DAGBLAD VQDR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De aardbeving rondom Napels. Garage A. Dam Ge. Dag«lijksoh overzicht. Buitenland De ramp te Koblenz. Ruime en veilige stal ling voor automobielen. „FIAT" „NASH". Binnenland lo, 17» VH1JDAO 25 JULI 1930 132e Jaargang. Box-tarief op aanvraag. TEL 490. De omvang van den ramp nog niet geheel vastgesteld* De ziekenhuizen vullen zich ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nnmmers 5 cents. ''m' FRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37000. Telef. 3, redactie 33. Directeur: O. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DE AARDBEVINGSRAMP IN ITALIË. V Het aantal dooden neemt steeds toe. Groote verwoestingen overal. Na Duitschland is thans ook Italië door een ramp getroffen en deze overtreft die van Duitschland, wat betreft het aantal dooden, irerre. Reeds de eerste berichten waren zeer ver ontrustend en meldden al zeer vele dooden. Zelfs sprak men eergisteravond al van onge veer 200 slachtoffers. Dit aantal is gebleken, te klein te zijn. De aardbeving bij Napels heeft niet eenige hon derden, maar eenige duizenden slachtoffers geëischf. En het aantal gewonden is even redig daar aan, zoodat een kleine 10.000 man zeker te betreuren zijn, waarvan een zeer groot gedeelte den dood vonden. Wij hebben gisteren en eergisteren uitvoe rig de berichten opgenomen, die betrekking hadden op deze ramp, maar toch meenen wij1, ook op deze plaats even te moeten blijven stilstaan bij dit ontzettende gebeuren. Ook hier weer kwam de ramp onverwachts. In slechts enkele minuten speelde zich alles af. Een drietal aardschokken richtte een alge- heele verwoesting aan, dompelde tallooze huisgezinnen in diepen rouw, of vernietigde bet leven van heele gezinnen. De geheele bevolking was is een paniek stemming. De donkere nacht het electri- sche licht was dadelijk defect maakte, dat de rampzaligheid vergroot werd. Het reddingswerk werd met groote zelf verloochening ter hand genomen. Daarbij speelden zich tragische tooneelen af. Een vrouw werd met groote moeite levend van onder de puinhoopen te voorschijn ge haald. Voor dat zij echter kon worden weg gedragen, ontstond een nabeving en verplet terde een steenblok haar. Ook in de rangen van de reddingsbrigaden, die hun eigen leven op het spel zetten, ten einde anderen te redden, zijn reeds slacht offers gevallen. De in het centrum van de aardbevings zone gelegen gemeenten, die zoo goed als geheel werden verwoest, bieden een trooste- loozen aanblik. Afgezien van enkele gebou wen welke zoo gebouwd zijn dat zij tegen aardschokken bestand zijn, is een enorm aan tal gebouwen in steen- en puinhoopen ver anderd. uit welken chaos de muren van eeuwenoude paleizen spookachtig oprijzen. Ook de aan de kerken aangerichte schade is zeer groot. Een groot aantal kerken werd eveneens in steen- en puinhoopen veranderd. In het dorp San Bartolomea, waar zoo goed als geen steen op den ander bleef staan, bleef een raiddeleeuwsch kasteel op wonderbaar lijke wijze gespaard. In het centrum van het aardbevingsgebied is de uitwerking der schokken zoo groot, dat nagenoeg alle huizen, wanneer zij niet geheel in puin werden gelegd, groote scheuren ver- toonen. In sommige gemeenten, waar geen huis meer bewoonbaar is, zooals in Aquilo- nia en Villanova is geen gezin aan te wijzen dat niet minstens een doode te betreuren heeft. Het uitgangspunt van den ramp zou zoo vertelt de Voss. Ztg. het plaatsje Viciano zijn, ongeveer 130 K.M. van Napels verwij derd. In Napels zelf werd de eerste stoot 's nachts om 1.08 uur gevoeld; kort daarop volgden twee veel heviger stooten. Onder het uiten van angstkreten snelden de bewoners hun huizen uit en liepen als waanzinnig door de straten. Op hetzelfde oogenblik begonnen alle klok ken in de stad te luiden; de geloovigen kniel den in gebed neer. De brandweer, die met al haar materiaal de stad doorkruiste, spoorde de menscben aan zoo snel mogelijk de stad te verlaten en zich naar het open veld te be geven. De paniekstemming werd verhoogd door de omstandigheid dat alle telefoon- en tele graafverbindingen waren verbroken, zoodat de wildste geruchten van dood en ellende door de stad gingen. Dood en ellende Die heerschen in Napels en omgeving. Bij de talrijke aardbevingen in Italië heeft zich weer een nieuwe gevoegd, die weer van grooten omvang is. En toch is deze ramp niet de grootste, welke Zuid- Italië gekend heeft. In deze eeuw hebben reeds twee rampen plaats gevonden, die dezen verre overtroffen. Den 28sten Dec. 1908 werd Messina getroffen en vonden meer dan 77.000 menschen den dood, terwijl in 1915 Ayezzaro verwoest werd, waarbij 10.000 menschen om het leven kwamen Ook in de laatste jaren heeft de natuur zijn slacht offers geeischt. In Januari 1926 werden de bewoners van Triest, Pola en Venetië door een aardbeving opgeschrikt; in 1927 richtte een beving in Rome groote materieele schade aan en in 1929 werd' het grootste gedeelte van St Mar- tmo, in de buurt van Bologna verwoest. Deze ramp telt reeds eenige duizenden •lachtoffers. En nog weet men niet, wat er gebeurd ie in de afgelegen dorpen en ge huchten. Nog kon men niet doordringen tot in alle hoeken. En daarom is de vrees niet ongegrond, dat de doodenlijst nog veel groo- ter wordt d^n men thans vermoedt. In totaal 40 dooden. Het gisterochtend geborgen vrouwenlijk is dat van Elfriede Törres uit het Zusterhuis te Rheinwaldheim. Gistermiddag werd weder om een lijk geborgen, dat gebleken is dat van Maria Ackermann uit Gülf te zijn. De dui ker zet het bergingswerk voort. Uit alle dee- len des Rijks komen berichten over vermiste personen te Koblenz binnen. Van al deze menschen schijnt men aan te nemen, dat zij zich op den ongeluksdag te Koblenz bevon den hebben. Het aantal dier personen be draagt wel 80. Twee vermisten-meldingen bleken op verongelukte personen van toepas sing te zijn. Het aantal doodén bedraagt nu in totaal veertig. Herdenking in den Rijksraad. De gisteren gehouden zitting van den Rijksraad begon met een herdenking van de nagedachtenis van de slachtoffers van de ramp te Koblenz. De Rijksminister voor de bezette gebieden Treviranus verklaarde uit naam van de Rijks- regeering, dat het geheele Duitsche volk van harte deelneemt in de smart van de treurende nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp. Hij sprak de hoop uit, dat de schier overweldigende blijken van deelneming, die overal aan den dag treden, den achtergeble venen eenigermate tot troost mogen strekken. Condoleance-betuiging van den vm. Franschen Hoogên Commis saris. De voormalige Fransche Hooge Commis saris voor de bezette gebieden Tirard heeft in verband met de catastrophe te Koblenz aan den vroegeren Rijkscommissaris Freiherr Langwerth von Simmern en den eersten bur gemeester van Koblenz telegrammen doen toekomen, waarin hij uiting'geeft aan zijn op rechte deelneming. ERNSTIG AUTOONGÈVAL IN DUITSCH LAND. Te Bielen bij Nordhausen is een touristen- auto in botsing geweest met een automobiel van de Posterijen, tengevolge waarvan 3 per sonen gedood en verscheidene anderen zwaar gewond werden. AUTOONGEVAL BIJ BERLIJN. De president van den Norddeutschen Lloyd Heinecken, heeft gistermiddag een ernstig autoongeluk gehad. De auto, waarin hij met een anderen heer gezeten was, botste bij Lichtenrade nabij Berlijn tegen een vracht wagen op en werd geheel vernield. Heinecken bekwam een schedelbreuk, terwijl de andere passagier en de chauffeur zwaar letsel be kwamen. De toestand van Heinecken is, de omstan digheden in aanmerking genomen, bevre digend. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDIE. Groote verwoestingen rondom Karachi. Omtrent de overstroomingen in de omge ving van Karachi wordt gemeld, dat deze veroorzaakt zijn door den geweldigen regen val van den laatsten tijd. In sommige stra ten van Karachi stond het water 1.20 M. hoog. Alle telegrafische en telefonische ver bindingen zijn verbroken. Op verschillende plaatsen zijn dijken doorgebroken. De Iadus is op verschillende plaatsen buiten haar oevers getreden. De inwoners van Latkbana en Schikarpur zijn van de buitenwereld afge sloten. Honderden huizen zijn ingestort. Een dorp in de nabijheid van Karachi is geheel overstroomd. Het aantal dooden is nog niet bekend. Te Karachi zelf wordt de schade op 375.000 geraamd. In de omliggende plaat sen zal de schade veel hooger zijn In de laatste 24 uur is er zoo veel regen gevallen, dat hierdoor ernstige overstroomin- cren zijn ontstaan in het gebied van den Upper Sind Froritier, terwijl in Karatsji zelf tengevolge van het hooge water de straten onbegaanbaar zijn. Sjirkapoer en Larkana, benevens andere plaatsen in het Upper Sind gebied zijn ontruimd. PROF. WOLDEMARAS TE KOWNO GEARRESTEERD. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd op last van den commandant van Kowno prof. Woldemaras gearresteerd en naar een onbekende plaats in de provincie gezonden. Tegen 11 uur 's avonds arriveerden twee auto's voor de woning van Woldemaras. Eenige met karabijnen gewapende politie agenten en militairen stapten uit. Zij bega ven zich in de woning van Woldemaras, ar resteerden hem en voerden hem m?e. Gedurende den geheelen nacht werd doo» politiepatrouilles door de stad getrokken. DE TYPHOON-RAMP IN JAPAN. De verlieslijst. Het Japansche Ministerie van buitenland- sche zaken heeft thans de definitieve verlies- lijsten betreffende de typhoonramp gepubli ceerd. In totaal werden er 396 personen ge dood, terwijl er ongeveer 20.000 personen deels zwaar, deels licht gewond werden. Een 8405-tal huizen werd volkomen verwoest. Op het schiereiland Kioetschioe, ten Z.Ó. van Ja pan, werden 82 personen gedood en 400 ge wond; 16890 huizen werden geheel verwoest en 20.786 werden beschadigd. ERNSTIGE VERKEERSONGELUKKEN BIJ INNSBRUCK. Gistermiddag geraakte op een hellenden weg bij Innsbrück een auto met 6 inzittenden aan het slingeren, juist toen van tegenoverge stelde richting een sightseeingcar vol Ameri kanen naderde. Beide wagens botsten tegen elkaar. De Duitsche auto werd tegen een boom geslingerd en volkomen vernield. Een der inzittenden werd zoodanig gewond, dat hij spoedig daarna overleed, terwijl zijn vrouw beide voeten brak. Verder werden twee kinderen en een kindermeisje ernstig in wendig gewond. Van de inzittenden van den touringcar bekwam een dame verwondingen aan het hoofd. Een fabrikant uit Zurich, die met zijn auto op weg was naar Innsbrück nam onderweg uit welwillendheid een dokter mede, dien hij zelfs toestond te sturen. Bij een bwht werd de dokter zoo onzeker, dat de auto tegen een glooiing opreed en over den kop sloeg. De dokter bleef hierbij ongedeerd, doch de wel willende fabrikant brak zijn wervelkolom, tengevolge waarvan hij op slag dood was. GUUR HERFSTWEER IN SPANJE. Naar uit Madrid gemeld wordt heerscht in het overgroote deel van Spanje herfstweder. De thermometer is te Madrid tot 14 graden celsius gedaald, terwijl het kwik andere ja ren toch zeker 3035 graden bereikt. In het bergland van Guadarrama, niet ver van Ma drid valt met sneeuw vermengde regen. EEN NEDERLAAG VAN FENG. 5000 dooden en gewonden. De Chineesche Nationalistische troepen hebben, naar gemeld wordt, een groote over winning behaald over de troepen van den christen-generaal Feng. Deze overwinning werd bevochten in een bloedigen strijd, die drie dagen duurde, waarbij het leger van generaal Feng 5000 man aan dooden en gewonden zou hebben verloren. DE AANSLAG OP DEN ROEMEENSCHEN STAATSMAN ANGELESCOE. Maatregelen tegen de anti-semi- tische beweging. De Roemeensche ministerraad heeft zich Woensdagavond in een langdurige zitting beziggehouden met den aanslag op den plaatsvervangenden minister van binnen- landsche zaken Angelescoe, die gelijk be kend, Maandag ernstig werd gewond bij een aanslag, door vier studenten op hem ge pleegd. Over de aanleiding tastte men aanvanke lijk in het duister. Tegenover de meening dat het Macedonische kolonisten betrof die zich met de verdeeling van den grond in de pro vincie Dobroedsja niet vereenigen konden, nam men van andere zijde aan dat het hier om een anti-semitische actie ging. De ministerraad besloot een reeks maatre gelen tegen deze actie te nemen en elke ver storing van de openbare orde ten strengste te straffen. De politie heeft ook twee broeders van een der bij den aanslag betrokken studenten ge arresteerd. In de straten van Boekarest werden weder om antisemitische pamflétten verspreid en antisemitische plakaten aangeplakt. DE TERUGKOMST VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. De koningin en prinses Juliana woeden van haar reis naar Noorwegen 31 Juli hier te lande terugverwacht. Zij zullen zich dan naar Soestdijk begeven. De prins wordt 1 Augustus van zijn reis in het Noorden terug verwacht te Soestdijk. SCHIP GESTRAND. Hedenmorgen is op den Zuiderpier te Hoek van Holland een met erts geladen stoomschip gestrand. Sleepbooten zijn ter as sistentie vertrokken. Het blijkt te zijn het Slowakijsche stoom schip Treci. De toestand in het rampgebied. Naar thans vaststaat, bedraagt het aan tal volkomen verwoeste huizen in het gebied van de aardbevingen 3188. Mussolini heeft aan de prefecten een rondschijven doen toe komen, waarin hij aandringt op het organi- seeren van openbare inzamelingen voor de slachtoffers. Tevens zal de Ministerraad zoo spoedig mogelijk beraadslagen over de nood zakelijkheid te nemen hulpmaatregelen. Naar de „Giornale d'Italia" mededeelt, zou de Koning gisteravond naar het gebied van de ramp vertrekken. Z.H. de Paus heeft de diep- beproefde bevolking den Apostolischen Zegen doen toekomen. De directeur van het Observatorium te Florence heeft verklaard, dat het waarschijn lijk nog geruimen tijd zal duren voor en al eer de rust in het aardbevingsgebied zal zijn weergekeerd, aangezien de omvang van de aardschokken zeer groot is geweest. De schokken kunnen zich wellicht binnen een maand herhalen. Zij zullen echter van ge ringer kracht zijn, daar de eerste schok altijd het hevigst is. Uit Salerno wordt, in tegenstelling met anders luidende berichten gemeld, dat de be kende Dom aldaar niet ingestort is. De luchtfoto's van de ramp. Mussolini heeft Woensdag de eerste lucht foto's van de te Melfi aangerichte verwoes tingen ontvangen. De fotografen zij in den loop van den avond per vliegtuig te Rome aangekomen. De Duce heeft bevolen, dat een groot aantal vliegtuigen zou vertrekken uit Napels en Foggia om op geringe hoogte boven het randgebied te vliegen, zulks om het terrein te verkennen en de meest dringen de behoeften te melden, welke bestaan in de streken, die thans vrijwel geheel van de ove rige wereld zijn afgesneden. E>e bladen te Rome geven opvallend weinig nieuws over de ontzettende catastrophe. Waarschijnlijk hebben zij instructie gekregen de berichten zoo sober mogelijk te houden om deb evolking niet onnoodig op te winden. Slechts de „Popoio di Roma" poogt een ver lieslijst weer te geven. In een hoofdartikel wordt gesproken van 800 dooden, doch het blad haast zich eraan toe te voegen, dat dit getal wel veel te laag zal zijn geraamd. Het opruimingswerk. De ziekenhuizen in de omgeving van het aardbevingsgebied beginnen zich geleidelijk met gewonden te vullen. Het treinverkeer is nog zeer moeilijk, aangezien enkele baan vakken gestagneerd en verscheidene bruggen beschadigd zijn. Het passagiers verkeer wordt zooveel mogelijk gehandhaafd. Bovendien wordt getracht den stroom van ongenoode bezoekers aan 't geteisterde gebied te stuiten Tot dusverre werden op het kleine kerkhof te Melfi 20 lijken van slachtoffers'ter aarde besteld Daar het kerkhof echter van zeer kleine afmetingen is, werden hedenochtend vroeg 2.10 lijken per trein naar Potenza overgebracht. Duitsche condolatie aan Italië. Naar aanleiding van de aardbevingscata- strophe in Italië heeft de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Curtius, aan den Italiaarischen ambassadeur een condoleance- schrijven doen toekomen, waarin hij' namens het zelf zoozeer beproefde Duitsche volk zijn deelneming uitspreekt in de ramp welke Italië heeft getroffen. De hevigste aardbeving sinds 1915. Tengevolge van de slechte verbindingen in het aardbevingsgebied komen de berichten met juiste gegevens uit de betrokken streken eerst langzaam binnen. Het blijkt thans wel, dat deze aardbeving de hevigste was, sinds die van 1915. De aardbeving overviel de inwoners van Melfi, terwijl zij het oogstfeest vierden. Er was dit jaar een goede oogst en dit feit werd met wijnen en gezang gevierd. De eenige aanwijzing, dat een onheil in aantocht was, zou het abnormaal loome weer moeten zijn geweest en de voortdurend grijze lucht gedurende de laatste dagen vóór de ramp. Dit zijn verschijnselen, die gewoonlijk aan een aardbeving, vooraf gaan. Melfi en de omliggende plaatsen zijn be rucht om hun aardbevingen. In deze streken dreigt een voortdurend gevaar. Hier zijn alle gewonden zeer waarschijnlijk reeds uit de ruines geborgen en naar de ziekenhuizen te Foggia, Potenza en Bari overgebracht. In deze plaatsen is geen teeken van leven meer te bespeuren. De overlevenden zijn in pani- schen schrik gevlucht en slechts de reddings brigades trekken door de verwoeste straten. De dooden worden zoo vlug mogelijk be graven. Er dreigt gebrek aan levens middelen. Het station van Melfi heeft ook enstig ge leden van de aardbeving, doch het restaurant 'kan nog worden gebruikt en is ingericht als distri'butieplaats van levensmiddelen. Er dreigt een tekort aan levensmiddelen, doch de autoriteiten doen alle mogelijke moeite, om spoedige aanvoeren te verzekeren. Voor zoo ver het niet mogelijk is, de getroffen streek per trein te bereiken, daar vele bruggen ver nield zijn-, worden autodiensten ingesteld. Volgens verklaringen van overlevenden, die in hun woningen zaten en nog niet naar bed waren, werden eerst eenige lichte schok ken gevoeld, kort daarop gevolgd door de hevige schokken, die de groote ramp veroor zaakten. Met het toenemen van de kracht der schokken hoorden zij de gebouwen instorten. Tijdens de ramp een hevig onweer. Tijdens de aardschokken woedde tevens een hevig onweer. De bliksemstralen flitsten door het luchtruim. Luid ondergrondsch rumoer vergezelde de aardschokken. De overlevenden vluchtten eerst naar het open veld, doch keerden later naar hun in- tusschen vernielde woonsteden terug. Hartverscheurende tooneelen. De redders, die naar de verwoeste steden gingen, onmoetten hartverscheurende toonee len. Er waren vrouwen, die de lijken van hun kinderen niet wilden achterlaten en anderen die niet van de plaats van de ramp wilden vertrekken, omdat familieleden nog niet ge vonden waren. Melfi is zoo goed als geheel verwoest en heeft veel meer geleden dan Rapolla, dat 8 K.M. Noordelijker ligt. Van alle kanten trachten touristen reeds naar het aardbevingsgebied te komen, doch voorloopig mag men nog niet tot de groot ste verwoestingen doordringen, ORKAAN OVER NAPELS. Nog nauwelijks bekomen van de ontzet tende aardbeving, werden de bewoners van Napels gisteren opgeschrikt door een orkaan, die zoo krachtig was, dat de boomen op de naar de zee gekeerde hellingen der heuvels ontworteld werden, terwijl geweldige vloed golven over de promenade sloegen. Ook elders heeft het leelijk gespookt. Zoo heeft een wervelstorm te Cremona den schoorsteen van een spinnerij afgerukt, waar door de fabriek ten deele verwoest werd. Drie arbeiders werden gedood. Ook Brescia werd door een zwaren storm geteisterd, welke ver gezeld ging van een slagregen, die groote overstroomingen veroorzaakte. DE INDISCHE MAIL. In aansluiting op het hedenmorgen te Mar- seille aankomende mailschip „Slamat", ver trekt de speciale trein met de mail en passa giers van Marseille vandaag om 11.25 uur aankomst morgenochtend 7.16 te Roosen daal, 8.51 uur te Rotterdam D.P. en 9.19 uur te Den Haag H.S.M- BELGISCHE ONDERSCHEIDING. Naar Aneta verneemt heelt dr. J. C. Ko ningsberger als minister van koloniën het grootkruis van de Belgische kroonorde ont vangen. DE A.V.R.O. Morgen zal de Algemeene Vereeniging Ra dio Omroep (A.V.R.O.) haar jaarlijksche al gemeene vergadering houden te Amsterdam. Aan het jaarverslag der A.V.R.O. over 1929 is het volgende ontleend: Het afgeloopen jaar is in tal van opzich ten voor de A.V.R.O. geweest een jaar van grooten bloei. Deze bloei wordt duidelijk ge schilderd door de mededeeling, dat het sal do beschikbare middelen op 1 Januari 1929 270.876 bedroeg en op 1 Januari 1930 ge stegen was tot 599.141. Het record-cijfer wat betreft de ontvangsten van luistervinken per maand stond op December 1928 met 67.000. In het jaar 1929 werd 92.000 be reikt en wel in Juni. Het aantal luistervinken steeg van 60.000 tot ruim 100.000. Wat de Radio-bode betreft, no. 1 van 1 Januari 1929 verscheen in een oplaag van 148.500 exemplaren, Radio-Bode no. 2 in een oplaag van* 211.000 exemplaren. Het is een reden tot gerustheid, dat de inkomsten uit de Radiobode als reserve aan de A.V.R.O. ter beschikking staan, om de kosten van de om- roep-programma's niet geheel en al uit de bijdragen van de luistervinken kunnen wor den bestreden. Bij de bespreking van het aftreden van oud-minister. E. P. Westerveld als voorzitter der A.V.R.O. wordt een woord van eerbied en hulde gewijd voor den omvangrijken ar beid door den heer Westerveld in het belang van de A.V.R.O. verricht. De A.V.R.O.-cursussen, waarvoor een ex tra-bedrag wordt verlangd, trekken steeds een grooter aantal deelnemers. KINDERVERLAMMING. Dezer dagen is kinderverlamming vastge steld bij een leerling van de christelijke school te Gorredijk, in verband waarmee deze school thans is gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1