M I \i Atandpasta Luohtvaart Proviwoiaal nieuws Dr. H. NANNING's n I VM25&75c.p.iube BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gistermiddag is te Zaandam de 19-jarige Duitsche schepeling Otto Treptouw uit Stet- tin en behoorende tot de bemanning van het stoomschip „Unterweser" bij het baden in de haven verdronken. Pogingen om de levens geesten weder op te wekken faalden. ONGEVAL. De machinist van der Meer te Terschel ling, varende op de sleepboot Neptunus van de firma reeksen en Drost te Texel, had het ongeluk, «en klap van den zwengel der ton- nolen te krijgen. Hij werd ernstig gewond. GEVAARLIJKE ZONNEBADEN. T wie slachtoffers. Eenige dagen geleden hebben een paar £>nge mannen in de buurt van het Stille Strand te Scheveningen een dag aan zee door gebracht, die aan een hunner het leven heeft gekost, den ander op den rand van het graf heeft gebracht. Het was warm. snikheet, en de jongelui be sloten een zonnebad te nemen. Aanvankelijk was het een aangenaam gevoel, het bloote lichaam door de zonnestralen te doen koeste ren; op den duur werd dit minder prettig en zij begonnen zich onbehaaglijk te gevoelen, de huid werd pijnlijk, maar het tweetal werd daardoor niet ongerust, het was, meenden zij, een kwestie van ongewoonte, waartegen zij zich moesten verzetten. Dat heeft hun ernstig opgebroken, want doen zij ten slotte huiswaarts keerden, bleek hun, dat de felle zonnestralen hun de huid als 't ware van het lijf hadden gebrand. Zij waren letterlijk met brandwonden overdekt, de huid liet bij lappen los er, daaronder ver toonden zich brandwonden, die door de een of andere oorzaak geïnfecteerd, dieper in vraten. Men haastte zich geneeskundige hulp in te roepen, doch bij een der slachtoffers bleek de zonnehitte de huid over te groot oppervlak meer dan een derde van het totale huidop pervlak vernield te hebben om hem te kunnen redden, en hij is enkele dagen later overleden. Een medicus vermoedde, dat de ander het er nog wel bovenop zou halen, maar hij maakt een zeer smartelijk en vermoedelijk langdurig ziekbed door. STRAATROOF. Omstreeks half twaalf gistermiddag liep te Rotterdam een looper van een bankinstel ling op de Glashaven met een tasch bij zich, waarin een aanzienlijk bedrag geborgen was. Op een zeker moment rukte een man de tasch uit de hand van den looper en hij zette het met zijn buit op een loopen. Het publiek, dat de roof had zien gebeuren, zette den dief na ander geroep van „houdt den dief". Men mocht er in slagen den man te grijpen, zoo dat èn de tasch én het geld aan deo looper konden worden teruggeven. De dief werd naar het politiebureau aan de Groote Paau- wensteeg gebracht, waar hij in bewaring is gesteld. Hij bekende de tasch met het geld gestolen te hebben. HET GEVONDEN LIJK BIJ VLANEN. Gistermorgen ongeveer 9 uur is in het ge hucht Vianen (onder de gemeente Cuyck) op ongeveer 50 meter afstand van de schuur van den landbouwer M..Toonen het lijk gevonden van een man van middelbaren leeftijd. Het lijk was over het geheele lichaam met wonden overdekt, het hoofd van den man was onher kenbaar verminkt, terwijl verder de handen en armen gapende wonden vertoonden. Bij onderzoek bleek het het lijk te zijn van een zwerver. Bij het onmiddellijk ingesteld on derzoek, geleid door den burgemeester van Cuyck, en waaraan de gemeentepolitie van Cuyclc en de marechaussee van Boxmeer aan deelnamen, werden in de schuur van M. Toonen waar de gestorven zwerver den nacht had doorgebracht, bloedsporen gevon den in het stroo. Ook elders in de schuur werden bloedsporen gevonden. Voorts ver toonde een kruiwagen eveneens bloedvlek ken, wat het vermoeden wettigde, dat het lijk op den kruiwagen is weggevoerd en daarna op een vijftig meter afstand in den modder sloot was geworpen. De zwerver zou dus in 'de schuur vermoord moeten zijn. Het parket uit Den Bosch arriveerde des middags half vier. Na een ter plaatse inge steld onderzoek werd het lijk naar het lijken huisje van het Liefdegesticht te Cuyck ver voerd. De identiteit van den vermoorde kon nog niet worden vastgesteld. Als verdacht van den moord te hebben begaan werd door den burgemeester van Cuyk aangehouden en in arrest gesteld de ongeveer 45-jarige in deze streek zeer bekende zwerfster Marcovi, een Poolsche, die in den afgeloopen nacht in de schuur onderdak heeft gehad. Zij werd door de justitie aan een langdurig verhoor onderworpen. Zij zal met het lijk geconfron teerd worden. Als tweede verdachte werd aangehouaenade ongeveer 60-jarige zwerver Van Dijk. Met dezen verdachte leefde de vrouw samen. Onlangs hadden beide perso nen geprobeerd in het huwelijk te treden doch de gemeente Cuyck kon hiervoor in verband met hun papieren geen bewilliging geven. Op den vermoorde werd ruim 16 aan geld gevonden. De jas van den vermoorde was zoek. Het is nog niet uitgemaakt, of hier aan roofmoord moet worden gedacht, of dat de genoemde vrouw in het spel is. Nader wordt gemeld: Na een langdurig verhoor door justitie en politie heeft de verdachte van Dijk op de plaats van den moord gisteravond om 10 uur een volledige bekentenis afgelegd. Naar zijn mededeelingen hebben hij «n vrouw Macozi den moord gepleegd, waarbij de vrouw ae hoofdschuldige zou zijn. Het zou hier een liefdesgeschiedenis betreffen. De toedracht is Precies zooals die in de vermoedens werd ge meld. Van Dijk heeft het lijk op een kruiwa gen naar de sloot vervoerd, waarbij de vrouw f^nulpzaam was. De vrouw blijft ontkennen jets van de moordzaak af te weten. Zij ei kent wel dien nacht in de schuur te hebben geslapen, waar hét drama zich heeft afge speeld. Beiden weden morgen vroeg naar de gevangenis te Den Bosch overgebracht. v an Dijk is afkomstig uit Hoogeveen en 50 jaar oud. Vrouw Macozi is 45 jaar oud. Zij heeft een dochter, doch is uit de ouderlijke macht ontzet. De vermoorde zwerver blijkt te zijn Tap, 70 iaar oud. 4 VOOR SLOOPING BEWAARD. De gemeente Ginneken heeft dezer dagen voor den prijs van 100 000 aangekocht, het op haar grondgebied gelegen kasteel Bouvigne. 't Ligt in de bedoeling, om het voor 50 jaar te verhuren aan de Pius-stichting, die 't zal gebruiken om er „jeugdwerk" in te ver- richfen. En bovendien, zal er wellicht het Bisschoppelijk Museum in worden onderge bracht. Het kasteel dateert reeds uit de 13e eeuw, maar van het oorspronkelijke gebouw is niet veel meer over, want het werd in den loop der jaren herhaaldelijk van bestemming ver anderd. DE STADHUISBOUW TE LEIDEN. De kwestie van den ouden gevel. Verschenen is een uitvoerig prae-advies van B. en W. van Leiden inzake den bouw van een nieuw stadhuis zonder behoud van den ouden gevel. Overeenkomstig het advies van den architect, den heer Dudok, te Hilver sum, komen voor dien bouw slechts twee ter reinen in aanmerking en wel: lo. het terrein tusschen Breestraat, Koren- brugsteeg, Vischmarkt en Maarsmansteeg; 2o. het terrein tusschen Beestenmarkt, Steenstraat, Rijnsburgersingelgraöht. Eerste Binnenvestgracht en Nieuwe Beestenmarkt. De kosten, aan het verkrijgen der verschil lende terreinen verbonden, ramen B. en W.: voor het plan-Breestraat op 2.127.000, voor het plan-Steenstraat op 1.633.388 er. voor het plan-Breestraat met behoud van den ouden gevel op 563.700. Daarbij komen dan nog de bouwkosten, die in alle drie de gevallen op hetzelfde "bedrag zijn te ramen. Gezien deze aanmerkelijke verschillen stel len B. en W. den raad voor, thans nog geen beslissing te nemen over de plaats, waar het nieuwe stadhuis zal verrijzen, maar het plan- Dudok met behoud van den ouden gevel, dat thans gereed is, te publiceeren. Hierdoor, meenen B. en W., wordt een zeer gelukkig en aanvaardbare oplossing gegeven, en wan neer de raad die meening van het college zou deelen en zou besluiten dit plan uit te voeren, zal het tijdroovende en kostbare ontwerpen van verdere plannen overbodig zijn. DE KLEEDING DER ONDER WIJZERES. Eenigen tijd geleden moest in een groote gemeente een onderwijzeres benoemd wor den voor het openbaar onderwijs. Een com missie van vier hoofden van scholen waar onder één vrouwelijk hoofd zou de gegadig de kiezen. De eerste onderwijzeres, die „ge keurd" werd, droeg, naar het oordeel van het vrouwelijke schoolhoofd te weinig en te korte kleeren: ze zou die liever niet hebben in een school, waar 12- a 13-jarige meisjes haar voorbeeld zouden kunnen volgen en ook voor jongens van dien leeftijd achtte ze een dusdanige kleeding van een onderwijze- res minder gewenscht. Haar mannelijke col lega's verzetten zich niet tegen deze opvat ting en de sollicitante kwam niet in aanmer king. Waaruit blijkt, dat niet alleen ook bij het bijzonder onderwijs nu en dan critiek op de kleeding der onderwijzeres voorkomt. Het Hbld. kreeg bovenstaande mededee- ling van een der schoolhoofden, die lid van van de commissie ter onderzoek van sollici tanten was. BRAND. Boerderij afgebrand. Gistermorgen omstreeks vijf uur ontstond brand in de boerderij Westerhof, bewoond door de familie Geerdink, aan den Wester- maatsweg te Hengelo. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, brandde het gebouw uit. Het vee kon bijtijds gered worden. Het is verzekerd, doch de inboedel niet. Vermoe delijk is hooibroei de oorzaak van den brand. PASTOOR TH. C. A. STAM Zondag is in het Maria-Paviljoen te Am sterdam, naar „De Tijd" meldt, overleden de heer Th. C. A. Stam, pastoor te Ouderkerk aan den Amstel. Pastoor Stam was in 1893 tot priester ge wijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te L i m m e n, Rotterdam, Amsterdam, Zwaag en Boskoop, daarna pastoor te Mid- delharnis en te Ouderkerk aan den Amstel sinds 1917. EERSTE KAMERLID BENOEMD. Het Centraal Stembureau heeft in de vaca ture-Verkouteren, nu dr. C. J. K. van Aalst bedankt had, tot lid van de Eerste Kamer be noemd den heer Jan ter Haar (c.h.). HOTELRATTEN AAN HET WERK. Een logeergast van een hotel aan de Vij zelstraat heeft bij de politie aangifte ge daan, dat uit zijn hotelkamer zijn ont vreemd: een platina collierhanger met diamanten ter waarde van 5000 en een gouden armbandhorloge. JOH. PH. KORTHALS ALTES f- Te Amsterdam is, 72 jaar oud, overleden de heer Johan Philip Korthals Altes, een be kend figuur in den graanhandel,. Hij was vroeger firmant van de korenfactorfirma Korthals Altes. Deze firma is later opgeno men, door fusie, in de N.V. „Nederlandsche Silo-, Elevator- en Graanfarctor Maat schappij". Van deze vennnootsehap is de heer Kort hals Altes eerst commissaris en daarna, tot zijn dood toe, vice-president van den raad van commissarissen geweest. Het stoffelijk overschot zal naar het Hbl. meldt Woensdag 2 Juli te 11. u. 30 op de Nieuwe Oosterbegraafplaats ter aarde wor- den besteld. CORRESPONDENTIE. Een voorstander van het Alkmaarsche ziekenhuis. Als U de door den Raad toe gekende gratificaties wilt bespreken door zoo scherpe critiek te oefenen op het werk van hen, die deze gelden ont vangen hebben, dan dient U Uw vollen naam onder Uw stuk te plaatsen. Wanneer U verantwoordelijk voor Uw critiek durft zijn hebben wij tegen platMng gwnUwMjVj LUCHT VERBINDING NEDERLAND—INDIÈ. De regeering verwacht geen ver dere belemmering van den in Sep- tembèr a.s. aan to vangen dienst. In een Nota naar aanleiding van het Verslag over het wetsontwerp tot nadere bevordering van het onderhouden van luchtdiensten tusschen Nederland eener- zijds en Ned-Indië en het buitenland anderzijds door de K. L. M. en K., ver klaart de minister van Waterstaat de overtuiging te hebben, dat de exploitatie van de K. L- M. zoo economisch is, als met de eischen van het bedrijf is over een te brengen. De medewerking van de Britsche regeering. Van de Britsche regeering is toestem ming ontvangen voor een geregelden dienst over Britsch-Indië met gebruik making van de vliegvelden, te rekenen van 1 April j.1. tot Calcutta en met in gang van 1 October a.s. ook verder tot Batavia, onder voorbehoud, dat de dienst zal worden gestaakt, zoodra de vlieg velden door moessonomstandigheden ongeschikt voor het gebruik zouden zijn. Daarbij is onder voorbehoud van verdere overweging van de zaak door de Britsch- Indische regeering toestemming gegeven tot het vervoeren van de mail over Britsch-Indië met de voorwaarde, dat mail, bestemd voor Britsch-Indië, op de heenreis te Karatsji moet worden afge geven en op de thuisreis op een nader aan te wijzen plaats in Burma of op de Oostkust van Britsch-Indië. Ondanks de gemaakte voorbehouden vertrouwt de regeering, dat de eind Sep tember aan te vangen dienst zonder verdere belemmering geregeld zal kun nen worden voortgezet. DE BEMANNING VAN DE „SOUTHERN CROSS". Bij President Hoover. Kingsford Smith en zijn metgezellen wer den gister door den President der Republiek Hoover ontvangen en keerden gisteravond per vliegtuig terug. DE DUURRECORDVLIEGERS BLIJVEN TOT INDEPENDENCE-DAY IN DE LUCHT. De bemanning van het vliegtuig „City of Ghicago", met welke machine h t duurrecord voor vliegtuigen gebroken is, deelt in een naar beneden geworpen brief mede, dat zij het voornemen heeft tot den Amerikaanschen Onafhankelijkheidsdag d.i. 4 Juli, in de lucht te blijven. ONGEVAL OP WAALHAVEN MET EEN PANDER-VLIEGTUIG. Gisteravond heeft het lid van de Aero- Club, de heer A. G. van Tol uit Den Haag, na een vlucht met het Pander-vliegtuig P.H. A. K. A. bij het neerkomen een ongeluk gehad, dat gelukkig zonder persoonlijke on gevallen is afgeloopen. Bij het uitloopen op het vliegveld Waalhaven is een der olie- schokbrekers van het landingsgestel gebro ken, waardoor de machine plotseling tot stil stand werd gebracht. Een ondervleugel brak af, terwijl de bovenste vleugel geheel werd ontzet. Het landingsgestel en de propeller braken. De bestuurder kwam met den schrik vrij. De schade bedraagt ongeveer 2000. DE PLANNEN VOOR EEN VLIEGVELD TE EELDE. De gemeenteraad van Eelde (Gr.) heeft gisteren met algemeene stemmen besloten tot de organisatie van een vliegterrein aldaar. DE R 100 NAAR CANADA. Het Engelsche luchtschip R 100 is inplaats van de R 101 gemeerd aan de mast te Car- dingtn. Het luchtschip zal binnen enkele da gen, een laatste proef ondergaan voor de vlucht naar Canada. CASTR1CUM. Veiling Ons Belang. Aan de veiling Ons Belang waren aange voerd: aardbeien 3800 manden, wat veel is, als men in aanmerking neemt, dat in ver band met het uur der veiling, 1 uur, slechts uiterlijk een halve dag door de tuinders is kunnen geplukt woraen. De prijzen waren behoorlijk te noemen, n.1. 26% tot 40 ct. per K.G. met een middelprijs van 30 ct. per K.G., zoodat slechts enkele partijtjes voor den hoogsten prijs zijn gekocht geworden. Erwten werden aangevoerd 89 zak van 20 K.G. met prijzen voor: doppers van 6% tot 1554 ct. per K.G., peulen 1054 ct. per iC G., tuinboonen 5 ct. per K.G. en raspers 26 ct. per K.G. De prijzen moeten zeker in de hoogte wil de tuinder een loonende teelt heb ben. Raadszetel. Naar wij vernemen, is door den voorzitter van het hoofdstembureaux tot lid van den raad in plaats van den heer Schipper be noemd de heer J. H. Westerman (s.d.a.p.), beambte van het provinciaal ziekenhuis I>uin en Bosch, alhier. Het is nog niet bekend of deze de benoe ming zal aanvaarden. Tragisch. De heer C. alhier, die verleden week met zijn band tusschen de vooras van een aan een takel hangende auto bekneld raakte en van wie verleden week reeds een vinger moest geamputeerd worlen, is Zaterdag in het St. Elisabethsziekenhuis te Alkmaar aan de gevolgen van infectie overleden. De over ledene laat een vrouw met vier kinderen vrij- .•wel onverzorgd achter. Aanranding. Gisteravjond werd de politie gewaar schuwd ten einde assistentie te verleenen bij aankomst van den laatsten tijd, waarom door het stationpersoneel van Uitgeest telefonisch was verzocht. Er bleek n.1. een reiziger zich in den trein te bevinden, die niet alleen de coupé verontreinigd had, maar bovendien een tweetal dames had aangerand. Bij aan komst van den trein wees de hoofdconducteur de coupé aan, maar de reiziger, die men moest hebben, stapte daar niet uit. Een oogenblik daarna kreeg men er erg in, dat reinigt mond en tanden. een persoon aan den verkeerden kant den trein had verlaten en zich uit de voeten maakte. De politie heeft nog alles afgezocht, maar hem niet kunnen treffen. Intusschen is de man bekend en wacht men op gegevens van de conducteurs en de dames, die hij heeft lastig gevallen. Zijn verdiende loon zal hij wel niet ontgaan. OUDORP. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandagavond 30 Juni. De heer Kunst was afwezig. Aan de orde kwam eerst een schrijven van Gedeputeerde Staten, verzoekende de bouw verordening aan te vullen met een bepaling, dat het hebben van brievenbussen verplich tend wordt gesteld. Besloten werd de voorgestelde wijziging aan te brengen. Ingekomen waren twee reclames tegen de schoolgeldheffing van P. Zuurbier en N. Wortel. Aan het verzoek van adressanten tot verla ging van hun aanslag wordt voldaan. In verband hiermede werd besloten een nieuwe regeling voor de schoolgeldheffing te maken, waardoor meteen gehandeld worat in den geest van een door het raadslid Kunst aan den Raad gericht schrijven. Besloten werd het batig saldo van het Gem. Electrisch Bedrijf over 1929, ten bedrage van 1017.41 aan dé reservekas toe te voegen. Hierna volgde een uiteenzetting van de nieuwe wet op de financieeie verhouding ^usschen Rijk en Gemeente, waaruit blijkt, dat ae nieuwe regeling voor deze gemeente waar schijnlijk voordeelig zal zijn. Tenslotte kwam in bespreking de wijze van vuilnisberging. De voorzitter deelde mede, dat er zooveel vuilnis van velerlei aard wordt medegegeven, dat men er op de vuilnis belt mee verlegen raakt. De Raad besloot daarom een gelegenheid aan te brengen om de brandbare stoffen te kunnen vernietigen. Hierna volgde sluiting der vergadering. BERGEN. Het gemengde koor alhier, onder leiding van den heer Joh. Brands, zal a.s. Zondag 6 Juli in de tweede afdeeling deelnemen aan den zangwedstrijd die te Anna Paulowna gehouden wordt. Het dameskoor zal voor het eerst apart uitkomen en wel in de derde afdeeling, onbe- kroond. A. K. TEXEL. Maandagavond waren in polder Eier- land eenige jongens aan 't „touwtje scheren", d.i. een gebruik aldaar. (Gedu rende de kermis te den Burg spannen de kinderen touw over den weg, zoodra een wagen of auto nadert, wordt dit opge trokken en de voertuigen stoppen en gooien den kinderen eenige kermiscen- ten toe.) Toen de auto, bestuurd door de heer Knoppertz den weg passeerde moest deze uitwijken voor eenige fietsen, die van de andere zijde aankwamen. De auto reed daardoor nog al dicht langs een der knapen, den ongeveer 6-jarigen J. Roor- da. 't Knaapje geraakte hierdoor zoo van streek, dat 't juist op de auto toeliep en onder de wagen terecht kwam. Ernstig gekwetst werd het ventje op genomen en direct naar 't ziekenhuis te Helder vervoerd om verbonden te wor den. Den auto-vervoerder treft geen schuld. Overreden. Gistermiddag ongeveer 6 uur werd te De Cocksdorp op Texel het zes-jarig zoontje van den heer Schaatsenberg aangereden door een auto, bestuur door den heer Knop pers uit den Burg. Het knaapje kwam onder de auto terecht en werd ernstig gewond op genomen. Hij is naar het r.k. ziekenhuis te Den Helder overgebracht, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Proces-verbaal van een en ander is opgemaakt. Het staat nog niet vast, of hier den chauffeur schuld treft. Onder eenige werklieden, die hier werk zaam zijn aan de Zuiderzeedijken ontstond Zondagavond in een lunchroom een zooda nige twist, dat van het mes gebruik ge maakt werd, en eenige personen verwondin gen opliepen. De werklieden waren uit Friesland en Brabant afkomstig. Daar ook de vorige week in dezelfde lunchroom door deze werklieden twist is gemaakt, is het wel raadzaam, dat 't politietoezicht daar wat versterkt wordt. NOORD SCHAR WOUDE. Door het Bestuur van de Langendijker Winkeliersvereeniging is besloten om ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan, een eta lagewedstrijd te houden, en wel van 27 Augstus tot 3 September a.s. HEER-HUGOWAARD. Raadsvergadering. Maandagmiddag te half 3 vergaderde de raad onzer gemeente. Voorzitter en secretaris was burgemeester Van Houten, die de aan wezigen welkom heette en mededeelde, dat de heer Kostelijk niet aanwezig kon zijn, daar hij elders moest zijn en de heer Wuys later ter vergadering zou komen. De voorzitter deelde nog mede nu kennis te hebben gemaakt met den heer IJsselstein, aangezien deze een bezoek aan Veenhuizen heeft gebracht. De ontvangen indruk was gunstig, zoodat spr. meende te mogen hopen, dat men goed geslaagd is met deze benoe ming. De indiensttreding zal plaats hebben 1 Augustus a.s. (De heer Wuys komt ter vergadering.) Van uit Haarlem is een schrijven ontvan gen, dat de z.g. vaste uitkeering volgens de wet van 1897 voor de gemeente zal bedragen 10016.34. Voorts was ingekomen de goed keuring van Ged. Staten op de gewijzigde begrooting. Door den gemeente ontvanger was ingediend de staat van inkomsten en uitgaven der gemeente; terwijl aan den raad werd voorgelegd het proces-verbaal der kas- verificatie bij den gemeente-ontvanger; in kas bleek te ziin 12377.98, Uit een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw bleek, dat de uitkeering aan de gemeente over 1931 per inwoner zal bedra gen 4.17, naar de formule ingevolge art. 4 der wet. Op dit schrijven werd door den voorzitter nadere toelichting verstrekt; vol gens berekening door de vereeniging van Nederl. gemeenten was dit bedrag geraamd op 3.363, hoogstens 4.07 per inwoner. Namens de vereeniging ter viering van ko ninginnedag was een verzoek ingediend om voor een eventueel te houden kinderfeest een bedrag van 50 ct. per leerling te mogen ont vangen. Wordt het feest door omstandighe den niet gehouden, dan zal over de gelden niet worden beschikt. Naar aanleiding van dit adres werd door den heer Kooij opge merkt, dat de vereeniging toch feitelijk niet meer bestaat, waarna door den voorzitter eenige toelichting werd gegeven, waarbij werd gewezen op geschillen tusschen de hoofden der scholen met betrekking tot de feestviering. Uit een gesprek met een der schoolhoofden, was spr. gebleken, dat die er niet veel meer voor gevoelde, na hetgeen ge passeerd is bij het Eeuwfeest. De heer Kooii sprak als zijne meening uit, dat het comité toch wel uit elkaar is, zoodat dit er zich wel niet meer mee zal bemoeien. De heeren Tromp en Groenland bleken van oordeel, dat met de geschillen in het co mité geen rekening gehouden behoefde te worden door den raad. Na nog eenige debat werd besloten, zoo noodig, een bedrag van 300 ter beschikking te stellen. Voorgelezen werd vervolgens het verslag van den school arts; hieruit bleek, dat het instituut inder daad een nuttige instelling is. Algemeen bleek men echter van oordeel, dat de aan stelling van een districtsschool-arts een meer afdoende maatregel zou zijn, aangezien deze zich dan geheel aan het geregelde onderzoek enz. zou kunnen wijden. Door 3 inwoners aan den Hondenweg en de Draai was het verzoek ingediend om bij eventueele gasvoor- ziening ook op het gasnet te mogen worden aangesloten. Hiermee zal bij de bespreking dezer zaak. rekening gehouden worden. Door den voorzitter werd meegedeeld, dat geaccepteerd werd het bedrag van 35 ets. voor het licht en 25 ets. voor- krachtstroom. Besloten werd tot aansluiting over te gaan. Ingekomen was het verzoek der stroom-distributie-bedrijven om een bij drage van de gemeente voor het jaar 1030. Na eenig debat werd het voorstel van B. en om 25 bij te dragen, aangenomen. Dooi mej. Van der Pol, die indertijd voor eigen rekening de electrische installatie had laten aanleggen in de door haar bewoonde ge meentewoning, werd verzocht bij het verlaten dezer woning de aanlegkosten terug te ont sloten was den aanleg niet voor rekening der treksel had voorgelezen der vergadering, waarin besloten was, deze aanleg niet voor rekening der gemeente te doen uitvoeren, werd hierover gediscuseerd. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. wel ge'voelden voor eenige tegemoetkoming. De totaalkosten hadden 114.80 bedragen en nu stelden B. en W. voor, daarvan de helft te vergoeden. Nadat verschillende raadsleden hierover hunne meening te kennen hadden gegeven, werd over het voorstel van B. en W. ge stemd, dat met 7 voor en 3 tegen werd aan genomen. Tegen waren de heeren Quant, Van Langen en Tromp, die te kennen hadden gegeven voor geheele teruggave der kosten te zijn. Na eenige toelichting werd goedge vonden eenige wijziging aan te brengen in de begrooting dienst 1929. Vervolgens kwam in bespreking een concept-overeenkomst in zake gaslevering door de gemeente N.-Nie- dorp en Winkel. Reeds waren eenige onderhandelingen over deze zaak met genoemde gemeenten ge voerd en eenige besprekingen in raadsverga deringen gehouden en was nu aan de raads leden een concept-overeenkomst toegezonden ter bestudeering. Door den voorzitter werd nog nadere toelichting gegeven. Mede was verstrekt een berekening opgemaakt door den heer Van Hoeve uit Castricum, waarbij is ge rekend op 250 aansluitingen met een afname van 300 M3 gas per jaar. Tot nog toe was door 223 personen aan sluiting gevraagd; B. en W. oordeelden, dat dit aantal wel spoedig tot 250 zou stijgen. Het gedeelte der gemeente, dat men voor gas- voorziening voorloopig op het oog had, n.1. den Middelweg van Verlaat tot het pand van den heer C. Steur, den Basserweg en een deel van den Molenweg blijkt te omvatten 450 woningen. De aanleg, rekening houdend met eventueele uitbreiding en met een huis- aansluiting tot een maximum van 30 M., zon ruim 90^000 bedragen. Eerst bij 400 aan sluitingen met een jaarverbruik van 300 M3 zou het bedrijf zich zelf kunnen financieren. Het aantal aansluitingen is dus bij lange na nog niet voldoende. Een afname van 100.000 M3 zou noodig zijn om het bedrijf rendabel te maken. Voor de persleiding moet bij een verbruik van 100.000 M3 worden gerekend op 2 ct. per M3 hiervoor, wat een bedrag vormt van 2000. Naar gelang van tijds verloop verwachten B. en W. wel toename van het aantal aansluitingen, doch bij 250 aansluitingen met een jaarverbruik van 300 M3 zou het bedrijf een jaarlijks tekort ople veren van 2750; indien het aantal van 400 aansluitingen mocht worden bereikt, dan zou het tekort aan ontvangsten ongeveer 400 bedragen. Bij den tegenwoordigen stand van zaken blijkt dus, dat het bedrijf niet rendabel zou zijn, zoodat de vraag naar voren komt, waar moet het tekort worden gevonden? Zeer breedvoerig werd de zaak besproken, waaruit wel bleek, dat het algemeen werd betreurd, dat er bij de burgerij geen grooter animo bleek te bestaan. De heer Van Langen oordeelde, dat het geen zaak was reeds nu en beslissing te nemen; ook de heer Wijnker meende, dat het te gewaagd zou zijn op de zaak in te gaan. Er moet dan maar gewacht worden, opdat van de burgerij meer aandrang komt. Spr. oordeelde het toch niet gewenscht zoo'n te kort maar uit de gemeentekas bij te passen. Ook de heer Kooij zou het onverantwoorde lijk vinden onder deze omstandigheden de overeenkomst te aanvaarden; de burgerij zal eerst moeten toonen dat meer algemeen op gas-aanleg prijs wordt gesteld. Spr. achtte het dan ook gewenscht de beslissing nog wat op te schorten, desnoods nog een paar maan den. De heer Quapt wees er op, dat de voor-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7