PUROL Kunsten en Wetenschappen. Muggebeten Onze Koloniën. Sport Meer waard dan de prijs j Voor de huisvrouw. Mapktbepichtcn en werd er met aandacht geluisterd. Hij be paalde ons bij Joh. 3 vers 3: „tenzij dat iemand wederom geboren worde, hij kan het koninkrijk Gods niet zien". De zangvereeni- ging van de Star of Hope Mission zong eenige liederen. Ook het woord dat in dit gebouwtje ge bracht wordt, is menigeen tot zegen. Te 10 uur werd de terugreis aanvaard. In aangename herinnering zal deze dag onge- twfeld bij allen blijven. DE TECHNISCHE HOOGESCHOOL t JUBILEERT. 'Morgen is het 25 jaar geleden, dat de technische hoogeschool te Delft door H.M. koningin Wilhelmina plechtig werd geopend. DE OPENBARE SCHOOL EN HET PLATTE LAND. f Aanvragen voor overbodige scholen. •Wij lezen in het Hbld.: Van een actie voor een bijzondere school bericht men ons uit Scherpenzeel, een dorp ;in de Geldersche vallei, vlak bij de grens van 'ÜJtrecht. Het aantal inwoners is ongeveer 1,4800. Er is een openbare school met vijf leer- Jcrachten en 173 leerlingen, en een bijzondere school met vier leerkrachten en daar het aan tal leerlingen er boven de 161 is, zal de vijfde leerkracht, binnenkort benoemd moeten wor den. De verhouding tusschen de Ned1. Herv. [Pastorie en het „Schoolhuis" is altijd uitste kend geweest. De hoofden der openb. schooi gingen trouw ter kerk en de dominee gaf Zijn catechisatie in de openbare school. Maar fer kwam verandering. „Het het overgaan van de liberalen naai de chr. historischen (onze zegsman bedoelt (Vermoedelijk den overgang daar ter plaatse) 'is hier veel veranderd, vooral door inmen- jging van menschen, die zich hier kwamen 'vestigen. Deze onttrokken leerlingen aan de openbare school en voerden ze de bijz. vschool in de armen. De Hervormden zien nu in, dat van hun kinderen aanstaande gere formeerden gemaakt worden en om dit 'kwaad" tegen te gaan, hebben ze gedaan gekregen, dat twee leden van het bestuur der Bijzondere school hervormd zullen zijn. De Herv. predikant heeft meermalen het verzoek gekregen, zitting te nemen in het bestuur der school m. d. Bijbel maar hij weigerde dit. Het tegenwoordige hoofd der openbare school is benoemd te Amersfoort en nu komt er scheuring; men wil geen samenwerking met de gereformeerden, maar een eigen school. Dus naast de gereformeerde school een, waar de jeugd in hervormden geest wordt opgevoed. De leiders van de bestaan de school m. d. B. willen allerlei concessies doen, bv. beide predikanten zullen beurte lings voor een jaar voorzitter zijn. Maar daarvan wil men niets weten. De hervormde dominee wil een eigen school. Zoo worden j onderwijsbelangen en gemeentefinanciën opgeofferd aan de kerkelijke macht, en waar i tot hiertoe eendracht heerschte, wordt ver deeldheid gezaaid". En zoo zal men over eenigen tijd1 in deze gemeente met nog geen 2000 zielen drie klei ne schooltjes hebben, terwijl er één groote, .goed geoutilleerde school zou kunnen be staan. En zooals het hier gaat, gaat het op zoo vele plaatsen, ook als de scholen veel kleiner zijn dan in Scherpenzeel: Van de bestaande scholen worden leerlingen afgehaald, totdat men voldoende kinderen heeft om een nieuwe school te vragen. Ook het aangrenzende Renswoude heeft zijn schoolkwestie. Deze gemeente telt 1727 zielen. Een groot gedeelte der gemeente grenst aan Veenendaal en de meeste kinderen uit dat deel gaan in laatstgenoemde ge meente ter school. In dat deel nu staat een R.K. kerk, waarvan de parochianen groo- tendeels in Veenendaal wonen, terwijl in ^ÖE ZW£RVER. Vóór het dorpslogement, onder het herfs tig, gouden bladerdak der oude linde, stond het auto-tje van den dorpsdokter. De dokter ,was een half uur geleden in het dorp geko men 't was een kleine, zeer bewegelijke, zeer vriendelijke man, met kort spitsbaardje; iedereen kende hem en iedereen groette hem. Een knecht was van den hooizolder getui meld. De postbode had den dokter direct ge haald. Gelukkig had de dokter zijn leeren taschje met de vele soorten instrumenten niet behoe ven te gebruiken. De knecht was reeds bij volle bewustzijn toen hij kwam. De dorps dokter lachte wat, toen hij hem onderzocht, maakte een grap, van de soort die boeren graag hebben, schreef compressen voor en ivertrok. Hij was zelf blij, dat dit ongeluk nog zoo goed was afgeloopen; op de straat staan blijvend, stak hij een sigaar op en trad toen het logement binnen, waar hij halt had .gehouden. De juffrouw achter 't buffet bracht 'bem koffie en een glas vol jeneverbessen. De koffie smaakte bar naar cichorei, maar ze verwarmde. Tegenover het herbergje lag het arrestan ten-lokaal. De arts tuurde door de lage, be stoven ruiten, tot een luid gevoerd gesprek tot hem doordrong. De gemeente-veldwachter liet juist een der jonge menschen gaan, die den vorigen nacht en een halven dag in het ai restantenlokaal had opgesloten gezeten, totdat de plaatselijke autoriteit terdege de pa pieren had onderzocht en de invrijheidstel ling wèl had overwogen. De zwerveling, een jonge, slanke man in -verweerde plunje, met een bijééngeknoopt bundeltje over zijn schouder, zooals wel los- 'se, doortrekkende metselaarsgezellen plegen (te dragen, stond ootmoedig vóór den aan- blaffenden gemeente-ambtenaar, die ervan genoot, iemand eens te kunnen schelden, v De dokter wenkte de vrouw van den lojze- Renswoude zelve maar weinig katholieke gezinnen wonen. De geheele parochie is trouwens klein. In dit gedeelte der gemeente nu (Wijk D.) zal een nieuwe katholieke school gesticht worden, met twee lc&alen. Op de lijst gevoegd bij de aanvrage komen 41 hand- teekeningen voor, grootendeels van oudere uit Veenendaal, Ede en zelfs uit Rhenen. Be hoefte aan die school is er natuurlijk niet, schrijft men ons en er wordt zelfs beweerd, dat de parochianen zelve niet eens op de aan gevraagde school gesteld zijn, omdat zij de behoefte er aan niet inzien. De verwachting is, dat men, als de school er eenmaal staat, de grootste moeite zal hebben, haar te be volken. In de onmiddellijke nabijheid zijn drie openbare scholen. Aan de openb. school te Veenendaal (hoofd de heer van Os) is zelfs kort geleden ter wille van de katholieke kin deren die er gaan, een R.K. onderwijzer be noemd. In de kom van het dorp waren tot voor enkele jaren een O.L. school en een bijzon dere (Ned. Herv.). De openbare school is enkele jaren geleden „doodgebloed" en op geheven. De bijzondere school heeft 5 leer krachten en 163 kinderen. Tot zoover de inlichtingen die we ver kregen en die er weer eens op wijzen, dat meermalen scholen gesticht worden, ook als ze niet noodig zijn en die en Rijk en gemeente op overbodige kosten jagen. Zie dèt was nou eens een verras sing: tusschen het stapeltje brieven van huisvrouwen met winkelhaken in haar goed, vlekken in haar tafellakens, over vloed van groente en een tekert aan in- maakkennis, van moeders of a.s. dito's, die graag nuttige handwerken willen fabriceeren en van lieve oude dametjes, die iets speciaals willen in elkander zetten voor de kinderen in de Oost, lag er nu opeens een epistel van een man; ja heusch van een MAN en wèt voor man: een, met verstand van motten! Is het niet schitterend? Heeft u ooit zoo iets gezien? En deze mijnheer is zoo vriendelijk mijn legers en mij nog iets te vertellen van het onze-zomerrust-en-zomergenoe- gen-bedervende gespuis, dat zoo gewel dig vraatzuchtig is. De motten zegt hij, hebben de kera- tine noodig, dat is een bestanddeel van wol, haren, veeren enz. De keratine heeft een bepaalde reuk, waarop de motten af komen om in die keratine-bevattende stoffen hun eieren te leggen. Wanneer wij, die niets op motten ge steld zijn, dit gedierte dus op een afstand willen houden moet de keratinereuk ge neutraliseerd worden. Dit kan geschie den door kamfer, naphtaline, terpentijn, ammonia en dergelijke. Hierdoor wordt het verschijnsel verklaard, dat motten in een flesch met kamfer lustig blijven leven. Kamfer en naphtaline verdelgen de moffen nief, doch wanneer zij op plaatsen komen, waar kamfe gestrooid is, dan ruiken zij daardoor de keratine niet en leggen er dus geen eieren. Deze man met het motten-verstand doet mij meteen een middel aan de hand om b.v. crapa(Uds van mot of motlarven te zuiveren. Bij ondervinding weet hij, dat zij bij lage temperatuur gedood wor den. Hij heeft n.1. eens een fauteuil, waarin de mot zich voor goed gevestigd scheen te hebben 14 dagen bij een tem peratuur 8 gi. Celsius bewaard; toen bleek het kwaad geheel overwonnen te wezen. Trouwens, men weet dat dit ook de methode is voor het bewaren van bontjassen e.d. Zaken die zich daarop toeleggen, hebben speciaal hiervoor ge bouwde kluizen of kelders, waar het bont bij zeer lage temperaturen opge borgen wordt. En zoowaar weer een breiverzoekl Een a.s. grootmoeder wil een soort slob kousjes maken om het kindje, dat in het najaar geboren zal worden, van den winter warme beentjes te bezorgen. Ik heb een leuk patroon van een combina tie van sokjes en kousen, dat gemakke lijk te breien is. Schaf u aan 42 gram Baldwin en Wal men thouder. „Wilt u dien jongen daar niet eens hier binnen roepen?" „Die daar?" „Ja, hij ziet er verduiveld hongerig uit", „Is ook geen wonder, dokter". „Misschien dat men hem met wat warms wat goed zou kunnen doen". „Betaalt dokter dan misschien?" „Ja". De herbergierster veegde zich de handen af aan haar blauwkatoenen schort, knikte in stemmend, als wilde zij den gast voor zijn medegevoel prijzen en liep de straat op. De landlooper keek om zich heen, nieuwsgierig, met klare, rustige oogen, die een zoo zeld zaam wezen, dat hem wilde uitnoodigen, eerst eens goed wilde opnemen, voordat de invitatie aangenomen werd. De vrouw sprak druk met den vreemde ling, waarop deze met een kort knikje haar volgde. O, hij was heelemaal niet angstig of zelfs onderdanig. Voor hem beteekende een dorps dokter niets bijzonders. Wie zóó gezakt was als hij, had al heel wat andere waardigheids- bekleeders aanschouwd. De jongeman gehoorzaamde. Zijn smalle, rechterhand streek eenige malen langs de ongeschoren kin. Het was den vreemdeling niet behagelijk om zoo verwaarloosd voor gast te spelen. „Dwaasheden begaan?" vroeg de arts. „Neen". Mijn papieren waren niet in or de". „Zoo, de papieren?" De gewichtigheid van het antwoord ont snapte aan de opmerkzaamheid van den dok ter. „Van waar kom je dan? van verre?" „Eenigszins", antwoordde de ander. „De laatste maal van Hamburg". „En te voet?" „Ik heb me nog geen auto kunnen aan schaffen, dokter'c ker's 3 draads Scotch Fingering, drie breinaalden No. 10 en 183 c.M. smal lint. Begin met losjes 52 steken op te zet ten en brei dan 18 toeren het ribbetje: 2 recht 2 averecht; 19e toer: A 1 recht om slaan 2 te zamen; vanaf A herhalen tot het einde van den toer. Dit figuur vormt de gaatjes om later het lintje door te rijgen; 20ste toer: averecht; 21ste toer: recht; 22ste averecht; dan beginnen we aan de knie. lste toer 46 recht, omkeeren; 2de: 40 averecht, omkeeren; 3de: 38 recht, om keeren; 4de 36 averecht, omkeeren; 5de: 34 recht, omkeeren en zoo doorgaan, telkens de eerste steek afhalen en 2 ste ken minder breien tot er nog maar 16 teken in het midden over zijn; daarna omkeeren en recht tot het einde van de naald. Dan is de knie af. Voor het been moet de volgende toer averecht gebreid worden. Daarna over een lengte van 12M. het ribbetje 3 recht, 1 averecht breien; dan 5 c.M. een ribbetje 2 recht, 2 averecht. Nu moeten er weer gaatjes gemaakt worden voor het lintje: A 1 recht, om slaan, 2 te zamen breien en van A af herhalen tot het einde van den toer, net als hierboven. Daarna drie toeren het ribbetje 2 recht, 2 averecht en dan is u aan den voet toe. Brei 18 steken recht en op de volgende 16 steken recht heen en recht terug over een lengte van 26 toeren. Breek nu de wol af en hecht haar weer aan op de plaats waar 18 steken waren blijven staan. Neem 13 steken op langs den kant van de wreef en 8 stekon o\ de teen. Nu een andere naald nemen en de over blijvende 8 teensteken breien, 13 steken opnemen langs de andere zijde van de wreef en ook de 18 overige steken van den enkel. Brei 10 toeren op deze twee haalden: recht heen recht terug, dan 5 toeren aan het begin en het eind van elke naald 1 steek minderen. Daarna de steken te zamen breien en afkanten of aanmazen. De andere kous wordt precies op de zelfde manier gebreid. Rijg ten slotte vier lintjes door de gaatjes aan de knieën en aan de enkels, dan zijn de kousjes klaar. En dan vroeg iemand mij wat een halve gedraaide is en hoe die gemaakt moet worden. Een halve gedrafaide is een soort restanten-schotel. Hier volgt het recept: 100 gr. koud vleesch, 4 koude aardappelen, 2 hardgekookte eieren, wat ingemaakte biet, uitjes en augurken, 1 eetlepel sla-olie 1 eetlepel azijn, 1 thee lepeltje soja, een beetje mosterd en wat peper. Hak vleesch, aardappelen, één hardge kookt ei. wat uitjes en augurken samen fijn; vermeng het tot een samenhangend geheel met de olie, de azijn en de soja; maak het naar smaak af met wat mos terd, peper en zout. Schik het gerecht eenigszins kussen- vormig op een schaaltje. Garneer het langs den rand met de in vieren gesne den bietenplakjes, het in partjes gesne den 2de ei en wat frissche krulpieterselie en strooi over het middengedeelte nog wat gehakte uitjes en augurkjes. Het is een geschikt gerecht voor de koffietafel of het avondeten. Bij Muggebeten en beten van andere insecten doet men de jeuk ophouden en de opzwelling verdwijnen door Doos 30, 60, Tube 80 ct. DE P. S. I. LEEFT OP! De lotswisselingen eener Inland- sche partij. Het A. I. D. wees vroeger reeds erop, dat nu voor de Partij Nasionalis Indonesia moeilijk te overkomen bezwaren zijn gere zen, de Partij Sarekat Islam alle pogingen doet om het verloren terrein te herwinnen. In vele afdeelingen van de P. S. I. valt een opleving te constateeren en een merkbare vooruitgang. Het A. I. D. leest in het lijfblad van deze De arts lachte eveneens. „En te Hamburg?" „Heeft men mij opnieuw aan land gezet. Ja, ja, daarginds hadden ze mij niet toe wil len laten". De dokter wist nu weer niet direct, wat „daarginds" beteekende. „In Amerika, tot Ellis Island, ging 't, maar daar waren zij verdraaid lastig. Jam mer genoeg konden zij mij in 't geheel niet verstaan. Ik moest weer terug. Vroolijk reisje, begrijpt u". De vreemde jongeman bezat humor, wat den dokter aanstond. „Maar hoe kan men ook, zonder de ver- eischte papieren, naar Amerika gaan, mijn beste Dit klonk iets hoogmoedig. „Kan men 't helpen, als de papieren nooit in orde gebracht kunnen worden, dokter?" „Ik zou denken „Mij is het nog nooit gelukt". Éven klonk spottende humor om dit opge ven van alle hoop. „Het schijnt je toch niet bepaald aange naam geweest te zijn in het arrestantenhok te hebben gezeten. Waarom laat je je in eigen land de pas, of wat je anders noodig hebt, niet in orde maken?" „Als dat maar zoo eenvoudig was!" De dokter koesterde de beste bedoeling den onbekende terwille te zijn, die, uitgehongerd, de spiegeleieren met ham verslond. „Waar ben je dan geboren?" De landlooper veegde zijn mond af en wil de niet direct antwoord geven. „Daar heb je 't 'm, dokter. Mijn vader was Zwitser en voer tusschen Mainz en Hol land met goederenaken op den Rijn, weet u Hij woonde in Amsterdam. Mijn moeder was een Vlaamsche". „Hij was dus Hollander?" „Hij woonde er alleen maar, zooals ik zei" „Ik begrijp al, nu is het niet duidelijk of iii Zwitser of Hollander bent"» tpartijde „Fadjar Asia", dat van verschil lende afdeelingen en uit ver verwijderde ge bieden bij het hoofdbestuur (het executief comité) verzoeken binnen komen om propa gandisten te zenden voor het beleggen van vergaderingen. Nu hadji Salim naar Eurapa is en Tjo- kroaminoto te oud begint te worden is het S M. Sangadji, de voorzitter van het executief comité, die er op uit gezonden wordt. Deze zou aan het einae van Juni een propaganda- tocht maken en o.a. de bloeiende afdeelingen in Zuid-Celebes bezoeken. In deze streken schijnt men met de P. S. I. bijzonder veel op te hebben. VRACHTAUTO OMGESLAGEN. Drie dooden, vijf gewonden Op den weg Padang-Korintji in Sumatia is bij een bocht nabij Boekit Aratak een vrachtauto omgeslagen. De cornet en twee passagiers werden daarbij gedood, terwijl de vijf overige inzittenden verwondingen oplie pen. MARCUS PLOOYER. Aan het stukje over de uitvoering in den Muziektuin, op a.s. Donderdagavond, kan over den tenor-solist nog het volgende worden toegevoegd Max Kloos, de bekende bariton zegt o.a. van Plooyer: Zijn voordracht is warm en gaat uit van een diepgeworteld kunstinzicht. Daarom zal hij den menschen veel te brengen hebben. Willem F. Brenian, dir. Toonkunst, Laren en omstreken: Door zijn zang en voordracht heeft hij steeds blijk var. diep inzicht en zeer ernstige voorbereiding gegeven. Willem Zonderland, dir. Sted. orkesf te Leeuwarden: Marcus Plooyer ontpopte zich als een sympathieken tenorzanger. Eenvou dig, frisch, muzikaal, nobel, ziedaar enkele van zijn meest kenmerkende eigenschappen. Een zanger die zijn weg zal weten te vinden, één -die een veelbelovende toekomst voor zich heeft. Johannes Röntgen, dir. Toonkunst Zeist en BaarnIn December zong bij mij op Toon kunst in Baarn de tenor Marcus Plooyer in 't Weihnachts oratorium van Bcah en ik was 't Weihnachts oratorium van Bach en ik was muzikalen tenor te hooren, die met frissche voordracht, liefde en toewijding zingt! In denzelfden trant spreken ook verschil lende vereenigingen op muziekgebied over hem. A. K. Politie contra brandweer. Gisteravond had een wedstrijd plaats tus schen de vertegenwoordigende elftallen der i politie en den brandweet. Beide elftallen had den eenige inva.lers, waardoor de spelkwali- teit er echter niet minder op was geworden. Hoewel de brandweer pas sedert enkele weken oefent, gaven de heeren al heel aar dige staaltjes van samenspel te zien en het felukte hun zoowaar de leiding te nemen. poedig maakte de politie gelijk, zoodat de rust inging met 1—1. Na de rust nam de A. P. S. V. de leiding en vergrootte die tot 31. Een strafschop maakte er 32 van, maar dadelijk daarop kon de politie weer scoren. Het einde komt dan met 4—2 van de poli tie, die daarvoor een medaille in haar bezit kreeg, beschikbaar gesteld door den heer v. Doorn. Een paar speeches werden afgesto ken, complimentjes werden elkaar toege zwaaid en toen trok men af. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 9 Juli 1930. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 350 vette kalveren. Ie kw. 0.84— 094 2e kw. 0.72—0.82; 3e kw. 0.60 0.70 per K.G levend gewicht; 65 Nuch tere kalveren 1519; 480 Varkens Vleeschvarkens (90110 K.G.) 0.74 0.75; zware varkens 0.720.74; vette varkens 0.633.70 pet K.G. Slachtge- wicht. ZWAAG, 7 Juli 1930. Veiling Bangert en Omstreken". Aardappelen 3.606 per baal; Zwarte bessen 15 per 100 K.G.; 170Ö0 K.G. Kruisbessen 1.10 p. 100 K.G.; Tomaten: A 40.30; B 33 70; C 39.30; „Als het dat maar was! Ik ben niet in Hol land geboren, neen, ik ben in Coblenz ter wereld gekomen op een vrachtboot. Vader heeft dit in Coblenz aangegeven". „Dus een Duitscher?" „Ook alweer mis. Een schip, dat onder Ne derlandsche vlag vaart, is Nederlandsch grondgebied, zooals u misschien weet". „Mijn hemel!" „En nu moet je een pas hebben, begrijpt u wel?" „Waarom ben je maar niet in Holland ge bleven?" „Dat is weder een andere zaak. Ik hield het er niet uit; ik kon er niet blijven. Als de zwerf lust je te pakken heeft U kent dat moge lijk niet. Neendaar is niets tegen te doen, ook al bestaan er pasmoeilijkheden. Daar- finds, waar ik naar toe wilde en waar de vrij- eid bestaat, naar het heet, zijn geen passen, maar ze lieten mij niet binnen. Ik viel niet onder het kwantum, zooals zij zeiden, van in Duitschland geboren, van Hollander en eerst recht nie't van Zwitser. Dus m.a.w. rechtsom keert! O, het is niet zoo erg, niet te weten, waar men eigenlijk thuis hoort, als de anderen het maar niet altijd weten wilden. Hoe dik wijls heb ik getracht den gendarmes uit te leggen, hoe jij mij de zaken stonden! Maar deze meenen dan steeds, dat men met hem een grapje wil uithalen en dan komt men vanzelf in het lokaal. Zestien maal heb ik van Hamburg tot hier reeds moeten zitten maar daarmee spaart men ook alweer het duur onderkomen uit. Het heeft ook zijn goede zijde, niet met een juiste pas te reizen". „U bent me ook een grappenmaker!" „Mogelijk". De dokter dacht na. Hij voelde het tra- gisch-komische van dit zeldzame levenslot en wilde helpen. „En waarheen richt zich nu het doel van je reis?" Ik bezit nog een grootvader, dokter Ik wil trachten daar naar toe te komen. Het is een CC 24; Slaboonen 7 2o-/35;Snijboonea 31_44; Druiven/ 106—7 109- Aard- beien 30-/ 57; Roode Bessen l3_/ 28. Trosbessen 20—30; Prolefic '28—/ 40! Bloemkool 7.5016.50; Sla 1.20—! 4.60; Wortelen 3.209.20; Komkom- mers 6.30—9.50. BOVENKARSPEL, 7 Juli 1930. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bl kool 20; Schotsche aardappelen 2 30-,* 3; Kleine aardappelen 0.901,50. Ideaal 1.90—2.40; Ninetyfold 2.35— 2.60; Bl. Eigenheimers 2.252.60: To- maten: A 40; B ƒ35, C ƒ25. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Juli >3o Langendijker Grcentenveihng. 4500 stuk» Bloemkool le s. 18.4023.10 en 2e 2.90—6.80 per 100 stuks; 725 bos Wor telen 5.80 per 100 bos; 42000 K.G. Roode Kool le s. 1.30—2.50; 500 K.G. Gele Kool le s. 7; 500 K.G. Zilvernep 12.50— 12.80; 370 K.G. Slaboonen 17 40— 23.10; 7000 K.G. Tomaten: A ƒ33— 36.20; B 32.50; C 33.20-J 33.50 en CC 17.40; 482000 K.G. Aardappelen w o.- Schotsche muizen 3.506.30; School meesters 4—4.60; Eigenheimers 5.20— 6.20; Drielingen 2.20—4.30, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 8 Juli 1930. Schotsche muizen 4.30—5.40; Groot 4.70—5.70; Eigenheimers 3.80; Bl. Eigenheimers 5.70; Drielingen 1.50—1 2.60; Drielingen 3.60—4.10; Zilverneo 9.50—14.30; Spercieboonen 23—32- Tuinboonen 1.80—2.10; Roode Kool' 1:60—2.20, alles per 100 K.G.; Bloem kool le s. 1217-90 per 100 stuks. Aanvoer: 342200 K.G. Aardappelen; 1800 K.G. Uien; 185 K.G. Spercieboonen; 440 K.G. Tuinboonen, 7600 K.G. Roode Koop 2700 K.G. Wtito Kool en 800 stuks Bloem kool. WARMENHUIZEN, 8 Juli 1930. Schot sche muizen 4.306Drielingen 2.20 2.80; Grove 5.30—6; Bloemkool le - s. 9.50—16; Bloemkool 2e s. 1.60— 2.50. Aanvoer: 166766 K.G. Aardappelen; 65Q K.G. Roode Kool; 278 stuks Bloemkool. COOP. CENTRALE EIERVE1LING. PURMEREND, 8 Juli 1930. (Weekber.) Af deeling eieren. 132024 stuks Eendeierer 3.904.10 en 117807 stuks Kippeneieren, waarvan de prijzen als voigt: 70—80 KG 6—8; 65—66 5.50—5.80; 63—64 5.20—5.60; 60-62 5—5.50; 58- 59 4.80-/' 5.20; 56-57 4.6(W 4.80: 53-55 4.40—4.60; 50-52 4—4.40 Afdeeling Pluimvee. Oude Kippen 1.50— 2; Oude Hanen 1—1.50; Jonge Hanen 0.50—1.50; Oude Eenden 0.25- 0.30; Jonge Woerden 0.50—0.65; alles per K.G. en de prijs per K.G.: Oude Kippen 0.700.75; Jonge Hanen 0.70 0.85. PURMEREND, 8 Juli 1930. „Afslagver. Beemster, P urmerend en Omstreken". Aard appelen: Schotsche muizen 0.861.29, Bl. Eigenheimers j 1.44—1.58, Schotsche muizen (kleine) 42—84 cent p. zak, 25 K.G.; Tuinboonen 14—18 cent per zak, 15 K G.; Doperwten 2—6 per zak, 50 K.G.; Roo- de Aalbessen 10—37 per 50 K G.; Zwar te Bessen 16—28 per 100 K.G. Klapbes sen 1.102.25 per 100 K.G.; Perziken 422 per 100; Pruimen 1.14—1.64 per 15 K.ö.; Aardbeien 17—58 cent per K.G.; Bloemkool 217 per 100; Roode Kool 3.605.20 per 100; Rabarber 5 per 100 bos; Wortelen 8.40 per 100 bos; Slaboonen 2.853.05 per 15 K.G.; Snij- boonen 2.40—5.70 per 15 K.G BOVENKARSPEL, 8 Juli 1930. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bl. kool 18—20; Gr. Schotsche muizen 2.402.50; Grove muizen 2 65— 2.85; Ninetyfold 2.10—2.30. BEVERWIJK, 8 Juli 1930. Aardbeien- veiling. Dinsdagavond werd aan de export markt per 100 K.G. gegeven 28—45 50. Aan de Vrije veiling besteedt men de beste prijzen. CASTRICUM, 8 Juli 1930. Veiling „Ons Belang". Aan de veiling „Ons Belang waren gister aangevoerd 4500 manden aardbeien, hetgeen minder is dan men verwachtte doch dat overeenstemt met mijne verwachting de vorige week uitgesproken dat deze week de vermindering al zou intreden. De prijzen hiel den zich daarentegen beter en er werd besteed van 28 tot 41 cent per K.G. kleine, laatste kans en hoe goed, om eens eindelijk wat uit te kunnen blazen!" „Dat begrijp ik, kerel! Luister eens, ik moei nu naar huis terug en zal je een eind meene men, een dertig kilometer". „O, zeer verplicht. Dat beteekent al weei heel wat". De dokter betaalde en verliet met den land looper het logement. De herbergierster knikte beiden toe, ook den zwerveling En buiten, vóór de deur van het nog altijd niet gesloten arrestanten-lokaal, stond de politie-üienaai en nam, in stomnr verbazing, de pijp uit den mond, toen hij den vreemdeling naast den dokter zag plaats nemen. „Wel heb ik van m'n leven De dokter chauffeerde rustig en flink. In een oogenblik was men buiten het dorp. „Een beetje geluk is er bij al je tegenspoed nu toch ook", zei hij vriendelijk. „Niet iederen dag zul je op zoo'n gemakkelijke manier ver der gekomen zijn. Enah hadaar komt ook nog de marechaussee! Ken je hem? Wat die voor oogen opzet! Nu, hij zal je nu niet aan willen houden, geloof ik". De landlooper glimlachte en keek achterom, totdat de veldwachter in een stofwolk verdwe nen was. In de verte dook het plaatsje op, waar de dokter woonachtig was. „Hier ben ik aan mijn doel, waarde vriend. Ging het niet heerlijk gauw? Ben je niet een kostelijk eind opgeschoten?" De zwerveling glimlachte beleefd en boog even. „Helaas, heelemaal niet, dokter. U hebt me juist de tegenovergestelde richting in ge reden". Nu bromde de vriendelijke dokter wat 10 zijn baard. Hij was kriebelig geworden „Maar jij bent ook inderdaad niet te hel pen" „Dat weet ik!" zei de man, deemoedig ghffi" lachend, terwijl hij heenging.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8