DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De aardbeving rondom Napels. OPENLUCHTSPELEN in den Muziektuin De ramp te Koblenz. Mo. 1U ZATERDAG 26 JULI 1930 132e Jaargang. Dagslijksoh overzicht. AMERIKA TEEKENT HET LONDENSCHE VLOOTVERDRAG. Een verrassende groote meerderheid. Wat zullen Engeland en Japan doen? DOODELIIK ONGEVAL BH AANKOOP VAN WAPENEN. DE MIJNRAMP IN SILEZIE. Laatste dooden gevonden WAAROP IN DUITSCHLAND BEZUINIGD KAN WORDEN. Een nutteloos gezantschap van 73.000 M. Averechtsche bezuiniging. BEKEND INBREKER GEARRESTEERD Het bergingswerk in het ramp gel" ed. De levensmiddelenvoorziening. De hulpmaatregelen. Vijfentwintig dorpen verwoest. Nadere bijzonderheden. AARDSCHOKKEN IN BULGARIJE. Weinig schade aangericht. CYCLOON BOVEN TREVISO. 22 dooden. Het onderzoek naar de oorzaak. Schrijven van Von Hindenburg aan den Burgemeester. Het bergingswerk. Vandaag begrafenis der slacht offers. BRANDKAST GESTOLEN EN IN HET BOSCH LEEGGEPLUNDERD. BEZOEKT de op 28 - 29 en 30 Juli a.s. Toegangsprijs f I.— Aanvang 8 uur. ONGELUK OP EEN RUTCHBAAN. Vier dooden; negentien gewonden. Binnenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25,- bij groote contracten rabat. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. HOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: 0. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Met 58 tegen 9 stemmen heeft de Ameri- kaansche Senaat het bekende Londensche vlootverdrag goedgekeurd en geteekend. Daarmee is dus Amerika voor gegaan in de aanvaarding van de overeenkomst. De uitslag van de stemming is in zooverre een verrassing geweest, dat ze een groote meerderheid gaf aan de voorstemmers. De te genstanders koesterden de vorige week nog een geringe hoop, dat er geen meerderheid te vinden zou zijn, vooral ook, omdat senator Borah ziek werd en op advies van den dokter rust moest houden. Borah, een der kopstukken van den Senaat en overtuigd voorstander van het Londensche verdrag, weigerde echter halsstarrig vacantie te nemen, voordat het verdrag afgehandeld zou zijn. Toch mag men niet aannemen, dat het Borah's werk geweest is, dat het verdrag zoo'n groote meerderheid van stemmen verkreeg. Veel meer is die groote meederheid veroorzaakt door de soe pelheid, van den president der Ver. Staten, Hoover. Senator Norris uit Nebraska had namelijk op 12 Juli een motie ingediend waarin een nieuwe verzekering gevraagd werd, dat er geen geheim accoord zou bestaan, dat op de een of andere wijze invloed zou kunnen heb ben op de bepalingen van het verdrag. Op advies van senator Borah heeft Hoover tot voorbehoud aanvaard, hoewel hij het van te voren nog had geweigerd, omdat hij het ge vraagde als een beleediging, of als een wan trouwen beschouwde. Deze motie, die dus wel van invloed is ge weest op den uitslag der stemming, luidde als volgt: „Dat door gezegd verdrag te ratificeeren de Senaat dit slechts duidelijk en nadrukke lijk doet met dien verstande, dat er geen ge heime papieren, documenten, brieven, afspra ken of overeenkomsten bestaan, die op eeni- gerlei wijze, direct of indirect, de bepalingen, overeenkomsten of verklaringen in gezegd verdrag wijzigen, veranderen of aanvullen, of in beteekenis doen verminderen en dat de Senaat gezegd verdrag ratificeert met het dui delijk en nadrukkelijk begrip, dat uitgezon derd de overeenkomst, getroffen door de nota wisseling tusschen de regeeringen van de Vereenigde Staten Groot-Britfannie en Japan met betrekking tot artikel 19, er geen geheime overeenkomsten bestaan of stilzwijgend wor den aangegaan tusschen welke der partijen ook tot gezegd verdrag-nopens eenigerlei uit legging, welke nadien zal worden gegeven, aan welke verklaring of bepaling ook, die er in is opgenomen". Alle andere moties en er waren er heel wat werden verworpen, zoodat tenslotte het verdrag onder den hamer kwam en er door ging met het bekende resultaat. Amerika heeft het verdrag dus geteekend. Engeland is bezig te volgende moeilijkhe den zijn hier minder groot, daar ook de felste tegenstanders onder de conservatieven geen obstructie plegen, gelijk het geval was in Amerika. En Japan? Daar zij de leidende marine deskundigen hevig tegen het vlootverdra; dat Japan de eerste zes jaren op het twe plan plaatst, juist nu het mogelijk scheen, door middel van kruisersaanbouw een betere positie te verkrijgen, dan waarin Japan thans verkeert en waarin het te Washington in 1921 geplaatst was. Japan zal dus nog wel eenigen tijd op zich laten wachten, voor en aleer het Londen sche vlootverdrag heeft onderteekend. Maar misschien zal het toch nog wel daartoe over gaan, als andere landen het zijn voorgegaan. Vrijdagavond heeft, volgens berichten in de Berlijnsche bladen een koopman uit Char- lottenburg bij den aankoop van jachtgeweren en patronen voor zijn Belgischen revolver den winkelier van een wapenhandel door on achtzaamheid neergeschoten. Volgens verkla ringen van den koopman zocht de wapenhan delaar passende patronen voor den revolver, waarbij hij waarschijnlijk een der patronen in den loop heeft laten zitten. Bij het terug geven van het wapen aan den eigenaar schijnt de revolver plotseling afgegaan te zijn. De koopman beweert niet te hebben ge weten, dat het wapen geladen was. De onge lukkige schutter was na het ongeluk zoo van streek, dat hij de hand aan zich zelf wilde slaan, hetgeen men echter nog kon beletten. Het is den reddingsploegen in den loop /ftn gisteren gelukt de laatste slachtoffers van de mijnramp op te halen. Hun lijken waren volkomen in een laag fijn kolengruis gewikkeld en niet zoo zwaar verwond aks de andere lykeru De lijken zijn in het doodenhuis van het Neuroder-hospitaal geborgen en zullen waar schijnlijk vandaag nog ter aarde worden be steld. Hoe meer de financiën van rijk, landen en gemeenten achterop raken en de chaos in het verschiet dreigt, des te klemmender worden de vertoogen, die manen tot bezuiniging en versobering van de uitgaven, zegt 't Hbld. Maar veelal vervagen deze ernstige waar schuwingen weer even spoedig in den strijd om persoonlijke of groepsbelangen. Thans weer wijst het „Berl. Tag." een be staande regeling aan, waarop bezuinigd kan worden. Onlangs werd in de „Magdeb. Z." critiek erop geoefend, dat nog altijd het Rijk te München een gezantschap onderhoudt, dat n.b. 54.000 M. jaarlijks kost. Maar nog veel grooter verspilling noemt het „B. T." het, dat Pruisen te München nog altijd een vertegenwoordiger bekostigt, die ruim 73.000 M. verslindt. Meermalen heeft de Pruisische premier Braun den wensch geuit om dit gezantschap, waarvan niemand het belang inziet, op te doeken. Maar de Pruisi sche Landdag heeft tot dusver steeds, uit vrees om in Beieren ontstemming te wekken, daaraan geen gevolg gegeven. Wellicht ech ter, dat de Landdag nu, gezien de financieele noodtoestand, zijn standpunt zal herzien. Op de kleintjes letten is goed en zelfs plicht in benarde financieele omstandighe den. Maar het moet met verstand geschieden. Een staaltje van averechtsche bezuiniging brengt de „Frankf. Zt." onder de aandacht. Het orgaan van het „Deutschtum" in China, de „Brücke", publiceert een schrijven van een Duitsch consul, waarin deze meedeelt, dat hij op grond van door Buitenlandsche Zaken voorgeschreven bezuiniging, moet bedanken voor het abonnement. Da hort doch alles auf! meent de „F. Z". Wanneer de consulaten uit gebrek aan fond sen geen Duitsche couranten meer kunnen betalen, hoe moeten zij dan op de hoogte blij ven? Bezuiniging op Duitsche couranten abonnementen voor de Duitsche vertegen woordigers in het buitenland acht de „F. Z." een verkeerde en ongewenschte bezuinigings- politiek. Inzake de arrestatie van den beruchten inbreker Sandowski worden de volgende details bekend. Voor eenige weken had San dowski ingebroken in den villawijk te Karls- ruhe, waar hij sieraden van groote waarde, buit maakte. Toen hij zijn buit in de bank van leening wilde beleenen, bemerkte hij, dat hij geobserveerd werd en vluchtte door een venster. De daar achtergelaten vingerafdruk ken verrieden duidelijk, dat men hier met den beruchten internationalen misdadiger San dowski te doen had. Waarschijnlijk vermoe dende, dat men na zijn vlucht wel het minst zou verwachten, dat hij in Karlsruhe zou weerkeeren, is hij Woensdag weer daarheen- gegaan, teneinde in een villa in te breken. Hierbij was hij echter niet voorzichtig ge noeg, zoodat het dienstmeisje wakker werd en de politie waarschuwde, die onmiddellijk het huis omsingelde, waarna men Sandowski zonder veel moeite kon arresteeren. San dowski wordt met bijzonderen zorg bewaakt, aangezien hij bekend is om zijn vaardigheid in het uitbreken. DE TEXTIELSTAKING IN NOORD FRANKRIJK. Reeds 15000 arbeiders staken. De stakingsbeweging in de Noord- Fransche metaal- en textielindustrie heeft zich in de afgeloopen 24 uur weer verder uitgebreid. Te Rijssel, het cen trum der beweging, staken heden onge veer 15000 arbeiders, dat zijn ongeveer 2000 meer dan gisteren. Een conferentie tqsschen arbeiders en werkgevers leidde tot geen resultaat, aangezien de werkgevers weigerden de verlangde loonsverhooging te geven, die de door de arbeiders betaalde premies voor de sociale verzekering zouden com- penseeren. Een relletje bij de Belgische grens. In de nabijheid van de Belgische grens kwam het gisteren tot een inci dent, toen 25 arbeiders uit België, die naar Baillaul werden gebracht per vrachtauto, om in een textielfabriek te gaan werken, een groep stakers ont moette. Een aantal werkwillige Belgen werd gewond en de politie arresteerde vijf stakers. Te Lillebonne in de nabijheid van Le Havre hebben gisteren 2000 textielarbei ders het werk neer gelegd. Te Rouan steeg het aantal stakers met 3000. Ook hier ontstonden eenige incidenten. Te Maubenge nam het aantal stakers eveneens toe. -- Een in de middaguren van gisteren gepu bliceerd officieel rapport stelt 't aantal dood den, dat de aardbeving gevergd heeft, op 1883. Er wordt evenwel aan toe gevoegd, dat dit getal nog eenige verandering kan onder gaan. De Onder-Staatssecretaris van het Mi nisterie van Openbare Werken die het ber gingswerk leidt, heeft de prefecten van het geteisterde gebied voor een conferentie bij eengeroepen en een gemeenschappelijke ge dragslijn vastgesteld voor uniforme voortzet ting van het bergingswerk, waarbij hij den nadruk legde op het groote belang van het herstel van telefoon- en telegraaflijnen en den wederopbouw van de verlichtingsinstal laties. De ministerraad is tegen Dinsdag a.s. bijeengeroepen om over de noodzakelijke hulpmaatregelen beraadslagen. De nieuwe aardschok, die Donderdag te Ariano werd waargenomen, veroorzaakte de instorting van een huis, waarbij een oude vrouw gedood werd. De reeds in opgewon den toegtand verkeerende bevolking, werd opnieuw door een paniek bevangen en zocht naar alle kanten een goed heenkomen. Het treurigste schouwspel bieden Lacedo- r.ia en Aquilona. Het bergingswerk vordert daar, ondanks alle krachtsinspannig, slechts zeer langzaam. Blijkens de berichten, ontvangen uit het gebied, waar de aardbeving gewoed heeft, moeten er nog talrijke lijken geborgen wor den. Te Lacedonia werden tot dusverre 300 en te Aquillona 400 dooden geborgen wor den. Ter bespoediging van het werk worden militaire versterkingen verwacht. Te Melfi slaagde men erin na bijna drie dagen wer- kens een jong meisje uit de puinhoopen te be vrijden. Ongelukkigerwijze stortte op 't laat ste oogenblik nog de overgebleven muur van het huis in, waardoor de geredde gedood werd. De bevolking van Melfi begint een wei nig te kalmeeren. De koninklijke brein is reeds in de morgenuren te Rocchetta aangekomen, waar zich het commando van reddingswerk bevindt. De koning begaf zich onverwijld naar de ergst geteisterde streken. Dank zij de organisatie der hulpmaatre gelen voor de bevolking van het rampgebied is de verzorgipg van levensmiddelen voor de eerstvolgende dagen geregeld. Het gebrek aan drinkwater is op vele plaatsen echter zeer groot, aangezien de waterleidingen door de aardbeving verwoest zijn en nog niet konden worden hersteld, hoewel men reeds druk doende is hierin zoo spoedig mogelijk verbetering te brengen. De dakloosheid treft de bevolking minder zwaar, aangezien de huizen in de geteisterde streek bijna allen groote kelderruimten hebben ter bewaring van oogst en olijfolie, welke kelders voorloo- pig een goed onderkomen bieden. Diegenen, die nog gedwongen zijn in de buitenlucht te kampeeren, hebben hiervan tijdens de heer- schende hitte ook weinig te lijden. Hoewel uit de eerste berichten bleek, dat de streek ten Oosten van den vulkaan Vol- turo het zwaarst was geteisterd, blijkt thans steeds meer, dat de verwoestingen in de plaatsen westelijk van den vulkaan gelegen ernstiger zijn. In alle kerken en kapellen van Italië wor den rouwdiensten gehouden voor de slachtof fers van den ramp, waaraan de geheele be volking van hoog tot laag deelneemt. De hertogin van Aosta heeft zich geheel in het meerendeel zijn de vernielde huizen van dienst gesteld van het Roode Kruis. Zij heeft gister de overblijfselen bezocht van de stad Villanova. Zij wijdde een gouden kruis aan de slachtoffers. De laatste officieele opgave telt thans 2200 dooden. In den loop van gisteren is weder een groot aantal hulpcolonnes in het gébied van de aardbevingsramp aangekomen. Hieron der bevindt zich ook een speciale trein van de Maltheser Orde. Bij Melfi is een kamp van verscheidene duizenden tenten verrezen, waarin de bevolking en de reddingsploegen gehuisvest worden. Z.H. de Paus heeft een bijzonderen gevolmachtigde naar het geteis terde gebied gezonden om vast te stellen wel ke hulpmaatregelen noodzakêlijk zijn voor de beschadigde pastorieën, kerken, seminariën en andere gebouwen der geestelijkheid. Een hittegolf heeft in een deel van het rampgebied en in geheel Apulië een schier ondragelijke temperatuur verwekt. In de streek van Foggia steeg het kwik in den schaduw tot 40 graden. Uit alle deelen der wereld worden sym pathiebetuigingen ontvangen, o.a. van den Duitschen Rijkspresident, den Koning van Spanje en den President der Fransche Repu bliek. Ook de Latijnsche staten van Zuid- Amerika hebben van hun medegevoelen blijk gegeven. In de verwoeste zóne zijn tot nog toe 25 dorpen vernield of ernstig beschadigd. Alle maatregelen zijn thans genomen, op dat het werk van den wederopbouw zonder verwiil geschiedt Over de ernstige gevolgen van den wervel storm komen uit Noord-Italië nadere berich ten, die melden dat tusschen Montabelluna en Treviso een aantal dorpen zoo goed als geheel vernield is. Eenige dezer dorpen zijn nog pas na den oorlog geheel nieuw opge bouwd en thans weer in een puinhoop ver anderd. Alle bebossching en boomaanplan- ting werden door den storm verwoest. Tele graafpalen knapten als stroohalmen. De da ken van huizen werden afgerukt en honder den meters ver weggeslingerd. Vooral de buitenwijken van Treviso wer den geteisterd. De 40 huizen, die uit den oor log nog zijn overgebleven, werden ongeveer met den grond gelijk gemaakt. Het dak van een zijde-spinnerij werd afgerukt en de ma chines werden tot stilstand gebracht. Ook uit de Dolomieten worden zware stor men gemeld, gepaard met hagel- en regen val. De bergrivieren stijgen en ook de Etsch is gezwollen. In den afgeloopen nacht werd het Bul- gaarsche aardbevingsgebied door een aantal aardschokken geteisterd. Er werden zes hui zen beschadigd. Nadere berichten zijn nog niet ontvangen uit dit gebied, dat na de groo te aardbevingsramp van 1928 te Philippopel zeer rustig is geweest. De schokken waren dit keer in het oude centrum Skobelwo het sterkst. Thans staat vast, dat te Treviso door den cycloon 22 personen zijn omgekomen. Hon derd personen zijn gewond, ongeveer twee honderd huizen beschadigd. De door den Rijksminister van Verkeer naar Koblenz gezonden commissaris, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het doorbreken van de ponton brug aldaar heeft een rapport uitgebracht, dat door verklaringen van de politieprefec- tuur te Koblenz wordt aangevuld. Volgens dit rapport is uit het onderzoek gebleken, „dat het hier een tragisch ongeval betreft, dat door een samenloop van minder geluk kige omstandigheden niet te voorzien was". De president der republiek heeft den bur gemeester van Koblenz een schrijven doen toekomen, waarin hij wijst ophet uiterst droevige slot van de zoo schoon ingezette festiviteiten te Koblenz en de hoop uitspreekt, dat spoedig betere dagen voor de stad zullen aanbreken. De bergingsarbeid op de plaats van de ramp vordert zeer langzaam. De duiker, die erin geslaagd is twee lijken op te halen, ver klaarde gister, dat hij meent een vrouwenlijk te hebben zien drijven. De samenstellende deelen van de brug zijn verwijderd en zullen aan een nauwgezet onderzoek worden onder worpen. Het onderzoek, dat tot dusverre steeds een geheim karakter heeft gedragen, heeft minder betrekking op de vraag wie de schuldig is, dan wel of het ongelijk te wijten is aan constructiefouten of andere gebreken. De Rijksminister van Verkeerswezen Von Gueraard zal in opdracht van den president der republiek, tevens als vertegenwoordiger van den rijkskanselier en de rijksregeering, heden, aanwezig zijn bij de uitvaart van de slachtoffers van de ramp te Koblenz. Hij zal namens den president en de rijksregeering kransleggingen verrichten. De Rijksminister voor de Bezette Gebieden Treviranus zal zich' eveneens naar Koblenz begeven. HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF IN WEENEN. Een groote uitsluiting van gezellen. De bond van Weensche boekdrukkers patroons heeft gisteravond met alge- meene stemmen besloten met ingang van heden de uitsluiting af te kondigen voor alle in het drukkersbedrijf werk zame gezellen, met uitzondering van het personeel, werkzaam bij de dagbladen. De uitsluiting omvat 10.000 man. In de afgeloopen nacht drongen inbrekers door in de vertrekken van de directie van de „Marburger Kreisbahn" te Marburg. Zij wisten den brandkast door een venster neer te laten en reden ermede in een auto het bosch in. Tien zij er daar in geslaagd waren den brandkast open te breken, ontdekten zij,» dat de inhoud uit niet meer dan 500 Mark be stond, Van de daders ontbreekt ieder spoor. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekking van ONDERWIJZERES aan elk der navolgende gemeentescholen: school nr. 4 (hoofd de heer M. J. Lutterot), school nr. 9 (hoofd de heer J. G. Hazeloop), Lindenschool (hoofd de heer H. J. v. d. Win den). Vereischt is het bezit van bevoegdheid voor nuttige handwerken, terwijl het bezit van bevoegdheid voor handenarbeid en van de nieuwe bevoegdheid voor lichamelijke oefe ning of het bewijs van het met goed gevolg doorloopen hebben van een applicatie-cursus tot aanbeveling strekt. Salaris volgens Rijksregeling (le klasse). Geen bezoek dan na oproeping. Sollicitatie-stukken (één sollicitatie-adres op zegel is voldoende) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór of op 16 Augustus a.s. Getuigschrift(en) van zedelijk gedrag kan voorshands achterwege blijven. Alkmaar, 25 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOE LM A, Secretaris. AANVULING RAADSCOMMISSIES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Gemeenteraad in zijne vergadering van 24 Juli j.1. den heer .T. WESTERHOF heeft benoemd tot lid der commissies van bijstand voor het Gemeente-slachthuis en de Financiën en der Commissie van overleg vooc-jle ambtenaren en werklieden der gemeente Alkmaar, 26 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. R. VEENDORP, lo.-Secretaris. Te Omaha (Nebraska) viel een wagen van een Rutchbaan in een speeltrein van een hoogte van ongeveer tien meter omlaag. Vier personen werden gedood, negentien gewond EERVOL ONTSLAG DR. TERNEDEN. De gemeenteraad van Amsterdam heefl isteravond op voorstel van B. en W. aan L. J. Terneden, 'directeur der gemeente, lijke Gasfabriek,'met ingang van 1 Septem ber a.s. eervol ontslag uit den gemeentedienst verleend met 278 stemmen. A. VAN COLLEM. Naar de „N. R. C." verneemt, is de dich ter Van Collem, na een korte periode van physieke inzinking, weer geheel op krachten gekomen. Hij heeft zijn dagelijksche wande lingen en zijn studies hervat. EEN JAPANSCHE PRINS NAAR NEDERLAND. Prins Nobuhito, de derde zoon van del overleden keizer van Japan, die met zijn ge malin incognito een bezoek aan Nederland zal brengen, zal 4 Augustus a.s. te 's Gra- venhage aankomen. TRAGISCH ONGEVAL. Onder zand bedolven Gistermiddag omstreeks kwamt over vijf waren werklieden van de kalkzand steenfabriek der firma L. de Ridder en van der Heide te Rhenen bezig met het wegwerken van den zwarten grond on der aan den daar ter plaatse ongeveer 35 meter hooge Grebbeberg. Vermoedelijk door de vele regens der laatste dagen is de berg over een oppervlakte van vijftig meter aan het verschuiven gegaan. Een der werklieden, Pluigers, zag de zand- massa aankomen en waarschuwde zijn 66-jarigen medearbeider Verschuur. Het was echter te laat, de man werd door een stuk vallenden boschgrond getroffen en onder het zand bedolven. Onmiddel lijk werd aangevangen met werkzaam heden om Verschuur te bevrijden. Na een uur gelukte dit, dach de levensgees ten waren intusschen reeds geweken. Dr. Waller van Rhenen constateerde den dood. Het slachtoffer was gehuwd. MOTORBOOT GEZONKEN. Vrijdagochtend is nabij de sluis té Malden, bij Nijmegen, in het Maas- en Waalkanaal gezonken de motorboot van Gebr. Ariën, uit Deest. De boot, welke geladen was met zand, botste tegen een andere boot en schepte toen water. Ze zonk onmiddellijk. De drie opvarenden wjMSS zJc& tó

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1