ASPIRIN Nieuws uit België. HE AVONTUREN VAN EEST VERKEERSAGENT JE. in rt water ;eenig op de wereld aanseboden- Brinkman. Eikeien bergstraat 32; belasliug- merk in etui J. Kamp, Kaikovensweg 4; ring, J. Kamp, Kaikovensweg 4. Wanneer men weder in het bezit is van 'het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Ps*ovinciaaB nieuws BEVERWIJK. Te Beverwijk is Zondag eene gewestelijke gemeentedag van de Doopsgezinden ge houden. Deze dag is des voormiddags 10.30 uur in gezet met een Godsdienstoefening in het veilinggebouw ,,'t Centrum" waar Ds. J. D. v. Calcar voorging. Als uitgangspunt had de prediker gekozen Psalm 133 „Van 't zelfde huis". Des namiddags werd de dag onder begun stiging van heerlijk zomerweder voortgezet op het landgoed „Rooswijk", waar ds. Leen- derts uit Haarlem sprak over „De waarde der 'Eenzaamheid" en dr. A. Leistra uit Edam over „de waarde der gemeenschap". In het avonduur had1 in voornoemd vei linggebouw eene broodmaaltijd plaats. Het aantal deelnemers van elders bedroeg ruim 300. HEILOO. Maandagmiddag 3 uur had op de nieuwe begraafplaats een droeve plechtigheid plaats, n.1. de begrafenis van wijlen den heer Joh. Visser, directeur G.E.B. alhier. Hierbij waren tegenwoordig het volledig college van B. en W., de commissie van bij stand van het G.E.B., raadsleden, de gemeen tesecretaris, gemeente-ambtenaren, de com missie van toezicht L. O., de oudercommissie en een groote schare vrienden van den over ledene. Toen de kist in de groeve was neergelaten en een schat van bloemen daar rondom was neergelegd, bracht een schoonzoon van den overledene dank voor de groote belangstel ling. Aan de groeve werd niet gesproken. Met den heer Visser is een edel mensch heen gegaan. Zijn aandenken zal, niet het minst bij de arme gezinnen, in dankbare herinne ring blijven. Hij ruste in vrede. Door B. en W. is de levering van schoolbehoeften e.d. gegund aan den heer D. A. Bakker, boekhandel, alhier. De aanvoer van aardbeien is in de week van 30 Juni tot 5 Juli van beteekenis geweest. De aanvoer was op de veilingen te Beverwijk, Castricum en Heiloo plm. 045.000 K.G. De doorsneeprijs was 33 per 100 K.G., zoodat het bedrag plm. 311.850 was. De grootste aanvoer was op Dinsdag 1 'Juli. Dien dag werden op genoemde plaat sen plm. 192.000 K.G. aangevoerd. Daarna is de aanvoer successievelijk verminderd. Door de langdurige droogte en de hitte der laatste dagen zal de teelt niet mee vallen. De Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoh. Dran ken, hield Maandagavond vergadering in het Gebouw voor Sport en Kunst. De voorzitter, de heer W. Visser, opende, heette allen welkom en sprak de hoop uit, dat de trouwe vergaderingbezoekers ook de thuis blijvers zouden opwekken. Bij het punt mede- deeling, zeide spr., dat de vereeniging in den optocht van 1 Juli een goed figuur had ge maakt. Twee nieuwe leden werden aangenomen en geïnstalleerd. Inzake de meeting op 13 Juli werd opge merkt, dat de propaganda goed was aange pakt. Vanaf Haarlem zal een fietstocht geor ganiseerd worden, die overal de afdeelin- gen zal ophalen. Daarna wordt een optocht 'geformeerd vanaf Alkmaar. De heer Holtes bracht verslag uit van den optocht van 1 Juli en bracht dank aan de ijverige werkers uit Alkmaar cn hier, ook aan de Federatie Ken- nemerland, die financieelen steun verleende. Behandeling beschrijvingsbrief van de al- gemeene vergadering te Zwolle op 11 Augus tus. Als afgevaardigde en plaatsvervanger j werden benoemd de heeren P. A. Holtes en i'H. de Kruif. De heer Dijkstra stelde voor om op de beschrijvingsbrief te plaatsen een voor stel Heiloo om door het hoofdbestuur een cir culaire te laten verspreiden waarin voor de nalatige vergadering bezoekers, waarin zij aan hun plicht tot het bezoeken der vergade i ringen herinnerd worden. Dit voorstel vond [bijval. Het punt waarin de wenschelijkheid \verd betoogd, dat de moderne arbeidersbe weging en de S.D.A.P. de onthouding in 'haar vaan zullen schrijven, vormde een punt Lvan bespreking. De heer Dijkstra meende, ;dat die organisaties konden zeggen „dat zijn onze zaken", hoewel spr. de actie van die machtige organisaties zou toejuichen. Het leek spr. toe, dat een organisatie, die de ver heffing van den arbeiderstand op het oog 'heeft, zeker onthouding in haar vaan zou schrijven. Uit de verdere behandeling amendementen bleek, dat de S.D.A.P. nog niet algemeen rijp is en dat vond men jammer, men ver- eenigde zich dan ook met het voorstel, dat jfhet hoofdbestuur contact met die organisa ties zal zoeken. Nog werd een drukke discus sie gevoerd over de Jeugdbonden, waarmede jmen meer contact wil zoeken, o.m. de Vrijzin nigen en Christelijken Jeugdbond. Men meende, dat Jeugdbonden met een vooruit strevend program ook zich voor onthouding kunnen uitspreken. De heer H. de Kruif zei lde, dat er ook bij meerdere jeugdbonden geen bezwaren bestaan, doch de organisaties heb ben zich niet uitgesproken. Men vtreenigde zich met het denkbeeld, dat het hoofdbestuur ook met hen contaot zoekt. Daarna kwam in behandeling de meeting op 13 Juli bij de Kattenberg. De groote moei lijkheid voor onze afdeeling is om ook aan den optocht deel te nemen, daar men op het terrein zijn werk heeft en men nog niet over zooveel leden beschikt, dat men van beteeke nis kar, zijn. Besloten werd om aan den op- lioclit deel te nemen, ook met een kindergroep. (Voor de terreinwerkzaamheden werden be noemd de heeren Visser, Holtes, de Kruif en [Speur, terwijl 's namiddags een drietal 'dames zullen assisteerpn. De afvaardiging .voor 9 Juli te Alkmaar werd aan het bestuur opgedragen. Nog sprak de voorzitter den wensch uit, 'dat allen, dus ook de niet aanwezigen, aan optocht en meeting zullen deelnemen. De rondvraag leverde niets op. waarna sluiting. Als gevolg doen zich vaak huiveringen, hoofdpijn en onbe hagelijkheid voor. Neemt dan bijtijds Aspirin-Tabletfen. Lel op oranje band en Bayerkruii. Prijs 75 cts.\ HEER-HUGOWAARD. Kostelooze rijwielplaatjes Onderstaande mededeeling zal zeker met genoegen worden vernomen 'door hen, die in de termen vallen kosteloos een rijwielplaatje te kunnen ontvangen. Telkens op Dinsdag 15, 22 en 29 Juli en op Donderdag 18 en 25 Juli en 1 Aug. kan ipen zich van 's na middags van 7 tot 9 uur daartoe wenden tot den ontvanger der directe belastingen te Alkmaar. WIERINGERWAARD. Zondagnacht ongeveer 1 uur keerde een zoon van mej. wed. S. alhier per motorfiets huiswaarts. Toen hij bijna thuis was, had hij het onge luk te vallen met den motor boven op z I h Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door een passeerenden autobestuurder. Deze waarschuwde de zoons van mej. wed. de B. (alwaar nog licht brandde) die S. uit zijn netelige positie hebben verlost. Aanvankelijk scheen hij bewusteloos, maar hij kwam spoe dig bij. Het ongeval gebeurde dicht bij den dokter, die dan ook spoedig aanwezig was. S. heeft zich gelukkig niet ernstig bezeerd. Hij had alleen enkele kwetsuren aan zijn hoofd. Naar we vernamen, was hij nog maar 14 dagen in het bezit van een motorfiets. HOORN. De muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" alhier behaalde op het Groot Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarekornsen te Haarlem in de eere-afdeeling Harmonie den eersten prijs met 350 punten; in den marschwedstrijd den 6en prijs. Aan de Appelhaven was gisteren door de rioleeringswerken een verzakking in de straat ontstaan. Een groote wagen van den reini gingsdienst is daar met het rechtervoorwiel ingereden. De beide bestuurders Braas en Venverloo sloegen van den bok. V. is met een ernstige hoofdwonde naar huis vervoerd, B. is in bewusteloozen toestand naar het zie kenhuis overgebracht. WESTERBLOKKER. Tijdens een hevig onweer is alhier een kalf van den veehouder Jn. Plas in de weide gedood. NOORDSCHARWOUDE. Uitslag verloting, vlotbrug enz. Maandagavond had de verloting plaats tenbate van de Middenstandstentoonstelling in tegenwoordigheid van het bestuur en ten overstaan van de politie. De uitslag is als volgt: le pr. no. 148 (tafelkleed); 2e ipr. no. 73 (electrische lamp); 3de pr. no. 1040 (foto toestel). Uitslag gehouden wedstrijden. le. Vlotbrug; 1ste pr. P. Engerirr-, Zuid scharwoude; 2de pr. P. Noordwest, Broek o Langendijk; 3de pr. dezelfde; 4de pr. Ootjers, Noord-Scharwoude. 2o. Sjoelbak: 1ste pr. C. Swager, Noord- Scharwoude 74 p.; 2de pr. P. Deutekom, Noord-Scharwoude, 74 p. (loting)3de prijs C. Swager, Noord-Scharwoude 70 p. 3o. Werpbalspel: 1ste pp. v. d. Bos, Vel» sen; 2de pr. J. Zijp, Zuid-Scharwoude; 3de pr. Ratelband, Alkmaar; 4de pr. dezelfde. Deze prijzen bestonden uit kunstvoorwer pen. Medegedeeld werd dat dr prijzen kunnen afgehaald worden binnen één week bij den heer Jb. Bakker, drogist alhier. Nadien ver vallen zij aan het bestuur. De tentoonstelling is officieel gesloten door den voorzitter, de heer J. Keizer Jr., die allen dankte voor de betoonde medewerking. Namens de standhouders siprak de heer Muijlaert het bestuur toe en ieder bestuurslid ontving een bloemstuk. Door het bestuur werd aan den zaalhouder den heer Hop en echtgenoote een bloemstuk 'jP EGMOND AAN ZEE. Maandagmorgen zette een 12-jarige knaap uit de gezondheidskolonie „Marezathe", ter wijl de geleidster met haar groepje door het dorp wandelde, bet eensklaps op een loopen. De geleidster trachtte hem te achterhalen, doch ondanks groote krachtsinspanning mocht haar dit'niet gelukken. Nadat zij de aan haar zorg toevertrouwde kinderen aan een andere geleidster had over gegeven stelde zij de politie met het geval in kennis. Onmiddellijk trokken de rijks- en ge meenteveldwachter per rijwiel ap onderzoek uit. Te Egmond aan den Hoef wist men den gemeente-veldwachter ten Bruggencate mede te deelen, dat men den jongen had gesigna leerd in de richting Alkmaar. Eenige oogenblikken daarna had de politie den vluchteling in het oog. Na een ren door een hooiland wist de gemeentevelwachter den knaap tenslotte te pakken en behouden in de kolonie te brengen. Naar we vernemen, wilde de vluchteling te voet naar zijn ouderlijk huis te Amsterdam, terugkeeren. WARMENHUIZEN. Op het Zondag gehouden Zangconcours te Anna Paulownapolder, behaalde de gemeng de Zangvereeniging Varia een len prijs in de derde afdeeling met het hoogst aantal punten 351. Het hoogst aantal te bereiken punten was 420. Des avonds in den eerewedstrijd waaraan de vereenigingen deelnamen welke op dien dag een eersten prijs hadden behaald, werd eveneens door deze vereeniging het hoon-ste aantal punten bereikt nl. 176. ST. PANCRAS. Zaterdagmiddag hielden de heer M. en zijn zoon zich onledig met visschen nabij den molen in de Westbeverkoog, toen de zoon een verfrisschend bad wilde nemen in de breede kolk. Hij kon evenwel niet zwemmen en de sloot bleek dieper dan hij verwacht had, zoodat hij tot ontsteltenis van zijn vader in de diepte wegzonk. DezC, eveneens niet -kunnende zwemmen trachtte nog te helpen, door het toesteken van den hengelstok en zelfs door zich ten einde raad te water te begeven, doch tevergeefs. Deze hachelijke toestand werd opgemerkt door den heer W. Groen, die met zijn zoon in de nabijheid op het veld werkzaam was. Zonder aarzelen snelde de jeugdige Gerrit naar de plaats des onheils, sprong half ge kleed te water, dook, en wist den drenkeling, die reeds gezonken en buiten bewustzijn was, aan een been te grijpen en zwemmende naar den kant te brengen, waar het spoedig ge lukte om hem weer bij zijn positieven te brengen. Een woord van hulde voor deze kranige redder is hier zeker op zijn plaats. Zondagmorgen, heel in de vroegte ont dekten eenige hengelaars aan den Twuijver- weg, een honderd meter benoord-en de „Draai" een luxe-auto, die aan dyen westkant van den weg in d-e sloot was geraakt. Met den heer J. uit den naastbijzijnden molen werd ijlings een onderzoek ingesteld en er bleken zich geen personen meer in den wagen te bevinden, waarvan een portierruit was in geslagen. Nader vernamen wij dat de vier in zittenden hierdoor naar buiten en op den wal hadden weten te komen. Naar men ons meedeelde behoorde de auto aan een auto verhuurder uit Broek op Langendijk, die des nachts ongeveer half drie met passagiers voor Alkmaar, ter plaatse misleid door den zwaren damp en meenende reeds bij den hoek te zijn., door sterk remmen den wagen niet meer had kunnen houden en zoodoende, ge lukkig met weinig vaart, in de niet al te diepe wegsloot terecht kwam. Er zijn dus geen persoonlijke ongelukken te betreuren, OUDE NIEDORP. Geboren: Cornelis Jacobus z. van Lau- rentius Bleeker en Hiltje Pannekeet. Wil lem George Frederik en Pieter Johannes, zoons van Izaalc Jacobus Schroevers en Jo- hanna Geertruid Wilhelmirr. de Ruijter. Overleden: Adriaantje Over, 86 j., (overl. te Koedijk). Johanna Nieuwboer, 77 jaar. CASTRICUM. Aan de veiling van Ons Belang waren gister aangevoerd 2572 manden aardbeien, tegen 5300 op Zaterdag, hetgeen zijn oor zaak vindt in den korten pluktijd. De prijzen waren iets beter dan Zaterdag en golden thans van 25 tot 38 ct. per K.G. Zaterdag 24 tot 35 ct. Aanvoer van tuinboonen was 163 zak met prijzen van 5 tot 11 ct. en erwten 205 izak met prijzen voor doppers van 10 tot 19 ct. en voor raspers van 17 V* tot 29 ct. per K.G. Naar ons wordt medegedeeld is door den Rijkswaterstaat in hoogste instantie nog geen beslissing genomen inzake het tracé van den Rijksweg in deze gemeente. Men zal zich herinneren dat het rijksplan was een tracé te maken beoosten het bestaande dorp, met een luchtbrug over de spoorlijn, en wel dit laatste ter hoogte van en achter het ge meentelijk gasbedrijf. De gemeente daarentegen heeft een plan aangegeven met een tunnel onder den be- staanden overweg en zoo tot aan café Sport- rust met een doorbraak ten westen van het dorp, om dan vervolgens een eind voorbij de r.k. kerk wederom het bestaande tracé te vol», gen. Hierover is al wat papier beschreven, maar zooals gezegd, is er nog geen beslis sing. Wijst dat ergetls op, zal men misschien vragen. Wij weten het niet. De mededeeling van den minister van waterstaat heeft alleen in dat zoodra de beslissing zal zijn genomen dit aan de gemeente bekend zal worden ge maakt. Indien men den toestand ter plaatse in oogenschouw neemt komt men hoe langer hoe meer tot de overtuiging, dat het maken van een brug over de spoorlijn wel niet zal geschieden. Dit komt thans te meer uit omdat men thans eenige hoogte kan krijgen hoever die luchtbrug dan boven de spoorlijn niet al leen komt, maar ook hoe ten opzichte van het bestaande vlakke polderlandschap ter plaatse. Als men de hoogte van de electri sche masten voor de electrificatie van de spoorlijn als hoogte aanneemt voor den on derkant der brug, zal de rijvlakte van die brug toch nog minstens 1 meter hooger ko men te liggen, het wordt dan een gevaarte, dat verder dan Alkmaar reeds te zien is. Voorts zullen opritten moeten worden ge maakt terwijl door die opritten noodzakelij ker wijze wegen die gekruist worden moeten worden verhoogd of overbrugd. Dit alles wijst er op dat het natuurschoon zal ver minderen en een leelijk gevaarte alles in dis orde zal brengen. Met belangstelling woidt hier de beslissing tegemoet gezien, mede om dat het uitbreidingsplan ook niet geheel kan worden afgewerkt totdat de meeningen om trent het tracé van den rijksweg vaststaan. Hedenmorgen ontdekte een der spoor- weglieden tegen 5V2 uur een man in slapen de houding op het terrein langs het station dat bestemd is voor uitbreiding van het em placement. Men heeft den man, die met het hoofd op een kistje in verdoofden toestand lag, in het stationsgebouw binnengehaald, waar hij gelukkig weder wat bijkwam. Het bleek een bejaard heertje te zijn die niets an ders dan 'n goud horloge bij zich had. Ten slotte kon men uit hem wijs worden en bleek het een zekeren P. te zijn, die te Haarlem bij een schoonzoon inwoont. De familie werd gewaarschuwd en deze heeft den ouden man, die bijna 80 jaar is, per auto opgehaald. Hoe hij hier gekomen is kon hij niet verklaren. Wel is hij gisterochtend, als gewoonlijk, gaan wandelen, maar wat verder met hem gebeurd is kon hij niet opgeven. Geld is hem niet afhandig gemaakt kunnen worden om dat hij zulks niet bij zich had, maar op wel ke wijze hij dan hier gekomen is, een af- stand van rond 18 K.M., kon hij niet opge ven. Hij is echter blijkbaar door de sloot op het terrein gekomen want zijn kleeren waren geheel doorweekt. Gistermiddag is uit de rijwielstalling aan Zee een rijwiel ontvreemd. Een schade- postje voor den beheerder die de geleden schade zal moeten herstellen. Voorts is gis teravond achter het café van J. T. eveneens een karretje van eigenaar verwisseld. De po litie stelt een streng onderzoek in. Bij den veehouder A. L. alhier is een geval van tongblaar geconstateerd. De ziekte is niet van kwaadaardigen aard. Het is het eerste geval in deze gemeente en het is voor de veehouders te hopen dat het ook hierbij zal blijven. (Van onzen bijzonderen correspondent.) De verschillende ajdeelingen van de Luik- sche wereldtentoonstelling. Een zeer inte ressant geheel. Over de Luiksche wereldexpositie hebben wij u nog niet alles gezegd. Er is inderdaad, evenals wat Antwerpen betreft, veel over te vertellen, te veel zelfs om er maar een oogen- blik aan te denken u van alles op de hoogte te brengen. Techniek en wetenschap spreken overigens ook minder tot den leek. De som werk die te Luik is geleverd, is indrukwekkend. Als men, na een wandeling door de stad, langs de nu versierde en 's avonds ook met mooie zuilen verlichte lanen: den boulevard de la Sauvenière, den boulevard d'Avroy, de tentoonstelling einde lijk bereikt wij bevelen den bezoeker deze wandeling van het station tot het centrum aan, om daar dan een tram te nemen, naar den Noordsector dan zal het niet lang duren of men krijgt hiervoor ontzag. Ont zag voor wat de mensèhelijke geest weet te verwezenlijken. En dit gevoel zal u bijblijven, ondanks een eersten, eenigszins verwarden indruk, door de opeenstapeling van de vele paviljoenen. Ook hier zou men zich kunnen afvragen wat wel het belangrijkste is van al de pavil joenen en „paleizen". Een moeilijk te beant woorden vraag. Bij persbezoeken hebben de inrichters steeds het electriciteitspaleis voor gesteld als zijnde de „clou" van de tentoon stelling. Maar de groote hallen, waar de metaalnijverheid, machinebouw en mijnnijver- heid, waar de burgerlijke genie, de wapen-, rijwielen- en motorindustrie, de glas- en ceramieknijverheid zijn ondergebracht, zijn in velerlei oipzicht, niet minder van beteeke nis, terwijl de wijze waarop het buitenland voor den dag komt, inzonderheid Italië, Zwitserland, Japan, Egypte, Nederland, Frankrijk, op zich zelf reeds een attractie vormt, die voor menigeen niet van de minste wezen zal. Boven op het dak van het feestpaleis, mid den op het terrein, zijn een viertal groote luidsprekers aangebracht, welke, in elke rich ting, de concerten of plechtigheden uitzen den of gramofoonmuziek laten hooren, een middel om stemming te brengen. De Avenue du Centenaire, welke, jammer genoeg, zoo als wij reeds zeiden, met allerlei kleine pa- viljoentjes, in 't midden is bebouwd, brengt u van de brug de la Coromeuse naar de Es planade Albert I, waar c'o groote hal van het electriciteitspaleis oprijst, die 210 bij 60 M groot is. Men komt er binnen langs een mooie ingangspoort, waarboven een reus achtige fresco is geschilderd. In de grootste orde is, in deze hal, alles uitgestald wat maar eenigszins tot het gebied van de ellec- triciteit behoort en wie, als technicus, een overzicht wil bekomen van de modernste vin dingen, zal hier niet worden teleur gesteld. Veel bekijks vindt een volledige installatie HOOG EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE IN ZOMfRTiJD. J u i i. Hoogwater Laag wa-ter 9. 3.03 3.33 11.48 10. 3.47 4.17 0.18 0.31 11 4.30- 4.59 103 1.21 12 5.11 5.39 1-41 2.02 13 5.49 6.15 2.20 2.40 14 6.24 6.48 2.5S 3.iö 15 6.59 7.21 3.33 3.47 EGMOND AAN ZEE. Juli. Hoog water Laag water 9. 3.00 3.30 11.36 10. 3.44 4.14 0.06 0.25 11 4.27 4.56 0.51 1.09. 12 5.08 5.36 1-29 1.50 13 5.46 6.12 2.08 2.28 14 6.21 6.45 2.46 3.04 15 6.56 7.18 3.21 3.35 voor sigarettenfabricage, volledig mecha nisch. vóór den oorlog zou men aan een dergelijken stand monsters uitgedeeld hebben als reclame. Maar de tijden zijn veranderd en de mon sterverzamelaars zullen er niet veel genoegen aan beleven. Zeer merkwaardig en voor velen ook een openbaring is de afdeeing waarin getracht wordt een beeld te geven van ae wij ze waarop de Waalsche metaalbewerkers in Zweden eigenlijk de thans zoo uitgebreide metaalindustrie hebben gesticht. Het was Louis de Geer hoe Vlaamsch klinkt die naam! die naar Zweden verhuisde en er van 1627 af, vele Waalsche gezinnen liet ko men om te werken in de metaalindustrie welke hij er had gevestigd. Thans nog wordt de naam Geer in Zweden met eer gedragen en men berekent dat in het land van prinses Astrid nog 30 tot 40.000 afstammelingen le ven van de Waalsche uitwijkelingen. In het midden van de afdeeling kan men een mooie plaquette bewonderen van de oudste Waal- sche smederij in Zweden. Belangwekkende documenten ontbreken ook niet. In de e'ectri-i citeitshal is ook een afdeeling gereserveerd voor verschillende Belgische conservatoria. De tentoonstelling heeft immers ook de mu- ziek op haar programma. Men voorspelde ons dat, in deze afdeeling, een „Spookorkest" zou te zien zijn, n.1. muziekinstrumenten, die automatisch en absoluut volmaakt, de moei lijkste opera-aria's weergeven welke op gra- mafoonplaten zijn geregistreerd, zonder het minste storende bijgeluid. Wij hebben er evenwel nog geen spoor van bemerkt. Ver moedelijk is deze spookonderneming nog niet heelemaal klaar. In afwachting kan men, een paar stands verder, een „rede" van 200 woorden laten registreeren, op een kleine plaat, die, op een gewone zichtkaart beves tigd, naar huis kan worden verzonden, als een boodschap „beter dan telefoneeren", kondigt men aan van over de grens Aan „souvenirs",' die te koop worden aangebo den, is er overigens geen gebrek. Mannen van de wetenschap zullen met veel belang stelling kennis maken met een uitgebreide inzending van de Luiksche universiteit en met deze, op de verdieping, van de andere Bel gische universiteiten. Op deze verdieping is voornamelijk ook nog bijeengebracht wat ae technische scholen in het land hebben ge presteerd en dat veel interessanter is dan wat men in het nabijgelegen paviljoen van de Belgische provinciën te zien krijgt. Wat daar wordt geëxposeerd is zeer bedenkelijk voor den kunstsmaak! Merkwaardig is een afdee ling van het werk dat uit de Belgische ge vangenissen komt. Wij troffen er o.m. een niet onaardige teekening aan van Stijn Streu- veis. Maar nog andere afdeelirfgen vragen aan dacht. Vlak naast het electriciteitspaleis is het Italiaansche paviljoen opgericht, het modern ste gebouw van geheel de tentoonstelling Evenals te Antwerpen hebben de Italianen hier weer een ernstige poging gedaan om aan te toonen wat hun industrie en techniek kan verwezenlijken. Het paviljoen bestaat uit vel schillende afdeelingen: machines, mijnen, electriciteit, chemie, landbouw, glas en kristal, spoorwegen enz. Fiat exposeert een reizend dispensarium, in een auto n.1. ingericht, voor den strijd tegen de tuberculose zijn allerlei Italiaansche .producten en ook twee groote electrische locomotieven met een beweeglijke eiectriciteitscentrale, ingeval interruptie zich voordoet op de lijn, terwijl ook nog prachtige spoorwagens zijn geëxposeerd. De electrifica tie van het Italiaansche spoorwegnet thans is dit reeds op 2500 K.M. het geval is van groot belang, zooals men weet, daar Italië geen kolenmijnen bezit, maar wel goedkoop electrische kracht kan verwekken door zijn bergrivieren. Aan den wand hangen de por tretten van den Koning en van Mussolini. Ook hier zijn alle opschriften weer vrijwel uit sluitend in het Italiaanscii. In het textielpaieis, waar de chemie en p&y- sica ook onderdak hebben gevonden, en dooi specialisten en bij het vak oetrokken personen vooral nuttig zal worden bezichtigd, zal men 51 Toen gelastte de koning, dat de vos voor hem zou worden gebracht. Het dier werd weer gebonden en uit de cel gehaald, terwijl de cipier met een lantaarn bijlichtte. „Houd je fat soen' zeide de kabouter tegen den vos, „als je voor den koning staat. Laat zien, dat je manieren hebt geleerd." 52 Op zijn troon zat de koning «n vlak bij hem, alsof hij een rechter was, het verkeersagentje. Om hem stonden kabouters met pieken en lansen om zoo da open plek, waar de koni-i* zat, te beschutten tegen de nieuwsgierigen. „En vertel jij nou eens wat je »ac de heks weet", vroeg d» koning. „En alleen de waarkei.- zeide Keesie, „alleen wat weet, want van hooren zeggen U#gt imd veel".

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6