Landbouw en Veeteelt. Buitenland Binnenland u©r\Krij<; jprbüUui /inKcllcr. :esultaat er van. Aan den anderen kant een ter wordt daartegen de bedenking gemaakt, dat Duitschland indien de uitspraak dit land in het ongelijk zoude stellen het meestbegunstigingsverdrag opzegt. „Politiken" schrijft: „De kwestie van on zen agrarischen export naar Duitschland is zóó veel omvattend en van zulk een ern stige beteekenis voor het economische leven van ons geheele land, dat zij met groot be raad moet worden behandeld". Men hoopt in Denemarken nog, dat de Duitsch-Finsche onderhandelingen nog defi nitief zullen mislukken of dat zij althans niet een dusdanig resultaat zullen hebben, dat de daaruit voortvloeiende consequenties voor Denemarken ondragelijk zullen worden. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Het dagelijksch bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft in zijn jongste vergadering kennis gemaakt met sol licitanten voor leider van de te stichten coöpe ratie, welke den afzet van de standaardvoe ders van het Centraal Bureau ter hand zal nemen. Benoemd is de heer C. L. L. Bos te Hillegersberg. Uitvoerig werd de crisis in de akkerbouw bedrijven besproken en inzonderheid de vraag of het hoofdbestuur zelf iets kan doen. Besloten werd, een commissie in te stellen, bestaande uit 4 of 5 akkerbouwers en den secretaris der Mij., welke de opdracht zal hebben, gegevens en cijfers te verzamelen, die op onbevooroordeelde wijze den toestand, waarin onze akkerbouwbedrijven verkeeren, in het licht stellen. De commissie is samengesteld uit de heeren B. Biesheuvel, R. C. Schenk, G. Braat, P. Leeuwenburgh en den secretaris. Voorts besloot het dagelijksch bestuur in studie te nemen de wijze waarop de kosten van wegen-onderhoud worden gedragen, in zonderheid met het oog op de vraag, of de landbouwers en de plattelandsbevolking niet onevenredig zwaar worden belast. Besloten werd dit onderzoek voor Noord-Holland op te dragen aan de bestaande wegencommissie van Holl. Noorderkwartier en de Holl. Mij. van Landbouw. Aan het Kon. Nederl. Landbouw-comité is verzocht, aan zijn leden te verzoeken, ieder in zijn gebied hetzelfde te doen, terwijl het zelf is uitgenoodigd, eenige vraagstukken, die voor alle provincies van gelijk belang zijn, ter hand te nemen. Zoo een studie over dum ping van onze artikelen en over het voor en tegen van fiscale invoerrechten op artikelen als vleesch en aardappelen. De bedoeling van het dag. bestuur met dit alles is, gege vens en argumenten te verzamelen, die kracht kunnen bijzetten aan het streven naarv betere toestanden. Daar de oogsttijd nadert en over de plan nen tot steun van den tarwebouw zoo weinig wordt vernomen, besloot het dag. bestuur er bij het Kon. Nederl. Landbouwcomité op aan te dringen, een brief aan den minister van binnenl. zaken en landbouw te richten, waarin wordt gewezen op de groote wenschelijkheid dat de tarwebouwers spoedig weten, of wat zij mogen verwachten. Menige boer verkeert reeds in zoodanige omstandigheden, dat als de oogst er is, hij gedwongen is, dezen te gelde te maken. Het zijn vooral dezen, die spoedig geholpen moeten worden; als de re geering wacht met hare maatregelen, dan zullen het juist deze landbouwers zijn, die er niet van zulen profiteeren. Verschilende ingekomen stukken zijn be handeld. Besloten werd naar samenwerking te streven op het gebied der pluimveeteelt en op het gebied der proefvelden in Noord-Hol land. In verband met een bijeenkomst te Hoofd dorp over openbare arbeidersbemiddeling, welke door den secretaris is bijgewoond, werd besloten de leden op te wekken, van deze be middeling gebruik te maken, als zij arbeiders noodig hebben. DE ACTIE DER COMMUNISTEN IN CHINA. Ernstige verwoestingen in Tsjansja. De Rooden hebben alle regeeringsgebou- wen te Tsjangsja verwoest, alsmede de poli tieposten, de groote handelsondernemingen en de bezittingen der buitenlanders. Volgens onbevestigde berichten zouden ze ook de consulaten hebben verwoest. Zij trekken verder voort. Het garnizoen van Tsjangsja is den 27en aan het muiten geslagen; het ontruimde de stad, waar de rooden binnentrokken, die aan het plunderen gingen. Veertig buitenlanders vertrokken naar Yosjau aan boord van de Britsche kanon neerboot „Aphis", doch de Rooden namen een Italiaanschen zendeling en diens vrouw, alsmede een Britsch zendeling gevangen. Hun lot is onbekend. Voorts hebben de communisten zich van Yokiakau aan de Han-rivier meester ge maakt. WEDEROM HET PROCES-TUKA. Thans in hoogste instantie. Voor de Slowakische afdeeling van het ge rechtshof te Brünn is thans in hoogste in stantie het proces begonnen tegen prof. Tuka, den voorvechter van de Slowaaksche auto nomie. In den eersten aanleg was Tuka, zooals men weet, drie jaar geleden wegens spionnage en het voorbereiden van aanslagen tegen de republiek tot 15 jaar tuchthuisstraf veroor deeld. In tweeden aanleg werd dit vonnis ixu hoofdzaak bevestigd. M Het proces zal ongeveer vier dagen ctaenjj EEN GASHOUDER IN LONDEN j GEEXPLODEERD. J In een der Londensche voorsteden is een gashouder, waarin zich nog ongeveer 25 M3 gas bevond, door tot dusverre onbekend ge bleven oorzaak in de lucht gevlogen en ge heel vernield. Als door een wonder werd er niemand gewond, terwijl de materieeie scha de in de omgeving zich slechts tot enkele ge broken ruiten benerkte. DE „RANCHER EARL". Hij wil zijn bezittingen ver- koopen. Geruimen tijd geleden werd In Engeland sensatie gewekt door de verschijning van den veefokker Frederick Perceval, die na een verblijf van vijf en twintig jaar in Canada, naar zijn vaderland terugkeerde als erfge naam van den Earl of Egmont, van wien hij een ver familielid was. Hij was toen 56 jaar oud en erfde niet slechts den titel van earl, doch ook het oude Avon Castle in Hampshire. De komst van den eenvoudigen man, die zijn sober pak en zijn boerenpet bleef dragen, was toen de „topic of the day". Overal zag men den nieuwen Lord met zijn 14-jarig zoontje afgebeeld. In groote teruggetrokkenheid leefde het tweetal in het historische kasteel, dat de landheer echter thans volgens de Engel- sche bladen wil verkoopen, tezamen met de schilderijen en het zilver. Hij wil er eerst een bod op laten doen om te zien wat hij er voor kan maken en dan pas een besluit nemen. DE NIEUWE INVOERBEPALINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. De vraag van de vervaardiging of verlading door vrije arbui- ders. Uit Washington wordt gemeld, dat het Witte Huis officieel verklaart, dat van een algemeenen boycot van Sovjet-Rusland, zoo als van vele zijden wordt geëischt, geen spra ke zal zijn. Het schijnt zelfs, dat het departe ment van de schatkist reeds wat den invoer van houtpulp betreft, den terugtocht heeft aanvaard. Gisteravond laat werd bekend gemaakt, dat de onderstaatssecretaris voor handel nog maals een onderzoek zal instellen naar de weigering van een invoervergunning van de houtpulp der reeds in de haven liggende schepen. Het Witte Huis verklaart met nadruk, dat bij het al of niet toelaten van uit Rusland aangevoerde producten geen enkele politieke overweging een rol speelt, doch slechts de bepalingen van de tariefwet, die geen inveor van niet door vrije arbeiders vervaardigde of verladen producten toelaat. De vice-president van de American Fede- ration of Labourers heeft thans aan de orde gesteld, de kwestie van den invoer van Ita- liaansche producten, aangezien die voor e:n deel door arbeid onder fascistischen dwang vervaardigd zouden worden. SLAPTE IN HET BEDRIJF. Wegens slapte in de werkzaamheden zijn bij Boele's Scheepswerven te Bolnes niet min der dan 45 werklieden ontslagen. ONHANDIGE MOTORRIJDER. Doodelijk ongeluk. De 26-jarige H. v. Ballegooij te Oss, sedert kort in het bezit van een motorfiets, reed met een vaart van circa 70 K.M. in de richting van Macharen. Hij schijnt de macht over het stuur verloren te hebben en is tegen een boom gereden. Door de vaart werd de motor fiets tegen een volgenden boom geslingerd. Met ingedrukten schedel vond men v. B. onder de fiets. Hij gaf spoedig den geest. Per brancard is het lijk naar het r.k. St. Anna- ziekenhuis gebracht. De ongelukkige laat een vrouw en twee jeugdige kinderen achter. EEN ZONDERLING. Meevaller voor de erfgenamen. Gister werd de 68-jarige oud-bloemist uit Amsterdam, de Duitscher C. H. Leive, wonen de te Hilversum, dood te bed gevonden. De man leefde zeer eenvoudig en werd eenige malen per week door een dienstbode in de huishouding geholpen. Deze dienstbode had Zaterdag j.1. het huis gesloten gevonden en gemeend, dat de eigenaar niet thuis was. Toen zij gistermorgen opnieuw voor een ge sloten deur kwam, waarschuwde zij de po litie, die de woning binnendrong en den be woner dood te bed vond liggen. Waarschijn lijk was hij reeds Zaterdag overleden. Het eigenaardige van het geval is, dat L., die buitengewoon sober leefde, bijv. zelf zijn eten kookte, buitengewoon gefortuneerd bleek. Er werd o.a. een bankrekening van 250.000 gevonden en een aanzienlijk be drag aan papieren en goudgeld. De overle dene bezat vier broers. DE BRAND AAN BOORD VAN DE „SUMATRA". Hr. Ms. „Java" thans naar Australi'è- Aneta vernam nader omtrent den brand aan boord van den kruiser „Sumatra", dat de brand uitbrak terwijl het schip kalm voer op een tijdstip 12 uur na het afleggen van de volle krachtproef ten N. van Madoera,.op een afstand van twee uur stoomen van het Westervaarwater van Soerabaja. Hr. Ms. mijnenlegger „Krakatau" en het flottieljevaartuig „Flores" en een sleepboot konden reeds om 6.30 uitvaren. Zondagavond 10.20 ankerde de „Sumatra" ter reede van Soerabaja, waar terstond werd begonnen het in de keWefruimte ingelaten bluschwater uit te pompen. De vraag of de brand verband hield met de bekende reparatie aan de turbine werd door het dep. van marine tegengesproken. De reparatie geschiedde in de machinekamer, terwijl de brand in een geheel andere ruimte uitbrak. Vermoedelijk is lekolie in aanraking gekomen met den warmen ketelwand. Hr. Ms. kruiser „Java" zal de „Sumatra" vervangen op de a.s. reis van het Nederland- sche eskader naar Australië. DE NIEUWE VREDESORGANISATIE VAN HET NED. LEGER. L*. In verband met de afschaffing van de dub bel rangen en de daarmede ontstane wensche- Jijkheid van althans eenige verbetering van de promotie, is een nieuwe Vredesorganisatie ontworpen, welke 1 Oct. moet worden inge voerd. Deze nieuwe regeling komt in hoofdzaak hierop neer, dat er per regiment bij de infan terie en artillerie o.a. één majoor hoofdof ficier van speciale diensten bijkomt, als hoofd van het mobilisatiebureau (omvattend waoenins. materieel, kazerneering, munitie enz.). Een van de functies van dezen hoofd officier, wien een kapitein wordt toegevoegd, is de leiding van afzonderlijke cursussen voor reserveofficieren. Het stelsel van twee schoolcompagnieën per regiment (bij elke compagnie twee kapi teins) vervalt. Thans komen er drie compag nieën, ieder met één kapitein-commandant, n.1. een tirailleurscompagnie; een mitrail leurcompagnie en een specialistencompagnie. De hoofdinstructeur zal voortaan den titel dragen van commandant van de regiment school, met gelijke functie als tot dusver. DE REIS DER KONINGIN. Morgen weer in Nederland. De koningin en prinses Juliana zijn Maan dagavond te Kopenhagen aangekomen en zullen hedenochtend vroeg per auto naar Fredericia reizen, vanwaar zij per trein naar Nederland vertrekken. Zij worden morgen te 8 uur 47 te Amersfoort verwacht. ZIJ DACHTEN MILLIONNAIR TE ZIJN! De lotgevallen van drie haveloo- ze kleuters en het gevonden briefje van tiert'. De Haagsche Crt. schrijft: Met een ruk hield de fraaie équipage, be staande uit een afgedankte zeepkist, rollend op het eveneens in bouwvalligen toestand verkeerende onderstel van een kinderwagen, op de Korte Hoogstraat te Rotterdam stil. Over elkaar buitelend vielen drie havelooze kleuters uit het voertuig en één raapte de aanleiding van het oponthoud van de straat De wagen zette zich krakend weer in bewe ging en kwam eerst in een kalm hoekje op nieuw tot stilstand. Daar werd met glinsterende oogen de vondst, een „briefje van tien", bekeken. Zij spraken lang en breed over den ge vonden schat en ondanks het feit, dat zij zich in het bezit wisten van een groote som, die een wereld vol heerlijkheden voor hen opende, werden zij door het geld niet ver blind. Er kwamen drie voorstellen ter tafel, waar over heftig en lang werd gediscussieerd, maar de oiplossing werd tot aller bevrediging gevonden. Zij zouden het goedkoop en dege lijk aanleggen, om zoo lang mogelijk van het geld te kunnen genieten. De wrakke équipage schommelde weg met drie gelukkige rijkaards. Voor een eerste banketwinkel werd gestopt en met zijn drieën stapten zij naar binnen. En daar voltrok zich het drama, dat aan hun bestaan van „rijk man" een eind maakte. De oudste vroeg de winkeljuffrouw om vijf cent koekkruimels en deponeerde met een stalen gezicht den gevonden schat op de toonbank. De juffrouw keek eens naar de kleeding van de drie klanten en de taxatie van hun maatschappelijken welstand viel in hun na deel uit. Een telefoontje en in optocht ging het drie tal, natuurlijk met den zeepkist-auto naar het politiebureau, waar zij aan den dienstdoen- den inspecteur het eerlijke verhaal van hun plotselingen welstand vertelden. Het „briefje van tien" verdween in den lessenaar, werd zorgvuldig volgens de voor schriften ingeschreven en de „automobilis ten" mochten na een tactisch standje vertrek ken. In den wrakken zeepkist-auto dachten zij na over de vergankelijkheid van den rijk dom. DE BRAND IN HET NOORSCHE STOOMSCHIP SEIRSTAD TE VLAARDINGEN. Twee stokers overleden. Omtrent den brand aan boord van het stoomschip Seirstad verneemt de N.R.Crt. na der, dat ae brand het dichtst woedde bij den uitgang van het stokerslogies. Ondanks dat vluchtten twee personen door de vlammen de trap op, maar bekwamen daarbij zulke hevige brandwonden dat zij gisteren in het zieken huis zijn overleden. Het zijn de stokers Lar- sen en Lorensen, beiden uit Drontheim. De justitie heeft de lijken in beslag geno men. EEN VLUCHTELING. De Rotterdamsche rivierpolitie heeft aange houden den 24-jarigen Duitscher E. F. A. B. uit de provincie Baden. Deze man is een vluchteling uit het vreemdelingenlegioen. Met een valschen pas is hij te Melilla op een schip gekomen en daarmee naar Malaga ge varen. Van deze plaats is hij met een Duitsch schip naar Antwerpen gereisd. Daar is hij aan boord van het stoomschip fipma geko men, welk schip voor Rotterdam was be stemd. De man is ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld. DE NEDERLANDSCHE WEEK TE ANTWERPEN. Een protest tegen de hulde aan België door een Nederlandsch eskader. Onder het opschrift „Een kaakslag" schrijft het Utr. Dagblad: De bladen bevatten een bericht, dat een Ne derlandsch eskader heden de Schelde is opge- stoomd, om hulde te brengen aan België, dat honderd jaar geleden tegen het Nederlandsch gezag in opstand kwam. Een nadere infor matie, door ons ingewonnen, heeft die berich ten bevestigd. De Nederlandsche Regeering heeft dus juist op de plaats waar van Speyk voor het vaderland zijn leven gaf, hulde doen betuigen aan de machten die, in den strijd met het va derland dat leven namen. Deze bezoedeling van de nationale vlag is eenig in de geschie denis van Europa. Wij zijn geen tegenstanders van België, en geen ophitsers tegen Belgic. Zelfs met de wetenschap, dat onze stamverwanten in België niet de rechten hebben die hun toeko men, willen wij aan België zijn feestvreugde laten, en gaan wij accoord met het inzicht, dat men alles b"h< ort achterwege te laten, wat België prikkelt. Maar er zijn grenzen. De uiterste vrede lievendheid wettigt geen vlagvertoon, dat de vlag onteert. Wij zouden even hevig protest aanteekenen, indien zulk eene lafheid als vol gens de berichten geschiedt, eenige andere natie betrof, die Nederlandsch bloed had ver goten. Tegen dezen gang naar Canossa verzet zich heel ons volk. De pacifisten en ontwape- naars zijn wars van alle vlagvertoon, en de weinigen die het vaderland getrouw zijn in ons in onderling getwist zich verteerena land, zulen dezen smaad niet dulden. Zijn wij wel ingelicht, dan is er in marinekringen hevig verzet geweest. En men kan dan ook thans voldoende eer bewezen achten aan de machten die de nakomelingen van hen die opstonden tegen het Nedcriandseh gezag in den adel stand verheffen, terwijl geen enkel officieel persoon in Nederland er tot dusver aan ge dacht heeft, zelfs maar een simpele daad van hulde te bewijzen aan de mannen, die hun leven veil hadden toen Oranje zijn volk te wapen riep. Wij zijn geen voorstanders van ontwapening. Maar wij zeggen: nog liever hadden wij de vloot zien opbergen dan het wapen van het nationaal verweer gebezigd te zien voor een nationalen knieval. Deze tocht naar Antwerpen is een kaakslag in het reeds zoo geschonden gelaat der nationale waardigheid!" LIJK GEVONDEN Op den oever van de Maas nabij Stevens» weert is het lijk gevonden van den 31-jarigen Poolschen mijnwerker Joz. Janosky, afkom stig uit Lutterade, waar hij sinds 19 Juli 1.1. vermist werd. Op het lijk werd een post spaarbankboekje gevonden, waaruit bleek, dat J. nog op 19 dezer een bedrag van 95 had afgehaald. Er werd op het lijk geen geld gevonden. De justitie liet op het lijk beslag leggen Er wordt een onderzoek ingesteld. Aansluiting verkeersongelukken. De regen de oorzaak Gisteravond heeft op het Valkhof te Nijme» gen een ernstig ongeluk plaats gehad. De 12-jarige jongen j. D. uit Nijmegen liep, cm zich tegen den regen te beschermen, met zijn jas over zijn hoofd. Plotseling werd hij gegrepen door een autobus, bestuurd door den busondernemer G. uit Apeldoorn. Hij werd ernstig gewond opgenomen en eenigë oogenblikken later werd de dood geconsta teerd. VADERS GEKLEEDE JAS. Om aan geld voor drank te komen Vader, die reeds eenige jaren in het oude- lieden-gesticht woonde, dronk erg graag en dat wisten de kinderen meer dan goed voor hem was. Daarom zorgden zij er voor, dat hij zoo weinig mogelijk geld in handen kreeg. Dat beviel den ouden man maar matig. Hij dacht eens over „zijn lot" na en vond al fauw den volgenden uitweg, aldus de „Scha- el", het Amsterdamsche orgaan tot bestrij ding van den woeker. Bij één van zijn zoons vertelde hij, dat het in het gesticht gewoonte was, dat de mannen een gekleede jas hadden, om bij voorkomende felegenheden aan te trekken. Hij had een eel mooie gezien in een zaak van tweede hands kleeren, die hij graag zou willen koo- pen. De zoon ging op een avond de jas in de etalage bekijken, vond haar voor zijn vader geschikt en omdat de prijs ook wel meeviel, besloot hij den volgenden morgen, met den vader den jas te gaan koopen. Op het afge sproken uur troffen de twee elkaar en stap ten naar het kleedingmagazijn. De koop kwam, nadat door vader, zoon en winkelier nog wat over en weer gepraat was, tot stand. De zoon echter voelde, dat er iets niet in orde was. Wat dat was, kon hij niet zeggen. Na een paar dagen evenwel kwam hij er achter, toen de vader in gezelschap van een paar vrienden in een vroolijke bui werd aangetrof fen. Waar had de oude man het geld voor het „rondje" vandaan gehaald? Hij had met den kleerenkooper onder een hoedje gespeeld. Zijn eigen gekleede jas zou de oude man bij hem brengen, om dan later met zijn zoon terug te komen, om haar te „koopen". En zoo gebeurde het. De koopman kreeg van het geld, dat de zoon betaalde, een paar gulden voor zijn moeite en medewerking en een rondje. KORTE BERICHTEN. In de Dcminiale mijn te Kerkrade is op de 380 meter verdieping bij het boren in een oud boorgat een achtergebleven schot ontploft. Twee mijnwerkers werden gewond, één hunner vrij ernstig. Te Voorburg is in den ouderdom van 85 jaar overleden mgr. W. van Stee, Rector van het ziekenhuis „St. Anthoniushoeve". De overledene was nestor van het bisdom Haarlem, buitengewoon geheim kamerheer van Z.H. de Paus en Officier in de Orde van Oranje Nassau. De 60-jarige arbeider T. Kroeze te Stadskanaal (Gron.) is bij het korenmaaien in het Boerendiep gevallen en verdronken. Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag opge nomen. EEN AANRANDING. De onverlaat gearresteerd Een surveilleerend rijksveldwachter hoorde Maandag uit 'n korenveld tusschen Dieren en Laag Soeren 't hulpgeroep van 'n vrouw. Hij begaf zich onmiddellijk in het veld, en trof daar een man aan, die een 19-jarig meisje uit Laag Soeren aanrandde. Zij deel de later aan de politie mede, dat de man haar met een mes den hals had willen af snijden, indien zij zich verzette tegen zijn daden. Later is de onverlaat, die een groot knipmes bij zich droeg, gearresteerd. BALDADIGE JEUGD. Auto rijdt kinderen omver Voor een perceel in de Nieuwe Uilenbur gerstraat te Amsterdam stond een vrachtauto te wachten, welks chauffeur een oogenblik afwezig was. Twee kleine meisjes namen de gelegenheid waar om de instrumenten in de cabine eens nader te bekijken. Intusschen kwam de chauffeur terug, die aan de voorzijde van den auto startte. Juist toen hij aan den zijkant van den auto stond, schoot deze plotseling vooruit. De Jor- daners hadden blijkbaar den lust niet kunnen weerstaan om aan de verschillende handels te draaien. De auto, die door den chauffeur niet zoo spoedig tot staan kon worden gebracht; reed op een groepje menschen in. Twee kinderen van 8 en 4 jaar werden ge wond aan de beenen en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd, terwijl een twee tal fietsen werden vernield. In de verwarring wisten de beide jeugdige boosdoensters te ontkomen en totnutoe zijn ze niet ontdekt. DE PROV. FOKVEETENTOON- STELLING TE HOORN AFGELAST. De secretaris van den Provincialen Bond van Rundveefokvereenigingen in Noord-Hol land, de heer Koster, schrijft: In opdracht van het Bestuur van den Pro vincialen Bond van Rundveefokvereenigin gen in Noordholland, zij bij deze ter Uwer kennis gebracht, dat het zich genoodzaakt zag op de heden gehouden vergadering de beslissing te moeten nemen om de op 10 en 11 September a.s. te Hoorn te houden Groote Provinciale Fokvee-tentoonstelling af te las ten, wegens het heerschen van het zoo zeer gevreesde mond- en klauwzeer onder het vee en waardoor een deel van onze fokkers hun vee niet in kunnen zenden omdat of de ziekte nog onder hun vee heerscht of slechts korten tijd geleden heeft geheerscht, terwijl het overgroote deel niet durft in te zenden we gens het gevaar voor besmetting. Waar door het Bestuur van den Bond ten behoeve van deze Fokvee-tentoonstelling reeds een zeer groot bedrag aan voorlooipige onkosten is uitgegeven, o.a. voor de reclame in het binnen- en buitenland, daar ligt het voor de hand, dat dit besluit is genomen on der de drang der omstandigheden en onge twijfeld in aller belang, zoowel van de inzen ders als van de bezoekers. UITVOER VAN AARDBEIEN IN JUNI. Hooge cijfers. In Juni heeft volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, ons land uitgevoerd 2853 ton aardbeien (1768 ton naar Duitschland en 1053 naar Groot- Brittannië) ter waarde van 1.01700, tegen maar 380 ton ter waarde van 247.000 in Juni van het vorige jaar. Verder 1250 ton aardbeienpulp ter waarde van 466.000, tegen 390 ton ter waarde van 167.000. UITVOER VAN EIEREN IN JUNI. Grooter uitvoer, maar lager prijzen. Volgens de maandstatistiek van den in-, jt.it- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, heeft ons land in 'Juni uitgevoerd 8530 ton versche eieren (waarvan 6519 ton naar Duitschland, 1385 naar Groot-Brittannië en 537 ton naar Ar gentinië) ter waarde van 5.026.00, tegen 7804 ton ter waarde van 5.637.800 in -'Juni van het vorige jaar. De cijfers van het eerste halfjaar zijn: 47.259 ton ter waarde van 31.411.000, tegen 43.116 ton ter waarde van 35.606.000 in het eerste halfjaar van 1929. Het belang van onzen eierenuitvoer springt sterk in het oog, als men de cijfers verge lijkt met die van de kaas. UITVOER VAN AARDAPPELEN IN JUNI. In Juni heeft ons land volgens de sta tistiek van den in-, uit- en doorvoer, opge maakt door het Centraal Bureau voor Sta tistiek, uitgevoerd 41.838 ton kleiaardappe- len (waarvan 29.848 ton naar Duitschland en 9658 naar België) ter waarde van 1.564.000, tegen 18.808 ton ter waarde van 364.000 in Juni van het vorig jaar. Verder 4812 ton zandaardappelen (waar van 4545 naar Duitsihland) ter waarde van f 109.000, tegen 6526 ton ter waarde van f. 140.000. BLOEMBOLLENVEILING TE BOVENKARSPEL. Te Bovenkarspel is de vijfde groote veiling tan leverbare bloembollen (tulpen) gehou den De aanvoer bedroeg ongeveer 10 mil- lioen stuks. Er was zooals altijd veel belangstelling. De handel was iets vlugger ian een week geleden en de prijzen waren mgeveer dezelfde als van Woensdag. DE BOYCOT-BEWEGING TEN AANZIEN VAN DUITSCHLAND. Het Berl. Tagebl. wordt ongerust. Onder het hoofd „Die Boycotbewegung /achst" schrijft het „Berliner Tageblatt": „Ofschoon de onderhandelingen, die .tusschen de Finsche en Duitsche belanghebbenden over een „Privatabkommen" ingevolge het Duitsch-Finsche handelsverdrag mislukt zijn, groeit de onrust in het buitenland ten aanzien van de van Duitsche zijde voorgenomen schending (Verletzung) der meestbegunstl- gingsclausule. Want daarom gaat het bij de bepaling, dat Duitschland bepaalde hoeveel heden boter en kaas van Finland zal afne men. Het is eenigszins onverklaarbaar, waarom de Duitsche regeering de affaire met Fin land volgens de methode der geheime diplo matie behandelt en dat zij niets doet, om de ontstemming in het buitenland en het groeien der boycot-beweging van Duitsche goederen uit de wereld te helpen. Zij behoeft slechts een verklaring te geven, dat de Duitsch-Fin sche particuliere onderhandelingen („Pri- vat"-Verhandlungen, zegt het blad, dat dus zélf het begrip particulier in deze niet au serieux neemt!) mislukt zijn. Zijn wel'icht zoo vraagt het blad motieven van binnenlandsch-politieken aard oorzaak, dat het ministerie voor Volksvoe ding, dat er iprat op ging, het Duitsch-Fin sche verdrag „in orde" te hebben gemaakt, thans om onrust onder de landbouwers te vermijden verlegen zwijgt en op deze wij ze er de schuld van is, dat de boycot-bewe ging in het buitenland verder invreet?" Aldus het „Berliner Tageblatt". De stemming in Denemarken. Blijkens berichten uit Denemarken zijn de gemoederen daar zeer opgewonden, als ge volg van de wijze, waarop Duitschland door middel van een „Privatabkommen" met Fin land, het invoerecht op boter wil verhoogen en de clausule van meestbegunstiging schendt. De landbouw doet heftige aanvallen op Duitschland en wil een boycot voor alle Duit sche waren. Niet langer alleen in de conservatieve bla den, doch algemeen dringt men aan op een scheidsrechtelijke uitspraak inzake de recht matigheid van Duitschlands uitlegging der meest begunstigingsclausule. Niet slechts dat men zulk een stap noodza kelijk acht uit rechts- en prestige-overwegin gen, doch men gelooft ook aan een Qjactisch

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7