Vaderlandsche Bank Ratoafiseh Weerbericht, Binnenland Kerk en school AGENDA -5? Provinciaal nieuws Stadsnieuws Zaterdag 5 Juli. 7.30 uur, Cinema Americain; Tropen- koorts (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Tarzan en de gouden leeuw en De laatste minuut (boven 14 jaar) 7.30 uur, Victoria-Theater: Goud (boven 18 jaar). 7 uur, te Oudorp, aan den Huigendijk, wa tersport. Middenstandstentoonstelling te Noord- Scharwoude. Zondag 6 Juli. In Cinema Americain van 2 uur af door' loopende voorstelling van Tropenkoorts (bo ven 18 jaar). r In A. B. T. van 2 uur af doorloopende voorstelling van Tarzan en de gouden leeuw en De laatste minuut (boven 14 jaar). In Victoria Theater van 2 uur af doorloo pende voorstelling van Goud. (Toegang bo ven 18 jaar). Middenstandstentoonstelling te Noord- Scharwoude. Maandag 7 Juli. 7.30 uur, Cinema Americain: Tropen- koorts (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer De Ge heimzinnige X (sensatie en spanning), hoofdrollen Carlyle Blackwel en Pouline jjohnson. Toegang vanaf 14 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: Goud. (Toe gang boven 18 jaar). Dinsdag 8 Juli. 7.30 uur, Cinema Americain: Tropen- koorts (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: De geheimzinnige X (vanaf 14 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Goud. (Toe gang boven 18 jaar). 8 uur, De Rustende Jager te Heiloo, ver gadering Witte Kruis. Woensdag 9 Juli. 7.30 uur, Cinema Americain: Tropenkoorts (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: De geheimzinnige X (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Goud (boven 18 jaar). Donderdag 10 Juli. 7.30 uur, Cinema Americain: Tropenkoorts (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: De geheimzinnige X (vanaf 14 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Goud (boven 18 jaar). EEN WOLKBREUK TE NEW-YORK. Het verkeer urenlang gestremd. Door een plotselinge wolkbreuk, gepaard gaande met onweer, heeft Donderdagavond het straat- en spoorwegverkeer urenlang in een chaotischen toestand verkeerd. De neerstor tende watermassa's dwongen tienduizenden automobielen op straten en bruggen te blijven staan, zoodat de voertuigen zich over kilome ters afstand ophoopten. Het spoorwegverkeer naar het Noorden was een vol uur gestremd, zoodat de wegens den nationalen feestdag van gisteren vertrekkende menschenmassa's in de vestibule van het Grand Central Station op levensgevaarlijke wijze opeengepakt werden. Evenzoo ging het toe in de stations van den ondergrondschen Bpoorweg, waar het verkeer tengevolge van overstrooming eveneens tijdelijk gestaakt moest worden. te ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK IN ENGELAND. Bij' een ontploffing in een verffabriek Castleford in Yorkshire werden tien perso nen gedood, 14 zwaar en een aantal anderen licht gewond. Het fabrieksgebouw werd ge heel verwoest, terwijl de omringende percee len groote schade opliepen. Duizenden ruiten werden in den omtrek verbrijzeld, terwijl verscheidene personen uit het publiek gekwetst werden door de in het rond vliegende glasscherven. Nadere bijzonderheden De ontploffing in de chemiekaliënfabriek te Castleford heeft in de stad zeer grbote ver woestingen aangericht. In den gemeenteraad werd meegedeeld dat meer dan 300 huizen ge heel of gedeeltelijk verwoest zijn. Vele perso nen zijn dakloos geworden. Een gedeelte der daklooze bevolking wordt voorloopig in de zie kenhuizen en het raadhuis onder gebracht. Het aantal dooden bedraagt volgens de laatste be richten 13. Van de gewonden verkeeren nog zes in levensgevaar. Onmiddellijk na de ramp hebben de autori feiten de noodige maatregelen voor hulpver leening aan de getroffenen genomen. Er is een dienst ingesteld, voor het verstrekken van le vensmiddelen aan de getroffenen. In het zieken huis zijn 20 gewonden opgenomen. Het opruimingswerk wordt nog steeds voort gezet. LLOYD GEORGE OVER DE BEWAPENING. Van vermindering niets te bespeuren Aan een feestmaaltijd van de nationale kerk gemeenten te Bournemouth heeft Lloyd George een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat de toekomst van de menschheid afhangt van een volledige vriendschap tusschen Enge land en de Vereen. Staten. In alle landen der wereld worden op het oogenblik voorbereidin- gen voor een oorlog getroffen. Europa, Azië en Amerika bezitten een groo- ter aantal uitgeruste manschappen dan voor den wereldoorlog. Behalve Duitschland en an dere landen die tot ontwapening gedwongen zijn, is Engeland het eenige land, dat zijn strijd krachten vrijwillig op de sterkte van voor den oorlog verminderd heeft. Er zijn verdragen on derteekend, waarin verklaard wordt, dat er nooit meer een oorlog mag zijn. Tegelijkertijd worden groote sommen uitge geven voor een gebeurtenis, die nimmer mag plaats hebben. De tijd is gekomen, dat de ker ken moeten ingrijpen. sche partij een strafvervolging tegen den vroe- geren voorzitter van de communistische inter nationale Bucharin geopend. Deze wordt beschuldigd van ernstige vergrij pen tegen de partijdiscipline, waardoor hij de partij benadeeld heeft. DE AARDBEVING IN BRITSCH-INDIË. Groote schade aan de spoor lijnen. De aardbeving in Indië heeft groote schade veroorzaakt aan de spoorwegen. Op sommige lijnen zal het spoorwegver^ keer minstens twee weken verbroken zijn. Op een der lijnen zijn vijf bruggen srnstig beschadigd. COMMUNISTISCHE STRAFVERVOLGING IN RUSLAND. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de cen trale controle-commissie van de communist;- HET NOODWEER IN DE OMGEVING VAN DEVENTER. Nog een boerderij afgebrand. De oogst vernield over een lengte van 10 en een breedte van 4 K.M. In een deel van ons vorig nummer namen wij nog het volgende bericht op: De oogst blijkt over een lengte van 10 K.M. en een breedte van 4 K.M. totaal verwoest te zijn. Daar de landbouwers wel tegen stormschade maar in de meeste gevallen niet tegen hagel slag zijn verzekerd, zijn de verliezen groot. De schade loopt dan ook in de tienduizenden. Het blijkt, dat nog een boerderij, en wel die van den landbouwer H. J. Brinkhuis te Ramele, gemeente Raalte, door den bliksem is getroffen en afgebrand. Zij was nog slechts twee jaren oud. Verzekering dekt hier gedeeltelijk de schade. Van dén landbouwer B. J. Nijkamp zijn 50 kippen op het veld door den hagelslag getroffen en gedood. Voorts zijn veel hooibergen verbrand. Aan het Hbl. wordt nog gemeld: Het blijkt, dat de bui haar werking begon onder Olst en haar weg heeft genomen over den Dinshof en Wezepe tot bij Heeten. Het valt nog bij geen benadering te zeggen, hoe veel bunders graan- en hakvruchten totaal verloren zijn gegaan. Daarbij komt, dat, al waren enkele verbouwers verzekerd tegen stormschade, de voorwaarden in tal van ge vallen geen vergoeding voor hagelschade in houden. Sommigen willen nu overgaan tot het afmaaien van de halfrijpe graansoorten, om er op deze manier ten minste nog iets van te redden. In hoeverre dat gelukken zal, blijft echter een groote vraag. Bij J. ten 'Have en anderen werden alle ruiten der woningen vernield, terwijl veel rundvee in de weide door den bliksem werd gedood. In het geteisterde gebied woont een nijvere bevolking, die vóór dag en dauw uit de vee- ren moet om met veel zwoegen en slaven den van nature armen grond te bewerken. En in de laatste jaren gaf de bodem veel goeds terug in ruil voor de zorge, vooral door ont ginning, aan de akkers besteed. De niet-kapi- taalkraóhtige boeren, die bovendien toch al een moeilijk jaar doormaken, zullen het dus hard te verantwoorden krijgen. SLUISDEUR TE IJMUIDEN AANGEVAREN. Hedenmorgen bij het binnen komen van de sluizen te IJmuiden heeft het stoomschip Stentor van de stoomvaart maatschappij Oceaan te Amsterdam de Noordervloeddeur van de middensluis te IJmuiden aangevaren. De deur werd lichtelijk ingedrukt, ter wijl het schip zelf aan bakboordzijde een ingedrukte ankerkluis bekwam. Het schip kon de reis naar Amsterdam voortzetten. ONWEER. Boerderij afgebrand. Tijdens een hevig onweer dat Vrijdagavond van 9 tot 11 uur woedde boven Weert, sloeg de bliksem in de kapitale boerderij de „Voor hoeve", toebehoorende aan den heer K. De boerderij brandde tot den grond af. Zoo goed als niets kon gered worden. Een paard, een koe en een varken kwamen in de vlammen om. Ook sloeg de bliksem in op verschillende plaatsen, in de langs den rijks straatweg staande eikeboomen. Doetinchem en omgeving opnieuw geteisterd. Gisteravond woedde boven Doetinchem een hevig onweer, vergezeld gaande van zware slagregens. Het vuur was geen oogenblik van de lucht, terwijl knetterende donder slagen de huizen deden trillen. Bij den heer B. sloeg de bliksem in het huis,evenwel zonder brand te veroorzaken. Een populier achter het huis van den heer M. werd gespeten, terwijl in de woning, evenals in verschillende andere huizen, de lichtleiding vernield werd. In het naburige Kilder, gemeéhte Zergh, werd de schuur van H. Hietkamp door het 'hemelvuur getroffen. De schuur brandde ge heel af. ove/7/t} Fabrikaat fa. v. d.. MIJLE Co., Kampen HET BEZOEK VAN DE ZUID- AFRIKAANSCHE STUDENTEN Dat Alkmaar ook de plaats is van een groot-bedrijf als de cacao- en chocoladefa briek van Ringers, hadden de Zuid-Afrikaan- sche studenten, die na het noenmaal in den Muziektuin per auto naar deze fabriek wa ren gereden, wel allerminst verwacht. In groepen werden de verschillende afdeelingen bezichtigd en men toonde zich vol belang stelling voor de verschillende machinerieën en handelingen van de arbeiders, die de hoofdproducten, de cacaoboon en de suiker, op alle mogelijke wijzen verwerken tot de zoo bekende heerlijke chocolade. Men ont moet in dit groote fabriekscomplex, voor welk bezoek 1 uur 3 kwartier noodig was, hoewel in iedere afdeeling slechts zeer kort verbleven werd, afdeelingen, waar het zeer warm, maar ook afdeelingen, waar de tem peratuur ver beneden hel vriespunt is; de zindelijkheid viel bijzonder op. Zooals van Ringers chocoladefabriek ver wacht kon worden, werd bij het verlaten der fabriek aan alle bezoekers een pakje diverse chocolade uitgereikt. Een der Zuid-Afrikanen, die voor de Zuid- Afrikaansche regeering verschillende landen bezoekt om de techniek te bestudeeren, ver klaarde ons, dat z.i. de Hollandsche tech niek voor Zuid-Afrika de gewenschte was, omdat bij de mechaniseering in de Holland sche techniek de mensch niet dermate is uit geschakeld, als bij de Amerikaansche het ge val is. Over ons nijverheids-onderwijs was de ïeer Jacobs vol lof. Het was het beste, dat 'lij had leeren kennen, hoewel hij voor de jestudeering daarvan tal van landen had ioezocht; omdat het vooral op de praktijk ge richt is, oordeelde hij het bijna volmaakt. het Noord-Hollandsch Kanaal, over Petten, bleken de Zuid-Afrikaners vol bewondering over ons mooie, Hollandsche landschap, en wanneer hier en daar een korenveld ontdekt werd, waren zij enthousiast. Te Kamperduin werd het gezelschap ont vangen door de V.V.V. aldaar, waar beschut' met kaas en slagroom werd aangeboden. De voorzitter, de heer Kos, sprak een welkomstwoord, onder het devies van: „Tast toe". De heer Greub sprak over de stamverwant schap der Zuid-Afrikaners met de Hollan ders, erop wijzende, dat de duinen langs on% ze kust gevormd zijn van het woestijnzand uit Zuid-Afrika, zoodat er ook hier verwant schap was. In den tuin van De Roode Leeuw te Schoorl bood de V.V.V. aldaar den bezoekers een kop thee aan en hier hield de burgemees ter, Baron van Fridagh, nadat de heer Wog- num een vriendelijk speechje had gehouden, een hartelijke toespraak, die door den stu dent in de theologie, Muller, uit de Vrijstaat, op zeer ysmpathieke wijze werd beantwoord Dat de bezoekers van de V.V.V.'s te Cam perduin en te Schoorl aardige gidsjes ont vingen, dient nog te worden vermeld. Vooral het gidsje van Groet en Camperduin is keu rig uitgevoerd en heeft de bijzondere verdien sten, dat het niet ongenietbaar door adver tenties is gemaakt, hetgeen, vooral voor de buitenlanders geen zin heeft. In de Rustende Jager te Bergen waren de Zuid-Afrikaners dadelijk vol lof over de uit nemende jazz-band, die zich onvermoeid deed hooren. De burgemeester, Mr. H. D. A. van Ree nen (het gezelschap werd hier door het ge meentebestuur ontvangen; den bezoekers werden dranken naar keuze geserveerd) sprak een welkomstwoord, waarin hij be lichtte, hoeveel er aan gelegen kan zijn, el kander persoonlijk te leeren kennen. Hij ver telde een kleine episode over de forsche, spor tieve en loyale opvattingen van de Zuid-Afri kaners bij het rugby en veroverde daarmede dadelijk de harten van de Zuid-Afrikaansche studenten, die dadelijk een gemeenschapslied aanhieven. Per tram ging het van Bergen naar Ber gen aan Zee, waar een diner werd gebruikt, aangeboden door het Ned. Verbond en de Nederl. Zuid-Afrikaansche vereeniging. De tafel werd gepresideerd door Jhr. Mr. J. L_ W. C. von Weiier, vice-voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, die mededeeling deed van een ingekomen telegram van geluky/ensch van Baron Kraayenhóf, den voorzitter van de A.N.V.V. en in zijn slotwoord dank bracht aan allen, die er toe hadden medegewerkt, het bezoek van de Zuid-Afrikaners aan N.- Holland onvergetelijk te maken, waarbij hij deed uitkomen, dat de daarbij ondervonden medewerking van den heer Zeiler boven allen lof was verheven. Dr. I. R. van Zijl-Steyn sprak namens de Zuid-Afrikaners eveneens woorden van dank, terwijl de heer D. A. Klomp, namens de V.V.V.'s Alcmaria, Bergen, Schoorl, Groet en Kamperduin het Ned. Verbond en de Zuid- Afrikaansche Vereeniging dank bracht voor het uitnoodigen van de bestuursleden aan het diner en den wensch uitte, dat men zich, na afloop nog eenige uren gezellig met den dans zou vermaken onder het strijkje van Bela Ruha. Om de Zuid-Afrikaners des avonds in Bergen aan Zee te houden, had de V.V.V. Bergen gemeend, het gezelschap daar logies te moeten aanbieden en hij wilde wel verklappen, dat dit door de groote medewer king van den voorz., den heer Zeiler, mogelijk was gemaakt. Na het diner vermaakte men zich in de dancing, waar ook vele Alkmaarders en Ber- genar^en aanwezig waren. Hedenmorgen om 8 uur vertrok het gezel schap per tram naar Alkmaar en vandaar per boot naar Amsterdam. NOORDSCHARWOUDE. De Middenstandstentoonstelling. De loop naar de tentoonstelling begint toe te nemen. De indruk dien de bezoekers opdoen is van dien aard, dat men voldaan huiswaarts gaat, wat voor hen die de tentoonstelling nog niet bezochten een aanmoediging is, om dit alsnog te doen. Vrijdagavond ging de 500ste bezoeker door de controle. Het was de heer H. Meeldijk alhier Door het bestuur werd hem een mooi Terry- fietszadel aangeboden. En nu is het wachten op 3e 1000ste bezoeker! Het schoolfeest heeft Vrijdag plaats ge vonden, begunstigd door prachtig zomerweer. De oudste leerlingen zijn naar den Haag en Scheveningen geweest, terwijl de lagere klassen naar Schoorl, Bergen en Egmond aan Zee gin gen. Het vervoer geschiedde met autobussen van de firma Kok, Tuinman en Wilken. 's Avonds arriveerden allen weer veilig thuis, opgewacht door ouders en andere belangstel lenden. de heer M. iederen dag zijn schapen. Ge woonlijk rijdt hij met zijn bakwagen naar het land en telt in den wagen gezeten de dieren. Vrijdag bevreemdde het hem, dat de scha pen nog op denzelfden plaats stonden als den vorigen dag en naderbij gekomen ont' dekte hij, dat ze dood in de weide stonden. BEVERWIJK. Is nu reeds de herfst in aantocht? Aan de bloemenmarkt verschenen Vrijdag reeds de eerste Chrysanthen. 'jr.-; £f* DE STREEK. Aan de veiling is de eerste schuit met roode kool aangevoerd. De beteelde opper vlakte van dit gewas is dit jaar zeer groot, hoewel de zoogenaamde „draaihartigheid" veel planten doet sneuvelen. TEXEL. 12 schapen en 1 lam door den bliksem gedood. Dezer dagen zijn hier gedurende het on- weder nog 12 schapen en een lam door den bliksem gedood. De eigenaar, de heer A. Maas, te de Koog ontdekte dit verlies eerst Tiidens de tocht naar Kamperduin, langs Vrijdag. Evenals de meeste veehouders telt CASTRICUM. Vereeniging Nederl. Gemeenten, Naar ons wordt medegedeeld, is te Zwolle op de jaarvergadering van de vereeniging van Ned. Gemeenten tot bestuurslid der lan delijke vereeniging van Ned. Gemeenten, de burgemeester dezer gemeente, de heer P. H L. J. Lommen, benoemd. Veiling. Aan de veiling Ons Belang waren gister aangevoerd 4350 manden aardbeien, waar van de prijzen beliepen van 20 tot 29 ct. per K.G. 320 zakken erwten met prijzen voor dop pers van 14 tot 17 ct. per K.G., voor raspers 26 ct. per K.G. Vooral de prijzen van aardbeien loopen sterk terug. Gister kon niet hooger dan een doorsneeprijs van 22 ct. per K.G. worden bedongen. Deze prijsvermindering vindt zijn oorzaak in de lage prijzen aan de veilingen in liet zuiden des lands besteed. Muziektent. Door B. en W. is de bouw van de muziek tent aan den heer J. Tromp opgedragen voor wat het timmerwerk enz. betreft voor 864 en voor wat het metselwerk betreft voor 700 aan de firma Jb. de Nijs. UITGEEST. Geboren: Catharina d. v. Jacobus de Munk en Trijntje Rijs. Hendrik, z. v. Ni- solaas Jacobus Veldt en Neeltje Berghuis. Ondertrouwd: Klaas Schenner en Petrolla van Dalen. Gehuwd: Chrisiiaan de Vringer en Jakoba Harings. Overleden: Jacob Meijer, oud 59 ja ren, gehuwd met Trijntje Blokdijk, eerder weduwnaar van Trijntje van der Eng. De- genaar Krijgsman, oud 70 jaren, gehuwd met Cornelia Berghuis. SINT PANCRAS. Geboren: Afka, d. v. Dirk Minnesma en Gootjes. Nantje, d. v. Jacob Groen en Louwisa Moeijes. Krelisje, d. v. Pieter Schoen en Trijntje Groot. Gehuwd: Hendrik den Hartigh en Geer tje Wagenaar. BERGEN (Juni). Geboren: Johannes, zoon van Ja cobus de Rover en Alida Roobeek. Gerrit Andries, zoon van Gerrit Jan Vis en Geertje van der Wolff. Maartje, dochter van Dirk Jonker en Pleuntje Poldervaart. Jacobus Johannes, zoon van Jacobus Johannes Huurman en Cornelia Neeltje Marico. Sipke, zoon van Sipke Schoorstra en Jelkje de Joug. Bernadetta Théresia, dochter van Petrus Gijsbertus de Grauw en Johanna Wilhelmina Maria André Wiltens. Geertruida Antonia, d. van Johannes Ligthart en Beatrix Pronk. Johan George Josep'h Simon, z. van Johan George Fredrik Kueter en Anna Wilhelmina Ligthart. Pieter Johannes, z. van Simon Bakker en Anna Apeldoorn. Jan. z. van Teunis Her man Wieten en Janke Stelwagen. Petro- nella Johanna Maria Theresia, d. van Wilhel mus Tros en Anna Bosch. Marie, d. van Adriaan Oukes en Margaretha Hartland. Ge h u w d: Theodorus Albertus Zellen- rath, wonende te Heiloo en Hendrika Petro- nella Franciska Suijbroek. Gerard Jean Lambert Francot, wonende te Haarlem, weduwnaar van Jacoba Johanna de Cock en Maria Smit, gescheiden echtg. van Cornelis Kramer. Louis van Marwijk, wonende te Den Helder en Johanna Hoeben. Overleden: Veronica Punt, echtg. van Johannes Theodorus de Waard, 60 j. Trijntje Stroomer, wed. Theodorus Terra, 77 j. Anthonius Jozef, z. v. Simon Kaandorp en Catharina Neline van 't Sant, 2 mnd. Guurtje Vlaanderen, echtg. v. Wijbrand Glij- nis, 73 j. HISTORISCHE ANECDOTEN. Toen Friedrich nog kroonprins was be zocht hij tijdens den veldtocht tegen Frank rijk het hospitaal, dat ondergebracht was in de schilderijengalerij van het kasteel van Veruailles. 0.a. lag daar een bejaarde Jood- sche reserveman van een Hessisch regiment, die zich bij gelegenheid dat er een patrouille op verkenning was uitgezonden door dapper- ïeid had onderscheiden maar zwaar gekwetst was. De kroonprins had vernomen dat de ge wonde van een arme Joodsche familie uit de "uldauer-streek was en dat hij vrouw en kin deren in behoeftige omstandigheden had achtergelaten. Toen hij den gekwetste weer bezocht zei 'hij: - Naar ik vernomen heb, verdient gij een onderscheiding, ik zal u de keüs laten. Wilt ge het IJzeren Kruis hebben of 25 thaler? De gewonde bedacht zich en vroeg wat een Jzeren Kruis kostte fabrieksprijs? De kroonprins dacht van drie thaler. Geef me dan 22 thaler en het IJzeren kruis, vroeg de fuselier. Tot onderwijzer aan de r.-k. jongensschool te Bergen is benoemd de heer C. P. Schnei- ders uit Woerden. Mej. G. Schuld te Hoorn slaagde voor het examen als onderwijzeres. EENIGE JUBILEA AAN DE TECHN. HOOGESCHOOL. Op 5 Aug. a.s. is het 25 jaar geleden, dat prof. ir. G. Brouwer, hoogleeraar in de werk tuigbouwkunde aan de technische hooge- school, als zoodanig werd benoemd. Voor zijn benoeming was prof. Brouwer werktuig kundig ingenieur te Hengelo. Op denzelfden datum werden benoemd naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.5 te Vardö. Laagste barometerstand 743.8 te Isafjord. Verwachting, geldig tot den avond van 6 Juli: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke tot Oostelijke richting; zwaar bewolkt niet tijdelijke opklaringen; waarschijnlijk regen- of onweersbuien; zelfde temperatuur. Mededeelingen over aardappelziekte. In het etmaal van des avonds 3 tot 's av. 4 Juli zijn opnieuw op de Zuid-Hollandsche eilanden en in Zeeland de weersomstandig heden gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. prof. ir. H. Termeulen, voorheen assistent aan de voormalige polytechnische school tot hoogleeraar in de analytische scheikunde en de scheikunde der bouwstoffen en prof. ir, P. D. C. Kleij, eveneens assistent aan de po lytechnische school, tot hoogleeraar in de microchemie en metalografie. AMBTSAANVAARDING VAN PROF. V. D. SCHEER. Hedenmiddag heeft dr. W. M. v. d. Scheer, de nieuw benoemde hoogleeraar in de ge neeskunde als opvolger van prof. dr. E. D. Wiersma, die onderwijs zal geven in de psychiatrie en de neurologie, zijn ambt aan vaard met een rede, getiteld: „Een blik in het arbeidsveld van den psychiater, klini sche en sociale psychiatrie". Belaste ^Vaarden, 's Uravenhage, tegen beurskoers X <ff|n OBLIGATÏËN d Bijl] 0 met jaarliiksche uitloting u AUTOBOTSING. Hedenmorgen ruim 7 uur heeft op den Iioek Kanaaldijk-Heiligland een botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto van de Alkmaarsche Exportveiling, be stuurd door J. J. en een vrachtauto van den heer O. uit Oostzaan. Laatstgenoem de, die van het Heiligland kwam, gaf volgens ooggetuigen geen signalen en reed bovendien te snel en te veel naar links. De auto van de Exportveiling werd totaal in elkaar gereden, terwijl ook de andere zwaar genavend was. Procesverbaal is opgemaakt. Het is zeker wenschelijk op dezen hoek de snelheid te beperken. Waar blijft de verkeersspiegel op dit gevaarlijke punt? DIPLOMA'S KRAAMV'ERPLEGING. In het Sint Elisabeth-Ziekenhuis te Alk maar zijn voor het Diploma voor Kraamver- pleging, afgenomen door prof. van Rooy te Amsterdam en dr. Broere te Alkmaar, ge slaagd de volgende Eerwaarde Zusters: Zr. Tarcisia, Zr. 'Jeroen, Zr. Willibalda, Zr. Demetria, Zr. Hermenigilda, zr. Polycarpa, Zr. Villanova, Zr. Maria Magdalena. AANBESTEDING. De firma R. I<. Koppen Zoon is met 86.900 laagste insenrijfster voor het bou wen van een openbare lagere school met gymnastieklokaal en rijwielbergplaats aan den Brakkeveldweg te Den Helder. NAAR INDIE. - Mr. H. J. J. M. Dorbeck te Voorburg, vroeger te Alkmaar, is bestemd voor uitzen ding naar Ned Indië. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 9.51 uur licht op. DETACHEERING. De eerste-luitenant H. Staring, werk zaam bij het landstormverband te Alk maar, wordt van 723 Augustus a.s. ge detacheerd bij het 21e Regiment Infante rie te Amersfoort, ter deelneming aan de herhalingsoefeningen bij dat regiment. De dienstplichtige H. Voorman, uit de gemeente Alkmaar, is met paspoort uit den militairen dienst ontslagen. HEROPENING FRUITHAL. Heden heropent de Eerste Alkmaar sche Groenten- en Fruithal haar zaak, die van Vrouwenstraat 4 naar het daar naast gelegen perceel is verplaatst, waardoor de hal aanmerkelijk vergroot is en er voldoende ruimte is ontstaan om alle groenten en fruit aantrekkelijk te exposeeren. De firma Rezel Zoon handhaaft ook hier haar principe: da beste kwaliteit tegen de laagst moge lijke prijzen, wat men bereikt door zelf op de markten (Zwaag, de Betuwe e.a.) in te koopen. Op een verhooging, die naar achteren oploopt, zoodat, men in één blik het ge heel kan overzien, is het fruit uitgestald, waaronder natuurlijk een groote hoe veelheid bananen. Hiervan verkoopt de heer Rezel wekelijks dikwijls een 500 tot 600 pond. Naast de gewone Alican- te-druiven was nog een andere soort aanwezig, genoemd naar den Duitschen kweeker Komanh, welke de blauwe kleur van de Alicant emist, maar daar om niet, minder lekker is. Een bijzondere me loen, de ananasmeloen, munt uit door haar fijnen geur. Naast de groote sorteering fruit is nog een groote collectie groenten, die door den grooten omzet drie h viermaal per week ververscht wordt. Daarnaast ont breken de blikgroenten niet. Voor een vlugge bediening zijn drie weegtoestellen geplaatst; twee ervan zijn klokschalen Ten slotte zij nog ver meldt, dat, om het publiek ook' 's avonds de gelegenheid :e geven, de vruchten te monsteren, de verlichting uitmuntend in orde is. Het zal wel niet te betwijfel®* *üp

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2