JllHJistlt Cmriii. FEUILLETON. Honderd twee en dertigste Jaargang. Vrjjdas Mts» Juli Radio-hoekje Hun beiden weg. Provinciaal nieuws 1930. Ko. 167 Zaterdag 19 Juli. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V. A. R. A-uitzending10.— Morgenwijding (V. P. R. O.) 12.Politieberichten. 12.15 Gratno- foonplaten. 2.— V. A. R. A. liedjes voor V. A. R. A.-kinderen. 2.40 Paedagogisch concert door het V. A. R. A.-orkest. 4.10 D. v. Kre- veld: Welk fotografietoestel? 4.40 V. A. R. A.-Varia. 5.Gramofoonpl. 5.20 Bij de pomp. 5.40 G. J. Zwertbroek: De geschiede nis van den Radio-Omroep in Nederland. 6.10 Kinderuurtje. 7.10 Politiek-econ. week overzicht van de S. D. A. P. 7.45 Politieber. 8.15 Concert. Het V. A. R- A.-Orkest. 9. Voordracht door Willem van Capellen. 9.30 Vervolg concert. 10.Persberichten. 10.10 Guitaarspel door P. van Es. 10.25 Concert. V. A. R. A.-Orkest. 11.— Guitaarspel. 11.15 Gramofoonplaten. 12.Sluiting. Huizen, 298 M. (Na 1 uur 1071 M.) (Uitsluitend K- R. 0-) 8.159.30 Gramo foonplaten. 11.30—12.— Godsdienstig half uurtje. 12.—12.15 Gramofoonplaten. 12.15 I.15 Concert. Het K. R. O.-Kwintet. 1.15 2.Gramofoonpl. 2.3.15 Kinderuurtje 5.6.Gramofoonplaten. 6.016.10 Jaap Valk: „Feest in het land van Pallieter". 6.10 6.55 Gramofoonplaten. 6.557.15 Jour nal. weekoverzicht door Paul de Waart. 7.15 —7.30 Gramofoonplaten. 7,30—8.Mevr. M. v. d. Schrieck: „Schoonheidszorg in Ne derland". 8.01—11.— Concert. Het K. R. O.- Salon Orkest. Jan Verheijen, declamator. 9.30 Nieuwsberichten. 11.—12.— Gramofoonpla ten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05—11.20 Lezing. 1.20—2.20 Orkestcon cert. 3.50 Sportverslag. 4.50 Gramofoonpla ten. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kin deruurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Sport berichten. 7.05 Concert. Strijkkwartet. 7.20 Literaire wedstrijd. 7.40 Lezing. 7.50 Vaude ville. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 „Behind the Screen". Detective-verhaal. 10.Concert. Instrum. Kwintet J. S. Mackinlay. 11.—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dansmuziek. 9.05 Concert. Langenberg, 473 M. 7.25—7.50 Gramo foonpl. 7.50-—8.50 Orkestconcert. 1035 11.35 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoon platen. 1.252.50 Orkestconcert. 5.255.45 Voorbereiding tot de Deutsche Bundesshies- sen te Keulen. 5.50—6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Vroolijke avond. 12.201.20 Gramo foonplaten. Kalundborg, 1153 M. 11.35—12.05 Gra mofoonplaten. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Concert. Orkest en zangeres. 8.20 —9.20 Ouderwetsche dansmuziek. 10.—11.10 Orkestconcert en zang. 11.1012.35 Dans muziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Concert vanuit de Kurzaal te Oostende. Zeesen, 1635 M. 6.107.20 Lezingen 7.20 —7.50 Gramofoonpl. 10.50 Berichten. 12.20 1.15 Gramofoonpl. 1.15—2.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.204.20 Le zingen. 4.20—5.50 Concert. 5.50—8.20 Le zingen 8.20 Concert. 9.20 Cabaret-uitzending. Daarna tot 12.50' Dansmuziek. HET ONTWAKEN VAN EEN HOLLANDSCHEN OCHTEND. De P.C.J.-Microfoon bij het kippen hok. Wanneer de Oostelijke hemel zich eenigs- Zins lichter begint te kleuren is voor de „be manning" van den Philips kortegolfzender P. C. J. reeds een groot gedeelte van de nachttaak voorbij. Reeds een viertal uren heeft deze zender dan programma's uitge zonden, bestemd voor de kortegolfluisteraars over de geheele wereld. De omroeper, als een „lonely troubadour", geeft echter niet het minste blijk van ver moeidheid. Hij voelt zich thuis bij zijn vrien den in Noord- en Zuid-Amerika, Australië, Afrika en Azië In de controle-kamer hoort men met tus- schenpoozen het kraaien van een haan, het kakelen van enkele kippen, het zingen van vogels, het fluiten van de eerste aan het stu dio-gebouw voorbij rijdende motortrams. Op een gegeven dag is men op het idee gekomen om de luisteraars te laten meeluisteren naar dit Nederlandsche ochtendconcert. De ramen van de studio werden geopend en de micro foon er voor geplaatst. Het bleek, dat de ver schillende geluiden op deze wijze uitmuntend werden opgevangen. Sindsdien wordt de uit zending eiken Vrijdag- en Zaterdagmorgen gedurende eenige minuten onderbroken voor het uitzenden van de „kippenhok-symphonie". Uit tientallen brieven blijkt, hoe deze ac- tueele uitzending wordt gewaardeerd. Som mige luis.teraars geven zelfs een uitvoerige poëtische beschrijving van de ontvangst der uitzending. Het moet dan ook wel een eigen aardige ervaring zijn, wanneer men in de binnenlanden van Australië des namiddags het kraaien van een pas ontwaakten Hol landschen haan hoort! Een van de luister aars schreef, dat hij eerst in de meening was, dat zijn eigen kippen werden gestolen en daarom zoo luid kakelden en pas later be merkte, dat het geluid uit den luidspreker kwam. Een luisteraar op de Bahama-eilanden schreef, dat zijn eigen haan wakker werd door het kraaien van den Hollandschen haan en hierop antwoord gaf, vol verwondering, welke naburige haan op het denkbeeld was gekomen om midden in den nacht te gaan kraaien. „Wij denken er sterk over", schrijft de luisteraar, „dezen haan niet te slachten, maar hem een goed leventje te geven, tot hij een natuurlijken dood sterft, om hem daarna vol statie te begraven, omdat hij de eerste haan is geweest, die getracht heeft een inter nationaal kruisgesprek tot stand te bren- gen". EEN ONDERHOUD OVER DEN ZENDTIJD GEWEIGERD. Door den directeur-generaal der P. T. T. De voorzitter van de A.V.R.O., dr. Mol- huijsen te Den Haag, heeft op een telefonisch verzoek aan den dir.-generaal der P. T. T. om een onderhoud te mogen hebben over de mogelijkheid om de 298 M.-golf te gebruiken als derde omroepgolf op eigen zender des avonds na 6 uur, een weigerend antwoord ontvangen. Denkend, dat misschien een persoonlijke kwestie hiervan oorzaak was, werd eenzelfde verzoek gedaan voor de delegatie der A. V. R. O. Hierop kwam van den chef van het kabi net het volgende antwoord: „P. T. T. draagt mij op U te melden niet bereid te zijn delegatie A.V.R.O. te ontvan gen. U kunt desgewenscht uwe inzichten schriftelijk kenbaar maken. Schriftelijke beves tiging hiervan volgt Maandag". Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN 201 Dick knikte, worstelde zich los uit zijn overhemd en goaide het op zijn bed. Jongmensch, zei hij op doodernsti- gen toon. Ik benijd je zoo'n moeder! Winkles glimlachte. Hij rekende zich zelf al haar verdiensten toe. Het lag niet zoozeer aan het feit, dat hij haar zoon, als wel dat zij zijn moeder was! Hij maakte een wuivende handbeweging en blies den rook door zijn neus uit. Och ja, zei hij, we kunnen nog al goed met elkaar ovenveg. Winkles! Winkles! Het geluid kwam van de waranda. Het was een helle vrouwensten. Winkles ging het balcon op en keek naar beneden. En, vroeg hij, wat is er? Marv keek omhoog. Moet je nu noodzakelijk den heelen dag daar zitten vermuffen? We gaan nog een eindje het strand op. Kom je mee? Daarop klonk het piepende stemmetje van Midge: En breng dat jog mee, dien Dick! Stop hem maar niet weg! 't Schijnt me een aardige jongen te zijn... Winkles grinnikte. Lief kind, antwoordde hij. Je bent too op den man af, dat ik er een kleur van zou krijgen! Dat jong!! Foeil BERGEN. Gemeenteraad. De raad vergaderde Donderdagmiddag ten 2 ure voltallig. Naar aanleiding van de notulen merk te Dr. Hemelrijk op, dat een bewering van hem redactioneele wijziging be hoefde. Ook de heer Zeiler wenschte een redactioneele wijziging. Spr. noodigde B. en W. uit diligent te blijven inza ke het aankoopen van een stukje grond. Dr. Hemelrijk constateerde met vol doening, dat het pessimisme van weth. Bogtman over de nieuwe financieele re geling niet bewaarheid zijn geworden. Ingekomen waren de volgende stuk ken: a. Het door Ged. Staten goedgekeurd Raadsbesluit strekkende tot aankoop van den heer Jb. van Reenen van het n atuurr es ervaat. Voor kennisgeving aangenomen. b. Het door Ged. Staten goedgekeurd Raadsbesluit tot aanvaarding van het Rijk van een jaarlijksche bijdrage ad 1600.-— ingevolge art. 12 der Bosch- wet 1922. Als voren. c. Het door Ged. Staten goedgekeurd Raadsbesluit tot wijziging der Gemeente- begrooting dienst 1929. Als voren. d. Het door Ged. Staten goedgekeurd raadsbesluit tot af- en overschrijving van en op daarin genoemde uitgaaf posten der Gemeentebegrooting dienst 1929. Al voren. e. Het door Ged. Staten goedgekeur de Raadsbesluit strekkende tot het aan gaan van een tijdelijke kasgeldleening groot 300.000. Als voren. f. Een beschikking van Ged. Staten houdende goedkeuring der beslissing omtrent het Raadsbesluit tot het aan koopen van grond van den polder „de Bergermeer". Als voren. g. Een beschikking van Ged. Staten houdende verdaging der beslissing om trent het Raadsbeslur tot het in eigen dom overnemen van grond van den heer Hij holde de kamer binnen, hield de spons van Dick onder de kraan en boog zich over de balconleuning. Er kwam een gil van Midge, een luid gelach van de jongelui en hij bukte zich vlug toen de spons weer naar binnen kwam gevlo gen en tegen den wand met een plons te recht kwam. Dick glimlachte. Winkles had niet slechts een heel bijzondere moeder, maar die zuster van hem was ook geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Kom Winkles, zei hij, zullen we maar gaan? Samen holden ze de trappen af. bij vier treden tegilijk, sprongen over de theetafeltjes en holden naar zee. Dick gaf een schreeuw van vreugde. Audrey was er ook! XIV. Met de eene hand op het knopje van het electrische licht haalde Dick met de andere zijn horloge oijder zijn kussen te voorschijn. Het was bij tweeën. Hij geeuwde geweldig en knipte 't licht weer uit. Hij had de dekens van zich afge gooid en was op het punt ze weer over zich heen te trekken, toen hij plotseling den adem inhield en luisterde. Er liep iemand zachtjes over het balcon. Hij sprong uit bed en liep naar het raam. Heel voorzichtig keek hij naar buiten. Hij zag Audrey tegen de leuning van het balcon staan in een lichtblauwe, ge bloemde kimono. Hij trok haastig zijn Jfc Jan«eenTen (we* la"8s in aanbouw zijnde R. K. Jongensschool). Als voren. h. Een beschikking van Ged. Staten houaende vaststelling van het bedrag hetwelk naar aanleiding van arf 1 Ho? wet van 24 Mei 1897 (Stbl. No 156) aan de gemeente over 1930 behoort te worden uitgekeerd. ^angezien het vastgestelde bedrag ad. 6764.09% is berekend naar het aantal inwoners op 1 Januari 1930 5477 x 1.23% en juist is, adviseeren Buree- meester en Wethouders de beschikking voor kennisgeving aan te nemen) Conform besloten. i. Een bericht van ontvangst van Ged. Staten van de Verordening tot aanvul ling van de Algemeene Politieverorde ning, vastgesteld bij Raadsbesluit d d '8 Mei j.1. Voor kennisgeving aangenomen j. Een schrijven van de Ministers van Financiën en van Binnenl. Zaken en Landbouw houdende bericht, dat aan de hand eener voorloopige berekening de uitkcering per inwoner, bedoeld in art. b' derx»Wet Van 15 Juli (Stbl. 62 577 - °r gCn W°rdt geraamd °P Als voren. De voorz. constateerde, dat de ge meente er gelijk mee blijft. Wij worden er niet beter en slechter van. VoorlooDi- ge cijfers agen er wel beter uit De heer Den Da s had schriftelijk gevraagd, of het nog in de bedoeling van B. en W. lag vóór Aug. nog een raads vergadering te beleggen in verband met de nieuwe regeling van de Personeele belasting. Ook had hij de vraag gesteld of het in de bedoeling ligt, de gemeente m de tweede klasse te plaatsen en zoo neen, of dan kan worden medegedeeld welke plannen B. en W. hebben fen aan-' zien van de Personeele belasting voor het volgend jaar. V,° o r z i 11 er antwoordde, dat B. en W. de bedoeling hebben met voorstel len te komen. Ze willen Bergen niet in de klasse laten, waarin het staat. Wel lukt het spr niet waarschijnlijk, dat ze zullen voorstellen, Bergen in de 2de klasse te brengen. Dit hangt af van de cjjiers. De heer Den Das was tevreden met de toezegging en zou er ter zijner tijd op terug komen. J F k. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente ontvanger d.d. 26 Juni j.1. «euieeme Als voren. 1. Verslag van den schoolarts over het schooljaar 1929/1930. (B. en W stel ren) V°°r het rapport te laten circulee- Conform besloten. ™m* Y^sla& Yaa de Commissie van wA lfiZ,Cht °P La8er O-I»1" Voor kennisgeving aangenomen. j"apP01t van den accountant in zake de balans per 31 December 1929 van het Gemeentelijk Electr. Bedrijf. adviseerden dit rapport aan te houden totdat de gemeente-rekening over id^.9 en bedrijfsrekeningen aan de orde worden gesteld). Als voren. o Een schrijven van J. B. Sliggers en echtgenoote houdende verzoek om dolste*66160 S^eun ^en behoeve hunner (In verband met dit verzoek om finan- cieelen steun ten behoeve van verzoe kers dochter, die naar het oordeel van en w; aI* zwak- of krankzinnig uit de gemeente Koedijk alhier is ingekomen en aangezien deze zaak volgens art. 30 der Armenwet niet tot de competentie van den Raad behoort, stelden B en VV voor het verzoekschrift voor kennis geving aan te nemen). De heer De Das had den indruk, dat het hier een noodkreet betrof, omdat het B A. steun had geweigerd. Het leek hem onlo gisch, wanneer het B. A. weigert dat men niet bij den Raad die de gelden^ofeert? in be roep kan komen. Het motief van de weige ring is, dat ze niet lang genoeg in de ge meente zijn, maar, wanneer de gemeente, die verlaten, hen ook niet helpt, dan lijkt het spr. goed, dat het B. A. verneemt, dat de Raad niet wenscht, dat er angstvallig op gekeken wordt, of de men- schen al of niet een jaar in de gemeente wo nen, als er hulp noodig is. Als er geen ande re argumenten zijn, dan mag men z.i. de menschen den steun niet onthouden. De Voorzitter zeide, dat deze zaak hoofd terug en deed vlug een wijden ka merjapon aan en een paar sokken en pantoffels. Daarna ging hij naar het raam terug en maakte een beetje leven met het gordijnkoord. Audrey keek om. Hé, Dick! zei ze. Ik had er geen idee op, dat jouw kamer zoo vlak naast de mijne uitkwam op dit balcon. Kom buiten, de maan staat zoo prachtig! Dick kwam naast haar staan bij de leuning en keek naar het schitterende effect van de volle maan op de rustig golvende zee. Heb je geen slaap? vroeg ze. Geen steek! Ik was zoo slaperig in de auto, zei ze. Ja dat weet ik, zei Dick glim lachend. Je zat naast, of beter gezegd tegen met aan te knikkebollen. Audrey lachte. Ik wist niet meer tegen wien ik aanleunde. Maar je was in ieder geval een goea kussentje. Ze spraken fluisterend, omdat de ra men van al de andere slaapkamers wijd open stonden. Het was nergens goed voor de anderen wakker te maken. Ze mochten eens met natte sponzen gooien. Luister eens, zei Dick, op mijn ka mer staan twee vouwstoelen. Als ik die eens hier haalde. Dat is veel gemakke lijker dan staan. En het nraat zooveel gemakkelijker en ik heb je zoo'n massa te vertellen.en we kunnen de zon hier zoo mooi zien opkomen. Voordat ze antwoord kop geven was in de Armenwet is geregeld, omdat zulke aangelegenheden niet in finesses in den Raad kunnen worden behandeld. Het Colle ge werkt nauw samen met het B. A. en er zijn andere argumenten. De patiënt is al verpleegd in een inrichting, vóór zij in deze gemeente kwam, en zal dus tot de oorspron kelijke gemeente moeten worden terugge bracht. Gezien de financieele verhouding, is het ook niet noodig, dat de steun gevraagd wordt. De heer Den Das kan gerust zijn; de gemeente keert ruim uit, doch voorkomen moet worden, dat men daarom op Bergen af komt. De heer B a 11 u s oordeelde ook in derge lijke gevallen voorzichtigheid geboden. Als voren. p. Een schrijven van het Bestuur der Berger Schoolvereeniging houdende be richt, dat met het oog op de zeer be langrijke financieele offers, welke de ge meente zich moet getroosten voor den aankoop van het bosch, het Bestuur be sloten heeft geen beroep in te stellen tegen 's Raads afwijzende beschikking op het verzoek een bedrag van 688. beschikbaar te stellen voor de inrichting van een gelegenheid tot het geven van onderwijs in de open lucht. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den heer M. J. Krans en den heer P. Hopman houdende ver zoek om eervol ontslag als lid der com missie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs. (B. en W. stelden voor 't ontslag over eenkomstig de verzoeken eervol te ver- leenen). Zij zullen spoedig met een voordracht komen. Nog was ingekomen een verzoek van den beer de Wilt, Kanaaldijk, houdende verzoek om 2 per 3 maanden vergoe ding voor het bezoeken van zijn doch tertje der St. Ursulaschool. Werd goedgevonden. Van het bestuur voor Volksspelen was verzocht om de subsidie van 25 tot 100 te verhoogen. De heer Dirkson verdedigde het verzoek omdat er prijzen gekocht moe ten worden en B. en W. collecteeren ver boden. De heer Martin vond 25 ook te weinig. Het betreft dan menschen die in hun eigen buurtje zitten. Spr. stelt voor om van de 25 50 te maken. De heer Dirkson betoogde, dat de menschen daar niets hebben aan het Bloemencorso. De heer Zeiler vond dit absoluut geen vergelijking. De raad was het hier mede eens. Besloten werd de subsidie met 25 te verhoogen. Het behoud van het Bergerbosch. Aan de orde kwam hierop het voorstel van B. en W. tot onderhandsche aankoop van de N. V. Bouw- en Bouwgrond Maat schappij Bergen-Binnen gevestigd te 's Gravenhage, ler bestemming als na tuurreservaat een complex boschterrein met toegangswegen en verbreedingen, groot resp. 9.64.90 H.A. en 00.25.40 H.A. tegen den prijs voor het bosch van 0.80 per M2. en voor de toegangswegen (Jan Willemlaan en Jachtpad vanaf Eeuwigelaan tot de spoorbaan) van 0.40 per M2. op de voorwaarden als in concept-koopakte omschreven. b. Voorstel tot aanvaarding van de Pro vincie Noordholland onder dankzegging voor den gewaardeerden steun, als bijdrage au fond perdu in den aankoopsom van de sub. a. genoemde terreinen en onder nader over een te komen voorwaarden een bedrag van ten hoogste 40.000. c. Voorstel tot aanvaarding van het Plaatselijk Comité van Actie tot het onge schonden behoud van het Bergerbosch, onder dankzegging voor den gewaardeerden steun, als bijdrage au fond perdu in den aankoop som van de sub. a. genoemde terreinen en Gnder nader overeen te komen voorwaarden een bedrag van 10.000. Voorts te besluiten de kosten van notarieele overdracht en verdere op den aankoop val lende kosten te nemen voor rekening der ge meente. De Voorzitter zeide, dat het offici- eele besluit van Prov. St. het Gemeentebe stuur nog niet had bereikt. Spr. kon deson danks niet nalaten, een bizonder woord van erkentelijkheid van het Gemeentebestuur uit te spreken over de medewerking door het Prov. bestuur van N.-Holland in dezen ver leend. Spr. oordeelde ook een woord van hul de op zijn plaats aan het plaatselijk comité voor de activiteit, in dezen betoond en de wijze waarop de 10.000 steun werd toege zegd. Ook te dien aanzien had het officieele bericht B. en W. nog niet bereikt, doch spr. twijfelde er niet aan, of dit zal in orde ko men. In het concept-koopcontract hadden een paar punten spr. aandacht getrokken, n.1. ten aanzen van het kappen der boomen en het maken van een afscheiding. Deze punten staan in verband met 'n certivituut, door den vorigen verkooper op den grond gelegd. Her ziening is wel mogelijk en spr. vroeg mach tiging om dit in overleg met de Commissie af te handelen. De voorstellen van B. en W. werden hier op conform aangenomen. DeVoorzitter constateerde, dat- de gemeente door dit besluit vrij was van rente betaling van het gekochte tot ultimo Augus tus. Conlinuëering geldleening. Het volgende punt was een voorstel te be sluiten om met de Levensverzekering Maat schappij van „de Nederlanden" van 1845 te 's-Gravenhage op 1 Januari 1931 te conti- nueeren de geldleening, groot oorspronkelijk 100.000 en op 1 Januari 1931 pro-resto 70.000 onder voorwaarde dat door de ge meente van 1 Januari 1931 af een rente zal worden betaald van 4'A pCt., dat aan ge noemde Maatschappij wordt vergoed een be drag van 1 'A pCt. van het restant ad. 70.000 der leening en dat gedurende den verderen looptijd der leening vervroegde ge heele of versterkte gedeeltelijke aflossing slechts zal kunnen plaats vinden na drie maanden te voren gedane waarschuwing, tot parikoers en overigens op de thans geldende voorwaarden en bepalingen, terwijl de kosten der op te maken onderhandsche overeenkomst worden genomen voor rekening der gemeente. De heer Zeiler vroeg of de Mij. niet ge negen was zonder men de rente te veriagen. Spr. kwam de 1 pCt. vergoeding waf hoog voor. De voorzitter betoogde, dat men door de verlaging van den rentestand met 8 jaar weer quitte is. Conform besloten. Aangaan geldleening groot 345.006 Voorstel om te besluiten om met het Alge- meen Burgerlijk Pensioenfonds aan te gaan een vaste geldleening groot 345.000 a pari rentende 4 3/4 (vier drie kwart) pCt. 's jaars, ingaande 1 Augustus a.s. met jaarlijksche aflossingen telkens vóór of op 31 December, voor 't eerst op 31 December 1931 van 10.343, vervolgens af te lossen op 31 Dec. 1932 tot en met 1942 per jaar 10.183; op 31 December 1943 10.003, op 31 Decem ber 1944 tot en met 1950 per jaar 9.823; op 3e December 1951 toten met 1960 per jaar 5.152; op 31 December 1961 tot en met 1970 per jaar 2.901 en op 31 December 1971 tot en met 2005 per jaar 1.810; de rente te voldoen halfjaarlijks vóór of op 30 Juni en 31 December. Voorts onder voorwaarde dat de gemeente bevoegd is telkenjare op den verschijndag der aflossing een grooter bedrag dan te voren is bepaald af te lossen mits van het voornemen daartoe minstens een maand te voren aan schuldeischer wordt kennisgegeven, terwijl bij het doen van deze buitengewone aflossin gen van het bedrag daarvan 1 pCt. vergoe ding door de gemeente verschuldigd zal zijn en overigens de voorwaarden als in concept overeenkomst beschreven. (Burgemeester en Wethouders verwijzen ten deze naar de memorie van toelichting waarvan bij het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening d.d. 28 Mei j.1. een exem plaar den Raadsleden werd toegezonden. Aangezien de plannen tot schoolbouw nog niet vaststaan, is het bedrag der leening oorspronkelijk groot 389000 verminderd met 32000 wegens nog benoodigde gelden voor den aankoop van het boschterrein der Bouwmaatschappijen. Voorts staat te voor zien dat voor het slachthuis meer benoodigd is, hetgeen wordt geraamd op 3000). ^>e voorzitter gaf een toelichting op de verhoogde kosten van het slachthuis en deelde mede, dat in overleg met den direc teur voorgesteld wordt om geen nortonpomp te maken. Mocht daartoe na een raar worden V&iAad&s ToMez 1 hij weg en kwam dadelijk terug met de stoelen en een kussen. Hij zette ze met de uiterste voorzichtigheid uit, bang, dat ze zouden kraken. Audrey ging voorzichtig zitten. De stoel piepte heel even. Doek schoof het kussen achter haar hoofd. Fijn zoo! zei ze. Daarna z-tte hij den anderen stoel voor zichzelf klaar, legde een deken over haar heen en ging zelf zitten met een plaid over zijn voeten. Nu kunnen we rustig praten. Heb je er op tegen, dat ik een pijp opsteek? Heelemaal niet! Hoe lang blijf je hier nog? vroeg Dick zonder eenige inleiding. Wat een malle vraag! antwoordde ze. Dat weet ik niet. Ik heb er nog heel niet over gedacht. Ik denk totdat me vrouw Winkles me buiten de deur zet. Gelukkig! zei Dick. Ze is een vree- selijk. aardig mensch, vindt je niet? Jadolaardig! zei Audrey, ze is doodgewoon eenig! Ken je haar al lang? Ja, sedert ik haar aan het station ontmoet heb. Zoonu ja, het is heusch won derlijk, hoe goed je iemand soms in een enkelen dag kunt leeren kennen. Vindt je ook niet? Dick gaf niet dadelijk antwoord. Hij was verbluft. Ja.... sedert vanmiddag! Ben ik housch pas zoo kort hier? Er was dan ook zooveel gebeurd, sedert hij dien middag het station was binnen gestoomd. Hij was uitgestapt met een gevoel van totale verslagenheid, als een drenkeling, die zich vastklemde aan den stroohalm van Seabridge, al vorens in den oceaan van Bechuanaland reddeloos te verdrinken. Hij had zich geestelijk verslonst en verfomfaaid ge voeld, totdat de eigenaardige persoon lijkheid van mevrouw Winkles hem weer teruggebracht had in de maat schappij. En toen hij Audrey ontmoet had en al zijn levenslust en energie was terugge keerd, nu had hij weer vertrouwen ge kregen in de mogelijkheid van succes. Alle tegenslagen schenen vergeten. Gis teren was totaal voorbij voor hem. Ja, zei hij langzaam, één uur, één minuut zelfs kan genoeg zijn om een man zijn leven totaal te veranderen. Dat zeg je zoo heel ernstig! zei Au drey, hem aankijkend. Maar ik meen het ook. Ik ben niet meer dezelfde man, die uit den trein stapte. Ik voel me heel anders. Hij blies een grooten rookwolk uit. Zit je goed? Audrey knikte van ja. Is het eigen lijk niet gek? vroeg ze. 2 Wat? Wel, dat we hier zittenjij en iken zitten praten, alsof we elkaai al jarenlang kenden. Dick vloog overeind. Groote hemel! Daar ben ik blij om' Audrey keek hem vragend aan. (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5