fllkmaamhe Cinrait. Buitenland Binnenland Handen! twee en dertigste Jaargang, Juni Londeissch aanteekenboeh. No. 149 Van onzen Londenschen Correspondent. De voortvarende „Underground". en vo°rbeeldige instelling. r 16 Juni 1930. De „Underground" van Londen wekt te recht bewondering bij landzaat en bij vreem den Geen steden, op dit en op het andere halfrond, kunnen in haar ondergrondsche spoorwegen de vergelijking met die van Londen doorstaan. En wanneer men waar neemt hoe er altijd wordt gewerkt, verbeterd en vernieuwd aan deze spoorwegen en sta tions in den buik van Londen, dan kan men concludeeren dat de heeren aan het hoofd der onderneming hun voorsprong wenschen te behouden. Want dat is een feit, zij zijn nooit voldaan over hun stelselhoe voortvarend de veranderingen ook zijn, hoe kostbaar de con structies die zoo juist zijn uitgevoerd, men zint al weer op middelen om dit ontzag- wekkende verkeersmonster nog weer beter aan zijn doel te doen beantwoorden. Sedert 1-1° dat was 't einde van den oorlog is ai het rollend materieel vernieuwd, zijn lijnen aanzienlijk verlengd en zijn de belang rijkste stations verbouwd op een wijze, die ze superieur heeft gemaakt aan alles wat de wereld op dit gebied kan laten zien. De „Underground" is een van de bezienswaar digheden van Londen, die het publiek uit bui- üenlandsche steden jaloersch moeten maken. 'Ik weet bij ervaring dat het station van Pic cadilly de diepste bewondering van vreemde Hingen gaande maakt. Het heeft voor hen en trouwens voor den Londenaar even goec de attracties van een kijkspel van hooge orde. De maatschappij heeft er een half mil- üoen pond aan besteed. En de opening is mog zoo recent dat ook voor den bewoner yan Londen het nieuwe er nog niet af is. Geen onderneming is zoo up to date en zoo ontvankelijk voor de nieuwste denkbeel den op alle gebied dat haar aangaat (en daar toe behoort b.v. reclamekunst, die in Londen een lusteloos bestaan zou hebben indien de Underground er niet was). Dezer dagen is juist bekend gemaakt dat het drukke station van Leicester Square een zelfde gedaante wisseling zal ondergaan als Piccadilly bereids heeft ondergaan. Dat werk zal ook weer bijna een half millioen pond sterling eisChen. Aan deelhouders van de maatschappij die slechts een bescheiden rente trekken van hun belegging zullen wel eens denken dat dit i station, die voor vernieuwing wordt aange wezen, best nog een kwarteeuw of zoo mee kunnen. Maar de geest, die de leiding bezielt, ziet vooruit en de Underground-menschen beseffen bovendien dat zij de „goodwill" van het publiek noodig hebben terwijl het lands bestuur zekeren invloed kan doen gelden voor handhaving van den meest doeltreffen- den dienst. Het nieuwe station van Leicester Square zal volgens dezelfde beginselen worden inge richt als die, welke hebben gegolden voor de nieuwe stations bij de Bank van Engeiand en yan Piccadilly Circus. Het bovengrondsche deel, waar de zaal voor den kaartjesverkoop (booking hall), de ingangen en de toegangen tot de liften zijn, gaat er verdwijnen. Dit alles komt onder het straatoppervlak, waar een groote ronde ruimte komt, met étalages van winkels in het rond, met „batterijen" plaats- kaart-automaten en in het midden van de ruimte de op en neer gaande escalators (trappen die met u afdalen of opstijgen en die electrisch worden bewogen). Ook bij Hyde Park zal zulk een station komen. Daarbij werkt men dan nog plannen uit voor uitbreiding van het net, waarvan de kosten worc i geraamd op 13.000.000 pond sterling. Deze enorme ondergrondsche wer ken getuigen dat het vertrouwen in de toe komst van Londen ongeschokt blijft. En het verschijnsel moet wat raadselachtig zijn voor vreemdelingen, die in grooten getale op het Londensche seizoen afkomen en die onder den indruk van de berichten over de malaise in het land geneigd zijn sympathiek te treuren over de verscheidene welvaart van Groot-Brittannië. Vernieuwings-rage. De vreemdelingen, die in dezen tijd naar Londen komen, moeten zich afvragen hoe de herbouwingen op grootsche schaal in de City en het West End te rijmen zijn met de .verhalen van slapte en inzinking van handel en industrie. Niet alleen worden met bijna koortsachiigen ijver nieuwe handelspaleizen in dien mooien blanken Portland-steen opge" richt, maar op den duren grond van het West End verrijzen ook reusachtige flat-blokken, die om den hoogen huurprijs alleen door de zeer welgestelde menschen kunnen worden bewoond. Toen een Amerikaansch architect eenige jaren geleden op de grens van de City en net West End een hoog kantoorgebouw op richtte, Bush House, werd dit door velen een overijlde proefneming geacht. Inmiddels heeft dit House (dat men Londens eersten wolkenkrabber noemde, hoewel het a 1 Ier- mi tut de allures van de New-Yorksche heeft) er twee vleugels bij gekregen, die tezaam de dubbele kantoorruimte verschaffen van ntt middengebouw. De huurders hadden de nedenverdiepingen al betrokken voordat e bovenverdiepingen gereed waren. Het v - beeld van Bush House wordt inmiddels m andere belangrijke deelen van de stad v gezet. Wij hebben Adelaide House gekregen met zijn prachtigen daktuin, hoog b°ven 6at drukke en rommelige deel van den Theems waar de Batavierbooten aanleggen en men „the Pool" noemt. Veel verder naar het Westen verrijst aan de boorden der rivier ander pyramidaal blank kan^oor^e i?ux^ I in en Thames House heeft gedoopt. Tusschen deze twee gebouwen in, op de plaats vóór den oorlog het bij vreemdehngen goed 1 rekende „De Keyser Hotel" was gevestigd, een gebouw dat na oorlogsdienst te li ben gedaan door de zeepfabrikanten i hulme en Co. voor kantoor werd gebruikt, zal straks uit de puinhoopen van dit gebouw een nieuw zakenpaleis oprijzen. Dat andere vermaarde hotel, de Gecil, wordt óf afgebro ken om er een machtiger, moderner, doeltref- lender gebouw neer te zetten, öf men gaat het zoo grondig veranderen dat het oude gebouw niet meer zal zijn te herkennen, althans in wendig niet. De Canadian Pacific Railway heeft laten weten, dat deze maatschappij een hotel van minstens 1000 kamers wil bouwen i Trafafalgar Square. Een oude winkelmaat- schappij gaat verder Westwaarts en gaat een warenhuis en een flat-blok (voor het perso neel) bouwen aan het park-einde van Oxford- u j Gansche pleinen zijn of worden her bouwd. En als men zoo voort gaat zal Lon den spoedig als onherkenbaar zijn voor hen, die de stad 'n tien jaar geleden voor het laatst hebben gezien. Het moge een oppervlakkig verschijnsel zijn deze bouwlust en ver nieuwingsrage en als bewijs van welvaart moge het zwak zijn, een feit is nochthans dat iemand er voor moet betalen. Gemengde baden in het Park. Deze dag, Maandag 16 Juni, moet een „datum worden voor de maatschappelijke geschiedenis van Londen. Want het is de eerste dag van de gemengde baden in de Serpentine. De eerste officieele dag dan. Want er moeten heimelijke gemengde bad- partijtjes hebben plaats gehad van het oogen- blik af dat Koningin Caroline 20.000 pond sterling uit haar eigen beurs betaalde voor den aanleg van dit water in Hyde Park: dat gebeurde in 1730. De geschiedschrijvers van het vermaarde water vertellen dat in den heeten zomer even voor den oorlog de menschen bij maanlioht in de Serpentine baadden, alle verboden van het departement van Openbare Werken ten spijt. De eenvoudige en gezonde denkbeelden van minister Lansbury, die de gemengde baden in het park officieel maakten, hebben veel verzet ontmoet bij de in het land ruim vertegenwoordigende geesten, die niet toe gankelijk zijn voor noviteiten en die er op ge steld' waren dat Hyde Park zijn „karakter" zou bewaren. Het was moeilijk uit te vinden wat dat „karakter" was. Hoe het zij, de mi nister beeft zijn zin gekregen hoewel niet de medewerking van Ohurchill aan wien hij gekscherend had voorgesteld dat hij de zwemgelegenheid zou openen omdat hij er de aangewezen man voor was, getuige zijn weergalooze duiksprongen in het politieke water. Men heeft ook ruim zijn ongerustheid ver tolkt over het mogelijk ontsierende effect van het badpaviljoen, dat voor het doel moest verrijzen. Maar dit paviljoen is een prettig gebouw geworden dat „het karakter" van het park of van de omgeving van de Serpen tine allerminst heeft bedorven. Het gebouw kost 4250 pond sterling en de ongelijkheid der geslachten wordt er in betoogd door het feit dat er 140 kleed- of ontkleedkamertjes zijn voor mannen en40 voor vrouwen Daar zal de Bond voor Gelijkstelling van Man en Vrouw zeker nog tegen op komen. HET BRUSSELSCHE SCHANDAAL. Nog drie belastingambtenaren aangehouden. In verband met het sensationeele schandaal van belastingontduiking, gepaard met om- kooping van inspecteurs der recherche in de Brusselsche mondaine nachtgelegenheid Merry Grill vernam het Hbld., dat het parket gisteravond nog drie belastingambtenaren heeft doen arresteeren, die tot opdracht had den de belasting op den spelinzet te innen, en zich in verband hiermee eveneeens lieten om- koopen, zooals uit de verklaringen van den eigenaar der zaak, van zijn boekhouder en uit een onderzoek der boekhouding is ge- bleken. Een der gearresteerden heeft bekend, de anderen, onder wie een afdeelingschef, loo chenen hun schuld. DE TAALSTRIJD IN BELGIE. De Brusselsche berichtgever van het Hbld. meldt: Tot dusver werd het onderwijs in het eenige Rijksinstituut voor Veeartsenijkunde uitslui tend in het Fransch gegeven, alhoewel de landbouw voornamelijk in de Viaamsche ge westen wordt beoefend. Na de jarenlange protesten van Viaamsche zijde is thans besloten tot de oprichting van een tweede school met het Nederlandsch als voertaal. CONGRES DER RUSSISCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Nadat een reusachtige demonstratie in de straten van Moskou was gehouden, waaraan delegaties uit alle republieken der Sovjet- Unie deelnamen, werd gister in het Groote Theater het Zestiende Congres der Russische Communistische Partij geopend met een rede van Stalin. Het Congres werd bijgewoond door ongeveer 2000 afgevaardigden. Er werd een presidium gekozen, bestaande uit 40 personen. Vervolgens voerde Kalinin het woord namens het Centraal Comité der Sov jet-Unie. Kalinin weer er in zijn rede op, dat de huidige economische crisis nog niet heeft bewezen, dat de gevolgde koers verkeerd zou zijn. Een vertegenwoordiger van het Roode Leger betoogde, dat het Roode Leger de ver gelijking met elk ander leger in Europa kon doorstaan. PRINS TAKAMATSU TE LONDEN. Prins Takamatsu, de tweede broeder van den keizer van Japan, kwam gistermiddag vergezeld van zijn gemalin, te Londen aan, voor een officieel bezoek aan den koning en de koningin. De prins heeft de ordeteekenen van de Rijzende Zon van Japan meegebracht^ om den koning aan te bieden. Toen de koninklijke bezoekers Doyer Har,- riour per stoomschip „Maid of Kent" bereik ten, werden door de kustbatterijen saRiitfr schoten gelost, terwijl vliegtuigen boven de haven cirkelden. De hertog van Gloucester begaf zich aan >oord, waar hij den prins en de prinses na mens den koning verwelkomde. Aan het Victoria Station te Londen wer den de prins en de prinses door den hertog van York en prinses Mary begroet, terwijl verder aanwezier waren de premier, de minis ter van buitenlandsche zaken en de minister van hinnenlandsche zaken. Een groote menigte had zich voor het station verzameld. De koninklijke bezoekers zullen de gasten van den koning en koningin zijn tot Zater dag a.s., daarna zullen zij in Claridge-Hotel, als gasten der regeering verblijven, tot hun vertrek op 10 Juli a.s. EEN WETHOUDER DIE EIGEN VOORDEEL ZOCHT. De stad Berlijn heeft thans beslag laten leggen op de bezittingen van de weduwe Busch, als eenig erfgename van den over leden wethouder BusCh, die zijn vermogen zou hebben vergaard door corruptie practij ken ten nadeele der gemeente. ORKAAN BOVEN BUFFALO. Gistermiddag werd Buffalo (N.Amerika) plotseling overvallen door een orkaan, die een snelheid had van ongeveer 60 mijlen per uur. In de stad werd door den hevigen storm groote schade aangericht. E heerschte een duisternis, alsof de nacht begon te vallen en hevige stortregens ontlastten zich boven de stad, zoodat weldra verscheidene straten on der water stonden. Een der havendammen in het Erie-meer werd weggeslagen, waardoor drie visschers om het leven kwamen. VLEESCHVERGIFTIGZNG. Te Gheel in de provincie Antwerpen zijn een groot aantal menschen vergiftigd door het eten van bedorven gehakt vleesch. Twee van hen, een landbouwer en zijn zuster, zijn reeds overleden. De vleeschhouwer, die het vleesch had verkocht, is gearresteerd, zegt de N.R.Crt. SPRINKHANEN IN OOSTENRIJK. Een trein bleef steken. De Weensche bladen melden, dat op den spoorweg NeustadtEggendorf, de lijn naar Hongarije van den Zuidelijken spoorweg, Woensdagavond een zwerm sprinkhanen is neergestreken, die verkeersstoringen heeft veroorzaakt. Steeds nieuwe zwermen lieten zich op de lijn neer en werden door de trei nen verpletterd, totdat een trein bleef steken. De vrijwillige brandweer van Wiener Neu stadt is te middernacht uitgerukt om den weg vrij te maken. De opruiming der sprink hanen had plaats door de rails met benzine te begieten en in brand te steken. Donderdag morgen werd geconstateerd, dat de sprink hanen de langs den spoorweg liggende vel den hadden kaalgevreten. EEN BANKSCHANDAAL TE PARIJS. Een nieuw bankschandaal heeft geleid tot gevangenneming der directeuren van een Parijsche particuliere bank, met name Ca- thala en Pingrin. Zij worden van verduiste ring van effecten beschuldigd. Het passief beloopt ongeveer 10 millioen frank. NOODWEER OP IJSLAND. Naar uit Reykjavik gemeld wordt is gister avond tegen het einde van het feest op de Tingvalla-vlakte, waarmee de viering van het 1000-jarig bestaan van het parlement werd ingezet, een storm losgebroken, waardoor een aantal kleine tenten omver woei. In den laten avond begon het plotseling hevig te sneeuwen. Iedereen trachtte zoo spoedig mogelijk per auto naar Reykjavik te komen. Het plotseling opbreken van 40.000 men schen, die zich Donderdag op Tingvalla- vlakte hadden verzameld, geleek op de wilde vlucht van een leger. EEN VIERVOUDIGE MOORDENAAR VRIJGESPROKEN. Ontoerekenbaar verklaard. Zia Woetsjiterna, de 'bediende van den Al- baneeschen gezant te Praag, Zena Beg, die den moordenaar van zijn meester in de recht zaal te Praag doodgeschoten heeft en later in den trein tussdhen Uskub en Mitrowitsja nog eens drie personen gedood heeft, is als ontoerekenbaar vrijgesproken. Hij wordt ver pleegd in een inrichting voor zielszieken te Belgrado. Zijn broer Jaspa, die van medeplichtigheid beschuldigd was, is eveneens vrijgesproken NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS- BANK N. V. GEVESTIGD TE AMSTERDAM. Aan het jaarverslag over het 2e boek jaar ontleenen wij het volgende: Het tweede boekjaar heeft gestaan in het teeken van consolidatie en rustigen opbouw, hetgeen uit onderstaande cij fers moge blijken: Crediteuren, deposito's en spaargelden 31 December 1928 16.030.307. Idem 31 December 1929 18.700.404.—. Uitstaan crediet aan cliënten 31 De cember 1928 13.113.095. Idem 31 Dec. 1929 13.548.365.—. Totaal werden gedurende de verslag periode verleend: 796 credieten beneden f 10.000.— tot een gezamenlijk bedrag van 1.89*.890 of gemiddeld 2380; 98 ci edieten boven 10.000.— tot een ge zamenlijk bedrag van 1.457.500. of gemiddeld 14.872; 894*credieten tot een gezamenlijk bedrag van 3.352.390. of gemiddeld 3.750. Er is reden om met tevredenheid op de bereikte resultaten in het afgeloopen jaar terug te zien. Moest men in het eerste boekjaar (loopende over twee kalenderjaren) na de noodig geachte af schrijvingen en reserveeringen afsluiten met een verliessaldo van 23.951.48,'nu wijst de winst- en verliesrekening na af schrijving v. 25.552.41 (v. j. 24.510.34) op inventaris en safe-inrichtingen, bene vens van 14.019.28 (v. j. 12.010.56) op oprichtingskosten en Goodwill en eene reserveering tegen bedrijfsrisico's van 20.000.— (v. j. 15.000.een winst saldo aan van 33.278.08. De balans bevat de volgende cijfers: Actief. Kas en kassiers 1.196.039.—, effecten en belangen bij bevriende in stellingen 406.376.—, prolongatie, On Call en voorschotten op effecten gegeven 3.922.999.—, rekening-courant debiteu ren en gediscont. accepten 15.654.397.—, bank-accepten 495.913.—^ Vreemde valuta 164.052. Saldo nog te leveren en nog te ontvan- se debiteuren 160.473.—, ingekochte gen fondsen en valuta 32.944.—, diver- onderpanden 72.335.inventaris en safe-inrichtingen 278.000.verlies saldo 1927/1928 23.951.—. Te vorderen intrest, provisie en onkosten 62.649. diversen 136.822. Passief. Aandeelenkapitaal 1.260.000. 5 obligatieleening 249.650.ban kiers 216.075.prolongatie en call- gelden 729.500.crediteuren, deposi to's en spaargelden 19.451.508.depo sito's met effectenonderpand 167.301, diverse crediteuren 208.110.Te be talen wissels 45.986.Af te rekenen incasso's 156.625.en diversen 88.919.winstsaldo 1929 33.278. De winst- en verliesrekening geeft aan Debet. Onkosten en salarissen 989.781.—, afschrijvingen 39.572.reserveering tegen bedrijfsrisico's 20.000.winst saldo 1929 33.278.—. Credit. Intrest 655.858.provisie 406.844.diversen 19.929. CONGRES VAN PATROONS IN DE BOUWBEDRIJVEN. Woensdag werd te Enschede het congres gehouden van 'den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland. Des morgens werden de bestuursleden door het gemeente bestuur officieel ontvangen. In de vergade ring werd tot voorzitter herkozen de heer B v. Eesteren uit Den Haag. Van den landelij ken bond van bouwvakarbeiders in Neder land was een verzoek ingekomen om toetre ding tot de landelijke collectieve arbeidsover eenkomst. De federatie is indertijd partij ge weest bij de samenstelling der overeenkomst. Zij heeft zich daaraan evenwel onttrokken, doch wegens verandering van inzicht heeft zij thans weer besloten te trachten bij deze overeenkomst te worden betrokken. Door het congres werd besloten die federatie niet weer tot de landelijke overeenkomst toe te laten. HOOFDDIRECTEUR GASFABRIEKEN Het Hbl. verneemt, dat dr. Terneden niet voornemens is vrijwillig zijn ontslag als hoofddirecteur der gemeentelijke gasfabrie- ken te Amsterdam aan te vragen. Deze zaak zal nu allereerst in de Commissie van Bij stand voor de gemeentebedrijven worden be handeld. In de gistermiddag gehouden vergadering der Commissie van bijstand voor dè bedrij ven is behandeld een concept-voordracht van B. en W. om aan dr. Terneden, hoofddirec teur der gemeente-gasfabrieken, ontslag te verlenen. Deze zaak zal spoedig in comité- generaal van dén Raad worden besproken. BIG CHIEF WHITE HORSE EAGLE. The Big Chief, de Wit Paard Adelaar, heeft gistermiddag een boottocht door de Amster damsche havens gemaakt. In den namiddag werd een thee in het Carlton Hotel gehouden, waar de oudbestrij der van onze Atnerikaansche kleurgenooten onder het genot van eenige sandwiches en petits-fours een kleine voordracht zou houden over zijn veel-bewogen verleden DE FEESTEN TE LEIDEN. Woensdagavond heeft het Leidsche Mu ziekkorps onder leiding van zijn directeur den heer Joh. C. Geyp, op de ter gelegenheid van de lustrumfeesten fraai geïllumineerde Ko renbeurs een concert gegeven, waarvan door een groote menschenmenigte is genoten. In de binnenstad was het wederom zeer druk. Ver scheidene vreemdelingen, die ter gelegenheid van de optocht in de stad waren gekomen, zijn des avonds gebleven om de feestverlich ting in oogenschouw te kunnen nemen. Het lunapark heeft naar de Tel. verneemt goede zaken gemaakt. Het was er veel druk ker dan Dinsdagavond en jong en oud heeft er naar hartelust in opgewekte stemming vol op van de kermisvreugd genoten! Gistermiddag heeft de tweede opvoering plaats gehad van het lustrum-waterfeestspel „De Vliegende Hollander". Tevens hadden er groote kindersportfeesten plaats op een ter rein aan de Wilhelminabrug. Er werd door een groot aantal kinderen aan deelgenomen. De jeugd bekampte elkaar o.a. in hoepelwed strijden, touwopwinden, hinkelen, blokjes- rapen, driebeenioopen, zakloopen, ringsteken per fiets en hardloop-en. Er waren fraaie prijzen beschikbaar, waar door de animo voor den strijd vanzelfspre kend zeer groot was. Na afloop maakten de kinderen met muziek een tocht door de stad. ENGELSCHE INGENIEURS EN SCHEEPSBOUWERS IN AMSTERDAM. Gistermorgen om 10.15 arriveerden de Engelsche ingenieurs, leden van het instituut voor ingenieurs en scheepsbouwers in Schot land, en van het instituut voor ingenieurs en scheepsbouwers aan de Noord-Oostkust aan het Centraal station voor een bezoek aan Am sterdam en meer in het bijzonder aan Werk spoor en de Amsterdamsche Droogdok-mij. Het gezelschap werd aan het station ont vangen door den heer Freenenga, directeur der Amsterdamsche Droogdok-mij. Een ge deelte der Engelsche gasten ging door naar Marken en Volendam. In twee gedeelten werd een bezoek gebracht aan Werkspoor en de Amsterdamsche Droogdok-mij. In het IJpavillioen verzamelden zich de beide groe- Ïen tot den lunch, aangeboden door den gast- eeren van den dag, het scheepvaartmuseum te Amsterdam en het koninklijk instituut voor ingenieurs. ELECTRO-MAGNETISCH ONDERZOEK IN HET SMAL-WEESP. Dezer dagen werd door de politie te Weeep, naar aanleiding van nieuwe geruchten, wel ke haar ter oore waren gekomen in verband met den op 29 April j.1. in het Gein ge pleegden moord, een bewoner dezer gemeente aan een herhaald verhoor onderworpen. Dit geschiedde niet omdat men hem van den moord verdacht, doch omdat hij in kennis staat tot personen, van wie men gaarne na dere bijzonderheden wenschte te vernemen. Bij die verhooren vernam de 'politie o.a., dat een jeugdige fabrieksarbeider alhier, op een zekeren avond een voorwerp naar ver ondersteld werd een revolver in de Am sterdamsche vaart (het Smal Weesp) gewor pen zou hebben. In verband hiermede werd =an de recherche te Amsterdam verzocht, ter Dr. H. NANNING'S HAEMOFERRIN Bloedvonmend versterkingsmiddel. 2.60 p.Vi flesch. ƒ1.60 p Vz flesch piaatse een onderzoek in te stellen. Dit on derzoek heeft gistermiddag plaats gehad Een Amsterdamsche politieboot arriveerde in het Smal Weesp voor hotel „De Roskam"; een toestel werd opgericht en de electro-mag neet aan het werk gezet. Langs de beidt oevers werd herhaaldelijk de bodem afge zocht. Tal van voorwerpen kwamen boven water, welke echter met den moord niets uit staande konden hebben. Een glimmend* deurknop scheen ten slotte eenige genoegdoe ning te geven; de bewuste jeugdige fabrieks arbeider werd althans van zijn werk gehaald en bij de politieboot gebracht. De door hem afgelegde verklaringen gaven de jpolitie evenwel nog niet veel houvast. Het electro- magnetisch onderzoek werd echter gestaakt en de politieboot voer terug naar Amsterdam. De Weesper politie zet inmiddels hare na sporingen voort. MINISTERIEEL BEZOEK AAN DE „ZEVENMIJLS". Na minister Reijmer en na minister Ver. schuur zal nu de minister-president Jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck een bezoek aan de Ze- venmijls-tentoonstelling brengen en wel Za terdagmiddag a.s. VACATURE SCHOOLHOOFDEN IN FRIESLAND. De gemeenteraad van Schoterland verleen, ■de op verzoek eervol ontslag aan school hoofden te Heerenveen, St. Johannesga en Bontebok, waardoor het aantal vacatures in die gemeente tot 6 is geklommen. KINDERVERLAMMING. Nog drie gevallen te Gouda In den loop van Dinsdag en Woensdag zijn in totaal in Gouda nog drie gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Het to taal aantal gevallen is daarmee gestegen tot GEMEENTERAAD VAN SLEEN. In dé Woensdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad is besloten, niet te voldoen aan de wenschen van den Minister van BinnenlandSche Zaken en het vermenig- vuldigingscijfer voor de Gemeentelijke In komstenbelasting te handhaven op 1.75. Voor B. en W. was dit een reden handhaving voo* te stellen, maar de Raad wenschte B. en W. niet te volgen en bepaalde het cijfer op 1.5 Aan het slot van de vergadering heeft de raad zich geruimen tijd bezig gehouden met de slechte verstandhouding, welke bestaat tusschen den Burgemeester, den secretaris en de andere ambtenaren der gemeente, waar door telkens sensationeele gebeurtenissen voorkomen. Tevens besprak hij de vechtpar tij tusschen den secretaris en het lid van dén laad Vos. Ten opzichte van deze vechtpartij eischte de heer Vos geen bestraffing van dén secretaris, ook al omdat deze bij den aan vang dézer bespreking zijn leedwezen over het gebeurde heeft uitgesproken en zijn ex cuses aangeboden. Bij de verdere bespreking bracht naar het Hbl. meldt, wethouder Van Tellingen naar voren, dat men den secretaris onmondig had verklaard door den eersten ambtenaar ter se cretarie te belasten met het maken van de notulen en ook overigens de secretaris niet de bescherming van het college had genoten, die hij noodig had. De raad besloot tenslotte te berusten in het voorgekomen geval, de vechtpartij, maar waarschuwde tegen herha ling wat aangaat de vervulling van de func tie door den secretaris, en dreigde bij de min ste plichtsverzaking met ontslag. „PRO SENECTUTE". Dezer dagen is te Den Haag de jaarlijk* sche vergaaering gehouden van het Alge meen Bestuur van „Pro Senectute", waarin het jaarverslag over 1929 en de rekening en verantwoording van het financieel beheer werden goedgekeurd'. Hoewel de voorzitter wederom met dank baarheid kon wijzen op het feit, dat vele en groote giften de vereeniging in staat stellen, steeds nieuwe tehuizen te openen, zoo moest er wederom met nadruk aan worden herin nerd, dat de uitbreiding van het ledental, geenszins gelijken tred houdt met de toene ming van het aantal tehuizen en daarin ge plaatste personen. Uitbreiding van het aan tal leden is daarom dringend noodig, omdat dan alleen het mogelijk is om voort te gaan op den ingeslagen weg. Binnen een jaar zal „Pro Senectute" weer tehuizen openen, waarin weer 75 a 80 per sonen een plaatsje zullen vinden. Deze te huizen zullen gelegen zijn in Den Haag, Groningen en Zutphen. Voor de oprichting van deze tehuizen zijn nog ongeveer 90.000 noodig. Na afloop der vergadering bezocht het be stuur het in verbouwing zijnde nieuwe tehuis der Vereeniging, Huize L. E. E. F. Salo- monson, waarvan de practische indeeling en mooie ligging zeer werden geroemd. LIVERPOOLS LORD MAYOR TE AMSTERDAM. Reeds vroeg zijn gister de Lord-Mayo\ en de Lady Mayoress van Liverpool en hun gezelschap uitgereden, om, begeleid door burgemeester en mevrouw De Vlugt, een bezoek te brengen aan de diamantslijperij van de firma Asscher, aan de Tolstraat, waar de Engelsche en Nederlandsche vlag wapperen. Hier werd het gezelschap ontvangen en rond geleid door de heeren Asscher. Het ge- heele gebouw werd bezichtigd, waarbij de bezoekers de gelegenheid hadden alle bewerkingen te leere.i kennen, welke de ruwe diamant moet ondergaan, aleer het flonkerend edelgesteente waardig wordt gekeurd den mensch tot sieraad te dienen. Groote belangstelling werd ten slotte getoond voor de verzameling edelsteenen, welke in het privékantoor werd uitgestald. Nadat de hooge gasten hun naam in het „Gouden Boek" der firma hadden geplaatst, was het bezoek, dat bijna anderhalf uur had geduurd te ruim elf uur afgeloopen. Daarna werd gereden naar het Koloni-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9