NI VA; Luchtvaart Sport ICerk en school AVO UT URE JU V AI EEVVERREERSAGEVTJTE. Dr. H. NANNING's TANDPASTA 25 75 c.p.iube de duitsche oceaanvlucht. de europa-rondvlucht. noodlanding engelsch-indisch postvliegtuig. hoog en laag wa i er te bergen aan zee in zomertijd. egmond aan zee. 7e prijs mej. G. Lichtenberg Wognum (cham pagne koningin), 8e prijs de dames Raa—-v. d. Molen en Posch (ochtend, dag en avond). De publieksprijs die beschikbaar was ge steld viel ten deel aan de „Tweeling Colum- bienes". Het gemaskerd bal, dat onder leiding van den heer den Das stond, is in alle opzichten geslaagd, evenals het geheele feest. Het be stuur van V.V.V. heeft de burgers van Hens broek een heerlijken dag bezorgd. HEILOO. De heer W. Balk Wz.. inspecteur van de Nationale Hypotheekbank te Heiloo is door den minister benoemd tot lid van de schaï- tingscommissie tot onteigening van gronden voor den aanleg van den spoorweg Anna PaulownaEwijcksluisWieringen. De commissie bestaat uit de heeren W. Balk, voorzitter; K. A. Kaan, rentmeester te Wieringerwaard en O. Bosscher, secr.-pen- ningmeester te Wieringerwaard, leden. De eerste kermisdag had een bijzonder kalm verloop, 's Namiddags was er op het kermisterrein het traditioneele bezoek van moeders met kinderen, doch 's avonds 10 uur was het terrein doodsch en stil. In de buurt was het zoo stil als we nog niet hebben mee gemaakt. Alleen in „De Rustende Jager" was het druk, de humorist Diederichs wist de bezoekers te vermaken. De danszalen hadden nog al bezoek, doch het was vroeg afgeloo- pen. Door B. en W. is aan Het Witte Kruis toestemming verleend om od den laatsten kermisdag (31 Juli) de Enimabloem te ver- koopen. Door het bestuur van het Badhuis is snderhands aanbesteed het schilderwerk van het nieuw gebouwde badhuis aan den Holle- iveg. Er waren 4 biljetten ingekomen. Laag ste inschrijver was de heer C. Oud alhier met 674. Na hem is het werk gegund. CASTRICUM. Herbenoemd tot burgemeester van Cas- fricum de heer P. H. L. J. Lommen. SCHOORL. De burgemeester dezer gemeetne, de heer S G. L. F. baron van Fridagh, is herbe noemd als zoodanig. 3REEZAND. Door den architect H. P. J. de Vries te Rot terdam is onderhands aanbesteed het bouwen van een r.k. kerk met pastorie te Breezand (N.H.). Laagste inschrijfster was de N.V. Bouw- en Aannemersbedrijf v.h. Gebr. Kwaaitaal te Rotterdam met 117.200. UITGEEST. De besmettelijke veeziekte mond- en klauw Zeer breidt zich in deze gem. nog gestadig uit, vooral in den polder de Broek. Thans ts ook mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee van de veehouders P. J. Mul, M. Morsch, N. Bakker allen te Uitgeest en Jb IJff te Krommsniedijk. EVERT VAN DITK TE WASSENAAR GEHULDIGD. Groote belangstelling van het publiek. Van Dijk ont vangt een zilveren eere-be^er. Evert van Dijk, mag, zegt het Hbld., Maandag op Schiphol en in Amsterdam op waarlijk grootsche wijze gehuldigd zijn, meer intiem, maar niet minder enthousiast had hij gisteren de hulde in ontvangst te nemen in zijn woonplaats Wassenaar. Om drie uur zou hij op Wassenaars grond gebied ontvangen worden. Maar reeds ruim een uur te voren hadden hier de marechaus sees handen vol om op dit drukke punt het verkeer te regelen en de honderden belangstel lenden op een eerbiedigen afstand te houden. De politie kwam hier inderdaad handen te kort. Want toen om over drieën de open Packard-auto, die door de firma Engelbert ten gebruike was aangeboden, met den heer en mevr. van Dijk onder het viaduct vandaan kwam en linksom zwenkte, liep het publiek hier naar het kleine afgezette gedeelte te hoop om Van Dijk toch vooral van dichtbij te zien en te hooren wat er gesproken zou worden. Aankomst te Wassenaar. Onder gejuich kwam de auto met van Dijk den Zijdëweg oprijden, nadat bloemen van het .Viaduct in den auto waren gestrooid. Het eere-escorte te paard stond hier rechts van den weg opgesteld. De muziek van het Ilïe halfregiment huzaren speelde hierna het Wilhelmus, hetwelk door den heer en mevr. Van Dijk staande in den auto werd aange hoord. Toen nam de heer J. A. A. M. van Es het woord om Van Dijk het welkom in de ge meente Wassenaar toe te roepen. Daarna overhandigde hij Van Dijk een krans. Het dochtertje van den heer Van Es bood daarna het dochtertje van Van Dijk een met bloemen versierde vliegmachine aan. De feestelijke intocht. Hierop zette de stoet zich in beweging. Voorop de muziek van de huzaren, daarachter padvindsters en padvinders, een deel van het eere-escorte (dames en heeren van de manége te Wassenaar), gevolgd door den auto van Van Dijk, waarachter een ander deel van het eeie-escorte en talrijke auto's volgden. Langs den hier en daar versierden v/eg werd daarop stapvoets naar het gemeente huis gereden. Ruim drie kwartier te laat om 4.50 kwam de stoet bij Huize „De Paauw" (het raadhuis) aan, enthousiast toegejuicht door de wachtenden. Op het bordes werd het echtpaar Van Dijk door den burgemeester en door leden van het Uitvoerend Comité ontvangen. Burgemeester Wiegman gaf toen het publiek verlof naderbij te komen, waarop de cfficiëele hulde ge schiedde. De burgemeester van Wassenaar nam toen het woord waarbij hij hulde bracht aan Van Dijk. Met een driewerf hoera op het echtpaar Van Dijk besloot de burgemeester zijn lang durig toegejuichte rede. Hierna zette de muziek het Wilhelmus in, dat eerst aarzelend, later krachtig door het publiek werd meegezongen. Een eerebeker voor Van Dijk. Met enkele woerden huldigde daarop de heer BoicheL voorzitter van het Comité. Van re i n i g t mond en tanden. Dijk, waarbij hij zeidt het groote voorrecht te hebben gehad bij het vertrek van den koenen vlieger op Schiphol aanwezig te zijn. Spr. bood onder luid applaus Van Dijk een fraaien zilveren eerebeker aan, waarna de eerewijn werd rondgediend. „Het mooiste van mijn tocht, zoo antwoord de de heer Van Dijk, is dat ik weer thuis ben bij mijn vrouw en mijn dochtertje temidden van Wassenaars mooie natuur. De heer Van Dijk zei te ontroerd te zijn om te kunnen danken. „Ik ben geen spr.", zoo riep hij uit, „doch slechts vlieger en daaröm gaat het mij zoo beroerd af". Deze opmerking verwekte zoo'n storm van enthousiasme onder het publiek, dat het eenigen tijd duurde voor de heer Van Dijk zijn rede kon beëindigen door Wassenaar en den Wassenaarders veel voorspoed toe te wenschen. Nu wachtte den heer Van Dijk nog een zwaar karwei. De ingezetenen van Wassenaar kregen gelegenheid hem de hand te drukken. Een half brutale, half verlegen jongen van een jaar of 15 was de eerste en daarna volg den er honderden, grooten en kleinen, die allen persoonlijk hun nationalen held geluk wenschten. Totdat de heer Van Dijk naar vo ren trad om te vertellen dat de wil goed is, maar „dat hij geen armen meer heeft". Na deze mededeeling, die aanleiding was tot een nieuwe ovatie, ging het verder; naar het huis van Van Dijk aan de Rust en Vreugdlaan no. 13 (een vreemd getal voor een Oceaan-vlieger, aldus de Tel.). Hier wachtte een Southern Cross van groen en bloemen in den voortuin; nog een laatste hoe zee en de Oceaanvlieger Van Dijk is op waar dige wijze aan zijn gezin teruggegeven. DE A.S. HULDIGING VAN KINGSFORD SMITH. Een onderhoud met Van Dijk. „De huldiging moet daverend zijn." Gistermorgen heeft een vertegenwoordiger van het persbureau V. D. den heer van Dijk in het Carlton-hotel opgezocht. Hij vertelt daarover dan het volgende: Hoewel de Oceaanvlieger en zijn vrouw spoedig naar Den Haag zouden vertrekken, hadden zij nog een oogenblikje over. Van Dijk is, behalve eenxuiterst bekwaam vlieger een goed en vriendelijk gastheer. En,... zoo vroegen wij, hoe vond U den dag van gisteren? „Buitengewoon! Zeldzaam! Ik heb nog nooit bij een ontvangst een dergelijk laaiend enthousiasme gezien. Met een gelukkig ge zicht knikte mevrouw van Dijk: „Ja, het was heerlijk, en ik ben zoo blij.... Ja, ging van Dijk verder, zelfs de ontvangst te New York heeft me niet zoo getroffen, al was ook die imposant. In weerwil van het feit, dat ik de beele wereld overgezworven heb, ben ik een Hollander in hart en nieren. Ik ben blij weer thuis te zijn, en van den geheelen tocht heeft me de ontvangst in Amsterdam eigen lijk nog het meeste plezier gedaan, U be grijpt natuurlijk, dat het me niet om deze sensatie te doen was!" We begrepen het, van Dijk is een hartelijke en eenvoudige man, een kerel uit een stuk! U weet dat Uw metgezellen, Kingsford Smith en Stannage Donderdagmiddag op Schiphol zullen komen? Ik heb het zoo juist vernomen. Het ver wonderde mij even, want Kingsford Smith zou, zooals hij me mij mijn afscheid vertel de, eerst naar Ierland gaan, waarschijnlijk zijn zij l plannen gewijzigd in verband1 met het overlijden van Saul's vader". „Ik hoop en vertrouw dat Kingsford Smith op een even hartelijke en enthousiaste wijze zal worden gehuldigd als dat mij is gedaan, dat hij kan zien, dat het een fabeltje is dat de Hollanders geen enthousiasme kent. Hij toch is een man, die voor ons land en onze landgenooten zeer veel sympathie heeft en we moeten niet vergeten, dat hij het is ge weest, die mij bevoorrecht heeft boven alle andere nationaliteiten. In een woord, hij moet daverend worden ontvangen, dat verdient de man, die bet Nederlandsch fabrikaat, de on volprezen Fokker, rond de geheele wereld heeft gebracht". Al pratende kwamen wij op de verstand houding aan boord van de „Southern Cross". Die liet, aldus van Dijk, niets te wen schen over, en dat is niet te verwonderen. Kingsford Smith is een buitengewoon sym pathiek en intelligent man en... een uitstekend vlieger. Toen ik afscheid nam. hebben wij el kaar de hand geschud en heb ik gezegd: „Kingsford Smith. met een man als jij, wil ik overal naar toe"! Hoe denkt U daarover, mevrouw?" En de vrouw, die zooveel spannende uren heeft doorgemaakt, en nu met een gelukkige glimlach naar haar man luisterde, zei vol vertrouwen: „Ik ken hem en weet dat hij geen waaghals is, die maar met den eersten den besten meegaat!" „Zoo is het", bevestigde van Dijk. Ik ga weer graag mee, en voer alles met Kings ford Smith. Aviatiek is een kwestie van in ternationale samenwerking, dat hebben we prachtig op de „Southern Cross" gezien. Dien kant moet.het meer op! Het eene volk moet zien, dat het het andere noodig heeft! En er gaat niets boven een internationale „crew" (bemanning) die elkaar begrijpt. Dat is ook een van de vele redenen, dat ik hoon dat de ontvangst en de huldiging, die de Fokker-fabrieken a.s. Donderdag voorbe reiden, schitterend moge slagen. Ik wou, dat ik in de gelegenheid was ieder toe te roepen: „Dorderdag naar Schiphol". „Maar eerst ga ie mee naar Wassenaar, interrumpeerde Mevrouw van Dijk". „Natuurlijk, lachte onze Transatlantische vlieger, eerst naar huis!" Dat was voor ons het „startsignaal!" DE TOCHT VAN DE R. 100 NAAR CANADA. Man gepasseerd. Het luchtschip R. 100 bevond zich gisteren te 9 uur M.E.T. boven het eiland Man. De algemeene weerstoestand is niet ongunstig, doch een diepe depressie ten W. der Hebri- den maakt het noodzakelijk een noordelijken koers te voigen. teneinde gebruik te maken1 van de winden die boven het Noordelijk deel van Ierland waaien. Het Departement van Luchtvaart heeft te 11.24 uur een radiogram opgenomen, waarin de R.100 meldt, dat het luchtschip zich ter hoogte van Kintyre aan het Noorder Kanaal bevond en dat alles wel was aan boord. Te 14.55 uur was de positie- opgave 55.1 Gr. N.B. en 9.4 Gr. W.L. De snelheid was 86.5 K-M. per uur. DE R. 100 NAAR AMERIKA. Te middernacht 750 K.M. ten Westen van Ierland. Het Engelsclie luchtschip R. 100 bevond zich te ruim middernacht op ongeveer 750 K.M. ten Westen van Ierland. De hemel was bewoikt, het zich goed. De wind was krachtig en kwam uit een gunstige richting. Het luchtschip in een storm ge raakt. Volgens te New-York ontvangen draadloo- ze berichten geraakte het Eogelsche lucht schip R 100 kort na het verlaten van de Ier- sche kust in een storm, waardoor het gevaar te ver uit zijn koers gedreven werd. Naderhand werd "het weer veel beter. De laatste weerberichten melden, dat het luchtschip tot aan de kust van New Found- land gunstig weer zal vinden. Boven New- Foundland is, zooals gewoonlijk, nevel te verwachten. Naar de „Lokalanzeiger" uit Reykjavik meldt, zijn de Duitsche vliegers Hirth en Weller, die met een licht vliegtuig in etappes oversteken naar Amerika, heden te Kalda- darnes op de N.W. kust van IJsland vlot ge land. In den loop van Zondag zijn te Berlijn nog 9 deelnemers gearriveerd, zoodat het aantal der aldaar aangekomen vliegtuigen nu geste gen is tot 25. Tengevolge van een machinedefect was een Indië-postvliegtuig gedwongen nabij Cairo een noodlanding te maken. Er werd niemand j gewond, terwijl toestel en mail onbeschadigd j zijn. i Voetbal. Bonds- en keurelftallen. De Sportkroniek van Maandag bevat de volgende mededeelingen: De Technische Commissie van den K.N. V.B. vergaderde Zaterdag'j.1. te 's-Graven- hage en stelde het Bondselftal, dat Donder dag 21 Aug. te Rotterdam tegen de Oosten- rijksche Jcampioen professionalvereeniging „Rapid" een oefenwedstrijd zal spelen, a.v. samen M. van den Bergen (V.O.C.); J. de Bruin (Hermes-D.V.S., aanvoerder), H. van Lono (Willem II); E. W. Sterk ('t Gooi), B. J. Pauwe (Feijenoord), T. v. Oyen (Feijen oord); A. P. M. Hendriks (Feijenoord), L. R. J. Vente (Neptunus), A. H. Schoemaker (Quick Hg.), D. van Everdingen (Fortuna), J. van Nellen (D.H.C.) Zondag 24 Augustus wordt wederom door een Bondselftal en wel te Amsterdam in het Olympisch stadion een oefenwedstrijd tegen „Rapid" gespeeld Dit bondselftal werd a.v. samengesteld: A. Y. v. d. Meulen (H.F.C.), H. A. Ver metten (H.B.S., aanvoerder), A. H. van Koi (Ajax)C. W. Kools (N.A.C.), J. v. d. Wildt (V.U.C.), G. H. van Heel (Feijenoord), G. J. Landaal (A.G.O.V.V.), W. Tap (A.D.O.), P. van Reenen (Ajax), J. v. d. Broek (P.S. V.), E. v. d. Heijden (Wageningen). Na afloop van dezen wedstrijd zal de Technische Commissie het Nederlandsch elftal samenstellen voor den Zondag 14 Sep tember te Brussel te spelen België'Holland- wedstrijd. Voor de op 14 September a.s. op het Feij en- oord-terrein te Rotterdam te houden keur- wedstrijden werden de volgende elftallen samengesteld Rood: L. Halle (Go-Ahead); J. de Bruin (Hermes-D.V.S.), H. van Loon (Wil lem II); G. Entjes (Heracles), W. G. An- deriessen (Ajax), G. H. F. Breitner (A.D. O.); A. P. M. Hendrik (Feijenoord), C. van Osch (A.D.O.), H. J. de Kreek (Go-Ahead), H. C. Mulders (Ajax), F. Homborg (Bl.- Wit). W i t: P. H. Odijk (de Hollandiaan)J. J. F. van Run (P.S.V.), C. Wanders (Wage ningen); H. J. de Leeuw (Willem II), J. de Boer (Blauw-Wit), C. Schlosser (Heracles), A. W. Gerritse (Blauw-Wit), F. J. Schipper (Heracles), R. C. Ophorst (H.B.S.), D. van Everdingen (Fortuna), J. C. van Gelder B i a u w: M. V. d. Bergen (V.O.C.), J. A. Diepenbeek (Ajax), M. Hogesteger (Excel sior); E. W. Sterk ('t Gooi), J. Zuidema (Velocitas Gr.), A. Ferwerda (Ferwerda (Blauw-Wit), C. F. Meulema (Velocitas Gr.), W. Lagendaal (Xerxes), A. H. Schoe maker (Quick Hg.), P. D. Strijbosch (Ajax), J. van Nellen (D.H.C). Groen: A. Lammers (Be Quick Z), S. H. L. Hoen (Quick Hg.), E. Lelyveld (V.U. C.), J. Paauwe (Feijenoord), B. J. Paauwe (Feijenoord), T. van Oyen (Feijenoord), Th. J. Adam (H.V.V.), l. R. J. Vente (Neptu nus), W. EL Groenendijk (Feijenoord), A. C. Papenhoven (V.U.C.), S. Hamstra (Alc- maria Victrix). Ziedaar de eerste kenteekenen, dat het voetbalseizoen weer in aantocht is. De meeste belangstelling gaat uit naar het bondselftal, dat in Amsterdam tegen Rapid zal spelen Dit elftal toch is wel officieus als het Ned. Elftal te beschouwen, zonder dat daarmee gezegd is, dat geen veranderingen meer zul len worden aangebracht. Uit de samenstelling blijkt allereerst, dat Denis ontbreekt. We weten de redenen daar van niet, maar vermoeden, dat Denis de schoenen in een hoekje opgeborgen heeft. Of ontbreekt het hem aan tijd, om voldoende te trainen? Het komt op hetzelfde neer: Denis komt niet uit. Een verrassing is het, dat van Heel weer is opgenomen. Dat moet wel een verbetering zijn, want van Heel kent het spel beter dan Breitner, al is hij misschien wat ongetraind. En mocht van Heel niet bevallen, dan kan Breitner nog altijd weer herkozen worden. De voorhoede is sinds den laatsten keer on veranderd gebleven, zoodat van Reenen nog altijd een kansje heeft, om zich een vaste plaats in het Ned. elftal te veroveren. Of het hem lukken zal? De proefelftallen. Er is heel wat over te zeggen, maar wij volstaan met op te mer ken, dat de Akmariaan in een van deze keur elftallen is gekozen. We hopen, dat Hamstra zijn keuze zal rechtvaardigen. Tenslotte zien we, dat Pierre Mulders in het eerste keurelftal is opgenomen. Hij komt dus al weer een stapje nader tot het begeer de doel: een plaats in het Ned. Iftal. En nu wachten we voorloopig maar af, wat de uitslagen ons zullen leeren. Motoren. De Internationale Zesdaagsche. De eerste dag. Onze bijzondere verslaggever telegrafeert ons: De eerste dag van de 6 daagsche kenmerk te zich reeds door sensationeele gebeurtenis sen, hoofdzakelijk als gevolg van zeer slecht weder met stortregens, waardoor het par cours buitengewoon zwaar werd. Van de Hollanders is het „A"-team reeds den eersten dag uitgevallen door een val partij van Nortier op A.J.S. Hij bekwam een hoofdwond en moest opgeven. Van het Ariel- team kreeg de Amsterdammer Fijma een lek ken band, waardoor hij te laat aan de con trole kwam en strafpunten boekte. Ook de Rotterdammer den Engelsen en Lamberts Hurrelbrinck kregen strafpunten voor telaat aan een controle komen. Van de overgebleven Hollanders hebben alleen Sybrandy en de Ridder op Ariel en Bakker, Schut en Van Ha- mersveld nul strafpunten. Van de buitenland- sche rijders rijden de Franschen een goeden wedstrijd en hebben tot nog toe geen straf punten. Het eveneens goed rijdende Engel- sche damesteam heeft helaas strafpunten voor telaat komen. De Italianen rijden maar raak en komen niet op tijd aan de controles. De Engelschman Dickson op Brough Supe rior heeft tengevolge van een valpartij zijn been gebroken. Tot dusverre hebben alleen het Engelsche Ariel-team en het landen-team geen strafpun ten. Hun rijden op dit zwaar parcours was buitengewoon. Een Engelsche rijder heeft den strijd opgegeven. De stemming onder de Hol landers was na afloop van den eersten dag goed, maar eenigszins gedrukt door het on geval hetwelk aan Nortier overkomen is, het geen geweten moet worden aan een vastge- loopen machine. Hij sloeg met zijn A.J:S. over den kop en lag hierdoor uit den strijd. Tot op heden zijn vermoedelijk reeds 6 teams uitgevallen. De heer J. L. Bouman, sedert eenige jaren kapelaan te Uitgeest, is thans benoemd tot leeraar aan het semenarie Hageveld. GEEN PLAATSENGELD MEER. Het college van kerkvoogden der herv. ge meente te Wijk aan Zee en Duin had eenige weken geleden een regeling tot heffing van plaatsengeld bij de godsdienstoefeningen in gevoerd, waarbij tegen betaling van tien cent een plaatsbewijs bij den ingang dér kerk werd afgegeven op aandang van den kerke- raad is dit weer opgeheven op grond van daartegen ingebrachte iprincipieele en practi- sche bezwaren. Verschillende menschen wenschten de kerk niet meer te bezoeken uit hoofde van wat zij een entree-heffing, strijdig met het karakter van een godsdienstoefening, noemden. 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Juli. Hoogwater Laag water 8.08 8.36 4.43 5.02 Augustus. 8.59 9.25 5.30 5.47 957 10.25 6.15 6.35 10.59 11.31 709 7-38 0.12 8.16 8.54 0 47 1.32 9.35 10.11 2.02 2.37 10.46 11.17 2.55 3.24 11.42 3 39 4.05 0.06 0.27 4 16 4.43 0.50 1.08 4.54 5.20 1.29 1.47 5 27 5.52 2.07 2.22 5.59 6.22 2.39 2.54 6.30 6.51 3.11 3.22 700 7.21 3.37 3.49 7.31 7.51 4.10 4.19 Juli. Hoog water Laag water 8.05 8.33 4.31 450 Augustus. 8.56 9.22 5.18 5.35 9.54 10.22 6.03 6.23 10.56 11.28 6.57 7.26 0.09 8.04 8.42 0.44 1.29 9.23 9.59 1.59 2.34 10.34 11.05 2.52 3.21 11.30 11.54 3.36 4.02 0.15 4.13 4.40 0.38 0.56 4.51 5.17 1.17 1.35 5.24 5.49 1.55 2.10 5.56 6.19 2.27 2 42 6.27 6.48 2.59 3.10 6.57 7.18 3.25 3.37 7.28 7.48 3.58 4.07 ONDERWIJS. Onderwijs Systematiek. In de conferentie voor onderwijsmenschen in Dec. j.1. te Bilthoven gehouden was de noodzakelijkheid kenbaar gemaakt, te komen tot een „systematiek van leerstof en leermid delen voor onderwijs en opvoeding". Voorbereidingen sindsdien hebben tot een werkconferentie geleid, die thans te Biltho ven gehouden wordt. Deze conferentie besloot reeds nu het vol gende te publiceeren: Wat onder een Systematiek verstaan moet worden. Onder een „Systematiek van leerstof en leermiddelen voor onderwijs en opvoeding" wordt hier verstaan een indeeling van het menschelijk weten en kunnen, als één geheel opgevat, in welke systematiek zooveel moge lijk alle onderwerpen van studie, alle werk wijzen en alle leermiddelen een eigen vaste plaats hebben of vinden zullen. Deze systematiek wil een hulpmiddel zijn zoowel voor onderwijskrachten als leerlin gen, zoodat zij aan geheel andere eischen vol doen moet dan de zuiver, wetenschappelijke waaraan de bekende Brusselsche systema tiek beantwoordt. Zij wil in de eerste plaats voldoen aan eischen van practisch didactische bruikbaar heid, al is ook bij deze systematiek zooveel mogelijk naar wetenschappelijke juistheid ge streefd. Toelichting. De Systematiek een plicht. Onze taak als opvoeder van jongeren sluit in de verpleging de bij totale kennis der voor gaande geslachten systematiek heeft voorge zeten de gedachte, dat de werkelijkheid als het ware stuksgewijze binnentreedt in de be langstellingsfeer van het groeiende kind.' Eerst begin het met zijn zintuigen waar te nemen en leert het allerlei dingen doen. Dan gaat het zich bedienen van de taal. Daarna wordt het zich bewust van de omgeving waarin het leeft: de aarde met de levende wezens die haar bevolken. Wordt het ouder en wil het verder doordringen in het wezen der dingen, dan heeft het wiskunde noodig om de bouw en de wetten van de stoffelijke wereld te leeren kennen. Dan pas zal de jonge mensch belangstel ling krijgen voor de mensch en de maat schappij en eindelijk, als hij volwassen wordt zal ae wereld van de geest voor hem open gaan. De verschillende „vakken" zooals die nu eenmaal bestaan en die uit practische over wegingen zonder meer zijn aangehouden, zijn ingedeeld in groepen die min of meer aan deze hoofdgedachte beantwoorden. In elke vakgroep zijn echter tevens onderge^ bracht die onderwerpen die er logisch bijjbe-, hooren, ook al doen zij pas later hun intredej in de gedachtenwereld van het kind in zijn ontwikkeling. q De conferentie besloot, erkende autoriteiten op verschillend gebied aan te zoeken een conj cept-indeeling voor hun vak samen te steK len. Verder werd besloten van 27—30 Dec] a.s. een conferentie te beleggen, eveneens té Bilthoven, om de ingekomen concepten tof een geheel te verwerk®. 89. „Ik was op een dag in den tuin van het kasteel mijns va ders bezig met het voeren van mijn duiven, toen ik een oude vrouw zag naderen. Ze was armoedig gekieed en scheen zoo onschuldig, dat ik heelemaal niet bang voor haar was. Zij kwam op me toe en vroeg me om wat geld. „Ze begon eerst met zoete broodjes te bakken". - )U I V u «s ze'de haar", zoo vertelde het prinsesje, 2 bij me had, doch dat ik een andere keer, am. zou zorgen, dat z<> wat lert>e>is Dz» vrfttn „dat ik geen als ze weer f. me a(I' doch dat ik een andere keer, als ze weer l ^m,1 zou z°rgen, dat ze wat kreeg. De vrouw keek me zoo aal aan' "at ik bang werd en haar verlegen aankeek. Zo had g™* Zt," woes' aan' dat het me was alsof ik op een adder

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6