbank te Alkmaar om aldaar gedurende 10 dagen te lig gen ter kostelooze inzage van crediteuren. De Curator voornoemd, Mr. H. JUDELL, Bergen N.H., 21 Juni 1930. Van Reenenpark 11. voor dag en nacht, met huiselijk verkeer. Brieven lett. P 206, bur. v: d. blad. BESCHAAFDE JUFFROUW, geheel zelfstandig, zoekt plaatsing als hulp aanwezig, v. g. g. v. rieven onder lett. L, boek» handel TRAPMAN, Schagen. gevraagd voor lichte werkzaam» heden in klein bedrijf. Adres Boekhandel DE ROOIJ. gevraagd, leeftijd onger. 15 J. KAREL BOS, Hekelstraat. N.V. DE ALKMAARSCHE S T O O M-, W A S C H- en STR IJ KINRICHTING Westerweg, Tel. 445, Alkmaar, vraagt voor de verschilllende afdeelingen Aanmelding aan het kantoor Westerweg. De Stoomerij en Ververij van S. KROM vraagt voor zijn atelier en gevraagd door JOHAN J. THOOLEN, Hoogeweg, Heiloo. Te vervoegen aan de schuur voor 7 uur 's avonds. Stoomwasscherij van S. KROM vraagt voor zoo spoedig moge lijk een aankomende KLERKE. Wordt gevraagd een geheel zelfstandig kunnende werken en indien noodig den Chef-monteur kunnende ver vangen. Bij gebleken be kwaamheid vaste werkkring. Brieven franco met inlich tingen aan den Chef-monteur J. L. HAIJDEN, Schilder einde, den Burg, Texel. GEVRAAGD EEN boven 18 jaar. Goede verkoopkracht. J. BUISMAN, Bergen. Op Woensdag, 25 Juni a.s., 's avonds 8 uud, in het Kerk gebouw hoopt de Heer SIEMONS uit RUSLAND me- dedeeling te doen van zijne ervaringen. Daarna jaarlijksche algemeen» ledenvergadering. door Studente, voor JULI en AUGUSTUS. Genegen met kin deren mee naar buiten te gaan. Brieven aan F. J. Elion Lou- delsweg 64, Bergen N.-H« Gevr. door twee jonge menschen in de week van 27 Juli tot en met 2 Augustus, in de omgeving van Alkmaar. Br. onder no. 25, N.V. „DE AR BEIDERSPERS", Nieuweburen 92, Leeuwarden. Een PERCEEL, bestaande uit 3 woningen, waarin eiken schothout, enz., staande aan de Dorpsstraat te Nieuwe Niedorp. Inlichtingen te bekomen bij den gemeente-opzichter. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór 30 Juni 1930 bij den Burge meester van Nieuwe Niedorp,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 3