Wekelijksch Overzicht Buitenland Londensch aantekenboek. van fer Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. li afviel. Hij bleek tamelijk gekwetst en werd in een nabijzijnde woning ingedragen. De automobilist was onbekommerd doorge reden, zich van niets iets aantrekkend, zijn nummer was niet genoteerd, dus was het voor de politie een moeielijk onderzoek. Echter ging de rijksveldwachter Gorter, ge bruik makend van een hem door zijn zoon be schikbaar gestelde luxe auto direct op onder zoek uit in de richting Beverwijk. Dit onder zoek had aanvankelijk geen succes, doch later vonden zij een fragment van een nummerbord, dragende het cijfer 6, zulks ter plaatse waar een fietsbel en een stuk ijzer werden gevonden, en in een garage te Beverwijk een Fordje, waaraan een nieuw nummerbord, en ook een oud nummerbord, waaraan bedoeld num mer 6 ontbrak en welk nummer precies paste. Ook kon slechts 1 lantaarn verlichting geven, terwijl bleek dat op dienzelfden avond de Rijksveldwachter de Koekkoek, de houder van dit nummer had geverbaliseerd wegens het .voeren van een onvoldoende verlichting. Ook te Heemskerk was de bestuurder terzelfder ge legenheid bekeurd. Gedurende het ingestelde onderzoek werd mede geconstateerd, dat de bestuurder had gereden in gezelschap, waar over hij zich liever niet wenschte uit te laten. Het rijden met onVoldoend licht had hij inmid dels bij den ambtenaar doen schikken, omdat hij liever geen soesah had. Thans echter, nu hij tereoht moest staan wegens de ernstige aanrij ding, die bijna het karakter droeg van een schuldmisdrijf, was verdachte niet verschenen. De aangereden knaap, de 18-jarige tuinder C, Gooser, diende een schuldvordering in ten be drage van 200 wegens geneeskundige behan deling en het vernielde rijwiel. De vordering kon evenwel niet in behandeling worden geno men, omdat Gooyer minderjarig was en de -Kantonrechter geen kennis neemt van bedra gen boven de 50 gulden. Evenwel gaf de kantonrechter hem het ad vies met het indienen van zijn .vordering, wat door den vader van Gooyer moet geschieden te wachten tot het vonnis in kracht van ge^ wijsde was gegaan, te stellen in handen van een deurwaarder. Het vonnis werkte dan mede tot bewijskracht der pretentie. Van den verdachte werd door den heer de Gorter getuigd-, dat hij een persoon is, niet afkeerig van alcoholische dranken. Onlangs was hij nog waargenomen in gezelschap van zijn dochters met hun respectievelijke aanbid ders, terwijl het gezelschap merkbaar „dik onder de olie" was, aldus de rijksveldwach ter. Zoowel de ambtenaar als de kantonrechter brachten als om strijd- hulde aan het door tastende en van goed politioneel doorzicht ge tuigende optreden van den heer Gorter, dat zoo succesvol had- geleid tot de ontdekking van dezen roekeloozen automobilist, tegen wien door den ambtenaar werd gevorderd f 200 boete of 100 dagen hechtenis en ont zegging van rijbevoegdheid voor den tijd- van 1 jaar. De kantonrechter, zich geheel refereerende aan het scherp oordeel van den ambtenaar en eveneens van meening zijnde dat dergelijke autobestuurders uit het verkeer moeten ver wijderd worden, veroordeelde verdachte tot 100 boete of 100 dagen hechtenis en ont zegging om te rijden voor den tijd van H jaar. 'EEN ONVRIENDELIJKE BULLEBIJTER. De heer C. Pauls, machinist de-r N. S., Zondag 25 Mei met kinderen en familieleden [vertoevende op het Stille Strand te Bergen 'aan Zee, werd daar plotseling zeer oriheusch bejegend door een groote zwarte en ruig harige hond, die hem zonder eenige aanlei ding aanviel, hem gevoelig in de kuit beet en zijn pantalon verscheurde. Dit onbetrouw- .baar gedierte is, zoo men beweert, inmid- dels afdoend onschadelijk gemaakt met mede werking van het welbekende gaskastje, wat echter geen beletsel was, dat de heer Roelof D., onder wiens toezicht de aan het Bonbon- huis behoorende hond stond en welke toe ziende voogd- geen enkele poging deed- het gevaarlijke dier terug te roepen, hed-en tot 8 boete of 8 dagen hechtenis werd ver oordeeld, terwijl de civiele vordering van den gedupeerde machinist tot een bedrag van- 8 billijk bevonden en toegewezen werd. MET EEN VAARTJE VAN RUIM 80 K M. DOOR HET DRUK VERKEER. Op 29 Mei, de dag der courses te Alkmaar, Werd door den motoragent Webster te Alkmaar, die zich met zijn politiemotor met in den zijspan den inspecteur Zol-l, zich nabij den Regulierslaan ter zijde van den Rijksstraatweg had geposteerd, teneinde het momenteel drukke verkeer te controleeren, opgemerkt een automobilist, die zich in een ford tweezitter van de nieuwste constructie gezeten, behendig doch met roekelooze snel heid begaf in de richting Haarlem, 'n Stop sein kon niet tijdig meer worden gegeven, dus jireed de motoragent met zijn fonkelnieuwe 'Harley Davids den woesten rijder na; niet tegenstaande evenwel pl.m. 80 K.M. werd gereden, gelukte het. niet den automobilist voor te komen, doch deze haastige ge bakerde heer stopte, toen hij bemerkte, dat hij zoo hardnekkig werd gevolgd. Een ander automobilist was ook ter plaatse gekomen en hield een zoo heftige philippica tegen den fordrijder over diens bij het drukke wegver keer onverantwoordelijke snelheid, dat hij door agent Webster gekalmeerd moest wor- iden. Deze hield echter geen strafpredicaties, doch maakte proces-verbaal op ter zake over treding van artikel 22 M. en R.-wet, het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. De overtreder, de heer Hendr. Joh. L student te Haarlem, stond dan heden voor dit feit ter&ht, absoluut niet overtuigd, dat hij als zeer sportief en bekwaam rijder, die duizenden kilometers zonder ongevallen had afgelegd, door de ontwikkelde snelheid de verkeersveiligheid zou hebben bedreigd. De ambtenaar was echter 'n geheele andere mee ning toegedaan en achtte die wijze van rijden onder de gegeven omstandigheden zelfs zoo gevaarlijk, voornamelijk omdat bet door ver dachte niet werd ingezien, dat hij 100 boete, subs. 50 dagen hechtenis en ontzeg ging van rijbevoegdheid voor den tijd van 3 maanden, ter waarschuwing en bijkomende maatregel van veiligheid, requireerde. Toen echter de student te kennen gaf, dat hij door 'die ontzegging zeer zou zijn benadeeld en Voornemens scheen zich in 't vervolg te re gelen naar de voorschriften der wet, vol stond de kantonrechter hem alleen tot f 60 boete of 60 riauen hechtenis te veroordelen en verdachte ditmaal zijn rijbewijs niet tijde- J lijk te ontnemen. 'N MOMENT VAN ONOPLETTEND HEID. De heer W. j. S., brandstoffenhandelaar te Alkmaar, vervoerde cup 7 Mei naar Ber gen een partij Triplex zonder groot gewicht maar veel ruimte eischend, per vrachtauto naar Bergen en had op diens verzoek het stuur overgegeven aan den meubelmaker B., hoewel deze niet tot rijden bevoegd was. Op een punt, waar de weg gedeeltelijk was op gebroken en een der aldaar aanwezige werk lieden, de heer Houtenbosch een soort tee- ken gaf dat opgelet moest worden merkte de nieuwbakken chauffeur niet, dat ter zijde en rechts van den weg een voetganger met een rijwiel aan de hand voortliep en stuurde hi] den auto zoo sterk naar rechts, dat deze voet ganger, den handelsreiziger Jb. Mulder uit Haarlem, door een haag belemmerd, geen kans zag meer uit te wijken en nu door het rechterspatbord en de uitstekende lading werd aangereden. De aanrijding had geluk kig geen ernstige gevolgen, doch de heer St. als verantwoordelijk bestuurder stond heden terecht. Zijn middel van verweer, dat be doelde heer Mulder door den heer B. noch door hem niet was opgemerkt, was niet vol doende om hem van schuld te ontheffen en volgde veroordeeling tot 16 boete subsidiair 16 dagen hechtenis. NIET AFGESLOTEN RIJWIEL MAG NIET ONBEHEERD OP OF AAN DEN OPENBAREN WEG WORDEN ACHTER GELATEN. ART. 157 SECUNDO POLITIEVERORDENING. De 19-jarige heer Nico H., los werkman te Alkmaar, had in de meening verkeerende, dat hij op 27 Juli zijn rijwiel in een pakhuis had opgeborgen, kwam door een hem uitge reikte oproeping tot de ontdekking, dat die meening onjuist was en zijn fiets door de politie was aangetroffen aan den openbaren weg in niet voldoend tegen diefstal beveilig den toestand. Gevorderd werd 2 boete of 2 dagen, doch de kantonrechter, in aanmer king nemende, de niet bepaald weelderige positie van verdachte, legde hem de minimum boete 0.50 of 1 dag op. MISHANDELING. Voor de rechtbank te Maastricht heeft giste ren terecht gestaan H. H., te Heerlen, ter rake van mishandeling, den dood tengevolge heb bend. Op 30 Maart bevond zich in café Poffen te Heerlen een gezelschap, onder wie veel woonwagenbewoners. Bij een woordentwist moet verdachte zekeren Hanegraaf, die tenge volge van een operatie een open beenwond had, met een stoel juist op die plek geslagen hebben, waardoor een gecompliceerde been breuk ontstond. Hanegraaf is tengevolge van bloedinfectie op 6 April overleden. Het O. M. eischte tegen verdachte 2 jaar ge vangenisstraf. DE MISDADIGERSWERELD IN AMERIKA. Twee personen gedood en twee ge wond te La Salie (Illinois). Te La Salie in Illinois zijn twee personen ge dood en twee gewond, terwijl zij voor een hotel in een auto zaten. De moordenaar is onbe kend. De politie te Chicago gelooft dat deze misdaad een gevolg is van den verwoeden strijd tusschen misdadigersbenden te La Salie. EEN TSJECHISCHE DESERTEUR. In Praag heeft de desertie in een jachtvlieg tuig van den Tsjechische-Slowaakschen lui tenant-vlieger Karl Schors, die van Olmütz naar Breslau is gevlogen, veel opzien ge baard. Dit is de derde maal, dat een Tsje- chisch-Slowaaksch vlieger naar het buiten land deserteert. Op 27 Juni kreeg Schors het bevel om met een jachtvliegtuig een hoogtevlucht te ma ken. Hij vertrok om tien uur 's morgens. Toen hij om twaalf uur niet terug was, werd een onderzoek ingesteld of hij een noodlanding had moeten maken. Dit onderzoek leverde niets op, zoodat aangenomen moest worden, dat de officier gedeserteerd was. Zoo bleek het ook te zijn. Schors, die zeer vlot leefde en veel schulden had, is waar schijnlijk naar het buitenland gevlucht om aan zijn schuldeischers te ontkomen. De Tsjechische-Slowaaksche regeering heeft aan de Duitsche regeering om terug gave der machine gevraagd, die in Breslau staat, en ook om uitlevering van den offi cier. Aan dit laatste verzoek zal waarschijn lijk geen gehoor gegeven worden. Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - zijn gelegen, in het bijzonder in Indië, China en Japan. DE NIEUWE FINSCHE REOEERINO OEVORMD. De ultra-nationalisten er niet in vertegenwoordigd. Gisteravond heeft de als kabinetsformator aangewezen Senator Svinhufund definitief een nieuwe regeering gevormd, óp burger lijken grondslag. Hoewel de leiders der ultra- nationalistische én scherpst anti-communis tisch Lappo-beweging zich met Svinhufund's program accoord hadden verklaard, zijn zij, tegen veler verwachting, niet in het nieuwe kabinet opgenomen. Gisteravond te 10 uur heeft de president der Finsche Republiek de nieuwe regeering officieel goedgekeurd. ERNSTIGE RAMP IN DE NABIJHEID VAN ODESSA. Zestien personen verdronken. Uit Moskou wordt gemeld, dat niet ver van Odessa aan de Zwarte Zee een ernstige ramp heeft plaats gevonden, waarbij zestien personen het leven lieten. Een gezelschap toeristen bracht een bezoek aan de archaco- logische opgravingen nabij de Zwarte Zee. Bij het aan land gaan der opvarenden kan telde een der booten, waarop zich 49 passa giers bevonden. Allen kwamen in het water terecht en slechts 29 personen konden gered worden. De overige 16 passagiers vonden den dood in de golven. PAN-EUROPA. Het Nederlandsche antwoord op de memorie van Briand. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken maakt het antwoord openbaar van de Nederlandsche regeering op Briands memorie inzake Pan-Europa. De regeering merkt daarin op, dat de voorgenomen onderneming haar al leen dan succes schijnt te beloven als de staten bereid zijn toto op zekere mate de uitoefening hunner soevereiniteitsrechten in te krimpen. Ook moet alles vermeden worden, wat het ge zag van den Volkenbond zou kunnen verzwak ken. Men mag niet vergeten, dat een alge- meene continentale regeering mettertijd de ge schillen, die er tusschen de verschillende con tinenten bestaan, zou kunnen versterken of nieuwe geschillen zou kunnen veroorzaken. De Nederlandsche regeering, die overigens niet uit het oog mag verliezen, dat Nederland niet al leen bezittingen heeft in Europa, is van mee ning, dat deze kant van het vraagstuk heel moeilijk is en met de grootste aandacht dient te worden onderzocht. Een federatieve aaneen sluiting zal slechts mogelijk zijn als er een be langengemeenschap aan ten grondslag wordt gelegd. De Europeesche staten hebben welis waar een aantal gemeenschappelijke belangen, gelijk het behoud van den vrede, de verminde ring der wapeningen en een verdere organisa tie van den goederenruil, doch hierbij doemt de vraag op of deze belangen niet tegelijkertijd ook van beteekenis zijn voor een uitgestrektere sfeer. Als echter blijken mocht, dat een fede ratieve organisatie van Europa mogelijk en wenschelijk is, zou het naar de meening van de Nederlandsche regeering gewenscht zijn, dat de Europeesche groepeering alle Europeesche staatslichamen zou omvatten. Volgens de Fransche regeering is elke mogelijkheid van vooruitgang op oeconomisch gebied afhankelijk van het vraagstuk van de veiligheid, dus aan een politieke voorwaarde gebonden. In dit op zicht moet de Nederlandsche regeering thans reeds voorbehoud maken. Zij gelooft niet, dat een algemeene verlaging van de douanetarie ven noodzakelijkerwijs de verwezenlijking van een algemeene aaneensluiting op zuiver poli tiek gebied voorop moet stellen; want een ver laging van de douaneslagboomen zou een van de voornaamste elementen zijn voor het schep pen van een stel van veiligheid. De Neder landsche regeering is er voorts niet van over tuigd dat door beperking van het veiligheids vraagstuk tot de Europeesche staten alleen de oplossing aanzienlijk vergemakkelijkt zou wor den. Zij heeft niet den indruk, dat de moei lijkheden, die tot dusver het succes van de po gingen van den Volkenbond op dit gebied heb ben belet, door de aanwezigheid van niet- Europeesche staten zijn veroorzaakt of ver meerderd, De Nederlandsche regeering verklaart ten slot te, dat naar haar meening het terrein nog lang niet voldoende is voorbereid. Om te beginnen zou een gedachtewisseling nuttig en zelfs nood zakelijk zijn. Aldus luidt de samenvatting van het Neder landsche antwoord, volgens het Nederlandsch telegraafagentschap. De correspondent van de N. R. C. te Parijs meldde gisteravond: De avondbladen drukken het Nederlandsche antwoord af op het Fransche memorandum. De Temps geeft er zich rekenschap van, dat be paalde opmerkingen van het kabinet in Den Haag zijn ingegeven door de rechtstreeksche belangen van ons land als koloniale en handel drijvende mogendheid. Het ziet het vraagstuk uitsluitend uit het oogpunt van een verminde ring van de douane-tarieven, zonder dat ze door een politieke overeenkomst behoeft te worden voorafgegaan. Dit gezichtspunt komt vooral voor uit het feit, dat Nederland als vrij handelsland veel te lijden heeft van de alge meene verhooging van de douane-grenzen. In Den Haag maakt men zich eveneens bezorgd over den weerslag, dien het ontwerp van fede rale aaneensluiting in Europa op koloniaal ge bied kan hebben. Wat betreft de bedenking van de Nederlandsche regeering tegen het on derzoek van het vraagstuk van de veiligheid door de Europeesche staten alleen, ze schijnt volgens het blad niet gegrond, omdat Europa met een betere organisatie des te beter in staat zou zijn met de niet Europeesche staten samen te werken en met deze landen de pro blemen van de veiligheid in de wereld te be handelen. RAPPORT INZAKE DE KATOEN INDUSTRIE IN LANCASHIRE. Belangrijke voorstellen voor een herstel der katoenindustrie in Lancashire worden gedaan in het gisteren gepubliceerde rapport van de regeeringscommissie van onderzoek. De commissie is van oordeel, dat de pro ductiekosten in Lancashire beduidend hoo- ger zijn dan bij de concurrentie en acht het noodzakelijk, voorwerkgevers en werknemers de belangrijkheid onder oogen te zien de productiekosten te verminderen en den ver loren exporthandel in katoenen goederen weer terug te winnen. Er wordt in het rapport uiteengezet, dat in de meeste gevallen de kostenverminderirig slechts gradueel zal zijn en in ieder stadium de hechtste en hartelijkste samenwerking tus schen werkgevers en werknemers vereischen voor de fabricatie van goedkoope standaard artikelen, waarvoor de Britsche goederen zoo zeer van de Oostelijke markten zijn ver drongen. Verklaard wordt, dat kortdradig katoen tot nu toe slechts weinig in Lancashire werd gebruikt, waar langdradig, maar duurder Amerikaansch katoen bijna uitsluitend wordt verkozen. Op deze wijze hebben de concurrenten van Lancashire, waarvan eenigen een groote be drevenheid hebben verkregen in het vermen gen van Indische en andere katoensoorten, zich verzekerd van het eerste voordeel door voor hun fabrikaten goedkooper katoen te gebruiken. De industrie vereischt een handelssysteem, dat zoodanig georganiseerd moet zijn, dat men een regelmatig afzetgebied der geprodu ceerde goederen op de meest economische methode wordt verzekerd. De commissie is van oordeel, dat de mark ten waar de Lancashire katoenindustrie het meeat ia achteruitgegaan, in het verre Oosten Een verhaal van Tipperary. Het oude lied van Tipperary verklaart dat het ver uit de buurt is, „a long way". Het is niet werkelijk zoo ver weg. Ierland ligt wel binnen ons bereik. Maar nu ik het verhaal van Tipperary heb gehoord lijkt het te lig gen aan den anderen kant van de wereld, verder dan New York dat dichter en dichter bij ons komt tel iggen. Evert van Dijk zal 't u bevestigen. Het verhaal van Tipperary verplaatst dit door het lied beroemde Iersche stadje naar een droomland in de verre verte en in een grijs verleden. Dezer dagen kwam er een rechter op bezoek voor het behandelen van gedingen. Processen zijn menschelijke en alledaagsche zaken. Maar dit bijzondere proces in Tipperary was noch alledaagsch noch menscheiijk. De boeren en de burgers, die er in betrokken waren, hadden veel meer besef van slechte feeën en echte betoovering (in den vroegen ochtend) dan van verklarin gen onder eede of van feiten van beschuldi ging. Het was dan toch wel waar. Ierland was en bleef een land van toovenarij, van spoken, van heksen. Zoo op het eerste gezicht was het een ge wone zaak, een geval van aanranding. Een boerin en een vriendin waren op den eersten dag van Mei, bij' het eerste ochtendgloren, naar „een heilige bron" gegaan. Zij hadden er zich overgegeven aan een vroom ritueei, dat naar zij geloofden haar zou zege nen met gezondheid. Maar een garagehou der, die nabij de bron woonde en er zijn be drijf had en er water aan onttrok voor zijn on derneming zoowel als voor zijn huishouding, was uit zijn huis gekomen en had de vredige ochtendstilte verstoord door op de vrouwen aan te vallen onder den uitroeo: Nu is de betoovering gebroken! Zoo verklaarden tenminste de vrouwelijke getuigen. Klaarblij kelijk had de garagehouder zijn eigen opvat ting van den betooverenden invloed van de bron. Er waren twee variaties van toover- macht verbonden aan den eersten Mei, de bron en den vroegen ochtend. Daar was de w'^e boerin behoefde voor haar gezondheid .En daar was de zwarte magie, die blijkbaar den garage-houder had gekweld en waarin hij de boerenvrouw een werktuig waande. Een Ier onder mijn kennissen heeft mij verteld dat er misschien in Tipperary, het stadje of het graafschap, wonen die ge- looven dat de menschen, die in den prillen ochtend bij bronnen verschijnen, er kwade reetjes in brengen. En voor den rechter wil den de vrouwen het geloof ingang doen vin den dat deze gewelddadige garagehouder had gemeend dat zij de bron met die kwade fee- tjes hadden besmet. Daarom had hij zijn humeur verloren en had hij er op los gesla- £€n- Dat bijgeloovige boerinnen zulk een voor stelling geven is best aan te nemen; ook dat zij aan haar voorstelling gelooven. Maar dat een garagehouder even sterk zou geloo- vei. in de macht van kwade feeën als b.v. in de macht van benzine is moeilijk aan te nemen. Dat gaat zelfs te ver voor Tipperary. De man van het moderne bedrijf ontkende dan ook dat hij onder den invloed van vre^s voor zwarte magie had gehandeld. Hij zeide eenvoudig dat de boerin alledaagsch vergif in de bron had geworpen. Toch besliste de rechter in ziin nadeel. Hü moest ia de toe komst niet meer zoo vlug met zijn handen zijn. Hij mocht bezoekers aan heilige bron nen niet aanranden, niet in den vroegen och tend en niet op den laten avond of op welk oogenblik ook van een etmaal. Het verhaal moet den indruk geven dat een garagehouder in Tipperary ganschelijk mis plaatst is. Zijn bedrijf is te materialistisch voor zulk een romantische streek. Hij' moet er magische tapijten houden in plaats van auto's en hij moet er bronzen vazen vullen met geesten in plaats van blikken bussen met benzine. Schrikbarend tooneel. De Londenaars kunnen thans genieten van Japansch tooneel. Zij hebben pas Fransch en Duitsch tooneel gehad. Dit alles dank zij den nimmer verslappenden ondernemingszin van Charles B. Cochran, die „the greatest showman of England" wordt genoemd, maar die veel meer is dan een „showman" en aan wien de liefhebbers van het beste tooneel hier veel te danken hebben. „Genieten van" Ja pansch tooneel, zeide ik. Maar om er van te genuien moet een Westerling het vooral ver standelijk tegemoettreden, stalen zenuwen hebben en zin voor decoratieve effecten. De Japansche tooneelkunst is zoo gansch anders dan de moderne Westersche. In de eerste plaats neemt actie, waarlijk geweldige actie, bij de Japanners vaak de plaats in van onze dialogen of samenspraken. Zij voegen de daad bij het woord of laten het woord een- vouding achterwege om zich even energiek als realistisch aan de daad over te geven. Men hoort bioscoop-bezoekers wel eens be wonderend over het vermogen in gezichts expressie, dat hun „film-stars" ten toon spreiden. Maar wat de bioscoop mij op dit gebied heeft laten zien is onnoozel of tam vergeleken oij de gezichtsuitdrukkingen van Jrpansche tooneelspelers, die ons op hun gelaat de stormen in hun binnenste openba ren. Zij gaan wat dat betreft tot het uiterste. Zij zorgen er voor dat in hun intriges de hevigste lichamelijke en geestelijke folterin gen haar deel hebben. En zij laten niets on - gedaan om den toeschouwer de ontzettende realiteit van de gevallen bij te brengen Een Japansch tooneelspeler in doodsstrijd levert een angstwekkend schouwspel op. Hij snakt zeer realistisch naar adem, rochelt overfui- gend, laat zijn oogballen beurtelings achter zijn voorhoofd of achter zijn wangen ver dwijnen, buitelt over den vloer, ligt er te stuiptrekken en vertrekt zijn gezicht op een wijze die geen twijfelt laat aan de vernieti gende hevigheid van zijn nood. Een „drama der zwaarden" het voornaamste stuk in de serie tooneelvoorstellingen dezer Japanners eindigt in een bloedbad. Het tooneel ligt met lijken overdekt. Het begin is weinig minder verbijsterend. De held van het geval een tooneelfiguur dien men, na hem in actie te hebben gezien, niet licht kan ver geten moet den dood van zijn vader wre ken. Hij bespringt letterlijk zijn tegenstan ders, die op een terras verzameld zijn. Hij maakt, met een prachtig zwaard gewapend, zijn intrede door een raam (met een papieren ruit). De sprong door het raam wordt on middellijk gevolgd door een sublieme salto mortale over de terras-balustrade. Dan - men voelt het is hij er „in". In een oogen blik heeft hij het gros van zijn tegenstanders, een twaalftal, geveld. Zij liggen in de bereids geschetste laatste stuiptrekkingen en ge- zichtsverdraaiïngen o..r het podium ver spreid. Dit realisme wordt telkens afgewis seld door oogenblikken van ongeschorte actie, waarin de figuren in indrukwekkende houdingen staan en een harmonisch geheel vormen met de tooneelschikking, zoowel in kleur als in lijn; het decoratieve effect maakt diepe bewondering gaande. Vreemdsoortige muziek, die voor Westersche ooren niet als muziek maar die ongetwijfeld voor Japan ners en voor hen, die het voorrecht hebben Japansch tooneel te kennen, even noodzake lijk en beteekenisvol is als de verschrikkelijke vechtpartijen of de korte intermezzo's der tableaux vivants, begeleidt het spel. Dit zwaardgevecht wordt zoo voortreffe lijk gespeeld, dit schijngevecht is zoo realis tisch dat alleen de „schijn" van het „ge vecht" niet overeen „schijnt" te komen mei de werkelijkheid. Het is duidelijk dat van een Japansch acteur zeer veel wordt ge vergd. Als hij in mimiek de hoogste vol maaktheid heeft bereikt, is hij er nog lang niet. Hij moet ook een acrobaat zijn van de hoogste orde en een zwaard kunnen hantee- ren met groote kracht en bijzondere vaardig heid. Sterk ontwikkeld gevoel voor evenwicht wordt van hem gevergd, voor het aannemen van de prachtige standen. En tenslotte mag hij geen spraakgebreken hebben. In hoeverre de eerste acteur van deze Japansche Players in dictie op het vereischte peil kwam, kan ik natuurlijk niet beoordeelen. Maar voor mijn gehoor had hij een zeer mooie stem en stelde hij Westersche acteurs als declamator in de schaduw. Weest voorzichtig met vuur in bosch en heide FONDSEN. Juni 30 Juni 1 Juli 2 Juli 3 Juli 4 Juli 1000 1922 1000 18 1000 '17 1000 '16 1000 '26 1000 '22 100 '23 1000 '21 D 1000 '17 6 obl. N.W.S 5 idem 4/4 idem 4 idem 4K O.-lnd, 6 idem 6 idem 5/4 idem 5 idem Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij. Fransche Banken (Drie) Berkel's Patent Holl. Kunstzijde Margarine Unie Alg. Kunstzijde Unie Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bezit Anaconda Beth. Steel C. v. A. Comm. Studebake- Comm, Steel Zweedsche Lucifers Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl, Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab. Deli Maatij. Oostkust benembah 4 South Pacific Union Pacific Prolongatie ExdividewL 103$ 102} iOin/,, 99 98f 101} 103} 100} 141i 156 515 105} 278 87| 415 342} 101 80} 26iVi6 156} 130i 477 338 376 392} 126} 88 160! 331 71} 339} 205} 2 1037/j. 102} 101} 99} 99 103} lOin/ia 100} 161* 143 155 105} 284} 88} 420} 357} 1025/16 81} 28} 159i 128} 447* 341} 384 396! 124} 85} 74 162} 149" 325 334} 69} 339} 208 Iï !03Vi, 102} 101} 99} 98'5/a 101} 103} 101% 100"/J9 161 144} 154} 51)0 106 287} 88} 430 351} 100} 81 f 28} 157Wis 273 130 453} 341} 383} 395} 124} 85 29 76 163} 148} 330 334} 68} 340} 103} 102} 101} 99} 98% 101} 103} 101% 100% 161 144} 155} 500 107} 293} 90} 436} 362} 191% 82M, 28} 1597.6 275} 130 445 342 383 398} 124} 89 27} 76} 160} 148} 337} 335} 69; 347 li 1037.6 10% 101} 99} 99 101} 1037.6 101} 1007/,, 164 144} 107 76 284} 93} 441 363 101} 81! 28} 158} 274 131 449 338 382} 398} 126 87 25 76 160} 1494 338} 334 70 347} 210

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10