wSfm't mm mm V» aW" i ru-ïr ÉlAiSl Geneeskundige brieven. ScKiaakrubriek Vraag en Aanbod Damrubriek I Hf JL m B Tijdschriften Stadsnieuw» 8 Raadselhoekie. r door de bedrijfstelling een aanvullend karak- ler krijgt. Zulk een wijze ora de gegevens te verzamelen he^ft een dubbel nut. In de eerste plaats krijgt men door deskundigen gecontroleerde gegevens en verder behoeven de ondernemers niet tweemaal dezelfde gege vens te verstrekken. Zoo zal b.v. het Cen traal Bureau voor de Statistiek, waaraan het houden der bedrijfstelling wordt opgedra gen, in het bijzonder moeten kunnen rekenen op 'den steun van de Rijksverzekeringsbank en van de Raden van Arbeid, verder van de Scheepvaartinspectie voor de zeevisscherij en de zeescheepvaart. De gegevens zullen wor den beperkt tot die onmisbaar zijn voor een overzicht van den aard en den omvang van het bedrijfsleven. In hoofdzaak zal de telling gaan over het aantal bedrijven, hun soort (o.a. voornaam- ste artikelen, welke vervaardigd of verhan deld worden), hun rechtsvorm, hun aard (filiaalbedrijven, huisindustrie), hun om vang (personeel, krachtinstallatie, voer-, vaar- en vliegtuigen en trekdieren). Ter be perking van moeite en kosten worden geen [o-egevens gevraagd, welke in het buitenland soms wel gevraagd worden als van het in de Bedrijven gestoken kapitaal, van den ouder dom der bedrijven, van de werktuigen, de ge reedschappen der bedrijven, van de waarde der gebouwen, van de bedrijfsuitkomsten enz. De bedoeling is om de eerste bedrijfstelling te doen houden gelijktijdig met de a.s volks telling op 31 December, hetgeen den arbeid !zal vergemakkelijken. Omtrent de zeevissche (rij zullen de gegevens verzameld worden 1 ljuli 1931. Het zal in verband met den aard jvan sommige bedrijven noodig wezen daar door nog andere data vast te stéllen. De kosten dier telling worden geraamd op ff 430.000, welk bedrag, omdat de telling fniet ieder jaar gehouden behoeft te worden, over drie of vier jaar kan worden verdeeld. Het Centraal Bureau voor de Statistiek dan wordt door dit wetsontwerp, als het wet ge worden is, gemachtigd om met machtiging en onder toezicht van de menisters van Bin- inenlandsche Zaken en Landbouw, van Ar- jlbeid enz., van Waterstaat en van Financiën, 'de Centrale Commissie voor de Statistiek ge hoord, rechtstreeks of door tusschenkomst (Van de onder deze departementen (uitgezon derd Financiën) ressorteerende diensten en 'instellingen zoomede door tusschenkomst van de gemeentebesturen opgaven en inlichtingen in te winnen, die noodig geacht worden tot het verkrijgen van een juiste bedrijfsstatis- tiek hier te lande. Alle ingezetenen en andere binnen het Rijk in Europa verblijfhoudende personen met uitzondering van de ministers zijn verplicht die opgaven en inlichtingen te iverstrekken. Het is aan de ambtenaren van Bet Centraal Bureau voor de Statistiek en van de genoemde diensten en instellingen en ver der aan ieder, die ten behoeve der telling werkzaam is, verboden de ontvangen in lichtingen en opgaven verder bekend te ma ken. Verder worden strafmaatregelen voor geschreven in geval van weigering om in lichtingen of opgaven te verschaffen, of van het doen van onjuiste opgaven of van schen ding der geheimhouding. OPLOSSING EINDSPEL 366. 1. Pf6 Khl 2. Kf2Kh2 3. Pf4 Khl 4. Kfl h3 5. Pf2 mat. OPLOSSING EINDSPEL 367. 1. Kc3 Ka2 2. Kb4 Kal 3. Ka4 Ka2 4 Pc3 Kal 5. Pc2 mat. OPLOSSING TWEEZET 294. 1. Db5 Td2 2. Tcd2 mat 1 Tdl anders 2. Tcd2 mat 1. Pc5adlib 2. c5 mat 1. Phladlib 2. Pf2 mat 1. Td5 2. ed5 mat 1. Td5 anders 2. Pge5 mat PROBLEEM 295. (Dr. Dobbs). 1930 (overgenomen uit de Tel.) Wit speelt en wint. De volgende partij werd gespeeld met tijd voorgift in Kopenhagen April 1930. De op merkingen zijn uit het Skakbladet dat in Kopenhagen verschijnt. Wit: Erik Andersen. Zwart: Dr. Aljechine. Dame Indisch. 1- d4 Pf6 2. Pf3 b6 3. Dd3 Een interessant idee. Wit wil tot e4 komen, 3Lb7 4. Pbd2 Na 4. Pc3 volgt 4 d5 5. Lg5 La6! (6. Dd2 Pe4). 4d6 Laat den tegenstander onbevochten 't centrum, wat met d5 t» verhinderen was. 5. e4 Pbd7 6. e5 de5 7. de5 Pd5 8. e6! fe6 9. Pg5 Pc5 10. Df3 Pb4 11. Df7 Kd7 13. Pb3! 13. cb5 14. Pc5!f 15. Deóf ló. Df7f beö Ke8 remise. De point van wits fijne combinatie. Zwart mag zeer tevreden zijn dat hij wit tot eeuwig schaak dwingen kan, voor dat hij diens Looper en diens Toren op de dl werk zaam kan doen zijn. Zw. 11 sch. op: 9, 10, 12, 13 18/21, 23, 24, 27. W. 9 sch. op: 28, 30, 32/35, 37, 38, 40 In onze volgende rubriek geven wij de op lossing. BABY-BOX TE KOOP, nieuw, doch iets beschadigd. LANGESTRAAT 47. TE KOOP AANGEBODEN zoo goed als nieuw HUISORGEL, merk „Spaethe', 11 registers. Modern eikenhouten kast. Te bevr. v. d. WOUDESTRAAT 58. TER OVERNAME gebruikt 3-pits Gas fornuis, ovale Tafel, Vouwwagentje. PRINS HENDRIKSTRAAT 10. TE KOOP: Eiken Buffet, Schilderijen. LINDENLAAN 97. Spiegel en 4 Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplos sing probleem 1128. Stand. Zw. 7 sch. op: 12, 13, 14, 19, 23, 24, 40 en dam op 18. W. 11 sch. op: 21, 28, 32, 33, 34, 38, 41, 42, 45, 48, 49. Oplossing. 1. 34—29 1. 23 34 2. 32—27 2. 18 47 3. 21—17 3. 12:21 4. 49—44 4. 40 49 5. 45—40 5. 49:23 6. 40 29 6. 47 38 7. 33:42! Uit de partij. Wij vragen allereerst uw aandacht voor den volgenden partijstand: HANDWAGEN TE KOOP. Zeer geschikt voor meubelmaker of stoffeerder. Adres: GEEST 21. PIANO TE KOOP GEVRAAGD. Tevens eenige gébruikte meubelen. Br. onder letter No. L 293 Bur. dezer Crt TE KOOP wegens overcompleet: Eiken linnenkast 17.50; Dames-schrijfbureau 12.50; Leuningstoel 9; grooten Uittrek- tafel 16.50; 6 Stoelen met trijp 10. Adres: LAAT 182. TE KOOP best HEERENRIJWIEL met 2 remmen, slot, enz. Te zien en te bevragen a.s. Maandagavond tusschen 7 en 10 uur. LAAT 103. TE KOOP modern DUWWAGENTJE voor halven prijs, 8. Mevr. MAAS, Spoorstraat 56. TE KOOP: 1 HEERENRIJWIEL, gebruikt, 1 staande MANGEL met 24 rollen. MIENT 7. Laag kasje f 6; eiken kast 12.50; hoek- stoel 7.50; Bereheul 5; wit Gasfornuis f 5.50; veeren Bed 12.50; Keukentafel f 2.50; 4 Stoelen; 2 Fauteuils 25. Adres: KOOLTUIN 9. TE KOOP voor oud eenige gladde ringen en gouden armbandhorloges. S. W. VET, in goud en zilver, Verdronkenoord 5. Brandkast, prima werk 25; Pathéfoon met 30 nummers 12.50; Trapnaaimachine roet afsluitkap, prima 22.50; Fornuis 9. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal „Hol- landia", Ridderstraat 10. Ledikanten, Bedstellen, Matrassen, Divans, Dressoirs, Buffetten, Kasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, enz., spotkoopjes, J. L. SOSTMAN Jr.. Verkooplokaal Ridderstraat 10. TE KOOP voor elk aannemelijk bod HOUTEN HOK 2.40 breed, 2.70 hoog, 6.00 lang, 2 schuifdeuren bij GEBR. ZAND BERGEN, Handelskade. TE KOOP EEN KIPPENHOK met toe- behooren. K. v. 't VEERSTRAAT 64. Zw. 8 sch. op: 7, 12, 14, 18, 19, 22, 23,24. W. 8 sch. op: 16, 26, 30, 35, 37, 38, 39, 44. Zwart aan zet speelt 12—17! dreigend 17—21 enz. Wit is nu in een moeilijke positie. 3731 kan hij niet spelen, want dan volgt 1420, 19 10 en 22 42. Hij is dus gedwongen tot: 1. 39—33 met deze 1. 17—21 2. 16 27 voortzetting 2. 22 42 3. 38 47 3. 23—29 4. 33—28 4. 18—23 5. 28—22 5. 23—28 6. 22:33 6. 29:38 Door zwart sterk gespeeld. De volgende combinatie is van den heer G Mantel. abcde'fgh Tweezet. EINDSPEL 368. H. Rinck. a l> o ft e f g b Wit speelt en wint. EINDSPEL 369. Zwart: Relbsfab. m Éi 9m «S3# fMf abcdefgh Wit: Wagner. Uit een tournooi te Swinemunde Juni ■tm i Zw. ló sca. op: 3, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 30. W. 16 sch. op: 26, 27, 31, 32, 33, 36, 37, 38, 40, 41, 44, 45, 47/50. Ziehier de afwikkeling: 1. 26—21 (om 11—17 1. 11—17? 2. 32—28 uit te lokken) 2. 23:43 3. 48 39 3. 17 26 4. 33—29 4. 24 33 5. 39:17 5. 12:32 6 37 28 6. 26 46 7. 40—34 7. 46 40 8: 45: 1! Een mooie slag! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1129 van J. Visser Jr., Apel doorn. TE KOOP GEVRAAGD een paar groote IJSKASTEN, 't Handelsbureau GEBR. JANSSEN, Laat 153, alhier. TE KOOP een electrische WASCH- MACHINE, yoor elk aannemelijk bod. Met 5 jaar garantie. GEBR. JANSSEN, Laat 153, Alkmaar. Panorama heeft een aardig artikel over de K-N.A.C. en laat daarbij zien hoe de auto's en het autoverkeer in den loop der jaren ver anderd zijn. Jo Ooms maakt in woord en beeld duidelijk wat de vrouw draagt bij rei zen en trekken, J. S. vertelt van Conan Doyle en Lode Zielens verhaalt in „De luister van het verleden" veel wetenswaardigs over de oude Vlaamsche schilderkunst^ Er zijn ditmaal novellen van Kathleen Norris, Dorothy Black en Arthur Morrison en vele actueele kieken o.a. van de huldiging van de vliegers van de Southern Cross, van de begrafenis van Nap de la Mar, van het werk van een bank van leening, van diverse kapsels, van het boven Aalsmeer vernielde vliegtuig, van Ellis eiland, het emigranten- controlestation en van het nieuwste vliegtuig der K.L.M. In Kie-ke-boe, het weekblad voor de jeugd, dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht verschijnt, vertelt de redactrice, mevrouw Cramer—Schaap van de verdere avonturen van Kiekeboe. F. H. N. Bloemink verhaalt van den betooverden kikker en Dora M endels doet een verhaal over nieuwe kousjes. Elsie P. Bronkhorst, S. Franke en A. WasOsin- ga zorgen voor een paar aardige versies. De laatste geeft ook aanwijzigingen hoe men een papieren hobbelpaard kan maken. In Licht vertelt Sv. Aa. Lund bij fraak foto's over aardewerk en porselein. Andreas Hanssen geeft het slot van zijn beschouwing over Blaise Pascal en daarna volgt een aller aardigst geïllustreerd artikel over wonder middelen, waarbij voornamelijk de vreemde geneesmiddelen uit de middeleeuwen be schouwd worden. N. E. Lichenberg geeft ten slotte het eind zijner bijdragen over alcohol. In het Julinumnier van De Nieuwe Gids geef Eltisabeth Augustin een Duitsche be schrijving van Gezelle, der Westflamische Dichter. Dr. Julius Pée schrijft over Erck- mann en H. J. J. Mass vervolgt zijn be schouwing over de tachtiger in „Na een halve eeuw". Er is een Engelsche bijdrage over Upton Sinclair, the Zola of America and his connection with Holland, Héiène Swarht en Herman Middendorp brengen verzen en Willem Kloos zorgt voor „Binnen gedachten" en voor een opstel over Lodewijk van Deyssel als boekenproever. Het buiten- landsch overzicht is ditmaal in handen van Maurits Wagenvocrt cn de bibliographie in- die van Herman Middendorp en Jeanne KloosReyneke van Stuwe. Verschenen is nummero zes van Natuur en Vernuft, het fraai geïllustreerde boekwerk, dat bij de uitgeversmaatschappij Elsevier te Amsterdam wordt uitgegeven. Deze afleve ring brengt het vervolg en slot van het ar tikel over koitee-igduatrie, waarbij ook h^t nut der koelcellen in Het licht gesteld wordt. De electrotedinisch ingenieur L. H. M. Huydts bespreekt vervolgens de ontwikkeling der telefoonsystemen. C. Lekkerkerker ver telt van de Baliërs en hun land, waarbij inte ressante foto's van de bevolking zijn opge nomen. Dan volgt een bijdrage van v. d. S. op natuurhistorisch gebied, namelijk over libel len en waterjuffers. Ir. K. N. Hengeveld en Ir. F. Muller bespreken de fabricage van het bier en ten slotte vertelt Dr. H. G. Canne- gieter een en ander over ballonvaren. w- ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 13 Juli is de apotheek van Mevr. de Wed. P. A. F. Schouten, Verdron kenoord 121 geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. DISTRICTS-A RBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 2 5 uur. Voor werknemers uitsluitend van 9— 12 en Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden de navolgende werk zoekenden zijn ingeschreven: 2 bankwerkers, 1 betonwerker, 2 electriciens, 4 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 1 kapperbediende, 1 lood gieter, 1 mach. houtbewerker, 2 machinisten, 1 metaalslijper, 1 monteur, 1 metselaar, 2 opperlieden, 1 pakhuisknecht, 2 reizigers, 2 schoenmakers, 24 sigarenmakers, 2 stoffeer ders, 2 timmerlieden, 20 losse arbeiders. Geplaatst: 5 grondwerkers, 1 loopknecht, 1 mach. houtbewerker, 4 metselaars, 2 opper lieden, 3 timmerlieden, 1 vuurwekrer, 3 losse arbeiders. 1 strijkster, 2 werksters. Alkmaar, 12 Juli 1930. De directeur voornoemd, Ed. v. d. HEUVEL. UITSLAG VEILING. In de gehouden openbare verkooping ten overstaan van notaris J. P. Stuijt te Castri- cum, in het hotel de Ooievaar alhier is het perceel toebehoorende aan wijlen mej. M. Goeman aangekocht door den heer J. Goe man alhier voor de som van 3280. In de verkooping op Donderdag te Castri- cum ten overstaan van genoemden notaris zijn de 2 huizen met bouw en tuinland, bene vens 1 schuur met erf en grond, toebehooren de aan de heeren Fr. en J. Kehl, aangekocht door den heer Joh. Kehl voor de som van 19675. den nagegaan; de bloeddrukmeting is tot ge meengoed geworden; het bloedonderzoek is in geheel nieuwe banen geleid; bij beenbreuken en andere uitwendige afwijkingen is de techniek met behulp van allerlei apparaten uitgebreid. In vele richtingen is het onderzoek en voor een groot deel ook de behandeling gemechaniseerd. Dat alles te beheerschen is voor den huisarts alléén onmogelijk geworden. De hulp van speci alisten is dus in vele gevallen onontbeerlijk ge worden. Maar het gaat te ver, om tegenover deze vermeerdering in weten, in kennis de karak tereigenschappen, die den huisarts sieren, als overbodig te gaan beschouwen. Ziekte toestand en ziektegevoel loopen volstrekt niet altijd langs evenwijdige lijnen. Zelfs de meest verfijnde techniek is ontoereikend, wanneer het er op aan komt, de gemoedsafwijkingen van den zieken mensch te bestrijden. En deze gaan met welhaast elke lichamelijke afwij king gepaard. Dan is in de eerste plaats het vertrouwen noodig/ zooals de ouderwetsche huisarts in staat is, in te boezemen. Naast de objectieve afwijking komen steeds psychische factoren: angst, twijfel, onrust. Deze wor den dikwijls door den patiënt als het werke lijke lijden gevoeld, terwijl het mogelijk is, dat de afwijking zelf hem nauwelijks tot be wustzijn komt. In zoodanig geval is het een werkelijk gemis, wanneer hij niet den huis- - arts heeft, die zijn volle vertrouwen geniet en hem daardoor helpen kan. Juist door het veelvuldig gebruik van ap paraten en laboratoria is bet aanzien voor het persoonlijk kunnen van den arts gedaald. Eveneens heeft de afhankelijkheid van tech nische onderzoekingen en controleerende toe stellen de zekerheid, warmee de arts optreedt, doen dalen. Wetenschap maakt sceptisch en brengt het geloof in verdrukking. De popu lariseering der wetenschap maakt het publiek critisch. De verpakt afgeleverde of bij name bekende geneesmiddelen imponeeren minder dan de volgens afzonderlijk recept door den apotheker vervaardigde medicijnen. Door dat alles daalt de persoonlijke invloed van den arts, welke thans juist meer dan ooit noodig is. Door de betere onderzoekingsmethoden kan de arts veel meer dan vroeger met zeker heid zeggen, dat de organen gezond zijn en dat de klachten van psychischen aard zijn; (evens weet hij dat deze laatste van grootef beteekenis zijn dan men vroeger dacht. Zoo zien wij een steeds toenemende erkenning van de beteekenis der ziels- en gemoedsafwij kingen, anderzijds een afnemende invloed van den arts op den gemoedstoestand der pa- fienten. Ten voordeele onzer zieken kan al leen het herstel van de innige persoon'ijke verhouding tusschen arts en patiënt deze wanverhouding opheffen. H. A. S. Arts en patiënt. In Duitschland bestaat een Rijks-commissie, welke ten doel heeft onder het volk betere hy giënische begrippen te verspreiden (Reichsaus- schuss für hygiënische Volksbelehrung), In op dracht dier commissie heeft onlangs prof. Gold- scheider te Berlijn een radio-rede gehouden over het bovenstaande onderwerp. Vermoede lijk zullen niet al te veel Nederlanders naar de ze belangrijke voordracht geluisterd hebben. Het zij mij daarom veroorloofd, hier een en an der over de verhouding van arts en patiënt ten opzichte van elkaar te vertellen. Die verhouding is in den loop van een halve eeuw geheel anders geworden. Er zijn er, die dat betreuren. Aan dezulken kan weinig hoop gegeven worden, dat de oude toestanden nog eens terug zullen keeren. Toch is het niet van belang ontbloot, de voor- en nadeelen van vroeger en nu eens te ontleden en te zien welke nadeelen van thans misschien te vervangen zijn door voordeelen van voorheen. Voor een groot deel zal deze beschouwing zich moeten bewegen om het beeld van den ouden huisarts, die zich als een deel van de fa milie beschouwde, die ook ongevraagd bezoe ken aflegde als hij meende dat dit noodig was, terwijl van de andere zijde de patiënten hem als zoodanig aanvaardden. De kinderen noem den hem „Oome dok", hij was de raadgever, in vele gevallen niet alleen op medisch gebied, men stelde vertrouwen in zijn toezicht en volg de zijn voorschriften als die van een orakel op. Hij genoot een onbeperkt vertrouwen, wat hij van zijn kant niet anders dan vanzelfsprekend vond. Tegenwoordig is het zakelijke op den voor grond getreden. Tot die verandering heeft de steeds verder gaande specialiseering van het vak bijgedragen. Voor elk onderdeel der medi sche wetenschap, voor elk afzonderlijk orgaan vindt men thans artsen, die zich uitsluiten daar mee bezig houden. In de oogen van het publiek weet de specialist per se meer van de ziekten op zijn gebied dan de huisarts. Hij die dag in dag uit met diezelfde soort patiënten te doen heeft, moet in dat onderdeel geheel doorkneed zijn. De kennis van den huisarts moet daarte genover wel in het niet verzinken. Als tus- schenstadium was er nog een tijd, dat men den huisarts althans nog raadpleegde over de keuze van een noodig geoordeelden specialist. Dat hoeft tegenwoordig ook ryet meer. De meesten gaan direct den specialist opzoeken, die hun is aangeraden of over wiens bekwaamheid men heeft hooren spreken. De drang naar den spe cialist is zoo groot, dat Goldscheider van een specialistenpsychose spreekt, waaraan het pu bliek lijdende is, dat meent dat de specialist op zijn gèbied alles weet, waartegenover hij echter van de overige vakken niets weet. Dit komt uit door het wantrouwen tegenover een specialist, die zich voor meer dan één vak beschikbaar stelt. Evenwel, de mensch is niet van de som van zijn onderdeelen. Integendeel, ieder deel is van hef geheel en het geheel van ieder deel afhan kelijk. In de ziekte van een bepaald deel wordt het geheele organisme betrokken en ontstaan, ontwikkeling, verloop en genezing worden me de door het geheel bepaald. Zonder twijfel is de medische wetenschap met groote schreden vooruit gegaan, in de eerste plaats wel wat betreft het onderzoek van den patiënt. Het onderzoek door beluisteren en eenvoudig chemisch onderzoek van urine, maag sap enz. was reeds langer bekend en is alleen in kwaliteit beter geworden. Maar daarnaast kwam zooveel 'meer. Röntgenstralen maakten inwendige deelen zichtbaar; door electrisch on derzoek lyia 4e hariwerking nauwkeurig wor-s,v^ Oplossingen der raadsels nit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Alva, lava. 2. Wat heeft het mooie weer n goed ge daan: u bent erg verbrand! (rug). Wij halen den nieuwen burgemees ter met muziek in. (lenden), Moeder maakte een paar morsmou wen voor mij. (arm), Hoe ik ook pook in de kachel, zij wil maar niet branden. (kin), Je mag de nieuwe jurk niet aantrek ken, Jenny; het is nog te koud. (knie) 3. Wanneer het zijn eigendom is. 4. Bel, roos, belroos. Voor kleineren. 1 Ranja. 2. Thee (T) 3 Het beste paard struikelt wel eens. 4. Pink Pinksteren. mier bank boek list O t t o eend orde t en been OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Welke vogel noemt het vierde deel van een maat? 2. Welke provincie in ons land bestaaï uit twee tegenstellingen? 3. Mijn geheel wordt met 7 letters ge schreven en noemt een prins, be kend uit de Vaderlandsche Ge* schiedenis. 1, 3, 6, 7 is een kleedingstuk. Een 6, 4, 2, 1 is een vervoermiddel. 4 Een 1, 2, 7, 6 is een deel van 'n schip. Een 7, 6, 2, 1 is een deel van een boom. 1, 5, 7, 6 is een natuurverschijnsel. 4 Schrijf onder elkaar: 1° een scherp wapen. een viervoetig dier. een jongensnaam, een provincie in ons land. een vrouwelijk familielid. De beginletters moeten, van bovel naar beneden gelezen, den naam van een stad in Zuid-Holland vormen. Voor kleineren. 1. Met e ben ik een bloeiende struik, met a een jongensnaam. 2. Wat kun je maken van aaeeiocnmrtvz Eerst ben ik wit, dan groen, licht rood en eindelijk donkerrood, 'k Ben rond en hang aan een steeltje. Als ik je nu nog vertel, dat ik goed smaak, dan kun je mij zeker wel noemen. Kiuisraadsel. Op de kruisjeslijn komt de naam van een bloem. X X X XXXXXXX X X X rij een medeklinker. schrijfgereedschap. een groot roofdier. 't gevraagde woord. een boom. een deel van je gezicht. een kxinker, 2° 3° 4° 5° 3. 4. 1° 2° 3° 4° 5° 6°

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7