AlmnliG (gomt. Studiereis naar het Rijnland. Honderd twee en dertigste Jaargang, Donderdag MO Juli Radio-hoekje FEUILLETON. Hun beider weg. Provinciaal nieuws No. 160 1930. Vrijdag 11 Juli. Hilversum, 1875 M. 10—10.15 V. P. R. O. Morgenwijding. 12.Tijdsein A. V. R. O.-klok. 12.15—2.— A. V. R. O. Concert door het Omroeporkest. Hélène Cals, sopraan. 2.05—2.45 A. V. R. O. Uitzending voor scho len. S. Boon: „De Duinen en haar bewoners 2.35—3.— A. V R. O. Gramofoonp.aten. 3.4.Concert door het A. V. R. O.-Kwin- tet. 4.- V. A. R. A. „Onze keuken door P. J. Kers. 4.45 V. A. R. A. Na schoo tijd. Vertel ling door Vader Mulder. 5.30 V. A. R. A. Or gelconcert door Joh. Jong. 6.— Concert door het V. A. R. A.-Crkest. 6.50 V. A. R. A Ac tueel allerlei uit de Arbeidersbeweging •Daarna: Vervolg concert. 7.45 V. A. R- A. •Politieberichten. 8.Sluiting. 8.V. P. R. O. Tijdsein. 8.01 V. P. R. O. Persberichten. 8 05 V. P. R. O. Viool-recital door Louis tZimmerman. 8.45 V. P. R. O. Mej. Dr. N. A Bruining: „Wereldbehoud" 9.20 V. P. R. O Vervolg viool-recital. 10 10 V. P. R- O. Anth. Donker bespreekt „Kleine Insz" van Van Genderen Stort. 10.30 V. P. R. O. Gramo foonplaten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M-) Uitsluitend N. C. R- V.-uitz.) Alg. program ma). 8.159.30 Concert. 10.3010.50 Zie- kendienst. 12.30—2.— Concert. Mevr v. Ra- venzwaay—Möllenkamp, zang. H. Hermann, viool. H. v. d. Horst, cello. Mevr. v. d. Horst —Bleekrode, piano 3.-4.— Gramofoonpl 5.—6.30 Concert. Mevr. I. Mulder—Belser, alt-mezzo. Wittpen, fluit en van 't Woud, cello. G. Hengeveld, piano. 6.306.40 Koer sen. 6.40^7.10 A J. Herwig: „Zomersnoei van vruchtboomen". 7.10—7.40 Bezoek van den Radio-Dokter. 7.408.25 E. J. Stoffels: „Hoe Duitschers over Nederland denken". 8 2510.45 Concert door het Utr. Sted. Or kest. Mej. Di Moorlag, sopraan. C. Kwant en P. v. d. Hurk, fluit. Joh Vink, hobo. J. Oellers, viool. Dames- en Heerenleden van het# Utr. Toonkunstkoor. Spreker: Prof Henry J. G. van Andel over: „Neder1 andsche invloed in Amerika". 10.Persberichten 10.4511.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554-4 M. 10.35 Morgenwijding. 111.05 Lezing. 12.20 Concert. M. Wilson, yiool. H. Bronkhurst, piano 12.50 Orgelcon cert door L. H. Warner. E. Phillips, alt. 1 50 2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Orkestconcert. 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuws berichten. 6.50 Sportverslag door ooggetuige. 7.Piano-recital door E. Isaacs. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Orkest. N. Walker, bas. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.Conceit. Orkest. W. Widdop, tenor. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en sol 9.05 Concert. Orkest en solisten. Brussel, 508.5 M. 3.20 Klassiek concert uit de Kurzaal te Oostende 5.20 Trio-concert. 6.55 Gram of oonp'aten. 8.35 Orgelconcert. 9.25 Trio-concert. 9.35 „Robinson". Eén-acter ivan A. Cantillon. 10.05 Trio-concert. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Langenberg, 475 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoon platen. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.50—6.50 Concert. Tenor, baiiton en piano. 8.20—9.20 Orkestconcert. 9.20 „Der Narr mit der Hacke". Spel van F.duard Reinacher. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.505.50 Orkestconcert .en viool. 8 30—9.45 Koorconcert m. m. v. solist. Toe spraak. 10.0511.20 Concert. Orkest en 6oasten. 11.2013,. Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.107.20 Lezingen. 7.207.50 Giamofoonpl. 10.50 Berichten. 12.20—1.15 Gramofconpl. 1.15--2.20 Be richten. 12.20—1.15 Gramofoonpl 1.15- 2.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 Piano-recital8.50 Feestelijke opening der „Badener Heimattag" uit Karlsruhe. Toespraken en Concert. Koor, orkest en orgel. Daarna tot 12.50: Dansmu ziek. HET ADRES VAN „DE VRIJE LUISTERVINK". Reeds 122.000 adhaesie-betuigingen. Dr. Max Juda, Prinsengracht 31, deelde tnede, dat het aar tal betuigingen van adhae- sie aan het adres dat „De Vrije Luistervink" aan H.M. de Koningin heeft gezonden, thans gestegen is tot 122.000. DIENSTPLICHT. Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN 13) VIII. Als hooge, frissche lucht van beteekenis zijn voor een ziek mensch, dan zou Whiteleaf won deren voor Turnbull moeten verricht hebben. Die wonderen deed het trouwens wel voor zijn inwoners. Het waren stevige, gezonde men- schen, die verschillende oudjes van in de ne gentig telden, weliswaar zonder tanden pi haar, maar die toch nog hun potje bier voor den Rooden Leeuw heel genoegelijk zaten te drin ken en die Turnbull, zoodra ze hem zagen, hun vriendelijke groeten toeriepen en hem met me delijdende oogen en schuddende hoofden ach terna keken en zich trots voelden op eigen ge zondheid. Maar met al hun opgeruimdheid na men ze het leven toch niet vroolijker op dan Turnbull. Voor een mensch, die op den rand van zijn graf staat, maakte hij wel een zoo goed mogelijk gebruik van zijn tijd. Hij was dol op bloemen en kweekte ze met groote voorliefde en zorg. Met alle bloemen op de farm scheen hij een soort persocmlijke vriendschap gesloten te hebben. En zijn oogen gloeiden van genot, als hij zag, dat ze zijn zorgen dankbaar beant woordden door hun weligen groei. lederen och tend stond hij bij zonsopgang op. De paarden kwamen hinnekend aangeloopen, als ze hem Overgang naar de Aanvnllings-Reserve. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden: Behoudens onvoorziene omstandig- b den zullen op 1 October 1930 naar de aanvullingsreserve overgaan de gewone dienstplichtigen van de lichting 1915 der landmacht. De tot de aanvullingsreserve behoo- rende dienstplichtigen komen ingeval van mobilisatie van het leger eerst bij nadere oproeping en dan bi, de depots in werkelijken dienst. De aan deze dienstplichtigen verstrek- e rijksgoederen zullen met uitzonde ring van het zakboekje vermoedelijk i' October 1930 moeten worden inge leverd Blijkt bij de inlevering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet ln den vereischten staat verkeeren, dan stelt do '"enstplichtige, wien het aan ga*? i a. aan bestraffing bloot. uilen belanghebbenden, zoo- we jj.j apenbare als bi' persoonlijke kennisgeving, bekend worden gemaakt met de plaats en het Tijdstip, voor de in levering vastgesteld. Alkmaar, 10 Juli 1930. De Burgemeester voornoemd, WEND, \AAR. Rijn, Moezel en Eifel in tele gramformaat. Het is moeilijk en ook wel overbodig, hier uitvoerig te schrijven over de schoonheden van een Rijn-reis. Heel veel Nederlanders komen elk jaar in d/it deel van Duitschland en herhalen hun bezoek. Details zijn er over al te krijgen. Wat onze taak was op deze reis, was èener- zijds te herstellen wat verslapt was door allerlei oorzaken, het verband tusschen het Rijnland en reizend Nederland; anderzijds de controle op wat de propaganda vertelt. De Nürbargrlng. Toch is er ook nog wel iets nieuws te ver tellen. Bij Adenau is een autorenbaan in het Eifelgebergte aangelegd, die nog niet ieder een kent. In 1927 kwam deze weg gereed, die door werkloozen werd gemaakt, en die 29 K.M lang is en een hoogteverschil heeft van 700 M. Dit verschil wordt niet gelijkmatig over wonnen, doch in verschillende hellingen, Qnze wagen zorgde voor den sensatie, door op den tocht omhoog te weigeren, zoodat de opstijging te voet werd gemaakt, totdat het euvel hersteld was en de autobus ons inhaal de en opnam. Met de wat zware beweging van onzen langen wagen vormde een scherpe tegenstelling de vlugheid als van een water spin, waarmee een der heeren van de directie van het hotel hoog boven ons in zijn kleine auto tegemoet reed en den weg wees. In dit sport-hotel is het een prettig verblijf in een heerlijke natuur. De Ring is echter al leen een aangelegenheid voor mannen, zoo dat het er eenvoudig is. Het uitzicht echter is schitterend langs den heelen weg en de Eifel vertoont zich zeker nergens mooier dan hier. Deze heele dag van Vrijdag was een der beste van de heele reis. Op de afdaling van den Ring, waaraan ook de bezorgden deel namen, volgde een schitterende tocht langs de goede provinciale wegen, die lager liggen dan de Ring, over Kelberg, Dreis, Daun en Ulmen naar Cochem. In iedere plaats waren wij geneigd, het 't mooiste te vinden van alles, maar zeker is, dat dit stuk blijft bij de allerbeste herinnering. Cochem. De Eifel is vulkanisch gebied en vertoont nog eenige oude kraterringen, die nu meer tjes zijn, Maare genoemd. Er zijn er zeer be zienswaardige onder. Bij Ulmen ligt er een met een ruïne er bij. E>e bronnen, die hier veel voorkomen, zijn ook aanwijzingen van den vulkanischen aard. Gerolstein was vroe ger zeer bekend, ook Daun heeft een Sprudel. Het is bovendien een zeldzaam rustig plaatsje, vol van aantrekkelijkheid. Wanneer wij reclame wilden maken, dan zouden wij het doen voor Daun en voor Cochem, dat schilderachtig aan de Moezel ligt en lage prijzen heeft. Het is in 1689 door de Fran- schen verwoest, maar spoedig weer opge bouwd. De straten zijn er eng en vol wendin gen. De menschen, evenals elders ook, zeer hartelijk. Koblenz. Langs de Moezel reden wij naar de oude stad aan de samenvloeiing door een streek, waar alles wijnbouw is, langs de berghellin gen zoowel als in de kleine tuintjes, langs de gevels, en zelfs de prieeltjes waren soms om- ra ngd met wingerd. De stad is de moeite waard en heft een ro- 't hek der weide hoorden openen. En de honden rukten aan hun ketting, om bij hem te mogen komen. En als hij de van dauw druipende bla deren en het met druppels beparelde gras rag, dan ging hij met een rucht van dankbaarheid aan zijn werk. Toch was er een ding, zonder hetwelk de dag niet volmaakt was en dat was een ontmoeting met Joyce. Hij vroeg niet meer, dan dat hij haar, al was het maar uit de verte, zien kon, als ze voorbijreed op de fiets, dan dat hij een groet van haar wuivende hand, een glimlach van haar vriendelijken mond mocht opvangen. Dan eerst was zijn dag goed. Maar een heele week ging voorbij, zonder dat zijn spiedend oog of luisterend oor iets van haar opving. De golfvelden lagen verlaten en ieder fietsbelletje, dat over den weg rinkelde, was van iemand anders dan van haar. En zoo had hij in die lange, zomersche dagen niets an ders dan haar portretje, dat in zijn tent hing en de herinnering aan dien eenen goddelijken avond, toen ze voor zijn tent op zijn veldstoel gezeten had en de wereld tot een hemel voqr hem gemaakt had. Hij had nog maar zoo kor ten tijd te leven. Waar was ze toch? Wat had ze daar beneden voor bezigheden? Waarom kwam ze niet naar boven? Van zijn tent uit kon hij het warm roode dak van haar huis zien. lederen morgen was zijn eerste blik op dat huis gericht. lederen avond verscheen er een lichtje aan een der vensters en hij verbeeldde zich, dat het hem in haar plaats wel te rusten wenschte en eerst als het uitging en alles er donker was, blies ook hij zijn lamp uit en legde zich te slapen. mantisch hotel hoog op den berg. waar wij na den maaltijd onthaald werden, De Rit- tersturz. De Oberbürgemeister, die ons zeer prettig had begroet, bleef er in ons gezel schap en deed van harte mee. Het Rijndal is hier op het schoonsteen de tocht verder Zuidwaarts was vol verrassin gen. Vooral langs den weg ziet men meer dan als men den trein neemt. Blngen. Oberwesel verschafte ons de verrassing van een kostelijke oude Madonna-kerk uit 1331, bijzonder van bouw en schoon van ver siering. Bacharach blijft in de herinnering als de plaats, waar wij in de Markgrafen- Schanke onthaald werden, zoodat het moei lijk viel, weer te vertrekken. Hoe men het leven hier opvat, bleek uit het opschrift aan den wand: „Des Ratsherrn Trunk ist erste Pf licht; Eine trockene Lampe leuchtet nicht". Het werd meermalen geciteerd op onze reis. In Bingen ontving ons de burgemeester, die allen een „Binger Bleistift" overhandig de, een kurketrekker. Volgens het verhaal moet eenmaal een burgemeester zijn potlood gemist hebben en zijn raadsleden een ter leen gevraagd hebben. Prompt kwamen allen met een kurketrekker, een potlood hadden zij niet. Sedert heet de kurketrekker een Binger pot lood. Onthaald werden wij aan de Rochus- kapelle o pouden Binger wijn en Bratwürst- chen, uit de hand gegeten, gewikkeld in een wingerdblad. In Bingen overviel ons weer eens een onweer, maar dit belet niet, dat ook deze stad vast in onze herinnering blijft. Wiesbaden. Naar Mainz ging ten slotte de toch', waarbij de oude stad bezichtigd werd, en naar Wiesbaden, waar wij het Kurhaus be- zilhtigden in vollen Betrieb bij avond. De prachtige stad is terecht beroemd bij de Nederlanders, die er altijd gaarne kwamen. Zondagmorgen waren wij er op den Nero- berg zagen er een prachtige Russische kapel, gesticht voor de vele Russen, die vroeger Wiesbaden veel bezochten. De heele stad ver toont het karakter van het einde der vorige eeuw, maar de bosschen zijn een lust. In Wiesbaden bereikten wij ons eindpunt. Over den terugtocht in een volgenden brief M. H. W. SCHOORL. Gemeenteraad. De Raad vergaderde gistermiddag vol tallig. Van de ingekomen stukken vermelden wij een missive van de minister van Financiën en Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waar bij wordt medegedeeld, dat de voorloopige uitkomsten van de rekening, betreffende de uitkeering per inwoner, bedoeld in art. 3 onder b der wet van 15 Juli 1929, voor Schoorl bedraagt 7.4585; en een missive van Ged. Staten, houdende vaststelling van het bedrag der uitkeering per inwoner, ingevolge de wet van 24 Mei 1879, 0.30 zal bedragen van 2841 voor 2044 inwoners; benevens een schrijven van de Vereen. Hendrik de Keyzer, waarin wordt mede gedeeld, dat de Ver. besloot, ondanks de mindere subsidie, toezegging het oude raad huis te Schoorl in geschenk te aanvaarden, op voorwaarde, dat dit verrold wordt en her steld. De ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. De heer Schermer deed mededeelingen over den aankoop van de laatste partij stee- nen bij de N.V. Vlamovenklinker, die voor vlamovenklinkers de laagste inschrijfster was voor 33.50 per 1000, doch tenslotte ge leverd had voor f 33. De heer Stam was van oordeel, dat er bij deze levering niet correct was gehandeld. Voor de aanbesteding waren onvervulbare voorwaarden gesteld. Nu is er geen sprake van een aanbesteding geweest en is er maar eenvoudig gekocht. Spr. oordeelt, dat, als men een aanbesteding houdt, men zich aan de voorwaarden moet houden en wees erop, dat de 2.000 000 klinkers bij de eerste leve ring ook zoo gekocht waren. Zekerheid, dat men nu de besten het goedkoopst had ge kocht had men nu niet. De heer Duin was ook van oordeel, dat niet de juiste wijze gevolgd was. Wethouder B ij 1 deelde mede, dat met de levering van de 2 millioen het advies had ge volgd van den adviseur van den A. N. W. B. De heer Schermer gaf den heer Stam toe, dat men bij een aanbesteding alleen gel dig mag verklaren de biljetten, die aan de ge stelde voorwaarden voldoen. De vlamovensteer.en wercKn billijk aange boden en omdat deze steenen bizonder goed zijn, ging spr. er mee accoord, hoewel ook bij den gang van zaken bij deze aanbesteding Hij besloot naar beneden te gaan om te kij ken of er iets bijzonders aan de hand was. Maar hij was nog nooit bij haar aan huis ge weest en hij voelde, dat hij een of andere re den verzinnen moest. Maar wat? Hij kon er eerst maar geen vinden. Dan begon hij te la chen en begaf zich naar de verlaten golfvelden, waar hij met een stok gewapend urenlang in heggen en in het lange gras naar ballen zocht. En hij bofte, want hij vond zoowel ballen van Dick als van haar. Op een goeden middag ging hij den heuvel af en toen hij dichter en dichter het roode dak na derde, voelde hij zich afschuwelijk verlegen worden. Hij schold zich zelf voor een ezel, een gek. Ze zouden hem natuurlijk uitlachen als hij met die golfballen aan kwam dragen. Voor het hek voerde hij een hevigen strijd met zichzelf, of hij naar binnen zou gaan of niet. Dan duw de hij het open met een overmoedig gebaar en een kloppend hart. Wat was hij toch een eendl Waarom had hij toch niet fatsoenlijk een jas aangedaan? Stel je voor, dat er visite was! Ze zou zich vast verlegen voelen over hem, hij zag er uit als een landlooper. Een eigenaardig getik trof zijn oor, een herhaald vlug tikken met geregelde onderbrekingen. Dan rinkelde een belletje, er volgde een krassend geluid en het getik begon opnieuw. Het tuinpad liep tus schen hooge struiken. Hij volgde het totdat hij op het ongeschoren grasveld kwam en daar zat Joyce aan een tafeltje onder een grooten no tenboom, het hoofd over een schrijfmachine ge bogen en met haar vingers tusschen de toetsen ploeterend- niet kan bewonderen. Hij vond het onge- wenscht, dat iemand, die wilde inschrijven, op zijn vraag, of de voorwaarde over de on mogelijke valproef niet verzocht kon worden, van den opzichter niets had gehoord, waar om deze gegadigde niet had ingeschreven. De heer Stam constateerde, dat de fout niet lag bij de inschrijvers, maar bij de voor waarden. Hij bleef van meening, dat de zaak nu niet juist was afgehandeld, omdat niet aan den wil van den Raad was voldaan en omdat menschen door de onmogelijke voorwaarden zijn gepasseerd De voorzitter betreurde het eveneens, dat de valproef niet juist was bekeken. Hij betreurde het echter ook, dat belanghebben den hem of een der andere heeren niet daar op hadden gewezen. Gedane zaken nemen echter geen keer. Spr. was overtuigd, dat de geleverde partij goed was. Hierna deelde spr. mede, dat de postdienst te Groet in het vervolg van 9 tot 10 uur, van 13 tot 15 uur en van 16.30 tot 17.30 geopend zal zijn. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, aan de V. V. V. N.-Kennemerland voor de opvoering van de legende: De Rat tenvanger van Hameln, op 27 en 28 Juli een bijdrage van 10 te verleenen en een ga rantie van f 50 Besloten werd, een crediet van 600 te verleenen, om het gasbuizennet langs den Omloop, door te trekken. In verband met de uitbreiding van het werk werd de opleveringstermijn van het net verlengd tot 12 Juli. De voorzitter deelde mede, dat er thans reeds 220 aan reslotenen zijn en dat meerdere in den maak zijn. Op voorstel van B. en W., werd besloten, de verzoeken van de heeren Schuijt en Marijs aan de Paardenmarkt, die kostelooze aanslui ting aan het gasbuizennet vragen, in de vol gende vergadering nader te bekijken. Eveneens werd besloten, het verzoek van de V. V. V. te Camperduin om gelden be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van een zuurstofkist, tot het volgend jaar aan ic houden. De Raad was van oordeel, dat vei ligheid bovenal moet gelden, doch meende, dat men zich nader op de hoogte moest stel len over het gebruik van een zuurstofkist, aangezien het gebruik van zoo'n kist door niet-bevoegden gevaren oplevert, volgens den dokter. Voordracht B. en W. in aansluiting aan ae in de vorige vergadering verleende mach tiging, hun verder crediet te verleenen voor rechtskundigen bijstand inzake het beroep bij de Kroon aangaande de vernietiging van het Raadsbesluit d.d. 3 December 1929 tot wei gering van de aanvrage door het R. K Kerk- en Schoolbestuur om gelden uit de Ge meentekas voor de stichting van een Gym nastieklokaal. De Voorzitter zeide, dat Ged. Staten wel erkend hadden, dat de Raad inderdaad een beslissing had genomen. Het R. K. School- en Kerkbestuur had echter aan d^ wettelijke voorschriften voldaan, waarom Ged. St. het raadsbesluit hadden vernietigd en bepaald hadden, dat de Raad de ge vraagde medewerking zal moeten verleenen Binnen 30 dagen kan de Raad tegen deze beslissing in beroep gaan bij de Kroon. Het gevraagde crediet behoeft niet groot te zijn, omdat de gemeente lid is van de Ver. van Nederl. Gemeenten, die er belang in stelt om een jurisprudentie in deze kwestie te Ic rij gen. De heer G u 11 e r had met verwondering het bericht gelezen, dat Ged. St. het besluit van den Raad van Schoorl hadden afgewe zen. Sipr. had de wenschelijkheid uitgespro ken, dat de Raad vóór de behandeling door Ged. St. met den jurist van de gemeente over het geval kon praten en het verwonderde spr., dat dit niet was geschied. De Voorzitter zeide, dat alle stuk ken, op de zaak betrekking hebbende, aan Mr. Nauta waren gezonden en dat deze had bericht, dat de stukken zóó duidelijk waren, dat de Raad het niet kon verbeteren. Mr. Nauta had met buitengewoon veel talent het standpunt van den Raad verdedigt, doch niettegenstaande dat moest de zaak stranden op het feit, dat het kerkbestuur voldaan heeft aan de wettelijke voorschriften. Op een vraag van den heer Kaag zeide de Voorzitter, dat de verdediger hooger be roep wel goed vond, doch verklaard had, dat er 90 pet. kans was, dat de Kroon in de richting van Gedep. Staten gaat. De heer Kaag vond het maken van meerdere kosten, geld weggooien. De Voorzitter was van oordeel, dat in dit geval het geld geen groote rol speelt De heer G u 11 e r was er vóór, om in be roep te gaan, omdat hij veronderstelde, dat de Kroon meer dan Ged. Staten rekening zullen houden met den economischen toe stand van de gemeente. De heer Schermer was eveneens van Ongezien bleef Turnbull staan en bekeek haar. Hij had haar in zoolang niet gezien, dat hij stil bleef staan kijken, totdat zij scheen te bemerken, dat ze niet meer alleen was. Plotse ling keek ze op en zoodra ze hem zag, sprak er een blijde verwondering uit haar oogen. Zoo! riep ze. Komt u zoo maar op een an dermans grond? Turnbull liep zonder de minste gemaaktheid op haar toe. Stoor ik heel erg? Heelemaal niet. Kom maar hier op het gras zitten. Binnen een minuut krijgen we hier thee. Hoe gaat het boven? We zijn zoo druk aan het werk geweest, dat ik geen oogenblikje heb kunnen vinden om er even uit te breken. Hij haalde de ballen te voorschijn. Die hebben u gemist, zei hij. Ik hoorde ze in de heg en tusschen het gras schreeuwen, en daarom raapte ik ze op en stak ze in mijn zak om ze hierheen te brengen. En zoodra ze bemerkten, dat ze hierheen gingen, hielden ze met huilen op, die rakkers. Joyce lachte. Toen ze zich verstopten, heb ik ze uitge scholden! Wel bedankt, omdat u ze gevonden hebt. Hoe hebt u dat klaargespeeld? Dick en ik hebben er tijden naar gezocht zonder succes, Och, antwoordde Turnbull, ze hadden immers geen enkele reden om zich voor mij schuil te houden. Ze wisten wel, dat ik ze niet met een stok zou slaan. Maar waar dient al deze ijver toe? Hij wees op de machine en de papieren, die rondom <n <ra« lagen. -- - «-•»- w oordeel, dat men de zaak in hoogste instantie moest uitmaken. Het voorstel van B. en W. werd hierop met de stemmen van de heeren Kaag en Biji tegen, aangenomen. De Voorzi tter zegde nog toe, Mr. Nauta te zullen uitnoodigen, om de meenlns van den Raad te komen vernemen. Voordracht B. en W. tot vaststelling van het definitief raadsbesluit tot het aangaan met de N.V. Maatschappij voor Gemeente- Crediet te Amsterdam der geldleening (We genplan 1930) groot 120.000, met aflos sing in 15 jaren, en de geldleening (gasbe drijf 1930) groot 96.000, met aflossing in 30 jaren, tegen 4 3/4 pCt. rente pari. Conform besloten. a. Voordracht B. en W. tot vaststelling eener suppletoire begrooting, dienst 1930, ka- pitaaldienst groot 216.000; gewone dienst groot 25.000; b. dienst 1929, gewone dienst groot 3.860. Conform besloten. Voordracht B. en W.: a. tot instelling eener Commissie tot bij stand van B. en W. in het beheer van het Gasbedrijf, in dien zin dat deze Commissie gecombineerd wordt met die voor het G.E.B.; b. van deze in te stellen Commissie voor Electriciteits- en Gasbedrijf tot het aantal le den te laten bestaan uit 4; c. de tegenwoordigeleden der Electrici- teitscommissie, dg heeren D. Duin Wzn., N. Kaag en den van onzentwege toegevoegde* wethouder A. van Lienen Sr., onder dagtee- kening van 1 Juli 1930, onder dankzegging eervol te ontheffen van hunne functie als zoo danig en genoemde leden met ingang van gelijken datum opnieuw te benoemen in de sub a en b bedoelde Commissie, met toevoe ging van 1 lid, waartoe de navolgende voor- dracht wordt aangeboden: 1. F. Schermer, 2. A. Gutter; d. de noodige verordeningen en besluiten in vorenbedoelden zin te wijzigen of aan te vullen. Conform de voorstellen besloten, fienoemd werden de heeren Duin, Kaag en Schermer. De secretaris werd als secretaris aangewe zen. Voordracht B. en W. tot verleening van een nog nader te bepalen crediet benoodigd voor eenigszins feestelijke inwerkingstelling van het Gasbedrijf. De gemeente zal in „De Roode Leeuw" ververschingen aanbieden. Aan B. en W. werd een crediet van 60 verleend. Voordracht B. en W. tot wijziging der Verordening, regelende de voorwaarden en het tarief voor de levering van electriciteit door het G.E.B. te Schoorl, in den zin van afschaffing van het z.g. „Vastrecht" en in de plaatsstelling van een Meterhuur van 0.25 per maand voor gewone meters en voor dub bel tarief 0.55 en een tarief voor licht van 0.25 per K.W.U.; een en ander op grond van de blijvende gunstige financieele uitkom sten van het Bedrijf. De heer Schermer juicht het voorstel toe, dat hij het resultaat oordeelde van een streven gedurende jaren van spr. en den heer Spaan. De voorzitter merkte op, dat het mede het resultaat is van jaren overwegen. Het is in ieder geval een sprong die gewaagd wordt. Met 1 Oct. gaat de regeling, die z.h.s. werd aangenomen, in werking. De heer Duin sprak de wensch uit, dat de beroering van de voorstanders, dat door deze regeling meer stroom zal worden afge nomen, waarheid zal worden en dat nu velen sterkere lampen zullen gaan gebruiken. Devoorzitter sloot zich bij dezen wensch aan. De heer B ij 1 verwachtte geen meerdere stroomafname, doch wel een toename van dubbel tarief meters. Voordracht B. en W. tot aanbieding van (dienstjaar 1929): a. Rekening Burgerlijk Armbestuur met een batig saldo van 165.28. b. Rekening Vleeschkeuringdienst in de Keuringskring „Schoorl" met een voordee- lig saldo, groot 25. c. Balans- en Verlies- en Winstrekening „Woningbouwvereniging met een verlies- saldo, Bouwblak A 1395.90, Bouwblok B 742.30. d. De gemeenterekening met een batig saldo, gewone dienst, ontvangsten 95879.90 uitgaven 94592, batig saldo 1434.07; kapitaaldienst, ontvangsten 18294,61, uit gaven 17100, batig saldo 1194.61. De voorzitter constateerde een gun stig resultaat. Benoeming commissie tot onderzoek. Benoemd werd de raad. Hierna sluiting. Wel, antwoordde Joyce, u moet weten, dat ik privé secretaresse geworden ben van den beroemden schrijver Richard Ardley Man- ners en u ziet me hier aan mijn dagelijksch werk. Nee maar! Dat is schitterend! riep Turn bull uit. Is Dick aan het schrijven geslagen? En hoe lukt het? Nou, we hebben nog niet al te veel hono# rarium gebeurd, maar daarvoor is een week ook wel wat heel erg kort. En of! antwoordde Turnbull. Uit wat ik zoo al gehoord heb, schijnen uitgevers nu een maal menschen te zijn, die volop tijd hebben. Schrijven is een geduldsoefening. Wachten en nog eens wachten! En u bent dus typiste ge worden? Hebt u nu heelemaal geen tijd meer over om golf te spelen? Sst! Joyce legde waarschuwend een vinger op haar lippen. U moogt niet praten over spelen. Kijk eens hoeveel bladzijden. Geef ze eens hier en dan zal ik u laten zien, wat hun eerstvolgende bestemming is. Turnbull raapte de vellen papier op, legdt ze wat op orde en reikte ze aan haar over. Ze maakte er links bovenaan een gaatje in en stak daar een koper splitpennetje doorheen. Ziezoo, zei ze, zoodra ze nu door den auteur zelf zijn nagezien, gaan ze in een enve loppe en worden verzonden. Veel geluk er mee, zei Turnbull. mag lijden, dat Dick er nog eens rijk dooi wordt. Joyce keek hem stralend aan sn iij •■erg."., hoe ledig en saai de vorige dagen gcv.ccsl <»e- ren. (Wordt I

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5