DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DeAardbevingscatastrophe in Z. Italië. Qagtlijksoh overzicht. DE BEZETTING VAN DEN HONGAARSCHEN TROON. DINSOAG 2» JULI 1930 132e Jaargang. Geen vermoeden van een ramp. Buitenland TOURISTENAUTO IN BELGIE VERONGELUKT. Uit de huizen DE WERVELSTORM BOVEN TREVISO. HET OPENLUCHTSPEL „DE MOLEN VAN SANS SOUCI" ALGEMEENE STAKING TE RIJSSEL. ALKMAARSCHE COURANT. «wywr '«rwaar ct-tzm Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling vpor Alkmaar f 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- ec Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 176 Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 'WW—IMM—I— Hoofdredacteur: Xj. N. ADEM Au saH—a—smj'swiim Een bond van het nationale koningschap opgericht. De oprichtersvergadering. De Hongaarsche troon is sedert den val van de Habsburgers onbezet gebleven, on danks de talrijke pogingen, die gedaan zijn, om weer een Habsburger op die vacante plaats te zetten. Nu zal er voorloopig nog wel geen kans zijn, dat Hongarije weer een ko ning krijgt, omdat de Hongaren het er zelf niet over eens zijn, wie de troon zal beklim men. De strijd tusschen de aanhangers der vrije koningsherone en de legitimisten, die de can- didatuur van Otto steunden, scheen bij gebrek aan strijdmateriaal te turven, toen aartsher itog Albrecht zijn rechten opgaf en daardoor de aanhangers der vrije koningskeuze zonder candidaat achter liet. Tenminste, een deel van die groep, die oorspronkelijk Albrecht als ko ning wilde hebben, scheen zich nu tevreden te iwillen stellen met Otto. De kansen van laatst, genoemden waren daarmee aanzienlijk geste, gen, ook al, omdat de zuiver principiëelen, die toch liever een keuze wilden doen buiten het Habsburgsche huis, niet zoo heel groot in aantal waren, en zooals gezegd, geen candi daat meer hadden. Toen kwam de brief van ex-keizerin Zita, die Otto als de „keizer-koning" voorstelde aan haar familie. Plotseling werden daardoor de gelederen der principiëelen weer versterkt, juist om dien dubbelen titel. Men wilde in geen geval weer herstel van den tweeden plaats OostenrijkHongarije, omdat Hon garije dan weer „een soort aanhangwagen van Oostenrijk" zou worden. Nu, men wilde een zuivere Hongaarsche monarchie, zonder meer. De principiëelen hebben nu een bond opge richt, die onder den naam „Bond van het na tionale koningschap" bekend werd. Echter, reeds tijdens de oprichters-vergadering heb ben ze groote ruzie gekregen, zooals de Neue Freië Presse meldt. De voorzitter van de vergadering, dr. Bela Szasz, deelde mede, dat de oprichting van een Anti-Habsburglia noodzakelijk was. Vol gens zijn meening was de Hongaarsche na tie voor 100 pCt. den Habsburgers vijandig gezind. Den tegenstanders der Habsburgers ontbrak echter een goede organisatie. Na hem werd door verschillende sprekers de ten behoe ve der Habsburgers gevoerde propaganda ge hekeld, terwijl werd geconstateerd, dat de heerschappij der Habsourgers een vloek voor Hongarije was geweest. Oud-minister Dömötör verklaarde, dat de onttroningswet indertijd het volk niet was op gedrongen integendeel, de natie had haar vrijwillig aanvaard. Een andere woordvoer der betoogde, dat, indien Otto ook slechts maar één dorpje aan het land kon teruggeven, hij zou wenschen, dat de jonge Otto als ko ning zou terugkeeren; maar daartoe zou deze niet in staat zijn. De restauratie noemde spreker de politiek van de magnaten, de hooge geestelijkheid en dt Joden. Bij de keuze van het bestuur kwam het tot hevige scènes. De leider der „Ontwakende Hongaren" protesteerde er tegen, dat in het bestuur ook sociaal-democraten zitting zou den nemen; hij was niet van plan met de aan hangers van het bolsjewisme in één college te zitten, welke woorden aanleiding gaven tot groot tumult. Ten slotte werd besloten de keuze van een bestuur uit te stellen tot Augustus. Een bepaald succes schijnt deze anti-Habs- burgsche vergadering dus niet genoemd te kunnen worden, maar ze vormt toch wel een typisch symptoom van het herleven van het verzet tegen Otto's candidattuur na het be kend worden van ex-keizerin Zita's brief. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIË. De beide Hindoeleiders Satra en Yajakar zijn over het verloop van hun onderhande lingen met Gandhi en met Motilal en Jawa- harlal Nehru zeer tevreden. Zij hadden gis termiddag te Allahabad een gesprek van ruim 4 uur met de beide Nehru's, die hun een brief voor Gandhi overhandigden. Yajakar zal deze brief zoo spoedig mogelijk aan Gandhi overhandigen. Een nienwc boycot? De congrescommissie te Bombay is giste ren begonnen met een nieuwe boycot-campag ne. Duizend vrijwilligers, o.w. 300 vrouwen, posten de verschillende winkels. Ook in an dere gebieden heeft de boycot-beweging zich ondanks de politieke ontspanning, die men op het oogenblik meent waar te nemen, allerwe- ge verscherpt. Een touristenauto, waarin een Engelsche familie gezeten was, is in de nabijheid van de stad Ath in een steengroeve gestort. Van de inzittenden werd een persoon gedood en 5 anderen zwaar gewond. Wat Capri van de ramp merkte. Ook Napels aanvankelijk laconiek. Een landgenoot-toerist, die op Capri ver toefde tijdens de aardbevingsramp, schrijft aan het Hbld.: Het dunne witte rookwolkje, dat sierlijk boven den Vesuvius opsteeg, toen wij in het begin van deze maand de haven van Napels binnenvielen, was in de weken, die volgden, geleidelijk zwaarder en grauwer geworden en kon soms een onheiispellenden omvang aannemen. En zij, die 's avonds op de Ter- razza della funicolare naar de sterren tuur den, en naar de fonkelende lichtjes langs de kust in het noorden, zagen somtijds op den bergtop een rooden gloed uitschieten, alsof de krater vlammen spoot; maar het kon ook de weerschijn zijn van den lavagloed op de rookkolom. Trouwens, in de nachten, die aan de ramp voorafgingen, namen wij den vuur gloed niet meer waar en niets deed een uit barsting verwachten. Napels lag vredig aan de rustige zee en zond' ons iederen dag naar Capri zijn zwermen Amerikaansche toeris ten, die met het bootje van 12 uur de blauwe grot kwamen bezichtigen om dan tegen 5 uur weer naar de overzij te trekken. Toen, in den nacht van Dinsdag 22 Juli, de schok, 's Nachts, even na één uur, een kor te stoot, een golvende trilling van enkele seconden, maar seconden om nooit te ver geten; een gevoel van volkomen machteloos heid, van zweven en wegzinken, van hulpe loos overgeleverd zijn aan het Noodlot. Maar toen wij de balcondeuren openrukten om in den nacht uit te zien, viel er niets ver ontrustends waar te nemen en de oolijke Italianen, die van het feest in de Sport-club zingend huiswaarts keerden, bleken niets ge merkt te hebben. Zoodat men zich ten op zichte van de eigen sensaties min of meer twijfelmoedig gestemd ging voelen. De twijfel aan den ernst van de ramp nam nog toe toen den volgenden morgen het vroo- lijke leven in de bagni weer lustig hervat werd, de zwemmers tusschen de kano's en bootjes spartelden onder de stralende zon en de stoombootjes van de S.P.A.N. plichtmatig en trouw de honderden Amerikaantjes aan wal brachten en naar de blauwe grot ver voerden. Niets deed vermoeden dat daar 2 K.M. noordelijk een vreeselijke ramp was geschied. En toen wij dien middag met een schip vol babbelende dametjes, die niet veel anders deden dan haar aankoopen van koralen kettingen, cameeë en doosjes verge lijken en bewonderen over de rustige en golvenlooze Golf naar Napels voeren en de stad daar nog altijd stond in haar blanke en stralende pracht, werd iedere gedachte aan een ramp op zij gezet. Er waren, hoorden wij, een paar huisjes ingestort, er waren zeven dooden en twintig gewonden, maar wat be- teekent dat in een stad van bijna een millioen zielen? Van een ramp kon men nauwelijks spreken. En aan de sensationeele geruchten, die de ronde deden, over verwoestingen, die aan den anderen kant van den vulkaan aange richt zouden zijn, kon men nauwelijks geloof slaan. De avondbladen hadden trouwens nog geen stellig nieuws, tenminste niet de bladen, die wij in handen kregen. En wij reden en wandelen door het drukke stadsgewoel, dat juist zoo druk en vroolijk was als bij ons eerste bezoek. Alleen des avonds viel er iets merkwaar digs waar te nemen. Vóór ons hotel aan de Via Partenope en langs de breede kade aan zee werd het drukker en drukker. Het was alsof heel Napels daar bijeenkwam. En men betrok op stéaat zijn nachtkwartier. Heele gezinnen sleepten stoelen en stafeltjes aan, ja, sommige families hadden zich met ma trassen uitgerust en spreidden hun bedden op hei plaveisel. Ook particuliere auto's zochten een parkeerplaats, maar de inzittenden stegen niet uit. En heel den nacht hield daar het rijden en wandelen aan, langs de men- schen, die hier een veilige rustplaats hadden gezocht, ver van de hoog? muren. De schok van den vorigen nacht had er den schrik in gebracht. In Napels is de stoot dan ook hevi ger geweest dan zich op Capri liet vermoe den, al is de stad gespaard gebleven en heeft de trilling zich in oostelijke richting bewogen. Maar den volgenden dag had het stads leven weer zijn gewoon aanzien. De treinen reden op tijd, de toeristen zwermden in auto cars naar de bezienswaardigheden en de door Cook gebouwde tandrad-baan, die naai den top van den Vesuvius voert, had onver minderde belangstelling. Op onzen tocht naar Pompejï, langs de hellingen van den dreigenden berg, viel niets ongewoons ie bespeuren en toen wij laten in den mid dag den trein naar Rome en Genua na men, had geen der reizigers eenig vermoeden van den omvang, dien de ramp genomen had. Zij werden pas den volgenden dag in Milaan en in Zwitserland door de berichten over de ontzettende ramp achterhaald. In de verwoeste streken. Ver laten kinderen, hulpelooze die ren. Uit het gebied der aardbevingsramp komen oog steeds berichten binnen over de moeilijk heden, waarop het bergingswerk stuit. De deskundigen beweren dat, ofschoon deze aardbeving niet te vergelijken is wat den omvang en het aantal slachtoffers betreft, met de catastrofe in Messina in 1908 of de ramp in de Abruzzen in 1925, de jongste ramp van economisch standpunt niet minder noodlottig is, daar Campania, Basilicata en Apulië drie der rijkste Italiaansche streken zijn en het productiefst wat wijn en graan betreft. Er wordt nog gemeld dat de Ver. voor Die renbescherming te Napels geholpen door sol daten, voortreffelijk werk doet bij het redden van bedolven vee en huisdieren, welker jam merkreten van onder de puinhoopen worden gehoord. Ondanks het schitterend georgani seerde hulpwerk van het Roode Kruis en de fascistische militie heerscht groote nood, niet zoozeer in de centra als in de geïsoleerde dorpen, die vrijwel ontoegankelijk zijn en waar de bevolking bij een temperatuur van 104 gr. F. grooten dorst lij<jt. De autoriteiten hebben vliegtuigcolonnes met watertanks in dienst gesteld, die een ware uitkomst zijn, daar alle waterleidingen zijn verwoest. De wederopbouw van het geheele waterleiding stelsel zal ontzaglijke kosten met zich bren gen. De droevigsten aanblik bieden de wees ge worden kinderen, die weigeren door de non nen en de zusters van het Roode Kruis te worden getroost en op hartverscheurenden toon om hun ouders roepen. Prins Boncom pagnie Ludovisi, gouverneur van Rome, is te Avellino aangekomen om deze weezen bij een te brengen en ze naar Rome mee te nemen, waar zij onderdak zullen vinden. Reeds zijn tal van maatregelen getroffen om ze te ontvangen, en verscheidene rijke kinder- looze echtparen hebben te kennen gegeven eenige kinderen te willen^adopteeren. De hulpverleening thans geor ganiseerd. Besprekingen over den wederopbouw. De levensmiddelenvoorziening der bevol king, de verpleging der gewonden en het op- ruimingswerk zijn sedert Zaterdagavond volgens een bepaald plan georganiseerd. De koning en de minister van openbare werken zetten hun bezoek aan de geteisterde gebieden voort. De koning heeft een bedrag van 100.000 lire voor de slachtoffers be schikbaar gesteld. Ten opzichte der zwaarst geteisterden heeft de minister van financiën den maatregel genomen dat het heffen hun ner belasting tot nader order wordt opge schort. Onder leiding van den minister van arbeid is te Foggia een bespreking met de prefecten der provincies gehouden over de plannen tot wederopbouw der verwoeste ge bieden. Het aantal dooden. Volgens een mededeeling van den minister van openbare werken, d.d. Zaterdag heeft het aantal dooden gedurende de laatste vier en twintig uur geen noemenswaardige wijzi- fing ondergaan. De meeste onder de puin- oopen bedolven lijken zijn te voorschijn ge bracht. De slechts weinig beschadigde hui zen zijn zoo goed als het ging weer bewoon baar gemaakt, en de gebouwen, die gevaar voor instorting opleverdën, zijn zooveel mo gelijk afgebroken. In de meeste plaatsen, die door de aardbeving getroffen werden, zijn de voornaamste hoofdstraten opgeruimd en voor het verkeer vrij gemaakt. De levensmid delenvoorziening noemt de minister voldoen de. De beschikbaar gestelde tenten zijn ge distribueerd en alle gemeenten hebben medi cijnkisten toegezonden gekregen. De angst der bevolking. Uit het aardbevingsgebied wordt een merk waardig geval van massa-suggestie gemeld. Te Avella waren Zondag ongeveer hon derd menschen in een kerk voor een dank dienst bijeen toen om een onverklaarbare reden de menigte eensklaps den indruk kieeg dat van ae zoldering in het schip der kerk een stuk pleister naar beneden viel. Er brak een paniek uit; alle menschen stormden naar den ingang. Velen werden gewond, eenige ernstig. De algemeene toestand. De koning is gisteren na een tocht van drie dagen door het gebied van de aardbevings ramp te Romè teruggekeerd. Het oprui- mingswerk duurt nog steeds voort. De ver- liezenlijsten hebben, blijkens een officieele opgave van gisteren, geen aanmerkelijke ver andering ondergaan. Om het verwoeste ge bied te mogen betreden moet men in het bezit zijn van een bijzondere schriftelijke vergun ning, zulks om ongewenschte nieuwsgierigen te mijden. In het door de windhoos geteisterde gebied van Treviso, dat naar gemeld wordt, 18 K.M. lang en 2 K.M. breed is, wordt het ruimingswerk eveneens voortgezet. Te Volmello werd deze arbeid door wild geworden bijenzwermen buitengewoon moei lijk gemaakt. Er moesten bijenmaskers wor den aangeschaft om voortzetting van de op ruiming mogelijk te maken. De herstelwerkzaamheden in het aardbevingsgebied. Met buitengewone snelheid worden in het geteisterde gebied telggx&i- en tetefaopyer- bindingen hersteld terwijl daar waar geen bronnen aanwezig zijn voorloopige water leidingen worden gelegd. Van een ooggetuige van den ramp ontvin gen wij nog onderstaande impressies: Het is nacht en een Zuidelijke nacht. Het licht van den stralenden sterrenhemel maakt de rotsen zichtbaar als een onwrikbare geweldige massa. Zwart en roerloos ligt de zee, geen zuchtje rimpelt het geweldig opper vlak. De stilte ls zoo volmaakt, dat het haast beangstigend en onheilspellend is. Op mijn terras gezeten staar ik naar de flikkerende lichtjes van Napels. De Vesuvius rookt <n toont een zwak-rooden gloed Wat is dat? Even rijzen mijn haren. Ben ik duizelig? Mijn tafel schudt! Zijn er dan toch geesten in dit oude gebouw, eertijds een klooster. Geesten op dit zoo intieme terras met de oude brokkelige muren? Daar boven mij zwaaien de druiventrossen en geen zuchtje! Het terras siddert, ik ben duizelig! Een groote steen ploft naast mij neer de katkbrokken vliegen over het terras. In één- sprong ben ik binnen. Daar klinkt een schreeuw: „Terremoto! Uit de huizen!" De wanden sidderen en knersen, een kastje slaat heen en weer tegen dien muur. Ik vlieg naar de kast, ruk mijn hoed van den haak en ben buiten. Van alle kanten roepen, vragen: Guiseppe, Antonio, allen gezond? Niets ernstigs hier. Maar in deze halve minuut meer dan 2500 dooden elders in Italië. is het werkelijk waar? De natuur is zoo rustig: geen blad beweegt, de hemel glin stert en schittert, 2 sterren vallen, kort na elkaar; het is alsof dat verband houdt. De honden houden weldra op met huilen, maar de menschen zijn niet meer gerust, er wordt gegist, besproken, gewacht. Ik heb mijn hoed in mijn hand.wat doe ik met dien hoed, heb hem toch het laatste half jaar niet meer op gehad. Van slapen is nu geen sprake meel de menschen blijven op, er wordt gevraagd aan huurlieden, oude vijanden zijn opeens vrienden geworden en weldra wordt er wijn gehaald. Natuurlijk wordt gedronken op den goeden afloop, hier en daar klinkt al gelach en wie in het eerste morgengloren deze groe pen bijeen zou zien zonder de feiten te weten, zou eerder denken aan een volksfeest, dan aan een zeer ernstig gebeuren. Den volgenden nacht wordt door velen nog gewacht, er werd gedanst op de piazza, muziek gemaakt, gelachen en toen het fatale uur naderde klonk een gejoel, gefluit, gegil: „Muziek, muziek! Laten wij zingende ster ven!" Tusschen deze overmoedige uitroepen schemerde echter de angst en de ernst. Doch niets gebeurde, geen bergen wankelden, geen huizen schudden. En in het naïeve geloof dat een herhaling binnen 24 uur moest komen, trokken de meesten weldra naar huis onder luid gezang en lawaai. Wie weet echter wat de natuur nog met ons voor heeft?De voor spellingen luiden somber genoeg. Het slechte weer houdt aan. De door de cycloon te Treviso aangerichte schade is ontzaglijk doch men beschikt nog niet over een juiste opgave. De bladen melden dat het slechte weer in Noord-Italië voortduurt, o.a. in Udine, Tren- tino en de Dolomieten, waar ernstige over stroomingen voorkomen en de oogst groote schade lijdt. ADRIANOPEL DOOR EEN TORNADO GETEISTERD. Een groot deel der stad verwoest. De stad Adrianopel is geteisterd door een vreeselijke tornado, die gepaard ging met een feilen hagelstorm. 20 personen werden gedood, terwijl honderden gewond werden. Ongeveer 80 pCt. van de huizen is vernield of althans ernstig beschadigd. DE OVERSTROOMING IN BRITSCH-1ND1E. De stad Shikarpoer wordt nog steeds door de watermassa's bedreigd. Ongeveer 15000 vluchtelingen zijn uit het Uppersind gebied geëvacueerd naar Sukkar en Karachi. DE MIJNRAMP IN SILEZIE. Gister heeft in het regeeringsgebouw te Breslau een bespreking plaats gehad van de maatregelen, die genomen moeten worden ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp van Neurode. Het ligt in de bedoeling het lot der bevolking ter verlichten en te dien einde doel treffende maatregelen te nemen. TWEE SCHEPEN VERMIST. Volgens berichten uit Ventura in Californië weraen er twee visschersvaartuigen met 60 opvarenden vermist. Een der booten, de „Starlight", die behalve de uit 40 koppen be staande bemanning ook nog 50 andere per sonen aan boord had, is niet in de St. Bar- bara-archipel teruggekeerd. Het andere vaar tuig, de „Mary Ahn" zou 15 personen aan boord hebben gehad en is op den terugtocht eveneens spoorloos verdwenen. Daar de zee zeer stormachtig was, vreest men, dat beide sc^pen gezonken zijn. ALCMARIA V.V.V. BEZOEKT HEDENAVOND 8 UUR IN DEN MUZIEKTUIN. Te Rijssel hebben de textielarbeiders gister de algemeene staking uitgeroepen. In een re solutie gaan de werklieden accoord met de in voering van de algemeene verzekering en mo- tiveeren de gevraagde loonsverhooging met de voortdurende stijging van de kosten van het levensonderhoud. In totaal staken er 16.000 arbeiders, tegenover 4000 werkwilli gen. HEVIG ONWEDER BOVEN LOCARNO. Locarno werd gisteren geteisterd door een zondvloedachtig onweder, als sedert 1872 niet meer is voorgekomen. De beekjes waren in enkele oogenblikken tijds veranderd in woeste, bruisende stroomen, die alles met zich sleurden, wat zich in den weg bevond. De Ravognac voerde zware boomstammen en steenblokken met zich mede, die de in de na bijheid van het station gelegen brug ernstig in gevaar brachten. De groote autoweg, die van Locarno naar Solduno leidt, werd voor een groot deel overstroomd De buiten de oevers getreden rivieren en beken hebben de geheele omgeving in een sector van enkele vierkante kilometers in een meer herschapen, waaruit de hooger gelegen huizen als eiland jes opduiken. MATROZENONLUSTEN TE DANZIG. Gisteren verschenen in de avonduren zes matrozen van de Poolsche torpedoboot „Ma- zur" in 'n uitspanning te Danzig. Door hun gedragingen wekten zij de ergernis van de aanwezige gasten op en toen de eigenaar hun hierover onderhield, gaf een der zeelui hem een vuistslag in het gezicht en een steek met een dolk. Toen enkele personen toeschoten be moeiden de overige vijf matrozen zich even eens met het geval en het gevolg was, dat er een woeste vechtpartij ontstond, waarbij de matrozen van de wapens gebruik maakten. Eensklaps verscheen er een „overvalcomman- do" van de politie, waarop de matrozen de vlucht namen. Drie hunner konden echter door de Schupo gegrepen worden; kort daar op werd nog een vierde zeeman gearresteerd. Bij de vechtpartij zijn 5 Danziger burgers verwond. In het Steffens Park, dat de rust verstoorders op hun vlucht passeerden vond men later twee messen en een revolver, die ten deele nog geladen was. DE OLAF-FEESTEN TE DRONTHEIM. Met groote praal en luister zijn gisteren middag de Olaffeesten te Nidaros (Dront- heim) begonnen. Onder de auspiciën van het Noorsche koningshuis worden de invoe ring van het Christendom en tevens het 900- jarig bestaan van de Domkerk, benevens de inwijding van het nieuwe schip van den Dom welks inrichting volle 25 jaar geduurd heeft en dat thans kan bogen op het bezit van het grootste orgel van Europa ge vierd. Een processie van 400 Noorsche geeste lijken, alle bisschoppen des lands en een groot aantal hooge geestelijken uit Zweden en Denemarken en Lijfland, alsmede verte genwoordigers van de Evangelische Kerk en Theologische faculteiten van Duitschland, Frankrijk en Engeland, opende de plechtighe den, die zich tot de grootste kerkelijke feesten ontwikkelden, die het Noorden ooit te aan schouwen heeft gekregen. ONLUSTEN IN HET GHETTO. Uit Warschau wordt gemeld: In het Ghetto heeft gisteren een hevig* vechtpartij plaats gehad tusschen twee groe pen kruiers, die eerst eindigde toen de politie energiek ingreep. Meer dan 20 personen wer den zwaar gewond. De politie heeft onge veer 80 arrestaties verricht. DE ITALIANEN VERLATEN BIJ GROEPJES HUN LAND. Zij hebben genoeg van het fascisme. Reeds sedert het begin van den zomer, maar vooral de laatste dagen, trekken voort durend groepjes Italianen, die over de berg passen Zwitserland binnenkomen uit hun land. Het zijn allen vluchtelingen, die zich aan het fascistisch regime willen onttrek ken. De mogelijkheid, om op de normale wij. ze de grens te passeeren, en Italië te verla ten, ontbreekt geheel. Soms weten de Italiaan sche grenswachten een geheele troep aan te houden, die dan naar Italië wordt terug ge voerd soms ook worden vluchtelingen in het gezicht van de Zwitsersche grens neer ge schoten, maar naar schatting zijn reeds tus schen de 20 en 30.000 Italianen op deze clan destiene wijze de grens gepasseerd. In het algemeen worden hun door de Zwit sersche autoriteiten weinig moeilijkheden in den weg gelegd, mits zij maar zoo spoedig mogelijk Zwitserland weer verlaten. De meeste Italianen zetten dan ook via Zermatt hup reis naar Frar&rijfc voert,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1