EN al Buitenland De burgerlijke beweging Britsch-lndië. in 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. mm Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. j%o. 160 Directeur: C. KRAS. OOADERDAG 10 JULI 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Pit nummer bestaat uit 2 bladen. NA DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. De separatisten-beweging. De vervroegde teruggave van het Saargebied. De ontruiming van het Rijnland heeft eeni- fe ernstige botsingen tot gevolg gehad, die ekend zijn geworden onder den naam van separatisten-beweging. In verschillende ste den zijn botsingen met de politie aan de orde van den dag geweest, maar op 't oogenblik schijnt het ergste voorbij te zijn. Dat neemt echter niet weg, dat de gebeurtenissen tot een officieelen Franschen stap bij de Duitsche rijksregeering hebben geleid. De Margerie, de Fransche gezant te Berlijn, is naar Cur- tius gegaan om beklag te doen over de ge beurtenissen. Curtius antwoordde, dat hij de relletjes veroordeelde en maatregelen had ge nomen om herhaling te voorkomen. Daarbij is het gebleven, een schriftelijke nota is niet overhandigd en wanneer er verder niets meer gebeurt, zal de Fransche regeering het er wel bij laten. Dan is de nieuwe toestand, die met de ontruiming is ingetreden, deze kin derziekte alweer voorbij. Er zijn nog meer besprekingen gevoerd tusschen de vertegenwoordigers van beide landen, en deze besprekingen waren vrij wat belangrijker. De onderhandelingen inzake vervroegde teruggave van het Saargebied aan Duitschland zijn mislukt en een compro mis over den eigendom van de Saarmijnen is niet te bereiken geweest. De besprekingen te Parijs waren een uitvloeisel van overleg tusschen Briand en Stresemann tijdens de eerste Haagsche schadevergoedingsconferen tie. Zij beoogden, een regeling te vinden voor een vervroegde teruggaaf aan Duitschland van het Saargebied, dat krachtens het vredes verdrag nog vijf jaar onder bestuur van een door den Volkenbond benoemde regeerings- commissie moet blijven. In 1935 zal dan een volksstemming worden gehouden, die naar de algemeene overtuiging in Duitschland, ten voordeele van terugkeer binnen het rijk zal uitvallen. Die overtuiging is zeer sterk, want reeds thans zijn de Saarmijnen opgenomen in het groote plan om het rijk van de groo te mijncentra uit van electriciteit te voorzien. In Frankrijk is men ook tot diezelfde over tuiging gekomen, anders zou de Fransche re geering zich nooit bereid getoond hebben over een vervroegde oplossing te praten. Maar Frankrijk wilde als compensatie een duurzaam gemeenschappelijk bezit van de mijnen, die in dat geval op de wijze van een naamlooze vennootschap zouden worden be heerd. Dezen eisch heeft Duitschland van de hand gewezen en daarop zijn de besprekin gen gestrand en zullen ze steeds weer stran den. Met wederzijdsch goedvinden is beslo ten, de onderhandelingen zoo lang mogelijk uit te stellen. Beide regeeringen zullen deze pauze gebruiken om den toestand, die na den arbeid der beide commissies (die voor de mij nen en de plenaire commissie) ontstaan is, opnieuw te onderzoeken en na te gaan, of het op grond van dit onderzoek mogelijk zal zijn de onderhandelingen, welker hervatting te gen October in het vooruitzicht is gesteld, met vrucht weer aan te knoopen. De verklaring van den onder koning. In een belangrijke verklaring, gistermid dag in de wetgevende vergadering afgelegd, heeft de onderkoning, lord Irwin, er opnieuw den nadruk op gelegd, dat de Britsche regee ring na nauwkeurig onderzoek beslist had dat de aanstaande „round table"-conferentie in den herfst te Londen te houden inzake de ver grooting van de mate van autonomie aan Indië verleend, geheel en al vrij zou zijn. Deze vrijheid zal intact blijven hoewel het rapport-Simon den arbeid grootelijks zal ver gemakkelijken. De regeering gelooft, dat de conferentie er toe zal bijdragen om oplossingen te berei ken welke beide landen en alle betrokken par tijen der landen met eere kunnen aanvaar den. Een dergelijke overeenkomst zou den grondslag vormen van voorstellen welke de Britsche regeering later aan het parlement van Westminster zou voorleggen. De Britsche regeering hoopt nog steeds, dat de Indiërs van alle geestesrichtingen bereid zullen zijn aan dit opgebouwende werk deel te nemen. De onderkoning besloot met te zeggen dat zijn verklaring van verleden jaar, dat de dominion status de natuurlijke slotsom was van den constitutioneelen groei van Indië, haar waarde behield. De conferentie eerst hall Novem ber te houden? De eerste Indische delegaties ter conferen tie zullen eind October in Londen aankomen, maar met het oog op de rijksconferentie is het volgens de D. H. waarschijnlijk, dat de „round table" conferentie eerst half Novem ber aan den gang zal zijn. De boycott der Britsche producten. Gisteren heeft een vergadering te Bombay in overeenstemming met de politiek van het All-Indisch nationaal congres besloten een bestelling van gasgloeilichtkousjes aan de Britsche industrie te weigeren. In plaats daarvan werd de order aan een Duitsche fa briek opgedragen. De order beloopt een be drag van 18175. DE A.S. RONDE TAFEL CONFERENTIE. Een verklaring van Lord Irwin. Wedgwood Benn, minister voor Indië, ver wees in het Lagerhuis de leden die vragen hadden gesteld met betrekking tot de a s. Ronde Tafelconferentie, naar de gisteren door den onderkoning Lord Irwin voor de wetgevende vergadering afgelegde verkla ring, waarvan afschriften voor de leden van het Huis zullen worden uitgegeven. In den loop van zijn belangrijke verkla ring behandelde de onderkoning de cam pagne van burgerlijke ongehoorzaamheid, welke nu reeds drie maanden duurt. Hij be schouwde haar als een weloverwogen poging de gevestigde autoriteit door een massa actie aan te tasten, welke als ongrondwettelijk en gevaarlijk revolutionnair beschouwd moet worden. „Ten slotte", zeide Lord Irwin, „is het niet erg gevaarlijk voor de burgers van Indië de leerstelling te prediken, dat het vaderlands lievend en lofwaardig is de wetten te gehoor zamen of belastingen te betalen. De mensche- lijke natuur is dikwijls geneigd anders te doen en wanneer er iets is, dat zeker is, dan is het feit, dat wanneer de maatschappij eens grondig besmet is met deze verderfelijke bacillen, de kwaal voortdurend aan den dag komt, tot dat het de toekomstige regeering van Indië verlamt, wat door deze methoden in het leven wordt geroepen. Het zal niet lang meer duren aleer de Indische ministers verantwoordelijk zullen zijn b.v. voor land- opbrengsten en andere belastingen. Zij zullen weinig reden hebben hun te danken, die den indruk verwekten geld te winnen door het zich afzijdig houden van het betalen der be lastingen, welke wettelijk verplicht waren als geschikte methode om de algemeene politieke ontevredenheid met het gevestigde gezag te betoonen. Daarom heb ik het noodzakelijk geacht deze leerstelling te bestrijden en de regeering van zoodanige volmachten te voorzien, als gewenscht is voor een dergelijken toestand". Ten aanzien van de Ronde Tafel conferen tie zeide de onderkoning: „De regeering heeft het besluit genomen dat het niet juist zou zijn voor de conferentie eenige voorwaarde te stellen die beperkter zou zijn dan die in mijn verklaring van den eersten November 1.1. en dat de conferentie volledigen vrijdom zou genieten, die deze woorden insluiten. Dienovereenkomstig zal de conferentie vrij zijn haar taak aan te vangen geassisteerd weliswaar, maar met de vrijheid die niet geëvenaard wordt door het rapport der statutaire commissie of eenig ander document. Het is de vaste overtuiging der regeering, dat het door een conferentie mogelijk zou worden tot een oplossing te komen, die beide landen en alle partijen en belanghebbenden op eervolle wijze zullen kunnen aanvaarden en dat iedere overeen komst welke op deze overeenkomst alleen tot stand kan komen, de basis zal vormen voor de voorstellen, welke de regeering later aan het parlement zal voorleggen. Door een zoo danige opvatting van den opzet der confe rentie is het duidelijk, dat de regeering be grijpt, dat het niet louter een bijeenkomst is ter bespreking en debatteeren, maar een ge meenschappelijke vergadering van vertegen woordigers van beide landen op wier over eenkomst gepreciseerde voorstellen aan het parlement, kunnen worden gebaseerd. De con ferentie zal dus het recht hebben het geheele probleem van alle zijden te bezien met de wetenschap dat haar werkzaamheden niet van academischen aard zullen zijn en dat de regeering hoopt, dat alle Indieërs welke houding sommigen hunner tot nu toe hebben aan den dag gelegd, gereed zullen zijn aan dit opbouwende werk deel te nemen. Lord Irwin herinnerde er aan, dat toen hij als on derkoning naar Indie was gekomen, het hem duidelijk was dat zijn belangrijkste taak zou zijn al zijn energie aan te wenden voor de handhaving van een ordelijk vooruitgaand en tevreden Indië, binnen den boezem van het gemeenebest. Het was evenzeer duidelijk, dat vooruitziend, het nauwelijks verwacht kon worden, dat Indië recht bewust van haar zelf respect en ieder jaar grooter wordend, zich meer bewust zou worden van haar nationale gevoelend, deel zal willen blijven uitmaken van een politieke gemeenschap als het Brit sche Rijk, op voorwaarden die een perma nente minderwaardigheid in status zouden insluiten. Ten einde misverstand te dezen aanzien te voorkomen, had de regeering hein verleden jaar gemachtigd te verklaren, dat naar haar meening het bereiken van den do minion status de natuurlijke volmaking van Indië's grondwettelijken groei zou zijn. De regeering kondigde tegelijkertijd haar bedoeling aan de conferentie een zooveel mo gelijk vertegenwoordigend karakter te ver- leenen, ten einde na de indiening van het rapport der statutaire commissie woordvoer ders van Groot-Brittannië en Indië te zamen vrij de maatregelen welke de regeering latei- bij het parlement zou indienen te doen be spreken. Dit rapport was thans gepubliceerd en Lord Irwin was niet van meening dat eenige onpartijdige lezer, welke meening hij ook is toegedaan ten aanzien van de actueels aanbevelingen, kon ontkennen dat de com missie hecht en opbouwend had bijgedragen aan het moeilijkste probleem. Groot wat be treft haar intensieve waarde is het gezag van het rapport, dat noch door den wensch dei- commissie, noch door haar functie vooruit liep op de beslissingen van de regeering, welke na de conferentie met de vertegenwoor digers van Indië of van het parlement zelf zou tot stand komen. De commissie had deze opvatting in haar rapport nadrukkelijk uit eengezet. De onderkoning besloot met te verklaren, dat voor Indië twee wegen open liggen, de eene leidende naar verwarring, teleurstelling en bedrogen verwachtingen en de ander lei dende naar het Indië der droomen, de trotsche deelgenoot in het vrije gemeenebest van vol keren, dat kracht geeft en wint door zulk een eerbare vereeniging. Thans moet Indië kiezen en hij hoopte, dat zij1 goed mocht kiezen. EEN NARROW ESCAPE VAN DE ENGELSCHE REGEERING. Een meerderheid van drie stemmen. Gisteravond is in het Lagerhuis na lang durige en scherpe debatten gestemd over het liberale amendement op de financieele voor stellen van den Kanselier van de Schatkist Snowden. Naar men weet houdt dit amende ment in de winsten der bedrijven niet te be lasten wanneer deze bestemd worden voor uitbreiding of verbetering dier bedrijven. Onder groote spanning vond de stemming plaats. De geheele Conservatieve Lagerhuis fractie stemde gesloten voor het liberale amendement. Een deel der liberale fractie zelf echter volgde Lloytf George niet en stem de met de Labour-fractie tegen het amende ment. Het amendement werd daardoor ver worpen met 278 tegen 275 stemmen. Door een meerderheid van slechts drie stemmen hetgeen een ongekend kleine meerderheid is in de Engelsche parlementaire geschiedenis werd de Arbeidersregeering gered. Het gevolg van dezen uitslag is wel in de eerste plaats, dat de uitslag van de gister ge houden tusschentijdsche verkiezing in het district Norfolk bijzondere beteekenis krijgt Algemeen neemt men dan ook aan, dat wan neer bij deze tusschentijdsche verkiezing de Labour-candidaat mocht worden verslagen, de regeering zal aftreden. DE ENGELSCHE REGEERING AAN EEN NEDERLAAG ONTSNAPT. Verschillende amendementen aangenomen. Bij de voortgezette behandeling in het La gerhuis van de kolenwet werd het amende ment van het Hoogerhuis inzake de district belasting op de mijnen met 271 tegen 244 st. aangenomen. Verschillende andere amendementen van het Hoogerhuis werden eveneens goedge keurd en eenige verworpen. Ten aanzien van de kwestie van den ar beidstijd hield de regeering vast aan den 7H urigen werkdag tegenover het voorstel van het Hoogerhuis tot het invoeren van een ar beidstijd van 90 uur per 14 dagen. Sir Samuel verklaarde, dat ook in de toe komst de liberalen de regeering in deze kwestie zullen blijven steunen. Het regee- ringsvoorstel werd daarop aangenomen met 296 tegen 238 stemmen. DE INVALLEN DER KOERDEN. Volgens officieele Turksche berichten heeft het optreden der Turken tegen de Koerden reeds een aanvang genomen. Turksche vlieg tuigen moeten reeds Koerdische stellingen gebombardeerd hebben. Uit de berichten blijkt echter duidelijk, dat aan een definitief verslaan van de Koerden niet te denken valt. vóór de Perzische regeering hun den terug keer op Perzisch gebied verhindert. OverI gens heeft de Perzische regeering nog niet afdoende geantwoord op de Turksche nota. Hevige gevechten bij het Wan- meer. De Times meldt uit Konstantinopel, dat momenteel hevige gevechten tusschen Koerden en Turksche troepen plaats vinden ten Oosten van het Wan-meer. Men vreest, dat de Koerden trachten, de hoofdwegen naar de stad Wan af te snijden. Het hoofd kwartier der Koerden is gevestigd te Sipan Dagh. Van andere plaatsen nabij de Tiirksch- Perzische grens worden successen der Turk sche troepen gemeld. EEN BENDE VALSCHE MUNTERS TE BOEKAREST GEARRESTEERD. De politie te Boekarest is er in geslaagd een bende valsche munters, die onder leiding stond van den Roemeenschen luitenant Go- lea, en den kobpman Carli en die in den laat- sten tijd op groote schaal bankpapier ver- valscht, te arresteeren. Tevens werd een groote hoeveelheid valsche biljetten v^n 1000 lei in beslag genomen- - ERNSTIG MIJNONGELUK IN SILEZIË. Gistermiddag te 4 uur heeft in de Wenze- laus-Mijn bij Neurode een ernstige ramp plaats gehad tengevolge van een explosie. Tot gisteravond 8 uur wraen er reeds 18 dooden geborgen. Negentig a honderd mijn werkers zijn ingesloten en verkeeren iu levensgevaar. Het aantal slachtoffers stijgt. Volgens de laatste berichten zijn er bij de ramp twee ploegen door het ontsnappen van koolzuurgas overvallen, waarvan een ploeg uit niet minder dan 108 man bestond, van wie er thans 50 levend en 18 dood ge borgen zijn, terwijl het lot der overigen nog onzeker is. Van de tweede ploeg, die uit 83 man bestaat, werd tot dusver nog niemand gered. Ook het lot van deze liede is nog vol komen onzeker. Tot gisteravond 8.50 uur zijn van beide ploegen in totaal 50 dooden geborgen, o.w. de ploegbaas. De koolzuurgasontspanning vond plaats in de Kurz-schacht in Ausdorf bij Neurode, en wel in de tweede en derde laag. De reddingsbrigade der naburige mij nen werken koortsachtig aan het bergings werk. De directie van de Wenzeslaus-mijn deelt nog mede, dat men er nog in geslaagd is een arbeider levend te bergen. Het aantal slacht offers is nog niet verder gestegen. Het ber gingswerk wordt voortgezet. Ook de geredden In levensgevaar? Naar de directie van de mijn mededeelt, zijn tot middernacht geen verdere veronge lukten geborgen. Ook het aantal dooden is onveranderd gebleven. Volgens mededeeling der behandelende geneesheeren zullen de 49 geredden, die in het ziekenhuis werd onder gebracht er naar alle waarschijnlijkheid het leven bij inschieten. De reddingsbrigade werkt thans in 2 afdeelingen in mijn 2 en 3. Tot dusver heeft men nog niet kunnen vaststellen, hoe de koolzuurontsnapping ont staan is. Reeds 57 dooden geborgen. Naar verder door de direcite van de Wen zeslaus-mijn medegedeeld wordt, zijn tot dus- vérre 57 dooden geborgen, terwijl bovendien nog 48 gewonden in het knappsack-hospitaal in levensgevaar verkeeren. Over het lot der overige 83 mijnwerkers verkeert men in vol komen onzekerheid. Deze bevinden zich nog in de mijn, doch men kan niet tot hen door dringen, aangezien de plaats waar zij zich bevinden door koolzuurgas volkomen ontoe gankelijk geworden is. Reeds 81 lijken geborgen. Tot nog toe zijn in totaal 81 lij ken gebor gen van slachtoffers van de ontploffing in de Kurtschacht van de Wenzeslausmijn te Hausdorf in Silezië. Er bevinden zich echter nog steeds 80 mijnwerkers in de bedolven mijngang en men ziet geen kans meer hen te redden. Slechts 49 mijnwerkers kon men aan "den dood ontrukken, doch het is de vraag, hoe velen van hen men in leven zal kunnen be houden. Had men gedurende den afgeloopen nacht nog hoop de ingesloten slachtoffers te kunnen redden, thans wordt deze hoop van minuut tot minuut geringer. Hedenmorgen tegen vier uur vond men twee lichamen van slachtoffers, die reeds overleden bleken te zijn, hoewel zij niet eens op de plaats van de ramp zelf waren geweest, doch bij den ingang bij de machines gevonden werden. Men twijfelt er dan ook niet meer aan, of het aantal slachtoffers zal tot 150 stijgen. De gevonden lijken zijn alle door het gas opgezet en door de ontploffing met bloed be dekt. Het identificeeren valt dan ook zeer moeilijk. De reddingsploegen spannen zich tot het uiterste in. De reddingsploegen hebben zich tot het uiterste ingespannen en de mannen hebben hun leven gewaagd, om dat van hun kamera den te redden. Verscheidene reddingsman schappen raakten bij hun pogingen om in de mijn te dringen zelf door het gas be dwelmd. Het giftige gas, dat zeer zwaar schijnt te zijn, blijft zeer lang hangen en is nog niet geweken. Men is er ook nog niet in geslaagd, de luiken van de groote lucht stroomkokers open te krijgen. De luchtdruk is zoo sterk, dat 't reddingsmateriaal er door be schadigd wordt en den mannen de gasmas kers van het gezicht worden gerukt. Men kan zich een beeld vormen van den gewel digen omvang van de ramp, als men weet, dat het gas 2900 meter van de plaats van de koo?-moon-oxyde-ontploffing verwijderd, evenzeer de atmosfeer vergiftigt. Met compressen en groote ventilatie-inrich- tingen tracht men het gas weg te zuigen. He denmorgen is men wederom begonnen met man en macht nieuwe reddingspogingen ki het werk te stellen. MOORD OP EEN CHAUFFEUR. Diefstal de aanleiding. Sedert vier dagen werd te Gütersloh een chauffeur vermist, die Vrijdag j.1. met zijn auto van het station met twee passagiers naar het slot Holte moest rijden. Een groepje vond gister het lijk van den chauffeur in een bosch in de buurt van Holte, met hoofdwon den, die den ongelukkige met een zwaar voor werp moeten zijn toegebracht Het slacht offer bleek beroofd te zijn. VERWOESTE DORPEN IN FRANKRIJK. j. Zij worden niet herbouwd. Het is weinig bekend dat meer dan twintig Fransche dorpen, die in den oorlog werden verwoest, nooit meer zullen worden opge bouwd, o.a. Douaumont, Craonne, Fleurv. Thans duiden de nog steeds niet opgeruinjde ruïnes de plek aan, waarop zij eens stonden. De Touring Club de France heeft het plan opgevat op deze plekken gedenkzuilen te plaatsen, ter herinnering aan het bestaan dezer dorpen. Reeds heeft de Touring Club kleine grenspaaltjes doen zetten langs de ge heele lijn, van het Kanaal tot de Zwitsersche grens, tot welke in 1914 de Duitschers waren doorgedrongen. Een beeldhouwer, tot de oorlogsvermink ten behoorend, Moreau-Vauthier, heeft een zeer simpel monument ontworpen: een onge veer twee meter hooge zuil van Lotharingsch steen, die zal worden geplaatst op een voet stuk, vervaardigd uit steenen der verwoeste huizen. Op de zuil zal worden gebeiteld: „Hier lag X, verwoest in MILLIOEN FRANCS OESTOLEN. Bij de Banque de Francfc Bij een verificatie in het bijkantoor dei Bank van Frankrijk te Limoges is geconsta- teerd, dat een bundel van duizend bankbiljet ten van ÏOOO francs, die door den admini strateur der posterijen bij de bank waren ge deponeerd, is verdwenen. DEMONSTRATIE TEGEN DE EGYPTISCHE REGEERING. Uit Cairo wordt gemeld, dat aanhangers van de Wafdpartij Woensdag na een demon stratie tegen de regeering te Panta het poli tiebureau bestormden. Daarbij werden 15 politie-agenten gewond. Zeventien personen werden gearresteerd. PAPIERFABRIEK IN POLEN AFGEBRAND. De grootste papierfabriek van Polen, dis van de firma Cohn en Markusfeld, in Czento- chau is geheel afgebrand. De materieele scha- de bedraatg 6 millioen zloty, waarvan 5 mil- lioen door verzekering gedekt is. VUURGEVECHT MET AMERIKAANSCHE DRANKSMOKKELAARS. De nieuwe [prohibitiecommissaris van dv stad New York wijdt zich met kracht aan de bestrijding van de alcoholsmokkelaars. In zonderheid houdt hij zich bezig met het ha venkwartier. Gisteren in den vroegen mor gen ontspon zich eensklaps een hevig vuur gevecht tusschen droogleggingsambtenaren en alcoholsmokkelaars, toen een der beamb ten op een werf nabij Scarborough een luxe jacht, een motorboot en drie automobielen in beslag nam. Een smokkelaar werd bij dit gevecht gedood. VLUCHTELINGEN IN DE ALPEN. VERDWAALD. Dramatische redding doof Zwitsers. Dinsdagmorgen vroeg zijn, zoo wordt aan de „Daily Telegraph" uit Riffelalp gemeld, veertien Italiaansche vluchtelingen van den dood gered door een Zwitsersche reddings ploeg. Onder de vluchtelingen waren twee vrouwen en een kind van 11 jaar. Het gezelschap had Maandag Italië ver laten en was er in geslaagd 's morgens vroeg door den Theodulpas te komen zonder door de Italiaansche carabinieri te worden opge merkt. Geen van allen wist den weg en zij zwierven den heelen dag rond over den giet- scher en het sneeuwveld in een brandende zon zonder bescherming voor de oogen. In de 28 uur, dat zij op weg waren, hadden zij geen van allen eten gehad. Maandagavond waren zij door een telescoop opgemerkt op den bovensten Gorner gletscher. Een red dingsploeg ging er onder leiding van een gids op uit en trof 2 uur later het grootste deel der vluchtelingen in zeer zwakken toe stand aan. Drie van het gezelschap, man, vrouw en kind waren een eindje verder en werden eveneens gevonden. De vluchtelingen werden naar het hotel Riffélatp gebracht en daar liefderijk ontvangen. Toen de vluchtelingen ontdekt werden, dachten zij eerst dat de redders soldaten wa ren, die hen kwamen gevangen nemen. Zij hadden geld genoeg bij zich om naar Frankrijk te gaan. Zij wilden den gids en den hotelier betalen, doch dit aanbod werd afgewezen. KARDINAAL VANUTBLLI OVERLEDEN. Gistermiddag is in den leeftijd van jaar na een korte ziekte overledett Kandij iai Vanutelli. Kardinaal Vanutelli werd in Jê30 nab? Rome geboren. Tot het laatste oogenblik be waarde de kardinaal zijn helderheid van geest. Nog gistermorgen teekende hij vel schillende papieren, waarbij hij echter minder sprak dan Dinsdag. Met groote belangstelling werd het ver loop der ziekte van den kardinaal gevolgd door tal van leden der Romeinsche aristocra tie, door het corps diplomatieque en de pla ten.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1