Landbouw en Veeteelt. 4 ProvinoiaaB nieuws Kerk en school Op het oogenblik hebben de scholen al 4 'A week vacantie en de opleidingsscholen hebben er nog een week bijgekregen. Waar- om moeten nu de moei'jjkheden, die verschil lende ouders met de lange vacantie hebben aan een- bepaald soort scholen worden ver groot, omdat bepaalde personen er belang bij hebben? Voorts meent spr., dat men iets dergelijks niet moet invoeren; zonder de Vakvereen. van Onderwijzers en de Comm van 1 oezicht op het Onderwijs te hebben ge- noord en vooral mag men er niet toe over gaan, omdat de ouders niet zijn gehoord. Spr. diende een motie in, waarin de Raad de wenschelijkheid uitspreekt, dat de regeling wordt opgeschort, tot de Vakvereen. van On derwijzers, de Comm. van Toezicht en. de be treffende ouders daarover zullen zijn ge hoord. De v o o r z i t er merkte op, dat de in lichtingen van den heer Bakker over het hoo ien van het personeel niet juist zijn. Het per soneel is er wel over gehoord en dit moet ook volgens de voorschriften. Het hoofd heeft het met het personeel in de schoolvergade ring besproken, met het resultaat, dat het personeel van 2 van de 3 opleidingsscholen van oordeel was, dat het gebeuren moest en dat van de derde, de school van den heer Zwarteveen, er 2 tegen waren. Het personeel is dus wel gehoord en de overgroote meerder heid was er voor. Overigens maakt spr. bezwaar tegen het geen de heer Bakker gezegd heeft over de ouders, die niet aan de belangen van het kind hebben gedacht. Dit is een miskenning van de beweegreden, die de ouders bewegen bij dergelijke voorstellen. Spr. kon begrijpen, dat de heer Bakker door den brief onplezie rig werd getroffen, omdat daarin het motief van de ouders op den voorgrond staat en het andere in de tweede plaats komt. Het omge keerde zou ook hem sympathiek geweest zijn, maar hij wi' niet zoo ver gaan, door te zeg gen, dat zij, in strijd met de belangen van het kind, het eigenbelang hebben willen die nen. Wanneer de heer Bakker gezegd had: „De Oudercommissie geeft niet weer de mee ning van de ouders", dan was dit voor spr. iets nieuws en zou hij dat ongetwijfeld nader onderzocht hebben, maar B. en W. zijn uit gedaan van het idee, dat de ouders erom vragen. Wat de motie betreft, moet spr. den Raad erop wijzen, dat het vaststellen van de va- cantics is aan B. en W. en niet aan den Raad. Het college heeft dat overwogen, toen het dat besluit nam. Bovendien kon de com missie er zich mee vereenigen, met uitzonde ring van den heer Bakker. De heer Bakker meende, dat hetgeen hij had medegedeeld, voor het college aan leiding zou zijn, datgene te doen, wat in de motie gevraagd wordt. Hij stelt zich voor, dat de commissie, wanneer deze geweten had, dat 't alleen maar een verzoek was van de oudercommissie en niet van de ouders, niet op het verzoek zou zijn ingegaan. Voor B. en W. moet dit aanleiding zijn, om voor dit jaar de motie op te schorten. De voorzitter had dit al toegegeven, maar nu het eenmaal gebeurd is, is de situa tie veranderd en bovendien bereikten hem geen bezwaren uit de kringen der ouders. De heer Van Drunen had steeds aan het schoolhoofd gevraagd, als dit zoo uitkwam, goed te vinden, zijn kinderen wat langer vacantie te geven. Dit was steeds ingewilligd en hij meende, dat in deze richting wel een oplossing kon worden gevonden. De voorzitter zou er geen school hoofd een verwijt van maken, wanneer deze zich in een bepaald geval inschikkelijk be toonde. Om dit tot systeem te formeeren, leek hem niet gewenscht. Spr. wil het nu zoo laten als het bepaald is. De motie werd hierop verworpen. Vóór stemden de soc.-dem. en de heer Van Slingerlandt. Hierop werd de vergadering gesloten. RECTIFICATIE. Bij de behandeling van het adres der fcloemistenpatroonsvereeniging contra den heer Hoek is gister gemeld dat het den voor zitter genoegen deed, dat B. en W. ongelijk hebben gekregen. Dit moet niet zijn den voorzitter maar den heer Van Drunen enz. stemde boerenstand repte kwalijk over het ge val, zooals bleek uit de landbouwpers, doch eenige dag- en weekbladen, o.a. de „N. R. Crt. hernieuwden de aanvallen op ae Ned. veterinaire hoogleeraren en op de regeering. „Die.fabriek had hier kunnen staan", zoo heette het en men vergat er bij te voegen, dat zij óók te Berlijn, waarheen de heer v. d. Berg na zijn Nederlandsch avontuur was gegaan, had kunnen staan. Bovendien werden reeds door een Kamerlid schriftelijke vragen gesteld aan de regeering! Zelfs werd er in de „N. R. Crt." een ge deelte van een aanbevelend attest afgedrukt, afgegeven door prof. Jesus Culebras te Ma drid. Uit het verslag in onze landbouwrubriek van de reis van den heer Benjamins, veehou der te Weesperkarspel, blijkt intusschen héél iets anders. Deze ondernemende boer heeft niet alleen den heer Van den Berg en de „fa briek" bezocht, maar óók de bewuste hoog leeraren, den directeur van het Madrileensche abattoir, een aantal veehouders, enz. Wij hebben geen enkele reden, om te twijfe len aan dit verslag en bovendien drukken wij de vertaling af van de authentieke verklaring der Spaansche proefnemers, welke zij, voor zien van hunne nandteekeningen, hem mee gaven. Daarna blijkt, dat de proeven volko men negatief uitvielen en reeds een jaar gele den werden genomen! Nog vernamen wij, dat de directeur v: het Madrileensche slachthuis den Ned. ge zant aldaar heeft verzocht, een rectificatie te plaatsen in de „N. R. Crt.", terwijl hij tot prof. dr. De Blieck te Utrecht het verzoek ge richt heeft in het „Ned. Tijdschrift v. Dier geneeskunde" een verklaring van hem te wil len opnemen. Hoe dit alles zij, uit alles blijkt o.i. duide lijk, dat de genezing en de voorkoming van het mond- en klauwzeer helaas buiten het ge val staan en dat is jammer, vooral in dezen crisistijd. Overigens is het onverklaarbaar, dat de „N. R. Crt.", welk blad natuurlijk vol komen te goeder trouw zich met dit „middel" heeft ingelaten, een gunstig attest kon publi- ceeren van prof. Culebras, den hoogleeraar, die blijkens zijn door ons gepubliceerde ver klaring het middel waardeloos acht. Echter is er één lichtzijde aan heel dit ge val, nl. dat onze veterinaire wetenschap en ook de desbetreffende overheidsorganen zich nu kunnen zuiveren van een blaam, door sommigen op hen geworpen. Blijft over: het mond- en klauwzeer DE ECONOMISCHE CRISIS. Het bestuur van de Vereeniging voor zui velindustrie en melkhygiëne heeft onderzocht, welke consequenties voor de Nederlandsche zuivelindustrie en melkveehouderij voortvloei en uit de moeilijke oeconomische verhoudin gen die thans vrijwel de geheele wereld bezig houden. Het heeft zijne inzichten ter zake neergelegd in een rapport met enkele omlijn de voorstellen. Het zal dit rapport in een al- gemeene vergadering toelichten en bespreken )op 2 Juli a.s. in de Industrieele Club te Am sterdam. Tot het bijwonen van deze vergade ring zijn verschillende personen, waarvan verwacht mag worden dat zij in het onder werp belang stellen, uitgenoodigd. Voor be langstellenden zijn uitnoodigingskaarten op aanvrage verkrijgbaar ten kantore der ver eeniging, Laan van Meerdervoort 18, Den Haag. MOND- EN KLAUWZEER-PERIKELEN. Onder aat opschrift schrijft het Hbl.: Men vindt in ons blad het relaas van een voortvarenden Nederlandschen veehouder, die naar Spanje is gereisd, om daar kennis te maken met een middel tegen mond- en klauw zeer, uitgevonden door c'.en Nederlander Van den Berg. Over dit „middel" nu is al heel wat te doen geweest! Ongeveer acht jaar geleden werd het in de „Nieuwe Rott. Crt." aangekondigd en een ieder, die bekend is met de geweldige verliezen, welke deze veeziekte welhaast jaar lijks berokkent aan den boerenstand over de geheele wereld, was daardoor verrast. Wel stond en vooral staat men, geleerd door ervaring, sceptisch tegenover alles wat zoo nu en dan wordt aangeprezen als genees middel tegen mend- en klauwzeer, doen mede door een ijverige leclamecampagne voor den heer Van den Berg, zetten sommigen hun twijfel voor een oogenblik ter zijde. spoedig echter ging ook het medicament des heeren Van deri Berg den weg aller gehei me middelen, omdat proefondervindelijk en wetenschappelijk de waardelooshheid ervan zonneklaar was gebleken. Niettemin echter meende een deel der propagandisten niet beter te kunnen doen, dan scherpe en insinueerende verwijten te richten tot de veterinaire weten schap en derzelver beoefenaren, omdat zij het onderzoek van het middel zouden hebben te gengewerkt en beïnvloed uit de overweging, dat het geen wetenschappelijke vinding was. Hoe het zij, de heer Van den Berg en zijn middel verdwenen uit ons land helaas met achterlating van het mond en klauwzeer, "lotdat op Zondag 8 Juni jl. in de N. Rott. Crt." wederom een artikel verscheen, waar van de korte inhoud was, dat den door zijn vaderland verguisden heer Van den Berg thans in Spanje recht was wedervaren. Een koninklijke commissie had met groot succes proeven met zijn middel genomen, de boeren hielden demonstraties voor hem en behandel den hem a!s een apostel, er werden missen voor zijn zieleheil gelezen, de koning en de prinsen kwamen zijn middel bekijken en er werd een fabriek voor hem gebouwd van vier millioen peseta's. De door ervaring sceptischer dan ooit ge KENNEMERI.AND. Zoo zachtjes aan begint de aanvoer van aardbeien op peil te komen, al zitten we nog niet in het drukst der campagne. Met begrij pelijke belangstelling volgt men alles wat voor het welslagen der campagne van be- lang is en met angst volgde men het beloop van het weer, vraag en export. Vooral het weer, want daar hangt veel van af en daar om had men angst voor de droge heette dagen der vorige week en de donderbui van Zondag. Het werd tijd, dat er regen en koeler weer kwam, want anders zou er niet veel van terecht zijn gekomen. De vraag naar aardbeien is goed, al zal de export niet groot zijn. Althans alle6 wijst er op. dat de massa wel voor de fabrieken en het binnenland zal zijn. Het is een verheu gend verschijnsel, dat het binnenland steeds meer voor de consumptie vraagt. Door het gunstige weer komt er veel meer van de vroege aardbeien terecht dan we ver moeden en de laatste dagen gaat de aanvoer der Deutsch Evern dan ook vooruit; Duide lijk is waarneembaar, welk een groote invloed de regen op de kwaliteit der vrucht heeft, de vrucht is veel frisscher en voller en bijgevolg zwaarder. Wat de prijzen der aardbeien betreft, kan men tevreden zijn, hoewel de prijzen er niet op vooruit gaan. Opmerkelijk was, dat de ge heele week de prijzen der aardbeien in Heiloo hooger waren dan in Beverwijk, het verschil was zeker 10 per 100 K.G., hoèwei del aatste 2 dage de prijs vrijwel gelijk was. Over het generaal is er veel vraag naar mooie partijen, die voor consumptie geschikt zijn en die partijen brengen beduidend meer op. De prijzen waren voor vroege aardbeien 3041, late 38—54 en fabrieksprij zen 34-/ 30, per 100 K.G. Aan de groentemarkt was het een en al bedrijvigheid de laatste dagen, dit in tegen- selling mett de laatste dagen der vorige week, toen de handel lam was, een gevolg van het warme weer. Toch is de handel nog niet op dreef en de prijzen niet hoog, voor arti kelen als bloemkool, postelein en spinazie laag, hoewel er over de heele linie verbetering is te bespeuren. Bloemkool, de vorige week waardeloos, gold iets beter, de prijzen varieerden van 1.50—5.50 per 100 stuks. Postelein, de vorige week ook bijna waardeloos, gold nu 0.10—0.20 per kist. Spinazie gold iets beter voor le kwaliteit, de restant was zoo goed als waardeloos; de prijzen waren 0.10 0.65 per kist. Sla werd in alle kwaliteiten aangevoerd en over het generaal was sla duur; de noteering was 0.150.80 per kist. Peen (boswortelen) hebben de vorige week een groote prijsverlaging ondergaan, hoewel de prijs nog niet slecht is; de noteering was 7.5012 per 100 bos. De vraag naar komkommers is vrij goed en de prijzen, voor al yoor le soort, hoog, met prijzen van 7.50—16 per 100 stuks. Asperges wer den in kleine partijtjes aangevoerd en daar de tijd i'erloopen is, was er niet veel vraag. De noteering was voor dik wit 35—44 en dik blauw 18—24 per 100 bos. Snij- en los en de prijs wordt al iets minder, hoewel sperde boonen komen al in mooie partijtjes nog geen kost voor iedereen. De noteering was voor snijboonen 4552 en voor spercieboonen 5560, per 100 K.G. Peulen, doperwten, capucijners, raspers eu tuinboonen werden in beduidende kwantums aangevoerd en de prijs was voor le soort vrij goed. We noteerden voor peulen 15—23, doperwten 10—19. capucijners 12— 22, raspers 2032 en tuinboonen 5 8.50 per 100 K-G. De aanvoer van rabarber was grooter dan de vorige week, de prijzen ongeveer gelijk, varieerend van 4—6.50 per 100 bos. De overige aanvoer onveranderde prijzen. EGMONDBINNEN. Raadsvergadering. Woensdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Onder de ingekomen stukken treffen wij aan: Een verzoek van J- Zwart te Egmondbin- nen om vóór zijn woning een hekje te mogen plaatsen. B. en W. stelden voor verzoeker tot weder opzegging een strookje grond in gebruik te geven tegen 50 cent per jaar omdat het aan dezen weg geen bezwaar voor het ver keer oplevert. De Raad ging hiermee accoord. Het jaarverslag van den Tuinbouwcursus, waaruit blijkt dat werd aangevangen met 23 leerlingen, doch dat in den loop van het jaar een 6-tal den cursus verlieten. De Raad sprak zijn hoop uit dat den volgenden winter ook te Egmond aan den Hoef een dergelijken cursus zal worden opgericht. Van Ged. Staten kwam bericht in dat geen vergunning werd gegeven tot versmalling van het Kerkelaantje, welk verzoek destijds werd gedaan door den heer Bakker, die aan dezen weg een woning wilde bouwen. Ged. Staten adviseeren het Raadsbesluit in te trek ken, zij voeren aan dat de hoofdverkeersweg waarschijnlijk zou worden omgelegd en het Kerkelaantje o.a. zou worden herschapen in een gedeelte van den weg Cactricum— Schoorl. De Raad trok het vroeger genomen besluit in. De gemeentebegrooting kwam met eenige aanmerkingen retour, hieraan zal tegemoet gekomen worden; De Rijksuitkeering volgens het aantal in woners bedraagt over 1930 4309.16. Een verzoek van de Gasstichting om een subsidie te mogen ontvangen minimum ad 50 wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij suppletoire begrooting wordt alsnog geregeld een post subsidie Werkloosheids verzekering ad ƒ120. Alsook dat de winst der bedrijven aan de bedrijven wordt uitge- kekerd om te worden gestort in het Reserve fonds. Het kohier hondenbelasting wijst uit dat 82 honden werden aangeslagen in de 2e klas, waarvoor dus betaald wordt 1 per jaar en 8 honden in de le klas, waarvoor 10 wordt betaald; Besproken werd weer het vraagstuk vak lichamelijke oefening. B. en W. hebben ge tracht een terrein te vinden, maar zijn tot dusver niet geslaagd, de Raad opperde nog eenige mogelijkheden en zullen B. en W. nogmaals uitzien; het meest gewenscht is een stuk grond te Rinnegom, omdat beiden dorpen er gebruik van zullen moeten maken. Omdat 'het lokaal, behoorende tot de O. L. school thans in gebruik is door een klas van R.K. school werd besloten Ged. Staten ont heffing te vragen tot dit lokaal weer vrij zal komen. B. en W. stellen voor over te gaan tot den bouw van een magazijn voor de Gem. bedrijven. Voorheen werd het overcomplete lokaal O. L. school benut, op het oogenblik het brandspuithuisje, dit kan echter niet voortduren. De gemeente bezit een stuk grond achter het transformatorgebouwtje te Egmond aan den Hoef, wat geschikt wordt geacht. Men vermoedt voor ongeveer 600 zulk een gebouwtje te kunnen hebben E>e raad gaat hiermee accoord. De raad besluit de verhoogde huishuur van den dokter door aanbouw van een erker te doen ingaan 1 Juli 1930. Tot slot houdt de voorzitter een uiteenzet ting welke gevolgen de nieuwe wet op de financieele verhoudingen voor deze gemeente zal hebben. Deze wet brengt een wijziging in de be lasting op 1 Mei 1931. Dan zullen in alle gemeenten de plaatselijke inkomstenbelasting zijn afgeschaft, waarvoor in de plaats komt een Rijksgemeentefondsbelasting, volgens een bepaald tarief uitgewerkt. In alle gemeenten zal dus de belasting gelijk zijn, de Raad houdt echter de bevoegdheid de gemeente in te deelen in klasse 1 (ongehuwden aftrek 700, gehuwden f 800); klasse 2 (onge huwden f 600, gehuwden 700) of klasse 3 (ongehuwden f 500, gehuwden 600). De kinderaftrek blijft zooals ze was. Het Rijk nu plaatst alle gemeenten in de eerste klas en dit bedrag wordt gestort in het gemeente fonds, het meerdere wat verkregen wordt door plaatsing in een andere klas of opcenten krijgt de gemeente dadelijk uitgekeerd. Het Rijk blijft heffen 50 opcenten op de ver mogensbelasting, wat ook in het gem fonds komt. Aan de gemeenten wordt nu uitgekeerd wat meer van algemeenen dan wel plaatse lijken aard is, n.I. politie, onderwijs en armen zorg. Hiervoor zond de gemeente staten in over 1926, 27 en 28. De uitkeering geschiedt volgens een wiskunstige formule en komt voor deze gemeente hierop neer, dat niet minder dan 15000 en niet meer dan 21000 zal worden ontvangen. Inmiddels werd *.en voorloopige berekening ontvangen welke aangeeft 17780,65. De uitkeering volgens het aantal inwoners komt thans te vervallen. Tevens vervalt de bijdragen ad- 600 in de jaarwedden Burgem. en Secr., waarvoor echter in de plaats komt een max. bijdrage ad 3000 welke hier geheel wordt ver kregen. Voorts is de-opbrengst personeele belasting voor de gemeente. De gemeente stond voor de pers. belasting in klasse 8, deze belasting is hier echter zeer hoog en bestaat het plan deze te brengen in klasse 7. Voorts kunnen opcenten worden geheven op de ge meentefondsbelasting tot een maximum van 80. B. en W. stelden nu voor in de verordening op te nemen dat opcenten op de gem. fonds belasting zullen worden geheven tot een maximum van 80 en ieder jaar de oncenten vast te stellen, thans wordt besloten tot 30. Voor de pers. belasting de gemeente te brengen in de 7e klas en voor de gemeente fondsbelasting in de 2e_klas (aftrek 600 voor ongehuwden en 700 voor gehuwden). De heer van der Molen vindt de pers., be lasting hier heel hoog en zou liever de ge meente in de 6e klasse plaatsen. De voorzitter antwoordde dat de gemeente nog voor zeer zware uitgaven zit als ver betering wegen schoolbouw en zou het liever nog een jaar aanzien. De heer de Waard merkte nog op dat zij die hier niet als forens kunnen 'worden aan geslagen, wellicht aan te slaan zijn in de bedrijfsbelasting. De voorzitter nam dit gaarne in over weging, een verordening dit regelende, in liet leven te roepen. Dit zal in de volgende vergadering ter sprake komen. De heer Bras meende, dat de gemeente ook opcenten op de vermogensbelasting zou kun nen heffen. [>e voorzitter meende echter dat de ver mogens. die hier grootendeels uit grondbezit bestaan, reeds tamelijk zwaar zijn belast door polderlasten. Hoogheemraadschap enz. De raad ging dan in principe accoord met het voorstel van B. en W. en zal in de vol gende verg;. hg de verordening worden vastgesteld. In de rondvraag bracht de heer Apeldoorn een mondeling verzoek ter sprake van S. Abbo. Deze verzocht de twee boompjes voor zijn woning te mogen leiden. De Raad is éenparig van idee dat dit niet moet worden toegestaan. De heer de Waard dankte den voorzitter voor zijn duidelijke uiteenzetting aangaande de nieuwe regeling der belastingen. Tenslotte werd nog besloten de 2 bochten in den Vennewatersweg bij G. Bommer te doen bestraten. Hierna sluiting der vergadering. Bij gelegenheid van het Patroonfeest werd Woensdagmorgen om 10 uur een plech tige pontificale Mis opgedragen in de keurig versierde kapel op den Adelbertusakker. De Mis werd opgedragen door Monseigneur Taskin, praesis. Presbiter Assistens was Deken Rengs te Alkmaar, Diaken Pastoor van Meeuwen te Heiloo, Subdiaken Rector van den Burg te Bergen, Ad Mytram Pater Pepels te Egmond aan Zee, Ad Kandal, Rector Verver te Bergen, Ad Pallum Kap. van Kester te Heiloo, Thur Kap. Olsthoorn te Bergen, Ceremoniarius Pastoor Roovers te Rinnegom. Het weer was gunstig zoodat zeer velen naar den akker trokken, onder de aanwezigen merkten wij zeer veel geestelijken, alsook de leerlingen van het lyceum te Alkmaar. Door Mgr. Taskin werd een toepasselijke toespraak gehouden. Om drie uur werd een lof gehouden door pastoor Roovers. A.s. Zondag om 2 uur zal men ter plech tige viering in optocht met muziek naar den akker trekken. CLASSIKALE VERGADERING VAN DE CLASSIS ALKMAAR. Woensdag werd in de consistoriekamer van de Groote Kerk de jaarlijksche vergade ring gehouden van predikanten en ouderlin gen, afgevaardigden van de gemeente in de classis Alkmaar. Tegenwoordig waren 21 predikanten en 23 ouderlingen. Met gebed werd de vergadering door den voorzitter ge opend, die verder de aanwezigen welkom heette. Hij sprak van de geringe opkomst en meende, dat die te wijten was aan de vele vacanten en de verandering der'tijden, die medebrachten veel meer vergaderingen dan vroeger en misschien minder belangstelling, gelijk we dat zien ook dan, wanneer stoffe lijke belangen in het spel zijn. 't Is echter goed, om andere dingen achter te stellen bij de gelegenheid om elkander te ontmoeten, wijl daardoor het gevoel voor éénheid wordt versterkt van eenheid, die we, ondanks de groote verdeeldheden, moeten gevoelen als vertegenwoordigers van de Ned. Herv. Kerk. Die eenheid moeten we beleven, door samen te zijn, samen te spreken, boven alles wat verdeelt. Dan alleen kan er kracht uitgaan. Den 24sten Juni is het 300 jaar geleden, dat Gustaaf -Adolf zijn land verliet, om te verdedigen het zoo verdeelde protestantisme, dat bij zijne verschijning de eenheid tot stand kwam, die de overwinning bevocht. We moeten in onzen tijd de oogen open houden voor de groeiende macht van Rome. 't Eenige wat we moeten hebben is, dat we ons bewust zijn van ons protestantisme en zoo moeten we elkander zien als één in wat we dienen, daardoor wordt de geest gewekt, daardoor komt kracht in het besef van gees telijke eenheid. Tegenover de groeiende macht van Rome moeten we 't besef hebben dat we iets zijn, 't besef van onze verantwoordelijk heid voor hetgeen in het nieuwe Zuiderzee gebied zal geschieden, waar we de nieuwe bewoners moeten helpen, helpen door ons geloof en het practische werk, dat door ons geld kan worden gedaan. Geeft aan het Zui- derzeefonds uwe krachten, geeft ze bovenal aan onze kerk, die nog altijd onze volkskerk is. De benoemingen voor het Classicaal Be stuur hadden den volgenden uitslag: tot le den werden benoemd de predikant dr. J. van Beek en de ouderlingen K. Spaan en J. Hor ten, tot quaestor ds. P. Groot Jzn., tot se cundi de predikanten J. Deetman, H. A. En klaar en de ouderlingen A. Ohlen en W. Rampen, terwijl ds. IJ. van Djk werd be noemd tot secundus van den scriba-quaestor. Ook de behandeling van de synodale voor stellen is het volgende op te merken: gunstig adres werd uitgebracht over eene wetswijziging, waardoor het mogelijk zal worden, dat bij de benoeming van leden van de commissie van voordracht voor de benoe ming van hoogleeraren in de godgeleerdheid vanwege de Ned. Herv. Kerk de Provinciale Kerkbesturen niet zijn aangewezen op hun eigen leden, maar dat de keuze ook kan wor den gedaan uit de dienstdoende predikanten van het provinciale rapport; eveneens over eene wijziging, waardoor duidelijker wordt bepaald, dat leden, die ge plaatst zijn op de kiezerslijst hunner gemeen te, geen stemrecht in die gemeente hebben, wanneer ze die hebben verlaten; eveneens over eene jvijziging. die bepaalt, dat,ajs een pretfyfcmf g^ozeajsjotj.dyan een der Kamers der Staten-Generaal of van de Provinciale Staten, hij zijn ambt moet neerleggen, niet, zooals het oude reglement voorschrijft, bij de aanneming, maar bij de aanvaarding van het lidmaatschap; eveneens eene wijziging, waardoor wordt bepaald, dat, zoodra eene nieuwe gemeente erkend is, het Classikaal Bestuur er voor zorgt, dat met den meesten spoed ouderlin gen en diakenen worden benoemd en de ver-* eischte stappen doet tot aanstelling van be heerders van de financiën der gemeente (dit met het oog op het Zuiderzeegebied, opdat de gemeente zelf het recht heeft, om uit te ma ken, hoe zij haar beheer wenscht te regelen); eveneens eene wijziging, waardoor eene gemeente, die niet voldoet aan het reglement op de predikantstractementen, zich niet de hulp van een hulpprediker kan verschaffen; zoo ook, om diakenen te vergunnen, met goedkeuring van het Classikaal Bestuur, het batig saldo der rekening tegen behoorlijke rente en aflossing aan de plaatselijke kerke- kas te leen te geven; Belangrijk vooral is de voorloopig door de Synode aangenomen wijziging in de regie-* menten, door de commissie voor diaconale armenzorg in de Ned. Herv. Kerk, die buiten het wettelijk verband met de kerk staat, in dat verband op te nemen. Onder de buitengewone voorstellen, die ter tafel kwamen was een voorstel van den Ker- keraad van Tiel, om aan de Synode te ver zoeken de regeering te vragen den Goeden Vrijdag op te nemen onder de algemeen er kende Christelijke feestdagen. Met groote meerderheid werd besloten dit voorstel aan de Synode toe te zenden, terwijl een voorstel,' om den datum voor de Classikale vergade ring te veranderen geene meerderheid kon verkrijgen. Een voorstel was ingekomen van den We reldbond der Kerken, om adhaesie te betui- gen aan een in zijn bestuursvergadering te Avignon, 1921 Sept. 1929, opgestelde ver klaring in verband met het Kellogg-pact,' waarvan de laatste alinea luidt: „Wij doen een dringend beroep op de respectievelijke autoriteiten van alle Christelijke gemeen schappen om op onomwonden wijze te ver klaren, dat zij geen oorlog zullen aanmoedi gen of op eenige wijze steunen, indien de re geering van hun land heeft geweigerd een bona fide aanbod te aanvaarden om het ge schil aan arbitrage te onderwerpen. Met algemeene stemmen werd hiermede in stemming betuigd. De officieele vergadering werd met gebed door den voorzitter gesloten. Des namiddags hield ds. mr. J. L. N. Zit- linger Molenaar, van Warmenhuizen, eene lezing over het onderwijs: „Weldadigheid en Armenraad", waarvan in deze courant reeds eerder een verslag is opgenomen, toen die* zelfde rede in zijne standplaats werd uitge* sproken in den loop van dit jaar. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 Juni. Oroote Kerk, voorm. 10.30 uur, Ds. Deet* man. Avond 6 uur, Ds. Hak. Kapel, voorm. 9 uur, Jeugddienst, Ds. Hak. 10.30 uur, Ds. Verwaal. Schaalcollecte Bijbelgenootschap. E vangeliscluLuthersche Kerk, voorm. 10.30 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, Ds. Westra. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, vin. 10.30 uur, prof. dr. van Mourik Broekman, Breda. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, Ds. J* H. Donner te Broek op Langendijk. Heilig Avondmaal. 6 uur, Ds. J. H.- Donner. Hei lig Avondmaal en Dankzegging. i Collecte algem. doeleinden. Hersteld Apostolische Gemeente, Tousi, saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam 4.30 uur en Woensdagavond 7.30 uur dienst LEGER DES HEILS. Zaterdagavond 28 'Juni groote Opem luchtbijeenkomst op de Steenenbrug. Zondag 7 uur sm. Bidstond. 10 uur sm. Heilingsdienst. 3.30 uur n.m. Open 1 uchtsamenkomst bij den Kattenberg. 8 uu'r 's avonds bijeenkomst in de zaal op den Limmerhoek. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeente. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. Bax. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Rechtz. Ned. Herv. Evangelisatie „Marei, natha", voorm. 10.15 uur, de heer Dun, van Alkmaar. Collecte voor het Bouwfonds. Vrije Evangelische Gemeente, Komlaan 13 huize Berkenhof, voorm. 10.15 uur de heet C. v. Hekeren, van Oterleek. 's Avonds geep dienst. EGMOND-BINNEN, 10.15 uur, Ds. No bel. I EGMOND AAN ZEE, 10 uur, Ds. Roo. bol. GROOTSCHERMER, geen dienst.7* GROET, 7.30 uur, Ds. Boeke. Vrije Evang. gem. zaal van K. Pijs, naift, 3.30 uur zomertijd, de heer C. v. Hekeren, van Oterleek. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal, 10 uur, Ds. Wierin- ga. van Purmerend. HEERHUGOWAARO, nm. 3 uur, Deetman. KOEDIJK, 6.30 uur, Ds. Deetnjan. LIMMEN, 10 uur, Ds. Baar. OTERLEEK, geen dienst. OUDORP, 10 uur, Ds. Groot. OBDAM, 10.30 uur, Ds. Kruizinga. DE RIJP, geen dienst. SCHERMERHORN, 10 uur, Ds. Boeren- donk. SCHOORL, geen dienst, zie Groet. """Ij STOMPETOREN, 10.30 uur, Ds. Heep. Evangelisatie, vm. 10.15 uur, de beer E. de Witt, van Noordwijk aan Zee. UITGEEST, Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur, Ds. van Peursem. De eerstvolgende doopbeurt is bepaald op 6 Juli a.s. Evangelisatiegebouw Sedeur: Zondagmor gen 10 uur, de heer A. Donker van Koog a. d. Zaan. 11.30 uur, Zondagsschool. Woensdagavond 7.30 uur Bijbelbespre king door den heer A. Donker van Koog a. d. Zaan. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, Ds. Zil- linger Molenaar. WINKEL, 10.30 uur. Os Boeke. Koorj ngjr - V- Ds

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7