Binnenland DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENT JE. J sagu3£js8_jaig BEWAAR OMIE SlUiTZCOSU, MZt MIMIN MEARK: SMILDC'S RUNDVET ..NATURE" !N ELK HUISGEZIN besloten, dan is het geld er. Een nieuwe ketel met een mengbassin voor de darmwassche- rij, kosten 17000, is wel noodig. Ook voelt de directeur voor gemeentewassching van de darmwasscherij,, doch de kosten daarvan zullen nader worden overwogen. Het gas mag niet hooger zijn dan 7 cent. Het is 9 ct., doch Alkmaar is genegen, omdat het hier pu- blieken dienst betreft voor 7 cent te leveren. B. en W. vragen nu om in overleg met de commissie de zaak af te doen. De heer Swaag vroeg nadere inlichtin gen en geraakte met den neer Martin in een persoonlijk praatje. De voorzitter las het schrijven waar in de directeur advies uitbrengt, voor. Spr. was tot de overtuiging gekomen, dat het ad vies van den directeur gevolgd moest wor den. In Beverwijk had hij gezien hoe het wordt. De heer Martin bleef het gebruik van een Nortonpomp voor spoelwater bepleiten. Men kan dan het groote leidingwatergebruik voorkomen. De voorzitter wees er op, dat men tusschen de bedrijven zooveel water noodig heeft. De heer Martin gaf aan hoe dit even goed mogelijk was. De heer Swaag had tegen een jaar proef geen bezwaar. Voor de stookvoorziening wil spr. nog overleg met de commissie. De voorzitter had daartegen geen be zwaar. Goedgevonden werd, dat B. en W. in over leg met de commissie een beslissing te ne men. De voorzitter zeide nog, dat het slachthuis nagenoeg gereed is. De directeur verzocht de opening in Sept. te houden, om dat hij, de eerste weken, het bedrijf wil lei den. De heer Zeiler was principieel tegen leeningen op zulk een langen termijn. De heer Den Das meende waar het een natuurreservaat betrof, dat er geen bezwaar gemaakt kon worden ook het nageslacht te belasten. Spr. vereenigde zich met de voor stellen, omdat van de wegen voor 15 jaar en voor het slachthuis voor 40 jaar geleend wordt. De heer Zeiler meende, dat men moet voorkomen, dat het nageslacht bezwijkt on der de schulden van de voorvaderen. De voorzitter merkte op, dat het na geslacht van het natuurreservaat meer pro fijt zal trekken dan het tegenwoordige. De heer B a 11 u s vroeg of er van den schoolbouw niets kwam. De voorzitter: Zeer zeker wel. De heer Roggeveen heeft opdracht het plan te maken. De heer B a 11 u sHij is overladen met werk, waarom geen architect uit de gemeente genomen. De voorzitter: Hij heeft thans twee man als hulp. De heer B a 11 u s: Vooruit dan maar. De voorstellen werden hierop aangeno men; met aanteekening dat de heer Zeiler te gen den langen duur van de aflossing was. Voorstel tot vaststelling der le Suppletoire Begrooting van het Ge meentel. Electr. bedrijf dienst 1029. Burgemeester en wethouders, gehoord de Commissie van Bijstand voor het G.E.B., stellen voor deze begrooting vast te stellen in ontvang en in uitgaaf gewone dienst op 948.50, kapitaaldienst op 4641.9814. De bedrijfswinst was begroot op 14013.95la en heeft bedragen 18655.94 of 4641.9814 meer, waaruit de meerdere ka pitaalsuitgaven voor uitbreidingen van het ondergrondsche net, bouw van een berg plaats enz. kunnen worden bestreden. Conform besloten. Vaststelling van het Primitief kohter der Ricolbelasting dienst 1930 tot een invorderbaar bedrag van 8240.13, .net bepalipg dat de belasting moet worden voldaan in hoogstens twee gelijke termijnen, vervallende voor of op 15 Augustus en 1 Oc- tober 1930. De heer Zeiler wenschte in de toekomst een andere grondslag voor de rioolbelasting. De tegenwoordige geeft aanleiding tot wan verhoudingen. Conform het voorstel werd besloten. Voorstel om aan den eervol ontsla gen werkman van den Gemeente Reinigingsdienst A. de Moei een jaarlijksche gratificatie toe te ken nen gelijk aan het verschil tusschen het hem in gevolge de Pensioenwet toe te kennen pen sioen en een jaarbedrag berekend naar 15 per week, en wel vanaf den dag van zijn ont slag uit gemeentedienst, tot den dag van overlijden. Het pensioen zal vermoedelijk bedragen 1716 (het aantal dienstjaren) x 1 3/4 pCt. van f—"1505 (pensioengrondslag) f 460 of plm. 8.80 per week. Het ontslag werd eer vol verleend met ingang van 9 Juni 1930. Het voorstel werd aangenomen. De heer Den Das hoopte, dat het ge beurde een les was om geen oude menschen meer in vasten gemeentedienst te nemen. Voorstel den weg vanaf de Jan Olden- burglaan langs de garage van den heer Schalkwijk te noemen „Prins Hendrikstraat en den dwarsweg vanaf de Dokter van Pelt- laan langs de ger. kerk „Emmastraat Voorts om den nieuwen weg tusschen Kruis weg en Stroomerlaan te noemen „St. Adel- bertuslaan" naar den naam van de aan be doelden weg in aanbouw zijnde r.k. jongens school. Conform besloten. Het woord was hierop aan dr. Hemelrijk over het weigeren van een vergunning aan den bewaker van „De Stille Strandveieern- jrjng" om in een loodsje als bewaker des nachts op het strand te kunnen slapen. Voor de gemeente oordeelde spr. het voor wetni? gewicht, doch voor den betrokkene was dit wel het geval. De vereeniging beoogt geen winstexploi- tatie, werkt voor de leden met een smalle beurs en het bestuur verricht belanglooze arbeid, stelt regels van orde en zorgt voor toezicht. Het resultaat van het werk aer ver- eeniging acht spr. gunstig en nuttig. Het baden onder toezicht is nu voor velen moge lijk, die er anders verstoken van blijven. Ook acht spr. het als verdeeling van den arbeid der exploitatiemaatschappij gunstig. Spr. meende, dat vastgesteld kon worden, dat het werk der vereeniging geen enkel be lang van de Bergenaren schaadt en ten be hoeve van velen gunstig werkt en ook in ver houding tot de bad-exploitatie-maatschappij goed werk doet. In het belang van de bescherming van den eigendom der vereeniging (de pomp is al eens beschadigd) en mede met het oog op het toezicht bij het baden 's zomersavonds, zou spr. gaarne zien, dat aan den bewaker werd toegestaan om in het loodsje te bivakkeeren. Het bezwaar, dat men daardoor een prece dent schept, deelt spr. niet. Op grond van de motieven, kon men den een toestaan, wat men den ander weigert. Spr. geeft B. en W. in overweging, de menschen terwille te zijn. Devoorzitter wees erop, dat er in Bergen op wordt toegezien, dat behoorlijke dingen bewoond worden. In het algemeen is dit noodzakelijk en er bestonden toestanden, die niet door den beugel konden. Met het oog op de bedrijfsbelangen wordt ten aanzien van zomerwoningen soepelheid betracht, doch niet kan worden toegestaan, dat de menschen in hokjes kruipen. Daarom heeft het ge meentebestuur in de bouwverordening bepa lingen opgenomen, waaraan de zomerwonin gen moeten voldoen. In het hokje op het strand bivakkeerde een man, vrouw en kind en dit hokje voldeed zelfs niet aan eischen, die aan keeten worden gesteld. Men kan aan een kampeervereeniging niet toestaan, wat men anderen weigert. Wij hebben slechts ge- eischt, dat voldaan wordt aan de minimum- eischen volgens het keetenbesluit. Eén van de bestuursleden is bij spr. geweest en spr. heeft hem daarop gewezen. Toch werd bewoning verzocht voor man, vrouw en kind. Dit werd afgewezen; men is toen weer gekomen en heeft gezegd, dat het alleen bedoeld was voor den man. Spr. heeft toen gezegd, dat men dit maar schriftelijk moest verzoeken, maar dat in ieder geval voldaan moest worden aan het keetenbesluit. Een klacht over het vernie ler. van de pomp was niet ingekomen, maar werd toen meegedeeld. De rij ksveldwacht is in Bergen aan Zee buitengewoon actief; ook het andere personeel bij het badbedrijf keert des avonds per rijwiel naar Egmond terug. In den regel is het niet noodig, dat er 's nachts iemand is, al kunnen zich omstan digheden voordoen, waarin dit wèl noodig is en dan zal niemand daar iets tegen heb ben. Na eenige verdere bespreking vereenigde de Raad zich met de zienswijze van B. en W. Bij de rondvraag keurde de heer Den Das het af, dat Bergen's Harmonie van de Vereenigde Zangers voor een slotrepetitie 10 had gevorderd en daardoor had belet, dat deze gratis gebruik konden maken van de muziektent, waarover zij de beschikking van B. en D. (de tent is gemeente-eigendom) hadden gekregen. Devoorzitter deelde mede, dat B. en W. de toestemming hadden verleend, on der voorwaarde, dat men met Bergen's Har monie had verstaan. Dit was niet geschied. Men had alleen aan Bergen's Harmonie be- rich, dat men de stoelen niet noodig had. In het algemeen was het gewenscht, dat zuster- vereeniging zich beter met elkander ver staan; dan komen die dingen niet voer. De heer B a 1 t u s vond het ongcwenscht om arrestanten in het schunnige arrestan tenlokaaltje op te sluiten, zooals Donderdag geschied was. Wanneer de politie weg is, dan molesteert de jeugd die menschen. De voorzitter was het hiermee eens, doch deelde mede, dat het hok niet als arrestantenverblijf gebruikt wordt. Met Alk maar bestaat een regeling, waardoor men arrestanten daartegen een zeer billijke ver goeding kan onderbrengen. Spr. stelt prijs op het voortduren van die regeling. De be treffende arrestant is om half waalf per auto naar Alkmaar gebracht. De heer Zeiler verzocht B. en W. aan dacht te schenken aan de radio-overlast. De voorzitter had dit besproken met den secretaris van de V.V.V. en in een be paald geval de politie erop uit gestuurd. Het college staat op het standpunt „hoe minder verordeningen hoe beter", doch wanneer meerdere klachen kotmen en individueele waarschuwingen niet helpen, dan zullen zij niet schromen om met een verordening te komen. De heer Zeiler juichte het toe, dat er te Bergen aan Zee langs den Zeeweg en de Boulevard niet geparkeerd mag worden. Het is nu echter voorgekomen, dat iemand, die langs een weinig gebruikten weg een villa had gehuurd, last met de politie kreeg, omdat zijn auto onder het middaguur voor zijn huis stond. Spr. vond dit ongewenscht. De voorzitter zeide, dat aan zee alleen daar niet geparkeerd mag worden, waar dit met bordjes is aangegeven. Er is geen bezwaar tegen, dat een huurder van een huis in een geval, als door den heer Zeiler bedoeld, een auto voor dat huis parkeert. De heer Zeiler vroeg nog, of de ge meente niets kon doen in het belang van de schoonheid tegen het plaatsen van de tele foonpalen te Bergen aan Zee. De voorzitter had daarop reeds de aandacht van den betreffenden dienst ge vestigd. Het bleek practisch niet doenlijk om alles ondergronds te maken, doch spr. zou er nog eens op aandringen. Dr. H e m e 1 r ij k vroeg inlichtingen over de door B. en W. gehouden bespreking met de Prov. Wegencommissie over den gepro- jecteerden weg op het Prov. Wegenplan door het bosch. De voorzitter deelde mede, dat deze commissie de terreinen in oogenschouw heeft genomen en daarna op het Raadhuis is gekomen om het standpunt van het gemeen tebestuur te vernemen. Spr. heeft gezegd, dat de Raad zich positief tegen dien weg heeft uitgesproken en op een vraag van de com missie heefts pr. medegedeeld, dat de Raad zich nog niet heeft uitgesproken, of inplaats daarvan de Eeuwige laan—Komlaan moet komen of een weg langs het Wiertdijkje en de Nesdijk. Spr. heeft zich verklaard voor de Eeuwige laan—Komlaan, doch erop gewe zen, dat men deze oplossing niet kan be schouwen als een eindoplossing. Er is toege zegd, dat hierover den Raad schriftelijk zijn meening gevraagd zal worden. De heer Swaag vroeg, of het niet wen- schelijk was, dat de Raad zich reeds thans uitsprak, doch de voorzitter vond het beter, deze zaak even voor te bereiden. Op den duur geeft de EeuwigelaanKomlaan geen op lossing, maar vóór er een groote nieuwe weg kan worden aangelegd, moet er toch eerst iets anders gebeuren. Op een vraag van Dr. H e m e 1 r ij k ant woordde de voorzitter, dat de Commissie haar meening niet kenbaar heeft gemaakt. Dr. He m e 1 r ij k vroeg of B. en W. nog de wenschelijkheid hadden bepleit van den ongewenschten weg. Wethouder B o g t m a n zeide, dat hij wel te kennen had gegeven, hoe hij daarover dacht. De Voorzitter merkte op, dat dit de persoonlijke meening van den heer Bogtman was geweest, doch het College had duidelijk te kennen gegeven, dat de Raad den weg antipathiek vond. De heer Zeiler was van oordeel, dat de EeuwigelaanKomlaan voor de eerste 10 jaar geen oplossing kon brengen. Z.i. liep het daar met het verkeer nu al spaak. Dr. H e m e 1 r ij k merkte op, dat dit kwam door het drukke verkeer van Alkmaar naar Bergen aan Zee. De Voorzitter wees erop, dat, wan neer men den weg Wiertdijk—Nesdijk op het plan zet, die er dan evenmin komt, als de weg, dien men nief wil, omdat de gemeente, die dien weg zou moeten maken, het geld daarvoor niet heeft. Wanneer de provincie het Z. Holl. stelsel invoerde, en zelf den weg maakte, zou spr. kunnen begrijpen, dat ze dan de Eeuwige laan—Komlaan niet aan legde. Spr. kan zich niet voorstellen, dat, ge zien den financieelen toestand één van de raadsleden eraan zou denken om den weg Wiertdijk-Nesdijk van gemeentewege aan te leggen. Dr. H e m e 1 r ij k was van oordeel, dat de eenige goede oplossing voor het drukke verkeer een parallelweg zou zijn van de Eeuwigelaan. Prov. St. zullen wel niet stre ven naar een eindoplossing en de gemeente heeft rekening te houden met de kosten. De voorzitter zou het toejuichen, wanneer de Provincie den weg Wiertdijk- Nesdijk maakte. Nu dit niet gebeurt, zal practisch de gemeente er meer mee gebaat zijn, wanneer de EeuwigelaanKomlaan op het Wegenplan wordt gezet. Nadat de Voorzitter den heer Swaag nog inlichtingen had gegeven over den wedstrijd van het 'personeel aan het slachthuis, ging de Raad ter behandeling van belastingreclames in comité. HENSBROEK. De raad dezer gemeente vergaderde Woensdag 16 Juli, des nam. 3 uur. Afwezig met kennisgeving de heer Oude- jans. Ingekomen waren diverse goedkeuringen, o.m. heffing 50 opcenten vermogensbelas ting, classificatie der gemeente inzake ge meentefondsbelasting in de 3e klasse en raadsbesluit tot verhuur van de voormalige bodewoning aan Q. Bommezij Jr Opgave werd gedaan van het stroomver bruik: 1929 1930 Maart 1433 1636 K. W. U. April 1127 1219 Mei 685 533 Voorts waren ingekomen: a. Diverse verslagen, w.o. van den vleeschkeuringsdienst, kring Spanbroek. b. Dankbetuiging van Vereen. Ned. Ge meenten voor bijdrage geschenk nieuwe ge bouw. c. Kon. Besluit waarbij het besluit tot op heffing der Spierdijker school is vernietigd. d. Bericht dat de uitkeering ingevolge de wet van 1887 over 1930 voor deze gemeente is bepaald op 2045,68. e. Bericht dat de uitkeering ingevolge de nieuwe financieele' verhouding per inwoner is bepaald op 9.056. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. f. Rekening 1929 vleeschkeuringsdienst, kring Spanbroek, aanwijzende een winst van 88.94. Werd goedgekeurd. Vastgesteld werd een suppl. begrooting 1929 met een nadeelig saldo van 822,77. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot het aangaan van een tijdelijke kasgeld- leening van ten hoogste 10.000, af te los sen uiterlijk 1 Oct. a.s. Besloten werd een loopende rekening aan te gaan met de Coöp. Boerenleenbank tot een bedrag van 15000. Het credit-saldo der gemeente zal niet meer mogen bedragen dan 5000, rente resp. 5 en 4 pet Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om ingaande 1 Jan. 1931 de heffing van de personeele belasting en de 50 opcenten daarop ongewijzigd te laten. Ingaande 1 Mei 1931 zullen 50 opcenten worden gegeven op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herkozen de heer M. Stolp. Vastgesteld werd het kohier hondenbelas ting 1930 met 28 honden le klasse en 13 2e klasse. De pensioengrondslagen van C. Koppenol en N. Kok werden bepaald op resp. 2944 en 1785. Een wijziging in de begrooting van het G E. B. voor 1929 werd goedgekeurd.- Aangeboden werd de rekening G. E. B 1929 op een bedrag van 8.050.93 met een winst van 767. Deze winst zaBextra wor den afgeschreven op materiaal. De Raad (buiten B. en W.) zal de reke ning onderzoeken. Na rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. WARMENHUIZEN. Het fanfarecorps Tavenu, directeur de heer G. Anderson te Alkmaar, behaalde behalve een eersten prijs, in de derde afdeeling, op het concours, gegeven door de Haarlemsche politiemuziekvereeni- ging te Haarlem, nog den eersten prijs in den eerewedstrijd met 293 Yt punt, een verguld zilveren lauwerkrans. SCHAOEN. De ziektevereeniging „Helpt U zelf" alhier, heeft de vereeniging in 6 klassen verdeeld, waarin de leden naar ouder dom en contributie, naar eigen verkie zing, opgenomen kunnen worden. Van de 150 leden hebben 128, die buiten de ziektewet vielen, zich laten inschrijven. De contributie is gesteld op 254 cent per wekelijks verdienden gulden. De uitkeeringen per week zullen in de 6 klassen respect, bedragen 4.20, 5.10, 6, 9, 12 en 15. In de kaasfabriek „Eensgezind heid" te Sint Maartensbrug zijn 2 Deen- sche jongelui als leerlingen toegelaten. De N. V. Coöperatieve zuivelfabriek „West-friesland" te Lutjewinkel is te Antwerpen voor groote kaas (commis sie), de zilveren medaille toegekend en voor geraspte kaas een diploma voor de gouden medaille. HARENKARSPEL. De gemeenteraad heeft besloten, 1000 uit te trekken ter tegemoetkoming aan tuin- ders wegens door hagelslag geleden schade. GERUCHTEN OVER DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA. Berichten uit Zweedsche bladen. In de Zweedsche dagbladen houden de ge ruchten over een a.s. verloving van prinses Juliana aan. Hoewel geen enkel officieel bericht bekend is over verlovingsplannen, publiceerde het Stockholmsche „Svenska Dagbladet" naast elkaar de portretten van den Zweedschen prins Sigvard en prinses Juliana. Het blad gaat uit van een bericht, aan de redactie toe gezonden door den Berlijnschen correspon dent, volgens hetwelk de Nederlandsche mi nisterraad tot een buitengewone bijeenkomst zou zijn samengeroepen op Zaterdag j.1. „In welingelichte kringen", aldus het blad, „wordt verteld dat de regeering bijeenkomt om haar goedkeuring te verleenen aan de voorgenomen verloving van Prinses Juliana met prins Sigvard". (Men weet dat dit bericht uitdrukkelijk werd tegengesproken.) Het heeft sterk de aandacht getrokken vervolgt het bericht dat de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken Jhr. Beelaerts van Blokland, de vorige week is afgereisd zonder te vermelden, waarheen. (Minister Beelaerts reisde naar Zuid- Frankrijk.)* Inmiddels is gebleken dat hij zich in Noor wegen bevindt, waar ook de koningin der Nederlanden vertoeft. Deze reis van den mi nister wordt in verband gebracht met de voorgenomen verloving van prinses Juliana" In een latere editie van hetzelfde blad wordt een brief van den Londenschen corres pondent gepubliceerd, die bericht, dat de ver loving van prinses Juliana in Holland ah een vaststaand feit wordt beschouwd, „se dert de geheime verloving met prins Wil helm von Erbach Schönbrunn is afgespron gen op den tegenstand der prinses". Verder bericht „Svenska Dagbladet": „Onmiddellijk na de buitengewone bijeenkomst der minis ters is de minister van buitenlandsche zaken naar Zweden gereisd, om de bruiloft voor te bereiden. Ook andere berichten vervolgt het blad bevestigen de geruchten uit Am sterdam, betreffende een spoedige verloving van prins Sigvard met prinses Juliana. Een pas uitgerust jacht ligt gereed voor een vacantiereis van eenige weken naar Ne- derlandsch West-Indië. Wij voegen erbij, dat prins Sigvard Oscar Frederic, hertog van Uppard, de tweede zoon is van den Zweed schen kroonprins Gustaaf Adolf. Hij werd geboren op het kasteel van Drottningsholm den 7en Juni 1907 en is dus drie en twintig jaar". HOOG EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE IN ZOMERTIJD. Hoog water Laag water 19 9.41 lO.Oo 5.53 6.11 20 10.35 11.04 6.42 7.10 21 11.40 7.44 8.22 22 0.12 0.54 8.57 9.38 23 1.23 2.00 10.09 10.46 24 2.23 2.57 11.13 11.46 25 3.16 3.50 -r- 0.10 26 4.08 4.41 0.41 1.04 27 4.57 5.32 1.32 1.56 28 5.49 6.21 2.20 2.47 29 6.37 7.06 3.11 3.33 30 7.22 7.48 3.58 4.17 31 8.08 8.36 4.43 502 EGMOND AAN ZEE, Juli. Hoog water Laag water 19 9.38 10.02 5.41 5.» 20 10.32 11.01 6.30 6.58 21 11.37 7.32 8. IC 22 0.09 0.51 8.45 9.26 23 1.20 1.57 9.57 10.34 24 2.20 2.54 11.01 11.34 25 3.13 3.47 11.58 26 4.05 4.38 0.29 0.52 27. 4.54 5.29 1.20 1.44 28 5.46 6.18 2.08 2.35 29 6.34 7.03 2.59 3.21 30 7.'9 7.45 346 4.05 31 8.05 8.33 4.31 4.50 Het „Svenska Dagbladet" berichtte later weer: „De koning arriveerde Maandagochtend met de Kungsholm van Gothenburg te Stockholm, waar hij ongeveer 10 uur aan land ging. On middellijk daarna had de koning een samen komst met den minister van buitenlandsche zaken. Daarna heeft hij in Stockholm in het paleis de lunch gebruikt met prins Hendrik der Nederlanden. Hierbij zaten aan jhr. Van Loon en kolonel Von Pioen. De koning en zijn gasten woonden het concert bij, gegeven ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der K.S.S.S. (Koninklijke Zweedsche Zeilver- eeniging) en reisde 's avonds met de konink lijke familie af naar Sandhamn, om daar de feestelijkheden bij te wonen. Den 15en of 16en Juli reist de koning over Stockholm naar Sarö. De opperkamerheer van prins Ru- debeck is uit Stockholm naar Noorwegen vertrokken, waar koningin Wilhelmina en prinses Juliana op vacantie zijn, maar nu te- rugkeeren naar Bygditf. Inmiddels kwamen de Zweedsche kroonprins en prins Sigvard uit Sofierö aan voor het bijwonen der feesten van de koninklijke zeil vereeniging. Een later bericht aan „Stockholms Tidnin- gen" deelde zelfs mede zonder dat het blad eenige bevestiging kon verkrijgen dat de verloving nog deze week bekend zou wor den gemaakt. Intusschen heeft het Zweedsche Hof op nieuw en met beslistheid het bericht over het voornemen tot een verloving tegengesproken NIEUWE REDDINGSBOOT. Gistermiddag heeft de nieuwe reddings boot der Zuid-Hollandsche Maatschappij tol Redding van Schipbreukelingen, de „Presi dent Jan Leis" haar officieelen proeftocht gemaakt. Dit is de eerste der twee motorreddingboo- ten, welke de Maatschappij heeft laten bou wen van de gelden, welke door een comitt zijn bijeengebracht na het vergaan van de reddingsboot „Prins der Nederlanden" bij een poging tot redding bij den schipbreuk van het s.s. „Valka". Binnen een paar weken komt ook de tweede boot gereed, welke den naam zal dragen van „President J. V. Wierd- sma". Bij den proeftocht van de nieuwe redding boot op de Nieuwe Maas en Waterweg wa ren tegenwoordig, de oud-president van de Maatschappij, naar wien de boot genoemd is, de heer Jan Leis uit Kinderdijk; de tegen woordige president A. A. baron Sweerts de Landas Wyborgh, de secretaris C. D. Julius, de heeren Rotgans en Vervat van de firma I Burgerhout, welke de schepen bouwt; prof, Vossnack, de adviseur der Maatschappij, naar wiens ontwerp beide reddingbooien ge construeerd werden en de heeren P. Gordon en J. van Rees, inspecteurs der Maatschap pij. De „President Jan Leis" komt onder be vel van schipper J. Slis, den bekenden Hoek van Hollandsche reddingbootkapitein. Het gezelschap scheepte zich in bij de Roei- en Zeilvereeniging „De Maas", waar na een tocht van ongeveer drie uur gemaakt werd. Hierop werd de snelheid van de bóót beproefd, welke 8 1/4 mijl bleek te zijn. Er werden voorts nog draai- en andere proeven genomen, waarna de boot op den terugtocht door de Maatschappij werd overgenomen van de bouwers, de scheepswerf Burgerhout te Rotterdam. Wanneer de boot voor een redding zal uit varen, bestaat de bemanning uit 8 koppen. In het voor- en achterruim kunnen in totaal 46 schipbreukelingen geborgen worden; 69. Keesie en de kabouters zetten het, door de heks gevolgd, op een loopen om het venster van de hut te bereiken. Het was een gek gezicht om een agent te zien vluchten. „Dat is de omgekeerde wereld", zei de kabouter bij zich zelf. „De agent loopt weg, zoo heb ik nog nooit op een viool hooren spelen". 70. Keesie kroop het venster uit. Hij had nog net het eene been binnen, toen de heks meende hem te pakken te hebben, kri, v ^aar 'ooverr>ng reeds gereed. Doch op hetzelfde oogen- blik beet de uil haar in het been, zoodat Keesie gelegenheid kreeg om te vluchten. „Nou, dat is ook op het kantje ai", zei het agentje, toen hij was gered*

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6