DAGBLAD VOOR De burgerlijke beweging in Britsch-lndië. 132e Jaargang MAANDAG 39 JUNI 1930 TROTSKI BLIJFT IN BALLINGSCHAP. Naar uit Moskou wordt gemeld, hebben tijdens de laatste debatten van het Partij congres talrijke leden van het congres vra gen gesteld met betrekking tot Trotski en diens verder verblijf in het buitenland. Door de partijleiding werd verklaard, dat zijn verbanning noodzakelijk was, ten einde de autoriteit van den staat te handhaven. De verbanning heeft ten doel gehad de anti-re- volutionnaire beweging volkomen te onder drukken. Aangezien Trotski thans de leider is der sociaaldemocratische tegen-revolutie, die een vernietiging van de communistische dictatuur ten doel heeft, kan vanzelfsprekend geen sprake zijn van een terugkeer van Trots ki naar sovjet-Rusland. EEN GEVANGENIS BELEGERD. Uit Raleigh (Noord-Carolina) wordt ge meld, dat de gouverneur in den afgeloopen nacht een compagnie van de nationale garde aar het stadje Concord heeft gestuurd, war de gevangenis door honderden menschen worden belegerd. In de gevangenis bevinden zich n.1. zeven negers, die er van beschuldigd worden een blank jong meisje aangerand te hebben. Het gevaar bestaat, dat de menigte de ge vangenis zal bestormen om de negers te lyncnen. VRACHTAUTO IN DE HARZ VERONGELUKT. Twee dooden, drie gewonden. In den afgeloopen nacht heeft in de Harz een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee menschenlevens zijn te betreuren. Toen een vrachtauto uit Nordheim met een tamelijk groote snelheid langs den straatweg reed, botste hij niet ver van Osterode tegen een boom en werd geheel vernield. Twee inzittenden werden op slag gedood, terwijl de chauffeur en de eigenaar zware hoofdwonden opliepen. Een vijfde inzittende bekwam slechts lichte kwetsuren.. De oor zaak van de botsing is onbekend. ONTEVREDEN BOEREN IN HONGARIJE. Krachtig optreden der autoriteiten In het Hongaarsche parlement is onlangs de ontevredenheid onder de boeren ter sprake gebracht. De „Daily Telepragh", die hiervan melding had gemaakt, kreeg den volgenden dag een tegenspraak van zijn correspondent te Boedapest die ook het eerste bericht ge stuurd had, welke tegenspraak door het. blad werd opgenomen. Maar toen kwam er weer een telegram van den correspondent, die meldde dat de tegenspraak niet van hem af komstig was geweest. Uit een onderzoek bleek, dat het telegram met de tegenspraak een regeeringstelegram was, waaronder men den naam van den cor respondent had geplaatst Blijkbaar vond de Hongaarsche regeering het niet aangenaam dat dergelijke berichten in het buitenland verspreid werden. Thans maakt de correspondent van de „Manchester Guardian" te Boedapest mel ding van toenemende ontvredenheid onder de bevolking. Een algemeenen opstand acht de correspondent niet waarschijnlijk want de boeren hebben geen tijd voor organisaties die collectief zouden kunnen optreden. Hoewel landbouwvereenigingen toegelaten zijn wor den alle vergaderingen verboden. Bovendien is de gewapende macht, welke de autoriteiten schier onmiddellijke op iedere plaats beschik baar hebben, beslist overweldigend. Er heerscht volgens den correspondent in de plattelandsdistricten een ware witte ter reur. De minste poging tot iets dat op een protest lijkt wordt meedoogenloos onder drukt. Boeren, die verdacht worden van radi cale neigingen, worden gearresteerd, vaak bij bosjes tegelijk. De correspondent noemt een geval waarin een zestal gearresteerde boeren door de politie halfdood werden ge ranseld. Dergelijke gevallen zijn volgens hem geen uitzondering. Niemand weet waar toe dit moet leiden. regeering zal nog deze week met de bespre kingen voor het bijleggen van den burger oorlog in China aanvangen. De conventie voor de regeling van den werktijd in de steenkolenmijnen is Za terdagmorgen door de internationale ar- beidsconferentie niet aangenomen, aan gezien slechts 70 stemmen voor en 40 stemmen tegen zijn uitgebracht, terwijl twee derden meerderheid of 73 stemmen voor aanneming noodig is. Het is thans wel zeker, dat een tweede lezing op de volgende internatioonale ar- beidsconferentie zal worden gehouden. De conferentie heeft de conventie voor de afschaffing van den gedwongen ar beid met 93 stemmen en een aantal ont houdingen en geen stemmen tegen aan genomen. De Fransche regeering heeft ver klaard, dat zij zich van stemming ont hield, aangezien eenige bepalingen in de conventie op de methoden, die in de Fransche koloniën worfen toegepast, niet aan te passen zijn. De conferentie voor de unificatie van het strafrecht te Brussel heeft gister het vraagstuk van de uitlevering behandeld, dat aanleiding gaf tot een gedachtenwis- seling tusschen de vertegenwoordigers van Italië, Frankrijk, België, Polen, Griekenland en Zwitserland. Ten slotte werd een tekst vastgesteld, die de voor naamste regels bevat, welke bij de bin nenlandsche wetgeving in acht genomen dienen te worden. Verder werd een voor stel van Italiaansche zijde aangenomen, waarin besloten wordt, dat staten door afzonderlijke verdragen kunnen toe stemmen in uitlevering wegens bepaalde vergrijpen, die een algemeen gevaar op leveren voor alle beschaafde landen. In de sluitingszitting werd bepaald, dat in de volgende zitting de definitieve tekst zal worden vastgesteld ten aanzien van de uitlevering, daarbij uitgaande van de in de zitting van gistermorgen aangenomen regels. Ten slotte werden een aantal resolu ties aangenomen, voorgesteld door de commissies, die den handel in blanke slavinnen en kinderen behandelden en die voor daden van terrorisme. DREIGENDE STAKING IN DE BELGISCHE HOTELINDUSTRIE. Een waarschuwings-staking van 24 uur. De looneischen van het personeel. De beweging voor loonsverhooging welke, sedert eenigen tijd, in de Belgische hotelin dustrie valt waar te nemen, is naar de corr. der N.R.Crt. te Brussel meldt, tengevolge van de weigering der meeste hotel- en restau rantdirecties, het door de „Union syndicale du personnel de 1'industrie hótelière" voorge stelde loonbarema voor 1930 te aanvaarden, in een scherper stadium getreden. De eerste koks eischen een loon van 750 francs per week in gewone tijden en van 835 francs in de periode van 1 Juni tot 1 October; de ge wone koks vragen respectievelijk 550 en 600 francs. Ook het lagere personeel neemt geen genoegen meer met de huidige loonen. Door het Antwerpsche hotel- en restau- rantpersoneel is, in een algemeene vergade ring, besloten, als waarschuwing, op den Belgischen nationalen feestdag (21 Juli), een 24-urenstaking te houden. Binnen een paar weken wordt een algemeene bijeenkomst der Belgische „Union Syndicale" te Antwerpen gehouden, ten einde het inzetten van een al gemeene actie, over het geheele land, te over wegen en, eventueel, te organiseeren. De vereenigde commissies van den Rijksraad hebben Zaterdagmorgen een zitting gehouden in welke de rijksregee- ring haar nieuwe dekkingsvoorstellen mededeelde. De rijkskanselier dr. Brüning ver klaarde namens de rijksregeering dat de regeering de oude dekkingsvoorstellen heeft ingetrokken en nieuwe dekkings voorstellen heeft ingediend. Zij vormen een wijziging van de vroegere. Door uit breiding der vrijgezellenbelasting wordt een grooter bedrag verkregen voor dek king van het tekort n.1. 110 millioen. Daarbij komt een bijslag van 5 op alle inkomstens boven de 8000 M., die een opbrengst zal geven van 58 millioen. Op de begrooting zullen posten worden geschrapt tot een totaal van 100 millioen. Ten slotte zal 135 millioen worden opgebracht door een „rijkshulp' van de personen in opepbarerj dienst, De president van het Indische congres, Pan- dit Nehroe, verklaarde Zondag in een rede dat hij bereid is aan een conferentie over de Indische problemen deel te nemen, waarop alle landen naar het voorbeeld van de vloot- conferentie vertegenwoordigd zijn. Hij be toogde dat de besluiten, waaraan Indië niet heeft meegewerkt, voor het nationaal congres niet bindend kunnen zijn. DE REVOLUTIE IN BOLIVIA. 200 dooden bij de verovering van de hoofdstad. Volgens telegrammen uit La Paz werden bij de gevechten in de Boliviaansche hoofd stad niet minder dan 200 personen gedood De echtgenoote van den president Siles, zou eveneens zwaar gewond zijn. Haar redding moet te danken zijn aan het moedig optreden van een zuster, die zich tijdens den kogelre gen voor de vrouw van den president ge plaatst heeft en zelf daardoor gedood werd. Het bericht van den dood van generaal Kundt wordt in een telegram uit Buenos Aires bevestigd. De opstandige generaal Blanco Galindo zou La Paz zijn binnenge rukt, en ook alle andere staten van Bolivia bezet hebben. Wat de nieuwe regeering wil. In La Paz en in geheel Bolivia heerscht rust. De uit zes hooge militairen bestaande commissie, die na de revolutie met algemeene goedkeuring de regeering in handen heeft genomen, heeft haar eerste verordeningen afgekondigd. De commissie heeft het uit schrijven van vrije verkiezingen, de hervor ming der ontwrichte financiën en de instel ling van een economischen raad van werkge vers en werknemers ter bestrijding van de ernstige economische crisis aangekondigd. Als dank voor den steun der studenten bij de revolutie heeft de staatsuniversiteit, het recht van zelfbestuur ontvangen. Politieke bannelingen terugge roepen. De Associated Press verneemt uit Arica in Chili ,dat aan alle verbannen politici is aan gezegd per vliegtuig naar Bolivia terug te keeren. Onder hen bevint zich Albert Valver, die tot lid van het militair directorium is be noemd. De zich te Buenos Aires bevindende vroegere vice-presidënt Soavedra en een aan tal aanhangers zijn reeds naar La Paz teruggekeerd. Het blad „La Prensa" te Buenos Aires be vat een oproep van Soavedra, waarin hij zijn aanspraken uiteenzet op den presidentzetel van Bolivia. Volgens hem zou de opstand uitsluitend het gevolg zijn van het feit, dat men gepoogd heeft, een langer aanblijven mogelijk te ma ken. Door het bruut neerslaan van burgers had de regeering het vertrouwen van de be volking en het leger verloren. De opstandelingen meester van het heele land. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat de revolutionnairen geheel meester zijn van Bo livia, doch dat het kalm is in het land, be halve te La Paz, v ir naar wordt gemeld bloedige gevechten piaats hebben. De gevluchte president gevangen genomen? Volgens berichet nuit Buenos Aires zou den de opstandelingen president Siles en generaal Kundt, de chef van de regeerings- troepen, gevangen genomen hebben. Een bericht uit Lima zegt, dat de generaal overleden is. Naar de rijkscommissaris voor de bezette gebieden van de Intergeallieerde Rijnland- commissie heeft vernomen, zal het bezettings regiem vannacht te 24 uur officieel eindigen. Gisterochtend heeft generaal Guillaumat afscheid genomen van den Landeshauptmann voor de bezette gebieden. Tevens vonden de laatste besprekingen plaats tusschen het bureau van den Franschen opperbevelhebber en den Duitschen algemeen-gedelegeerde. De Fransche Rijnflotille is gisterochtend vroeg, tezamen met de pioniers, naar Straatsburg vertrokken. De kazernes, die zich nog in het bezit van de Franschen bevonden, zijn reeds teruggegeven. Alleen de kazerne, waar de eerewacht is ondergebracht, blijft nog tot heden in het bezit der Franschen. De Fransche Hooge Commissaris voor de Bezette Gebieden heeft te Mainz ter ge legenheid van de definitieve ontruiming van Rijnland een nota gepubliceerd, waarin er o.m. op wordt gewezen, dat het terugtrekken der troepen zonder incidenten en in volslagen orde heeft plaats gehad. Van Duitsche zijde werd de intergeallieerde commissie dank ge bracht voor de correcte wijze, waarop de Fransche autoriteiten waren opgetreden en werd de wensch uitgesproken, dat thans een nieuwe periode van overeenstemming tusschen de beide landen zal aanbreken. Het Rijnland officieel ontruimd. Heden wordt het Rijnland officieel door de Fransche troepen ontruimd. De laatste troe pen zijn uit Duitschland naar Frankrijk te ruggekeerd. De meeste Fransche bladen be spreken de ontruiming van het Rijnland in uitvoerige artikelen, waarin over het alge meen gewezen wordt op den goeden wil van Frankrijk om deze vroegere ontruiming toe te staan. Dit is de liquidatie van den oor log, zegt de Daily Telegraph. Slechts enkele Èngelsche bladen bespreken heden de ontruiming van 't Rijnland. De Dai ly Tel. noemt de ontruiming een groote ge beurtenis die als een werkelijk einde en een liquidatie van den wereldoorlog beschouwd kan worden; veel meer dan het Young-plan met zijn ingewikkelde commercialisatie van de schadevergoedingsschulden. Een nieuwe stap voor den vrede, meenen de Amerikaansche bla den. De geheele Amerikaansche pers wijdt uit voerige artikelen aan het vertrek van de laat ste bezettingstroepen uit het Rijnland. De ontruiming wordt algemeen als een nieuwe stap voor den vrede in Europa beschouwd. DE STAKINGEN IN SPANJE. De toestand wordt gunstiger. Berenguer, de minister-president, heeft verklaard, dat het volkomen rustig was op de verschillende plaatsen, waar stakingen zijn uitgebroken. Te Sevilla en MalagA is het werk hervat. Het conflict met de landbouw- arbeiders in Cordoba is opgelost. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de regeering alle vraag stukken, die met de openbare orde verband houden, zou oplossen zonder het minste ge weld. Oorzaken der ontevredenheid in Spanje. De correspondent van het „Journal" te Madrid meldt, dat heden te Cordoba de alge meene staking zou worden uitgeroepen. Ver scheidene lOOen arbeiders kwamen gister bij een in de arbeiderscentra Sestao en Barracal- do nabij Bilbao ten einde de kwestie van een algemeene staking te bespreken, welke daar heden zou worden uitgeroepen. Men verze kert, dat extremistische elementen bezig zijn om de algemeene staking te Madrid tegen Dinsdag voor te bereiden. Volgens het „Journal" zouden de extremistische syndica listen gehoorzamen aan de bevelen van Mos kou. t Uit de uitbreiding er stakingsactie leidt het Journal af, dat de stemming in de arbeiderskringen in Andalusië zeer gespan nen is. Aan den wrevel der arbeiders ligt een zeer ernstige noodtoestand ten grondslag. Reeds eenige weken geleden kon men in goed- ingelichte kringen vernemen, dat de arbei ders in verscheidene gebieden van Spanje flinke loonsverhoogingen zouden eischen en bereid waren in staking te gaan om hun eischen door te zetten. De val der Spaansche valuta werkt hier door. Men mag niet verge ten, dat het werkelijke loon van den Spaan- schen arbeiders ten gevolge van de daling van den pesetakoers in het afgeloopen jaar zeer is verminderd. Daarbij komt nog in Andalusië een hevige landbouw-crisis door den snellen val der olie-prijzen. Voorzorgen der regeering. De minister van binnenlandsche zaken heeft den provincialen autoriteiten telegra fisch opdracht gegeven voorzorgsmaatrege len te nemen in verband met de mogelijkheid van een algemeene staking in geheel Spanje op Maandag. De autoriteiten moeten met groote strengheid optreden en zoo noodig tot massa-arrestaties overgaan. Te Madrid moe ten extremistische elementen voorbereidin gen treffen voor een algemeene staking op 1 Juli. De regeering is voornemens alle middelen aan te wenden om onlusten te vermijden. De opruiers te Sevilla zullen door een speciale rechtbank zwaar worden gestraft. Volgens een bericht aan het Journal zou den tot dusver vier provincies door de alge meene stakingsbeweging getroffen zijn. EEN RUSSISCH-TAPANSCH INCIDENT. De reeds geruimen tijd bestaande geschil len tusschen Japansche visschers en sovjet- Russische autoriteiten over de vischerij-rech- ten in de wateren van Kamsjatka hebben holen tot een incident geleid. Een Russische verkenningsboot heeft zonder voorafgaande waarschuwing het Japansche s.s. Mikoem Maroe aan de Westkust van Kamsjatka be schoten. Een van de opvarenden is dadelijk gedood, de overigen zijn gevangen genomen. Maatregelen der Japansche regee ring. In verband met het incident, dat Donder dag heeft plaats gehad, is de Russische han delsvertegenwoordiger te Tokio uitgewezen. De Japansche minister van buitenlandsche zaken verwacht nog meer bijzonderheden over den Russischen overval op ae Japansche visschersschepen. Naar nog bekend werd, is een Japansche visscher door het schieten der Russische torpedoboot gedood. Een Japan sche torpedojager zou met geheime instruc ties naar Kamtschatka vertrokken zijn. POOING TOT VREDESONDER HANDELINGEN IN DEN CHI- NEESCHEN OORLOG? Officieel wordt uit Moekden gemeld, dat maarschalk Tsjang Sjoe Liang generaal Yen telegrafisch heeft medegedeeld, dat de Moek- den-regeering heeft besloten, vredes-onder- handelingen tusschen de elkaar bestrijdende partijen in China in te leiden. De Moekden- Dagelij ksoh overzicht DE ITALIAANSCHE OORLOGS- BEGROOTING. Verhooging met een half milliard. Jndien gij den vrede wilt, zoo bereid u tien oorlog". Deze aansporing, die jaren en jaren als een wijze les heeft gegolden, heeft, naar men zou mogen aannemen, in onzen tijd wel bewezen juist andersom te werken dan de „uitvinders" ervan meenden. En toch doet de leuze nog steeds opgeld, ondanks tractaten, vredesconferenties e.d. Maar er is méér in deze richting wat de aandacht vraagt, n.1. de verhouding tusschen Frankrijk en Italië. Wij hebben daarop in de laatste weken al eens eerder 'gewezen, om dat de brallende redevoeringen van Musso- lini daartoe o.i. aanleiding waren, en later nog de uitlating van den broeder van den Duce, waarin niets meer of minder werd ge zegd dan dat Frankrijk de aanleiding is voor de stijgende bewaping van Italië en dat eerst genoemd land een voortdurende bedreiging vormt voor het land van Mussolini. Of dit alles nu wel juist is, zouden wij in het midden willen laten, maar als vaststaan de meenen wij wel te mogen aannemen, dat deze meeningen minstens voor bestrijding yatbaar zijn. Intusschen duurt de apti-Fransche agitatie in Italië voort. Het B.T.A. meldt uit Rome, dat de hoofdartikelen in de groote bladen aan de Fransche bewapening zijn gewijd. Een der bladen stelt in een artikel van ver scheidene kolommen de Fransche politiek in een speciaal licht, en zegt b.v. dat in Indo- China de verkoop van kinderen een gewoon feit is. Ook maken de bladen veelvuldig gebruik van artikelen uit de Anti-Fransche pers in alle landen, o.a. van uittreksels uit eenige Grieksche bladen, tegen de Fransche lucht vaart gericht, en uittreksels uit Arabische bladen tegen de Fransche politiek in Tunis. Dat dergelijke artikelen een zekere bedoe ling hebben, is moeilijk te ontkennen. Het geldt natuurlijk in de eerste plaats om voor de steeds hooger wordende militaire uitga ven een verschoonende aanleiding te vinden. Het laatste op dit gebied is een verhooging van de oorlogsbegrooting met een half mil liard lire. De Italiaansche ministerraad heeft Zater dag eenige vraagstukken der landsverdedi ging afgehandeld en op voorstel van Musso lini besloten de beursomzetbelasting van 1 Juli af te verhoogen, waardoor het moge lijk zal worden de middelen voor de lands verdediging voor het begrootingsjaar 1930 1931 met een half milliard lire te vermeerde- en. Voor het jaar 1930—'31 werden de ver schillende defensiebegrootingen met de vol gende bedragen verhoogd: legerbegrooting met 300 millioen; marinebegrooting met 100 millioen. Voor de luchtvaart worden 80 mil lioen meer uitgetrokken en voor de fascisti sche militie 20 millioen. Een en ander wordt natuurlijk met span ning gevolgd en zal wel weer tot heel wat commentaar aanleiding geven, maar of men er een bevordering van den vrede in kan zien, in minstens aan twijfel onderhevig. Buitenland De ruim honderd mannen dis Vrijdag te Ahmedabad in hechtenis waren genomen wegens pogingen om de school voor hooger onderwijs te Gujerat te boycotten, zijn weer losgelaten ten gevolge van een afspraak, vol gens welke de politie geen maatregelen zal nemen, zoolang de postende mannen zich vreedzaam gedragen. Men verwacht ook dat de politie hen weer ln het bezit van hun kamp zal stellen. Gandhi van militarisme beschul digd. De correspondent van de N.R Crt. te Parijs schrijft: In het blad Evolution had B. de ligt in een open brief van Gandhi hem verweten, be halve op de bevrijding van Indië aan te sturen op de vorming van een nationalen militaristischen staat in den trant van de westersche staten. Het rapport van de com- misssie-Nehru houdt inderdaad rekening met de stichting van een comité van verweer enz. In hetzelfde nummer antwoordt Gandhi o.a.: „Ik weet, als ik den strijd voor de vrij heid overleef, verplicht te kunnen worden een niet-gewelddadigen strijd tegen mijn eigen landgenooten aan te gaan, welke strijd mis schien even harnekkig zou zijn als die, waar- 'n ik thans betrokken ben." De werkcommissie van het al-Indische con gres heeft gisteren haar geheime besprekin gen te Alla'habad, die drie dagen duurden, beëindigd. Een communiqué werd niet gepu bliceerd, doch alles wijst er op, dat de com missie besloten heeft geen wijziging te bren- ï«n in het program van het lijdelijk verzet. INCIDENT IN EEN GEMENGD BELGISCH REGIMENT. De correspondent van de N. R. Grt. te Brussel meldt: Bij het 2e regiment infanterie, te Gent, dat, op twee compagnies na, geheel uit Vlaam- sche milliciens is samengesteld, is het tijdens een corvee in de kazerne tusschen een Vlaam- sche en een niet-Vlaamsche compagnie van verfranschte Vlamingen en Walen tot een in cident gekomen. Na een heftige woorden wisseling hieven de Walen en franskiljons de Marseillaise aan, terwijl de Vlaamsche sol daten, van hun kant, de Vlaamsche Leeuw zongen. De tusschenkomst van enkele meer deren maakte aan dit incident echter een einde. Door den kolonel is nu het zingen van alk liederen ten strengste verboden; door welk verbod de Vlaamsche miliciens zich echtei niet gebonden achten daar het, in strijd mei de militaire taalwet, welke, in dit regiment evenals in de meeste andere, met de voeten wordt getreden, alleen in de Franshce taai werd uitgevaardigd en dus, ingevolge de ver klaringen van den minister van landsverdedi ging zelf, niet beschouwd kan worden #ls zijnde eveneens gericht tot de VJgmiosen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cent» PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: 1 Per regel 0.25, bij groot* contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. flOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur: C. KRAS. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. i DE INTERNATIONALE ARBEIDS- CONFERENTIE. De ontwerpconventie op den werktijd in den mijnbouw verworpen, die op de afschaf fing van gedwongen arbeid aangenomen. DE CONFERENTIE VOOR DE UNIFICATIE VAN HET STRAF RECHT. DE DEKKINGSVOORSTELLEN DER DUÏTSCHE REGEERING. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Een conferentie voor de Indische problemen?

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1