Alliinaarscfie Coiraat. Zomer-Uitverkoop LIENESCM. EEN WEEK-END IN BELGIE, FiBmnieuws. Mindfrd Iwse en dertigste Jaargang. Zaterdag 5 Juli Reohtsgaken Wo. 156 ioov. BOTER- EN EIERENMARKT. De Directeur van het Marktwezen te Alk maar deelt belanghebbenden mede, dat met ingang van Zaterdag 12 Juli a.s. de over dekte graanmarkt tot het houden van de bo ter- en eierenmarkt zal worden opengesteld. Alkmaar, 7 Juli 1930. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Nu lezer, ik zal U heusch niet vervelen met een lang verhaal over België, over zijn steden en dorpen, zijn bergen en dalen, zijn rijke, afwisselende natuur. Ik veronderstel, dat zulks bij U, die zich voor een „trip" naar België interesseert, on- noodig zoude zijn, omdat U öf zelf met eigen oogen dit alles heeft aanschouwd, óf er al thans meerdere keeren van hebt gelezen, zoo dat ik slechts een uittreksel zou kunnen geven van verschillende brochures, reclamedruk werkjes en wat meer dient, om de vreemde lingen te trekken Ik spaar U dat alles! En toch zoude het mij aangenaam zijn, als U eenige oogenblikken' van Uw welbesteed Heven afstond en dit schetsje, waarvan de be doeling U bij het lezen wel duidelijk zal wor den, Uwe welwillende aandacht schonkt. O Zaterdagmorgen vroeg, terwijl de meeste menschen nog in zoeten rust gedommeld waren, en de Langestraat stil en verlaten was, had men een viertal menschen kunnen zien vertrekken per auto en met bestemming voor België. Dat viertal waren wij: twee dames en twee heeren. Onze chauffeur, die weldra tot leider bevorderd was, en deze laatste functie tot op de laatste minuut waar nam, was de heer ten Bruggencate uit Heiloo. Met zijn Chevrolet zouden wij trachten een tocht door geheel België te maken, opdat wij zelf ons zouden kunnen overtuigen, wat men per auto zou kunnen zien en waarom men aan de auto de voorkeur moet geven boven een treinreis. 't Was nog geen vijf uur, toen wij startten. Het weer was mooi, en vroolijk zoemde de motor. Alkmaar lag weldra achter ons, en met flinke vaart gingen wij Zuidwaarts, slechts enkele werklieden, die naar hun werk gingen, passeerende. Spoedig was de pont te Velzen bereikt en weinige oogenblikken later snelden wij Haarlem door, om zonder opont houd over den Haag en Delft Rotterdam te be reiken, waar wij nog vluchtig de Maashaven konden bewonderen. Steeds ging het verder met dezelfde regelmatige snelheil en de Moer dijk kwam in zicht. We boften, dat de pont juist was aangekomen, zoodat we slechts enkele minuten later op het water dreven, waar eertijds Jan Willem Friso een on tij digen dood vond. Brabant werd doorgesneld en het was nog maar pas 8 uur, toen de Belgische grens be reikt werd. De douane-beambten waren al heel gemakkelijk enBelgië, of eigenlijk, het begin van den tocht was bereikt Het plan was, om zoo spoedig mogelijk •Brussel te bereiken, zonder Antwerpen aan te doen Van de Antwerpsche wereldtentoon stelling zagen wij dus al heel weinig en al leen de talrijke versierde straten en de vele vlaggen, die uit de daken der huizen staken, herinnerden ons aan het Belgische eeuwfeest. In de verte zagen we nog vluchtig de Ant- werpensche havens, en toen snelden wij op TROFENKOORTS IN DE CINEMA AMERICAIN. Een machtig schouwspel uit de Sahara. We hebben gisteravond met genoegen icennis genomen van dit filmwerk, dat zooals boven reeds is aangeduid, zich in de onmetelijke, woesten en alles-verzen- gendö Sahara afspeelt. Daar heeft een kapitein zijn jonge vrouw gebracht, die vol illusiën naar het onherbergzame land haar man volg de, maar die al heel gauw de ontberin gen leerde kennen. Haar man, die in de eerste plaats officier was en pas heel in de verte mensch, begrijpt niet, dat zij andere behoefte heeft, dan die welke de woestijn haar hielt en nog minder kan hij zich indenken, dat zij innig verlangt naar Londen. Dan komen er andere mannen in 't spel. Een luitenant wordt verliefd op haar, rnaar zij wijst hem terug. De kapi tein vermoedt veel, en stuurt dé luite nant de woestijn in op patrouille, in de hoop dat de Sahara hem wel zal op slokken Versterking komt op het fort onder leiding van een jong officier, die de eerste dag al kennis maakt met de vrouw des huizes en haar veel van Lon den vertelt. Tot groot misnoegen van den kapitein die den jongen luitenant eveneens de Sahara inzendt, heimelijk met dezelfde bedoeling als de eerste. De twee officieren vinden elkaar en komen uitgeput en ziek in het fort te rug, waar zij dank zij de verpleging van de vrouw weer geheel genezen; d.w.z. de oudste lijdt aan verstandsver bijstering Langzamerhand ontstaat een genegen heid tusschen de vrouw en den jongste officier en hij haalt haar over te vluch ten, als de troep is uitgerukt Ze ver trekken beiden, maar worden overvallen door een windhoos. Dan begrijpt ze, wat ze van plan Is, en ze wil terug keeren. Samen gaan ze naar het fort terug, dat nog geheel verlaten is. Slechts de waanzinnige luitenant heeft alles gezien en dreigt beiden te verklappen. Als dan de troep weer thuis komt en de waanzinnige niet wil zwij gen, schiet de jonge officier zijn collega dood, oua de vrouw te redden. Biussel af, dat tegen 11 uur bereikt werd. In Brussel trof ons natuurlijk allereerst de ver keersregeling en al dadelijk sprong het m het oog dat het autoverkeer er uitstekend ze- reged is. De breede straten waren in ver schillende vakken verdeeld, om zoodoende het snelverkeer te bevorderen. Wij hadden dan ook niet de minste moeite, om snel voor uit te komen. En nu bleek pas duidelijk, hoe mooi zoo n tocht per auto is. Op plaatsen, waar men per trein niet kan komen, bracht dé Chevrolet ons vlug en zonder moeite, en zoo hebben we Brussel en haar voorsteden door kruist op een geriefelijke manier en zonder dat wij moe werden. Toch was het ons zeer welkom, dat we konden uitstappen, want hoe gemakkelijk de auto ook reed, hoe goed ook de veeren werkten en hoe mooi ook de Belgische wegen waren, onze beenen hadden behoefte aan'be weging. orussel bleef eenige uren onze verblijf plaats. Een goed maal, en een verfrissching, zoowel uit- als inwendig hadden ons heele- maal weer opgeknapt en weldra zaten we Wver, om nu Rochefort te bereiken, het eind doel van den eersten dag. Wij hadden den tijd en reden kalm. Langs de ideale wegen gleden wij geruischloos voort, nu eens even stoppende, om de natuur te bewonderen, dan weer, om een blik te werpen in de een of andere sChoone vallei of op een prachtig begroeide berghelling. Wij leerden België's natuurschoon kennen op een prettige en gemakkelijke wijze. Wij kwamen langs wegen, die den gewonen bezoeker van België onbekend blijven. Wij zagen en nu dachten wij aan de malaise van onze tuinders wij zagen kas sen en glascultuur op groote schaal; zoo ver ons oog reikte zagen we het glas glinste ren in de zon. Tallooze hectaren grond wordt op die manier productief gemaakt en België bezit dan ook een glascultuur, die onzen tuin ders natuurlijk groote concurrentie aandoet. Namen kwam in zicht. En met Namen de Maas, die prachtig door het sterk afwisse lende landschap slingert. Zeer dikwijls heb ben wij hier gestopt of uiterst langzaam ge reden, om toch maar zooveel mogelijk op te nemen van al, wat de natuur ons bood. We zagen de aardige huisjes op de hellingen der bergen liggen, soms geheel verscholen in de bosschen, dan weer schitterende in de heer lijke zomersche zon. Wij zagen de rotsen, de steengroeven, en wat al niet meer. Het is ondoenlijk, alles op te noemen. En toen we Dinant binnenkwamen, wer den wij wreed herinnerd aan den wereld oorlog: het muurtje, waartegen in 1914 de ongelukkige bewoners werden geplaatst om op den kogel te wachten, stond nog over eind en bloemen en naamplaatjes toonden aan, wie daar zich eens geofferd had voor zijn eigen land, dat ondanks zich zeiven in den oorlog getrokken werd En was eveneens de citadel van Dinant niet ook een bouwwerk, dat aan den oorlog herinnerde. Hoog, recht omhoog keken wij naar deze verdedigende versterking en wij vroegen ons af, hoe het mogelijk geweest is, dat de Duitschers deze versterking namen Dinant heeft zich, evenals alle plaatsen, hersteld, en slechts enkele bijzonderheden herinnneren nog aan den wreeden krijg. Tot die bijzonderheden mocht ook ge rekend worden de veertiger, die aan de Maas oever zat. Zijn eene been en zijn rechter onderarm ontbraken Hij was invalide en toonde tegen wii en dank aan ieder, hoe on- menschelijk de oorlog is. Weg met die sombere herinneringen. De Maas, die schilderachtig door Dinant stroomt, spoelde elke gedachte aan den oorlog weg. Rustig stroomde het water naar het Noor den, dikwijls tegengehouden door bouw werken, stuwdammen en sluizen. En vele vaartuigen voeren her- en derwaarts, om den menschen het schoone der vallei te laten zien. Hij wordt tot levenslang veroordeeld. Eenige jaren gaan voorbij. De kapitein sterft en de vrouw gaat naar Londen terug, waar ze in het huwelijk treedt met een vroegeren minnaar van haar. Samen redden zij het leven van den tot levenslang veroordeelde, die blij isj weer vrij te zijn, maer daarnaast treurt over het verlies van de vrouw, die nu voor hem onbereikbaar is. Tropenkoorts is een prachtfilm, span nend, sensationeel en met schitterende opnamen in de woestijn. Het harde le ven in de Sahara wordt wel heel scherp weergegeven en men kan zich den strijd van de menschen dan ook heel levendig voorstellen. We kunnen een bezoek aan deze film dan ,ok gerust aanraden. TARZAN EN DE GOUDEN LEEUW. Alkmaarsch Bioscooptheater. Naar een der Tarzan-boeken van Ewdard Rice Burroughs is deze film gemaakt. Tar- zan, eigenlijk lord Greystoke geheeten, is als vriend de wilde dieren in 't hartje van Afri ka in zijn element. Bruto, de Gouden Leeuw is een van zijn beste vrienden. Op zekeren dag komt de vrouw van Tar- zan met zijn zuster Ruth in de kraal van Tar- zan aan. In dat gezelschap vertelt een ont snapte slaaf van een geheimzinnige diamant stad, waar bruinen en blanken, gebruikma kend van de bijgeloovigheid der negers, re- geeren. Aan het venster van de kraal luistert een gewetenloos individu, die met den schoonen naam van Estaban Miranda prijkt, het ge sprek af, In een onbewaakt oogenblik gijzelt hij Ruth en dwingt den grijzen oud-slaaf hem den weg te wijzen. Werkelijk gelukt het hem tot de diamant stad te naderen. De verdedigers daarvan ne men Ruth gevangen en zullen haar offeren om den Zonnegod te bevredigen. Tarzan achtervolgt de bende met Bruto en de hem toegewijde inboorlingen. Zij verove ren de diamantstad, Ruth wordt op het laat ste oogenblik van een vreeselijken dood ge red. Bruto en Tarzan kunnen dan zelf de troon van den verslagen Numa betreden en de film eindigt met het „Leve Tarzan". James Pierce krijgt hier als Tarzan volop gelegenheid om zijn staaltjes van behendig heid en vechtkunst te toonen. Prachtige op namen van wilde dieren verhooveo de aan trekkelijkheid van deze film. We gingen verder en kwamen eindelijk te Rochefort, waar we een hotel opzochten. Moe waren we eigenlijk niet,, alleen wat stijf. En toen wij ons hadden opgeknapt 'en onze magen hadden gevuld, toen voelden we eigenlijk niet, dat wij een 400 K M. ach ter den rug hadden. Zelfs konden we^de ver-, ieiding niet weerstaan, om nóg "een tochtje', in den omtrek te maken en verschillende bij zonderheden te bewonderen. Totdat tegen half elf het „ipaard" op stal gezet werd, en wij ons ter ruste begaven. o Het vervolg van dit verhaal zou eentoonig worden, omdat de volgende dag precies een der was als de vorige. Ook nu weer trokken we langs vele groote en kleine wegen; ook nu weer werden steile hellingen genomen en ook nu weer daalden we even zoo vaak af Wij zullenU besparen, wat we te La Roche zagen, wat er in Luik en de omliggende plaatsen te zien was; evenmin zullen we u vervelen met de moeilijkheden, die wij onder vonden, toen we een „ijsie" wilden en meen den, dat we Fransch kenden, en de hotelier ons niet verstond. Het zij genoeg, dat wij ook dezen dag Bel gië leerden kennen als een rijk en gezegend •and, met een natuur, zoo mooi, zoo wonder lijk, dat we graag vele weken daar hadden willen blijven. Wij zullen daarover dus zwij gen. Maar wat wij nog wel wenschen te ver tellen is, dat de auto ons gebracht heeft door streken en landschappen, die men anders voorbij snort, of geheel niet bereikt. De trein is nu eenmaal aan een vasten weg gebonden, terwijl de auto gaat, waar men hem hebben wil. Men is vrijer, men kan stoppen, waar men wil, men kan snel en langzaam rijden, kortom, met een auto doet men, wat men wenscht. En als men dan bedenkt, dat de wegen er alle prachtig zijn, dat de hellingen niet zoo zijn, of men komt er gemakkelijk te gen op, dan blijkt wel, dat zoo'n autotocht verre de voorkeur verdient boven een trein reis. Om dan nog niet te denken aan de stof fige, muffige en rookerige compartimenten der spoorwagons. België is in zeer vele opzichten een geze gend land. Het autoverkeer is er uitstekend geregeld en men ondervindt geen moeite met andere verkeersmiddelen. Dat laatste mag zeer zeker wel genoemd worden. Want daar valt in Nederland nog wel wat oip aan te merken. Wij ondervonden het, zoodra wij de Ne- derlandsche grens voor de tweede keer pas seerden. Terwijl we in België geen oogenblik hinder hadden gehad van andere weggebrui kers, moesten we in Limburg reeds op onze hoede zijn. Daar waren de wielrijders, die natuurlijk aan den verkeerden kant van den weg reden, of die op een signaal zich juist naar den linkerkant begaven. Weer anderen maakten van den weg 'n sociteit en keuvelden genoeglijk met elkaar, zonder te bedenken, dat zij een groot deel van den weg in beslag namen. Nee, de verkeersregels zijn hier nog bij lange na niet ingeburgerd, en wij mogen slechts hopen, dat weldra een verandering ten goede komt. Dan zullen er zeker minder verkeersongevallen plaats vinden. Maar wat we in België misten, dat waren de.... richtingaanwijzers. En het nut daar van is ons thans wel heel duidelijk gebleken .We zullen het hierbij laten. De auto is ons weer het verkeersmiddel bij uitnemendheid Als tweede hoofdnummer biedt het A.B.T. een film van een geheel ander genre en wel een Amerikaansche sportfilm, getiteld: DE LAATSTE MINUUT, waarin twee universiteit-rugby-ploegen el kaar bekampen en tenslotte een door zijn va der miskend speler aan het juiste team de overwinning bezorgt. De geheele zaal leeft met deze Amerikaan sche sport, die al is zij dan ook wel wat ru wer, nog heel wat spannender is dan voet bal. Een prettige sportfilm, die met de Tarzan- film een uitstekend programma vormt. GOUD. Ter eere van het Vijfjarig Be staan der Metro Goldwyn Mayer, brengt het Victoria Théater een nieuwe M. G. M. film. Het bekende merk van „de Leeuw" is reeds heel wat malen in het Victoria Théater te zien geweest. Ter eere van het eerste lustrum der M. G. M. worden door alle théaters die geregeld dit pro duct draaien ook M. G. M. films gegeven. „Goud" is één der nieuwe in-het sensa- tioneel-romantische genre. De regisseur Clarence Brown heeft op bijzondere wijze in beeld gebracht de hartstocht die de menschen in 1897 en 98 beheerschte toen plotseling de tijding zich verspreidde dat in Klondyke goud was gevonden. Bij duizenden kwam de gedachte op, dat men slechts naar dat land behoefde te gaan om als onmetelijk rijk burger terug te keeren. Maar och, hoe wreed werden de dwazen, door goudzucht verblind, teleurgesteld. Wat de goudzoekers op den geweldigen tocht door Alaska moesten veduren, om iets dichter bij hun doel te komen, is nage noeg niet te vertellen. Maar de beelden in deze film zeggen genoeg. En dan het leven in Dawson City, de poort van het goudland. Een hol en leeg bestaan, ge heel beheerscht door de rijkdomsidee.* Onbetrouwbare typen kwamen toen bij tientallen voor en de film „Goud" geeft de meest uitéénloopende typen uit het leger van goudzoekers. Berna, met haar ouden grootvader, Larry, die op handige wijze op 't schip wist te komen. Vrome Jim, die zich aan de bekoring van het zoeken niet ont worstelen kon. En dan Karl Dane, die als de sterke man met het .strijkijzer voor verschillende vroolijke scenes in deze ebleken en we kunnen dan ook ieder aanra- en, die daartoe in de gelegenheid komt, om een dergelijke tocht te maken. Hij zal zeer zeker niet bedrogen uitkomen. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Vrijdag 4 Juli. VERWEER VAN NUL EN GEENERLEI WAARDE GEDEKT. In de voortgezette zaak tegen den 18-jarigen schoenmaker Corn. S. uit Egmond aan Zee, verdacht van overtreding der Vogelwet, be staande in het zoeken van beschermde vogels, in casu meeuweneieren, werd thans gehoord de héér P. Strooker, rijksveldwachter te Schoorl, die met zijn medeverbalisanten v. d. Wal en Wittebrood had gezien en waargenomen dat S. meeuweneieren had opgeraapt en overreikt aan een ander persoon. De ambtenaar noemde het verweer, dat ver dachte geen eieren in zijn bezit had gehouden, uiterst kinderachtig en meende dat die hou ding gestraft moest worden, reden, waarom hij 15 boete of 15 dagen vroeg. Verdachte noemde het een verschrikkelijke som, waarop de heer Kantonrechter, die hem toch eenige reductie wilde toekennen, hem ver oordeelde tot 8 boete of 8 dagen. MET TWEE HENGELS GEVISCHT. De heer Petr. R., slager te Amsterdam, die de vorige week terecht stond ter zake het visschen met twee hengels zonder vereischte vergunning in den Elandspolder, welke zaak werd aange houden ten einde den verbalisant brigadier R. V. Talsma te hooren, mocht heden ook weer ontwaren, dat uitstel lang niet altijd op afstel uitdraait. Ter elfder ure nog gearriveerd, werd zijn verweer, door ons vorige week meer uitvoerig gereleveerd, krachtig weersproken door den brigadier, wiens opvatting het was dat de heer R. wel degelijk zich bewust was dat het hem niet was vergund met twee hengels te visschen; De heer R. mocht zich dan ook nog zoo aan doenlijk beroepen op zijn onschuld en goede trouw, hij vond geen minzaam onthaal meer en werd veroordeeld tot 3 en 5 boete subs. 3 en 5 dagen hechtenis, terwijl één der twee in- beslaggenomen hengels, waarmede op karper was gevischt, verbeurd werd verklaarJ. De heer R. zag verstandig genoeg af van verdere oppositie en smaakte althans de vol doening een der hengels terug te mogen ont vangen. EEN VRACHTAUTO IN ONVOLDOENDEN TOESTAND. Door den heer L. Webster, motoragent te Alkmaar, werd op 14 Juli een onderzoek inge steld naar den rijwaardigen toestand van een vrachtauto, in gebruik bij N. V. Ijzerhandel fir ma de Wal, en werden door hem aan banden, visépen, stuurkrans, gasmanet en radia- teur zulke overmatige gebreken geconstateerd, dat bedoelde auto buiten dienst werd gesteld en door Webster deswege proces-verbaal werd opgemaakt tegen den verantwoordelijken direc teur en bestuurder der vennootschap, de heer S. W. A., en deze heer heden te dier zake te recht stond. Voornamelijk om aan te toonen dat de toestand van hierboven bedoelde vracht wagen niet zoo ernstig was als door verbali sant was voorgesteld eensdeels en anderdeels om te weerleggen de meening van den verbali sant, dat hij tijdens zijn onderzoek minder aan genaam zou zijn bejegend, had de heer A, me degebracht een viertal getuigen a décharge. Als getuigen a charge werden gehoord de heer Webster en de heer Schoen, chauffeur der firma, wien de gebreken der auto bekend wa ren en die zulks op het kantoor der firma ken baar had gemaakt. De strafzaak droeg uitteraard geen bijzonder gemoedelijk karakter en vooral ambtenaar en verdachte stonden tamelijk fel tegenover elkan der. film zorgde. De man, die steeds door hem 't werk liet doen, was ook een mooi type. Jack Lopero was het schrikachtige element en deze rol werd door Harry Carey heel verdienstelijk gespeeld. Mooi was Dolores del Rio als Berna, moedig en onbevreesd Ralph Forbes als Larry, die later voor 't geluk van Berna zorgt. Karl Dane, de bekende „lange" vriend was weer heel goed, evenals Jim. De groote invloed, die het titelwoord op ieder heeft kwam wel dui delijk uit. Een journaal met o.a. mooie tennisop- namen en een komische tweeacter van Charley Chase, waarin deze acteur, tegen wil en dank als danspartner moet optieden, gingen nog vooraf. En Chax wist de toeschopwers volop te laten lachen. Cinema en Théater. „Zijn filmkinderen te beklagen?" Aldus heet het eerste artikel in het weekblad van deze week. Te beklagen zijn ze niet, maar het is wel opmerkelijk dat geen enkel kind later filmster wil worden. Hard werkt men aan de film. „Hokus Po- kus" die a.s. winter het publiek zal worden aangeboden door de „Ufa". Twee der hoofdrollen zijn in handen van Lilian Harvey en Wllly Fritsch. Dan zijn er photo's van hen die in de film „Ons dagelijksch brood" mede werken; van „Aan den rand der Sahara", enz. Op tooneelgebied vnden we er „Op en ach ter de Bühne Was het vorge artikel aan Bu- ziau gewijd; nu heeft men het over zijn con frater Siem Nieuwenhuisen. Het Rotter- damsch operette-gezelschap geeft succesvolle opvoeringen van de operette „De Koningin van Montmartre" van onze landgenooten, die zich verschuilen onder den naam Denn Spranklin en Vadda Ennem. Het liedje met pianobegeleiding is van Freddy, muziek van Daan Nieuwenhuyzen, en heet „het hutje in de duinen". En dan zijn er nog heel mooie groote portretten van Lia ne Haid, Anita Page, Dita Parlo, van de zangeres Jeanne Bacilek en kleinere van de orkestdirigenten Carl Schuricht, Hans Weis- bach, Ignaz Neumark, die dezen zomer het residentieorkest te Scheveningen leiden, van den schilder Simon Maris, met bijschrift van Guus Betlem Jr., van Pim de la Fuente, de kapelmeester van het Rika Hopper-theater, Bob van Iersel (van het Vereenigd Tooneel), Joh. Boskamp. Voorts de rubrieken lectuur, 't Is alweer een zeer mooi nummer geworden. De heer Directeur bestreed de opvatting dat de auto in zulk een minderwaardigen toestand zou verkeeren, alsmede de zijns inziens onjuist* bedoeling, hem toegeschreven, om de verant woordelijkheid op de schouders van den boek houder te werpen. Van de verschillende gere lateerde gebreken van de auto trachtte ver dachte een plausibele uitleg te geven, daarin tot op zekere hoogte gesteund door zijn mon teur als getuige décharge gehoord. Voorts wenschte verdachte aan te toonen dat hij, waar hem bedoelde gebreken ter kennisse waren gebracht, hij opdracht had gegeven, die gebreken te herstellen, wat door den monteur werd bevestigd, echter met de restrictie, dat deze dikwerf geen tijd had kunnen vinden, deze reparaties ten uitvoer te brengen. Ontkend werd nog door den directeur, dat hij kennis zou hebben gedragen van de bekeu ring en toch zou hebben toegelaten, dat be doelde auto nog werd gebezigd tot het vervoer van ijzerwaren. Ook wees de heer A. op het feit, dat geen enkele bekeuring had plaats ge had. De heer ambtenaar deed in een scherp ge steld requisitoir uitkomen, dat hij de houding in deze aangelegenheid van iemand in de posi tie als verdachte sterk veroordeelde en eischt* 2 maal 30 en 2 maal 50 boete of 2 maal 30 en 2 maal 50 dagen hechtenis, waarop de heei Kantonrechter slechts 1 ten laste gelegd feit wat betreft de onvolwaardige banden bewezen verklarende, den heer A. veroordeelde tot 1 maal 60 boete of 1 maal 60 dagen hechtenis DE ONPRACTISCH GEPLAATSTE VERBODSBORDJES. Een te Amsterdam gevestigde handelsverte genwoordiger, de heer W. v. d. H., reeds op 15 April met zijn vierwielig motorrijtuig het Ver- dronkenoord bij de Groenmarkt op, terwijl de ze smalle gracht voor het automobielverkeer is afgesloten. Een bekeuring volgde en d* heer v. d. H. stond heden terecht, het feit er kennend, doch zich beroepend op zijn onbe kendheid, omdat hij bedoeld bord, dat tamelijk hoog geplaatst is, niet had opgemerkt. Dit excuus had natuurlijk geen schuldontheffing ten gevolge, dus werd de heer v. d. H. veroordeeld, zij het dan tot slechts 2 boete of 2 dagen, doch het feit is niet weg te redeneeren, dat voor sommige straten bedoelde borden te hoog zijn aangebracht, om door autobestuurders in gesloten en zeer lage wagens te worden opge merkt. In Haarlem is aan dit bezwaar, dat on vermijdelijk overtredingen schept, trouwens reeds op voldoende wijze tegemoet gekomen. ALLEEN ACHTERBLIJVENDE ZIEKE VROUW EN GEEN VERPLEGING. Een 37-jarig vormer, de heer J. A. K., wo» nende te Alkmaar, moest zich verantwoorden wegens overtreding der Leerplichtwet, omdat hij op 1, 2 en 3 Mei zijn schoolgaand zoontje, zonder dat hem daartoe vergunning was ver. leend, had thuis gehouden. De vader erkende zulks, doch beweerde dat zijn zieke vrouw op voorschrift van dr. Sluijmer beslist het bed moest houden. Geldmiddelen voor een behoorlijke verple ging heeft hij niet en dus had hij bedoeld zoontje opgedragen zijn zieke moeder bij t« staan en op de kleinere kinderen te passen. Deze regeling was getroffen in overleg met den geneesheer. Natuurlijk kon en mocht de dokter geen permissie verleenen, wat dan ook niet was geschied, en dus werd de heer K. schuldig ge acht en veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen. HET ONTBREKENDE NUMMER VAN HET NUMMERBORD LEIDDE TOT ONTDEK KING VAN DEN SCHULDIGE. In den avond van 25 Mei werd te Castricun nabij den spoorwegovergang op den Rijksstraat» weg een wielrijder, die met een vriend op het rijwielpad, door een achterop komende Ford met slechts 1 ontstoken koplamp, welk motor rijtuig geen signalen gaf, aangereden en wel zóó hevig, dat het rijwiel geheel vernield werd en de berijder op de radiateur terecht kwam, 'n 500-tal meters werd meegesleurd en er toen BIOSCOOPBOND CONTRA FILMARCHIEF. Zooals onlangs gemeld is, heeft de Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een rondzendbrief gericht tot de Gemeentebe sturen met betrekking tot het afstaan vart cinematografische films aan het Neder- landsch Centraal Filmarchief. Van de zijde van den Nederlandschen Bioscoopbond zijn naar ons bericht wordt tegen dezen brief ernstige bedenkingen gerezen, omdat de minister, klaarblijkelijk daartoe gesuggereerd door eenige bestuursle den van het Ned. Centraal Filmarchief, aan de gemeentebesturen in zekeren zin voor schrijft, dat in den vervolge filmoperateurs geen vergunning meer mag verleend worden tot het maken van cinematografische opna men, zelfs op den openbaren weg, indien de» geen, die de opnamen doet, niet vooraf een verklaring onderteekend heeft, dat hij bereid is het negatief der op te nemen films, dat zijn eigendom is, ten geschenke te geven aan het Ned. Centraal Filmarchief. De Nederlandsche Bioscoopbond beschouwt dit voorschrift als een inbreuk op de vrijheid van het maken van filmopnamen en verwacht er bovendien van een ernstige benadeeling van de Nederlandsche filmindustrie. Het Hoofdbestuur heeft dan ook onmiddel lijk een onderhoud bij den minister van bin nenlandsche zaken en landbouw aange vraagd, ten einde in de gelegenheid te wor den gesteld zijn ernstige bezwaren tegen den rondzendbrief aan den Minister kenbaar w maken. Vervolgens heeft het den leden van den Bond medegedeeld, dat van heden af geen enkele overeenkomst, met wie ook mag wor den aangegaan, betreffende het maken van filmopnamen, wanneer als een der voorwaar den in die overeenkomst gesteld fs, dat het negatief aan het Centraal Filmarchief moet worden afgestaan. Bovendien mogen na heden geen filmopna men meer gemaakt worden, wahneer geëischi wordt, dat het negatief der te maken film»' opnamen aan het Centraal Filmarchief moet worden geschonken. De Voorzitter van den Nederlandschen, Bioscoopbond, de heer D. Hamburger 'Jr. te Utrecht, die tot nu toe deel uitmaakte van: het Bestuur der Vereenlging „Nederlandsch Centraal Filmarchief" heeft In het feit, dat. eenige bestuursleden den minister ertoe heb ben weten te bewegen den door den Bond ge-'- wraakten rondzendbrief aan de gemeentebe sturen te doen uitgaan, aanleiding gevonden als bestuurslid van het Centraal Filmarchief ontslag te nemen» r

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9