Alknaarsclie Ciomt Brieven nlt Berlijn. Radio-hoekje Hun beidei* weg. Hsnderd twee en dertigste Jaargang, Donderdag 17 Juli FEUILLETON. Prowinoiaal nieuws Ko. 166 193°- Vrijdag 18 Juni. Hilversum, 1875 M. 10.V. P. R. O. Mor genwijding. 12.Tijdsein A. V. R. O.-klok. 12.15—2.Concert. Omroeporkest. Theo v. d. Pas, piano. 2.—2.30 Dr. J. v. d. Kous: „Zomersporten in de vacantie". 2.303.— Gramofoonplaten. 3.4.Concert. A. V. R. O.-Kwintet. 4.— V. A. R. A. „Onze keu ken" door P. J. Kers. 4.45 V. A. R. A. „Voor onze kinderen". 5.45 V. A. R. A. Concert door het V. A. R. A.-Orkest. 6.05 V. A. R. A. Actueel allerlei te verzorgen door het N. V. V. Daarna: Vervolg concert. 7.45 V. A. R. A. Poiitieber. 8.V. A. R. A. Sluiting. 8.01 V. P. R. O. Persber. 8.05 V. P. R. O. Concert. Joh. Feitkamp, fluit. Henr. Bosmans, piano. 8.45 V. P. R. O. Dr, J. C. A. Fetter: „Het Romantische in den Mensch". 9.20 V. P. R. O. Vervolg concert. 10.10 V. P. R. O. Prof. Dr. P. H. van Moerkerken. Voordracht uit eigen werk. 10 30 V. P. R. O. Vervolg con cert. Huizen, 298 M. '(Na 6 uur 1071 M.) (Alg. Prag. te verzorgen door den K- R- O.) 8.15—9.30 Oramofoonplaten. 11.3012. Voor zieken en ouaen van dagen. 12.151.15 Concert. Het K. R. O.-Sextet. 1.152.Gra- imofoonplaten. 2.—2.30 Nelly Vertregt: „De heilzame kracht van den zang op het gebied der tuberculose-bestrijding. 5.6.Gramo- foonplaten. 6.—6.10 Causerie: „Belgische Kunststeden". 6.106.30 Oramofoonplaten 6.30—6.40 Koersen. 6 40—7 30 Gramofoon platen. 7.30—8.J. Kofman: „Enkhuizen en de Zuiderzee Visscherij Tentoonstelling". 8—9.— „Men kan niet aan alles denken" Hoorspel uit het Fransch van Alfred de Munset. Opgevoerd door het Ensemble van Cor Heijnus. 9.11.Concert. Het K. R. O.-Orkest. 11.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. M. Bradwell, viool. H. Egerton, piano. 12.50 Orgelspel door L. Tanner. M. KirkbyMason, zange res. 1.502.50 Gramofoonplaten. 4.20 Or kestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsberichten. 7.— Concert door het Strijkkwartet. 7.207.40 Lezing. 7.45 Le zing. 8.05 Concert. Militair Orkest. F. Phil lips, bas. E. Owen, viool 9.20 Nieuwsberich ten. 9.45 Lezing. 10.— Concert. Orkest. J. Sutcliffe, bas. 11.20—12 20 Dansmuziek. Parijs „Radio~cris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 Concert. Orkest en solisten. 9.50 „Mireille" opera van Gounod. Oniest, koor en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoon platen. 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert m. m. v. alt. 8.20 Jazz op 2 piano's. 9.20 „Stirbst du Soldat?". Hoorspel van O. A. Palitzsch. Daarna tot 12.20: Or kestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.50—5.50 Concert. Orkest en decla mator. 8.20—9.20 Orkestconcert. 9.209.35 „Den röde Maske". Hoor-sketch van Ossip Dymow. 9.3510.05 Liederen-voordracht 10.2511.25 Orkestconcert. Brussel, 508.5 M. 3.20 Concert vanuit de Kurzaal te Oostende. Orkest en piano. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Gra mofoonplaten. 8.50 Orkestconcert. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 6.10—7.20 Lezingen. 7.20 7.50 Gramofoonpl. 10.50 Berichten. 12.20 1.15 Gramofoonplaten. 1.151.50 Berich ten. 2.20—3.50 Feestelijke bijeenkomst. 3.50 4.50 Lezingen. 4 505.50 Concert. 5.50 8.20 Lezingen. 8.20 Concert. Viola da gamba der cembalo. 8.50 Wagner-concert. Orkest en solist. Daarna: Orkestconcert. Naar wij vernemen zal onze plaatsgenoot, de muziekleeraar de heer Joh. O. Kramer, op Vrijdag 8 Augustus des namiddags van 4 tot 5.30 uur een piano-recital geven met mede werking van mej. Joh. Immink (zang) en den heer Siegfried Böhler (viool). Uitzending over Huizen. HET ALGEMEEN PROGRAMMA. Aan het Hbld. werd medegedeeld, dat de commissie, die de programma's voor een Alg. Programma controleert (de „voogdij"-com- missie) bezwaar heeft gemaakt tegen een programma, verzorgd door de A.V.R.O., waarop voorkwam: dansmuziek uit het Carl- tonhotel te Amsterdam. Vrij naar het Engelsch - H. ATONSEN 19) Zeg, luister eensbegon Harry tegen haar. Het meisje wendde zich tot haar gast vrouw. Hoe is het verdere programma voor vandaag, mevrouw Winkles? Ze had zeldzaam blauwe en groote oogen, die een fel contrast met haar haren vormden. Dick was er bepaald benieuwd naar hoe mevrouw Winkles haar noemen zou. Maar mevrouw Win kles stelde hem teleur. Het programma voo" vandaag be vat geen diner, 7-i ze alleen maar. Fatty gaf een schreeuw van schrik en spijt. W.a.a.t? Hè!!! Timm, gooi dan di rect eens een flink stuk cake op. Midge zei droomerig voor zich heen: Als een kameel geen eten genoeg heeft, dan Als ik geen eten krijg dan val ik vast flauw, verklaarde Fatty op bitter klagelijken toon. —r Wees maar niet bang, zei mevrouw Winkles. Ik zal je niet laten verhonge ren. ofschoon een hongerkuur je heel (Van onzen correspondent.) Berlijn, Juli. Het is goed, dat de normale mensch zich instinctief verzet tegen alles, wat hem terneer wil drukken. En dan deze eigenschappen ook bij menschelijke gemeenschappen bij vol keren, waar te nemen valt. De Duitscher in het algemeen, het Duitsche volk, zou anders in deze tijden stellig alle hoop opgeven. Er gebeurt nu letterlijk niets, al jaren en jaren lang, waarover hij zich met al zijn landge- nooten tezamen, als gemeenschap, oprecht en zonder onaangename bijsmaakjes verheugen kan. Het is een ongelukkig iets, maar men stuit er telkens weer op. De menschen zijn zoo rampzalig verdeeld, dat ook verheugende dingen, die de geheele natie behoorden aan te gaan, niet van harte genoten worden. Gelukt een Duitscher, een Duitsche onder neming iets van wereldbeteekenis, dan zijn de communistische en niet zelden ook de so cialistische groepen er als de kippen bij om vasf te stellen, dat alles ten slotte op „impe- rialistisch-kapitalistische propaganda" neer komt, of als „nationalistischer Rümmel" uit gebuit wordt. Ik denk hier bijvoorbeeld aan de successen van de laatste Zeppelinreis. Men zou zoo zeggen: dat moet nu toch een on gebreidelde vreugde voor alle Duitschers zijn. Maar als ge dat denkt, vergist ge u toch. Het ongeluk wil, dat de leiders van de Zep pelin-onderneming weliswaar kranige vak- menschen, maar allesbehalve bruikbare en plooibare propagandisten zijn. Dat ten slotte voor Duitschland een zoo enorme en verdien de natoinale propaganda van deze reuzen der lucht uitgaat, heeft men aan het techni sche wonder te danken, dat dankbaar aan vaard en geestdriftig toegejuicht wordt, ook al is men nog zoo ontstemd over de mentali teit van zijn bestuurders. Zij, die hetzij als passagier van het lucht schip, dan wel als toeschouwers of in andere kwaliteit met de Zeppelin-menschen ooit te doen gehad hebben, kunnen er een liedje van zingen, hoe weinig populair de hoogere be manning is en hoe in elk opzicht onbemind zich in het bijzonder dr. Eckener gemaakt heeft. Men krijgt wel heel sterk den indruk, dat deze menschen, die de wereld terecht ge huldigd heeft, langzamerhand toch wel wat al te veel over het paard getild zijn. Zij, die werkelijk de grootste prestaties verricht heb ben, als de constructeur dr. Dürr van wien de meeste menschen zelfs den naam niet kennen en de beide navigators Leh- mann en Flemming, zijn eenvoudig en har telijk gebleven. De aanvoerder Eckener ech ter, die minder als navigator dan wel als chef der propaganda beschouwd moet wor- worden en die ook het zakelijke voor zijn re kening "pleegt te nemen, maakt op de meeste personen, die met hem in aanraking gekomen zijn, een allesbehalve sympathieken indruk. En het is alweer de pech van Duitschland, dat iemand in zoo naar alle zijden zichtbare positie, die als moedig luchtschipper met blijkbaar genialen aanleg als weerprofeet al- gemeene bewondering verdient wat zijn per soonlijk optreden, zijn gevoel voor tact, zijn omgang me menschen, zijn doorsnee-humeur, zijn „Fingerspitzengefühl" voor internationa le en nationale politieke tegenstelling en mentaliteit betreft door de natuur op zoo tergende wijze misdeeld is. Een andere Eckener aan het hoofd, en tientallen heftige botsingen met Duitsche en buitenlandsche passagiers, met stedelijke be sturen, feestcommissie's, radio-menschen, ja zelfs vreemde regeeringen, die zooveel kwaad deden, dat de „Zepp" vaak moeite had het weer goed te maken, zouden niet voorgeko men zijn. Pech heeft Duitschland ook met zijn an dere sportieve prestaties gehad. Het heeft kranige voetballers, en moest toch in Am sterdam bij de Olympische, Spelen beleven, dat het ruwe spel van zijn elftal een interna tionale ontstemming teweeg bracht, die maandenlang als een wolk boven Duitsch- lands alleszins verdiende reputatie hangen bleef. Denken we aan de lieftallige Duitsche schermster Helene Mayer. Was het niet pech, dat het jonge meisje in Amsterdam zon der er een oogenblik bij na te denken na haar prachtige overwinning „ausgerechnet" een zwart-wit-rood vlaggetje in de hand ge drukt kreeg en daarmee in Duitschland den politieken strijd opnieuw aanwakkerde. Waarbij het satirieke element niet ontbrak, toen bleek, dat de anti-semietische kringen, die de „blonde Germaansche met de lange lokken" tegen de „joodsche landsverraders" om dat vlagvertoon geestdriftig verdedigd hadden, niet wisten, dat Helene Mayer zelf een volbloed Jodinnetje is, en dat haar ouders zich beslist tot de republikeinsche Duitschers rekenen. Pech had Duitschland ook met zijn energie- wat knapper zou maken. Ik wou voor stellen op de rotsen een pcinoc te hou den en daarna een eind te rijden. Wat zeggen jullie daarvan? O, verrukkelijk, zei Midge. Dat is werk! mompelde Tim. Uitstekend! meende Harry. Mary zat zoo vertrouwelijk met Win kles te praten, dat ze niets scheen te hooren. Dooris stirong overeind. Wanneer gaan we op stap? Wel, 't is op het oogenblik bijna half ze^en, zei mevrouw Winkles. Het eten wordt om acht uur in de boot ge bracht en dan kunnen we rondroeien naar den inham toe. Ik had zoo gedacht, dat de auto's ons tegen half tien moesten komen halen bij de hooge klippen. Nou ga ik me verkieeden. Zeg, Dick, je hebt je kamer nog niet eens gezien. Winkles, die het haar van Mary vree- selijk onhandig had gevlochten, stond op. Ik zal hem wel brengen moeder, zei hij. Zeg Dick, zei Midge, schiet wat op met je te verkieeden. We wouen je zoo graag eens hooren spelen op de banjo. Het meisje met het bronskleurige haar wedde zich snel naar hem om. Hè neen, zei ze. Bewaar dat voor vanavond. Op het water zal het veel fij ner klinken! Dick keek haar aan en knikte. Dan ken jongen dichter en propagandist baron von Hünefeld, aan wiens doorzettingsvermo gen het groote sportieve en nationale succes van de eerste vliegreis over den Atlantischen Oceaan van Eruopa naar Amerika te danken was; die daarom door de nationalistische Duitschers tegen „Joden en socialisten" werd uitgespeeld; tot het „Berliner Tageblatt" ver klapte, dat Hünefelds moeder Jodin is en ge parenteerd aan de familie Dudolf Mosse, in welker kring de jonge baron dan ook zijn op voeding genoten had. En zoo zou men honderden voorbeelden kunnen geven van een ongelukkige vermen ging van politiek n rassenhaat met nationale prestaties, die altijd weer de reine vreugde aan de daad voor den Duitsche bedorven heb ben. Zelfs de strijd van Max Schmeling tegen Shakey om het wereldkampioenschap boksen, die voor het eerst een Duitscher dat kampioen schap bezorgde, is ten slotte op nationalen pech uitgeloopen, omdat de wereld en een groot deel van het Duitsche volk met haar slechts een weigering van Schmeling om on der de gegeven omstandigheden den eeretitel is .aanvaarden, als sportief beschouwd zou hebben. Pech hebben de menschen hier. Daar hebben we de vervroegde ontruiming van het Rijnland. Men zou zoo zeggen: daarover heerscht in Duitsche landen Joch zeker een vreugde, die door niets en door niemand vergald wordt? Maar wie dat aan neemt, kent alweer den Duitscher niet. Zeker, een groote meerderheid van het volk verheugt zich innig met de Rijnlanders. Maar een onverbeterlijke zwartgalligheid, nijdigheid, jaloezie, partijdige verblindheid bij een minderheid gooit bergen roet in het eten der vreugde. De groote nationalistische groepen, die steeds of tijdelijk tegen de poli tiek der internationale verzoening geweest zijn, die door mannen als Ebert, Rathenau en Stresemann geleid is, hebben er belang bij het succes van de vervroegde ontruiming te verkleinen niet alleen, maar zoo mogelijk volkomen te verduisteren door het bezet blij ven van het Saargebied en de theoretische mogelijkheid van een nieuwe bezetting van Rijnland en Ruhrbekken onder zeer bijzon dere omstandigheden op den voorgrond te schuiven. Het is hier niet de plaats om na te gaan, welke groep Duitschers de sterkste argumen ten kan aanvoeren. Het was slechts mijn be doeling vast te stellen, dat ook bij deze ge legenheid van eensgezinde vreugde der natie geen sprake is. Waarbij ik nog niet eens denk aan de hevige botsingen, die door de wraaknemingen op de zoogenaamde „sepe- ratisten" in de bevrijde gebieden ontstaan zijn en die het beeld van een eensgezind feestend Duitschland nog duidelijker bezoe deld hebben. Waar werkelijk-verheugende feiten geen oprechte vreugde mogelijk maken, is begrij pelijk, dat treurige gebeurtenissen extra-dui delijk naar voren gebracht worden en boven natuurlijken slagschaduw werpen. Zulke schaduwen zijn de ramp in de mij nen van Neurode, die 150 berkwerkers hei leven gekost heeft; en de niet minder tragi sche dood van nu reeds 55 zuigelingen in Ltibeck, waar het blijkbaar misdadige ver vuilen van Calmette-entstof door onvoorzich tige Duitsche artsen en verpleegsters een sterven van ongelukkige kinderen tengevolge gehad heeft, waaraan voorloopig helaas nog geen einde schijnt te willen komen. Blijven we bij deze ramp te Lübeck (ook de mijnramp van Neurode heeft natuurlijk weer politieke hartstochten wakker ge maakt!), dan zien we alweer, dat de tegen stellingen der groepen in Duitschland even min nationale vreugde als waardigen natio nalen rouw toelaten. Het feit, dat het moge lijk was, dat zekere Duitsche partijen, nog vóór dat eenig onderzoek plaats gehad had, openlijk het vermoeden uitspraken, dat het Fransche instituut Pasteur opzettelijk gifige entstoffen naar Duitschland gezonden had om onschuldige kinderen van den „erf vijand" ten gronde te richten, is alweer een treurig bewijs van een mentaliteit, die als een nachtmerrie op de ontwikkeling van het nieuwe Duitschland blijft rusten. Men kan niet genoeg herhalen, dat het in al zulke gevallen om Duitsche minderheden gaat en dat de groote meerderheid van het nobele Duitsche volk zulke opwellingen en pijnlijkheden evenzeer betreurt als Duitsch- lands vrienden buiten de grenzen van het zwaarbeproefde „Reich". z ROLAND. Het beste dageliiksche middel Ier opwekking enwrhisschin&^j wendde hij zich tot het andere meisje: Het spijt me, Midge, maar ie zult een beetje geduld moeten hebben! XIII. Het huis zag er van binnen al even ongewoon uit als de gasten die er buiten zaten. De eetkamer was heel donker, met eikenmeubelen en veel zilver en werd roet kaarsen verlicht. Er hingen •geen schilderijen, maar boven op den den tinnen kannen. De hal wa§ heel grooten schouw stonden vijf schitteren- groot, ook in eiken betimmering, met een parketvloer, eiken banken langs de muren en een groote vleugelpiano. De slaapkamers waren er rond omheen en in twee hoeken waren groote badka mers. Op de deuren stonden uitgesneden en verguld de letters van het alphabet. Beneden was de hal versierd met kost bare aquarellen, prigineelen uit Frank rijk en Italië. Beneden langs den muur liep een lage boekenkast, gevuld met Fransche en Engelsche novellen en over al stonden zilveren vazen met rozen. Dick, zeg, ouwe jongen, zei Winkles. Jij woont op H. Hij deed de deur met H. open en bracht Dick in een ruime, luchtige slaapkamer, welker openslaande ramen uitzicht ga ven op de zee. Langs de wanden hingen gravures van oud-Londen, en de stoelen, het behane en de zoldering waren in KOEDIJK. Dinsdag en Woensdag werd door de vereenig'ng „Het Schoolverbond" het jaarlijksch feest gehouden met de kin deren der openbare school. Dinsdag gingen de drie hoogste klassen per tram en trein naar Amsterdam. Na eenig ver toeven aan den Buitenkant ging men per tram naar Monnikendam en per motor boot over een kalme zee naar Marken. Nadat daar een uur getoefd was en een huisje was bezichtigd, ~ing het per bot ter naar Volendam. Hier werd in kleine groepjes een rondgang gemaakt en het een en ander bezichtigd.Te 3u. ging men per trekschuit, getrokken door mannen kracht, naar Edam. Ook daar werd nog wat rondgewandeld, waarna men per tram terug ging naar Amsterdam. Van hier werd per trein de terugreis via Alkmaar aanvaard en te ruim 7 uur arriveerde men w eer hier, allen ten zeer ste voldaan. Het uitstapje werd begun stigd door prachtig weer. Woensdag gingen de laagste klassen naar Bergen, er werd een wandeling ge maakt naar de Ronde kom. Vandaar marcheerden de leerlingen naar de dui nen, maar door den regen moest men een schuilplaats zoeken in de nieuwe garage bij den heer Bruin. Toen het wat opklaarde, werd per trim Bergen aan Zee bezocht, waar men eenigen tijd ge zellig vertoefde. Met de tram van 7.30 uur arr veerden de kinderen aan de Koedijker Vlotbrug, waar de muziekver- eeniging gereed stond. Met volle muziek trok men naar de speelplaats der school, opgewacht door veel belangstellenden. Hier sprak het hoofd der school, de heer Stuffers, over het verloop der reis, die zeer moeilijk was geweest door het slechte weer. Desondanks was er voortdurend een aangename stemming geweest. Vervol gens dankte spreker het gemeentebe stuur en de burgerij voor den steun en de commissarissen en het onderwijzend personeel voor de medewerking, in de feestdagen, waarop de kinderen een luid hoera aanhieven. Na nog een num mer muziek gingen allen huistoe. CASTRICUM. Aanrijding. Door nog niet opgehelderde oorzaak, ae stuurinrichting bleek na onderzoek in orde te zijn geweest, is gistermorgen te 12 uur een autovrachtwagen vanuit de richting Bever wijk tegen de warande geplaatst voor het café „de Vriendschap" gereden waardoor deze voor het overgroote deel is vernield. De auto ving het gevaarte op en kon niet worden ver wijderd voor het een en ander gestut was. Als door een wonder is een gezelschap van vier personen aan een groot gevaar ontsnapt, want deze was nog geen 5 minuten daar- vooraf van plan juist in de hoek waar de aanrijding plaats had te gaan zitten, maar zag daar, wegens de hevige regenbui, van af. De auto bekwam weinig schade. Als oorzaak wordt opgegeven het vermoedelijk onklaar worden van de stuurinrichting door breken van een veerblad van de vooras. Rijwiel terecht. Het rijwiel dat verleden week werd ont vreemdt bij het café J. Twisk is te Wijk aan Duin bij een caféhouder onbeheerd gevonden, zoodat de eigenaar G. B. gelukkig is zijn bijna nieuw rijwiel terug te bekomen. Feest- en Winkelweek. Gisteravond vergaderde alhier de Winke liersvereniging ter bespreking van de te hou den reclametocht annex bloemencorso dat in de feestweek zal worden gehouden. Daartoe had het bestuur uitgenoodigd de heer v. d. Wel uit Beverwijk die uiteenzette hoe er ge handeld moet worden om alles zoo goed en fraai mogelijk te doen verkoopen. De voorzitter opende met een woord van dank aan den heer v. d. Wel voor zijn bereid willigheid om hier alles te komen uiteenzetten en daardoor mede te werken tot het slagen van het opgezette feest. De heer v. d. Wel zette daarna het doel uit een en welke maatregelen enz. moeten worden genomen en welke groepen er zullen worden gevormd. Deze zijn: a. rijwielen; b. diverse; c. twee wielige voertuigen; d. auto's en rijtuigen en dergelijke reclamewagens. Als hoofdprijs werd vastgesteld een bedrag van 50, terwijl - oorts verschillende andere feldprijzen en kunstvoorwerpen ter beschik ing zullen worden gesteld. Reeds werden door de aanwezigen verschillende mooie prij zen toegezegd, terwijl reeds verschillende deelnemers zich opgaven. Als jury zal aangezocht worden de heeren P. Heere, alhier, A. v. d. Wel en K. Steijn te Beverwijk en A- Haakman te Alkmaar. In verband met den korten tijd van oproeping en lichte kleuren gehouden. Keurig! zei Dick. Zeg, ouwe jongen, dat telegram van jou was meer dan een kostelijk idee. We zul'en onze jonge ja ren hier samen nog eens echt overdoen. Wat ik zeggen wouvervolgde hij zoo gewoontjes mogelijk, terwijl hij een groote kleerkast open deed, hoe heet dat meisje met dat prachtige haar? Winkles kreeg een kleur van opgeto genheid. Is het geen schat? En ik geloof, dat ik een mooi kansje maakwè.t? Het is geloof ik maar beter, dat ik 't je met een verteldan krijgen we geen ru zie. Begrijp je? Ze heet Mary! Dick had heel veel moeite om zijn boord los te krijgen. Mary? Maar dat is het meisje, w'aarvan jij het haar zoo in de war hebt zitten maken! Ja, ratuurlijk! antwoordde Winkles, rrfet een knipoogje. Dick grinnikte. Ja, ik heb dadelijk wel in de gaten gehad, dat ze ec,n snoes is, kerel, maar ik meende eigenlijk het meisje, dat me vroeg vanavond op het water te spelen. Ohdie? vroeg Winkles, ditmaal zonder de minste belangstelling. Dat is Audrey. Dick herhaalde den naam een paar maal binnensmonds. vEau heel aardig meisie! Een van ver, werd besloten volgende week wederom te vergaderen waar dan hopelijk aanwezig zullen zijn alle besturen van de uit- fenoodigde vereemgingen en andere personen ie daartoe belangstelling toonen Examen. Bij het onlangs te Amsterdam gehouden examen voor het bekomen van een diploma voor autogenisch lasschen slaagde de beide heeren L. Beentjes en G. Bedeke alhier. SCHAGEN. Voor de vergrooting van de Roomsche school alhier was de hoogste inschrijver de heer Houtkamp te Haarlem met 9450, de laagste de N. V. Bouwbedrijf Overtoom alhier 9110. De begrooting was 9450. Het werk werd gegund aaD laatstgenoemde inschrijfster. EGMOND AAN ZEE. Dezer dagen is de nieuwe electrische en geheel automatisch werkende in stallatie aan onze gemeente-waterleiding in gebruik genomen. Toen de gemeente het bedrijf in Febr. 1915 in exploitatie nam, was het voor zijn taak ruimschoots berekend. Door geleidelijken uitbouw van het dorp en door de ieder jaar toenemende seizoen- drukte was het waterverbruik den laat- sten tijd in die mate toegenomen, dat, wilde men op den duur dit verbruik bij houden, een vernieuwing en verbetering der installatie noodig was. De thans geheel automatisch werken de installatie, geleverd en geplaatst door de firma Groeneveld Zoon te Amster dam, kwam dezer dagen gereed. Waar de gasmotoren, die nu als re serve dienst doen, elk een vermogen hebben van 15 P.K., is dit bij de nieuwe electr. motoren, die van Zwitsersch fa brikaat zijn, elk 27 P.K. Bij het ledig of vol zijn van den watertoren worden deze automatisch in- of uitgeschakeld. Ook kan de directeur door een zelfregistreer- den meter op zijn kantoor den gang van het bedrijf volgen. Wij gslooven ook wel dat door deze verbeteringen het bedrijf zeker aan de gestelde eiscben zal kunnen voldoem VEENHUIZEN. De afdeeling Veenhuizen van den Bond voor Staatspensionneering vergaderde Dins dagavond j.1. bij den heer H. de Wit onder voorzitterschap van den heer H. Scheer. Uit het verslag van den penningmeester, wiens rekening door de heeren P. Bontes en R. Ruiter nagezien en in orde bevonden werd, bleek, dat een saldo van 2.98 in kas was. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen als voorzitter en secretaris respectievelijk de heeren H. Scheer en C. v. Twuiver, terwijl voor de vacature ontstaan door het vertrek van den heer K. Haringhuizen de heer A. Appel aangewezen werd. Bij de besprekingen over een autotocht met de ouden van dagen bleek men hiervoor veel te gevoelen. Als plaatsen, welke men bezoe ken wilde, werden o.a. genoemd Schiphol en Wieringen. In een gecombineerde vergadering met hst bestuur der afd. Heerhugowaard zullen plan nen, ook de te volgen route en de te bezoeken plaatsen, nader besproken worden. Voorloo pig werd 5 uit de kas disponibel gesteld, terwijl de bestuursleden met een inteekenlijst bij de burgeren zullen rondvragen. Besloten werd dezen winter een propagan- da-avond te houden. Men zal trachten het stuk „Levensdeining" op te voeren. De heer H. Bruin te Alkmaar werd bereid gevonden, de leiding der repetities op zich te nemen. Algemeen was men er voor, met het oog op de geldmiddelen den avond op Zondag te houden met bal na. Den secretaris werd opgedragen de ver dere voorbereiding voor ae repetities te tref fen. De heer P. Bontes bracht nu nog een zeer nauwkeurig verslag uit van de gehou den bondsvergadering te Amsterdam. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter met een woord van dank de ver gadering. WARMENHUIZEN. Namens het r.k. scholenbestuur alhier is gistermiddag door de architecten P. J. de Kort en D. van Diepen te Alkmaar aanbe steed: a. het uitbreiden van de meisjesschool met 2 leslokalen, gang, w.c.'s enz.; b. het uitbreiden van de jongensschool met speelplaats, overblijflokaal, overdekte ruimte, urinoirs, toegangsbrug, terreinaf scheidingen, enz. Ingeschreven was als volgt: perc. a.: M. de moeders troetelkinderen. Ik weet niet veel van haar af. Mary geeft me de han den al vol genoeg Dick luisterde al niet meer. Audrey? mompelde hij voor zich heen, Audrey wat een fijne naam! En wat 'n handen heeft ze! Groote hemel, wat 'n handen! Meteen kreeg hij het eigenaardige ge voel, of hij haar al eens meer' gezien had. Het kwam hem voor, dat hij zich haar heel vaag herinnerde en hij deed zijn best om zich te binnen te brengen waar en wanneer hij haar al eens meer gezien kon hebben. Zijn gedachten wer- de nonderbroken door een hand van zijn vriend op zijn schouder. Kom eens uit de wolken! zei deze. I kheb je nu al twee keer iets gevraagd en je staat finaal te droomen! Wordt eens wakker, kerel! Dick begon te lachen en begon zijn reiskleeding uit te trekken. Als ik jou was, zou ik m'n mond maar houden! zei hij. Jij bent een stie kemerd. Waarom heb je ons nooit ver teld, dat je moeder nog eefde? Waarom is ze nooit op onze roeiwedstrijden ge weest om ons te zien roeien? Waarom heb je haar altijd verstopt gehouden? Verstopt gehquden? herhaalde* Winkles brullend van het lachen. Moet je net moeder hebben om zich te laten verstoppen! Als die ietê in haar hoofd heeft dan doet ze het, al moet ze er hemel en aarde voor bewegen. Ze is pas een maand in het land. Al door op reis geweest. jWordt vervolgd).^

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5