DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De aardbeving rondom Napels. Buitenland De ramp te Koblenz. Binnenland No. i» DONDERDAG 'i4 JULI 193© 132e Jaargang. Dagelijksoh overzicht. de ontzettende ramp in koblenz De feesttooi werd in rouwgewaad omgezet. Arm, beproefd Duitschland! Duitschland wordt wel zwaar beproefd! Slechts enkele dagen geleden werd de we reld opgeschrikt door een der vreeselijkste rampen, die in den laatsten tijd waren voor gekomen: de mijnramp in Silezië. Nog is het reddingswerk daar niet geheel geëindigd, of een nieuwe, niet minder ernsti ge ramp vraagt opnieuw de aandacht" het ontzettende verdrinkingsdrama te Koblenz. Koblenz, een der steden, die zoovele jaren een vreemde bezetting binnen haar muren had, Koblenz was in feesttooi gezet, ont te jubelen, nu het weer vrij was! De geheele stad had zich dagen, neen wekenlang reeds voorbereid op dit grootsche gebeuren. Oud en jong, arm en rijk was in feeststemming, iwas vroolijk, was uitgelaten. Toen kwamen de dagen, waarop de feesten plaats zouden hebben. Rijkspresident von Hindenburg arriveerde in de stad en werd door een juichende me nigte hartelijk ontvangen. Redevoeringen .werden gehouden, wedstrijden voor het volk waren georganiseerd en ieder voelde, dat een zekere druk was weggenomen. Men voelde zich eindelijk weer vrij en men wist nu, dat het leed voorbij was.. Het hoogtepunt van de feestelijkheden was de verlichtingsavond. Duizenden en nog eens duizenden stroomden samen aan den Rijnoever, om dat schoone schouwspel te zien. Duizenden juichten en zongen, waren uitgelaten en vroolijk. Toen kwam het einde. De stroom ging huiswaarts. En ziet, toen gebeurde het vree- selijke. Een kleine brug over de Moezel, niet berekend op het overweldigende verkeer, be zweek onder haar last. Tot groote schrik van ellen stortten de menschen in den diepen rivier, waar de dood hen toegrijnsde. Koblenz, de stad van feest, was in één oogenblik in diepen rouw gedompeld. Wel ls het aantal slachtoffers nog niet bekend, maar de berichten van gisteren hebben allang de zekerheid gegeven, dat in vele gezinnen de rouw is binnen geslopen. Tallooze kinderen hebben hun vader of moeder verforen, zeer vele ouders zullen te vergeefs uitzien naar den terugkomst van hun kinderen... Diepe rouw is over de stad en haar omge ving gekomen. Schrille tegenstelling met de vreugde, die de „bevrijding" vergezelde... Natuurlijk zijn alle feestelijkheden verder afgelast, niet alleen in Koblenz zelf, maar ook in de andere steden langs den Rijn. ïrier, dat gisteren den president zou ontvan gen, wist des morgens nog van niets en maakte zich op, om een feestroes door te ma ken. Het heeft niet mogen zijn. Toen het be richt van den ramp bekend werd, haalde men de vlaggen naar binnen of liet ze half- stoks wapperen ten teeken van rouw. Geheel het Rijngebied, geheel Duitsch land, ja, schier de heele wereld is met ont roering gevuld. De Duitsche regeering heeft reeds bewijzen van deelneming geleverd, de Pruisische eveneens, maar ook andere landen zonden telegrammen van deelneming met de zoo zwaar beproefde bevolking. Daarmee kan echter niet goed gemaakt worden, wat geschied is. Daarmee wordt de sombere schaduw van den ramp niet weggenomen. Slechts de tijd kan ook deze smartelijke wonden heelen. En dan ook nog slechts gedeeltelijk. Altijd zal een herinnering aan dezen zwarten Dins dagavond bewaard worden bij allen, die de gebeurtenissen meegemaakt hebben. Arm Duitschland! Ge wordt wel zwaar beproefd. Nog drukt de last van den wereld oorlog op U, maar daarnaast zijn anderen, niet minder zware lasten gekomen, waarvan de twee laatsten wel heel zwaar wegen.... Nog eens: Arm, beproefd Duitschland. Vergeefsch duikerwerk. Gistermorgen had men voor het verdere bergingswerk duikers aan het werkgesteld. Gistermiddag is de eerste duiker aan den in gang aer Sicherheitshafen van den plaats van het ongeluk over een afstand van ca. 70 M. gaan zoeken, waarbij hij echter niet meer dan enkele klecdingstukken vond. Daar met zeker heid kan worden aangenomen, dat nog meer lijken in het water liggen, zal het duikers- werk worden voortgezet. Thans 35 dooden. Het aantal geborgen lijken bedraagt thans 35. De directie der waterwerken is de opvat ting toegedaan, dat er nog slechts weinige hjken in het water liggen, of afgedreven zijn. Vermist worden nog twee 16-jarige leerlin- feen van het zusterhuis Rheinwaldheim. Bii de politie zijn sedert de ramp plaats had 19 aanvragen van vermissing van personen bin nengekomen, doch hierbij zijn waarschijnlijk ook de gebruikelijke verzoeken tot opsporing inbegrepen, welke vrijwel iederen dag wor den ontvangen. Teraardebestelling Zaterdag a.s. De teraardebestelling der slachtoffers is bepaald op Zaterdag 16 uur. Het Pruisische Staatsdepartement heeft instructie gegeven, dat dien dag de staats- en gemeentegebou wen, benevens de scholen, in geheel Pruisen de vlag halfstok zullen hijschen. De Kardinaal-Aartsbisschop Schutte te Keulen heeft den Eersten Burgemeester van Koblenz telegrafisch zijn deelneming betuigd'. Hedenmorgen heeft de duiker zijn werkzaamheden voortgezet. Tegen 9 u. is het 36ste slachtoffer der ramp gebor gen. Het is een meisje van ongeveer 16 jaar, wier identiteit nog niet is vastge steld. In de Parijsche „Volonté' heeft Bernard Lecache, voorzitter van den internationalen bond tegen het antisemitisme, een dringenden oproep aan allen geplaatst om op te komen en te protesteeren tegen de Jodenvervolgin gen, welke den laatsten tijd in verschillende deelen van het koninkrijk en vooral in Zeven burgen en de Boekowina voorkomen en die steeds erger worden. Kort na de verkiezing, enkele maanden ge leden, van den antisemitischen leider Coeza in het parlement, droegen de vervolgingen der Joden nog slechts een sporadisch karak ter. Maar sindsdien is het steeds erger ge worden, zoodat ook in de regeeringspers thans wordt aangedrongen op krachtige maatregelen. De heer Lecache haalt talrijke authentieke gevallen aan van brandstichting en geweldpleging tegen Joden. „Dit alles is voldoende", zoo besluit hij, „om de aandacht te trekken. Ik heb niets ver meld, dan wat authentiek is. Ik heb met opzet nagelaten de paniekstemming en den doods angst te beschrijven, waarin duizenden en duizenden Joden in Roemenië leven". En de heer Lecache eindigt zijn relaas met een dringende bede om hulp. Het Hbld. meldt: Het Hof van Assizen te Versailles heeft een eigenaardige moordzaak berecht, waarin de beschuldigde, hoewel er vele aanwijzingen waren voor zijn onschuld, krachtig volhield de moordenaar te zijn. De man, een Italiaan, heette Angelo Ma- cher. Hij was gearresteerd op grond van zijn eigen aangifte, dat hij een anderen Italiaan Morlotti, bij een twist in een herberg, gehou den door Pizagalli en diens vrouw, had doodgeslagen. Verschillende getuigen echter beweerden, dat de zoon van den herbergier de moordenaar was. Macher hield echter vol, dat hij de dader was. De reden voor deze zelfbeschuldiging schijnt te zijn geweest, dat hij de dochter van den herbergier lief had en haar naam voor schande wilde bewaren (daar haar broer de misdadiger, zou zijn geweest). Macher is tenslotte veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. In West-Turkije is een moeraskoorts-epide mie uitgebroken, waardoor vele duizenden personen zijn aangetast. De regeering heeft doctoren en verple- gingspersoneel gezonden naar de geteisterde gebieden. Drie gewapende bandieten zijn het gebouw van een bank te Hartford binnengedrongen, waar zij zich hebben meester gemaakt van honderd duizend dollar. Tot voor korten tijd gold de gevangenis van Limoges voor een vrij genoeglijk oord. Vele gevangenen wisten er uit te ontsnap pen, maar vele anderen vonden het leventje er zoo prettig, dat zij geen wenschen koes terden voor verandering van verblijfplaats. Een gevangene te Albi, een zekere Arpizou, die voor vijf jaar zat, hoorde van het lust oord Limoges. Hij vernam, dat de gevange nen daar zich volkomen vrij konden bewegen, dat zij hun celdeuren zelf konden openen en dat zelfs vaak manlijke gevangenen een ge zellig thee-uurtje gingen doorbrengen bij de vrouwelijke collega's. Sommigen zelfs had den vrije avonden. Arpizou besloot toen, daar hij toch in het gevang moest zitten, te trachten een plaatsje te veroveren in het paradijs van Limoges. Hij „onthulde", zoo lezen we in het Hbld., dat hij vier jaren geleden in de omgeving van Limoges een gruwelijke misdaad had begaan. Ziin truc slaagde en hij werd voor het ver hoor en onderzoek overgebracht naar de ge vangenis van Limoges. Maar toen bleek alras, dat Arpizou zich leelijk misrekend hadSinds een jaar toch is het regime te Limoges geheel veranderd en heerscht er strenge discipline. Met het gevolg, dat Arpizou den rechter in het vertrouwen heeft genomen en hem verteld heeft waarom hij zich plotseling verplicht gevoeld had zijn geweten te ontlasten! Uit New Brunswick wordt gemeld, dat het westelijk deel van den staat New-Jersey gis teren door een hevigen wervelstorm geteis terd werd, welke vergezeld ging van wolk breuken. In New Brunswick stortte een ge bouw van twee verdiepingen in, waarbij een vrouw gedood en acht andere personen ge wond werden. Mijlen ver in het rond werden boomen ontworteld en de daken van de hui zen gerukt. De materieele schade is aanzien lijk. Aan de hitte, waardoor geheel Noord-Ame- rika geteisterd werd, is door onweders een einde gemaakt. De abnormale temperaturen, die het kwik tot 45 graden deden stijgen, hebben in totaal aan 254 personen het leven gekost, waarvan alleen reeds 40 te New- York. Groote deelen van North Yorkshire wer den gisteren door plotselinge en ernstige overstroomingen geteisterd. In het dal van de Esk-rivier, die uitstroomt in de haven van Phitby, werden eenige bruggen weggespoeld. De wegen stonden verscheidene voet onder water en in vele dorpen zijn de bewoners in hun huizen gevangen. Reddingsbooten en ander hulpmateriaal zijn naar de bedreigde plaatsen gedirigeerd. Gevreesd wordt dat talrijke menschenle- vens te betreuren zullen zijn. BEGIN JANUARI NIEUWE VERKIEZINGEN IN ENGELAND? Volgens den politiékeii medewerker van de „Daily Tel." is men in parlementaire kringen algemeen van meening, dat in de eerste maand van het komende jaar nieuwe alge- meene verkiezingen onvermijdelijk zullen zijn. Alle drie partijen houden zich reeds bezig met het vraagstuk van het gebruik maken van den radio-omroep voor hun verkiezings campagne. Hierover zullen in de komende we ken besprekingen tusschen de regeering en de drie politieke partijen plaats vinden. EEN BURGEMEESTERSVERKIEZING IN AMERIKA. En een moordpartij als slot. De burgemeesterverkiezing te Detroit heeft een dramatisch slot gehad. De aftredende burgemeester Charles Bowles werd als zooda nig herkozen, hoewel er een felle campagne tegen hem was gevoerd. Kort na het bekend worden van den uitslag drongen drie met een revolver gewapende personen het hotel binnen van Gerald B uckley, den 'omroeper van het radiostation van Detroit, een der personen, die tijdens de verkiezingscampagne zeer scherpe critiek op 'het beleid van den burge meester hadden geoefend. Zij vonden Buckley in de hall van het hotel en schoten hem neer, waarna zij alle drie wisten te ontkomea De gemeenteraad van Detroit heeft een be looning uitgeloofd van 5000 dollar voor het opsporen van de daders. Buckley had in een radio-rede den burge meester fel aangevallen en hem er van be schuldigd, speculatie in de hand te hebben gewerkt en verschillende misstanden te heb ben bevorderd door zijn relaties met eenige geheime benden. De burgemeester was herko zen met 120.863 tegen 89.907 stemmen, een meerderheid dus van 30956 stemmen. THANS 62 SLACHTOFFERS TE LUBECK. Volgens mededeeling van de gezondheids dienst te Lübeck is het aantal slachtoffers van de met het Calmette-preparaat gevoe de zuigelingen tot 62 is gestegen. Op het oogenblik zijn nog 57 zuigelingen ziek. Een Italiaansche blad maakt melding van een eigenaardig ongeval met den sneltrein van de trein Rome—Milaan. Een slaapwagen die tengevolge van een breuk in de rails ont spoorde, reed ongeveer 2 K.M. naast de rails mede, zonder dat dit bemerkt werd, totdat de slaapwagen tenslotte tegen een peiler van een spoorwegbrug stootte en de trein tot stil stand werd gebracht. Er zijn geen slachtof fers. De passagiers kwamen met den schrik vrij. De materieele schade is evenwel belang rijk. Het Britsche slagschip „Ramillies" is gis teren van Alexanarië naar Port Said opge varen. Uit Egypte komen geen nieuwe berich ten over verontrustende gebeurtenissen. De Wafd-partij heeft op de weigering van koning Foead, om het parlement in buitenge wone zitting bijeen te roepen, nog niet geant woord. Zondag j.1. heeft te Loenen, zooals reeds in een deel onzer vorige oplaag werd gemeld, een zeer tragische gebeurte nis plaats gehad, waarvan de oplos sing thans gevonden is. Onder de ge meente Vreeland is op een jacht plotseling overleden de heer C. Schoorl uit Amsterdam Wij vernemen hieromtrent, dat de veehou der V. uit Vreeland aan de politie heeft ver klaard, dat er Zondag op zijn land in de on middellijke nabijheid van het jacht van den heer S. door personen van een ander daar in de buurt voor anker liggend jacht schietoefe ningen zijn gehouden. Het is de gemeente politie in samenwerking met de rijkspolitie uit Nigtevecht mogen gelukken, op dit terrein een hek in beslag te nemen, waarin met een vuurwapen is geschoten. Vlak bij dit hek werd een kogel van een buks gevonden, die gelijk bleek te zijn aan den kogel, die later door den politie-schiekundige van Ledden Hulse bosch in het lijk van den heer S. werd aange troffen. Er moet geschoten zijn in de richting van het jacht van den heer S. De Amsterdamsche politie had gedurende de laatste dagen in de oude Vecht gedrecht naar een revolver, in verband met het vermoeden van moord of zelfmoord. Thans staat vast, dat de heer S. is gedood door een ongelukkige omstandigheid en dat hier sprake is van dood door schuld. Bij de politie is de dader, iemand uit Dordrecht, bekend. Het Hbld. geeft de volgende bijzonderhe den omtrent het'gebeurde: Een 52-jarige zilversmid uit Amsterdam, die elke week met zijn boot op de Vecht komt spelevaren, bevond zich Zondagmiddag tus schen 2 en 3 uur in de nabijheid van Neder- horst den Berg. Aan boord bevonden zich verder zijn echtgenoote en vier kinderen en voorts nog drie andere kinderen. Plotseling viel de zilversmid, die de boot bestuurde, voorover op het stuurrad. Zijn twintigjarige zoon bracht het bootje naar den oever en daar constateerde een geneesheer uit Neder- horst den dood van den zilversmid tengevol- ge van een bloeduitstorting in de hersenen. Een nader medisch onderzoek van h.et stof felijk overschot te Amsterdam bracht den volgenden dag aan het licht, dat zich een schotwond in de borststreek bevond en dat 'n kogel het hart getroffen had, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk moet zijn inge treden. Naar aanleiding van deze ontdekking werd de justitie in de zaak gemengd en stelde o.a. de politie-deskundige Van Ledden Hulse- bosch een onderzoek in. Het schot moet gelost zijn uit een buks of een 6 m.M. revolver. Uit het verhoor van de personen, die zich aan boord van de motorboot bevonden heb ben, is komen vast te staan, dat er op den tocht niets verdachts bespeurd is. Doch wel herinnerde men zich, even vóór de zilversmid neerviel „een tik" gehoord te hebben. Een wapen is niet gevonden. Het aantal slachtoffers stijgt bij honderden. Geheele gezinnen onder de puinhoopen bedolven. Het juiste aantal dooden tengevolge van de aardbeving bij Napels staat nog niet vast Te Potenza werden tegen 15 uur gisteren weer nieuwe aardschokken waargenomen, waardoor echter geen schade werd aange richt Dank zij de energieke maatregelen van militaire- en civiele autoriteiten kon voor het intreden der duisternis voor huisvesting en verzorging der dakloozen worden zorggedra gen. De Vesuvius heeft tijdens de aardbeving geen buitengewone werkzaamheid aan den dag gelegd. De stad Melfi, die het meest geleden heeft, werd in 1855 eveneens door een aardbeving verwoest. Vier honderd dooden in Italië? Volgens onbevestigde geruchten zouden in het gebied van de aardbeving tot gister avond laat in totaal 400 dooden zijn geteld Een officieele bevestiging hiervan kan niet verkregen worden voor Donderdagmorgen. De lijst der slachtoffers groeit. Te Melfi, Rappolla en Rionero, de drie Appenijnsche steden, die zwaar door de aard beving geteisterd zijn, is den geheelen nacht bij de dooden gewaakt geworden. De lijst der slachtoffers groeit gestadig met het vorderen van het opruimen der ruïnes, waaruit de lijken gedolven worden om in lange rijen in de straten neergelegd te worden ten einde te kunnen worden geïdenti ficeerd. Te Melfi, welks straten den indruk van 'n slagveld maken, alleen reeds is de dooden- 'ijst gestegen van 100 tot 160, terwijl het waarschijnlijk is, dat er bij het vorderen van het bergingswerk nog meer zullen worden gevonden. Alle beschikbare reddingscolon nes van Z. Italië zijn gemobiliseerd en in allerijl naar het geteisterde gebied vervoerd. Bij al de ellende in het zwaargetroffen ge bied komt ook nog, dat de waterleiding ten gevolge van de aardbeving niet meer functi- onneert met het gevolg, dat de bevolking he vige dorst lijdt. Verscheidene honderden werklieden zijn aan het werk gesteld om te h achten, althans dit euvel binnen zoo korf mogelijken tijd te verhelpen. Honderden vrachtwagens, ambulancewa gens en lijkwagens haastten zich langs de bergwegen. Geheele families zijn omgekomen. Pnes ters gaan rond tusschen de soms half waan zinnige menschen, ten einde troost te bren gen of te trachten de gemoederen te kalmee- 16 Uit verafgelegen plaatsen komen berich ten over het plotseling blijven stil staan van klokken ten gevolge van de aardbeving. Te Rome gaan de menschen stil hun gang, als durfden zij zich geen denkbeeld te maken van het gebeurde. Het zal waarschijn lijk verscheidene dagen duren alvorens men eenig overzicht kan krijgen over de aange richte schade. Te Napels is men van meening, dat de aardbeving het gevolg is geweest van de krachtige werkzaamheid die de Vesuvius In den laatsten tijd getoond heeft. Volgens iprof. Malladra, de directeur van het Vesuvius-observatorium, behoeft men ech- het bureau van den Hoogen Commissaris van ter niet bevreesd te zijn voor uitbarstingen van den vulkaan. In den afgeloopen nacht werd dan ook geen bizondere activiteit ^opge merkt Slechts korten tijd na de aardbeving is in het bureau van den Hooge Commissaris van Napels een bijeenkomst gehouden, ten einde maatregelen te treffen om zoo spoedig moge lijk hulp en verlichting te brengen aan de ge troffen stad. Tweehonderd dooden. Volgens de laatste berichten uit het cata- strophegebied schijnt het aantal dooden bij Napels de 200 niet te boven te gaan. Uit alle garnizoenen werden troepen gerequireerd, die onverwijld naar de geteisterde streek gezon - den zijn. Het bergingswerk duurt nog voort. Overal spelen zich nog hartsverscheurende tooneelen af. Te Rionero, waar tal van kinde ren door het instorten van het plaatselijk weeshuis gewond werden werd onder de puin hoopen een vrouw te voorschijn gebracht, die tevergeefs getracht had drie kinderen met haar lichaam te beschutten, doch ook zelf ein delijk den dood vond. In de provincie Potenza hebben de aardschokken zich te 3.50 en 6.33 uur herhaald, zonder gelukkig menschen- levens te eischen. Deze schokken werden het krachtigst waargenomen in de omgeving van de reeds lang uitgedoofde krater Vulturo. Te Molfi, dat het ergst geleden heeft, werd o.a. ook het historische kasteel van Keizer Friedrich II ten deele verwoest. Bovendien werden in het aardbevingsgebied verscheidene kerken en klokketorens verwoest. Z. H. de Paus heeft den Bisschop van Melfi telegrafisch zijn sympathie met de slachtoffers betuigd, en hulpmaatregelen aangekondigd. Het aantal gevallen met doodelijken afloop te Napels is met 1 gestegen. Het betreft hier een vrouw, die tijdens de aardbeving aan een hartsverlamming is bezweken. Reeds meer dan 1000 dooden. Volgens de laatste berichten is het aantal dooden in het aardbevingsgebied rondom Napels veel grooter, dan men gisteren kon vermoeden. De Popoio di Roma maakt mel ding van 100 dooden in de gemeenten Monte Calvo, Gungoli en Savignano. Te Melfi alleen zouden 200 dooden en 400 gewonden te betreuren zijn. Bij deze cijfers zijn echter nog lang niet alle slachtoffers van de aardbeving inbegrepen. Een troostelooze aanblik. Tengevolge van den toestand van de straat wegen en het gebrek aan verkeersmiddelen heeft men vele afgelegen plaatsen, dorpen en buurtschappen, alsmede alleenstaande boer derijen en villa's nog niet kunnen bereiken. Een troostelooze aanblik biedt Ariano. Twee keiken en de carabinieri-kazerne zijn geheel met den grond gelijk gemaakt. Van de meeste huizen zijn nog slechts de zijramen blijven staan. Onder de puinhoopen der in gestorte muren zijn soms heele gezinnen be dolven. Uit Rome wordt gemeld, dat in de omge ving van Melfi Woensdagmiddag nieuwe aardschokken werden waargenomen, waar door nog meer slachtoffers zijn gevallen en nog meer schade werd aangericht. Het aan tal dooden neemt elk uur toe. De overlevenden vluchtten, om zich in vei ligheid te stellen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalva Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN7 Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groota letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. GOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een slachtoffer geborgen. DE VERVOLGING DER JODEN IN ROEMENIË. Een oproep om hulp. EEN ZELFBESCHULDIGING. KOORTSEPIDEMIE IN TURKIJË UITGEBROKEN. Vele duizenden patiënten. HET BANDITISME IN AMERIKA. Drie gewapende bandieten plun deren een bank. „VRIJWILLIG" IN DE GEVANGENIS. Omdat het er zoo gezellig was HEVIGE STORMEN IN AMERIKA. ERNSTIGE OVERSTROOMING IN NORTH YORKSHIRE. EEN EIGENAARDIG SPOORWEG ONGEVAL IN ITALIË. DE CRITIEKE TOESTAND IN EGYPTE. EEN SCHIETOEFENING MET NOODLOTTIG GEVOLG. Niauwe aardschokken en nieuwe verwoestingen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1