Provinciaal nieuws Sport panden vervreemd zijn en nog wel door gees telijken. Een leening welke, gesloten onder zoo hooge kerkelijke auspiciën als met deze het geval is, mag niet fout gaan. Dr. Jordan, advocaat te Budapest, zette in een uitvoerige rede het Hongaarsche stand punt uiteen. Toen dr. Leenes in Budapest was, heeft hij de journalisten bij zich geroe pen en hun een exposé gegeven van het voor gevallene. Wat daarvan over deze zaak in de Hongaarsche pers is geschreven, is geen objctieve berichtgeving, doch slechte infor maties van den heer Leenes. Later zijn de meeste Hongaarsche kranten dan ook op deze kwestie teruggekomen. In de prosoectus van de leening is gezegd, dat de H. Stoel in de uitgifte heeft bewilligd, maar de heeren die het prospectus opstelden, wisten dat dit niet waar was. Aan de hand van een groot aanta. cijfers toonde dr. Jordan aan, dat Bmgers en Cos Bank ongeveer 20 pCt. van het te emitteeren bedrag aan de transactie heeft verdiend Daarbij is nog 677000 pengö verdwenen, welke vermoedelijk in de handen van een tus- schenpersoon zijn gekomen. Vaststaat, volgens spreker, dat de Hon gaarsche kerk in 't geheel geen verantwoor delijkheid draagt en dat de H. Stoel tot de leening geen toestemming had gegeven. Spreker drong er op aan een commissie van objectieve personen naar Budapest te zenden, om de gestie nauwkeurig te onder- zoeken Dr. Leenes bestreed het betoog van dr. '/Jordan op vele punten. Een uitermate verwarde discussie ontspon zich vervolgens. Na rumoerige en langdurige ^debatten verklaarde de heer Leenes dat de trust elke commissie zou aanvaarden. Als leden dezer commissie werden ten slotte benoemd jhr. mr. J. M. van Asch van Wijck, mr. van Velzen, beiden te s-Graven- hage, de heer Dullart, prof. dr. Brouwer, C. D Wesseling te 's-Gravenhage, en jhr. mr. [van Kingma Thoe Beyma, eveneens te ,'s-Gravenhage. BRAND. In een eleclrische centrale. Gistermiddag te omstreeks twee uur heeft *en afdeelingschef van Corn. Swartouw's Stuwadoors Mij. aan de Waalhaven te Rot terdam bemerkt, dat er iets haperde aan de electrische installatie. Bij een onderzoek, dat hij instelde in de transformatorenafdeeling jder electrische centrale, bemerkte hij. dat er jrook opsteeg uit een olieschakelaar. Hij ging been om alarm te maken, doch nauwelijks had hij de deur achter zich gesloten of er kwam een zware ontploffing. De transformator was uit elkaar gespron gen en had een een-steens-binnenmuur, die tde transformatorenafdeeling scheidt van de 'gang, over een afstand van acht meter geheel /vernield. Brandende olie was naar beneden .igeloopen, waardoor het in den kelder geves tigde magazijn in brand geraakte. De blus- sching ging met veel moeilijkheden gepaard. Eerst kon geen water gegeven worden, om dat het gebouw nog onder stroom stond, daarna, toen de stroom uitgeschakeld was, ikon men niet meer naar binnen door den dikken rook De hulp van de afdeeling brand- bluschmiddelen wetd ingeroepen, die met pookmaskers den kelder is binnengegaan. Het vuur is toen met twee stralen gebluscht. De schade bleek aanzienlijk te zijn- Zooals het zich gistermiddag liet aanzien zal er voor Maandag a.s. geen stroom ge leverd kunnen worden, waarvan het bedrijf natuurlijk-zeer veel nadeel ondervindt. VERKEERSONGEVALLEN. Overreden en gedood. Op den Veurschen straatweg te Veur is gisteravond het 6-jarig dochtertje van den heer S. door een auto overreden. In bewuste- loozen toestand en met een schedelfractuur is het kind een woning binnengedragen, waar het spoedig is overleden. KORTE BERICHTEN. De raadskelder te Maastricht is door den burgemeester officieel geopend. De justitie stelt een onderzoek in naar beweerde onregelmatigheden in het fmanci- eele beheer van de N.V. Woerdensche Ijzer handel te Woerden. De president-commissa ris, de procuratiehouder en anderen zijn reeds aan een verhoor onderworpen. De dader van den Zondag te Nieuwen- hagen gepleegden moord heeft bekend en is naar Maastricht overgebracht. Hij heeft na slechts een korte woordenwisseling den moord gepleegd. Onderstaande berichten werden reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen. DE KONINGIN-MOEDER NAAR DE BLINDEN. De koningin-moeder zal Vrijdagmiddag om half vier een bezoek brengen aan het tehuis voor alleenstaande blinden te Wolf- heze. MILITAIRE OEFENING TE ROTTERDAM. Gister heeft te Rotterdam een belangrijke militaire oefening plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door een eskadron cava lerie, een batterij veldartillerie en een batail- lon infanterie met alle daarbij behoorende voertuigen en kanonnen. De oefening, die on der commando stond van luit.-kolonel Jongh, comm. van de jagers, arriveerde omstreeks 7 uur in de Maasstad en begaf zich naar de Maashaven, zuidzijde. Hier werden de man schappen, paarden en vuurmonden, door het vrijwillige landstormcorps van den vaartui- gendienst ingeladen in een zestal Rijn schepen. Vervolgens werd gevaren naar de Mer- wedehaven, waar de pontonniers een drietal landingshoofden hadden aangelegd, waar de Rijnschepen werden gelost. De minister van defensie, minister Deckers, en gen.-majoor Borel, inspecteur van de infanterie, woonden de oefening bij. De oefening had een zeer vlot verloop. Een ongeluk. Na afloop van de oefeningen is de milicien Z. Dijkhuizen uit den Haag, ingedeeld bij de afd. pontonniers en torpedisten te Dordrecht bij het afbreken van een ponton gestruikeld, waarbij hij met het hoofd op een ijzeren balk terecht kwam en ernstig aan het gelaat verwond werd. Dr. de Leeuw, die de eerste hulp verleende, constateerde bovendien her senschudding en liet den gewonde per zieken auto naar het gemeenteziekenhuis vervoeren. NIJVERHEIDSONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekkingen van: a. LEERAAR in NATUURKUNDE aan de School voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs; aantal lesuren 4 per week; cursusduur 12 maanden; b. LEERAAR in VAKTEEKENEN, MA- TERIALENKENNIS. OPMAKEN VAN BESTEKKEN EN BEGROOTINGEN, aan de Gemeentelijke Avondschool voor Niiver- heidsonderwij»; aantal lesuren waarschijn lijk 12 per week; cursusduur 6 maanden (1 October—31 Maart). Infunctietreding aanvang cursus 1930/1931 Salaris volgens Rijksregeling (le klasse). Verefscht is het bezit van wettelijke be voegdheid. Geen bezoek dan na oproeping. Sollicitatie-stukken (adres ongezegeld) ir. te zenden aan het Gemeentebestuur vóór of op 16 Juli a.s. Alkmaar. 10 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOF.LMA, Secretaris. EGMONE AAN ZEE. Raadsvergadering. Woensdagavond 8 uur vergaderde de raad kiezer gemeente. Voorzitter was burgemeester C. J. Eijma. Aanwezig alle leden. Ingekomen waren o.a. de rekening en ver antwoording van het Gasthuisfonds over 1929, van het Burgerlijk Armbestuur en het Jaarverslag van de gemeentebedrijven. Besloten werd deze stukken aan te houden tot een volgende vergadering en voor te leg gen bij het vaststellen der rekeningen. Een schrijven van den heer B. A. van Kleef, waarbij hij bedankt als lid en voor zitter van het Buigerlijk Armbestuur. B. en W. stelden voor dit voor kennisgeving aan te nemen en ir. een volgende vergadering te komen met een voordracht. Aldus besloten. Een schrijven van de gezondheidscommis sie met het verzoek een raadsbesluit uit te lokken tot onbewoonbaar verklaring van een zestal woningen in deze gemeente. De voorzitter stelde voor dit aan te houden tot de nieuwe opzichter in functie is. De heer Snoeks: Moet die er over beslis sen? De voorzitter antwoordde: Die kan ons voorlichten. Besloten werd in September op deze zaak terug te komen. Een schrijven van den heer H. J. Pauw met het verzoek om eervol ontslag als onderwijzer gan de Openbare Lagere School, alhier, we gens benoeming tot hoofd eener O. L. School te De Werken. De voorzitter stelde voor dit ontslag te ver- teen en. Aldus werd besloten. Een verzoek tot aankoop van grond aan den Watertorenweg van den heer H. A. van Pel, alhier. B. en W. stelden voor dit aan te houden tot een volgende vergadering. Een verzoek van het bestuur van de R. K. Vacantiekolonie St. Joseph, alhier, tot het plaatsen van een paal met wegwijzer naast het perceel van den heer Hooning. B. en W. stelden voor dit aan te houden tot een volgende vergadering en dan tevens een verordening vast te stellen ter regeling van het onderhoud van palen en borden in de ge meente. Aldus besloten. Een verzoek van den heer G Hooning tot het plaatsen van een benzinepomp aan de Prins Hendrikstraat. B. en W. stelden voor deze vergunning te verleenen tegen een vergoeding van 10 per jaar. De voorzitter deelde nog mede dat voor tank en pomp, beide in gemeentegrond een vergoeding van 25 betaald werd. Z. h. st. werd aldus besloten. Punt 2 werd op voorstel van den voorzitter aangehouden om te behandelen na punt 6. Punt 3. Verzoek van de Rijwielpadvereeni- ging „Noord Kennemer'.and'' om een bijdrage van 7000.voor den aanleg van het rij wielpad Heiloo-Egmond. B. en W.. stelden voor dit goed te keuren. De heer Groen: Wordt die 7000 bijge dragen met het oog op het te werk stellen van de werklooze visschers op het dorp? De voorzitter: De subsidie wordt verleend omdat de gemeente een betere verbinding krijgt. De heer Groen: En de werkelooze visschers dan? De voorzitter antwoordde hierop, dat de ar beiders Egmonders kunnen zijn. Spreker heeft zich gewend tot den voorzitter van de Rijwiel padvèreeniging. Hem werd medegedeeld, dat men Egmonders zou aannemen, doch naar spr. ter oore was gekomen, was er in den omtrek tamelijk veel werk. Hierna werd zonder hoofdelijke stemming een subsidie van 7000 aan de Rijwielpad- vereeniging verleend. De voorzitter bracht zijn dank uit aan de leden, die zoo'n belangrijk besluit voor de ge meente zonder stemming door lieten gaan. Punt 4: Vergunning Hoppener. De voorzitter zette uiteen, dat in de vorige vergadering, wegens afwezigheid van een der leden, de stemmen staakten bij het voor stel van B. en W om de geschatte huurwaar de van 125 te handhaven. Thans werd het voorstel van B. en W. ver worpen met 6 tegen 5 stemmen. De voorzitter deelde mede, dat nu de Raad met een voorstel moet komen voor een andere huurwaarde. De heer P. v. d. Pol wilde 100 vaststel len. Dit voorstel werd gesteund, zoodat het in stemming werd gebracht. Aangenomen met 10 vóór en 1 tegen, wethouder van Eenennaam tegen. Punt 5: Verhuur Pompplein. De voorzitter herinnerde er aan dat ver leden jaar het Pompplein aan iemand werd gegeven als parkeerterrein. Daarna gingen er stemmen op in den Raad om het plein te verpachten. B. en W. waren hier "tegen. In de vorige vergadering staakten de stemmen bij het voorstel van B. en W. B. en W. brachten nu het voorstel om niet te verpachten weer in stemming. Dit voor stel werd verworpen met 3 voor en 8 tegen. De voorzitter zegde toe, dat er op het bord een oproep geplaatst zal worden. De heer L. Dekker merkte op, dat deze zomer haast voorbij was en stelde voor het plein voor 2 of 3 jaar achtereen te verpach ten. De voorzitter antwoordde, dat dit jaar als een proef moet worden beschouwd. De pach ter heeft geen noemenswaardige onkosten. Spreker achtte het geen bezwaar den duur op een jaar te stellen. De heer v. d. Plas wilde in de voorwaar den opgenomen zien, dat de autobussen, die thans in de Trom pen bergstraat hun stand plaats hebben, een gedeelte van het plein ter beschiKking krijgen. Spreker achtte het tevens wenschelijk, dat het tarief van te voren werd vastgesteld. Het is in het belang van Eg- mond aan Zee, dat er geen hooge parkeer tarieven worden gevraagd. De heer Visser informeerde, of de straat, ter Westzijde van het Pompplein, c^>k onder de verpachting valt. De voorzitter deelde mede, dat het de be doeling was alleen het verhoogde deel van het Pompplein te verpachten. In geval van nood zal een gedeelte van de straat gebruikt mogen worden. De heer Groen merkte op, dat het terrein voor de reddingsschuur ook gebruikt wordt als parkeerterrein en dat daar iemand na mens de Maatschappij „Zeebad" geld int. De voorzitter: Men wil toch niet weigeren, dat daar auto's gezet worden? Als het Pomp plein bezet is, waar moeten ze dan staan? De kwestie is alleen deze, dat daar iemand namens de Maatschappij geld vraagt. Na eenige discussie werd besloten dit terrein ook te verpachten. Punt 6: Bestrating Voorstraat. Indertijd heeft de Raad B. en W. een cre- diet verleend van 500 om die aan bestra ting in de Van Speijkstraat te verwerken. B. en W. stelden voor dit besluit te wijzigen en de Voorstraat een flinke beurt te geven. De oude steenen uit de Voorstraat zouden dan voor zijwegen worden gebruikt. De heer Snoeks: Wanneer denkt U daar mee te beginnen? De voorzitter: Na het seizoen, in Sept. De heer Snoeks: Kan het gedeelte bij KI. v. d. Pol niet tegelijkertijd bestraat worden? De voorzitter antwoordde hierop, dat de Gravestraat eerder in aanmerking komt. B. en W. willen eerst daar afwerken. De heer Visser informeerde of het ar beidsloon niet te hoog werd door al die klei ne stukjes te gebruiken. Die eischen heel wat tijd. Spreker had gezien dat er brokjes wer den gebruikt zoo groot als de kiezen van een paard. De voorzitter: Het is de gewoonte, minder dan 1/4 steen niet te gebruiken. De heer Snoecks kwam terug op die paar- denkiezen. Het z.g. trottoir langs de Voor- straat leek er al heel erg op. j Het voorstel van B. en W. (wijziging van i het Raadsbesluit) werd z. h. st. aangenomen. Nu kwam punt 2 aan de orde, wijziging Begrooting 1929 en 1930. De voorzitter zette uiteen, dat het uitslui tend wijzigingen betroffen van administra tieven aard. Dit punt werd op de agenda verplaatst, omdat het betrof de subsidie aan de Rijwielpadvereeniging en het crediet voor de bestrating. Beide punten waren aangenomen. Daarom stelden B. en W. voor deze wijzigingen goed te keuren. Aldus besloten. Punt 7. Benoeming Gemeente-opzichter. Alvorens tot de benoeming over te gaan wenschte de heer J- de Graaff geheime ver gadering. De heer Snoeks ondersteunde dit. De voorzitter had hierin geen bezwaar, zoodat de vergadering overging in comité. Na heropening der deuren werden de stem men uitgebracht als volgt: P. Broek 4, J. v. d. Plas 4, v. Workum 2, Rosing 1. De 2de vrije stemming luidde: P. Broek 5, J. v. d. Plas 5, Rosing 1. Daar weer geen volstrekte meerderheid verkregen was voigde herstemming tusschen Broek en v. d. Plas. De voorzitter verzocht den heer v. d. Plas zich van de stemming te onthouden. Uitslag: Broek 5, v. d. Plas 5. Het lot zou nu be slissen en wees den heer Broek aan. .Nadat geconstateerd was, dat op het overgebleven briefje den naam v. d. Plas stond, deelde de voorzitter mede, dat de heer Broek benoemd was met ingang van 15 September. In de rondvraag vroeg de heer Snoeks, of het bij de wet verplicht was, dat eventueele besmetelijke ziekten in de pers bekend wor den gemaakt. E>e heer Groen vroeg of er niet meer dien sten op IJmuiden konden rijden. Dat gaf con currentie in den prijs, daarvan konden de visscherc profiteeren. B. en W. waren van oordeel dat bij te veel diensten het materiaal slechter zou worden door de mindere ontvangsten. De heer Groen merkte op, dat alle bussen van tijd tot tijd gekeuro moeten worden. De voorzitter antwoordde, dat er nog wel verschil is in goedgekeurde bussen. De heer Groen vond 1 per rit toch wel wat veel. De voorzitter zegde toe deze kwestie nog wel in de vergadering te brengen. De heeren Broek en v. d. Pol waren ook vóór meer bussen. De heer Groen vroeg verder of de heer Kockx het recht had een boot, toebehoorende aan een ingezetene, ligplaats op het strand te weigeren. Het strand, dat verhuurd is, wordt wel aan vreemdelingen verpacht voor 10 om een tent te plaatsen, waarom ook niet zoo ge handeld met een bootje van een ingezetene. De voorzitter antwoordde, dat het strand verhuurd is met de voorwaarde, dat B en W. het recht behouden tenten te plaatsen. Met een boot is dit niet het geval. Wij, aldus spreker, mogen geen andere boot op het strand toelaten. Als die man de boot in het water laat is hij vrij. De heer Groen: Hem wordt verboden pas sagiers van het strand te halen. De voorzitter: Door wien? De heer Groen: Door d°n heer Kockx en de politie. B. en W. stelden voor de kwestie van de bootjes apart te behandelen. Aldus besloten. De heer Broek vroeg of de tenten op het strand aangesloten konden worden op de wa terleiding. De voorzitter zegde toe dit met den direc teur der bedrijven te bespreken. De heer Broek stelde nog de vraag of er een bepaling in de politieverordening kon worden opgenomen, om een eind te maken aan dien zwerm van winkelbedienden, die de arri- veerende badgasten omringen. Deze worden erg lastig gevallen. De voorzitter: 't Is mogelijjf, dat daar iets op te vinden is. De heer v. d. Plas merkte op, dat als het terrein voor de reddingsschuur verpacht wordt de opening vrij moet blijven. De voorzitter antwoordde, dat die drukte meestal 's Zondags is, bij mooi weer. De heer Visser informeerde of het onder houd van het visschersmonument voor reke ning van de gemeente was. Zoo ja, .dan achtte spreker het gewenscht, dat het wat opgeschil derd wordt. Vele vreemdelingen gaan het be zichtigen en kunnen de beteekenis van de fi guren bijna niet meer zien. De voorzitter zegde toe zich van den toe stand op de hoogte te stellen. Hierna sluiting van de openbare zitting BERGEN. Het des nachts kampeeren is op het strand te Bergen pan Zee bij verordening verboden Op grond van deze verordening maakte de politie proces-verbaal op tegen 'n wacht van „De Stille Strandvereeniging", die door deze vereeniging was aangesteld om er op toe te zien, dat baldadigen de pomp van de vereeni ging en tenten voor de leden, die in de loods zijn geborgen, niet vernield worden, hetgeen ai eens was voorgekomen. Het wil ons /voorkomen, dat B. en W. goed zullen doen met de vereeniging toestemming te verleenen orn een wacht op het strand ook des nachts te laten kampeeren. De Kogendijk is gister weder voor het ver keer opengesteld. Wij maakten een rit over dezen weg die van Bergen naar de Vlotbrug te Koedijk loopt en daar aansluit op den thans mooien rijksweg Alkmaar—Helder en konden con- stateeren, dat de weg een mooi vlak wegdek van spramex heeft verkregen over een breed te van 4'A Meter. Momenteel is de gemeente Bergen bezig den Groenenweg, loopende van den Bergerweg naar den Meerweg, waardoor men ten Zui den Bergen-binnen komt, van een stofvrij wegdek, ingewalschten bezaltslag te voor zien. De zware stoomwals doet hier uitstekend werk. Een deel van de Eeuwigenlaan heeft voor Pinkster een nieuw wegdek gekregen van hoogoven-stampasfalt, terwijl het vorig jaar de mooie Bergerweg werd verstraat en voor eenige maanden besloten werd tot aankoop van gronden om de bochten bij café „Rust- wat" uit dezen weg te nemen, zoodat wel verklaard kan worden, dat de gemeente Ber gen het noodige doet om de wegen aan de eischen des tijds te doen beantwoorden. Ook op ander gebied gaat de gemeente met haar tijd mede. De vorige week werd n.1. een auto-vuilniswagen in gebruik genomen, die aan de gestelde verwachtingen beant woordt. KENNEM£-RLAND. De aardbeien-campagne valt niet mee. In de week van 30 Juni op 5 Juli werd aan de veilingen te Beverwijk, Castricum en Heiloo nog geen 945.000 K.G. aangevoerd, met een doorsneeprijs van 33 cent. Op 1 Juli, toen de campagne slechts 14 dagen aan den gang was, ging de aanvoer reeds naar beneden. Successievelijk werd het ook deze week min der en met het einde der week behoort de campagne weer tot het verleden, waarmede we natuurlijk niet zeggen dat er de volgende week niet nog partijtjes zullen worden aan gevoerd. De droogte en hitte der laatste da gen hebben de campagne te vroeg doen ein digen, want de stand beloofde veel. Wat de prijzen der aardbeien betreft, deze waren niet ongunstig, hoewel niet hoog, doch als we de malaise in aanmerking nemen en niet minder den econcmischen toestand, dan val len de prijzen van 25 tot 59 niet tegen; hoe hoog de doorsneecijfer van de geheele campagne zal zijn, is nog niet bekend. Naast de aardbeien komt er een flinke aanvoer van bessen, kruisbessen en frambo zen met sterk afwisselende doch niet onbe vredigende prijzen. Vooral frambozen zijn gezocht en voor roode bessen is het nog te vroeg, daar voor den inmaak nog niet of wei nig wordt gekocht. Daarentegen staat het er voor zwarte bessen matig voor, tenzij er straks verandering komt. Waarschijnlijk kun nen we de volgende week beter oordeelen. De groentenmarkt toont een eigenaardig beeld, waarop men geen dag aan kan. In en kele dagen is er in den handel van bloem kool een gunstige wending gekomen, welke zich uitte in vluggen omzet tegen hooge prij zen, althans voor le soort, de prijzen liepen echter sterk uiteen en varieerden van 6.50 tot 22 per 100 stuks. De'aanvoer van peulvruchten was groot genoeg en over het algemeen genomen viel de prijs niet tegen, hoewel we toegeven, dat afwijkende kwaliteit niet te veel opbracht. We noteerden voor doperwten 10—30, peulen 1434, capucijners 1440, idem witte 16—35, groentjes 15-^7 32, alles per 100 K.G. Tuinboonen zijn bijzonder gewild, vooral mooie kwaliteit die spora disch voorkomt; de prijzen varieerden van 4.50 tot 12 per 100 K.G. Spercieboonen en snijboonen kwamen in beduidende partijtjes aan de markt, waaron der ook partijtjes van den kouden grond, de prijzen ervan bewogen zich in dalende lijn; de noteering was voor spercieboonen m.dr. 50—60, voor dikke m.dr. 40—51 en voor snijboonen 40—50 per 100 K.G. De aanvoer van peen (wortelen) was wederom groot en de prijs laag, alleen extra kwaliteit gold nog wel; de noteering was f 411 per 100 bos. De vraag naar kom kommers was goed, doch de enorme groote aanvoer leidde tot sterk verlaagde prijzen, welke zich alleen handhaafden voor enkele partijtjes prima kwaliteit; de prijs was slechts f 2.50—5.50 per 100 stuks. De vraag naar bakgroenten. d. w. z naar groenten die in kisten worden aangevoerd, was onregelmatig en als regel niet te groot We noteerden voor spinazie 0.30f 0.60, Andijvie 0 300.45, Sla 0.30—0.95 en zuring f 0.10—0.12 per kist. De aanvoer van bosgroente was veel te groot en de prijzen waren, behoudens één dag, abnormaal laag. Als prijzen noteerden we voor rabarber f 1-505.50, Selderie 2f 4.50, Radijs 1.50—3.50 en as perges 1232 per 100 bos. De aanvoer van tomaten wordt van groote beteekenis en gelukkig zijn de prijzen niet on bevredigend, de noreering was f 25—44 per 100 K.G. In den aanvoer van aardappelen in hoofdzaak handel van grossiers was een vlugge handel, vooral voor bekende kwaliteit met prijzen van f 5.50f 7.50 per 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. URSEM (Juli.) Geboren: Anna Geertruida, d. van Corn. Tessel en A. C. Bakker. Agatha An na d. v. P. J. Witte en A. Oud. Johannes Franciscus z. v. P. van der Lee en A. van der Velden. Agncc d. v. Joh. Kenter en E. Mo lenaar. Nio is Johannes z. v. T. van Baar en A. Ducdink. Catharina Johanna d. v. P. J. Oudejans en G. Stuifbergen. Ondertrouwd: Gerrit de Graaf en Immetje van der Leek te Noordscharwoude. WARMENHUIZEN. Aan de veiling te Warmenhuizen werd veft handeld in Juni 1930: 485898 K.G. aardap. pelen; 350 K.G. Uien en 6015 stuks Bloem kool en in Juni '29 32125 K.G. aardappelen. De omzet bedroeg in Juni 1930/21.44041 tegen 2.096.23 in Juni 1929. Sport in Beeld. Sport in Beeld geeft deze week een uitvoe rige reeks kieken van de T.T. op het circuit van Drente. Talrijke foto's zijn genomen van de start en van het bochtwerk. Vooral het laatste komt zeer fraai uit. Ook de paardensport is niet vergeten. Ver schillende Toto's van Duindigt en van het springconcours der N. H. Jachtvereeniging zijn opgenomen. Dan geeft dit weekblad nog verschillende tenniskiekjes en natuurlijk de vaste film rubriek, waarin cok nu meer fraaie kiekje? zijn geplaatst. Tenslotte wijzen we nog op het artikel over het concours d'Elégance, dat Zaterdag a.s. te Zandvoort wordt gehouden en georganiseerd is door Sport in Beeld. Auto-Leven. Henri Meijer begint deze week met eer verhaal over Zijne Majesteit de cliënt, welke titel reeds genoeg zegt. F. E. vertelt voor de aerde maal over Ford en belooft ook nog meer van dezen grooten autobouwer mee te deelen. Verder is van denzelfden auteur op genomen een verslag van den Belgischen grooten iprijs. Jerome Mertens vult zijn wekelijksche ru briek deze keer met een praatje over den open wagen, en Leo Lauer vertelt het een en ander over motor-rotten op de hem eieen. prettige manier. Natuurlijk is ook de Asser T. T. niet ver gelen. Een zeer uitvoerig en prettig geschre ven verslag, verlucht door talrijke foto's, geeft weer, wat er Zaterdag in Assen ge beurd is. Tenslotte noemen wij nog de radio-rubriek, waarin een leerzaam stukje over de ont vangst. ALS ER OP DE ZETTERIJ LETTERS TE KORT KOMEN. Het is, schrijft de Goesche Crt., ten slotte niet zoo moeilijk met zeep om te gaan, als men de gebruiksaanwijzing maar stipt volgt. Het bezwaar is, dat sommige menschen zoo slecht lezen kunnen. Een trouw lezer zendt m'j b;v. de volgende glasheldere aanwijzing, die hij bij zijn stukje zeep ingesloten vond: Waarschuwing. „AHA" zeen wordt niet los verkocht. Domdel nooit het vetdadier, waarin deze zeen vernakt is, in warm water! Vouw het vetnanier geheel open en strijkt de zeen in de zeennot. Blijft er zeen aan het vetnanier kle ven, dan kunt U deze met een vaatdoek, kwast of een mes er voorzichtig afne men; werd daarna het dadier weg. Dus ook niet het vetnanier in het war me waschwater afsnoeien! De schuim- kracht van het zeenson zou daardoor verminderen. De inzender vraagt of deze gebruiksaan wijzing mij misschien kan „insnireeren" tot een stukje. (Och neen, waarem zouden we er mee snotten, als een fabriek zijn blijkbaar op 'n kanotte schrijfmachine vervaardigde druk werk laat vervaardigen in de Boekowina of Nortugal, omdat het tarief daar lager is?) De inzender ziet in deze proeve van letter- besnaring voorts een vingerwijzing, hoe bij uitbreiding van de leesstof dezer courant een dreigend tekort aan lettertynen kan worden voorkomen. En inderdaad, dat lijkt mij een prachtidee. Het feuilleton bijvoorbeeld wordt altijd langen tijd vooruitgezet. Als we p's te kort komen, zetten we 't eenvoudig als volgt: Het lien tegen den avond. Nadat Va der de bloemen in het nerkje besnoten had, had hij zich bij zijn gezin gevoegd, stak een nijn on, nam een krant en be studeerde de nariteit der Nerzische wis selkoersen, waarin hij sneculeerde. Moe der roerde de nan van de neuter. Nietje zat bij zijn neet on school. Zusje wiegde haar non in slaan. Keetje, het dagmeisje, noetste in een hoek het koner met noets- nomade. Noes sneelde allerliefst met een nron nanier, dat hij met z'n beide noot jes door de kamer liet vliegen. Onverwachts kraakte het grint on het zandnaatje. Als een nijl uit de boog vloog Nietje naar de deur. Tot aller verbazing bleek de bezoeker te zijn -t- Oom Naul uit Narijs! Ik kom, als het goed is, met jullie mee-eten wat de not schaft! lachte hij. En nu zijn jullie zeker nieuwsgierig hoe ik zoo onverwacht weer in natria kcm. (Wordt vervolgd.) ~-r-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8