Alkmaarsctie Couiant. FEUILLETON. De betalende logé. Honderd twee en dertigste Jaargang. Woensdag: 25 Juni Radio-hoekje Provinciaal nieuws Naar het Engelsch van K. CAMERON WARD. H'k" 1. kantoor voor het publiek met een X uur wordt verkort en die voor de aangeslotenen bij de telefoon met 2 uur verlengd. Dan is het kantoor open voor het publiek van 8 tot 12 uur, 14— IbX en 's avonds van 1819 uur. Te telefoonabonné's hebben de gelegenheid tot telefoneeren onafgebroken van 's morgens 7 uur tot s middags 17 uur en 's avonds van 18 tot 21 uur. De uitbreiding van het aantal telefoon abonnee wat nu reeds 42 bedroeg en het gesprekken, dat in twee jaar van 12000 op '20000 is gekomen, heeft aan laatst genoemde uitbreiding wel het zijne bij gedragen. SINT PANCRAS. De raad dezer gemeente kwam in spoed vergadering bijeen op Maandag 23 Juni, n.m. half acht, in voltallige zitting. De voorzitter, de heer Jb. Kroonenburg, opende de vergadering met er zijn genoegen over uit te spreken alle leden weer zoo spoe dig bijeen te zien. Ingekomen waren o.a.: Goedkeuring van Ged. Staten op de be grooting 1930; van het Centr. archief- en inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon, een schrijven, dat is besloten, de contributie voor gemeenten met minder dan 10.000 in woners vast te stellen op 5 per jaar, zoo dat deze gemeente, ingevolge het raadsbe sluit van Jan. j.1. als lid is ingeschreven; van de Inspectie der Dir. belastingen be richt, dat de taxatie der opbrengst Inkom stenbelasting 1930'31 is vastgesteld op 14000, zulks in verband met de slechte resultaten van den tuinbouw in deze ge meente. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van B. en W. tot verkoop van land in den West-Beverkoog- polder. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. een bod hadden ontvangen, hetwelk door hen, mede in verband met de besprekingen aan gaande dit punt in de vorige vergadering, niet zonder meer terzijde is gelegd, omdat het hen voorkwam, dat hier termen aanwezig waren tot nadere bespreking in den raad. Het bod, ten bedrage van 7000, staat vast tot morgen, zoodat B. en W. er prijs op stel len heden de beslissing van den raad te ver nemen. De raad ging hierna ter bespreking in comité. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat B. en W. thans voorstellen tot verkoop over te gaan van het land, groot 6.519 H.A. voor de som van 7000 aan den heer A Peereboom te Ilpendam. Het land te aan vaarden met Kerstmis 1930 tegelijk met de betaling der kooppenningen. Lasten vanaf 1 Jan. 1931 voor kooper, evenals kosten van overdracht. De op het land staande windmo len is bij den koop inbegrepen. Dit voorstel werd aangenomen met 6 stem men. De heer Snel stemde blanco. Hierna sluiting. OUDE NIEDORP. Raadsvergadering. Maandagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den bur gemeester. Allen tegenwoordig. Ingekomen stukken. Uittreksel uit het register van besluiten van Ged. Staten dd. 7 Mei 1930 No. 30 waaruit blijkt dat de beslissing ten aanzien van het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit van 10 April 1930 tot aankoop van een perceel grond met daarop staande onbewoonbaar verklaarde woning te Zijdewind is verdaagd. Als voren tot aankoop van een perceel grond met daarop staande houten schuurtje te Oude- Niedorp ten behoeve van den bouw eener woning. Ongedagteekend schrijven van A. Winder te 't Veld, daarbij verzoekende hem ontheffing te verleenen van eene gedeelte van zijn aanslag in de hondenbelasting 1930. B. en W. adviseerden voor 'n half jaar onthef fing te verleenen t.w. van 1 Juli '30 tot 1 Jan, 1931. Alg. st. aangenomen. Brief van Ged. Staten dd. 30 April 1930 ten geleide van een expeditie van hun besluit hou dende vaststelling van het bedrag der gemid delde opbrengst der gemeentelijke inkomsten belasting verantwoord in de gemeente-rekenin gen 1926, 1927 en 1928 op 40933.86 zulks ter voldoening aan het bepaalde in art. 23 v, h. K. B. van 4 November 1929 S 476 ter uitvoering der nieuwe financieele verhouding Rijk en Gemeenten. Als voren van het bedrag der gemiddelde op brengst der gemeentelijke opcenten op de Ver mogensbelasting verantwoord in de gemeente rekeningen 1926, 1927 en 1928 op nihil. Als voren van het bedrag der volgens de ge meente-rekeningen 1926, 1927 en 1928 ten laste der gemeente blijvende gewone uitgaven voor politie, lager onderwijs (voor zoover wettelijk verplichte uitgaven volgens de L. O.-Wet 1920) en armenzorg (inbegrepen kosten van werkloos heidsvoorzieningen) op 33832.83, zulks ter voldoening aan het bepaalde in art. 21 van het Kon. besluit van 4 Nov. 1929 St.bl. 476 ter uit voering der nieuwe wet op de Financieele ver houding Rijk en Gemeenten. B. en W. adviseerden geen beroep in te stellen. Na nog eenige toelichting door den voorzitter werd het advies van B. en W. goedgevonden. De voorzitter deelde mede, dat in de verga dering van B. en W. van 17 April de heer J. Bakker, bij ontstentenis van den burgemeester, als zoodanig optreedt; dat aan de „Geruischlooze-Weg" 'n vergoe ding zal worden verleend van 100, voor het gemis van straatklinkers nabij Verlaat; dat de lantaarn bij het Mallegat zal worden bediend door den heer J. Koeman, aldaar; dat van het bestuur van den W. O. L. polder bericht is ingekomen, dat in verband met de kanaalplannen het maken van een sluis in uit gesteld; dat een bezoek van den Raad aan de Ver werkingsinrichting te Schagen is toegestaan en in verband met den hooibouw in September zal plaats hebben en dat in 1929, 227 maal door ingezetenen ge bruik is gemaakt van de douches in de school en dit voor de gemeente een verlies heeft op gebracht. B. en W. worden gemachtigd nu, zoo moge lijk, de gelegenheid in dit jaar voor ingezetenen open te stellen. Voorstel tot vaststelling eener verordening houdende verbod tot het telen van bepaalde aardappelsoorten (Zie het ter raadsvergadering van 3 Febr. '30 behandeld advies van B. en W.) Na eenige bespreking werd besloten om een verordening vast te stellen om enkele soorten aardappelen te verbieden. Concept-besluiten tot wijziging der begroo ting 1929 en der begrooting 1930. Onveranderd vastgesteld. De begrooting van 1929 op 72.10 en die van 1930 op 30316.88. Voorstel om B. en W. te machtigen eene tijdelijke geldleening te sluiten van ten hoogste 18000 a pari rentende ten hoogste 4 3/4 pCt. Met alg. stemmen aangenomen. Voorstel tot onderhandsche verpachting van de sluis te Oude-NiedorpVerlaat. B. en W. stelde voor met goedvinding van B. en W. van Nieuwe Niedorp, die mede-eigenares is van de sluis, deze te verhuren aan den heer H. B. Hel leman voor een jaar voor 650. Voorstel tot onderhandsche verhuring der nieuw gebouwde arbeiderswoning te Oude- Niedorp. Goedgevonden deze woning te ver huren aan A. de Wit. Voorstel om B. en W. een crediet te verlee nen van ten hoogste 280 voor den bouw van twee betonnen opslagplaatsen voor onder- houdsmateriaal van wegen. De voorzitter deel de mede dat deze noodig zijn voor den Rijder- weg en een te Oude-Niedorp voor berging van split. Allen voor. Voorstel tot bijplaatsing van een tweetal straatlantaarns en verplaatsing van een straat lantaarn tusschen Oude-Niedorp en Verlaat. Goedgevonden. De heer J. Wit wilde dan ook den weg van Verlaat naar de Weel verlichten en de heer C. de Boer wilde nog een lantaarn te 't Veld. B. en W. zullen onderzoeken. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 10 April 1930 tot het instellen eener rechts vordering contra G. Butter Cz. Daar de heer G. Butter inmiddels heeft betaald is deze rechts vordering niet meer noodig. Voorstel om B. en W. machtiging te verleenen tot aankoop of bouw van een schuurtje voor de arbeiderswoning te Zijdewind gehuurd door P. de Jong aldaar. Over dit punt ontstond nogal een langdurige discussie, met als slot dat B. en W. werden gemachtigd tot het bouwen van een schuurtje, mits de Jong de woning direct be trekt en meer huur betaalt. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 11 November 1929 tot het aangaan eener vaste geldleening van 27300. Na toelichting van den voorzitter goedgevonden. Voorstel om B. en W. machtiging te verleenen om ter aflossing op 30 September a.s. der loo- pende tijdelijke geldleening van 27300 weder om een tijdelijke geldleening tot dat bedrag aan te gaan, aflosbaar uiterlijk 31 Dec. 1930. Als voren. Voorstel om met ingang van 1 Januari 1931 No. 147 1930. Donderdag 26 Juni. Hilversum, 208 M. (Na 6 uur 1071 M.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.2.Con cert A. V. R. O.-kwartet. 2.3.Concert door Ferd. Kloek m. m. v. Piet Kramer, viool Tom Canivez, cello. 3.4.Gramofoonpl. 4.5.Ziekenuurtje. 5.306.Dinermu- ziek uit het Carlton-Hotel. 6.Tijdsein. Daarna: Vervolg Dinerrauziek. 6.30 Koersen. 6.457.15 Tooneeloverzicht door C. A. Schilp. 7.157.30 Gramofoonpl. 7.308. K. D. Koning: „Waarom met vacantie naar den Achterhoek?" 8.Tijdsein en gramo- foonplaten. 8.15 Operette in 3 bedrijven en 1 voorspel. Muziek van R. Planquette. In de rustpoos: Concert op 2 vleugels door Maurice van Ijzer en Jan Nieland. Na afloop pers berichten. 11.12.Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.159.30 Morgenconcert. 10.10.30 Zang door Dameskoortje. 10.3011.Zinken- dienst. 1111.30 Lezen van Chr. Lectuur. 11 30—-12.30 Voo:r de landbouwers. 12.— 12.15 Politieber. 12.30—2.Concert. Mej. Toos Reijnders, sopraan. K. Panman, viool. 'Mej. Rie Beute, piano. 2.2.45 Gramofoon- Elaten. 2.453.45 Cursus Fraaie Handwer- en. 4.5.Ziekenuurtje. 5.6.Gramo foonplaten. 6.7.Orgelconcert door J. Sodderland. 7.7.45 Gramofoonplaten. 7.45 8.Politieber. 8.—10.30 Zang- en Mu ziekuitvoering vanuit de Parkkerk te Amster dam-Zuid. Dames-, Meisjes- en Kinderkoor van de Dames Frank te Amsterdam. Dames: IBets Frank, dirigente. Annie Frank, piano en begeleiding. L. van Arkel, sopraan. G. Gant- zers, viool. Hr. Egb. A. Vos, orgel. 10.30 10.40 Persberichten. 10.4011.Gramo foonplaten. Daventry, 1554.* M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. A. Gregory, sopraan. E. Braham, viool. A. Cooke, piano. 1.20 Orgelconcert door R. Foort. 2.20 Gra mofoonplaten. 2.50 Uitz voor scholen. 4.05 Dansmuziek. 4.055.35 Eventueel verslag van hetLawn Ten? is Tournooi te Wimbledon. 4.35 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.55 Markt- ber. 7.Piano recital door V. Langrish. 7.20 7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. A. Cranmer, bariton. 8.20 „A Midsummer van het Lawn Tennis Tournooi te Winbledon. Muziek van F. Kendelssohn 10.15 Lezing. 10.30 Recital door Maggie Teyte. 10.50— 12.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. ParensRadio-Paris" 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Concert. 8 20 Tooneeluitz. 9.05 Piano-recital door Mlle G. Perseil. 9.50 Concert. Kwartet, viool en zang. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonpl. 1.25—2.50 Concert. Orkest en tenor. 5.506.50 Concert. Schram- mel-trio. 8.209.20 Concert. Orkest en viool- soli. 9.20 „Rendezvous". Hoorspel van A. O. Palitzsch. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest- concert. 3.5.Concert. Orkest en zang. 8.10—8.40 Cello-soli door G. Roth. 9.20— 10.20 Island-feest. 10.4011.15 Concert. Mandoline, mandola en luit. 11.1512.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert en zang. Zeesen, 1635 M. 6.10—720 Lezingen. 7.20—7.50 Gramoioonplaten. 9.209.45 Muziekuitz. voor scholen. 10.2012.20 Le zingen. 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.15 2.20 Berichten. 2.20—3.20 Gramofoonplaten. 3.20—4.20 Lezingen. 4.20—5.50 Concert. 5.50—8.35 Lezingen. 8.35 Duitsche avond. 9.20 Orkestconcert. Daarna tot 12.50: Zigeu nerin uziek uit Budapest WINKEL. Voor de betreking van vader en moe der In het Huis van Ouden van Dagen hebben zich 42 sollicitanten aangemeld. WARMENHUIZEN. Hulp-, Post- en Telefoonkantoor. De aandacht wordt er op gevestigd, dat Inet ingang van 7 Juli de openstelling van dit 28) De Armstrongs zaten juist met hun gasten aan tafel en verschrikten op het zien van Miss Bell, die in haar opgewondenheid in het geheel geen notitie van de anderen nam, regelrecht op dok ter Reeves toetrad, en hem smeekte, haar te volgen. Met een enkel woord scheen hij de situatie te vatten en een paar minuten later zat hij naast haar in den auto en snelden zij terug naar Elversfon. Freda bracht hem onderweg op de hoogte en besloot met te zeggen: „Ik weet, dat als er iets aan gedaan kan wor den, het dan tenminste wel zult durven on dernemen." Toen dokter Reeves zich persoonlijk van het geval had overtuigd, besloot hij ook tot de ope ratie over te gaan en dokter Molineux was na afloop één en al lof over de bekwaamheid en de energie van zijn collega. HOOFDSTUK XVI. Op een mooien dag, laat in den herfst, had het huwelijk plaats van Mary Armstrong en Thurston Warwick. Eerst werd er vastgesteld, dat de huwelijks voltrekking zou plaats hebben vroeg in het nieuwe jaar; Mary had haar verloofde overge haald, om nog zoo lang te wachten. En hij had daar, ofschoon noode, in toegestemd. Daar hij en zijn oom onmogelijk zoo lang op Ladywoo konden blijven, had hij den ouden heer meege troond naar Thurston Hall. Maar ze vonden het er beiden dan wel zeer ongezellig zonder Mary. Thurston had tenminste nog haar brieven, om hem te troosten, maar Oom Adam wist zich in het geheel niet te amuseeren en bij iedere ge legenheid kwam hij er weer op terug, hoezeer hij Mary miste, zoodat Thurston ten slotte een half-komischen, half-smeekenden brief aan Mary schreef, waarbij hij haar vroeg, om den tijd van hun „bannelingschap" te bekorten. „Als je mij niet gauw trouwt, liefste, dan zal je ons in minder dan geen tijd weer op Lady- wood onzen intrek zien nemen. Nu al driemaal van de week heb ik Oom betrapt met een spoorwegboekje in handen!" Zoo had Mary zich dus laten overhalen, om den datum vroeger te stellen. In alle stilte had het huwelijk plaats. Sir Francis Reeves was ge tuige en Freda en Clover waren bruidsmeisjes. Geoff was nog niet sterk genoeg, om tegen woordig te zijn, maar, toen later het gezel schapje in den hall bijeen zat, was hij de ziel er van. Will's keuze van een vrouw wierp de eenige schaduw op Mary's geluk. Ze kon echter enkel met Thurston en met Hanna spreken over den angst, die haar vervulde ten opzichte van haar broer. Voor Clover was ze zoo vriendelijk, als maar immer mogelijk; ofschoon haar genegen heid voor het aanstaande schoonzusje niet diep ging. Clover, van hèar kant, behandelde Mary en Warwick met een soort luchtige familiari teit, die zij voor het meest tactvol hield. Toen de bruiloftsgasten een wandeling maak ten door den tuin en Geoff rustig op de sofa in de zitkamer was geïnstalleerd, kwam Freda bij hem. „Ze zagen er echt gelukkig uit, vond je niet? vroeg zij. „Het is dan ook een ideaal huwe- „Neen; dat ben ik niet met je eens. „Maar Geoff! En vond je dan...?" „Ik vind alleen ons eigen huwelijk maar ide aal, kindje! En wanneer zal dat nu plaats heb ben? Want ik hoef het voor niets uit te stellen, zie je. Ik ga prachtig vooruit en mijn positie aan de Bank zal ook niet'slecht zijn. Je vader heeft mij in zijn vertrouwen genomen en mij verzocht, om alles in orde te helpen maken. Ik denk niet, dat de oude heer nu meer aardig heidjes zal beginnen met het geld van ande ren, Hij heeft genoeg leergeld betaald door al den angst, dien hij uitstond; bovendien zal ik er wel voor waken. Sir Francis zegt, dat ik in een half-jaar weer heelemaal in orde zal zijn, als je mij tenminste trouwt en goed zorg voor mij draagt. „O, Geoff! Zoo iets vreeselijks heeft hij toch niet gezegd?" „Zoo iets héérlijks, bedoel je! En nu ten slotte heeft Warwick mij vanochtend ge vraagd, of wij onze wittebroodsweken wilden doorbrengen op Thurston Hall. Je weet, dat ik op het oogenblrk toch nog niet ver kan gaan. Dus maar niet je zinnen zetten op Parijs, Madame! Ik nam Thurstons uitnoo- diging dankbaar aan en zei, dat wij dus de Kerstdagen bij hen zouden doorbrengen. Hoe denk je daarover, kind?" „Dat het veel te gauw is, Geoff! We zijn pas verloofd. Heusch, de menschen zullen denken, dat jullie wel gek lijkt: alle drie de Armstrongs ineens vöör Kerstmis getrouwd! Dat zou belachelijk zijn!" „Hoe kom je zoo aan dat: „alle drie?" „Wel, Clover vertelde mij vanmorgen, dat zij en Will vandaag over een maand gaan trouwen." „Dit alleen is al reden, dat wij het dan in December moeten bepalen. Want, zie je, ik was van plan geweest om hier te blijven en dat Hanna dan voor mij had kunnen zorgen, maar nu, neen, dank je! Als die „Delila" komt, zooals Hanna haar noemt, dan zal ik mij niet veel meer op Ladywood vertoonen. Will kan ook niet lang wegblijven voor zijn huwelijksreis; dus zou ze in minder dan geen tijd hier zijn". „Maar wat zou ze je nu voor kwaad kun nen doen, malle jongen?," op te zeggen de met het gem.-bestuur van Heerhugowaard in 1926 gesloten gemeenschap pelijke regeling betreffende de toelating van kinderen uit de gemeente Heerhugowaard op de O. L. school te Oude-Niedorp en van kinderen uit deze gemeente op een der o. 1. scholen in de gemeente Heerhugowaard. De voorzitter deelde mede dat dit voorstel geschiedde, omdat B. en W. van Heerhugowaard geen toestemming meer verleenen. Allen voor om de gemeenschappe lijke regeling op te zeggen. Verkrijging van een terrein voor het onder wijs in lichamelijke oefeningen. Dit punt zal na de rondvraag in comité worden behandeld. Rondvraag. De heer Kriller stelde voor op de raadszaal een ventilator te laten maken. Allen voor. De heer Van Zoonen vroeg of den voorzitter al iets bekend was van de wijze van overschrij ving van eigendommen van algemeene armen op de protestantsche armvoogdij, waarnaar de heer J. Wit in de laatst gehouden vergadering vroeg. In den breede deelde de voorzitter een en ander mede van zijn onderzoekingen. Verder onderzoek zal nog plaats hebben. De heer Van Zoonen zeide dat alhier nogal ontstemming bestond tegen de handelwijze van het college van B. en W. tegen het opknappen van een en ander en verplaatsing van varkens hokken. Hij hoopte dat B. en W. dit zoo spoe dig mogelijk zouden doen. De voorzitter zeide dat er een schrijven was ingekomen van de Gezondheidscommissie, om trent deze zaak en lichtte in den breede een en ander toe en gaf te kennen dat het voorge stelde besluit van B. en W. beslist zal worden uitgevoerd. De heeren J. Wit en J. Ligthart wenschten ook soepele toepassing. Verder zou de heer Van Zoonen het op hoo- g enprijs stellen als den raad het een en ander werd medegedeeld omtrent den nieuwen toe stand inzake de financieele verhouding van het Rijk tot de Gemeente. In de eerstvolgende vergadering beloofde de voorzitter dat. Hierna ging de Raad in comité. Maandagavond gaf de tooneelvereeniging „Molière" alhier in het café van den heer A. Mijts te Verlaat een openbare uitvoering Opgevoerd werd „Hanengevecht" een blij spel in drie bedrijven, door D. M. Scheffer, een echt kermis-stuk. Er is best gespeeld. Er is dien avond' gelachen, ja soms hinderlijk om alles goed te kunnen volgen. Het dave rend applaus dat den spelers ten deel viel was dan ook wel verdiend. HOORN. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad kwam een voor stel aan de ordè tot het uitdiepen van de Jaagvaart van de Kulk tot Avenhorn. Ge vraagd werd een bijdrage van 25 in de kosten ten bedrage van 7.50. B. en W. ziju van oordeel, dat het belang der gemeente hierbij niet rechtstreeks is betrokken. Voorge steld' werd nu 10 bij te dragen tot een maximumbedrag van 300. Het voorstel werd aangenomen. Op een ingediend verzoek van de Afd. Hoorn van den Bond van N. O. om een sub sidie ten behoeve van een cursus voor vol wassenen (cursusjaar 19291930), werd opgemerkt, dat het leerlingenaantal sterk is verminderd. Het vorig jaar werd 200 sub sidie gegeven. De ontvangsten hebben bedra gen 137; de uitgaven 212.96. Het voorstel van B. en W. om een subsidie van 80 te verleenen ten bedrage van het nadeelig saldo der rekening 1929/30 werd aangenomen. Gunstig werd beschikt op een verzoek schrift van het bestuur der R.K. Schoolver- eeniging „St. Aloysius" om 1700 beschik baar te stellen uit de gemeentekas ten be hoeve van de verbetering der speelplaats van de R.K. U.L.O. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van genoemden adressant om' gelden beschik baar te stellen voor de lambrizeering van de gangen en lokalen van bedoelde school. Bij het voorstel, inzake de aanstelling van straatmakers en tot wijziging en aanvulling van de verordening op de salarissen van het gemeentepersoneel, deelden B. en W. mede, dat het in het voornemen ligt, dat voortaan nieuwe bestrating en algeheele herstelling van bestrating zooveel mogelijk zal worden aanbesteed. Het voorstel van B. en W. om voorloopig, bij wijze van proef, een voorman-straatma ker, twee hulpstraatmakers en, naar gelang van behoefte, handlangers in dienst te nemen, werd aangenomen. „Wel, mij vergiftigen, of er met mij van door gaan; ik weet niet, wat in de gegeven omstandigheden nog wel het ergst zou zijn. Wacht eens even, Hanna, ik wilde je wat zeggen." Dit laatste tegen de oude getrouwe, die haar hoofd om de deur stak met een: „Ik kwam juist eens vragen, of u niets noodig hebt, Master Geoff?" „Ik heb je hulp noodig, om dat hartelooze meisje te overreden, mij te trouwen", zeide hij, Freda teeder de hand streelend. „We hebben juist gehoord, dat Will met zijn vrouw hier komt vöör Kerstmis en dan maak ik, dat ik weg ben! Naar mijn kosthuis kan ik niet terug, want Mrs. Willicks zorgt nu juist niet zoo heel best voor haar pension- naires. Breng jij nu Miss Freda eens onder het oog, dat het haar plicht is, om mij te trouwen. Heb ik haar niet bewaard voor een groot onheil? Is ze mij daar dan niet wat voor verplicht?" „Zij heeft u zóó zeer lief, dat ze, wat dit betreft, wel niet in haar verplichtingen zal te kort schieten", antwoordde de oude met Freda vloog naar haar toe, sloeg de armen om haar hals en vroeg op smeekenden toon: „Zeg Hanna, zou je niet bij ons komen inwonen en mij helpen, om voor Geoff te zor gen en mij de huishouding te leeren?" „Dank u, Miss Freda. Ik vind uw aanbod heel vriendelijk, maar mijn plaats is hier. Miss Mary heeft al gezegd, dat, als ik mij op Ladywood niet meer gelukkig voelde, ik dan bij haar moest komen. Maar, als ik mij niet vergis, dan zal Mr. Will mij meer dan ooit noodig hebben en ik zou het niet gauw op geven." Freda en Geoff begrepen beiden, dat Hanna zich misschien nog het meest Wills noodlottige keuze van een vrouw aantrok. Zij hadden immers hun geluk in elkaar, maar de arme oude had geen andere gedachte, dan Bij de loonregeling werd voorts bepaald, dat de voorman-straatmaker wordt ingedeeld in loongroep V van de werklieden, met een weekloon van 32 tot 38. De hulpstraat makers worden geplaatst in groep I (week loon 28.50 tot 33.50. Het uurloon van de handlangers werd vastgesteld op 57 cents. Bovendien werd een premie toegekend voor verricht straatwerk per M2., varieereni» van 1 tot 3 cent. Aangenomen werd een voorstel inzake de watervoorziening van het rioleeringsgemaal aan den Westerdijk. Door de aanneming van dit voorstel wordt een belangrijke besparing verkregen. Tot dusver werd leidingwater voor koelwater ge bruikt. De kosten van het watergebruik varieeren van 200250. Thans wordt een nortonwel geslagen, waarop de sihi-pomp wordt geplaatst; de totaal kosten worden be groot op 357.55. Aan B. en W. werd hier voor een crediet verleend van 360. Voorts werd een crediet verleend van 160 ten behoeve van de huisnummering door plaatjes aan onderscheidene perceelen. Een vrij uitvoerige discussie had plaats over het voorstel inzake wijziging van de verordening der straatbelasting. In de vorige raadszitting was besloten het Missiehuis met ingang van 1 Jan. '30 vrij te stellen van straatbelasting. Over 1929 zou dus nog een navordering moeten plaats vin den. tchter blijkt nu, dat ingevolge dit besluit eveneens navorderingen dienen plaats te hebben voor de woningen van godsdienst leeraren en kerkdienaren, ja, dat zelfs over de jaren 1927 en 28 een navordering voor tal van perceelen zal moeten worden opgelegd, omdat tot dusver voor deze perceelen nimmei straatbelasting is betaald, in verband met de niet openeming in de grondbelasting. Echter vond deze toepassing geen steun in de plaatsel. verordening op de straatbelasting B. en W. zijn van oordeel, dat deze ver strekkende gevolgen in de vorige zitting niet zijn voorzien en stélden daarom thans voor: 1. in te trekken het raadsbesluit van 13 Mei j.1.; 2. opnieuw vast te stellen de wijziging in de verordening en de inwerkingtreding (be doeld werd hierbij de vrijstelling van straat- belasting) te bepalen op 1 Jan. '27. Het voorstel van B. en W. werd na uitvoer rige discussie aangenomen. Aangenomen werd voorts een voorstel tot wijziging van de verordening houdende aan wijzing van het tijdvak binnen hetwelk de vergunningen bedoeld in het eerste lid van art. 13 der Leerplichtwet (ten behoeve van land- of tuinbouwverlof) kunnen worden verleend. Op verzoek van belanghebbenden werd het tijdvak van 10 Juli t/m. 6 Aug. thans ver vroegd en bepaald op 20 Juni tot 18 Juli. Als laatste punt van de agenda kwamen in behandeling de voorstellen van B. en W. in zake de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente. B. en W. stelden voor de vereischte ont werpverordeningen aan te bieden, met in achtneming van de volgende beginselen: a. dat de gemeente wordt gerangschikt in de tweede klasse der gemeentefondsbelasting; b. dat 40 tot 80 opcenten worden geheven op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting en in de heffingsverordening de bepaling wordt opgenomen, dat het juiste aantal op centen telken jare in de maand Mei, naar ge lang van de behoefte zal worden bepaald; c. dat geen opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting worden geheven; d. dat de woonforensenbelasting buiten be schouwing wordt gelaten; e. dat ae gemeente voor de personeele be lasting wordt gehandhaafd in ae 5e klasse; f. dat in de tarieven der personeele belas ting en in de opcenten op de hoofdsom dier belasting worden verwerkt de opcenten, welke tot nu toe op de hoofdsom dier belasting wor den geheven ten bate van het Leeningfonds en van de Provincie. Na uitvoerige besprekingen werden ten slotte de voorstellen van B. en W. met alge meene stemmen aangenomen. BEVERWIJK. Vorstschadi In eerste „ronde" zijn op verzoek dev bloembollenveilingen Breezand en Beverwijk de getuigenverhooren inzake gerezen ge schillen als een gevolg der vorstschade aan diverse bloembollengewassen afgeloopen. Voor genoemde veilingen werden 28 zaken behandeld welke niet minder dan 350 getui genverhooren gevorderd hadden en nog is de kans groot dat het hierbij niet blijft daar de betrokken partijen in de gelegenheid ge steld worden nog meerdere getuigen te laten aan den jongen heer. „In ieder geval is het ons een heele troost, dat Will je om en bij' zich heeft," antwoordde Freda met tranen in de oogen. Hanna trok zich weer bescheiden terug en vlak bij de deur kwam zij den ouden heer Thurston tegen, met droefgeestige uitdruk king op het gelaat. „Mag ik binnenkomen, Geoff?" vroeg hij, „Of stoor ik soms?" Ze verzekerden hem van het tegendeel en Freda schoof een makkelijken stoel aan. „Dank je, lieve! Ik kan je niet zeggen, hoe zeer ik Mary mis!" Maar later, aan het souper, was de oude heer toch weer in zóóverre opgewekt, dat hij een allerhartelijkste toespraak hield: „Ik stel voor", begon hij, „om op de ge zondheid te drinken van het jonge paar; neen, eigenlijk van drie jeugdige paren. Wij hebben vandaag ol zooveel speeches aange hoord, dat ik niet uw aandacht wil vragen voor nög een. Maar iéts moet mij toch van het hart. Heel mijn leven heb ik èèn ding over het hoofd gezien; het niet naar waarde geschat. Het is aan mij voorbijgegaan. Het is niet allen gegeven, om hun dwalingen in te zien; maar nu, aan het eind van mijn da gen, werd het mij vergund, om het leven in een ander licht te beschouwen. Laten wij drinken op het leidmotief van deze wereld, de grootste macht daarin, de meestgezegen- de gift, die de menschheid verleend werd: Gij, die ze hebt gevonden, kent den naam en hij hief zijn glas op. „Liefde", zei Freda zacht; maar ze had den haar toch verstaan. „Wij hebben onze eigen benaming in onz' familie, sir", zei Geoff met onaeugendei blik. „Wij noemen het 't ware"!" Einde. \lYifc**. jtP0*"

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5