Sport Spoor's gestampte Muisjes Kerk en school ingezonden stukken Binnenland Verkeersongevallen* zen, niet alleen voor ons land, maar voor de geheele wereld. Reeds in 1767 werd t i! sterdam de Maatschappij tot redding van drenkelingen opgewekt, de eerste in Ie we de" CN Hten W3S de 0^richting van de N.- en Z.-Hollandsche Reddings- maatschappi] een feit geworden Nadien is er veel gebeurd op het gebied resdingwezen, de Ned. Vereen van E h« Krul rn het Witte Kruis verrezen, afdeelingen wer den gevormd, kortom, over het geheele land kon men lieden vinden, die zich tot taak stel de, den ongelukkigen hulp te verkenen, hen te helpen in hun nood en hen te verlichten jn hun smartelijke pijnen. De afdeelingen hebben cursussen gehou den, hebben propaganda gemaakt voor het schoone doel, dat zij zich stelden, hebben er voor gezorgd, dat materiaal aanwezig was en in goeden staat en in voldoende hoeveel heid aanwezig was en bleef. 4t Dat de oorsprong van deze beweging in Noord-Holland te vinden is, stemt dus wel tot heugenis. En spr. was dan ook zeer ver heugd, dat Noord-Holland deze keer goed voor den dag was gekomen, zoodat althans hier de wedstrijden goed geslaagd konden worden genoemd. In 10 verschillende plaat sen van ons land werden wedstrijden gehou den (alleen de provincie Limburg bleef afwe zig), en daaraan namen 245 ploegen deel Hiervan zijn er 35 geweest in Alkmaar, dus een behoorlijk percentage. Vervolgens dankte spr. de officieele perso nen, die de wedstrijden hadden bijgewoond, verder het comité voor deze wedstrijden, de centrale commissie (bestaane uit de heeren Feenstra, dr. v. d. Meer en Meijerink), de jury en bovendien het bestuur van de Alk- maarsche Bad- en Zweminrichting, die haar zwembad bereidwillig afstond. Tenslotte wees spr. nogmaals op de be langrijkheid van dezen dag en hij hoopte, dat het resultaat ervan zijn vruchten zal afwer pen in den vorm van uitbreiding der afdee lingen, verhooging van de animo enz. enz. Natuurlijk klonk een luid applaus na deze woorden, dat herhaald werd, toen dr. Feen stra (Amsterdam) den voorzitter hulde bracht voor het werk, dat deze verricht had. Spr. noemde dr. Mijnlieff de ziel van de be weging, die dezen dag georganiseerd had. Nogmaals voerde de voorzitter het woord, daarbij dankend voor de woorden tot hem gericht, terwijl hij tenslotte nog opmerkten, dat het hem een groot genoegen had gedaan, dat de Roode Kruis-leaen zooveel prijzen hadden gewonnen. Dit laatste vooral ontlokte een stormach tig applaus. Dr. Feenstra reikte tenslotte de prijzen uit. De uitslagen luiden als volgt: Eerste hulp bij ongelukken. Beroepsploegen seniores: Aan tal deelnemers 7; maximum aantal punten 60: 1. Roode Kruis, A'dam, 56 pt.2. Roode Kruis, Haarlem, 54 pt. De Alkm. Politie werd no. 6 met 28 pt. Beroepsploegen juniores; aan tal deelnemers 7: 1. Roode Kruis, Haarlem, 52 pt.; 2. Roode Kruis. Amsterdam, 45 pt.; 3. Roode Kruis, IJmuiden, 45 pt. De Alkm. Politie werd no. 5 met 41 pt. Dilettanten seniores aantal deel nemers 2:1. „Snelverband", Haarlem, 49 pt. Dilettanten juniores: aantal deelnemers 6: 1. „Snelverband", Haarlem, 51 pt.2. „St. Anthonius", Amsterdam, 37V2 pt. Het Wit-Gele Kruis te Castricum werd 4de met 34 pt., en „Onder Ons" (vrouwenclub) van N.-Scharwoude werd 6de met 2514 pt. Personeele wedstrijden: aantal deelneemsters 71. mej. Melchior, Hoorn, 41 pt.; 2. mej. Gorlee, Weesp, 37 pt. Wedstrijden in zwemmend redden. Seniores: aantal deelnemers 31 Haarl. Reddingsbrigade, 59 K pt.; 2. Amster- damsche Vrijwillige Reddingsbrigade 5014 pt. Juniores: aantal deelnemers 8: 1. Haarlemsche Reddingsbrigades, 47 3/4 pt.; 2. Heldersche Zwemvereen. en Reddingsbri gade, 46 3/4; 3. Zaandamsche Vrijwillige Reddingsbrigade, afd. vrouwen, 38 punten. We zouden hiermede kunnen volstaan, ware het niet, dat we nog enkele punten mee- nen te moeten aanroeren. In de eerste plaats moeten we nog mededeelen, dat de Alkm. Politie Sportver. een verguld zilveren me daille beschikbaar had gesteld, en de Alkm. brandweer een zilveren medaille, terwijl de afdeelmg Alkmaar van het Roode Kruis haar materiaal welwillend en belangeloos af stond. We meenen het laatste aan de verge telheid te moeten ontrukken, en verwonder den ons er over, dat niemand op het idee kwam, de Alkenaarsche afdeeling daarvoor dank te brengen. Tenslotte merken we nog, dat des middags ook weth. Ringers aanwezig was, terwijl de Zaterdag genoemde officials des middags met belangstelling de wedstrijden volgden. Een Spert- en Turndag te Heiloo. De Gymnastiekver. „D. O. V. E. S. hield gisteren ter gelegenheid van haar 5-jarig be staan een groote sport- en turndag, waaraan een 1 O-tal vereenigingen deelnamen. De leiding berustte bij den Turnkring Alk maar en Omstreken. Des morgens begonnen de wedstrijden voor kinderen en tegelijk de „generale" repetitie voor de adspiranten. Om half twee werd een optocht geformeerd. Met muziek van „Eensgezindheid" en „5t Cecilia" trok men naar het Sportterrein. Voordat de wedstrijden begonnen, werd door den heer J. Reurslag, voorzitter van den turnkring Alkmaar, de openingsrede uit gesproken. Deze werd, evenals die van den voorzitter van Heiloo Vooruit, voor de mi crofoon gehouden en door de talrijke aan wezigen heel duidelijk verstaan. in zijn rede huldigde de heer J. Keurslag de jubileerende vereeniging „D. O. V. E. S. terwijl hij daarna het nut van de beoefening der gymnastiek duidelijk naar voren bracht. Hij hoopte dan ook, dat ouders hun kinderen naar een gymnastiekvereniging zouden zen den en wekte de jongeren op, lid te worden van een vereeniging tot heil en geluk van ben zelf. De voorzitter van V. V. V. Heiloo Vooruit, de heer Honman, sprak vervolgens een wel komstwoord, terwijl hij D. O. V. E. S. hul digde als een krachtige en sympathieke ver eeniging. Daarna bleef spr. even stil staan bij het nieuwe sportgebouw; reeds nu is ge- Meten, dat dit gpfc^uw zijn nut' afgeworpen P" X toch werirt veel beter'als voor heer. Ook deze spr. bracht verder het nut der gymnastiek naar voren en eindigde ook inet een gelukwensch aan D. O. V. E. S. Daarna begonnen de wedstrijden, die even wel tijdelijk door een onweersbui werden onderbroken. Toen om ongeveer 6 uur de legen weer spelbreker werd, werden de wed strijden gestaakt, zoodat enkele nummers niet uitgevoerd werden. Na afloop reikte de voorzitter Reurslag de prijzen uit, waarbij hij tevens dank bracht aan allen, die prijzen beschikbaar hadden gesteld. Verdér dankte spr. de medewerkers van deze dag (muziekcorpsen, de E. N. R C., die voor de microfoon zorgde, e.a.) en hij eindigde met een driewerf hoera aan D. O. V. E. S. usimiMnmÉiiHu De uitslagen luiden als volgt: Wedstrijd voor Kinderen. Meisjes tot 8 jaar: A. Winkel, D.O.V.E.S, le pr.; B Schrieken, „De Halter", 2e pr. Meisjes boven 8 jaar: G. Beeldman, Be Quick, le pr.; Nopenij, Be Quick, 2e pr.; K. de Jonk, Volharding, 3e pr.J. Oostwouder, De Halter, 4e pr.; B. Hartog, de Halter, 5e r.; A. de Jager, D.O.V.E.S, 6e pr.; B. den "as, Be Quick, 7e pr. Jongens tot 8 jaar: J. Boeder, Turnlust, le pr.; P. Mooij, Be Quick, 2e pr.; J. Eriks, Be Quick, 3e pr.; R. Maarsen, Be Quick, 4e pr. Jongens boven 8 jaar: B Keuris, D.O.V.E.S., le pr.; D. Henning, Be Quick, 2e pr.; J. Hoogland, D.O.V.E.S., 3e prL. Holtes, D.O.V.E.S., 4e pr.; K. Koeman, De Halter, 5e pr.; S Salomon, D.O.V.E.S., 6e pr.C. Kloppen, D.O.V.E.S., 7e pr. Wedstrijd voor ouderen. Ver. 3 kamp heeren: le pr. De Halter, Alkmaar, met 21 punten; 2e pr. D.O.VE.S., Heiloo met 19 punten; 3e pr. Voorwaarts, Stompetoren met 19 punten. Personeel heeren: J. de Bakker (De Halter) 132 punten, 2e pr.; Westra, Warmenhuizen, met 129 punten en 3e prijs C. Woud (Dc Halter) met 126 punten. 3 kamp dames; le pr. De Halter, Alkmaar, met 29 punten, 2e pr. Be Quick, Bergn, 26 punten; 3e pr. Volharding, 22 punten. Personeel dames: Vader (De Halter) 143 punten, N. Wiesma, Be Quick, Bergen, 139 punten; 3e pr. Lakeman, Volharding met 136 punten Estafetteloop meisjes: Be Quick, Bergen, le pr., 37 2/5 p.D.O.V.E.S., Heiloo, le pr. 37 2/5 p.Warmenhuizen 2e pr., 37 4/5 p. Schoor!, 3e pr. met 38 2/5 p. Estafetteloop jongens: Be Quick, Bergen, le pr. 38 2/5 p.; D.O.V.E.S-, Heiloo, 2e pr. 40 4/5 p. en Schoorl 3e pr. met 41 p. Het is niet doenlijk om van alle deelne- mers(sters) het aantal punten te vermelden. Genoeg zij te melden dat trots de omdraag- lij'ke hitte de wedstrijd op hoop peil stond. Een woord van dank aan het bestuur van D.O.V.E.S., de technische Commissie, leidster, leider en aanvoerders van de ver eenigingen is niet misplaatst. De sport- en turndag is in menig opzicht geslaagd. Jammer was dat de regen als spelbreker optrad, Waterpolo. P. Z. P. C. I—D. A. W. I 2—4. Gisteren speelden de Alkm. Waterratten hun 2den comp.-wedstrijd en wel te Purmer- end tegen P.Z.P.C. De Alkmaarders hadden onmiddellijk een groot overwicht op hun te genstanders wat zij voor de rust in drie doel punten uitdrukten. Na de rust kwam P.Z.P.C. er even beter in en haperde er twee maal wat in de D.A.W.-verdediging, wat evenveel tegenpun- ten kostte. 3—2. Hierdoor geprikkeld zette D.A.W. er nog eens alles op en door een vierde doelpunt was de overwinning verze kerd. 4—2. De goals werden gemaakt door Koorn, Caarls (2) en Van Ooyen. Postduiven. Postduivenver. „Steeds in Spanning". Bovenstaande vereeniging hield op Zondag 22 Juni een wedvlucht vanuit Chateauroux, afstand 683 K.M. De duiven zijn gelost om 6 uur 30 min. met heldere lucht en Oosten wind. Aankomst als volgt: J. J. Veel 5.02.40 2. M. Kroese 5.19.40 3. F. H. C. Dingerdis 5.44.57 4. Idem 5.51.23 5. J. J. Veel 5.52.30 6. C. Paulisse 6.36.19 7. J. J. Veel 6.39.10 8. F. H. C. Dingerdis 6.47.26 9. Idem 6.55.21 10. M. Kroese 7.02.47 Motoren. Nederlandsche T.T. Nog nooit eerder was het aantal zoo groot als dit jaar. Nog nooit eerder waren zooveei nationaliteiten daarbij vertegenwoordigd en nog nooit eerder was het gehalte der rijders zooals thans. Buiten de reeds vroeger opgegeven deel nemers schreven nog de volgende in: A. F. Dom op Standard, aie in 1927 zoo een bui tengewonen indruk maake toen hij op Scott reea; Smith (Engeland) op Sunbeam. Voor het eerst sinds de T.T.-races in Nederland worden gehouden, schreef de N. S.U. fabriek in met drie rijders en wel met Pullus (Engeland), de zeer bekende Rutt- chen (Duitschland), Ulmen (Duitschland). Voor D.K.W. starten de vroegere B. M. W- Cracks Bauhofer en de niet minder be kende Zündorff. De A.J.S. fabriek heeft ingeschreven met zes rijders, terwijl ook de Engelschman Cleave op S.G.S. wederom van de partij zaï zijn. In 1929 waren er 76 inschrijvingen, thans zijn er reeds 92 inschrijvingen. Motorraces te Hilversum. Gisteren zijn op de grasbaan van het Hil- yersujnsche Sportpark motorrennen gehou den, georganiseerd door de Hilversumsche Grasbaan Motorenvereeniging. De uitslagen, die we aan de Crt. ontlee- nen. luiden: Nieuwelingen: 1. Stedehouder 3.5(6.2/5; 2. v. d. Steeg 4.17.1/5; 3. Nijkerk 4.16.1/5. Juniores: 350 c.M.3.: le serie: 1. C. A. van Dalsum (Norton) 4.05.3/5; 2. K. C. V. Egmond (Rudge W.) 4.14,1/5. 2e serie: 1. „Nemo", (RfiyalT^riüdd) 3.53; 2. C G. A. HuybrechtsJp&V 4T5.3/5. Finale: 1. Van Dalsum 3.492j5; 2. Van Egmond 4.07.3/5; 3, Huybrechts 4<Q9.4/5. Seniores: 500 c.M.3i;:i.le^manche: 1. A. P. v. Hamersveld (Rudge W-) 3.24.1/5;-2. A. R. H. v. d. Pluim (Norioq). 3v25.3/5; 3. H. Hul sebosch (B.S.A.) 3.282/5; 4. F. B. d,e Ruyter (Ariel) 3.48.4/5; Hulsebosch had een slechte start. 2e manche: 1. Van Hamersveld 3.24.2/5; 2. A. R. H. v. d. Pluim 3.25.4/5; 3. H. Huize bosch 3.29.1; 4. W. M. van Gent 3.36.2/5. 3e manche: 1. Van Hamersveld 3.24; 2. v. d. Pluim 3.24.4/5; 3. Huizebosch 3.25.4/5. Uitslag: 1. Van Hamersveld 18 p.; 2. v. d. Pluim 15 p.; 3. Huizebosch 12 p.; 4. Van Gent 7.; 5. de Ruyter 7 p. Nieuwelingen 500 c.M.3. le serie: 1. P. J. Ruizendaal (A.J.S.) 4.05.2/5; 2. A. G. Meme- ling (Douglas) 4.19.3/5. 2e serie: 1. P. v. Óostveen (Norton) 4.11. 1/5; 2. c. H. Berkhof (Rex Acme) 4.12.1/5. 3e serie: 1. A. Hartman (Ariel) 3.48.4/5; 2. J. H. Jooien (Ariel) 3.49. Finale: 1. Joolen 3.45.3/5; 2. Hartman 4.05.3/5; 3. Ruizendaal 4.07.1/5; 4. Memeling 4.14.4/5. Juniores: 500 c.M.3: le serie: 1. Kopklep- per (Ariel) 3.45.1/5; 2. J. L. v. d. Hoeven (Rudge W.) 3.53.3/5. 2e serie: 1, P. Wassena.r (Rudge W.) 3.46.3/5; 2. Jac. Schot (Ariel) 3.47.2/5. Finale: 1. v. d. Hoeven 3.49.3/5; 2. Was senaar 3.53.4/5; 3. Schot 3.55.2/5; 4. Kop- klepper 4.0.1/5. Seniores: 250 c.M.3.: 1. J. H. Rijk (Ariel) 3.58.4/5; 2. J. H. P. Jansen (Motosacoche) 3.59.3/5. Seniores: 350 c.M.3.: 1. G. van Pelt (H.D.) 3.47.4/5; 2. L. F. Breemen (F.N. 3.52.1/5; 3. N. Kuyper (Chater Leo) 3.52.2/5. Juniores: 250 c.M.3.: 1. J. Bosman (Ariel) 4.02.2/5; 2. B. E. Quaglinie (Rudge W.) 4.05.2/5; 3. J. Moejes (Ariel) 4.07.4/5. Langebaan race met voorgift Juniores 10 baanronden. Klasse 350 c.M.3. en 500 c.M.3. gecombineerd: 1. „Nemo" (Royal Enfield), 350 c.M.3., 7.27.4/5; 2. Jac. Schot (Ariel), 500 c.M.3., 7.32.3/5; 3. Huybrechts (A.J.S.), d. Hoeven (Rudge 350 c.M.3., 7.35.2/5; 4. v. W.) 500 c.M.3., 7.38.3/5; 5. (Rudge W.) 350 c.M.3. Van Egmond Langebaan race met voorgift Seniores 10 baanronden. Klasse 350 en 500 c.M.3. Hulze- bosch en Hamersveld vallen. De le wordt bewusteloos opgenomen. Hij heeft een lichte hersenschudding. Er is echter geen gevaar. Besloten wordt over te rijden. Hamersveld trekt zich uit sportief oogpunt terug. 1. v. d. Pluim (Norton) 7.05.4/5; 2. G. v. Pelt (H.D.) 7.10.1/5; 3. N. Kuiper (Chater Lea); 4. Bree men (F.N.); 5. G. J. van Dijk Jr. (Motosa coche). KERK EN VREDE. Zaterdag is in het Odd-Fellowhuis te Amsterdam de zesde jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Kerk en Vrede". De voorzitter, prof. dr. G. J. Heering, opende de vergadering met een rede over: „Christelijk anti-militarisme en Christen-défaitisme". Na de openingsrede van den voorzit ter, prof. Heering, deelde de secretaris mede, dat 35 afdeelingen vertegenwoor digd waren. Bij de behandeling van het jaarverslag merkte de voorzitter op, dat door de afdeelingen en de leden nog te weinig offervaardigheid betoond wordt. De inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen 11995.17 met een bedrag aan uitgaven van 10713.17. De aftredende hoofdbestuursleden, prof. dr. C. G. van Riel en A. Elffers, werden bij acclamatie herkozen. Naar aanleiding van een voorstel van Krommenie om te komen tot federatieve samenwerking van in eikaars nabijheid gelegen afdeelingen, zegde het hoofdbe stuur toe deze organisatie nader te zul len overwegen. Besloten werd een eenvoudige propa- gandabrochure uit te geven. Op voor stel van Leiden zal een commissie wor den benoemd, waarin drie juristen zul len zitting hebben, om de vraag te be- studeeren of ouders wettelijk het recht hebben hun voogdijschap ook te doen gelden door hun minderjarige jongens te weigeren aan de militaire opleiding tot den krijgsdienst tc laten deelnemen. Ds. F. Kuiper bepleitte de organisatie van een adresbeweging met het oog op de voorgestelde uitbreiding van de vloot. Christelijk Nederland zal thans de ge legenheid moeten hebben zich te kunnen uitspreken. Volgens besluit der verga dering zal het hoofdbestuur deze zaak ter hand nemen en in den geest der ver eeniging zulk een petitionement orga- niseeren. Tijdens de koffiemaaltijd werd mede gedeeld, dat de collecte ten behoeve van een actie tegen de vlootwet-plannen van minister Deckers had opgebracht ruim 85. De voorzitter stelde aan de orde de wijziging van het reglement. Hij wees er op, dat behoefte werd gevoeld aan na dere preciseering van de doelstelling. Het hoofdbestuur bracht de volgende formuleering ter tafel, welke na ampele bespreking aldus geformule.erd werd aangenomen: Art. 3. In verband met dit beginsel stelt de vereeniging zich ten doel de Christenheid, in het bijzonder de ker ken, te doordringen van bet besef, dat Evangelie en Oorlog een onverzoenlijke tegenstelling vormen en zij stelt als eisch: a. het persoonlijk streven van elk ha- rer leden naar een levenshouding in overeenstemming met haar beginsel. b. nationale ontwapening, afschaffing van militairen dienstdwang en van elke militaire organisatie. c. internationale ontwapening, steun aan den Volkenbond uit den geest onzer vereeniging. Een definitieve redactie zal door het hoofdbestuur nog worden opgesteld. Het voorstel van het hoofdbestuur om uit de Nooit-Meer-Oorlog-Federatie te treden, om het beginsel en het beeld der vereeniging naar buiten zuiver te kun nen bewaren, werd vervangen door een amendement van Leiden: de vereeniging „Kerk en Vrede" stelt haar blijven in de N. O. F. ervan afhankelijk, dat in de sta tuten van deze federatie uitdrukkelijk wordt vastgelegd, dat zij niet naar buiten optreedt tenzij alle aangesloten vereeni gingen haar goedkeuring daartoe heb ben gegeven. Ds. Hugenholtz deelde mede, dat hij ter voorkoming van verwisseling en ver wikkelingen als secretaris van de N. O. F. is afgetreden. Tegenover de actie van het Anti- Dienstplicht Comité zal de vereeniging een afwachtende houding aannemen, totdat de zaak daar geregeld is. Qnnnr'c geraspte opOOr Szwitsersche Kaas (Buiten verantwuo:-lelijkheid vun de Re- Aactit. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de 'êdartie er mede instemt.) Zeer Geachte Redactie, Voor het navolgende wordt beleefd plaat sing gevraagd. Jaarlijks wordt voor een gedeelte der jeugd van de Openbare Scholen te dezer stede een boottocht georganiseerd. Dat dit door de kinderen en de ouders ten zeerste ge waardeerd wordt, behoeft wel niet gezegd te worden. Dat de bevolking met deze feesten medeleeft, blijkt wel daaruit, dat honderden gaarne de boot zien aankomen en vertrek ken. Ook ik bevond mij de beide vorige jaren bij het terugkomen op de wallen en heb van de vele blijde gezichten genoten. Eén ding trof mij echter beide keeren, en wel, dat de boot bij haar vaart langs de Handelskade enz. tot de plaats van aanleg zeer opvallend overhelde, vermoedelijk ais een gevolg daarvan, dat de kinderen zich zooveel mogelijk aan één zijde verdrongen om toch maar het oog op de wachtende schare te hebben. Daar ik vermoed, dat op de boot deze schuine ligging niet zoo goed kan worden opgemerkt door de dichte bezetting, heb ik gemeend daarop bij deze de aandacht te mogen vestigen. Wellicht kan dit voor leiders en onderwijzers aanleiding zijn, om daar tegen maatregelen te beramen, terwijl ook misschien de ouders er hun kinderen op zul len wijzen, dat zij op hun plaats moeten blij ven. De organisatoren van de reis, die geheel belangeloos zich zooveel moeite getroosten, gelieven het vorenstaande als een zeer wel willende aanwijzing te beschouwen, die ik, hoewel de mate van het risico niet juist kun nende beoordeelen, heb gemeend te moeten doen, daar mij bekend is en het van zelf spreekt, dat meerdere ouders door de ge schetste ligging van de boot zich hebben be angstigd. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, Een der ouders. (Ieder jaar wordt daarover een op merking gemaakt, maar wij gelooven niet, dat het gevaar van beteekenis is. De verant woordelijke personen zouden, wanneer er eenig gevaar bestond, de kinderen niet elk jaar opnieuw daaraan wagen. Red. Alkm. Crt.) BENDE CHANTEURS IN ARREST. Goede vangst te Den Haag. De Haagsche zedenpolitie is er na veel moeite in geslaagd een bende Haagsche chanteurs te ontmaskeren, die sinds maanden in de residentie met verfoei lijke praktijken tal van slachtoffers on der de burgerij heeft gemaakt en deze voor duizenden guldens heeft afgeperst. Stond dezer dagen reeds een der chan teurs voor de Haagsche rechtbank te recht die drie jaar tegen zich hoorde eischen, Donderdag had de hoofdinspec teur der Haagsche zedenpolitie, de heer W. Hol, voldoende aanwijzingen tegen twee andere leden der bende verzameld om tot hun arrestatie te kunnen over gaan en Zaterdag is opnieuw een chan teur gearresteerd. Het is mogelijk dat nog meerdere arrestaties zullen volgen, daar de zedenpolitie op nog zes andere beruchte individuen het oog heeft ge slagen. De praktijken dezer bende zijn onge- loofelijk brutaal. De Crt. vertelt er van: Steeds zochten zij hun slachtoffers onder alleen-wandelende heeren die zich op nogal eenzame plaatsen in de residentie bevonden. Een der chanteurs knoopte dan een gesprek aan met den alleenwandelenden heer en na eenigen tijd voegde zich plotseling een paar van zijn beruchte kornui'.en bij het tweetal, voorgevende rechercheurs der zeden politie te zijn. Deze beschuldigden a bout portant het slachtoffer en dengene die hem aangesproken had van oneerbare praktijken. Van laatstgenoemde werden dan quasi naam en adi ar. opgeschreven, waarna deze kon gaan. Het slachtoffer moest echter mee naar het politiebu reau. Zoover kwam het echter meestal niet. Onderweg trachtten ze den man dan over te halen hun een flinke som gelds te geven, clan zouden ze er geen werk van maken. Was de plaats der aanhouding heel eenzaam, dan zagen zij er niet tegen op het slachtoffer ge heel te berooven en kon hij later tegen hooge bedragen een en ander terug koopen. Durfde een slachtoffer het tegen d« bende op te nemen en schudde hij ver ontwaardigd de beschuldigingen van zicht af, dan dreven zij de brutaliteit soms zoover, dat zij zich op het hoofd bureau van poloitie vervoegden en een aanklacht tegen den absoluut onschul- digen man indienden wegens beweerde en door hen geconstateerde oneerbare praktijken. De politie die aan den eenen kant de op zichzelf staande verklaring van den onschuldige had en aan den anderen kant die van een bende chan teurs, kon tegen de valsche beschuldi gingen echter weinig doen, alleen wist zij telkens de Justitie te overtuigen dat een vervolging van deze gefingeerde de licten toch wel al te gek zou zijn. Intus- schen moest natuurlijk telkens proces verbaal opgemaakt worden, welke aan groeiden tot een stevig stapeltje. Het bleef echter moeilijk voor de zedenpoli tie tegen deze voor niets terug deinzen de bende bewijsmateriaal te verzamelen, terwijl de individuen onderwijl nog tel kens tal van slachtoffers maakten om dat de meesten te bang waren voor ver volging of publiciteit. Het gebeurde verschillende malen dat de chanteurs zichzelf aan do woningen van de slachtoffers vervoegden als dez« onwillig waren te betalen en de vrouw des huizes met beweerde praktijken in kennis stelden. Ten siotte is de bende er gelukkig toch ingeloopen, nadat zij aan 't strand onder Wassenaar een heer beroofd hadden die daar eenzaam lag voorgevende dat zij rechercheurs waren. Deze heer liet het er niet bij en diende een aanklacht in, dachten direct daarop door de zeden politie ingesteld, verschillende der ge- waal-na een huiszoeking, bij enkele ver- roofde voorwerpen te voorschijn bracht, waarmede de schuld der chanteurs on- omstootelijk kwam vast te staan. Daar op zijn de arrestaties gevolgd. Een der bendeleden was juist terug van een uitstapje naar de Antwerpsche tentoonstelling, waar hij het afgeperste geld gedeeltelijk had opgemaakt. Hij was nog wel zoo brutaal bij zijn arresta tie een hoogen toon aan te slaan over zijn vrijheidsberooving. Er zijn tal van gevallen bekend geworden van Hage naars die zich door intimidatie voor duizenden guldens hebben laten afzet ten. Bij de zaak tegen den eerstgenoemden chanteur heeft de officier van justiti* voor de rechtbank reeds gezegd zwara straffen tegen deze parasieten te zullen eischen. Er zal thans wel de noodige schrik onder de nog losloopende chan teurs gebracht zijn. EEN BORSTBEELD VAN WIJLEN PROF HEIJMANS. Curatoren der rijksuniversiteit te Gronit gen hebben van eenige vereerders van nu wijlen den hoogleeraar dr. G. Heymans ten geschenke ontvangen diens in brons gegoten gegot onfwe borstbeeld, vervaardigd naar het ontwerp van den beeldhouwer W. J. Valk. Zij hebbea dit geschenk dankbaar aanvaard en daar aan in overleg met hun gemachtigden een plaats gegeven in de Heymanszaal. TWEE JONGENS BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zaterdagavond te ongeveer half acht gift gen drie jongens van ca. 17 jaar te Lith in de Maas zwemmen. Een man, aldaar aan het visschen zijnde, zag plotseling, dat de jongelui in levens gevaar verkeerden en schoot onmiddellijk te hulp. Het mocht hem gelukken een der drenkelingen, zekeren Henri Meyntjes, te redden, doch de twee anderen verdwenen in de diepte. Inmiddels werd hulp geboden door een voorbijganger, een uitste kend zwemmer, die er in slaagde de beide anderen op het droge te brengen. Twee dok toren waren spoedig ter plaatse en pasten kunstmatige ademhaling toe. Hun pogingen om de levensgeesten op te wekken bleven ech ter zonder succes. De twee verdronken kna pen, Nico Schouten en Theodoor van der Sluys, waren beiden de oudste zonen van groote gezinnen. Den voet afgekoeld. Zaterdagavond zijn op het punt Bredius- wegRijksstraatweg, bij Jan Tabak te Bus- sum, een auto en een motorrijwiel met elkaar in botsing gekomen. Van de duo-rijdster, een 27-jarige juffrouw uit Utrecht, werd een der voeten nagenoeg afgerukt, zoodat deze ge amputeerd werd. De motorrijder, iemand uit Moerdijk, liep eenige schaafwonden op. Onder de tram. Te Eindhoven is een 37-jarig persoon, uit Meeuwen, onder de tram geraakt. Hij is des avonds aan de gevolgen overleden. Een oude man gedood door een auto. Zaterdagavond is de 78-jarige landbou wer J. Löwik bij de uitspanning „De Kroon" nabij Almelo door een auto overreden en on middellijk gedood. Door een auto gegrepen en gedood. Gisteravond had de ruim 70-jarige J Lowilc het ongeluk bij het oversteken van de Oot- marsumsche straat te Almelo door een auto te worden gegrepen tengevolge waarvan hi; bijna op slag werd gedood. Den bestuurder treft geen schuld. Tegen een auto geloopen Te Culemborg is gisteren het zevenjarig zoontje van den heer Van Os tegen een auto geloopen. Het knaapje bleef bewusteloos lig gen en is later overleden. Door een vrachtauto gedood. Gisteren is te Zaandam aan den West zaandijk de 10-jarige A. Schipper, die in hef gezelschap van eenige vriendjes op weg was naar het badhuis te Westzaan onder een vrachtauto geraakt en op slag gedood. Door een rijwiel aangereden, Een ongelukkige val. Een 66-jarige vrouw, die op het Rem brandtplein te Amsterdam Zaterdag den rij weg wilde oversteken, werd door een wiel rij- aangereden, De v^ouvy yiel met hét

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7