LANDBOUW sn VEETEELT. Buitenland Binnenland f Zondagmiddag tegen 3 uur reed een groote luxe-auto, waarvan de eigenaar tot heden niet bekend is, even voorbij den Zee weg in de richting Egmond tegen een boom. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Ingezonden stukken AKERSLOOT. Gisteravond tegen 7 uur is de kapitale wrderii, bewoond door den heer C. Kuiper en eigendom van den heer J. v. d. Molen te nhdani gelegen in de Boekelermeer, onder deze gemeente, tot den grond toe afgebrand. De vrouw van Kuiper ontdekte het eerst den brand op den zolder bij den schoorsteen, zoo- dat vermoedelijk lekkage daarvan de oorzaak is De motorspuit was spoedig ter plaatse, maar door den sterken wind was aan redden n^t meer te denken. Een slootje waaruit wa ter moest worden betrokken voor het blus- schingswerk, moest eerst wat uitgebaggerd worden en toen spoot men nóg gedeeltelijk met modder. Twee nog nieuwe rijwielen gingen mede verlo ren. Huis en inboedel waren verzekerd. Hoegenaamd niets is gered kunnen worden. - SCHAGEN. Alhier werd Maandag door het bestuur yfln de herv. kerk aanbesteed de bouw van eenige hofjes op het terrein van het huis van ouden van dagen, onder architectuur van den heer Chr. Dekker alhier. De begroo- ting was 29250. Er waren 10 inschrijvers Hoogste was de heer J. de Jager te Huizum bij Leeuwarden voor 35730, laagste de heer C. Blaauboer Kz. te Schagen 26635. De gunning is aangehouden tot Maandag- a: )nd. BROEK OP LANGENDIJK. Kind. verdronken. r Zondagmiddag werd het 6-jarig dochtertje van den heer Kossen alhier vermist. Na lang vruchteloos zoeken werd tenslotte aan gifte gedaan bij de politie die in de Ring- sloot naar de kleine begon te dreggen, daar men de gedachte kreeg dat het waarschijnlijk ife water was gevallen, omdat zij haar vader ►zou afhalen voor het eten en deze haar niet had gezien. Na een uur zoeken werd tenslotte in de sluis, waar'ze overheen moest, gedrégd, waaruit gemeente-veldwachter Nieuwenhuis haar levenloos ophaalde. Pogingen werden nog aangewend om de levensgeesten op te wekken, maar deze mochten niet meer baten. Roede kool onverkoopbaar Maandagmorgen was de roode kool aan de markt onverkoopbaar, verschillende partij en liepen er door, terwijl enkele partijen de lut tele som van 60 tot 70 cent de 100 Kg. op brachten. CASTRICUM. Ongeluk bij een voetbalmatch. Tijdens den Zondag gespeelden voetbal wedstrijd tusschen een elftal van C. S. V. en Kennemer op het terrein van C. S. V. aan den Zeeweg bekwam de speler de B. alhier, doordat deze en een speler van de tegenpar tij tegelijk tegen den bal trapten, een been breuk. Het been bleek op twee plaatsen gebro- iken te zijn. Door de aanwezige verplegers van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch werd den getroffene de eerste hulp Iverleend en direct daarop geneeskundige hulp I ingeroepen. Deze achtte overbrenging naar !het ziekenhuis te Alkmaar noodig, hetgeen geschiedde met de transportauto van Duin en Bosch. Aanrijding. Het vrij ernstig beschadigde vehikel werd eenige uren daarna weggesleept door een kraanwagen. Of er persoonlijke ongelukken ziin voorgekomen, is niet vastgesteld, maar dat zal wel niet het geval zijn, want anders was de politie er wel aan te pas gekomen. DE LANGEND1JKER GROENTE- VEILINGEN. Als men de vroege aardappelen uitzon dert, die, naar we van insiders vernamen, een vrij bevredigende uitkomst geven, dan is er niet veel onder de aangevoerde groenten, waarover men, financieel gesproken, tevre den kan zijn. Hierbij komen nu nog de on gunstige prijzen van de bloembollen. De laatste jaren had men zich aan Langendijk en omstreken op meer of minder intensieve wijze toegelegd op de bloembollenteelt, daar de verbouw van groeten en aardappelen over 't geheel genomen slechte uitkomsten gaf. Tot nu toe was het met die bollencultuur niet onvoordeelig geloopen, doch op de Vrijdag gehouden veiling te Broek op Langendijk, waar ongeveer 1 'A millioen bollen waren aangevoerd, bleek, dat ook op dit gebied niets bestendigs van duur is. De prijzen waren vrij hard achteruitgeloopen en alzoo veel lager dan verleden jaar. Het grootste gedeelte bleef onverkocht. A.s. Vrijdag wordt opnieuw een veiling van leverbare bollen en plantgoed gehouden. Moge het verloop daarvan beter zijn dan dat van de vorige week, want de financieele toestand onzer tuinders en kwee kers is van dien aard, dat men geen stootje meer velen kan. De aanvoer van vroege aardappels ver minderde: veel is reeds gerooid en de vele regen belette grooter aanvoer. In totaal wer den 230 spoorwagens aan beide markten ge veild. Over de prijzen viel niet te klagen, ge zien ook het beschot. De schoten van middel bare grootte, in hoofdzaak voor het binnen land bestemd, brachten in maximum 5 90 1.80 op. Aan de Broeker veiling waren de prijzen voor aardappelen van andere grootte in doorsnee van f 34.20; enkele partijen brachten een paar kwartjes minder op. Aan de veiling van den Noordermarkt- bond werd als maximum-prijzen van 5.20 -~f 6.20 besteed, de laagste prijzen lagen tusschen 3—3.60 met kleine afwijkingen. Voor groote, in hoofdzaak voor het buiten land bestemd werd van 44.30 betaald, met op somimge dagen voor enkele partijtjes iets lager prijs. Voor Schoolmeesters werd K3n^, betaald. Eigenheimers brachten aanmerkelijk hoogere prijzen op, n-1.- van 4.70—tot 7.20. Blauwe Eigen heimers noteerden te Noord-Scharwoude van 4.60-/ 6.10. Ongunstig was de ir^rkt gestemd voor roo<k kool. O minimum vastge stelde prijs van O.f, r 100 K.G. kwam zoo goed als eiken dag voor. Te Broek werd vankeliüc f 0.60—./. 3.30 betaald, ie Noord-Scharwoude 1.20—2. Mocht een enkelen keer iets boven deze prijzen worden betaald, veel weken ze niet af van de ge noemde Zaterdag was de noteering te Broek J 0.603.30, ie Noord-Scharwoude 0.60 1.90. In totaal werden aan beide veilin gen 90 spoorwagens aangevoerd. Voor witte kool was de markt nog slechter. Het kwam zelfs enkele malen voor, dat voor den minimum-prijs van 0.60 geen koopers waren. Aan de Broeker veiling werd Dins dag, toen de aanvoer zeer gering was, 2.90 3.60 betaald, te Noora-Scharwoude 0.801.50. Verder dan 2.30 te Noord- Scharwoude en 2.60 te Broek konden de prijzen niet stijgen. Vaak moest voor 0.60 1 worden verkocht. De aanvoer beliep 26 spoorwagens. Gele kool bracht, vooral in den aanvang, heel wat betere prijzen op. Te Noord-Schar woude werd 8, te Broek 5—9.10 be taald In 't midden der week werd 6.20— 7.40 en 4.901.80 aan de resp. veilin gen betaald. Op "het eind waren de prijzen in middels tot 3.10—5.20 te Broek en 3.70 6 te Noord-Scharwoude gedaald. Aan voer 17 spoorwagens. Beste prijzen werden in het begin der week voor bloemkool gemaakt. Zoo werd aan de Broeker veiling voor eerste kwaliteit 28 35.50 betaald. Ook werd Donderdag te Noord-Scharwoude nog van 1734 be steed. Deze prijzen konden echter niet ge handhaafd worden en op het eind der week besteedde men aan de veiling der L.G.C. 112110 en aan die van den Noorder- marktbond 12.70—20.80. In 't geheel werden 55000 stuks geveild. De draaihartig- heid treedt echter in die mate op, dat de financieele resultaten nog niet schitterend zijn. Uien eischen heel wat werk, eer ze lever baar zijn. De prijzen zijn echter niet in even redigheid met de kosten. Voor zilvernep werd te Noord-Scharwoude een minimum-prijs van ongeveer 10 besteed, en een maximum van 15. Voor drielingen werd van 3.505 betaald. Aan de Broeker veiling waren de prijzen nog lager. Gele uien brachten van 1.70—3.70 op. Bij de vordering van het seizoen neemt de aanvoer van spercieboonen toe, de prijzen helaas af. Liepen de prijzen aanvankelijk nog van 1824 per 100 K.G., enkele dagen later waren de prijzen reeds aanmerkelijk gedaald en Zaterdag liepen ze te Broek terug tot 89 en te Noord-Scharwoude tot 10.20—10.70 per 100 K.G. Voor tuinboonen, die alleen te Noord- Scharwoude worden aangevoerd, werden prijzen van 1.502.60 besteed. Snijboonen brachten 10.30—18.60 op. Bedroevend zijn de prijzen van bosworte len. In de eerste dagen der week brachten ze minder dan een gemiddelde van 2.50 per 100 bos op. In het verder verloop werden de prijzen iets beter, doch het gemiddelde kwam niet boven de 3 uit. Als het gaat als verleden jaar, is het met de hooge tomatenprijzen gedaan. De notee ringen van deze week verschilden weinig met die, op het laatst der vorige besteed. A-kwali teit bracht aanvankelijk ruim 21 op, B ruim 19, C bijna 19 en voor CC werd ruim 10 betaald. Deze prijzen konden nog een maal met 2 a 4 verbeteren, doch op het eind der week waren de prijzen weer op het zelfde niveau als bij het begin. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- dacii*. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de •edaetie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van Uw berichtje onder stadsnieuws in Uw courant van Zaterdag 19 Juli j.1. „Wat is Auricheeren" het volgende: De werkelijke naam is en blijft het che misch reinigen der te behandelen goederen. Alleen de naam auricheeren is als reclame object gebruikt. Het chemisch reinigen kan feschieden door gezuiverde benzine of door rie, waardoor gelijkwaardige resultaten worden bereikt. En nu kan het voorkomen, dat, wanneer men onder den naam „Stoomen" dat is che misch reinigen, de goederen slap terug krijgt, waardoor de coupe verdwenen is, maar dan heeft men ook laten stoomen bij een inrichting die absjluut voor het „stoo men" of chemisch reinigen niet is ingericht en waar men hoofdzakelijk die goederen met water behandelt, omdat zoo'n zaak of zaakje niet de beschikking heeft over een goed inge richte chemische wasscherij. Daardoor verdient het werkelijk aanbeve ling om goed te informeeren of beter nog een kijkje te gaan nemen in die inrichting, waar aan men zijn goederen toevertrouwt. Het komt den laatsten tijd nogal eens voor dat men plotseling leest Stoomen en Verven en wanneer men achter de schermen kon zien, dan zou een ieder verbaasd staan en zich wel eens bedenken alvorens aan zulk een inrichting de goederen toe te vertrou wen. Een naar de eischen ingericht bedrijf met goede vakmenschen waarborgen U een pri ma behandeling. U, mijnheer de redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte verblijf ik, S. KROM. NOODWEER EN NOOD DER TUINDERS. Met belangstelling nam ondergeteekende kennis van hetgeen over bovenstaand onder werp in den Raad der gemeente Koedijk is ge zegd. Met volle instemming zullen velen met mij de sympathieke daad van bovengenoemden Raad waardeeren n.1. om te beginnen met 2000 steun voor de nijvereharde werkers die door de natuurramp zoo zwaar in hun toch reeds noodlijdend bestaan zijn getroffen Het komt mij voor, dat het voorbeeld door Koedijk gegeven, door Provincie en Staat zal worden nagevolgd. Wat mij echter in hooge mate verwondert, is het feit, dat de Centrale Organisatie waar in deze zoo zwaar getroffen klein tuinders zijn vereenigd n.1. in het „Centraal Bureau van Veilingen in Nederland" gevestigd Javastr. 80 te Den Haag, zich afzijdig houdt van het geven van steun. Het is waarschijnlijk niet al gemeen bekend, dat dit Bureau over eenige tonnen gouds de beschikking heeft, dit belang rijk bedrag is dit Bureau op bijzondere v.'ljze toegevloeid in tijden van hoogconjunctuur in den tuinbouw. Nu vraag ik mij af, wanneer Rijk en Provincie een beslissing moeten nemen in zake den gevraagden steun of er dan niet op het afzijdig houden van deze rijke centrale organisatie gewezen zal worden? Redenen waarom ondergeteekende den tuinders in overweging geeft om allereerst bij de Centrale Organisatie op een ruime bijdrage aan te dringen. H. J. HOUTKOOPER. Den Haag, Juli 1930. Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij U opname voor on- onderstaand. Bij voorbaat onzen dank. Het Bestuur van den Bond van Mobilisatie Invaliden en van hunne Nabestaanden. P. DE BOER, Voorzitter. R. W. STOOP, Secretaris. Het Bestuur van den Bond van Mobilisa tie-Invaliden en van hunne Nabestaanden schrijft ons: Een dezer dagen werd door de Pers het antwoord gepubliceerd van Zijne Excellentie den Minister van Defensie op de vragen van 't Kamerlid Wijnkoop, gesteld, naar aanlei ding van een steunkwestie, gerezen tusschen het mobilisatie-slachtoffer A. Feringa te Saaxum en den Burgemeester van de Ge meente Oldehove. Ook ons is deze kwestie van a tot z be kend en dan moeten wij openlijk verklaren, dat het antwoord van den Minister, op zijn zachtst uitgedrukt, in elk opzicht onjuist ls. Zoo begint de Minister te zeggen, dat hij het met het oog op de belangen van Feringa wenschelijk achtte de toegekende schadeloos stelling in wekelijksche termijnen uit te beta len, terwijl de werkelijke feiten zóó zijn, dat de heer Feringa hierdoor juist in groote moeilijkheden is gekomen, zoodat hij zich zelfs genoodzaakt zag de hulp van het Arm bestuur in te roepen. De Minister draait de feiten om, wat misschien wel handig is, maar niettemin in strijd met de waarheid en de werkelijke feiten. Trouwens het feit, dat de Minister niet be reid is, zonder hiervoor ook maar een enkele reden aan te voeren, tot openbaar maken van het door den Burgemeester gegeven advies, geeft genoeg te denken. Dat de bewering, als zou Feringa voor straf 50 maal een afstand van 3 K. M. moe; ten loopen om het hem toegekende bedrag in ontvangst te nemen, niet juist zou zijn, i3 evenmin waar. Hierbij had de Minister moe ten vermelden, dat de Burgemeester van Ol dehove, gauw een andere houding heeft aan genomen toen de vragen van Wijnkoop be kend werden. De Minister schijnt op dit punt niet geheel juist te zijn voorgelicht. En wat betreft het feit, als zou de inhou ding van den steun van het B. A. niet in ver band staan met de aan Feringa toegekende uitkeering van 's Rijkswege, maar een gevolg zijn van het feit, dat bij onderzoek zou zijn gebleken dat Feringa o.m. nog in het bezit van een eigen huis zou zijn, moeten wij hier mededeelen, dat Feringa wel als eigenaar staat ingeboekt, maar geen steen er van zijn eigendom genoemd kan worden. Dit kan de Minister ook weten en in verband hiermede is voldoende bewezen, dat ook dit argument wel zeer gezocht is. Ten slotte doet het laatste antwoord van den Minister op de laatste vraag van den heer Wijnkoop de deur geheel dicht. Feringa moet begrijpen, dat de uitbetaling der hem toegekende bedragen niet in weke lijksche termijnen geschiedt om hem te pla gen, doch in het belang van zijn gezin, zegt de Minister. Met andere woorden: Als Staatsburger moet Feringa voor zich laten denken, alsof hij nog militair was. Hij heeft zich gewoon bij den wil van de autoriteit neer te leggen, ook. al ziet hij zijn gezin ten onder gaan. Hier geeft de Minister zich inderdaad wel wat ver bloot en uit de houding van den Mi nister kan iedereen zien aan welke willekeu rige handelingen de slachtoffers zijn overge leverd. Commentaar is hier dan ook overbodig. Alleen willen wij nog opmerken, dat het inkleeden van het antwoord van den Minister op de vragen van den heer Wijnkoop hoe handig dit ook moge zijn niet door den beugel kan. Een ernstig en onpartijdig on derzoek is noodig, want hier wordt groot on recht gedaan, daarvan zijn wij overtuigd Naar wij vernemen, zal de' heer Feringa zich thans tot de Tweede Kamer wenden met een verzoek om een onderzoek in te wil len stellen. EEN HONGAARSCHE KWAKZALVER. Een dokter-schoenmaker. In het Hongaarsche dorpje Hatseg heeft zich onlangs een merkwaardig geval voorge daan," dat eenerzijds als een grapje kan wor den opgevat, maar anderzijds toch ook een ernstig en typeerend karakter heeft, zoo schrijft het Hbld. Eenige maanden geleden vestigde zich in het plaatsje een jonge schoenmakersgezel. Uit alles bleek, dat de jongeman het nog niet ver in het edele lappersvak gebracht had; maar daar de leerling iets bijzonder vriende lijks over zich had en zijn begaafdheid en goed verstand al spoedig aan den dag kwa men, drukte de schoenmaker, bij wien hij in betrekking was, een oogje dicht. Op een goeden dag werd het dochtertje van den baas ernstig ziek, nadat het reeds weken lang gekweld was geworden door hoofdpijnen en keelontsteking. De gezel bood nu, tot aller verbazing, aan het patiëntje te genezen. De schoenmaker, die niet wist waar zoo spoedig medische hulp vandaan te ha len, stemde toe, met het gevolg, dat zijn kind na enkele dagen volkomen hersteld was. Als een loopend vuurtje verspreidde zich in het dorp en de omgeving het verhaal van de „wonderlijke genezing" door den schoen makersgezel en van heinde en verre kwamen al heel spoedig honderden mannen en vrou wen om voor hun kwalen genezing te zoeken bij den wonderdokter van Hatseg. Deze toe loop en het optreden van den „wonderdoe ner" trokken echter al spoedig de aandacht van de autoriteiten, die meenden tegen den kwakzalver een vervolging te moeten instel len. Bij zijn verhoor verklaarde de gezel, wer kelijk niet strafbaars «daan te hebben, HOOG EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE IN ZOMERTIJD. Juli, Hoog water Laag water 23 1.23 2.00 10.09 10.46 24 2.23 2.57 11.13 11.46 25 3.16 3.50 0.10 26 4.08 4.41 0.41 1.04 27 4.57 5.32 1.32 1.56 28 5.49 6.21 2.20 2.47 29 6.37 7.06 3.11 3.33 30 7.22 7.48 3.58 4.17 31 8.08 8.36 4.43 5.02 EGMOND AAN ZEE. Juli. Hoog water Laag water 23 1.20 1.57 9.57 10.34 24 2.20 2.54 11.01 11.34 25 3.13 3.47 11.58 26 4.05 4.38 0.29 0.52 27 4.54 5.29 1.20 1.44 28 5.46 6.18 2.08 2.35 29 6.34 7.03 2.59 3.21 30 7.'9 7.45 3.46 4.05 31 8.05 8.33 4.31 4 50 daar hij het zieke kind van zijn patroon slechts wat aspirinetabletten had gegeven. Tot groote verrassing legimiteerde de man zich daarop als behoorlijk gediplomeerd arts. Wat was nu de verklaring van deze ge schiedenis? Hij zeide zich voor „wonderdokter" te heb ben uitgegeven om op deze ongewone manier een behoorlijke praktijk te krijgen! Als jong, maar straatarm medicus, die zich niet eens de weelde kon veroorloven er een spreekka mer op na te houden, had hij geen kans ge zien patiënten te krijgen, daar niemand ver trouwen in hem stelde. Als lappersgezel, die als bijbaantje kwak zalver was en „wonderen" deed, was het hem niet moeilijk gevallen de sympathie van de bevolking te verwerven. Al was dit ondernemende doktertje dan al een slecht schoenmaker, kijk op de menschen had hij wel! ZIJN VERLOOFDE OPGEHANGEN. In de gemeente Strang (bij Osnabrück) werd gisteren den 27-jarige jeugdige vrouw opgehangen aangetroffen aan de tuinpoort- van het huis, waar zij als dienstbode werk zaam was. Uit het onderzoek bleek, dat hier sprake was van moord. De dader, een 17- jarige timmermansleerling, werd spoedig gearresteerd. Zij hadden des Zondag samen in een naburig bosch gewandeld, alwaar de jongeman haar om het leven schijnt te heb ben gebracht. Vervolgens moet hij haar heb ben opgehangen, om zelfmoord voor te wen den. HOUTZAGERIJ IN RUSSELSHEIM AFGEBRAND. De houtzagerij van Bursch Co. te Rüsselsheim is door een hevigen brand ge heel in de asch gelegd. Het blusschingswerk werd door explosies ernstig belemmerd. Daal de vuurhaard nabij den spoorweg lag, moest het spoorwegverkeer geruimen tijd gestaald worden. Door de hitte geraakten de tele graafpalen langs de spoorlijn in brand. Behalve groote hoeveelheden hout gingen met de fabriek ook alle machinerieën ver loren. De schade wordt op honderdduizenden Mark geschot, doch wordt door verzekering gedekt. DE NEKKRAMP IN DEN ELZAS. Een garnizoen aangetast. De nekkramp, waarvan zich eenige gevallen in den Elzas hebben voorge daan, heeft nu ook het Fransche garni zoen te Hagenau aangetast. Reeds is een soldaat van het 12de reg. art. aan de ge volgen van deze ziekte overleden. Gisterenmorgen bemerkte men pas, dat de soldaat door de -evaarlrke ziek te was aangetast. Hij werd onmiddellijk naar het hospitaal te Straatsburg over gebracht, waar hij eenige uben later overleed. ERNSTIGE RELLETJES OP OOST KOREA. Na de arrestatie van een aantal boeren, welke beschuldigd werden van overtreding der boschwetten te Tansan (Oost-Korea) hadden aldaar ernstige ongeregeldheden plaats. De menigte bezette het stadhuis en het politiebureau. De politie zag zich genoodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken, waarbij vier personen werden gedood en 26 gewond. Ne gen Japansche politieagenten liepen verwon dingen op. DE STAKING BH~DE IERSCHE SPOORWEGEN. De algemeene secretaris van de spoorweg- arbeiders-vereeniging deelde in aansluiting- op een bespreking met de directie der Great Southern Railway te Dublin mede, dat de maatschappij de onvoorwaardelijke weer te werk stelling der ontslagen arbeiders heeft geweigerd. De plenaire raad van den spoor wegarbeidersbond heeft hierop besloten de staking op het spoorwegnet der Southern Railway in het Iersche Rijk Dinsdag om 12 uur des nachts af te kondigen. Bij dit con flict zijn 12000 spoorwegarbeiders en 400 cmnibuschauffeurs betrokken. DE MIJNRAMP IN SILEZIE. Weer zeven lijken geborgen. Naar door de mijndirectie van Walden burg wordt medegedeeld, zijn wederom ze ven lijken van slachtoffers van de mijnramp van Neurode geborgen. Er zijn nog 17 lijken bedolven. De bergingsarbeid werd de laatste dagen, ook Zondag, ononderbroken voortge zet en duurt nog steeds voort. HITTEGOLF IN AMERIKA. Meer Jan 100 dooden. De hittegolf in de Vereen. Staten duurt nog steeds voort en het aantal slachtoffers neemt voortdurend toe. Volgens de laatste berichten zijn in verschillende plaatsen meer dan 100 personen tengevolge van de hitte be zweken. Te Columbus zijn 12 dooden, 19 te New- York, 5 te Boston, 2 te Detroit, 12 te Pitts- burg, 6 te Indianapolis, 8 te St. Louis en 13 te Chicago. Columbus rapporteerde een temperatuur van 112, Toledo 107, Washington 106, New- York 99 graden. Volgens de weervoorspellingen wordt he den op verschillende plaatsen daling van de temperatuur verwacht. ONS DAGELIJKSCH BROOD. Proeven met aardappelmeel, Uit Stadskanaal meldt men aan het NP v. h. N. Naar wij vernemen worden er door ver schillende bakkers proeven genomen om een zeker percentage (1525 pCt.) bloemaard- appelmeel te gebruiken bij de bereiding van het wittebrood. Het brood moet wat de smakelijkheid be treft er niet op achteruit gaan. Mochten de proeven voldoen, zoo is het niet uitgesloten, dat dit van regeeringswege verplichtend wordt gesteld. Voor de aardappelmeelfabrieken in de Veenkoloniën, die, voorzoover ze aangesloten zijn bij „Avebe", nog met groote voorraden meel zitten, zou het een uitkomst zijn. TOT DE AAP UIT DE MOUW KWAM De oogen roodgerand van het vele schreien, de neus glimmend en glanzend, zich scherp afteekenend tegen het bleeke, zorgelijke ge zicht, waarin diepe groeven liepen, het sprie- terige haar verpieterd en de mond tevens, met trillende lip, zoo schoof de juffrouw, geknakt door groot verdriet het lokaaltje binnen, waai de aanvragen moeten worden gedaan, om pa tiënten naar een ziekenhuis te doen vervoeren. En nauwelijks wa* ze gezeten op het puntje van den stoel, dien de vriendelijke verpleger in zijn witte jasje haar behulpzaam had toe geschoven, of de waterlanders kwamen op nieuw de dikke droppen glansden boL tus schen de trillende oogharen en lekten dan neer op den zwarten schoot, waarin zenuw» achtige vingers naar een doorweekten zak doek zochten. Een schokje van het gebogen hoofd wijzigde den stagen gang van de plet sende tranendruppels. Nu schoven zij langs den spitsen neus n ééntje bleef bibberend aan het puntje hangen, totdat een vlugge bewe ging van handrug en gestrekten wijsvinger het vocht verdreef. Maar blijkbaar liet het een kriebelig gevoel achter, want opeens werd de handpalm onder tegen den neus ge drukt venijnig werd het puntje naar links en rechts geschoven. De man in het witte jasje had inmiddels een glas water aangegeven en gretig dronk d« juffrouw een paar teugjes. En wat is er aan de hand juffrouw? klonk de medelijdende stem. Och meneermijn manmijn arme manEn bij het zich opeens weer fel reali- seeren van al uat leed, begon de juffrouw weer opnieuw ie snikken. Kom aan, vertel nu eerst eens, wat er met je man is. Mijn man motklonk het hijgend, en toen, met groote krachtsinspanning, als in een wanhoopskreetmot naar het zieken huis! Heb je een brief je van den dokter bij je?. De juffrouw kon niet spreken en knikte slechts. Uit haar taschje vischte zij een ver* kreukt en beduimeld papiertje op, dat zij op haar knie eerst glad streek, voor zij het met bevende hand aan den ander gaf. Deze Tiep het snel door en zag, dat het geval niet ern stig was. Nou, we zullen er voor zorgen juffrouw. Ga maar weer kalm naar huis. Vandaag zul len we je man nog niet komen halen, hoor, zei hij goedig. Morgen zullen we wel eens zien Maar opeens was de juffrouw opgespron gen en vol verontwaardiging riep ze: Wablief? Mot ik nou nog een nacht met dien gooser optrekken? (Onderstaande berichten werden reeds it een deel onzer vorige oplaag opgenomen). AUTO PLATGEDRUKT TUSSCHEN TWEE TREINEN. Maandagmorgen heeft te Haarlem een ern« stig auto-ongeval plaats gehad. Toen een trein van de N.- en Z.-Hollandsche Electri- sche Tramweg-Mij. uit Zandvoort over de brug bij de Amsterdamsche Poort bij Haar lem reed, wilde een automobilist den trein links passeeren. De bestuurder van den auto had niet gezien, dat uit tegenovergestelde richting eveneens een tramtrein aankwam. Op de brug werd de auto, die vrij snel reed, door de tramtrein uit Amsterdam gegrepen en te gen den trein uit Zandvoort gedrukt. De wagen werd tusschen beide treinen to taal in elkaar gedrukt. Van den auto, een klei ne wagen van den heer P. J. M. Leeuwen berg uit Haarlem, bleef niet veel over. Er zaten iri den auto drie personen. Naast den bestuurder zat de heer Verkley uit Haarlem. Deze kreeg het stuurrad tegen de borst, aan de gevolgen waarvan hij bijna onmiddellijk overleed. De andere inzittenden werden niet gewond. Het duurde een uur, voordat de auto tusschen de beide trams was verwijderd. Een van de trams moest daarvoor opgevijzeld worden, zoodat de dienst AmsterdamZandvoort groote stagnatie ondervond. Het lijk van den heer Verkley is overge bracht naar de Maria-stichting te Haarlem SCHOOLKIND DOOR EEN VRACHTAUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Maandagmiddag te ruim 12 uur staken twee kinderen, die uit school kwamen, bij het postkantoor te Lisse plotseling den straatweg over. Beide kinderen werden gegrepen door een vrachtauto van Van Gend en Loos. Een der kinderen, een zesjarig jongetje, werd over reden en op slag gedood. Het andere kind be kwam weinig letsel. v AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. In den nacht van Zaterdag op Zondag il op de Kruiskade te Rotterdam de 56-jarige ko'enwerker R. Huisman, uit de Tuinder straat, aangereden door een vrachtauto, die bestuurd werd door den 18-jarigen H. D. De bestuurder trachttt te remmen, doch door de gladheid stipte het achtergedeelte van den wagen, waardoor H. getroffen werd. Hij kreeg een schedelbreuk en is eenige uren later in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de gevolgen overleden. Op het lijk is sectie verricht. Tegen den be stuurder is Droces verbaal opgemaakt

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7