HoogheemraadsctiapNoordhollandsNoorderkwartier Vreest geen Examen Binnenland In het Genieenlandshuis werd heden onder voorzitterschap den den dijkgraaf, den heer Wijdenis Spaans, een algemee- ne vergadering gehouden van het Be stuur van het Hoogheemraadschap Moordhol lands Noorderkwartier. De Dijkgraaf herdacht in zijn ope ningswoord het overlijden van den secretaris den heer v. Amstel. Zijn speech werd door de vergadering staande aangehoord. Spreker schetste den heer v. Amstel als iemand met groote werkkracht en schitterende gaven van geest en hart Zijn plaats zal moeilijk vervuld kunnen worden. Zijn heengaan is n groot verlies voor de zijnen, maar ook voor de gemeenschap, het Hoogheemraadschap Noorderkwartier. Met ijver heeft hij zich van zijn taak ge kweten. Spr. heeft dit van dag tot dag kun nen nagaan. In korter tijd dan deskundigen hadden be rekend werd het raderwerk in gang gebracht en, gesteund door zij trouwe helpers, bereid de hij later veel en belangrijk werk voor. Veel was nog bij hem in behandeling en bij de afwerking daarvan zullen wij hem als een uiterst bekwaam secretaris noode mis-1 sen Zijn naam zal altijd in de schoonste betee- kenis aan het Hoogheemraadschap verbon den blijven. Spr. bewaart aan hem de mooi ste herinnering. Zijn leven was wel besteed en kan een richtsnoer zijn voor velen. Spr. heette hierna allen hartelijk welkom en uitte den wensch dat de beraadslagingen tot heil zullen strekken van het Hoogheem raadschap. De notulen werden conform vastgesteld. Van de heeren Best, Berkhout en Groot te Beemster was bericht van verhindering inge komen. In hun plaats waren de heeren Berk hout en Pluister opgeroepen. Van den penningmeester gewerd de verga dering de volgende mededeeling: Dienst 1929: Het kohier over dit dienst jaar omvatte 61505 aanslagen tot een totaal bedrag van 1.194.529.77. Hiervan staan thans nog open 5 aanslagen, tezamen 30.11. Dienst 1930: Het voor dit dienstjaar vast gestelde kohier omvat 62262 aanslagen, uit makende een bedrag van 1.178.355.14. De termijn van betaling is gesteld op 1 October 1930. Tot heden zijn reeds ontvangen 9906 lanslagen tot een totaal bedrag van f 101.353.74. Voor kennisgeving aangenomen. Bericht was ingekomen, dat de heeren H. K. Koster en Oortman Gerles tot Hoogheem raden waren benoemd. (Instemming.) Van Ged. Staten was een dankbetuiging ingekomen voor het geschenk ten behoeve van het nieuwe Gouvernementshuis. Door Ged. Staten was de begrooting goed gekeurd alsmede verschillende besluiten. Voorts deelde de voorzitter mede, dat ten laste van het Hoogheemraadschap het wed.- pensioen voor de wed. Van Amstel zóódanig was verhoogd dat haar pensioen 20001 per jaar bedraagt en dat voor haar 3 kinderen voor ieder 400. Spr. gaf een uiteenzetting van de gronden waarop daartoe krachtens een rijksregeling was besloten. Aan Ged. Staten was een schrijven verzon den inzake de verdeeling van het Hoogheem raadschap in 4 kiesdistricten. Dit schrijven was ter kennis van de leden gebracht. De verschillende mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Punt 3 was een voorstel om: lo. aan mevr. de wed. J. P. van Am stel, geboren J. C. Moonen, een rins ineens te verleenen, gelijk aan 3/l~ van de jaarwedde, die haar echtgenoot als secretaris van het Hoogheemraad schap genoot op het tijdstip van d^ens overlijden en het bestuur te machtigen deze uitkeering te betalen uit den post Onvoorziene uitgaven der begrooting, dienst 1930; b. artikel 16 der verordening, regelen de de jaarwedden van in dienst van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier zijnde ambtenaren, zooals deze laatstelijk is gewijzigd bij betsluit der algemeene vergadering van het bestuur van 29 Nov. 1929, goedge keurd bij besluit van Gedep. Staten d.d. 8 Januari 1930, no. 100, in te trekken, in gaande met den dag, volgende op dien van het besluit van Ged. Staten, waar bij deze intrekking wordt goedgekeurd. De d ij k g r a a f verwees naar de toe gezonden stukken en de toelichting. De heer de Boer (Edam) vond het niet noodzakelijk daar een post voor op de begrooting te plaatsen. Het kon zoo wel betaald worden. De dijkgraaf antwoordde dat het slechts een memoriepost betrof. Z. h. s. werd de voorstellen hierop aangenomen. Het volgende punt was de benoeming van een secretaris. Dj voordracht luidt als volgt: Nr. 1. J. W. Boersma, hoofdcommies ter secretarie en waarnemend secretaus van Noordhollands Noorderkwartier te A i rnfl .fl.T* Nr. 2. Mr. E. G. O. Onnen, referendaris ter provinciale griffie van Drenthe te AsS6ll Nr. 3. Mr. J. Belonje, advocaat en pro cureur te Alkmaar. De voorzitter verwees naar het betreffende Waterschapsblad, dat sober gehouden was, omdat het geen pas geeft vertrouwelijke inlichtingen over perso nen daarin af te drukken. Hierop werd tot stemming over ge gaan. Uitgebracht werden 19 stemmen. De heer Onnen verkreeg 3 stemmen en de heer Boersma 14 stemmen, terwijl op Mr. Belonje 2 stemmen werden uitge bracht, zoodat de heer Boersma met groote meerderheid werd gekozen. De voorzitter hoopte, dat het hem gegeven mocht zijn steeds meer te wor den de man op de rechte plaats. De heer Boersma dankte voor de tot hem gerichte woorden en bracht dank aan hen die hem hadden gestemd. Hij was zich bewust van zijn moeilij ken taak, waar hij den heer v. Amstel moest opvolgen. Hij zal echter zijn uiter ste best doen om zijn taak naar behoo- ren te vervullen. (Applaus). Besloten werd den pensioengrondslag voor den benoemde vast te stellen op 5000.—. Aan de orde was hierop het voorstel tot vaststelling van pensioen grondslagen. Voorgesteld wordt de volgende pen sioengrondslagen vast tc stellen: J. P. van Amstel, als secretaris van het Hoogheemraadschap, op 7000. P. W. Groot, als penningmeester van het Hoogheemraadschap, op 6500.— P. Tj. Poppens, als ingenieur van het Hoogheemraadschap, op 7000. te bepalen, dat dit besluit zal worden geacht 1 Jan. 1930 te zijn ingegaan. Conform besloten. Punt 6 was een Voorstel tot verhooging der wekelljksche nltkeerlng aan een drietal gewezen werklie den. Voorgesteld wordt te besluiten de over 1930 aan A. Brouwer te Medemblik en K. Buurs en J. Doets te Warder verleen de uitkeering van 3 per week te ver- hoogen tot 5' per week. Conform besloten. Voorstel tot toekenning van een tegemoetkoming aan de ge meente Oostzaan, wegens schade aan de wegen, tengevolge van de afsluiting van den weg op den Oostzanerzeedijk. Voorgesteld wordt op gronden van bil lijkheid aan de gemeente Oostzaan, als tegemoetkoming in de nadeelige gevol gen, die voor die gemeente zijn ontstaan uit de omlegging, gedurende een ge deelte van het jaar 1929, van het verkeer op een gedeelte van den wég op den Oostzanerdijk, een bedrag toe te kennen van 800. Het gemeentebestuur heeft nader be richt, dat het met dit bedrag instemt. Als voren. Voorstel tot wijziging van de verordening tot regeling van de vergoeding van reis- en ver blijfkosten. Vóorgesteld wordt de vergoeding voor een niet door het Hoogheemraadschap beschikbaar gesteld rijwiel op ten hoog ste 150 per jaar te stellen en voor hen die verhinderd zijn van 12 tot 2 uur 's middags of van 57 uur namiddags de maaltijden ten hunnent te ge bruiken, dé gemaakte verblijfkosten tot een maximum van 3, 2.50 of 2 naar gelang de leden van het dagelijksch be stuur of de ambtenaren in de le, 2e of 4e klasse van de voor het Rijk geldende reisbesluit zijn ingedeeld, voor rekening van het Hoogheemraadschap te nemen. Conform besloten. Voorstel tot aankoop van het erfpachtsrecht van een perceel grond aan den Katwouderdljk, met de zich daarop bevindende op Voorgesteld wordt van den heer Jaco- bus van Wengerden, broodbakker te Katwoude, het recht van efpacht van 1 Are grond met de zich daarop bevinden de grond aan te koopen voor 3000, om ter nlaatse de weg afdoende te verbete ren. Z. h. s. conform besloten. Punt 10 was een voorstel tot verkoop van de dijksmaga- zijnen te Almersdorp en te Lambertschaag. Voorgesteld wordt: lo. het dijksmagazijn met woonhuis, schuur en omliggend terrein te Almers dorp, kadastraal bekend gemeente Op perdoes, sectie A. no. 1337, groot 489 Ma., voor den prijs van 1500.— te verkoopen aan het Ambacht van Westfriesland ge naamd de Vier Noorderkoggen onder voorwaarden, dat het Ambacht zich ver bindt, binnen den tijd van drie jaar te rekenen van den datum der koopakte af, door zijne zorg en voor zijne rekening het magazijn met woonhuis en schuur af te breken en voor zoover noodig, het perceel in aansluiting met den ter plaat se aanwezigen publieren weg, voor openbaren weg te bestemmen en bij voortduring als openbaren wèg in stand te houden, opdat de weg ter plaatse een breedte verkrijgt, welke ten minste gelijk is aan die van het normale wegprofiel aan de zuidzijde van het perceel; 2o. het dijksmagazijn annex vergader lokaal met omliggend terrein te Lam bertschaag, kadastraal bekend gemeen te Abbekerk, sectie A. ro. 322, groot 731 M*., publiek te verkoopen onder nader vast te stellen voorwaarden en bedin- gjj) 3o. het totaal bedrag der koopsommen te bestemmen voor extra-aflossing op de geldleening, aangegaan krachtens be sluit der algemeene vergadering van 28 December 1925, goedgekeurd door Ged. Staten bij besluit van 27 Jan. 1926, no. 81, n et het Weduwen- en Weezenfonds van Europeesche burgerlijke ambtenaren in Ned.-Indië te 's-Gravenhage. Als voren. Voorstel tot verkoop van een perceeltje grond te Andijk aan P. Sijm Jz. Voorgesteld wordt aan den heer P- Sijm Jzn. te Andijk een perceeltje grond te Andijk groot 5 are, 75 centiare, behoo- rende tot de z.g. overboeken a 2.— per M2. te verkoopen. Z. h. s. werd ook dit voorstel aange nomen. Het voorstel dat hierna aan de orde werd gesteld was een voorstel tot verbetering van een gedeelte van den weg op den Noorderdijk van Drechterland en het teeren van wegdekken tusschen Lageweg en Schellink hout en tusschen de Zandbakken en Scharwoude- Voorgesteld wordt: lo. op den Noorderdijk van Drechter land, van H.M.paal 70 tot H.M.paal 90, de onderbaan van den weg te verbree- den en den weg van een wegdek van teersteenslag te voorzk.i; 2o. het wegdek van den weg tusschen Lageweg en Schellinkhout en van den weg tusschen de Zandbakken en Schar- woude te teeren; 3o. ter bestrijding van de kosten van de onder lo. en 2o. omschreven werken tot een bedrag van 28500.— te beschik ken over het batig slot van den gewonen dienst 1929, ten behoeve van den gewo nen dienst 1930. Zij vertrouwen bij eene gunstige be schikking op lo., den weg tot Enkhuizen in 1931 geheel te kunnen afwerken. Conform besloten. Voorstel tot aanvulling der be grooting 1929. Voorgesteld wordt een ontwerp-besluit tot aanvulling van den buitengewonen dienst der begrooting voor 1929, met 9860 en van het aanhangsel dier be grooting met 1400. Eveneens wordt voorgesteld tot het doen van af- en overschrijvingen op den post „Onvoorziene uitgaven" tot een bedrag van 29240. Conform besloten. Voorstel tot vaststelling der re kening over 1929 en het geven van een bestemming aan de ont vangst, wegens verkochte en in gebruik gegeven noodmaterialen Ter vaststelling wordt aangeboden de rekening over het dienstjaar 1929. De gewone dienst van 1929 sluit met een batig slot van 110.946.72. Hiervan zal, wordt het desbetreffend voorstel aangenomen, 26000.worden bestemd voor de wegverbetering op den Noorder dijk van Drechterland en 2.500.voor het teren van het wegdek tusschen Lage wegSchellinkhout en tusschen de Zandbakken—Scharwoude, zoodat noe beschikbaar blijft 110.946.71.— 28.500 82.446.72. Bij de begrooting voor 1929 was gere ken op het spramexen van het in 1929 te verbeteren weggedeelte van den Oost zanerzeedijk en 't bezaaien met graszaad van de bermen en taluds van dit gedeel te van het dijkslichaam. Deze werk zaamheden, waarvan de kosten op 11.100.— zijn geraamd, zullen echter in 1930 worden uitgevoerd, omdat daar voor in 1929 het seizoen te ver gevorderd was. Bovendien zal komen ten laste van den gewonen dienst 1930 de laatste ter mijn, ad 459.van de kosten van aan schaffing van een electrischen motor voor het gemaal van den Leijpolder, wel ke termijn nog niet betaalbaar kon wor den gesteld. Het komt D. en H. daarom wenschelijk voor, dat ter bestrijding van bedoelde uitgaven 11.559.van het batig saldo van den gewonen dienst 1929 wórdt bestemd voor den gewonen dienst 1930. Voor den gewonen dienst 1931 blijft dan nog beschikbaar 82.446.72 11.559.— 70.887.72. De buitengewone dienst 1929 levert een batig slot van 11.944.72. Hieronder is begrepen een bedrag van 11.699.65 wegens opbrengst van noodmaterialen. Tengevolge van den storm van 25 No vember 1928 werden verschillende stormzeilen uitgeleend aan de directie der Zuiderzeewerken. De Zuiderzeewer ken heeft het meerendeel dezer zeilen later overgenomen en voor de andere een vergoeding verleend wegens waardever mindering en voor herstellingskosten. In totaal werd hiervoor ontvangen 4.827.60. Na het totstandkamen van den Wieringermeerdijk, waardoor de meeste noodmaterialen in de dijksmaga- zijnen bewesten Medemblik buiten ge bruik konden worden gesteld, bleek ge noemde directie bereid een gedeelte daarvan over te nemen. Voor een bedrag van 6.872.05 is toen door haar aange kocht. Indertijd zijn de kosten van aan koop van de noodmaterialen, welke van de vroegere onderhoudsplichtigen wer den overgenomen, bestreden uit een geldleening. Het komt D. en H. voor, dat de thans van de Zuiderzeewerken ont vangen gelden dienen te worden aange wend tot extra-aflossing van bedoelde geldleening. De leeningsvoorwaarden staan dit toe, mits hiervan te voren tij dig wordt kennis gfegeven. Een z.g. boe tebeding is in de voorwaarden niet op genomen. een batig slot van 11.944.72. Hieronder De heer v. d. Sluis bracht namens de commissie belast met het nazien der rekening, verslag uit. Hij ving aan met een waardeerend woord over wijlen den heer v. Amstel en bracht den heer Boersma een woord van lof, aangezien deze zich als een goed op volger had doen kennen. In overweging werd gegeven tegen woordige huurders in de gelegenheid te stellen onderhands in te huren. Op grond van steekproeven adviseerde spr. tot goedkeuring der rekening. De commissie huldigde de penning meester voor zijn corredtheid en de ambtenaren voor de juiste boekhou ding, alsmede de waarnemend-secreta ris voor zijn toelichting. De heer Zeeman vroeg of de rap porteur de bedoeling had de contracten van de huurders te herzien, met het oog op de slechte economische omstandig heden. De heer v. d. Sluis zeide, dat de commissie wil, dat de tegenwoordige huurders, voor zoover zij aan hun ver plichtingen hebben voldaan, op nader overeen te komen voorwaarden weer te kunnen inhuren. De D ij k g r a a f herinnerde er aan, dat reeds eerder de heer Zeeman een langeren pachttijd had bepleit. Voor som mige perceelen is dit echter niet moge lijk, omdat bepaalde dijken het eene jaar voor een ander waterschap en het vol gend jaar voor het Hoogheemraadschap j worden verhuurd. Het bestuur voelt, dat wanneer de be langen van de huurders gediend wor den, ook de belangen van het Hoog heemraadschap worden gediend- Verlenging van huur wordt op verzoek ernstig in overweging genomen. De rekening %verd hierop onveran derd vastgesteld. De voorzitter bracht een woord van dank tot de commissie voor de moeite gedaan om de omvangrijke reke ning te onderzoeken. Hij feliciteerde den penningmeester met de geuitte waardeering voor zijn werk. Voorgesteld wordt om zich in rechten te verweren tegen ean door den polder Oost zaan tegen het Hoogheemraad schap ingestelde gerechterlijke actie tot het vergoeden van de schade door den polder geleden, tengevolge van de uitgevoerde wegverbetering op den Oostza nerzeedijk. In het betrekkelijke waterschapsblad deelen D. en H. het volgende mede: In 1928 werd de weg op den Oostza nerzeedijk over een lengte van ongeveer 2 K.M. verbreed en van een nieuw weg dek voorzien. De dijk werd daartoe plm. 0.80 M. afgegraven, terwijl enkele boch ten ".li den dijk en den weg werden ge nomen. In 1929 werd deze verbetering voortgezet tot het tuindorp Oostzaan, terwijl een afrit werd gemaakt in aan sluiting met de wegen in gemeld tuin dorp. Door de afgraving van den dijk en de verbreeding van den weg, alsmede door den aanleg van den afrit, werd de oppervlakte van de grasbermen ver kleind. Het Bestuur van den polder Oostzaan voelde zich daardoor benadeeld en vroeg ons College om schadevergoeding. Wij beschikten hierop afwijzend, omdat wij van oordeel waren, dat uit hoofde van den publieken last vg,n dijk en weg, wel ke ligt op de perceelen, waarop de weg verbetering is uitgevoerd, de eigenaar verplicht is de door ons uitgevoerde werken te gedoogen, zonder aanspraak te kunnen maken op schadeloosstelling. Wij werden in deze meening gerug steund door een aan ons uitgebracht ad vies van professor Mr. F. G. Schcltema. De polder Oostzaan heeft thans tegen het Hoogheemraadschap een gerechte lijke actie ingesteld tot betaling van schadevergoeding. Ove eenkomstig het door ons ingewon nen rechtskundig ad ie van Mr. C. H. Bosman te Alkmaar, stellen wij U voor U tegen de ingestelde actie in rechten te verweren. De heer Haringmaker vond het stoo- tend dat 2 waterschappen over 1100 elkan der zoo te lijf gaan en daarom gaf hij in overweging om te bemiddelen. Oostzaan is daartoe wel genegen. De D ij k g r a a f merkte op, dat het dage lijksch bestuur juist de plicht van schade vergoeding ontkent en men kan toch geen gift geven. De dijk is „waterkeering" en geen „landbezit". Verbeterd men een weg dan gaat dit steeds ten koste van grasgewas, als de op weg op een dijk loopt en de weg ver breed wordt. Waterkeering en weg gaan voor. Zij hebben het grasgewas voor zoover dit niet in gedrang is gekomen. Het gaat hier om een principe en niet om de 1100. Wij mee- nen niet voor Oostzaan te kunnen doen wat voor anderen wordt gelaten. Aanvankelijk had Oostzaan zeer veel dui zenden in het oog. 't Bestuur wordt in zijn meening gesterkt door een rapport van prof. Schelteman. De heer Groot vond een bespreking tus schen de dagelijksche besturen meer ge- wensch t. De voorzitter: Dat zou mogelijk zijn als er een verschil was over het bedrag, doch wij zijn overtuigd niets te moeten beta len. Als Oostzaan bij ons wil komen praten, wij hebben een post van 300 voor het ont vangen van gasten. De heer Haringmaker zal in deze een tip geven. De heer Groot wilde dat het Heemraad schap uitnoodigde. De voorzitter: Op advies van zijn advocaat besloot het bestuur van Oostzaan tot een proces. Spr. zou gaarne zien, dat de heer Haring maker het bestuur van Oostzaan verzocht naar Alkmaar te komen cm te spreken. De heer Sluis wilde het principe boven al vasthouden. De heer Groot had geen ander idee. Hij kon met het voorstel mee gaan als be spreking geen resultaat had. De heer Zeeman oordeelde, dat conflic ten geboren worden doordat de één 't onder houd en de ander het eigendom heeft. Spr. vond hierin verbetering noodig. Wij leven in een anderen tijd en andere vormen zijn noodig. Wie het beheer heeft, behoort ook den eigendom te hebben. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur aan Ged. Staten gevraagd heeft, de eigendom te doen overgaan. Spoedig kon de eindconclusie van Ged. Staten worden afgewacht. Spr. stelde voor overeenkomstig het voor stel van het bestuur te besluiten. Z.h.st. werd het voorstel hierop aangenomen, waarop de voorzitter met een woord van dank sloot. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in ko kers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. worden opgeruimd. Op initiatief van de Zaan- sche Vereen iging voor Vreemdelingen Verkeer zal dit feit feestelijk herdacht worden. Hier aan zullen tevens deelnemen o.a. de A. N. W. B., de K. N. A. C., B. B. N. en de Zaansche Bond van Vrachtrijders. ONVOORZICHTIG MOTORRIJDER GEDOOD. Gisteravond half zes reed de 24-jarige G. Uitendaal van Santpoort te Velsen met zijn motorfiets tegen en stilstaanden vrachtauto, die langs den weg stond. De man was onmid dellijk dood. De motorrijder had achter zich gekeken, waardoor hij de vrachtauto niet ge zien had met het vermelde noodlottige gevolg. Het slachtoffer was ongehuwd. SLAAPZIEKTE. Te Nieuwe Schans heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan bij het zesjarig kind van den arbeider J. Bol. OPHEFFING KRGMM3NIER TOL. Hedenavond zal overeenkomstig het besluit van den Gemeenteraad van Krommenie de bekende en ook berucht tol te dier olaatse HARTVERLAMMING. Gistermiddag is de 21-jarige Mej. D. Koops te Stadskanaal bij het zwemmen in de badinrichting verdronken. De ontboden geneesheer constateerde hartverlamming. HULDE AAN DE KONINGIN VAN INWONERS VAN SIEGEN EN DILLENBURG. Een reisgezelschap van 62 personen, in woners van Siegen en Dillenburg, dat eenige dagen in Nederland heeft vertoefd, heeft da Nieuwe Kerk te Delft bezocht, waar bij de tombe van Willem den Zwijger, de museum directeur Kruse, uit Siegen, in een rede de groote daden van den Oranjevorst roemde. Het gezelschap legde een grooten krans mei oranjelinten, met opschrift: „Ihrem grossen Sohne, die Nassau-Oranische Heimat", op het praalgraf. 's Middags bfacht het gezelschap een be zoek aan het Oranje-Nassau-museum in Den Haag, waar het door den secretaris der ver- eeniging Oranje-Nassau, dr. Staring, ver welkomd werd. Het gezelschap heeft een adres aan Konin gin Wilhelmina gezonden. BALDADIGE DELFTENAREN. Gistermiddag hebben, naar de N.R.Crt meldt, studenten in het gebouw voor werk tuig- en scheepsbouwkunde aan de Nieuwi Laan te Delft een baldadige streek uitge haald: Terwijl de aanstaande werktuigkun dige ingenieurs binnen waren om den uit slag van hun examen te vernemen, staken enkele vrienden voor de deur van de verga- derzaal een donderbus af. Het gevolg was natuurlijk een panische schrik en de vergade ring was zóó verontwaardigd, dat zij besloot den uitslag van de examens niet mee te dee len. TRAMONTSPORING In de Kattenhagestraat te Naarden zijn gis termiddag een motorwagen en een bijwagen van de Gooische train ontspoord tengevolge van een defect aan den wissel. Een vracht auto van de firma J. L. Flesseman uit Am sterdam werd aangereden. De wielen wer den verbrijzeld. Een hek en een aeur van V i. huis van ds. Drijver werden ernstig besuta- digd. Daar de tram juist gestopt had, was de snelheid zeer gering, zoodat de gevolgen niet ernstig zijn geweest. Na drie kwartier waren de wagens weer in de rails. BESTRIJDING IEPENZIEKTE. Vrijdag 20 dezer heeft het Comité ter be studeering en bestrijding van de iejienziekte te Utrecht vergaderd, ter bespreking van den omvang, die aan het onderzoek gegeven kan word-n in verband met de beschikbare fond sen. Met erkentelijkheid werd vastgesteld, dat de geldelijke steun, die voor het loopende en voor volgende jaren werd verleend of toe gezegd, bevredigend is, zoodat aan de ver schillende onderzoekingen de aanvankelijk gewenschte omvang zeer waarschijnlijk kan worden gegeven. Met de mogelijkheid, dat de onderzoekingen later nog eenigszins uitge breid moeten worden, zal echter rekening gehouden moeten worden. Met kracht wordt het onderzoek naar de rol, die de iepenspinkevers spelen bij de ver breiding van de ziekte, voortgezet. De aan vankelijk verkregen resultaten zijn door eeni ge Duitsche onderzoekers reeds bevestigd. Daarnaast wordt op zoo uitgebreide schaal, als in verband met de financiën mogelijk is, aan het onderzoek naar voor de ziekte weinig vatbare of geheel onvatbare rassen of soor ten verder gewerkt. Hierin wordt veel mate riaal, door buitenlandsche connecties ver kregen of alsnog te verwachten, betrokken Aan het eind van het jaar zal een eerstt verslag van de verschillende onderzoekingen verschijnen. A GESTIKT IN EEN STUK VLEESCH. Te Heerlerheide is Zondag een man bij het eten in een stuk vleesch gestikt. DRAADLOOS SPREKEN MET SCHEPEN OP ZEE. Proefgesprek met de „Prinses 'Ju> liana" van de Mij. Zeeland. Het s.s. „Prinses Juliana" van de Stoom vaartmij. „Zeeland", dat zich halverwege Engeland en Nederland bevond, hield gister middag met onze scheepvaart-redactie een draadloos proefgesprek. De „Prinses Juliana" is het eerste Neder- landsche passagiersschip, dot uitgerust is met een draadlooze radio-telefonie-ihstalla- tie, welke thans in dagelijksch gebruik is ten behoeve van de passagiers. De gesprekken zijn nu nog gratis, omdat het proef ge sprekken zijn. Wanneer de publieke dienst of ficieel wordt opengesteld wordt nog nader bekend gemaakt. De toestellen aan boord zijn geplaatst door de Ned. Telegraaf Mij. „Radio Holland". De verbinding komt tót stand via de draadlooze stations Schevenin- gen en Noord wijk. De ontvanger staat op Noord wijk en de zender te Scheveningen en vandaar wordt de verbinding door den tech- nischen dienst te Amsterdam overgebracht op de intercommunale telefoonlijnen. De dienst aan den wal wordt verzorgd door den P. T. T.-dienst. Het gesprek van gisteren was zeer duide lijk verstaanbaar. GEDOOD. Gisteravond ongeveer 5 uur werd in de Zonnebloemstraat te Amersfoort aan den bui tenkant van Amersfoort de 13-jarige scho-i lier P. T. Ran uit Sostdijk door onvoorzich tigheid aangereden door een steenwagen. De jongen, die o>p de fiets reed, kwam er onder terecht en werd op slag gedood. Den bestuur der van den wanen treft neen schuld. ,s'-'

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7