Abrahim, mijn bediende. Sport CASTRICUM. Naar wij vernemen, is door den commis saris der koningin aangesteld tot buitenge woon gemeenteveldwachter B. Bakker alhier, die als jachtopziener werkzaam is bij den heer v. Lunzen, pachter der jacht in het provinciaal landgoed. UITGEEST. Tot eerste controleur aan de coöperatieve melkfabriek West-Friesland te Lutje-winkel is benoemd de heer K. C. Nobel, melkcontroleur aan de coöp. stoomzuivelfabriek „Assum- burg" alhier. HEILOO. De afdeeling Heiloo van den Nationalen Oranjebond „Wat ook vall, trouw sta pal", hield Zaterdagavond vergadering in „De Onderneming". De voorzitter, de heer J. van Gemeren, opende, heette allen welkom en bracht in be spreking de viering van den 50ei: verjaardag van H.M. de koningin. Zal, aldus de voorzit ter, de herdenking bestaan in het uitsteken van de vlaggen en een concert van 't bordes van het raadhuis, of moet er meer gebeuren? Na een uitvoerige discussie stelde de voor zitter voor om zich tot een concert te bepalen, zoo mogelijk met het houden van een feest- vergadering en het verkoopen van oranje knopjes. De feestviering, die dit jaar op 1 September wordt gehoduen, zal bestaan iut een concert van de beide muziekcorpsen, indien genoem de corpsen op dezelfde voorwaarden als op 30 April hun medewerking willen verleenen. Naar wij vernemen zal de Volksbond tegen Drankmisbruik en het Comité U.A.B. (Heilooer Algemeen Belang) een 3-daagsche tentoonstelling houden van bloemen en plan ten een z.g. Floraliatentoonstelling. BERGEN. Bij beschikking van den Minister van De fensie dd. 19 Juli 1.1. is aan H. H. de Jong, alhier, dienstplichtige der lichting 1929, met ingang van 16 October a.s. voorgoed vrij stelling van den dienst verleend. Gevonden: Een ronde zilveren broche, een breede zilveren armband, een kinderschoentje, een rood kindermanteljte, een bruin lederen damestasch met inhoud, een bril met hoorn montuur, een blauw gum- mi-badschoentje, een zilveren beursje met eenig geld, een fantasie deken, een sigaret tenkoker, een honden halsband, een pince- nez, komen aanvliegen een postduif, een don kergrijze ceintuur, een mandje met gewich ten, een padvindersriem met mes enz. I'il Rusland. De meening van een „spets". (Nadruk verboden). Een hooggeplaatste spets (zoo noemen de bolsjewiki de mannen, die aan het hoofd van groote trusts staan, zonder communist te zijn, de specialisten, deskundigen, ingenieurs e.d.), een man die ruim tien jaar een zeer verantwoordelijke positie in de opperste lei ding van de Russische sUatsindustrie in neemt en zoowel de goede als de slechte kanten van het sovjet-bewind op industrieel gebied door en door kent, heeft aan zijn vrienden in het buitenland een uitvoerig ex posé gezonden (de man zelf is een felle tegenstander van de bolsjewiki, overigens een gewoon verschijnsel onder de z.g. „partij- looze spetsen"). De inhoud van dat stuk is zeer begrijpelijk en wij meenen goed te doen, den lezer een overzicht te geven van de hoofdpunten van het betoog van den spets. In het algemeen komt dat betoog overeen met ons eigen standpunt inzake de bolsje wistische industrialisatie. Het bolsjewisme, aldus de spets, heeft zijn eigen logica, het ontwikkelt zich geleidelijk en in volle overeenstemming met de bedoe lingen der leiders. Daarbij houden die lei ders steeds rekening met de internationale verhoudingen, passen zich aan de omstan digheden aan om ze des te beter te benutten. Het tegenwoordige bolsjewisme heeft reeds lang al zijn illusies opgegeven. Van het oor spronkelijke communisme en het idealisme van een Lenin is niets meer overgebleven. Behalve de woorden dan, waarmede de lei ders der bolsjewiki den buitenlanders op bijzonder handige wijze zand in de oogen strooien. De bolsjewistische leiders spreken nog over het socialisme enz., maar in werke lijkheid denken zij nu alleen aan hun eigen machtspositie. De émigré's staren zich blind op het voor beeld van de Fransche revolutie en verwach ten redding van een Russische „9 Thermi- dor", van een Russisch bonapartisme. Vol gens den spets hebben zoowel de Russische émigré's als de buitenlanders niet bemerkt, dat er reeds drie jaar geleden in Rusland Ibrahim was een jongeman uit Scoetari, die op een mooien voorjaarsmorgen bij mij in dienst trad. Ik woonde toentertijd het was nog vóór den wereldoorlog in een villa van een Engelschman te Kandili, be koorlijk plaatsje bij Konstantinopel, sedert grootendeels verbrand, in de nabijheid der liefelijke wateren van Azië. Zooals het toen bij de heerschende zede des lands gebruik was, hield ik er een groot per soneel op na: een oude, Duitsche kokkin, die slechts dan goed kookte, als ze stomdronken was, maar dan ooi. werkelijk culinaire heer. lijkhed-en tot een gedicht opwerken vermocht; een bitse en mooie Grieksche kamermeid, die steeds over iets ten doodc bedroefd was en op troost wachtte om het leven opnieuw dragelijk te kunnen vinden. Een klein, Grieksch joggie, die als een kerk-kraai stal en die spoedig zijn betrekking moest afstaan aan een ander jon getje, die het stelen nog maar als een raaf verstond. Dan was er nog een opzichter bij de paarden, die een uit drie beesten bestaan- den stal te verzorgen had; een huisknecht, die ongelukkigerwijze op de Grieksche ver heid was, terwijl boven deze allen Ibrahim stond, de trouwste ziel, die in het Oosten mijn pad kruiste, doch een zeer aparte ziel meteen. Hij had de gewoonte zijn meester, dus mij, ötl alle invitatiën, die ik deed. het allereerst te oedienen. Ik verbeterde hem telkens weer, een soort Thermidor heeft plaats gevonden, al was dit geschied op een andere wijze dan in Frankrijk en is de macht in handen van den man gebleven, die reeds daarvoor in Rus land heerschte (Stalin). Ook het bonapartis- me, d w.z. de dictatuur van één man, is reeds een feit; de drager van deze dictatuur is ook Stalin. Wij maken dus in Rusland een merkwaar- digen toestand door, waarbij een en dezelfde persoon de rol van Robespierre, Barras en ■Napoleon vervult en daarbij steeds aan de oude phrases vasthoudt. Men kan het een en ander tegen dit beeld inbrengen, maar het is aan geen twijfel onderhevig dat het beeld in algemeene trekken volkomen juist is. In plaats van de dictatuur van het prole tariaat, welke Lenin heeft willen instellen, hebben wij nu de dictatuur van één man; hij steunt op een bevoorrechte klasse, de com munistische partij, die in Sovjet-Rusland dezelfde rol speelt als de ridders van een overwinnaar in de Middeleeuwen. Het eigen lijke doel is en blijft de geheele wereld te onderwerpen. Evenals de heerschende klassen in de Middeleeuwen willen de communisten hun doel bereiken door de massa te knechten en voor zich te laten werken. De methoden zijn echter in de XXe eeuw anders: nu zijn de industrialisatie en collectivisatie de metho den; evenals in de Middeleeuwen blijven echter de bewapening van de overheerschers en hun terrein onontbeerlijk. Wie de methoden der bolsjewiki niet door en door kent, vindt ze dwaas en zinloos. In werkelijkheid zijn ze veel eenvoudiger en logischer dan men denkt. De sovjet-economie baseert zich op twee principes: gedwongen arbeid en lage loonen. Weliswaar spelen de bolsjewiki zeer hoog spel en is de kans van een ineenstorting niet denkbeeldig, maar de internationale toestand is hun bijzonder gun stig en het risico is gering, terwijl in gev«d van overwinning de bolsjewiki de geheele wereld kunnen bedreigen. De sovjet-overheid bouwt haar industrie ten koste van middelen, welke zij onttrekt aan den landbouw en alle lagen van het volk. Dat wekt natuurlijk ontevredenheid, dc uitgezogen massa protesteert, maar de bolsje wiki beschikken over een geweldige gewa pende macht om eiken opstand in bloed te smoren. De schitterende, in de wereldgeschie denis onbekende organisatie van spionnage en verklikkerij, de wreede terreur en een zeer merkwaardige gave van misleiding stellen de bolsjewiki in staat hun overheersching te verankeren Om in staat te zijn de noodige middelen voor hun industrie uit de massa te pompen, voeren de bolsjewiki op systematische wijze een algemeene verarming van het volk door. De behoeften van de massa worden steeds meer en meer verminderd. De op deze wijze vrijgekomen bedragen, die in een groot land als Rusland zeer groot zijn, worden in de in dustrie geïnvesteerd, hetgeen de economische positie van de regeerende klasse, den nieuwen communistischen „adel", bijzonder sterk maakt. In het buitenland wordt vaak gedacht, dat deze politiek, waarbij het volk van alles be roofd wordt, een uiting van waanzin van de regeerders is. De „spets" zegt terecht, dat het geen waanzin is, maar integendeel een bewust gevolgde tactiek, die volkomen lo gisch is. Deze in de geschiedenis ongehoorde ex ploitatie van de volksmassa's is een onver mijdelijk gevolg van het tegenwoordige regime. Alleen door de massa op zulk een meedoogenlooze wijze uit te buiten en haar behoeften tot het uiterste te drukken kan de bolsjewistische partij haar industrialisatie plan uitvoeren. En hoe meer de industrie zich zal ontwikkelen, hoe meer die industrie zal produceeren, hoe armer de massa zal worden, hoe meer honger en gebrek zij zal lijden, hoe dichter zij den toestand van volkomen slavernij zal naderen. De bolsjewiki forceeren den gang van zaken. Zij hebben geweldige plannen uitge werkt, maar toch zijn al hun plannen uit voerbaar. Men vergete niet, dat de partij over een goed gedrild leger beschikt, over een geweldige legermacht van huurlingen, die bereid zijn eiken tegenstander neer te sabe len, over zulk een volmaakte organisatie als de G.P.Oe. De bolsjewistische industrie is bestemd voor het buitenland en niet voor het binnen land. Haar doel is niet de behoeften van de massa te bevredigen, maar naar het buiten land steeds grootere hoeveelheden goederen uit te voeren, de wereldmarkt te veroveren, veel buitenlandsche valuta te verkrijgen. De loonen zijn nu in Rusland zeer laag De laatste jaren zijn zij bijna in 't geheel niet gestegen en bedragen gemiddeld 100 roebel pér maand. De waarde van den roebel is echter de laatste drie jaar aanzienlijk ge daald, zoodat 100 roebel nu een waarde heb ben van slechts 20 goud-roebels. Het werke- maar het hielp niets. Toen liet ik hem opnieuw tot mij komen. „Ibrahim", sprak ik, „je moogt dat niet doen. Het is de gewoonte om het allereerste de gasten te bedienen." Ibrahim stond deemoedig vóór mij. „Mag ik iets zeggen, heer", vroeg hij en op mijn toestemming, begon hij: „Gij hebt zeer veel boeken, heer, en bezit een buis, waarmee ge dingen in het water ziet, die er heelemaal niet zijn. (Daarmee be doelde hij mijn microscoop, waar ik mijn studies mee verrichtte, wat hem zeer op wond). Maar, heer, al zijt ge ook een groot geleerde, dan zijt ge toch nu een beetie dom. Want, als ik u aan 't slot bedien, krijgt gij de slechte stukken, die overblijven. En ge geeft toch zeker niet ai dat geld uit voor invita tiën, om zelf de slechtste stukken te moeten eten." Ik legde hem de zaken nog eens uit en zette er een heel ernstig gezicht bij, hoewel ik moeite had mijn lachen te onderdrukken Een volgend maal bediende Ibrahim juist. Toen hij bij mij kwam, fluisterde hij me in: „Ik heb dezen keer de beste stukken onder gelegd en de minder mooie er overheen, heer:" Ibrahim maakte groote reizen met mij door Anatolië. De hemel mag weten wat hij den dorpsbewoners voor verhalen heeft wijsge maakt om zijn meester een bijna vorstelijke ontvangst ten deel te doen vallen! Daarbij zat hij steeds tot aan de tapden tpe gewapend lijke loon van den Russischen arbeider be draagt dus slechts 5 gulden per week. Onder degelijke omstandigheden kan de bolsjewistische dictatuur goederen tegen prij zen aanbieden, waartegen geen enkel land in de wereld in staat zal zijn te concurreeren. Over een paar jaar, wanneer de industriali satie doorgevoerd zal zijn, zal de wereld overstroomd worden met goedkoope Rus sische goederen, die de wereldmarkt zullen veroveren. Welke gevolgen dat voor de overige landen, vooral voor de industrieele landen, die op export van fabrieken aange wezen zijn, zal hebben, is niet moeilijk te be grijpen. En toch schijnt niemand in het bui tenland zich van dat geweldige gevaar reken schap te geven. In de sovjet-pers wordt vaak over de zeer slechte kwaliteit van de sovjet-fabrikaten ge sproken. De spets schrijft hierover het vol gende: Men moet ondescheid maken tusschen de z.g. „lichte industrie", die voor een ge deelte voor de binnenlandsche markt werkt, en de „zware industrie" die voor den uitvoer werkt. Dat de kwaliteit van de fabrikaten der lichte industrie vaak veel te wenschen over laat, is een feit, maar trekt zich niemand iets van aan. De goederen, die naar het buiten land uitgevoerd worden, zijn echter in den regel van behoorlijke kwaliteit. Voor een groot gedeelte bestaan die goederen uit steenkool, olie, hout e.d., waarvan de kwa liteit uit den aard der zaak niet van een régime afhangt Maar ook zulke goederen als ijzer, staal enz., welke de bolsjewiki naar het buitenland uitvoeren, zijn in den regel van behoorlijke kwaliteit. Men moet bovendien niet vergeten, dat de mededeelingen in de sovjet-pers over de slechte kwaliteit van sommige goederen een bepaald doel nastreven: zij dienen om de arbeiders en de technici schrik aan te jagen en hen te dwingen, zich nog meer in te span nen. Men vergete niet, dat de sovjet-overheid in zulk een geval de schuldigen van „sabo tage" kan beschuldigen, hetgeen de dood straf ten gevolge, kan hebben. Interessant is ook wat de spets schrijft over de industrieele plannen der sovjet-over heid. Deze plannen worden elk jaar opgesteld en de leiders der bedrijven zijn verplicht de voorgeschreven hoeveelheden goederen te produceeren. Wie de sovjetbladen geregeld leest, weet dat de sovjet-regeering zich tel kens beklaagt over het feit, dat die plannen niet geheel uitgevoerd worden. De spets geeft de volgende verklaring va.; het feit. De plannen worden zóó opgesteld, dat zij steeds hooger zijn dan hetgeen de overheid in werkelijkheid wil krijgen. De plannen geven den leiders der bedrijven al leen 't uiterste maximum van inspanning aan, welke hij van de arbeiders moet verkrijgen. Onder normale omstandigheden zouden die plannen onuitvoerbaar zijn geweest en geen enkel „kapitalistisch" 'land zou de arbeiders tot zulk een inspanning kunnen dwingen als dé bolsjewiki het doen, omdat elk land reke ning houdt met het uithoudingsvermogen van den arbeider. Voor de bolsjewiki speelt deze laatste omstandigheid in het geheel geen rol. Rusland heeft veel menschen meer dan het land in staat is te voeden, men hoeft dus geen rekening te houden met slijtage van het menschenmateriaal. Dat zijn in algemeene trekken de mededee lingen van den spets. Er zou natuurlijk het een en ander op aan te merken zijn (inzake de mogelijkheid deze politiek tot het onein dige door te voeren), maar het exposé va® een man met zijn positie in het economische leven van Rusland verdient in elk geval onze belangstelling. Het Westen moet zich reken schap geven van het vreeselijke gevaar, dat de massale uitvoer van door gedwongen arbeid vervaardigde en daardoor zeer goed koope sovjet-goederen de geheele wereld 'be dreigd Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. WEDSTRIJDEN TE BERGEN AAN ZEE. Derde vierde en laatste dag. Nadat Zaterdag de wedstrijden op succes volle wijze waren voortgezet zijn ze gisteren beëindigd en het is werkelijk een mooie pres tatie geweest om zoo'n druk bezet tournooi in vier dagen af te werken. Het weer heeff uitstekend medegewerkt om het geheel te doen slagen. Nadat Zaterdag in het heeren-enkelspel de deelnemers Jhr. B. W. F. van Riemsdijk, Enthoven, Wetselaar, van Eek, Mendes de Leon en Kern zich fraai door verschillende ronden hadden heengewerkt, trof Zaterdag middag het goede spel van van Eek in zijn single tegen Dr. Mendes de Leon. Het werd een fraaie partij, die door van Eek met 63 tn 75 werd gewonnen. Nadat Kaufman van Thoolen en Kern van Maris had gewonnen, sloeg Kern Kauf- naast den chauffeur en zou elk mensch ijskoud hebben gedood, die mij scheef had durven aanzien. Eens kwam hij 's avonds nog in de ambts kamer van den burgemeester, waar ik mijn veldbed had opgeslagen. „Heer", sprak hij, „heer, ik heb voor u een vrouw gestolen". Ik zag hem onthutst aan. „Ja, heer, een heele mooie vrouw, een Armeensche; dan doet het er niet toe." En mijn goeie Ibrahim was een vollen dag boos op mij, omdat ik zijn mooie Armeensche zelfs geen blik had willen gunnen. Het was om en bij: den tijd, dat Mahmoed Schewket Pascha het roer der regeering in handen had, toen Ibrahim zijn grooten triomf met mij beleefde. Het gebeurde aldus: In den zomer van 1913 volgde op een hee- ten dag een koele avond. Alles wat leefde ge noot van de verfrisschende koelte, door een lichten wind van de Zwarte Zee overgedragen naar den van heuvelen omzoomden Bosporus. De schemering duurde kort en onze boot, door Ibrahim geroeid, werd reeds door den nach telijken sluier omvangen. Klaar lichtte het aan den hemel; de sterren van het Zuiden, hier en daar scherp als verblindende lantaarns van onzen lieven Heer, flonkerden aan het firmament. Stil was het op het water; slechts het even aanslaan van den stroom tegen de zijwanden van den kaik verbrak het zwijgen. Een vis- sghersboot met zwartbruinen romp en groote, man, Enthoven moest in Jhr. B. W. F. van Riemsdijk zijn meerdere erkennen. Maar deze laatste had het weer heel zwaar tegen M. Wetselaar, die Zondag toonde inderdaad de sterkste speler van dit tournooi te zijn. Doch dan gaat tevens de bewondering uit naar Th. van Eek, die van nagenoeg gelijke kracht is en wiens uitstekende hoedanigheden in de fi nale tegen Wetselaar duidelijk uitkwamen. Hij verloor slechts met 64, 75 en de toe schouwers zullen deze boeiende finale niet spoedig vergeten. In het dames-enkelspel versloeg mej. S. de Josselin de Jong achtereenvolgens mevr. Ho blijn en mej. de Wal. Mevr. Taudin Chabot, met haar onderhandsche service, plaatste nauwkeurig, maar had toch nog eenige moei te met mevr. Kuhn, aan wie zij de eerste set verloor. In de finale was mej. Josselin de jong slecht op dreef en mevr. Taudin Chabot \v in twee sets gemakkelijker dan wij ver- v - ht hadden. De finale van het gemengd dubbelspel stelde eenigszins teleur, doordat de heer en mevr. Kern ver beneden hun krachten speel- cien. Hierdoor konden mej. de Josselin de Jong en dr. Mendes de Leon vrij gemakke lijk winnen. Nen, dan was de eindstrijd in het heeren- dubbel mooier. Wel was de combinatie Wet selaarvan Eek te sterk, maar de heeren Kern en Mendes de Leon verdedigden zich kranig en beide partijen kregen applaus voor hun spel. Door een drie sets overwinning (in een partij best of five) wonnen Wetselaar van Eek deze finale. We zijn benieuwd wat deze spelers, die uitnemende kwaliteiten be zitten in de heden aangevangen kampioen wedstrijden zullen presteeren. Bij elke wedstrijapartij is een goede „urn pire" onmisbaar. Velen hebben zich in deze functie op de wedstrijden te Bergen aan Zee verdienstelijk gemaakt. Vooral de jeugdige Jhr. Quarles van Ufford ontpopte zich als een uitmuntend scheidsrechter. Hij heeft hee: wat moeilijke partijen geleid en met zijn hel dere stem hield hij de toeschouwers juist op de hoogte van den stand. Met genoegen kan door organisators, lei ders en deelnemers op dit geslaagde tour nooi worden teruggezien. Er was steeds veel belangstelling. Wij laten hier eerst volgen de uitslagen van Zaterdag: Heeren-enkelspel. leronde: E. Kaufman sl. Mr. Wilde 6-2, 6-1. 2e r o n d e: Jhr. A. v. d. Poll sl. W. J. v. Rijn 6—4, 10—8. Jhr. B. W. F. van Riems dijk sl. C. V. Bokma 60, 61. L. H. A. Enthoven sl. E. Nelwan 4—6, 12—10, 6-3 Mr. D. J. v. Aalst sl. J. M. van Boeseken 63, 61. Dr. M. H. Eijsvogel w.o. Dr. J. C. van Bloois sl. F. Bakker 7—5, 2—0, 6—3. E. Kaufman sl. W. Ketjen 6—2, 63. F. J. Thoolen sl. I. H. Wentholt 6—2, 75. J. W. C. Kern w.o. Th. Maris sl. W. de Vlaming 64, 6—3. Dr. Ch. Mendes de Leon sl. Mr. E. Heldring 60, 60. H. v. d. Arend sl. H. N. Dutilh 62, 63. 3e r o n d e. Jhr. B. W. F. van Riemsdijk sl. Jhr. A. v. d. Poll 8—6, 6—1. L. H. A. Enthoven sl. Mr. D. J. v Aalst 6—0, 6—3. Dr. J. C. van Bloois sl. Dr. M. H. Eijsvogel 97, 61. Dr.Ch. Mendes de Leon sl. H. v. d. Arend 6-2, 6-1. Th. Eek sl. Jhr. H. A. C. v. Riemsdijk 64, 68, 63. 4e r o n d e. M. Wetselaar sl. Dr. J. C. v. Bloois 6—0, 62. Th. v. Eek sl. Dr. Ch Mendes de Leon 6—3, 7—5. Dames-enkelspel. Ie ronde: Mevr. S. O. Hoblijn wo. Mej. M. de Wal sl. Mej. T. Bogtman 97, 6—0. Mevr. M. Taudin ChabotVeder sd. Mevr. N. de Ruiter 6—1, 61. Heeren-dubbelspel. Ie ronde: Mr. H. v. d. Valk en I. H. Wentholt sl. C. V. Bolma en B. Westerhuis 46, 7—5, 6—4. H. en C. Kahman sl. W. D. v. Dijk en J. G. Butselaar 86, 64. 2e ronde: G. J. H. en A. B. Jannink sl. J. M. Boeseken en K. Keulen 64, 63. J. W. C. Kern en Dr. Ch. Mendes de Leon sl. Mr. J. H. Huystee en T. H. der Kinderen 61, 61. Th. Maris en F. J. Thoolen sl. Mr. W. Ubbens en Mr. Wilde 6—2, 9—7. L. A. en W. de Vlaming sl. Dr. C. Naessens en Dr. J. C. van Bloois 6—2, 75. M. Wetse laar en Th. v. Eek si. Jhr. B. W. F. v. Riems dijk en Jhr. van Reenen 7—5, 6—1. H. v. d. Arend en W. J. van Rijn sl. H. en C. Kahman 6—2, 7—5. Jhr. A. v. d. Poll en Jhr. v. Reenen sl. Mr. L. van Lookeren Campagne en Dr. Hoeneveld 61, 60. Th. Maris en F. j. Thoolen si. Mr. H. v. d. Valk en I. N. Wentholt 61, 6—3. Dames-dubbelspel. Mevr. Kern—Laan en Mej. S. de Josselin de Jong wo. Gemengd Dubbelspel. Ie ronde: Mej. A. E. Jannink en A. B. Jannink sl. Mej. A. v. Dijk en W. v. Limburg geelroode zeilen, gleed voorbij. Aan haar boeg zat een Grieksche schipper en groette met geheven hand. Een late meeuw streek langs, nipte aan het water en schoot weer omhoog. Lichten flitsten aan in de villa's aan den over en machtig en ernstig rezen de oude burchten omhoog, van Anatolou Hissar en Umili Hissar. Wij waren ver het Noorden in gevaren. Op mijn wenk veranderde Ibrahim van koers en juist op dit oogenblik dook uit de diepte van het firmanent boven de heuvels van den Europeeschen oever een hei-lichtende, groene kogel op. Langzaam bewoog hij' zich in oostelijke richting en liet een spookachtige, witte, als uit damp gevormde streep achter. Boven een stille villa, die in het denker van een park als te droomen stond, scheen de groene bal stand' te houden. Slechts voor enkele seconden dan weer voltrok zich haar baan, buigend dieper, al maar dieper, ten slotte zich omlaag stortend om in den vloed onder te duiken. Was dat een geesten-groet aan hem, die in de stille villa woonde, aan Mahmoed Schewket Pascha, den eenigen grooten mensch der Turksche revolutie? Hij was groot-vizier in dien tijd, ondanks een troep politieke tegen standers, die hem, den eerlijke, den onom koopbare, met doodelijken haat vervolgden. Mijn gedachten waren met hem bezig, met hem, die mijn vriend geworden was. „Slecht voorteeken! Vreeselijk voorteeken!" hoorde ik Ibrahim mompelen, y Styrum 64, 75. Mej. C. W. L. Blijdenstein en G. J. H. Jannink sl. Mevr. M. Taudin ChabotVeder en Mr. J. G. de Hoop Schef- fer 62, 64. Jonkvr. R. Gravin vau Rand» wyck en Jhr. Dr. G. C. J. v. Reenen si. Mevr, Artzenius Versteeg en Mr. L. v. Eeghen 1—6, 6-3, 6-2. 2e ronde: Mevr. L. KernLaan en J, W. C. Kern sl. Mej. A. E. Jannink en A. B? Jannink 62, 62. Mevr. J. Berüing— Plugge en M. Wetselaar sl. Mej. C. W. LL Blijdenstein en G. J. H. Jannink 6—4, 2—6, 62. Mevr. v. Santen Vriesendorp en Mr. D;' Vlaming 6—2, 5—7, 6-1. Mevr. M. C. El- J. v. Aalst sl. Mev. Crena de Jong en L. A. de horstDekker en F. El horst sl. Mevr. G. de Vlaming en W. de Vlaming 6—1, 6—4. Mej, D. Blijdenstein en G. J. Blijdenstein sl Mevr- M. Wynne—Nijhoff en Mr. S. J. W. Nijhoff 63, 36, 60. Mevr. J. WetselaarAment en Th. v Eek sl. Jonkvr. R. Gravin van Rand» wyck en Jhr. Dr. G. C. J. v. Reenen 75,: 7—5. Mevr. E. Huystee en Dr. M. H. Eys» vogel sl- Mevr. N. de Ruiter en'J. de Ruiter 16, 64, 61. 3e ronde: Mej. S. de Josseln de Jong en Dr. Ch. Mendes de Leon sl. Meyr. E. Huy» stee en Dr. M. H. Eysvogel 64, 6—4. Thans volgen de uitslagen van den laatster dag. Heeren-enkelspel. 3e ronde: E. Kaufman sl. F. J. Thoolen 6-2, .6-3. J. W. C. Kern sl. Th. Maris 6-0,' 6—0. 4e ronde: Jhr. B. W. F. van Riemsdijk sl. L. H. A. Enthoven 6—2, 6—3. J. W. C. Kern sl. E. Kaufman 62, 6—4. Demi-finales. M. Wetselaar sl. Jhr. B. W. F. v. Riems dijk 6-1, 6-1. Th. v. Eek sl. J. W. C. Kern 6-4, 7—5. Finale. f M. Wetselaar sl. Th. v. Eek 6—4, 75, Dames-enkelspel. 2e ronde: Mej. S. de Josselin de Jong sfc mevr. S. O. Hoblijn Woldingh 6—3, 4—6,' 64, Mej. M. de Wa'1 sl. mej. H. Leembrug gen 46, 63, 6—3. Mevr. C. C. Kuhn— Orth sl. mevr. J. BertlingPlugge 46j 6—1, 6—1. Mevr. M. Taudin Chabot—Vedet. sl. mevr. J. Wetselaar—Ament 7—5, 6—0.' Demi-finales. Mej. S. de Josseln de Jong sl. Mej. M. da Wal 61, 61. Mevr. M. Tandu Chabot— Veder sl. Mevr. C. C. KuhnOrth 5—7j 6-2, 6—1. Finale. Mej. Taudin Chabot—Veder sl. Mej. Sy de Josselin de Jong 62, 63. Heeren-dubbelspel. 3e ronde: J. de Ruiter en Dr. M. H. Ey^ vogel sl. Mr. Heldring en Mr. de Hoop Schifs fer 6—4, 6-4. 4e ronde: M. Wetselaar en Th. v. Eek w.o, G. J. H. en A. B. Jannink sl. J- de Ruiter en Dr. M. H. Eysvogel 14—16, 6—1, 6—3. J. W. C. Kern en Dr. C. H. Mendes de Leon sl. Th. Maris en F. J. Thoolen 6—1, 63. Jhr. A. v. d. Poll en Jhr. Dr. G. C. J. v, Reenen sl. H. v. d- Arend en W. J. van Rijn 6—0, 6—3. Demi-finales. J. W. C. Kern en Dr. C. H. Mendes da Leon sl. G. J. H. en A. B. Jannink 62, 62. M. Wetselaar en Th. v. Eek sl. Jhr. A. v. d.' Poll en Jhr. Dr. G. C. J. v. Reenen 6—2, Finale (lest of five). M. Wetselaar en Th. v. Eek sl. J. W. C, Kern en Dr. C. H. Mendes de Leon 6—2,' 7—5, 6—3. Dames-dubbelspel. 2e ronde: Dames D. en C. W. L. Blijden stein sl- Mej. M. de Wal en Mevr. S. O. Hob lijn 36, 6—3, 6—4. Mevr. M. Taudin ChabotVeder en Jonk vr. R. Grevin v. Randwijck sl. Mevr. Crena de Jongh en Mevr. G. de Vlaming 6—2, 6—1,' Demi-finales. Mevr. Kern Laan en Mej. S. de Josselin <f« Jong sl. dames D. en C. W. L. Blijdenstein 6—4, 13—11. Mevr. M. Taudin Chabot—Veder en Jonk vr. R. Gravin v. Randwijck sl. Mevr. J. van Santen Vriesendorp en Mevr, E. H. Duyvia Thomas 62, 36, 63. Gemengd Dubbelspel. 4e ronde: Mevr. Kern1—Laan en J. W. C Kern sl. Mevr. J. BertlingPlugge en MV Wetselaar 62, 6—3. Mevr. J. Wetselaar—Ament en Th. v. Eek sl. Mej. D. blijdenstein en G. Blijdenstein 6—3, 6—0. Demi-finales. Mej. S. de Josselin de Jong en Dr. Oh Men des de Leon sl Mevr- J- WetselaarAraenii en Th. v. Eek 61, 63. Mevr. KernLaan en J. W. C, Kern sL Mevr M. C. Elhorst en F. Eihorst 6—1: 63? Finale. i Mej. S- de Josselin de Jong en Dr. Ch Men», Ik zag hem vragend aan. „Malligheid", zei ik, „roei naar huis en ge», loof in God en niet in meteoren". „Heer, vergeef me!" antwoordde Ibrahim en zijn opwinding moest wel heel groot znnjj dat hij het waagae mij te weerspreken. „Gij zult zien, heer, een groot man gaat sterven* Een ongeluk zal komen over hef vader land"' „Schei uit met je praatjes", riep ik hem toe en was er toch innerlijk ontroerd van. Een week later werd Mahmoed Schewket Pascha door zijn politieke tegenstanders ge dood. Buiten adem bracht Ibrahim mij de tijl ding. „Wat heb ik u gezegd heer", sprak hij en zijn stem klonk plechtig. „Allah heeft den grooten Pascha gewaarschuwd. Allah i» groot, o heer!" Ik was niet bij machte Ibrahim-van meening te doen veranderen en verdroeg met geduld zijn ietwat hoovaarige houding, waarmede hij terloops mij wilde overtuigen, dat ik, on-' danks al mijn boeken en instrumenten, ten opzichte van de practische hemelsfeer nog wel een groote leek mocht faeeten. Ik liet aan mijn trouwen Ibrahim het vor- schen naar de toekomst over, die hij met ijver en met de hulp van allerhande geesten en geesten-bezweerders, ook ten opzichte van mijn persoon, uitoefende. En toen hij mh, midden in den wereldoorlog, zeide, dat ik ziek naar mijn ver verwijderd vaderland zout trekken en hem alléén laten, geloofde ik dit en aldus geschiedde het ook precies «nige weken, nadat Ibrahim hem mij gezegd had. Hvr^hj« -chrcide, toen wij afscbgpci.ösgöSa' - Nationale Oranjebond. Gevonden voorwerpen. (Uit Turksche aanteekeningen.) 6—2.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7