Vreest geen Examen Luchtvaart FARMAN-VLIEGTUIG MAAKT EEN NOODLANDING. uister openbaar is gemaakt, gevolgd. De af -1 wijkingen zijn van vrijwel technisch-legisla- Aieven aard. DOOR EEN ADDER GEBETEN. Te Zwartemeer (gem. Emmen) is de oude arbeider B. Prins zoodanig door een adder in een zijner handen gebeten, dat voor zijn levensbehoud alle vrees bestaat. EEN DROOG DORP. E)e gemeenteraad van Willinge Langerak heeft besloten, aan de koningin het verzoek te richten, te zullen bepalen, dat in genoem de gemeente geen vergunningen meer mogen worden verleend. Ten vorige jare deed de eenige vergunning houder afstand van zijn vergunning, zoodat Willinge Langerak thans „droog" is en bij in williging van 's raads verzoek droog blijft. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag ongeveer zes uur is in den Amstel te Amsterdam een jongen van tien jaar bij het baden verdronken. De jon gen kon niet zwemmen. Toen men hem uit het water had opgehaald, bleken de levens geesten reeds geweken. Door den G.G.D. werd de knaap, die in de Oosterparkbuurt woonde, naar het Binnengasthuis vervoerd. SCHEEPSONGEVAL. E)e 49-jarige klinker A. J. B. is heden op het Noorsche stoomschip „Polar Chief", dat bij Wilton ligt, op een onverlicht tusschen- dek gestruikeld en in, het acht meter diepe ruim gevallen. Hij is in bewusteloozen toe stand naar het Diaconessenhuis overge bracht, waar hij enkele uren later aan de ge volgen is overleden. v PRINS DAMRONG. De Siameesche prins Damrong en zijn ge zelschap, w.o. ook de consul-generaal van Siam, hebben gister een bezoek gebracht aan IJmuiden, alwaar de nieuwe sluizen bezich tigd werden. Vervolgens werd per auto naar 'Scheveningen gereden. Te Den Haag werd een bezoek gebracht aan Huis Ten Bosch, het Vredespaleis en het Mauritshuis en ver bolgens aan de universiteit te Leiden. Te ze ven uur waren de hooge gasten weder in het Amstel-hotel teruggekeerd. Hedenochtend werd een bezoek gebracht aan de Zuiderzeewerken. Vanavond wordt in het Amstel-hotel aan genoodigden een diner aangeboden. Morgen vertrekt prins Damrong met zijn gevolg naar Scandinavië. DE STAKING IN DE TEXTIELFABRIEK TE GOOR. De stakers onder de bontwevers bij de N.7. Katoenfabrieken v.h. A. Jannink en Zoon te Goor duurt onverminderd voort. De ar beidersorganisaties hebben een conferentie met de directie aangevraagd, doch of en wan neer deze zal plaats hebben, is nog niet bekend. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN De Kunze Kncrr-rem levert De- langrijke voordeelen op. Naar gemeld wordt, zullen de Nederland sche Spoorwegen, behalve de reeds ongeveer 1000 aangebrachte, nog op 5300 goederen wagens de Kunze Knorr-rem doen aanbren- gen. De voordeelen van dit rem-systeem zijn o.a. dat geen remmers meer noodig zijn;_dat de maximum-snelheid der goederentreinen van 40 K,M. per uur, kan worden opge- voerd tot 60 K.M. en bovendien dat de ma chinist niet meer afhankelijk is van de rem mers en hij den goederentrein geheel in zijn hand heeft, waardoor de trein in korteren tijd door de luchtrem tot stilstand kan wor den gebracht. Nieuwe bagagewagen De Nederlandsche Spoorwegen hebben bij de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel (Werkspoor) te Zul ien vijftig bagagewagens met een draagver mogen van vijf ton besteld, waarvan de af levering begin 1931 zal plaats vinden. Deze wagens, die bestemd zijn voor de goe derentreinen, zullen voorzien worden van een compartiment ten dienste van den hoofdge leider dezer treinen. DE ONTVLUCHTE PSYCHOPAAT REEDS WEER GEPAKT. De ipolitie te Zwijndrecht heeft gisternacht ^nder verzet gearresteerd den 24-jarIgen man uit Sneek, die uit het psychohaten-insti tuut te Leiden was ontsnapt. De gestolen fiets was nog in zijn bezit. De man werd op transport naar Leiden gesteld. VEREENIGING NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Excursie naar I Jmuiden. Nadat de vergadering was beëindigd, werd door de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" met haar introducé's een excursie ge maakt per salonboot „Alkmaar" van de Alk maar Packet. Omstreeks één uur arriveerde het gezel- Bchap te IJmuiden, waar de nieuwe s'uizen werden bezichtigd. Aan boord werd een lunch gebruikt. Te 2 ure werd IJmuiden weder ver laten om een oez'-ek te brengen aan de N.V. Nederl. Vliegtuigenfaoriek te Amsterdam. Onder leiding van den heer Smits werden de fabrieken en werkplaatsen bezichtigd. De ge heels excursie werd door de deelnemers met zeer veel belangstelling gevolgd. DIPFLTHERIE. Schoolgev allen. Te Heikenszand is de r.k.-school gesloten legras het veelvuldig voorkomen van diph- therie, aan welkfe r iekten twee kinderen uit één gezin, resp. 6 en 8 jaar oud, reeds zijn overle den. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder bljjft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in ko kers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. M oensdagmiddag omstreeks half vier is het Farman vliegtuig de F. A. D. F. O. bestuurd door piloot Guilbaud, van Schiphol, met post opgestegen voor Parijs. Boven Aalsmeer geraakte de machine plotseling onklaar en stortte naar be neden De mecanicien Vélard kwam daarbij om het leven. Ec|i foto van het totaal vernielde vliegtuig. KINDERVERLAMMING. Te Leiden heeft zich een geval van kinder verlamming voorgedaan bij een elf-jarig meisje. In het ziekenhuis te A'melo is een tweejarig ventje uit Friezenveen opgenomen, lijdende aan kinderverlamming. HAZARDSPEL. De politie te Utrecht heeft aar-gehouden een man, die in den trein van een anderen reiziger met hazardspel 300 had afhandig gemaakt De mecanicien gedood, de piloot en de marconist gewond. Gistermiddag ongeveer half vier is het Farmanvliegtuig de F. A. D. F. Q., bestuur der Guilbaüd van Schiphol met post en la ding opgestegen voor zijn vlucht naar Parijs over Rotterdam, Antwerpen en Brussel. Aan boord bevonden zich nog een mecanicien en een marconist. Boven Aalsmeer gekomen, scheen er iets aan het vliegtuig te haperen, althans men zag den bestuurder naar een geschikt terrein zoeken om een noodlanding te maken. Stationsambtenaren van Aalsmeer zagen het vliegtuig plotseling naar beneden schieten. Het kwam terecht gedeeltelijk op een stuk weiland aan het einde van de Ophe- lialaan gedeeltelijk op den weg zelf. Het toe stel werd totaal vernield. De piloot, Guil baud, schijnt uit de machine te zijn gespron gen, ook de marconist is uit de machine ge sprongen. Beiden werden licht gewond. De mecanicien, wiens naam momenteel nog niet bekend is, werd zeer zwaar gewond onder het omgeslagen vliegtuig vandaan gehaald. Eenigen tijd later is hij aan de bekomen ver wondingen bezweken. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval is te wijten aan een defect aan het" hoogte roer. De marconist Manne bekwam een been breuk en inwendige kwetsuren en vertoeft voorlooipig te Aalsmeer. De bestuurder Guil baud, die slechts enkele onbeteekenende schrammen opliep, bevindt zich nog in het hotel van Schiphol. Het lijk van den mecanicien Vélard is naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht. Het toestel is geheel vernield. Omtrent dit ongeval, een Farman Goliath overkomen, verneemt het Hbld. nog de vol gende bijzonderheden: De Farman, met Guilbaud als bestuurder, Manne als marconist en Vélard als boord mecanicien, was op tijd van Schiphol ver trokken met bestemming naar Parijs. Hij zou twee passagiers meenemen, omdat de sneldienst op Parijs (een K. L. M.-vliegtuig) vol was. Maar op het laatste moment was nog gebleken, dat de sneldienst niet zooals gewoonlijk 600 K.G. lading had, doch slechts 400 K.G., zoodat de beide Farman- passagiers eveneens in het K. L. M.-vlieg tuig een plaats vonden. Zoodoende vervoerde de Farman alleen goederen. Zooals de bestuurder later verklaarde, had hij, vliegende op omstreeks 200 M. hoogte boven het oostelijk deel van Aalsmeer, plot seling een klap gehoord. Hij meende, dat er aan de stuwing van de lading iets haperde en stuurde zijn boordmecanicien uit de cock pit naar achteren om die lading eens te con troleeren. Op datzelfde moment begon het vliegtuig uit zichzelf op te trekken. Guilbaud zette toen zijn beide motoren af om de machine weer recht te krijgen, verloor teveel aan snel beid en gleed af Kwam terecht op een wei landje vlak bij den spoorweg, iets oostelijk van het station Aalsmeer. De bestuurder werd uit zijn vliegtuig ge slingerd en dit laatste s'oeg tegen den grond te pletter, zoodanig dat het werkelijk moei lijk was de onderdeeten van het vliegtuig in de nuinhoopen te herkennen Omtrent de oorzaak van dit ongeluk is no!* niets zel crs bekend. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er sets gebroken is aan het achterste deel van de machine, aan een der stuurorganen ot aan het stabilo. Maar zekerheid daaromtrent is vooralsnog niet te krijgen. HET ONGEVAI MET DE DORNIER- VLIEGBOOT. In een telegram uit Roenne op Bornholm heeft de commandant van de verongelukte Dornier-vliegboot de volgende mededeelingeu gedaan omtrent de juiste toedracht van he' ongeval. Maandag te 20 uur werden eenige sterke slagen in de machine waargenomen. De ach terste motor werd afgezet, waarna bleek, dat men de propeller verloren had. Zonder onge lukken kon in zee gedaald worden. Een moforzeiiboot had de noodsignalen ge zien en kwam op het toestel af. De boot nam het vliegtuig op sleeptouw en sleepte het in de richting Boimholm. Tengevolge van de hooge zeeën was het onmogelijk,' de passa giers aan boord van het motorschip te bren gen. Gedurende 2 Vi uur bleef het schip het toestel sleepen. De passagiers hadden de zwemvesten aangedaan. Er heerschte em op gewelde stemming en niemand maakte zich over iets ongerust. Tegen zeven uur stak plotseling een hevige windvlaag op, die de machine zoodanig deed hellen, dat de stuur boordvleugel geheel onder water dook. De comamndant, kapitein Kuhring, gaf het be vel: „Alle man van boord!", waarop alle passagiers de machine verlieten. Hij seint, nog te hebben gezien, dat de sleepboot „Ma- ja" bijdraaide om te trachten, de menschen te helpen. Toen dook hij van de machine in zee. De motorzeilboot wierp lijnen uit en trachtte de ronddrijvende personen aan boord te trekken. Een toegeschoten motorjacht, de „Spes", nam eveneens deel aan het reddings werk en nam, zoover de kapitein van het Dornier-vliegtuig kon nagaan, twee drenke lingen aan boord.. Te acht uur ,'s avonds werd kapitein Kuhring als laatste aan boord van het motor-zeilschip genomen. Tcch vijf slachtoffers. Uit Stettin wordt gemeld, dat de luchtha ven aldaar bericht heeft ontvangen van ka pitein Bord, gezagvoerder van het Duitsche stoomschip „Spes". dat in dé haven van het eiland Riems bij Greifswald is binnengeloo- pen. In tegenstelling tot het telegram van kapitein Kuhring deelt kapitein Born mede, dat het ten gevolge van de hooge zeeën he laas niet mogelijk was, passagiers van het verongelukte vliegtuig aan boord van de „Spes" te brengen. Dientengevolge moet men aannemen, dat vijf passagiers om het leven zijn gekomen. EEN AMERIKAANSCH VLIEGTUIG OP MARKEN GEDAALD. Een goedgeslaagde noodlanding. Gistermiddag te ongeveer vier uur heeft het Amerikaansche vliegtuig NR 274 H, be stuurd door Captain Joseph K. Cannon een noodlanding gemaakt op het eiland Marken. Deze landing geschiedde op een zeer klein stukje grond en werd met groote behendig heid uitgevoerd. Nadat er een kleine répara tie was verricht, steeg de machine, die blijk baar tot het Amerikaansche esquadrille be hoort, dat thans ons land bezoekt, een minuut of twintig later weer op en vervolgde haar tocht. DE TOCHT VAN MERMOZ OVER DEN OCEAAN. Op zee gedaald. Reuter seint aan het Hbld. dat de Fran- sche vlieger Tean Mermoz van de Aero Postale, die de post van Zuid-Amerika naar Dakar (in Afrika) zou overvliegen boven den Oceaan tot een landing gedwongen werd. De vlieger werd gered. DE TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Boven Noorwegen. Naar gemeld wordt bevond de „Graf Zep pelin zich gister te 17.15 uur Middel-Euro- neesche tiid boven Udsire aan de Noorsche kust, ten Z. van de Hardangerfjord. DE „SOUTHERN CROSS" IN EEN MUSEUM. De „Southern Cross" bereikte gister het einde van haar roemrijke „loopbaan", toen Kinesford Smith het v'iegtuig bestuurde van Oakland naar Santa Maria en het formeel aan kaoitein Hancock ten geschenke aan bood. Het vliegtuig zal een plaats vinden in een museum. Besprekingen van Van Dijk met Fokker. Anthonv Fokker wacht Van Dijk's terug- omst in New York af ten einde de middelen te bespreken voor de wereldvlucht, waarvoor Van Dijk voorloopige plannen te kennen heeft gegeven, voor bij naar Californië vloog Fokker bewondert Van Dijk's staat van dienst als vlieger ten zeerste. (Tel.) digde in overweging niet in de balans te spre ken van winst, doch van overschot. Na beantwoording werd de begrooting vast gesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren E. B. Wirts, F. Schuurmans, werden herkozen. In de vacatures G. A. Jennink en J. A. Mol-Miers werden gekozen de heeren J. H. Tonis en ir. F. van der Werf. Aan de orde kwam punt 11 der agenda, be treffende wijziging van art. 8 van het huis houdelijk reglement, om te komen tot unifor me heffing van de bijdragen van tijdelijke le den, als bedoeld in art. 19 der statuten. Het voorstel van de afdeeling Tilburg om tot een bedrag van 50.000 een bijdrage te heffen van 1 per duizend en daarboven tot een maximum van ƒ250.000 de bijdrage te bepalen op 0.50 per duizend, werd verwor pen met 69 tegen 43 stemmen. Een amendement van de afdeeling Alkmaar om te bepalen, dat van de bijdragen 2/3 in eigen en 1/3 in de kas van de afdeeling ge stort wordt waar het werk verricht wordt, werd verworpen met 65 tegen 47 stemmen. Het voorstel van het hoofdbestuur werd aangenomen met 70 tegen 42 stemmen. In de vergadering van gistermiddag kwam o.a. in behandeling het voorstel van de afd. Rotterdam, om te besluiten den datum van doorvoering voor het „Bindend besluit om trent arbitrage voor publiekrechterlijke licha men" te stellen op uiterlijk 1 Januari 1931. De voorzitter deelde mede, dat dit voorstel gedeeltelijk als vervallen kan worden be schouwd door de ministeriëele beslissing. Men heeft zich neergelegd bij de beschikking, dat in de arbitrage-commissie een jurist zal moe ten zitting nemen. De leden zullen nader in gelicht worden indien de volledige kennisge ving van den minister is ontvangen. Het praeadvies van het hoofdbestuur werd aangenomen. Daarna kwam in behandeling het voorstel van de afdeeling Rotterdam, waarin de wensch werd uitgesproken, dat door het Fondsbestuur stappen worden gedaan om te komen tot oprichting van een r.k. middelbaar technische school voor de bouwkunde. De afgevaardigde van de afdeeling Rotter dam lichtte dit voorstel nader toe. Aan de te genwoordige micIdUbare technische scholen wordt wel tot architect en opzichter opgeleid, doch niet tot aannemer of bouwpatroon Bovendien is het van belang, dat r.k. leerlin gen niet in een neutraal milieu komen. Spre ker stelt voor, een commissie te benoemen, die een zakelijk rapport over deze aangelegenheid zal uitbrengen. De voorzitter antwoordt, dat het bondsbe- stuur reeds lang in deze richting werkzaam is geweest, doch men is gestrand op het be kende stopwetje. Het hoofdbestuur gaat ac« coord met het instellen van een commissie, die op de volgende jaarlijksche vergadering rapport zal uitbrengen. Deze commissie zai door het hoofdbestuur worden benoemd. Hierna werd de vergadering geschorst voor het maken van een autotocht rond Haarlem. O.a. werd een bezoek gebracht aan Zand- voort. Deze tocht werd aangeboden door de afdeeling Haarlem. Des avonds vereenigde men zich aan een feestmaaltijd in het gemeentelijk Concertge bouw. Na afloop werd een cabaret-voorstelling gegeven. EEN UITBREKER. Dinsdagnacht is de Duitscher Th. uit de cel van het nieuwe politiebureau te Venlo, waarin hij was opgesloten verdacht van eenige rijwieldiefstallen, uitgebroken. Vermoe delijk is hij naar Duitschland gevlucht. OP ZOEK NAAR INBREKERS. Een politie-agent valt door een dakraam. Gisternacht omstreeks 3 uur werd de po litie te Den Haag gewaarschuwd, dat er in brekers aan den gang waren in het pakhuis van de meubelfirma Roos en v. d. Kolk in de Raamstraat no. 57. Een rechercheur en drie agenten stelden hierop een onderzoek in. Om in het perceel te komen moesten de politie mannen via het dak van een ander huis doof een uitbouw zich laten zakken. Daarbij hat een agent het ongeluk door een dakraam t< tuimelen. De rechercheur moest, om zijn col lega te kunnen bevrijden, eenige ruiten in slaan aan den achterkant van het pakhuis Gelukkig bleek de agent geen ernstig letsel te hebben bekomen. Hij had eenige snijwon- den aan gelaat en handen. Zijn toestand was echter wei van dien aard, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De politiemannen vonden in het pakhuis geen inbrekers, maar wel een aantal katten, die klaarblijkelijk in al te groote overmoe digheid zooveel nachtrumoer hadden ge maakt. R.K. BOND VAN BOUWPATROONS. Te Haarlem werd gelijk gemeld, de jaar- liiksche vergadering gehouden van den'r.k. Bouwpatroonsbond Daar de voorzitter, de heer Fransen, door ziekte verhinderd was. leidde de heer .1. J. L. Klein Schiphorst de bijeenkomst. Hij deelde mede, dat de bond 1100 leden telt. De afdeeling A'kmaar vroeg bij de behan deling der begrooting --oor den bond en het oi'gaan meer toelichting on de verschillende posten en eenige inlichtingen betreffende den berichtendienst. De voorzitter antwoordde, dat de moeilijk heden van den berichtendienst alleen opgehe ven zouden kunnen worden door het orgaan tweemaal per week te laten verschijnen, het geen evenwel niet gewenscht wordt en ook om financiëele redenen niet mogelijk is. De afdeeling Rotterdam vroeg inlichtingen over de verhooging van salarissen en de ad vertentie-provisie. Tevens gaf de afgevaar- Woensdag, den Octaafdag van het titelfeest van de Genade-kapel op Runxputte bij Heiloo heeft Z. D. Mgr. J. D. J. Aengenent de nieuwgebouwde Genade-kapel geconsacreerd, 's Middags werd in een luisterrijke processie door Z. D. H. Mgr. Aengenent het Genade-beeld van de Bedevaartkerk naar de nieuwe Genade kapel overgebracht, waarvan hierboven een foto. OMDAT HIJ VRIJGESPROKEN WAS.... Sloeg hij thuis alle ruiten stuk. Dinsdag had de 35-jarige A. v. d. H., te Leiden, die verdacht werd van inbraak, zich voor de rechtbank te verantwoorden. Toen hij was vrijgesproken kende zijn vreugde geen grenzen meer en sloeg hij in zijn ouder lijke woning alle ruiten stuk. Hij liep daar bij zulke ernstige verwondingen op, dat hij in het academisch ziekenhuis moest worden opgenomen. STAKING VAN WERKLOOZEN. Slechts voor dc leuze eischen ge steld. Zooals Dinsdag reeds gemeld, hebben de tewerkgestelden uit de groote steden, die werk haddon gekregen bij de droogmakerijen te Giethoorn, in staking gegaan. Nader wordt hierover nog medegedeeld: Maandagmorgen keerden tewerkgestelden uit Rotterdam en Den Haag naar hun werv in Giethoorn terug. Daar aangekomen, werd besloten in staking te gaan. De Utrechtsche tewerkgestelden sloten zich bij deze actie aan. Voor den vorm werd een aantal eischen ge steld, waarvan ren van te voren wist, dat zij niet voor inwilliging vatbaar waren Hierop zijn 167 Rotterdammers, 95 Hage naars en 69 Utrechtenaren in staking ge gaan en weer naar hun resp. woonsteden te ruggebracht. Dinsdagavond legden eveneens 120 Rot terdammers, werkz. t n in het Staphorster- veld op de „Rollecate", het werk neer. In totaal zijn van de 1400 te werk gestelden 700 in staking, waaronder een 120 Amsterdam mers, werkzaam te Ommen. Ook in de omgeving van Heeren veen het werk neergelegd. Dinsdagmorgen zijn in de werkverschaf fing in den Haskerveenpolder bij Heerenveen 55 van de 60 werklooze arbeiders uit Utrecht in staking gegaan. Zij eischen een loonsver- hooging tot 40 cent per uur, dat nu 30 cent bedraagt, waardoor zij voor onderhoud van hun gezin per week 35 zouden kunnen overhouden in plaats van 26.25. De heer Falkena, Rijksinspecteur der werkverschaffingen in Friesland, bracht den stakers onder het oog, dat de gevolgen van hun houding zou zijn, dat zij in hun woon plaats niet meer voor steunverleening in aan merking zullen komen. Desondanks hielden zij hun eisch vol en toen deze niet werd inge willigd, zijn zij naar Utrecht teruggekeerd Een betooging te Utrecht. Een 150 stakers van de werkverschaffing te Giethoorn, hebben gisteren voor het stad huis te Utrecht betoogd. Zij wilden den wet houder spreken, doch zijn niet tot hem toe gelaten. Daarna zijn zij kalm uiteengegaan. CONFLICT GEËINDIGD. Gisteravond is in eene algemeene vergade ring der stakers in het conflict in de metaal industrie te Blerik en Tegelen, onder leiding van dr. Poels, een oplossing gevonden door aanneming der voorstellen van de arbeiden door de patroons. Er zullen geen slachtof fers zijn. Dit jaar worden twee en in 1931' vier vacantiedagen met vol loon gegeven; de christelijke feestdagen worden geheel uitbe taald. HONGAARSCHE ZWENDEL? Burgers en Co's Bank in Den Haa{ beschuldigd. Gister is in het Zuid-Hollandsche koffie huis te Den Haag een druk bezochte vergade ring gehouden van obligatiehouders in de 8 pCt. eerste hypothecaire obligatie-leening, groot 850.000, ten laste van Sodalitas Me- dicorum te Budapest. Zooals bekend heeft de Sodalitas Medico- rum-club in ons land groot opzien gewekt en in verband daarmee had het trustkantoor voor belegging en administratie te 's-Graven- hage deze vergadering belegd, om nadere me- dedeelingen te doen. Voorzitter was dr. Lee- nes, directeur van het Trustkantoor en di recteur van Burgers en Co's Bank te 's-Gra- venhage. In zijn inleidend woord wees de voorzuter er od, dat niet te ontkennen viel dat er onder-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7