Landbouw en Veeteelt. Fiflmmieuws* DE AVONTUREN VAN EEN' VERKEERSAGENT JE.' Rechtszaken Onze Koloniën. HOOG EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE IN ZOMERTIJD. Juli. Hoog water Laag water EGMOND AAN ZEE. Hoog water Laag water EEN HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR SPREKENDE FILM. Nijs 14449, J. Zijp 14474, Broerscn 15490, Boekei 13290, K. Westra 12525 '.n W. Kemper 14390. De begrooting was lf 15940. Perceel b: Broersen 8990, Boekei 7640, iK Westra 6990 en W. Kemper 6665. De begrooting was 6982. Vervolgens was nog ingeschreven voor beide perceelen samen door: K. Westra f 19475, Boekei 20930, Kemper 20655. Perceel a gegund aan K. Westra en perceel b aan W. Kemper. BEEMSTER. De tram Purmerend—Alkmaar. t>e raad heeft met 6 tegen 5 stemmen be sloten, geen verdere medewerking te verlee- nen tot behoud van de stoomtram Purmerend —Alkmaar. LUTJEBROEK. De koster der herv. kerk alhier had het ongeluk van het 7 M. hooge dak te vallen. 'Met bloedende hoofdwonden en inwendig ge kneusd werd hij opgenomen. Dr. Scheeren verleende de eerste geneeskundige hulp. (Gister abusievelijk onder Hoorn ge- olaatst.) HEILOO. Zendingsfeest. De Noord-Hoilandsche Ver. voor Inwen dige Zending in Noord-Holland hield gister haar 34e zendingsfeest in het bosch van de familie van Foreest, daarvoor bereidwillig afgestaan. Toen we om half elf op het terrein aankwamen, beloofde het weer niet veel goeds. Een 350 personen waren aanwezig. Toen de heer Joh. J. van Kempen uit Haarlem, reizend secretaris I.Z.I.N., den katheder beklom tot het houden van een korte inleiding, begon het reeds te regenen en de bezoekers zochten hun toevlucht onder de parapluie of onder de tent. Ds. W. S. v. Leeu wen uit Velsen hield de openingsrede na het uitspreken van een gebed. Spr. uitte den wensch, dat we ons geloof mogen versterken 'in Jezus Christus. Wé moeten gelooven als de hoofdman in het evangelie en eerst vragen voor anderen (de hoofdman vroeg een gunst voor zijn zieken knecht) en daarna voor ons zelf. Wij moeten gelooven met een rotsvaste overtuiging. Daarna werd door de aanwezi gen gezongen Psalm 100 „Juicht aarde, juicht alom de Heer". Daarna was het woord aan den heer J. K. Nieuwenhuis, evangelist te Edam, met het onderwerp „Zegen geen Zegen". Spr. weidde uit over den goddelijken zegen, die den aardschen zegen, welken wij als men- schen zien, overtreft. Ons moet bezielen die warmte die ons gemoed ontvankelijk maakt voor het woord des Heeren. (We hebben het einde van zijn rede niet kunnen volgen, daar de regen het onmogelijk maakte.) Inmiddels was het 12 uur geworden en zou tot half 2 gepauzeerd worden. Intusschen -hield de regen aan en werd aan het kerkbe stuur toestemming gevraagd om het verdere 'gedeelte in de kerk te mogen houden, welke 'toestemming bereidwillig werd verleend. In de kerk was de eerste spreker ds. A. A Dönszelman uit Amsterdam, met het onder werp „Gods woord en Zijn levende kracht". 'Spr. zeide, dat van God een levende kracht uitgaat, als wij Hem zoeken. De mensch is zondig, maar door den goeden wil neemt Hij onze goede voornemens voor lief, als wij Hem volgen. God weet, dat de mensch zon dig is. Waaraan kennen we den mensch Het gaat als met den boom, waarvan Jezus spreekt: men kent hem aan de vruchten. Spr. zeide, dat wij al onze wenschen en verlangens aan Hem moeten opdragen. Hij verhoort onze wenschen en aan Hem kunnen we al onze verlangens uiten. Hij vergeeft onze zon den en neemt ons in genade aan, als wij deemoedig tot Hem komen. Van Gods woord gaat een levende kracht uit. Gaan wij steeds tot Hem in alle leed en vreugde, dan zal het leed in vreugde veranderen. Na deze toespraak werd wederom gezon gen, waarna de heer F. W. H. Hoppe, Zen- dingleeraar te Weltevreden, sprak over „Moeilijkheden in den Arbeid". Spr. wees er po dat in 't korte tijdsbestek 't onderwerp niet geheel besproken kan worden en hij bepaalde er zich dan ook toe enkele grepen uit zijn veelzijdigen arbeid in de zending te geven. De moeilijkheden waren elders veel grooter, doch i't kinderlijk geloof sprak zicli daar beter uit. iTreffende staaltjes behandelde spreker van lpersonen, die ongeloovig waren en de chris tenen haatten, doch als God hun greep, hel- izij bij het leven of bij hun dood, kwam de .vinger Gods duidelijk naar voren. Door den weinig beschikbaren tijd (de ver huizing van het terrein naar de kerk had veel meer tijd gevergd dan men dacht) werden een tweetal sprekers van de lijst afgevoerd. (Hierdoor sprak ds. A. Offringa uit Scheve- 'ningen met het onderwerp „Innerlijke ont ferming". Spr. vroeg zich af of de zendings dag in het water was gevallen en ant woordde ontkennend. Spr. dacht aan het evangelie, waarin de vermenigvuldiging der brooaen en visschen tot uiting kwam en zei de, dat God niet ziet op het aantal, doch op den geest, waarin wij zijn woord ontvangen. Wat wij hls mislukt beschouwen, kan in Zijn oog? gelukt zijn. Jezus vraagt arbeiders voor den oogst, waarbij spr. Mattheus 9 aanhaal- de. God's barmhartigheid in het Oude Ver bond besprekend, zeide spr., dat wij blijmoe dig ons moeten offeren. Hij laat zich niet 'overtreffen. Wij dienen ons voor Hem neder te werpen en onzen last en onze wederwaar digheden aan Hem op te dragen. Als Jezus 'zei: „Uw zonden worden U vergeven", wist jiHij dat de rest van zelf kwam. O, zeide spre ker, wat zou alles veel beter zijn, als de zon de er niet was. Alle lijden zou met ge duid gedragen worden, het lijden en sterven zou minder pijnlijk zijn. Wij moeten Gods onferming afvragen en niet de zondaren ver- stooten, gelijk de joden-priesters en de leviet uit het Oude Verbond. Jezus wil de zondaren 'de hand reiken. Wie zijn in Zijn oog zonda ren? Wij weten het niet. Wie wij voor recht vaardig houden, zijn soms het verst van Hem ,aï. Nam Hij in zijn ontferming niet de Sa- imaritaansche vrouw "en den moordenaar in Igenade aan? Leggen we daarom alle nooden en ontberingen aan Zijne voeten. Hij weet wat goed voor ons is. Zoekt contact met Hem in gebed en overgave. Daarna sprak ds. van Baaien uit Broek op Langendijk, die als penningmeester het oor vroeg voor de I.Z.I.N. Ds. Hak uit Alkmaar vroeg medewerking voor uitbreiding, waarna de heer van Kem pen het slotwoord sprak. Vermelden we nog, dat ds. Hak zeer er kentelijk was voor het afstaan van het kerk gebouw en dat de gezangen werden bege leid door het christelijk muziekcorps „Nut en Genoegen" te Edam. Rectificatie. In ons bericht over den aanstaanden bouw van een moederhuis voor de „Vrouwe van Nazareth" staat: religieuse congregatie van leeken. Men leze: voor leeken. In het verslag van de vergadering van de vereeniging Volkshuisvesting Heiloo wordt in het rapport over het onderzoek naar den nieuwen woningbouw gezegd: Op deze voor waarde is het rijk bereid om voorschot te verkenen aflosbaar in 1930 jaarl. rente 4 54 pet. Men leze dezen zin als volgt: Op deze voorwaarde is het rijk bereid om voorschot te verleenen aflosbaar in 30 jaarlijksche an nuïteiten, rentende 4 pet. SCHERMERHORN. Bij de alhier gehouden aanbesteding voor den bouw van een landarbeidersplaatsje voor den heer C. J. Pols is ingeschreven als volgt: J. van de Capelle 3374; S. Kan «3090P. Schotsman 2940; G. Borsjes 2917; R. Loots 2865; D. van Diepen 2792. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. BEVERWIJK. Een groep leden van den bond van bloem bollenhandelaren, bestaande uit de vooraan staande, heeft het besluit genomen alleen op die veilingen te koopen, waar gebroken wordt met het oude systeem van bij opbod veilen, doch de bloembollen uitsluitend bij af slag te koopen. WIERINGERWAARD. Naar wij vernemen, zullen nu toch binnen niet al te langen tijd de wegen in de kom der gemeente, voor zoover dit nog niet is ge schied, in orde gemaakt worden. Dit zal een groote verbetering zijn, want vooral in de Kleine Buurt en ook op meerdere plaatsen is de weg al bijzonder slecht. De aanbesteding heeft plaats gehad met uitslag, dat ^de uit voering aan de Bazaltmaatschappij is opge dragen, ook wat betreft 't onder profiel bren gen. In een gehouden vergadering van 't be stuur der Sportclub werd besloten, behoudens goedkeuring der algemeene vergadering, de jaarlijksche Handicap Harddraverij te hou den op 14 September a.s. KENNEMERLAND. Zooals we in ons vorig overzicht op merkten was het met het einde der vo rige week ook het einde der aardbeien campagne en de slagregens van Zaterdag en Maandag hebben het einde verhaast. Wat heden nog wordt aangevoerd zijn restjes zonder veel waarde. De prijs der aardbeien toonde de vorige week nog al schommelingen, in het eerst liep de prijs een ietsje omhoog, om daarentegen in het einde der vorige week omlaag te loopen, terwijl nu de enkele mooie slof fen, die nog worden aangeboden, voor hooger prijs weggaan. De prijzen der aardbeien varieerden van 16 tot 37 per 100 K.G. Nauwelijks zijn de aardbeien vertrok ken of ander fruit vraagt de aandacht. Groote, zeer groote kwantums bessen worden aangevoerd, want de oogst is overvloedig. Ook van frambozen worden beduidende kwantums aangevoerd. De laatste dagen kwamen er ook flinke partijen zwarte bessen los, hoewel we best kunnen zien dat er duizende bes- senstruiken zijn gerooid; de aanvoer van zwarte bessen is in Kennemerland beduidend minder dan de laatste jaren. Wanneer we in aanmerking nemen de groote aanvoer, dan is de prijs van bes sen niet laag en behoudens enkele uit zonderingen is er veel vraag. De notee ring was voor zwarte bessen 14 a 26, zwarte bessen 28 36, frambozen 50 a 70 en kruisbessen 20 25 per 100 K.G. Aan de groentemarkt was het sterk afwisselend wat de aanvoer betrof. Vrij dag j.1. was de aanvoer groot en Maan dag beperkt, daar de Zaterdag en Maan dag piet erg geschikt was om groente uit de tuinen te halen. Regel is: groote aanvoer dalende prijzen en weinig aan voer hooge prijzen en zoo was het ook Vrijdag en Maandag de laatste dag scheelde dan ook 10 15 pet. op de prij zen. Met ons overzicht zullen we ons be palen tot de gemiddelde prijzeu der laat ste week. De aanvoer van capucijners, raspers, doppers en tuinboonen was groot genoeg en jammer genoeg was er een luie han del, daar de massa de sporen van de warmte droeg, bijgevolg te dik was en veel van de prijs moest inboeten; alleen mooie partijtjes waren duur. Wc noteer den voor capucijners (wit) 20 45, id. bruin 18 a 33, raspers 30 55, doppers 16 a 40 en tuinboonen 2 15 per 100 K.G. De aanvoer van bloemkool was mid delmatig en de verhoogde prijs der vo rige week heeft zich gehandhaafd en overtroffen, de prijzen waren voor le soort 23 30 en 2de soort 8 16 psr 100 stuks. Bij den grooten aanvoer van sla en wor telen moet men danig rekening houden met de kwaliteit, vooral met sla. Wat de aanvoer betreft deze was groot genoeg en van peen (wortelen) te groot en de prijzen waren dan ook lager. We no teerden voor sla le soort 0.40 a 0.70 e i id. 2e soort 0.10 0.30 per kist, wortelen golden 4.50 10 per 100 bos. Er was goede vraag naar komkom mers, doch door den geweldigen grooten aanvoer was de prijs niet hoog, althans niet voor 2e soort; de noteering was 2 a 6.50 pei 100 stuks. De handel in postelein en andijvie was matig en de aanvoer groot genoe»? We noteerden voor postelein 0.30 f 0.50 en andijvie 0.30 0.50 per kist. De aanvoer van snij- en spercieboonen wordt eiken dag grooter en bijgevolg gaan de prijzen terug omreden reeds be dt? mde partijtjes van den kouden gr»-.id komen. We noteerden voor snij- boonen 37 a 44, dikke boonen m. dr. 23 26, id. z. dr. 24 a 27, enkele (dunne) 32 36 en Wagenaarsboo- nen 14 h 17, per 100 K.G. De niet genoemde bosgroente was wat aanvoer en prijs betreft, evenals de vo rige week. Ook de prijzen der aardappe len waren onveranderd; men koopt pri ma aardappelen voor lage prijzen. DOODSLAG TE VALKENBURG. Het bewijs niet geleverd, eisch vrijspraak. In hooger beroep werd voor het gerechts hof te 's Hertogenbosch de strafzaak behan deld tegen J. P. R., 22 jaar, mijnwerker te Schinnen, gedetineerd, door de rechtbank veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf vye- gens doodslag op Martinus Curvers te Val kenburg. Ook zijn broer J. L. R., 26 jaar, bakker te Heerlen, destijds wonende te Hulsberg, door de rechtbank te Maastricht vrijgesproken, was voor het gerechtshof eveneens wegens voormelden doodslag gedagvaard. Toen hij uit zijn arrest ontslagen was, trachtte hij door zijn praatjes de aanklacht tegen zijn broer te verzwaren. Met kermis te Valkenburg op 1 Dec. 1929 waren een tiental jongens uit Schinnen, w.o. beide verdachten, naar Valkenburg gegaan en kwamen daar in het danshuis van Rau- mann Verdachte J. P. R. liet een mes zien en zeide: Als er soms' was gebeurt, dan ben ik gewapend. Tijdens het dansen legde hij zijn jas, waarin het mes stak, telkens af en toen hij in den avond zijn mes wiïde grijpen om mee te doen aan het „speerwerpen" was het mes uit zijn zak verdwenen. Nadat de danszaal verlaten was, kwam het gezelschap in de Pieterstraat de gebrs. Curvers tegen. Er ontstond een vechtpartij tusschen meer dan 10 personen. Daarbij werd M. Curvers door een messteek gedood. Verd. J. P. R., verklaarde dat hij niet ge stoken kan hebben, want hij was zijn mes kwijt. De president verklaarde dat ook de broeder van verd. hem als dader noemt, waarop verd. uitriep dat zijn broer dan de grootste lafaard van Limburg is. Zijn broer heeft geroepen: Komt mee, anders komen de blauwen (de marechaussee). Hij heeft zijn broer 'J. L. R. zijn mes in de hand zien heb ben. Deze laatste verklaarde al de verklaringen van zijn broer voor valsch. Deze verd. had, naar zijn beweren, zijn mes weggegooid, maar hij heeft zijn broer een klein mesje tn de hand zien hebben. De broer van den ver- slagene riep nu uit de zaal: Hij liegt nog harder dan een vliegmachine vliegen kan. Getuige A. Müller deelde mede, dat ver dachte J. P. R., in tegenwoordigheid van 175 mijnwerkers heeft verklaard, er een te hebben doodgestoken. Nadat de beide broeders nog in de rechts zaal in een hevig twistgesprek waren ge raakt, nam de Adv. Gen. requisitoir. Hij was tot de conclusie gekomen dat de verklarin gen van J. L. R. niet betrouwbaar waren en aangezien hij het bewijs tegen één van beiden niet geleverd achtte, vroeg spr. vrijspraak. Het Hof achtte geen termen aanwezig om verd. J. P. R. in vrijheid te stellen en be paalde de uitspraak op 28 Juli. Toen gaven de twee broeders elkaar de hand. De een keerde terug naar zijn cel, de andere naar Heerlen. COLLECTEN VAN ZONNESTRAAL. De Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, heeft gisteren behandeld een beroep van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose Zonnestraal tegen een besluit van het gemeentebestuur van Muntendam (Gr.), waarbij een verzoek van Zonnestraal om een collecte te mogen houden is afgewe zen. De gemeente had als argument aange voerd, dat de gemeente reeds veel doet voor de t.b.c.-bestrijding en dat de bevolking reeds gebukt gaat onder hooge belasting, zoodat het niet juist is, in dezen nog een beroep te doen op den liefdadigheidszin van het pu bliek. Ged. Staten van Groningen, op het beroep gehoord, achtten dit gegrond. Voor Zonnestraal pleitte de heer W. Drop, die o.m. betoogde, dat de Armenwet op het standpunt staat, dat aan particuliere veree- nigingen van dezen aard zoo groot mogelijk ruimte moet worden toegekend. Hij gaf een uiteenzetting van het belangrijke werk van Zonnestraal. Het standpunt van Muntendam achtte plei ter getuigend van een zeer beperkt inzicht in het werk der vereeniging. Dat een collecte aanzienlijk zwaardere lasten op een bevol king zou leggen, is niet vol te houden. Ook pleitte de heer Drop in eenzelfde zaak met betrekking tot de gemeente Roosendaal en Nispen, die een beroep deed op de Armen wet. Pleiter betoogde, dat de Armenwet geen leiddraad biedt voor het houden van collec ten en dat alleen het algemeen belang hier een rol speelt. De wijziging, in deze wet ge bracht (art. 15) in 1922 heeft de rechten der vereenigingen geenszins bekort. De koninklijke beslissing in deze zaak volgt later. ZWARE STORM. Ernstige schade. Een storm, welke woedde boven de onder neming Kwala Bingei van de N. V. Deli Maatschappij te Amsterdam, gelegen in het district Tandjong Poera, afd. Boven-Lang- kat, Gouvt. Oostkust van Sumatra, wierp een tiental droogschuren omver. De schade be draagt 30.000 gulden. EEN ZWARE BRAND. Opzettelijke brandstichting. Batavia is Maandagavond wederom door een feilen brand geteisterd. De brand woedde in het kampong-complex Tangké, hetwelk zich uitstrekt tusschen den Jacatra-weg en de Glodok gevangenis. Toen de brandweer op het terrein arriveerde, bleek het complex, dat meerendeels werd ingenomen door uit bilik opgetrokken huizen, reeds in een vlam menzee te zijn herschapen. Door het natspui- ten van de omliggende perceelen, slaagde men er in den brand te localiseeren. Toch zijn er nog tusschen de 40 en 50 wo ningen afgebrand, circa 4000 vierkante meter, bewoond door inlanders en Chineezen. Het aantal dakloozen loopt in de honderden. De omvang van de geleden schade, alsmede de oorzaak van den brand zijn nog onbe kend. De brandweer was eerst tegen elf uur gereed met het na-blusschings-werk. De gloed was zichtbaar binnen een radius van ruim tien kilometer. De brand was te wijten aan opzet en werd veroorzaakt door een Chineeschen hout zager, die na een ruzie met eenige kamara den mataglap werd en brandstichtte. De man rende vervolgens de kampong in en liep bin nen in een Chineesche toko, waar hij alles kort en klein sloeg. De brandstichter, die werd gearresteerd, heeft volmondig bekend. NIPA-ALCOHOL. In plaats van benzine. Het „Nieuws" wijst nog eens op de moge lijkheden van alcohol-vervaardiging uit het sap der nipah-palmen, waardoor een product kan worden verkregen dat benzine vervangt Op Malakka is men reeds langen tijd er op uit geweest om de vele nipah-bosscher. langs de kust en nabij de riviermondingen te exploiteeren. In landbouwperiodiektn ginds werd meer dan eens dit vraagstuk in be schouwing genomen en daarbij werd ook mogelijke rentabiliteit van een regelmatige onderneming van nipah-palmen besproken. Op de Philippijnen maakt men veel werk van de Nipa fructicans (de gewone in het wild groeiende nipah) als producent van palmsap en wel voor de bereiding van alco hol. De „Phil. Journal of Science" publiceer de uitvoerige beschrijvingen der industrie. Van bijzonder belang is te melden, dat op Malakka reeds eenige jaren geleden een maatschappij is opgericht onder den naam van „Nipah Distilleries of Malaya". Men heeft in de jaren vanaf den eersten opzet der bedoelde onderneming een ernstige studie gemaakt van de meest economische en doelmatige methoden voor de fabricage der beoogde eindproducten, waaronder de suiker en de alcohol een eerste plaats zullen in nemen. De resultaten van die studie stemmen zeer hoopvol en spoedig zou een aanvang kunnen worden gemaakt met de verhande ling van producten. Volgens serieuze bereke ningen is de alcqjpol zeer nuttig toe te passen als een welkome suppletie van brandstof voor motoren; alcohol zou volkomen gelijkwaar dig zijn aan benzine en dergelijke voortdrij vende stoffen, in sommige opzichten zelfs beslist te prefereeren. Het blad besluit met de mededeeling, dat deze voorbeelden van Britsche zijde vlak naast onze deur de volle belangstelling trek ken van tal van planters in Ned.-Indië en dat men ook in onze landbouwregionen hier en daar denkt aan plannen in denzelfden geest. Zoo groeit er langs de lage kusten van Bor- neo, om maar een enkel voorbeeld te noe men onmetelijke hoeveelheid nipah in zeer dichtbegroeide en uitgestrekte onafgebroken bosschen. De alcohol-industrie uit nipah heeft onte genzeggelijk een goede toekomst en reeds wordt een product vervaardigd, dat uiterma te geschikt is voor de drijfkracht van auto mobielen en fabrieksmotoren. Wellicht moet hier ook gedacht worden aan de kansen bij de luchtvaartdiensten. Waar blijft de promotor voor dergelijke ex ploitatie in Nederlandsch-Indië? En is er 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 8.53 9.16 5.13 5.27 9 41 10.05 5.53 6.11 10.35 11.04 6.42 7.10 11.40 7.44 8.22 012 0.54 8.57 9 38 123 2.00 10.09 10.46 2.23 2.57 11.13 11.46 3.16 3.50 0.10 4.08 4.41 0.41 1.04 457 5.32 1.32 1.56 5.49 6.21 2.20 2.47 6.37 7.06 3.11 3.33 7 22 7 48 3.58 4.17 8.08 8.36 4.43 5.02 Juli. 8.50 9.13 5.01 5.15 9.38 10.02 5.41 5.59 10.32 11.01 6.30 6 58 11.37 7.32 8.10 0.09 0.51 8.45 9.26 1.20 1.57 9.57 10.34 2.20 2.54 11.01 11.34 3.13 3.47 11.58 4.05 4.38 0.29 0.52 4.54 5.29 1.20 1.44 5.46 6.18 2.08 2.35 6.34 7.03 2.59 3.21 7.' 9 7.45 3.46 4.05 8.05 8.33 4.31 4.50 voor ons Landbouw-departement geen aan leiding deze materie eens terdege in studie te nemen? vraagt het blad ten slotte. Tot zoover het „Nieuws". Het Hbld. teekent hierbij aan: Wellicht kunnen wij de eerste der beide vragen beantwoorden. Er was tien jaren ge leden te Batavia reeds een promotor: de auto handelaar Fikkert, die op de Philippijnen met het product had kennis gemaakt en het be nutte voor zijn wagens. Gebrek aan belang stelling was toen oorzaak, dat het bleef bij die proefnemingen op kleine schaal De geestdrift van den hêer Fikkert werd toen nergens gedeeld en vermoedelijk ziet men thans geen heil in het entameeren van nieu we industrieën en het aanvaarden van nieu we risico's. De tijd daarvoor werd geacht voorbij te zijn met het eindigen van de pe riode van hoogconjunctuur. WAT GEBEURDE ER MET DEN WINNAAR VAN DE 100,000? De luitenant der Chineezen van Balong, de heer Tan Tjav Bo, heeft de 100,000 uit de loterij getrokken. De heer Tan heeft dit geld niet geheel voor zichzelf willen houden; hij richtte te Balong een Chineesche school op en stortte in de schoolkas een bedrag van 10.000. Aan de Djembersche Chineesche school schonk hij 2000 en aan de Tennisclub Bedadoeng 250, om niet te spreken van de bedragen, die hij aan zijne familieleden schonk. Nog wachtte het restant een aardig kapitaaltje op nadere verdeeling. Eenige dagen geleden nu, zoo vertelt hef Soer. Hbld., ging de heer Tan per taxi de richting van Kalibaroe uit Even voor de Gouv. passanggrahan Goenoeng Bata op d? Mrawanhelling tusschen Kalibaroe en Ga rahan werd zijn taxi door een auto uit Soera- baia aangereden. De heer Tan kwam er, naar zijn eigen be weren, goed af. Beide auto's werden zwaar gehavend. Den dag, volgende op dien van het onge luk, werd de heer Tan nog in Djember ge zien in een dogcart: hij heeft daar verschil lende kennissen gesproken, waarbij hij het ongeluk als niet noemenswaardig beschreef. Twee dagen later kwam echter het ont zettende bericht, dat de heer Tan Tjav Bo plotseling was overleden. De politie, die zeer goed op de hoogte is van hetgeen zich in haar rayon afspeelt ver trouwde blijkbaar het zaakje niet al te best, zij gaf last sectie op het lijk te doen verrich ten, de resultaten daarvan zijn thans echter nog niet bekend. Naar het Hbld. uit betrouwbare bron ver neemt, is te Amsterdam de Mij. Cinetone op gericht, welke, behalve het vervaardigen van films en geluidfilms, den verkoop beoogt van apparaten voor de spreekfilm en speciaal ook van die apparaten, welke dn de huiskamer kunnen worden gebruikt. De Maatschappij, heeft zich kunnen ver zekeren van den alleenverkoop voor geheel Europa van de apparaten der Q.R.S. De Vrij Corporation te Chïcago, de appara ten, welke door de geheele Amerikaansche filmindustrie gebruikt worden. 67, Toen kwam een bok voor den dag. „Zie je", zei het heer tje, „dat is ook een, die door de heks is betooverd. Hij is de zoon van ftn' armen houthakker." De verkeersagent schreef al les in zijn boekje. „Waarom schrijft u dat alles op", vroeg het heertje hem. „Omdat ik alles zwart op wit wil hebben, dan kan ik alles beter onthouden. Mijn geheugen is niet zoo sterk. 68. Plotseling, o schrik, verscheen de heks met haar bezem in de hand. Verschrikt kroop de uil weg, terwijl de bok beenen maakte en in zijn hol verdween. „Wat kom je hier deen", schreeuwde de heks. „Maak je niet dik, dun is de mode", riep het agentje, die niet erg gerust was, „Wat mot jullie hier", vroeg de heks weer. „Mogen we je niet bezoeken", vroeg Kee- mct jullie". „Ik zie het al", riep de agent, terwijl hij hard wegliep, „ongenoode gasten zet men achter dj deur"#

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6