EN H. BULTHUIS wUrss i No. 16? VRIJDAG h JULI 1930 132e Jaargang. Dagiiyksch overzicht, het memorandum van briand. K> KORTING Magazijn „De Onnoozele Schaapjes". tumult in het engelsche lagerhuis. koudegolf in brazilië. de in februari gestolen wapenen terug gevonden. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalva Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KR AH. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Het Engelsche antwoord naar Parijs verzonden. t Ernstige bedenkingen. O- Gisteren konden we nog in het kort een Aericht opnemen, dat mededeelde, dat de En gelsche regeering haar antwoord op het me morandum van Briand verzonden had. De tekst van dat antwoord is thans geheel gepubliceerd en het begin er van is al dadelijk niet vrij van bedenkingen. Het antwoord zegt, dat voorstellen als de onderhavige, welke zoo belangrijk zijn in doel en vorm, een nauwkeu rig onderzoek vereischen. De tijd daarvoor is in Engeland te kort geweest, vooral ook, om dat Engeland zijn koloniën en dominions moest raadplegen. De Fransche regeering verzocht echter voor midden-Juli een ant- zwoord in te zenden, vandaar dat het Engel sche antwoord slechts een voorloopig karakter ^HeUloel, dat aan het Fransche' voorstel ten grondslag ligt, is de Europeesche landen de vijandelijkheden in het verleden zooveel mogelijk te doen vergeten en de belangen strijden zooveel mogelijk uit den weg te gaan, om tenslotte meer aandacht te kunnen schen ken aan de belangrijker gemeenschappelijke belangen van Europa en om de veiligheid ter voorkoming van oorlogen in de toekomst te verstevigen. Het antwoord drukt de meest volledige sympathie met dit streven uit en geeft uit drukking aan de innigste hoop dat het Fran sche initiatief een beter begrip van de ge meenschappelijke belangen der Europeesche volken zal bevorderen, waardoor een grooter wederzijdsch vertrouwen zal rijpen en de hinderpalen voor den internationalen handel uit den weg zullen worden geruimd. Goedkeuring wordt gehecht aan het stand punt, dat het allereerst ten aanzien van de economische relaties noodzakelijk is te beslui ten tot een hechter samenwerking tusschen de Europeesche naties en dat om die reden de economische aangelegenheden niet stuk voor stuk moeten worden beschouwd uit een eng gezichtspunt, maar als geheel van het stand punt van het algemeen belang. De vorderingen welke men te dezen aanzien kan makgn hangen af van de mate waarin de regeeringen en de openbare raeening in de verschillende landen zich op deze kwesties ontwikkelen, ter verwezenlijking van de be langrijkheid der gemeenschappelijke belangen en voordeelen. Daar, zooals de Fransche re geering erkent, de onafhankelijkheid en de nationale souvereiniteit van ieder land ge respecteerd moet worden, zoomede de speciale banden welke bizondere groepen tot elkaar brengen, kan veel door de politieke autoritei ten worden gedaan ter bevordering van een ruimer uitzicht in economische aangelegen heden. Voor zoover dit punt de Engelsche regeering aangaat, gaat deze accoord met het voorstel, dat in het memorandum is vervat voor de associatie der economische en poli tieke autoriteiten. Het antwoord zegt verder: Ten aanzien evenwel van de methoden welke door de Fran sche regeering worden voorgesteld ter verwe zenlijking van dit doel, voelt de regeering van het Vereenigd Koninkrijk eenige moeilijkhe den. Zij vertrouwt niet, dat een rijp onderzoek zal aantóonen dat de vestiging van nieuwe en onafhankelijke internationale instellingen noodig of wenschelijk is. Indien zij goed heeft begrepen, hielden de voorstellen van het me morandum in, dat de Fransche regeering zich ten doel stelt een nieuwe Europeesche Confe rentie in het leven te roepen met een uitvoe rend comité en misschien ook een nieuw Euro- peesch secretariaat. Deze lichamen, zouden geenszins hun autoriteit ontleenen aan het Volkenbondsstatuut of aan artikel 13 van het verdrag van Versailles, zij zouden geenszins door reglementen worden gecontroleerd en be schermd, zooals deze instrumenten en orga nisch evenmin verwant zijn aan den Volken bond. Het instituut zou slechts haar werk zaamheden in verbinding brengen met die van de Volkenbondsorganen, voor zoover de bizondere omstandigheden zich zouden ont- wikkelen. Aangezien de organen van den Volkenbond reeds begonnen ziin te werken op feitelijk het geheele gebied van practische actie, dat het memorandum naai voren brengt, is het moei lijk te zeggen hoe deze nieuwe Europeesche instelling zou kunnen functionoeeren zonder verwarring te scheppen of misschien een riva liteit in het leven te roepen, welke hoe weinig dit ook de bedoeling of de wensch mag zijn geweest van de Europeesche regeeringen, on getwijfeld, zoowel het gezag als de efficiency van de organen van den Volkenbond afbreuK zouden doen. Afgescheiden van dit zeer moeilijke pro bleem van overeenstemming, is de regeering van meening, dat het mogelijk is dat een onaf hankelijke en exclusieve Europeesche Unie gelijk deze wordt voorgesteld, intercontinen tale rivaliteit n vijandelijke gezindheid zou kunnen versterken of scheppen, terwijl het in algemeen van belang is deze te verminderen en te vermijden. De regeering acht het van esseoti^H belang, dat maatregelen genomen ten gunste van een nauwere Europeesche samenwerking geen be zorgdheid of vrees verwekken op een ander continent. Tenzij dit voortdurend in het oog wordt gehouden, vreest de regeering, dat zelfs verder strekkende belangen zoowel van Europa als van de geheele wereld ernstig in gevaar kunnen worden gebracht. Het zal de Fransche regeering duidelijk zijn, dat er in dit verband bizondere overwe gingen zijn, waarmede de Engelsche regee ring als lid van he: Britsche gemeenebest van volkeren rekening moet houden. Bovendien is de Engelsche regeering ge neigd te gelooven, dat het doel hetwelk de Fransche regeering op het oog heeft op effec tieve wijze bereikt kan worden door de in het memorandum naar voren gebrachte voorstel len zoo aan te passen, dat zij geheel binnen het kader van den Volkenbond vallen. In dit verband noemt de Engelsche regeering o.a. de reconstructie van Hongarije en Oostenrijk, hetgeen een zaak van Europeesch belang was, welke door dc bestaande machinerie van den Volkenbond op effectieve wijze behandeld is. Derhalve is de Engelsche regeering er van overtuigd, dat het mogelijk zou zijn mis schien door de instelling van Europeesche commissies van den Volkenbondsraad en van technische organisaties van den Volkenbond, of misschien op andere wijze iedere machi nerie in het leven te roepen, welke vereischt is voor het bevorderen van een nauwere Euro peesche samenwerking zonder de gevaren en moeilijkheden te veroorzaken welke een sy steem van 'n nieuwe en onafhankelijke instel ling met zich zouden kunnen medebrengen". Vervolgens geeft het antwoord uitdrukking aan de overtuiging, dat deze kwesties alleen naar behooren behandeld kunnen worden in open discussiën tusschen de betrokken regee ringen en aangezien zij om reeds vermelde re denen het niet eens kan zijn met een bespre k-ine: tusschen alleen Europeesche regeeringen doch van meening is dat alle leden van den Volkenbond hierbij aanwezig moeten zijn, wordt de hoop uittgesproken, dat de Fransche regeering accoord zal gaan met een bespre king van het memorandum op de volgende Volkenbondsvergadering. DE ONLUSTEN TE ALEXANDRIE. De autoriteiten zijn den toestand meester. De autoriteiten van Alexandrië zijn den toestand van de onlusten van Dinsdag j.1. geheel meester. Gemeld wordt, dat de me nigte geen voornemens toonde gedurende de onlusten de vreemdelingen aan te vallen. Of ficiéél wordt gemeld, dat de Italiaan, die tij dens de onlusten is omgekomen, gestorven is aan een hartverlamming. Vier leden van den Wafd gear resteerd. Naar uit Cairo gemeld wordt, zijn vier leden van de Wafd-partij, waaronder twee afgevaardigden, gearresteerd. Krachtige taal van eenige Lon- densche bladen. Met betrekking tot de onlusten in Alexan drië schrijft o.a. de „Daily Express": Enge land heeft in het Oosten grooter belangen dan welk ander land ook. Vroeg of laat zul len de onlusten in een gedeelte van ons Oos- tersche Rijk zich uitbreiden. Er bestaat voor ons slechts een enkele vorm van politiek; wij moeten regeeren of vertrekken. De Ooster ling weet, dat wij rechtvaardig zijn. Hij moet zich er eveneens van bewust worden, dat wij sterk zijn. Een krachtige houding in het Oosten, van Alexandrië tot Singapore, is de eenige methode om den vrede in het rijk te handhaven. De „Daily Telegraph" schrijft: De uit Alexandrië binnenkomende berichten bewij zen, dat de voorzorgsmaatregelen, die men genomen heeft absoluut onvoldoende zijn ge weest. De Engelsche regeering is thans in de eerste plaats gehouden maatregelen te nemen ter bescherming van diegenen, voor wier veiligheid zij op zich genomen heeft zorg te dragen. In de tweede plaats moet uit de ge beurtenissen de conclusie getrokken worden, dat de toezegging van Henderson, gedaan aan Nahas pasja, dat hij de aangeboden con cessies zou handhaven, thans als vervallen moet worden beschouwd. Uitvaart van de slachtoffers. Eenige duizenden Egyptenaren verzamel den zich Woensdag voor het hospitaal. Zij wierpen met steenen toen zij vernamen dat de procureur-generaal had geweigerd ver gunning te geven tot de teraardebestelling van de lijken der slachtoffers van de onge regeldheden van Dinsdag alvorens de autop sie was verricht. De menigte wilde van de be grafenis der slachtoffers een indrukwekkende openbare betooging maken. De politie had groote moeite de orde te herstellen. Een later Reuter-telegram meldt, dat na dat de formaliteiten waren verricht, de lijken der slachtoffers aan de menigte werden over gedragen. De kisten werden op de schouders der vrijwillige dragers getild. Een ontzaglijke stoet van eenige duizenden menschen vormde zich achter hen en schreed door de voornaamste straten van Alexandrië Alles verliep in goede orde, ofschoon er talrijke kreten van „Leve Nahas pasja" wer den gehoord, maar het kwam tot geen enkele betooging tegen de politie of de soldaten, die ordediensten verrichtten. Om acht uur bereikte de stoet het kerkhof. Nieuwe onlusten in de stad. Gisteravond kwam het te Alexandrië we derom tot onlusten. Een groote menschen- menigte heeft in de straten van de stad een betooging voor Ahas Pasha en tegen de re geering gehouden. De troepen maakten van de vuurwapenen gebruik, waardoor eenige personen werden gewond. Ernstige botsingen verwacht. Te Cairo verwacht men Maandag a.s. ern stige onlusten, aangezien de Wafd-afgevaar- digden besloten hebben ondanks de sluiting van het parlement den toegang tot het ge bouw te forceeren. De arrestatie der Wafdleiders. De arrestatie van de leden van het plaat selijk Wafd-comité, onder wie twee parle mentsleden, wordt bevestigd. De buitenlandsche consuls hebben den gouverneur er van in kennis gesteld dat zij elke vermindering der militaire strijdkrachten in Alexandrië met bezorgdheid zouden gade slaan. Nieuwe relletjes. Om zeven uur gisteravond trokken betoo- gers door de straten, verscheidene kreten uit- stootend. Zij werden door de troepen bij den ingang van de Arabische wijk uiteengedre ven. Er werden eenige schoten gèlost, waar bij een betooger licht werd gewond. Treedt Sidky pasja af? Naar een Engelsch blad uit Kaïro ver neemt heeft minister-president Sidky pasja zijn functie neergelegd. Een bevestiging van dit bericht van ande re zijde is nog niet ingekomen. DE BRIEF VAN RIJKSPRESIDENT VON HINDENBURG. Het conflict geheel uit den weg geruimd. Naar gemeld wordt, hebben de rijkskanse lier en de Pruisische minister-president Braun gisteren een bezoek gebracht bij den rijkspresident teneinde de ontstemming, die wederzijdsch is ontstaan door het con flict over het verbod van de Stahlhelm-orga- nisaties uit den weg te ruimen. Na dit be zoek staat niets meer de reis van den rijks- president naar het ontruimde gebied in den weg. De S.D.P. ontevreden. Het districtsbestuur van de S.P.D. in het Bovenrijngebied, omvattende 3 districten Keulen, Aken, Coblenz en Trier, heeft naar aanleiding van den brief van president von Hindenburg en de opheffing van het verbod van de Stahlhelm, een oproep gericht tot de arbeiders in het Rijnland, waarin o.m. ge zegd wordt: De sensationeele stap van den rijkspresi dent stelt ons in het Rijnland voor een ge heel nieuwe situatie. Tot nu toe waren zijn volkomen bereid aan de bevrijdingsfeesten deel te nemen, niet in de laatste plaats, om dat juist de sociaal-democratie en de achter haar staande arbeidersmassa het grootste aandeel heeft gehad in de bevrijding van het Rijnland en de onderdrukking van het sepa ratisme. De brief van Von Hindenburg dwingt ons echter, een andere houding aan te nemen. Wanneer de rijkspresident met zijn eisch de opheffing van het verbod van de Stahlhelm verkrijgt, dan is voor ons vanzelfsprekend, dat elke deelneming aan de bevrijdingsfeesten uitgesloten is. Von Hindenburg stelt de Stahlhelm boven de arbeidersmassa. Wij verzoeken daarom overal onze partij- genooten zich van deelneming te onthouden en de plaatselijke autoriteiten daarvan mede- deeling te willen doen. DE MOEILIJKHEDEN IN DE DUITSCHE REGEERING. Ontbinding van den Ri'ksdag? De Rijksdag besloot gisteravond de stem ming over de Sociaal-democratische motie van wantrouwen en het voorstel tot ophef fing der noodverordening als eerste punt op de agenda van Vrijdag te plaatsen. Allereerst zal over de motie van wantrou wen tegen de regeering, als voorstel van wij der strekking worden gestemd en daarna eventueel over het ontbindingsvoorstel. De Rijksdag zal reeds om 10 uur bijeenkomen. Naar in regeeringskringen verluidt, is het onderhoud tusschen den rijkskanselier Dr. Bruning en de leiders der Duitsch Nationa- len zonder resultaat verloopen. Daarom acht men de ontbinding van den Rijksdag direct na de stemming over de mo tie van wantrouwen voor zeer waarschijn lijk. Mocht de regeering niettemin door voor stemmen van de zijde der Duitsch-Nationalen of door stemmenonthouding van een aantal Sociaal-democraten een afwijzing van de motie van wantrouwen bereiken, dan zal di rect worden overgegaan tot de stemming om trent de ontbinding van den Rijksdag. De beslissende slag begonnen! De rijksdag begint hedenmorgen reeds om tien uur te vergaderen. Op de agenda staan eigenlijk alleen maar stemmingen. Volgens de gisteren gedane mededeelingen wordt meenen aard. Dc basis van dit pact zou ech ter pas na een gcdachtenwiseljng kunnep eerst gestemd over de motie van wantrouwen tegen de regeering en eerst daarna over het voorstel tot opheffing der nood-verordenin gen. Hoewel waarschijnlijk eenige Duitsch-Na tionalen voor de regeering zullen stemmen, acht men het zoo goed als zeker, dat de re geering in de minderheid zal blijven. Men verwacht, dat wanneer zulks het ge val is, zij van den rijkspresident de opdracht zal krijgen, zich met het afhandelen der loo- pende zaken te belasten en dat de president daarna de ontbinding van den rijksdag zal uitspreken. HET MEMORANDUM VAN BRIAND. Ook België antwoordt. Het acht een permanent orgaan overbodig. In het antwoord der Belgische regeering, dat eveneens te Parijs is ontvangen, wordt gezegd: De Belgische regeering legt den nadruk op de noodzakelijkheid van een pact van alge- worden gelegd, welke op grond van het me morandum der Fransche regeering op de a.s. Volkenbondsvergadering zou kunnen plaats hebben, wanneer het grondbeginsel eener unie door de regeeringen definitief is aange nomen. De Belgische regeering acht een conferentie van vertegenwoordigers van alle regeerin gen, die leden van den Volkenbond zijn, doeltreffend, doch gelooft niet dat het ge- wenscht zou zijn een permanent politiek or gaan te scheppen. Met betrekking tot de noodzakelijkheid vooruit de feitelijke voorwaarden vast te stellen, verklaart de Belgische regeering, dat de coördinatie der economische werkzaamhe den bezwaarlijk vorderingen zou kunnen maken indien er geen vertrouwen en veilig heid heerschen. Al zijn de beide drijfveeren van de activiteit der volken politiek en economie ook niet aan elkaar onderge schikt, zoo oefenen zij toch wederzijds in vloed op elkaar uit. Hoe gewichtig ook de politieke problemen zijn, toch kan men niet bestrijden dat een solidaire unie van Euro peesche staten op economisch gebied heden ten dage buitengewoon noodzakelijk is. Zij beantwoordt niet slechts aan een algemeen streven, doch is ook op grond cfer gebeurte nissen noodig. Het antwoord van Noorwegen. In haar antwoord op Briands memoran dum spreekt de Noorsche regeering, naar de Scandinavische correspondent van het Hbld. meldt, haar oprechte vreugdé over Briands initiatief uit. Zij gelooft niet, dat een Euro peesche samenwerking de autoriteit van den Volkenbond zou verzwakken. Integendeel. En de pogingen om de Europeesche verhoudin gen te ordenen door onderling overleg kun nen niet met recht gekarakteriseerd worden als gericht tegen andere werelddeelen of ge ëigend minder goede verhoudingen tot die werelddeelen te scheppen. Wellicht ware het doelmatig den arbeid te beginnen op zuiver economisch gebied, alvorens een organisatie van meer politieken aard te scheppen. De Noorsche publieke opinie is altijd tegen vor ming van groepen of ententes binnen de V.B. geweest, doch een samenwerking tusschen de Europeesche staten is heel wat anders en zal juist die andere groepeering tegenwerken. De overeenkomst tot samenwerking diende zoo geformuleerd te worden, dat alle Europee sche staten, die lid van den V.B. zijn of worden, zich kunnen aansluiten. Voorloopig ware het voldoende als de leiders van de delegaties ter V.B.-vergadering zich tijdens de gewone vergaderingen van den V.B. trof fen. Een vast comité kon gevormd worden, bestaande uit de Europeesché leden van den Volkenbondsraad. Allereerst diende de Euro peesche samenwerking tot taak te hebben de oplossing van de economische kwesties. Een verlaging van de toltarieven is minstens even belangrijk als een beperking van leger en vloot met het oog op de gevaren, welke de tegenstellingen in de handelspolitiek der Europeesche staten meebrengen. De eerste etappe zou dus volgens de Noorsche regee ring moeten blijven op economisch gebied maar ook daarbij dient groote voorzichtig heid betracht en niet al te veel hooi op de vork genomen te worden. Portugals antwoord. Het antwoord der Portugeesche regeering legt er in het bijzonder den nadruk op dat het streven naar eenheid geenszins een scherp karakter tegen een buiten Europa ge legen natie mag dragen, daar b.v. Portugal ten nauwste met Brazilië is verbonden. De Portugeesche regeering staat op het standpunt, dat de gemeenschappelijke bestu deering der economische problemen niet noodzakelijkerwijs aan de oplossing der po litieke problemen moet vooraf gaan. DE CRISIS IN BEIEREN. Een nederlaag der regeering. Een soortgelijke toestand als in het Rijk. Uit het aftreden van den Beierschen minis- ert van landbouw dr. Fehr blijkt, dat het ook in Beieren heftig „kriselt". Het aftreden is he gevolg van meeningsverschil tusschen de regeering en den Beierschen Landbond, waarvan dr. Fehr de vertegenwoordiger is in de regeering-Held, over de wijze waarop het U weet dus dat ZA TERDAG 19 JULI de laatste dag is dat op alle goederen geeft. Koopt dus nog heden. Ziet de étalages met SPOTKOOPJES. tekort op de begrooting moet wotden gedek* rrageeiïff o a" de Casting op 6dif<f thfns.door een noodverordening evenals de rijksregeerin! tw ,°P £rond van par. 64 van de Beiersche grondwet zal trachten in te voeren ^aa™^de waarschijnlijk de Landdag niet akkoord zal gaan. De Landdag heeft intus Sen If' eve,nals de Rijksdag Wj art het recht, noodmaatregelen op grond daar van getroffen, onmiddellijk buiten werkina te stellen; wel kan het college een moTfeS wantrouwen tegen de regeering aannemen die dan moet aftreden K aannemen, Men wacht thans af wat de rompreee^ ring, bestaande uit leden van de B. en& D Volkspartij, na het uit de coalitie treden van den Landbond, verder zal doen. In het lagerhuis kwam het gisteren fot Hs°tisrh f'ge t00"ee'en' toen een ünks-socia- listisch afgevaardigde debatten over den toe stand in Indië verlangde, welke de premier HiaL u L0estaan: Aa"gezien de afgevaar- ïgde zich hierin niet kon schikken werd hii na een stormachtig tooneel verwijderd. Een tweede afgevaardigde greep daarop den ha- M sPrcker en uitte zich in heftige bewoordingen over deze maatregel. Hierop werd ook deze afgevaardigde verwijderd Dit was de eerste maal gedurende dit parlements- jaar, dat er afgevaardigden uti het huis ge zet zijn. Beiden afgevaardigden werd de toe» gang gedurende 5 dagen ontzegd. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, heerscht op het oogenblik in Brazilië een koudegolf, en wel voornamelijk in de staten Sao Paolo Panama, Santa Catharina, Rio Sf - d° s"'> waar het zelfs gevroren iu' -j Al legere is een groote hoe veelheid sneeuw gevallen. De temperatuur is daar gedaald tot 9 graden. Te Rio de Janeiro is de gemiddelde temperatuur 15 graden. Uit Leipzig meldt men ons: In BoetitzEhrenberg zijn Woensdag twee bioers gearresteerd onder verdenking vuur wapenen in hun bezit te hebben. Bij een nader onderzoek in de omgeving van hun woning werd een kist met machine geweren gevonden, welke later bleken de nog niet terechtgekomen in de maand Februari j.1. uit een infanteriekazerne te Leipzig ge stolen wapenen. DE MIJNRAMP IN SILEZIË. Wederom 6 dooden gebor gen in Hausdorf. Gisteravond Iaat is men er nog in geslaagd 6 dooden uit de Kurtschacht te bergen. Het aantal der vermisten is thans nog 33. 10 MILLIOEN FRANCS VERDUISTERD. Ten nadeele van een Ame- rikaansche Bank. Veertien dagen geleden werd gecon stateerd dat de boekhouding van het Parijsche filiaal van een groote te New- York gevestigde Bank niet in orde was. Uit een nader onderzoek bleek, dat een der procuratiehouders, een Venezue- laan, zekere dc Villanueva, door valsch- heid in geschrifte een bedrag van onge veer 10 millioen heeft verduisterd. Toen men zich ten huize van den ver dachte vervo?gde, deelde diens huis knecht, mede, dat „mijnheer op reis is". De Villanueva was als handelsattaché aan de legatie van Venezuela verbonden BOTSING TUSSCHEN ITALIAANSCHE GOEDERENTREIN EN PERSONEN- TREIN. -C personen gewond Nabij Medegno is een goederentrein in botsing gekomen met een voor een over weg wachtenden sneltrein; 30 personeD werden gewond. FRANSCHE KANNONNEERBOOT VASTGELOOPEN. Bij het binnenvaren van een der lagunes aan de Rhode-monding is de Fransche kan- nonneerboot Albert Courany op een zand bank geloopen. Het is tot nog toe niet geluki hst schip weer vlot te krijgen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1