NACHTEGALEN l /QAALDER Dz.> Rechtszaken Kerk en school Provinciaal nieuws Raadselhoskie. EEN ONGEWENSCHTE VREEMDELING. Uit Spanje gezet. Een Reuter-telegram meldt uit Malaga, dat de Nederlander Menagé Challa, zich noe mende journalist, die aldaar tijdens de laat ste werkstaking gearresteerd was, als onge- wenschte vreemdeling uit Spanje gezet is en aan boord is gebracht van het s.s. „Bere- nice" met bestemming Amsterdam. KORTE BERICHTEN. De politie te Kerkrade heeft Donder dagnacht 'een man gearresteerd, die een par tij opium trachtte te vervoeren. De opium werd in beslag genomen. In een schoenmakerij aan den Oppert te Rotterdam is door dieven een schrijfbureau geopend. Een zich daarin bevindend bedrag van'300 is gestolen, alsmede f. 11.50 uit een cassa. Onderstaande berichten werden reeds in een deel onzer vorige oplaag opgenomen. AANVARING. Het uitgaande stoomschip „Groenlo" van de stoomvaartmij. „Noordzee" is Donderdag avond bij Velsen in aanvaring geweest met 'n zandbank, waardoor 't voorschip der „Groen lo" beschadigd werd. Na voorloopig bij de 'Amsterdamsche Droogdokmij. te zijn gerepa reerd is het schip hedenmiddag naar zee vertrokken. i 'Ja zeker, we hebben verschillende nachte galen in ons land, echte en bastaarden. De laatste zijn evenwel geen kruislingen, maar afzonderlijke soorten, die eigenlijk met den echten Nachtegaal weinig of niets te maken hebben. i De Nachtegaal, de Bastaardaachtegaal en de Nachtegaal-rietzanger zijn alle drie zangvogels, doch ze toonen zooveel verschil in kleuren, levenswijzen en vormen, dat men moeilijk kan snappen, hoe ze zoo alle drie met het woord Nachtegaal worden aange duid. De echte Nachtegaal, de Aëdon luscinia L., de koning der zangvogels, zooveel be zongen, het eenvoudig grijs gekleurde vo geltje, dat ons des avonds en des nachts zijn 1 smeltende strophen aanbiedt, dit lieve diertje 'begroeten we elk voorjaar in April gaarne 'als een blijde lentebode. Waar we zijn nestje vinden, zullen we het bewonderen met eer bied, verschuldigd aan den koninklijken zan ger, en we zullen het sparen en beschermen, en van majesteit- en heiligschennis zullen we de personen beschuldigen, die er de hand naar durven uitsteken. Eenvoudig, nuttig en rein is dit vogeltje, dat ons wel elk jaar in September weder verlaat, doch dat ons elk voorjaar weer zingt van geloof, van hoop en van liefde. En nu, ik moet het eerlijk bekennen, dat ik aan den grond zat met een vraag, mij gedaan door den heerv. d. B. uit Arnhem. Deze vroeg mij, waarom de Accentor modularis L. toch Bastaardnachtegaal genoemd wordt, daar, deze vogel z.i. niets van een nachtegaal heeft, noch wat zang en kleur betreft, terwijl de levenswijze geheel verschilt. Ik wist geen antwoord op die vraag, en daarom heb ik mij gewend tot deskundigen, en... die wisten het ook niet. Nozeman noemt dien naam niet; deze auteur schrijft alleen van Winterzangen Prof. Schlegel heeft den in Zuid-Holland (prof. Schlegel woonde in Leiden) algemeen geldenden naam der soort eenvoudig overgenomen, en in Duitsch- land wordt de naam Bastardnachtigall toege past op den gewonen Spotvogel, die zoowaar op het eiland Texel ook Bastaardnachtegaa. genoemd wordt. Dat wcrdt abracadabra. Ik wou, dat we met een mooi praatje van dien grooten naam af waren en dat we onzen Accentor maar algemeen Dorenkruiper gin gen noemen. Deze Brabantsche benaming is zeer gepast, want het aardige vogeltje kruipt en sluipt gedurig met veel gemak tusschen dorens en takken. 't Spijt mij zeer, dat ik den geachten Arn- hemschen vrager geen afdoend antwoord kon geven, maar ik geloof, dat niemand het kan. Niettemin blijft deze vogel voor ons een voorwerp van vereering. 't Is een lief diertje met roestbruine bovendeden en met donker der bruin op vleugels en staart. Keel en krop zijn grijs, en de overige onderdeden zijn wit achtig, meer rose aan de zijden en aldaar ge tooid met bruine lengtevlekken. Het woont gaarne in tuinen nabij de huizen, en zijn korten en haastigen zang laat het gedurig hooren, ook zelfs des winters. Evenals de Nachtegaal bouwt het zijn nest niet hoog boven den grond, en ook uit een nuttigheids- oogpunt verdient de Dorenkruiper aller be st herming, daar hij vooral des winters de boomen zuivert van tallooze vlindertjes en popjes. De Nachtegaalrietzanger (Locustella luscinoïdes Savi) heeft ook in Zuid-Holland een veel korteren naam. Bij Rotterdam noemt men hem Snor, naar het zachte snor rende geluid, dat hij gedurig laat hooren, en dat juist van de andere zijde schijnt te komen, dan van waar de vogel zich bevindt. Moeilijk is ook deze zang te vergelijken en in overeenkomst te brengen met dien van den Zangkoning en in vorm en levenswijze sluit de Snor zich ook veel meer aan bij de Rietzan gers dan bij den Nachtegaal. Zoo zit men weieens met eenmaal gegeven namén, die burgerrecht verkregen hebben, aan den grond, vooral, wanneer men wil weten, waar om de auteurs ze aldus en niet anders ge noemd hebben. De nachtegaalrietzanger is ook eenvoudig bruin gekleurd en gauw te kennen aan zijn zeisvormige vleugels. Veel komt hij niet in ons land voor, hoofdzakelijk bij Rotterdam, 't Is een vlug en vaardig vogeltje, dat gaarne op- en afklimt langs rietstelen en struiken Doch ook over den grond beweegt het zich heel gemakkelijk. Het van rietbladeren ge bouwde nest is n w geplaatst tusschen riet stengels en gras, meestal boven het water. De gewoonlijk witachtige eieren hebben gele en bruine vlekjes. De jongen worden eenigen tijd in het nest gevoederd, doch spoedig ook zijn het goede acrobaatjes geworden. Ja, we hebben meer dan één soort nachte gaal in ons land, wanneer we op den naam afgaan. Doch in waarheid hebben we maar een echte, den nooit volprezen Aëdon luscinia. Want ook de Muurnachtegaal, zooals de ge haagde Roodstaart wel genoemd wordt, is, hoewel zich nader bij den Koning der zang vogels aansluitende, geen Nachtegaal. i VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Vrijdag 18 Juli. PAARD PER FIETS GELEID EN VALSCHEN NAAM OPGEGEVEN. In deze zitting werd het Kantonrechterlijk ambt vervuld door den Kantonrechter-plaats- vervanger, mr. Langeveld, advocaat te Alkmaar, welke jurist als zoodanig debuteerde. De eerste comparant, die als verdachte voor mr. Langeveld's rechterstoel verscheen, was de 49-jarige bloemkweeker en tuinder Jan B. uit Heemskerk, die op de Noordervaart, gem. Schermerhorn, door den brigadier der Rijks- veldwacht, Talsma, was-aangehouden, omdat hij zich schuldig maakte aan het nog steeds voor komend euvel, om per rijwiel een niet aange spannen paard aan den halster te begeleiden. Dit was echter nog niet het ergste, doch volgens het proces-verbaal van den brigadier zou ver dachte ook een valschen naam hebben opge geven, door te beweren, dat hij Jan Beetjes of zoo iets heette. De heer B., die dus voor twee strafbare feiten was gedagvaard, gaf het straf bare vervoer direct toe, doch ontkende ten stelligste een onjuisten naam te hebben opge geven. Vermoedelijk had de verbalisant dit verkeerd verstaan, en om zich ten dien aanzien te verdedigen, had verdachte de reis van Heemskerk naar Alkmaar gemaakt. De heer B. merkte nog op, dat hij geen enkele reden had zijn naam te camoufleeren, en dat dit zeer on voorzichtig van hem zou zijn, daar hij dikwerf Schermerhorn en omstreken moest bezoeken en dus alle kans beliep herkend te worden. Aangezien door afwezigheid van den niet ge- dagvaarden brigadier het verweer van den ver dachte niet kon worden gecontroleerd, was het noodzakelijk deze zaak aan te houden tot a.s. week, op welke zitting dan den verbalisant Talsma als getuige zal worden gehoord, KOEIEN OP VERBODEN TERREIN SCHARRELEND. Een te Heerhugowaard wonend veehouder, de 49-jarige heer Pieter BI., moest zich verant woorden naar aanleiding van het feit, dat op 24 Mei eenige hem in eigendom toebehoorende koeien op den Spoordijk waren aangetroffen, welke uitstapjes niet geoorloofd zijn en waar van de eigenaar de moeielijkheden ondervindt. De heer B. was gedwongen het ten laste ge legde te erkennen, doch voerde als verweer aan, dat de sluiting der hekken, tot wier onder houd de Spoorwegmaatschappij verplicht is, zeer onvoldoende is. Het vee is in staat om zelf de aangebrachte klinkjes op te lichten en comparant kon een schriftelijke verklaring overleggen van een deskundige, die eveneens deze sluiting, eerst kortelings in gebruik geno men, onvoldoende en ondoelmatig noemde. De heer B. had echter bij zijn reclame nul op het request ontvangen. Ook hier echter mocht hij geen succes boeken, daar de waarn. Kanton rechter hem onder het oog bracht, dat hij op alle manieren de verantwoordelijkheid droeg voor excapades van zijn vee en hem veroordeel de tot 3 boete of 3 dagen. OVERTREDING ARBEIDSWET IN EEN PLATTELANDS SMIDSE. De heer Nicolaas B., die te Heerhugowaard het nuttige vak van grofsmid beoefent, heeft in zijn dienst als assistent den 16-jarigen KI. Kom mer, welk jongmensch op verschillende dagen einde Mei meer dan 8!4 uur per dag werkzaam was, wat bij arbeidswetscontrole werd gecon stateerd. De patroon werd dan ook te dier za ke gecalangeerd en deze zaak werd heden be handeld. Verdachte was niet verschenen, wel de jongenheer Komen als getuige en deze ver klaarde gemoedelijk niet eens te hebben opge merkt, dat hij 'nhalf uur per dag te veel had ge werkt. Hij vond deze overmatige prestatie hee- lemaal niet erg en hem werd dan ook, om zijn onbaatzuchtige werklust, door den heer ambte naar warme hulde gebracht. De knecht kreeg dus de eer, maar de baas moest betalen en wel 5 maal 1 boete of 5 maal 1 dag, waartoe hij overeenkomstig requisitoir werd veroordeeld. De getuige verklaarde daarop 'n tientje van zijn patroon te hebben meegekregen, om de zaak meteen maar af te maken. De baas had gezegd: wat er over was, moest hij maar weer terug brengen. Onder algemeene hilariteit verdween de sym pathieke knaap om den tol aan Themis te beta len. AANRIJDING VAN EEN PAARD. Op 11 Juni was te Alkmaar op het Heilig land de heer Bart Heijblom, voerman en vrachtrijder bezig zijn paard in te spannen, toen vanaf richting Schermerhek in tamelijk snelle vaart een benzine-tankauto van de A. P. C. naderde, waarop de voerman de hand opstak, ten einde de chauffeur te beduiden in snelheid te verminderen en flink naar links uit te halen. De chauffeur der A. P, C. wagen, de heer H. F., gaf dan ook gehoor aan dit verzoek, doch des ondanks werd het paard onder het passeeren van achter aangereden, waardoor het dier wérd gewond en gedurende eenige dagen geen dienst kon doen, terwijl het, volgens den eigenaar, sindsdien een onoverwinnelijke schrik heeft be houden voor motorrijtuigen. De heer F. heden terechtstaande ter zake overtreding van art. 22 Motor- en Rijwielwet, het door roekeloos rijden de verkeersveiligheid in gevaar brengen, ontkende ten stelligste de aanrijding te hebben veroorzaakt. Er was ruim te genoeg en hij had na het teeken van Heij blom direct gas verminderd en zijn inziens vol doende uitgehaald. Een tweetal andere getui gen, de smid Haarman en de schilder Groot konden niet pertinent verklaren, dat de heer F. zich aan het hem ten laste gelegde had schuldig gemaakt. Wel meende men, dat er met het oog op de situatie ter plaatse te snel was gere den. Verdachte beweerde voorts, dat een aan de andere zijde van de straat staand handkarretje de passage had vernauwd, wat door den 18-ja- rigen A. P, C. bediende C. Abram, die destijds mede in de cabine der A. P. C. auto had plaats genomen, werd bevestigd. De ambtenaar vond na de weinig houvast ge vende getuigenverklaringen geen vrijheid ver oordeeling te vorderen en requireerde dus vrij spraak wegens gebrek aan het wettig en over tuigend bewijs. De waarn. Kantonrechter vereenigde zich met dit requisitoir en sprak den heer F. vrij, waar door de teleurgestelde heer Heijblom ook zijn civiele vordering ad. 48 werd ontzegd. TE GROOTE SNELHEID ONTWIKKELD BIJ EEN GEVAARLIJKEN HOEK. De 40-jarige heer Rijer B., schipper te Broek op Langendijk, begaf zich op 1 Juni in zijn auto naar het lommerrijke Bergen, welk plezierritje UUr s^Jttgrfans*!# gevfikea bleek te heb.beg. Op een smal gedeelte van den Bergerweg nam hij een gevaarlijke bocht wat te snel en te ruim, waardoor zijn wagen in aanrijding kwam met een van de andere zijde naderend luxe motorrijtuig, bestuurd door den heer P. C. Oos terhoorn, kapper te Heemstede. Bovendien maakte de auto van den schipper, toen hij ge weldig remde, om de botsing door een handige stüurwending zooveel mogelijk te ontwijken, nog 'n carambole met een wielrijder, den 17- jarigen bakker Dirk Ambagtsheer uit Alkmaar, wiens rijwiel beschadigd werd. Voor dit geheele verkeerszondenregister stond de Broek op Langendijker varensgezel thans terecht. Hij ontkende niet de Kocht niet naar behooren te hébben genomen, doch sprak tegen met groote snelheid te hebben gereden. Gevorderd en opgelegd werd een tamelijk hooge boete, 50 of 50 dagenl Bovendien wer den de respectievelijke vorderingen, 19,55 aan den kapper en 3*aan den bakker, in zijn geheel toegewezen, zoodat dit auto-uitstapje voor Rijer B. gevoegelijk een financiëelen strop genoemd kan worden. (Wordt vervolgd). Te Haarlem zijn voor het examen hoofdacte geslaagd de heeren A. F. Franse te Egmond aan den Hoef, I. Roos te Scha- gen en C. Riekutel te Den Helder. De heer H. Elte uit Alkmaar slaagde gisteren voor het einexamen der Middelbaar- Technische School voor de bouw- en water bouwkunde te Utrecht. MULO-EXAMEN. Bij het gisteren te Alkmaar gehouden eind examen Mulo slaagden voor het diploma A: E. Bakker, Alkmaar; C. Pieper, Castricum; Tj. Postma, Heiloo; C. M. Köhne, Beemster; J. C. van Hartingsveldt, Alkmaar; F. Zijl, IJmui- den; P. C. Leyte, IJmuiden; J, Hofer, IJmuiden; W. Sluis, Enkhuizen; F. Rindertsma, Enkhuizen; H. Vis, Enkhuizen; G. v, d. Spruyt, Groote broek; W. P. Mets, IJmuiden; G. Visser, IJmui den; H. Heijblok, Den Helder; H. Jongman, Den Helder; P. Enklaar, Den Helder; C. I. Hutjes, Den Helder; A, Kuin, Alkmaar; J. W. v. Beek, Hoorn en H. Henning, Alkmaar. En voor diploma B: J. de Waard, Br. op Lan gendijk en J. Bos, Alkmaar. Afgewezen 5 candidaten. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 Juli 1930. Ned. Hervormde Gemeenten. EGMOND AAN ZEE, Geref. Kerk, 10 uur en 4.30 uur. Oud-Kath. Kerk, 8 uur vroegdienst, 10 uur laatdienst, 3 uur vesper. BROEK OP LANGENDIJK, Hervormde Kerk, 9.30 uur o.t. Leesdienst. 2.30 o.t. Ds. van Baaien. Chr. Geref. Kerk, 9.30 o.t. Ds. Drcnth 3 uur o.t. dezelfde. Doopsgez. Kerk, 9.45 uur o.t. Mej. Ko ning, van P urmerend. ZUIDSCHARWOUDE, Herv. Kerk, 9.30 uur o.t. geen dienst. NOORD-SCHARWOUDE, Hervormde Kerk, 9.30 uur o.t. D§. Haars, van Nieuwe Niedorp. GROET, 9 uur, Jeugddienst, ds. Boeke NIEUWE NIEDORP, nm. 8 uur, ds. van Baaien. NOORD-SCHARWOUDE, vm 1014 uur, cis Hcicirs PETTEN, vm. 10.30 uur, dr. van Beek. SCHOORL, 10.30 uur, Ds. Boeke. 7.30 uur, dr. J. Riemens, uit Leiden, Zang- dienst. Medewerking versterkt kerkkoor. URSEM, geen dienst. WINKEL, vm. 10.30 uur, ds. de Leeuw. ZUID-SCHERMER, vm. 10 uur, ds Groot. Doopsgezinde Gemeenten. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. DE RIJP, vm. 10 uur, ds. Keuning. BEVERWIJK, Conservenfabriek afgebrand. Vannacht is de van hout opgetrokken conser venfabriek van den heer P. C. Dokter, staande aan den Wijkermeerweg, in vlammen opgegaan, Toen de brandweer met een motorspuit arri veerde, stond de fabriek reeds in lichte laaie en kon aan blusschen niet meer worden gedacht. Men moest zich dus bepalen tot het nathouden van de belendende perceelen, zijnde het woon huis van den heer Dokter en het fabrieksge bouw van de „Betuwe" te Tiel, De fabriek is totaal verwoest. Verzekering dekt de schade. OTERLEEK. Maandagmorgen a.s. zal ten raadhuize een conferentie gehouden worden door den raad dezer gemeente en een commissie uit Ged. Staten, bestaande uit de heeren Bomans en Gerhard, inzake de hier hangende school kwestie: de bouw van twee 2e-klassescholen op één 3e-klasseschool. Tevens zal hierbij te genwoordig zijn de hoofd-inspecteur van het L.O. uit Den Haag. Door de leerlingen der O.L. school werd Vrijdag het jaarlijksche schoolreisje ge maakt. Met een drietal comfortabele bussen van de firma Verhaak en Kool werd naar Bergen gereden, waar de jeugd zich ver maakte in speeltuin en duin. Per tram werd Bergen aan Zee bezocht om te genieten van zee en strand. Alhoewel de jongelui over het algemeen zeer voldaan huiswaarts keerden, rijst toch onwillekeurig de vraag of er niet eens een ander plan gemaakt kan worden, dan het stereotype uitstapje naar Bergen. De meeste kinderen toch komen met hun ouders meermalen aan zee, zoodat b.v. een bezoek aan artis voor de hoogste klasse zeer zeker aan te bevelen zou zijn. Dan zou het ook overbodig zijn, dat steeds de z.gn. „com missie" met hunne dames de reis meemaken. Enkele jongedames ter assistentie van het onderwijzend personeel zou ongetwijfeld be ter aan het doel beantwoorden, n.1. de klein ste kleuters behulpzaam te zijn. EGMOND-BINNEN. Schoolfeest. Donderdagavond vergaderde de schoolfeest commissie in café Apeldoorn. Alle leden waren aanwezig. Men besloot dat in de tweede helft van Augustus de hoogste klas een bezoek zou brengen aan Artis en Schiphol, ook de leerlin gen, die dit jaar van school gingen en nog nooit zulk een reisje meemaakten, zullen mee mogen De Hgrliaflea yap Jgf. zullen een tochtje per autobus maken, waarheen zal nog nader worden bepaald, dit hangt ook af van de financiën. Dezer dagen zal men met lijs ten langs de ingezetenen gaan voor bijdragen. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer A. F, Franse, onderwijzeres aan de R. K. School te Egmond aan den Hoef, slaagde op 18 Juli voor het hoofdakte-examen. HET ZENDINGSFEEST TE HEILOO, Ds, Hak, die met vacantie te Texel vertoeft, verzoekt ons te melden, dat hij op het Zen- dingsfeest te Heiloo niet het woord heeft ge voerd. VOOR HET ONGESCHONDEN BEHOUD VAN HET BERGERBOSCH. Hieronder volgt de zevende verantwoor ding van giften en toezeggingen, loopendc over de week van 12 tot 19 Juli 1930. M. K. en 11 mede-kampeerders, Amsterdam 3.55 Ned. Bond van Koffiehuis-, Restaur.-houders en Slijters afd. Alkmaar, Alkmaar 25.— Mr. D. C. de J., Amsterdam 25 N. N., Bergen 50. Mevr. C. B., Bergen 10.— Mr. J. W., Bergen 25.— D. B., Bergen 20.— J. B., Bergen 2.50 A. P., Bergen 5.— N. N., Bergen 1.— N. N., Alkmaar 2.50 J. H. K., Bergen 2.50 J. P., Amsterdam 10 N. N., Bergen 10. G. G., Alkmaar 10. P. K., Alkmaar 10. N. N., Bergen 12.— 224.05 Reeds verantwoord 8012.— Totaal-generaal 8236.05 Bergen 19 Juli 1930. De penningmeester, MR. H. JUDELL. Dit is geen beste week. Nog 1800 ont breken. Ultimo Augustus moet het geld er zijn. Het comité, dat door zijn krachtige sym pathieke actie er 6iet het minst toe heeft bij gedragen, dat het Bergerbosch ter grootte van ruim 80 H.A. behouden blijft, verdient, dat daadwerkelijk getoond wordt, dat men het behoud van het bosch op prijs stelt. Men kan zijn bijdrage ook aan de redactie van dit blad doen toekomen, terwijl de penning meester, Mr. H. Judell, van Reenenpark, Bergen, ook gaarne disponeert over een toe gezegde bijdrage op een door den gever te bepalen datum. Men zende hem nu eens een briefkaartje. Red. BERGEN. Het door B. en W. verstrekte staatje is het volgende: Financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Overzicht van de belastingopbrengst voor de gemeente Bergen N.-H.) bij de vroegere en de nieuwe regeling op den basis van het jaar 1929, waarbij sommige cijfers bij bena dering zijn geraamd. Oude toestand Uitkeering naar het getal inwo ners over 1929 6.546,73 Rijksbijdrage in de jaarwedden van Burgemeester en Secre taris over 1929 600,— Opcenten personeele belasting over 1929 25.736,32 Opcenten vermogensbelasting over 1929/1930 17.000,— Plaatselijke inkomstenbelasting over 1929/1930 85.000,— 134.883,05 Nieuwe toestand. Uitkeering naar het getal inwoners uit het gemeentefonds. (5301 (aantal inwoners op 1 Jan. '29) X 6.2577) 33.172,07 Uitkeering van een gedeelte der jaarwedden van Burgemees ter en Secretaris 3.000,— Uitkeering 75 opbrengst grondbelasting, gerekend naar 1929 14.500,— Uitkeering personeele belas ting, gerekend naar 1929 50.000,— Opcenten personeele belasting 25.000,— Opcenten vermogensbelasting 8.500,— 134.172,07 Opgemerkt kan worden, dat de eerste uit keering naar het getal inwoners over 1931 vermoedelijk ongeveer 1100 meer zal be dragen, in verband met het inmiddels geste gen aantal inwoners. Ons inziens zullen de financieele uitkomsten ongeveer gelijk zijn. HEER-HUGOWAARD. Aan het Zuideinde van den Middelweg zal door de gemeente een woonwagenpark worden aangelegd. Bij de aanbesteding van een brug en nortonpomp, en een privaat op het bestem de terrein werden 3 biljetten ingeleverd. Ingeschreven werd door de wed. P. Hittema voor 938, door J. Borst voor 900 en door P. Wester voor 840, terwijl de begrooting was geraamd op 920. SINT-PANCRAS. Vrijdag 18 Juli was de lang verbeide dag daar, waarop de lagere klassen der openbare school hun schoolfeest hadden. Met twee groote autobussen ging het vroolijke gezelschap "onder leiding van onderwijzend personeel en enkele commissie-leden naar Bergen, waar naar harte lust werd genoten in speeltuin en duinen, afge wisseld door menige heerlijke tractatie. Na dan middag ging het naar Egmond, waar de tijd om vloog met pootje baden en andere strand-genie- tingen. Begunstigd door prachtig zomerweer, is deze dag voor de kinderen, dank zij de on vermoeide zorgen der geleiders en milde bij- dragen der ingezetenen, weer een onvergetelij- ke feestdag geworden. ZUIE- EN NOORDSCHERMER. Het mond- en klauwzeer breidt zich ook in deze gemeente langzaam doch helaas zeker uit. Sinds de laatste opgave is het weder ge constateerd bij de veebeslagen van H Ho- nigh, R. E. Schermerhorn, T. Kieft Lzn., D de Boer Pzn., D. de Geus en J. Schoen. Ge nezen is inmiddels verklaard het vee van J de Bood en W. Schen&ej,. Het g.Sföj£. temaker is nader gebleken geen mond- en klauwzeer te zijn. CASTRICUM. Gisternacht heeft een diefstal met inklim* ming plaats gehad in den winkel van de wed. K. Door het kelderraampje is de dader bin nengekomen en heeft het licht in den winkel opgestoken. Door het geraas werd de wed. wakker, waarop de dief, die slechts enkele doosjes sigaretten had te pakken, het hazen pad koos door de voordeur. Inmiddels werd de politie gewaarschuwd die een spoor van voetstappen door de duinen en landerijen be merkte, doch daar het spoor bijster raakte. De burgemeester heeft daarop met de politie een onderzoek ingesteld in de naburige gemeenten en kwam te Beverwijk te onge veer 8 uur de vermoedelijke dader of een daarvan tegen. Deze werd medegenomen maar ontkende met deze diefstal iets te heb ben te maken. Inmiddels had voor een twee de verdachte de politie aanwijzingen gekre gen en deze werd heden tegen 10 uur alhier aangehouden. Deze bekende en wees G. T. als aanstichter van de daad aan. Veel ont vreemdt is er niet. De daders zullen morgen naar den officier van justitie worden overge bracht. Heden is een geval van tongblaar on der het vee van F. S. alhier geconstateerd. E>e verwachting is nu dat de geheele veesta pel in de gemeente besmet zal worden, om dat de andere gevallen in een geheel ander gedeelte der gemeente werden geconstateerd. Aan de veiling alhier werden heden aangevoerd 120 zak erwten met prijzen voor doppers van 1117/4, voor raspers van 20/4™43/4 ct.79 zak tuinboonen van 14i/k ct. voor dubbele sperceiboonen, aan voer" 20 zak, van 12/414 ct., alles per K.G. Gistermiddag werd aan school 1 een openbare les gegeven en tentoongesteld de werkstukken van handenarbeid en handwer ken der leerlingen. Er was veel belangstel ling en deze was ook wel verdiend. De ouders hebben bij stemming uitgemaakt de prijzen die werden verworven en toegekend aan de leerlingen Ineke, v. d. Vlies en v. d. Touw. Vervolgens werd de openbare les gegeven, die voor het laatste werd gegeven door het hoofd, de heer v. d. Vlies, die naar Eindho ven vertrekt. Veel werk heeft de heer v. d. Vlies van zijn school gemaakt en het is zeer zeker te bejammeren dat hij deze gaat verla ten. De ouders hebben op dezen dag hem door hunne aanwezigheid doen blijken hoe zeer zij hem op prijs stellen. Dat ook in alle opzichten verdiend is. Oplossing van den rebus uit het vorige nummer. Hendrik (a) ging met oom Kris naat tante Doortje in Sappemeer. Oplossingen der raadsel uit 't vorige nummer. Voor grooteren. 1. Een kwartel kwart el). 2. Zeeland (zee en land). 3. Maurits. Muts, tram, mast, stam, mist 4. Dolk. Delft. Ezel. Lodewijk. Friesland. Tante. Voor kleineren. 1. Brem, Bram. 2. Zomervacantie. 3. Een kers. 4. B Begonia, pen t ij g e r Begonia linde lip g OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Verborgen rivieren in ons land. Onze gele klimroos is dezen winter he laas bevroren. Een somber kelderraam moest de enge ruimte van licht voorzien. Vader kwam stellig, als hij wist, dat ziek was. Eindelijk wordt het oude krot tegen den grond geworpen. „Ja, ja!" zeide boer, „eggen ie niet het werk van iedereen!" 2. Op de zigzag-kruisjeslijn komt van bo ven naar beneden gelezen, de naam van een plaats in de prov. Groningen X lo rij een meisjesnaam. X 2o een kalksoort. X 3o een insect. X 4o een nuttige vloeistof. X 5o een deftig woord voor X jaar. X 6o een landbouwwerk- - X tuig. X 7o een deel van je been. X 8o een deel van een tafel of kast. 9o een meubelstuk. lOo een deel van je gezicht 3. Welke bloeiende struik wordt een muziek instrument, als men de eerste letter weglaat? 4. 'k Ben een plaats, maar ook een staal. Noem mij nu eens allemaal. Slechts twee lettergrepen, kom! Wie 't niet raadt, is wel wat dom. Voor kleineren. 1. 1, 2, 3, 4, 5 smeert Moeder op je bo terham. Een 6, 7, 8, 9, 10 kan de ka mer soms zoo vroolijk maken. Je vindt ze in den tuin, op de hei, in het bosch en in de wei. Maar vertel me nu eens, welke bloem 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 is? 2. Met d ben ik een deel van een. gebouw, met t zit ik aan boomen en struiken, met z kan ik vol en leeg zijn, met 1 dien ik meestal om iets te sluiten en met w kan ik in den wintel heel g* vaarlijk zijn. 3. Een vogeltje, maar zonder staart, Dat wordt iets van heel and'ren aaró Wat of het laatste dan wel is? 'k Verklap alleen: 't is van een visch En als je dat nu éénmaal weet, Zeg dan, hoe of de vogel heet! 4. Mijn eerste is een jongensnaam, mijn tweede wordt gegeten en mijn geheel is £Êja.§J&£J&iimaiter- v

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 12