Kunsten en Wetenschappen. LANDBOUW sn VEETEELT. Rechtszaken verduistering door een officier. sterdam w;as een schrijven ingekomen waarin uit Amster^aPL- meende .dagigafeffea. (ta£ er Onze Koloniën. l de molen van sans souci. Ingezonden stukken Zeetijdingen DE NEDERLANDSCHE OORLOGS- SCHEPEN TE ANTWERPEN. Vlagvertoon. De correspondent van het Hbld. te Ant werpen meldt: Gistermorgen omstreeks 11 uur kwamen te 'Antwerpen aan de „Heemskerck'', „de Witte de With" en de onderzeeërs 0.9 en O.IO aan. A'ice-admiraal Quant voert het bevel. Voor de reede heeft de stafmuziek der ma rine aan boord van de „Heemskerck" de „Brabangonne" gespeeld. Generaal Ver Eecke en majoor Godeau kwamen aan boord de groeten brengen van het Belgische leger. (Ook consul-generaal Ruys was aanwezig. De „Heemskerck" loste saluutschoten. In den namiddag zullen vice-admiraal jQuant en de vier bevelvoerende officieren de gebruikelijke beleefdheidsbezoeken afleggen. Vanavond geeft ter eere van de officieren van het Nederlandsche smaldeel de gouverneur 'der provincie een bal in het Provinciaal pa leis en Zondag wordt een feestmaal gegeven ten stadhuize. ZWENDEL MET „ALLEEN" VERTEGENWOORDIGINGEN- De commissaris van politie der centrale re- eherche te Rotterdam waarschuwt niet in re latie te treden met de firma Brandner Co. te Moosburg in Oostenrijk, alvorens inlich- .iingen in te winnen aan het Hoofdbureau van Politie, Haagscheveer 3, aldaar. Wij vernemen dat de leden dezer firma •bestaan uit twee Oostenrijkers en een Neder lander, die geen van allen gunstig bekend istaan bij de politie. Zij maakt er speciaal jhaar werk van den alleenverkoop aan te bie- 'den van een preparaat dat stoffen waterdicht «maakt. Om de vertegenwoordiging te kunnen ^verkrijgen moeten gegadigden beginnen met feen partij goederen te koopen die niet de ^vaarde hebben die er voor betaald wordt. Alleen in Rotterdam zijn reeds een twintig tal van die „alleen"-vertegenwoordigers aan- Igesteld en in het land moet het in de honder den loopen. BRANDEN. Boerderij door bliksem getroffen en afgebrand. Ten gevolge van het inslaan van den blik- i«em is gistermiddag te Erlekom (gem. Ub- Jbergen) de boerderij van den heer J. Aalders Imet twee hooibergen en een stal afgebrand. flet vee en een gedeelte van den huisraad on worden gered. Verzekering dekt de 'schade. Meubelfabriek afgebrand Gistermorgen omstreeks half acht werd ,<lbrand ontdekt in de meubelfabriek van den 'theer P. J. Teunissen aan de Krayenhofflaan fjte Nijmegen. Het vuur werd aangewakkerd iidoor den grooten voorraad lichtontv'ambaar ([materiaal en greep snel om zich heen. Toen ïde brandweer met veel materiaal ter plaatse Ijkwam, waren de vlammen reeds overgesla gen naar het voor de fabriek gelegen woon huis van den heer Teunissen. Door den feilen nam de brand spoedig groote afmetin- fryind gen aan. Met vier slangen op wend het vuur krachtig aangetast en na eenige uren hard werken was men den brand meester. De fabriek alsmede het woonhuis werden geheel verwoest. De schade is zeer aanzienlijk, doch wordt door verzekering ge- d'ckt» Bloembollenschuur te Hillegom afgebrand. de waterleiding werd medegedeeld, dat de albums over de af sluiting der Zuiderzee bij afname in een aan tal tegen verminderden prijs beschikbaar worden gesteld. Van den conciërge der school was bericht ingekomen, dat alle geslaagde leerlingen (13) als leden van de vereeniging waren toe getreden. (Applaus). Van 't Handelsblad waren ontvangen de lezing Hedennacht is de bloembollenschuur vanex^plaren overdrukken van de lezin, den heer Telkamp van Leeuwen aan de Noor- J j^; deH heer Ir. Smeding^ over Hetcui derlaan te Hillegom door 0onbekende oor zaak geheel" "uitgebrand. Het woonhuis bleefj behouden. In de schuur was een zeer groote hoeveel heid tulpen en hyacinthen opgeslagen, een waarde vertegenwoordigende van vele dui zenden guldens. De schade wordt door verze kering gedekt. DE MAIL UIT INDIE. Zondag in Nederland. De speciaal-trein met post en passagiers op het stoomschip Johan de Witt zal Zater dagmorgen 2 Augustus te 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Zondagmorgen 3 Aug te 8.37 te Arnhem. 9.46 te Utrecht. 11 uur te Den Haag Staatsspoor, 10.24 Amsterdam W.P., 10 43 Amsterdam Centraal Station, 11.48 Rotterdam Maas. TJALKSCHIP IN NOOD. Behouden Harlingen binnengebracht. Gistermiddag werd te Harlingen uit Rotte- zijl bericht ontvangen, dat aldaar, dicht bij de kust, een tjalkschip voor anker lag met de noodvlag in top. De motorboot „Wally" uit Enkhuizen begaf zich onmiddellijk derwaarts, gevolgd door de stoomboot „Prins Hendrik", die vergezeld was van een reddingsvlet. De „Wally was het eerst bij het vaartuig, dat het tjalkschip „Luctor et Emergo" uit Kam pen bleek te zijn. Het schip werd op sleeptouw genomen en behouden Harlingen binnenge bracht. Gebleken is, dat de kapitein, schipper Bos uit Kampen, bevreesd was, dat de „Luctor et Emergo" door den hevigen Z.W -wind tegen den steenen zeedijk zou loopen. BELGISCHE SCHEPEN GESTRAND. Gistermorgen half zeven zijn in de nabij heid van Terneuzen de Belgische schepen „Anna" groot 650 ton, en „Edouard" groot 100 ton, geladen met kolen, toebehoorende aan de reederij Kooman en van Boven te Antwerpen, gestrand. Sleepbooten zijn 'ter assistentie uitgevaren, doch het mocht niet gelukken de beide sche pen, die hoog liggen, vlot te krijgen. Het bleek, dat de gestrande schepen gebroken zijn Vandaag zal men met lichters trachten de 1, zal en wederom ge- de „Eduard" ding te lossen en daarna poogd worden de „Anna" vlot te krijgen. KORTE BERICHTEN. De heeren T. J. Pieterse en J. G. Ja cobs te Den Helder zijn bestemd voor uitzen ding naar Ned.-Indië, resp. als contr.-werkm voor het vak van scheepsb. en als contr.- werkm. bankwerker tevens draaier. DE VERMOMDE WANTS EN DE BESSENWANTS. Onlangs hebben we het een en ander mede gedeeld over de Bedwants of Weegluis; thans .willen we het een en ander vertellen over nog [twee andere wantsen, hierboven genoemd. De naam vermomde of gemaskerde wants komt voort uit een eigenaardigheid van deze soort in nimf- of larvetoestand. De larve, die 'een kleverige lichaamsoppervlakte heeft, [houdt zich gewoonlijk in stofhoeken op, en hecht zoo allerhande pluisjes en stofjes aan zich vast, zoodat het geheele dier weldra aan jeen hoopje stof gelijk is. Andere insecten (herkennen zoo hun vijanden niet en laten tzich gemakkelijk overrompelen. Wanneer deze wants (Reduvius persona- «tus L.) volwassen is geworden, vliegt zij zeer jgoed, en dan vermomt zij zich niet meer. Toch blijft zij ijverig jacht maken op weeg luizen, vliegen, muggen en nog andere in secten, die zij als nimf besprong en nu vlie dende overvalt. Mocht men deze wants in de huizen aantreffen, dan doet men wel haar fniet in de hand te nemen, daar zij' pijnlijke 'steken kan toebrengen. Zien we dus in dit zwarte en behaarde in- .sect een vijand van de weegluis, toch dienen luwe de verdelging van laatstgenoemd walge lijk dier niet aan de vermomde wants over te sla ten, maar te blijven denken aan de uit spraak van Cuvier: „het eenige middel om ■Van de weegluizen bevrijd te geraken, is zin delijkheid." Op vele planten leven talrijke soorten van groote platte, halfvleugelige insecten, die 'even als de weegluis, doch wat minder erg, een onaangenamen stank verspreiden. Raakt ,men die insecten aan, dan blijft de lucht nog (lang aan de vingers en is zelfs met het eerste wasschen niet weg te nemen. Deze insecten worden boschweegluizen genoemd. Een der '.meest bekende is zeker de Bessenwants of 'Pen tatoma baccarum E. Dit insect is grijs van kleur met zwarte ^stiptjes en komt in geheel Europa veelvuldig 'voor op de bessenstruiken en wel gewoonlijk in troepjes. De Geer zegt, dat het wijfje in Juli met haar kleine larven, ten getale van twintig tot veertig rond loopt, als een hen met haar kui kens, en dat de larven haar overal, waar zij heen gaat, volgen. Als men haar dan verontrust, slaat zij met de vleugels, als om de larven te verdedi gen, maar vlucht niet weg. Vooral moet zij 'de larven tegen het mannetje verdedigen, dat niets liever schijnt te doen, dan, als Satur- nus, zijn eigen kroost op te eten. De Bessenwants, die ook Fraffibozenwants wordt genoemd, is roodachtig van kleur en aan den beneden kant witachtig met zwarte jStipjes. Het uiteinde van het schildje en de -ylekken langs den rand van 't achterlijf zijn Lwit. De sprieten zijn' zwart met witte ringen. j'Zij' wordt aangetroffen zoowel op kersen, [frambozen en andere saprijke vruchten, als op bessen, doch zij eet hiervan niet; wel dood zij door uitzuiging vele kleine schade lijke diertjes, zoodat haar een zekere mate van nut niet ontzegd kan worden. Jammer evenwel, dat de vruchten, waarop zij ver-, ioefd heeft, ondragelijk van smaak en van reuk zijn geworden. Er zijn nog vele andere soorten wantsen en de Groene Wants (Pentatoma juniperina L.) en de Vleugellooze Vuurwants (Purrho- coris apterus L.) zijn fraai gekleurd. De 'groene wants is fraai groen gekleurd met «rhakeeringen en stemt overigens ook wat worm en levenswijze betreft, met de bessen wants overeen. Zij wordt op allerhande plan ten gevonden. De vleugellooze vuurwants heeft een scharlaken rood kleed met groote, zwarte vlekken afgezet. Men treft haar dikwijls aan, en wel gedurende het voorjaar en in den zomer, aan de stammen van jonge lindeboo- men. Verschillende, meestal groenachtige o geelachtige, betrekkelijk kleine wantsen van 't geslacht Phytocoris of Lygus, naar even redigheid smaller dan de voorgaande soor ten, worden door het opzuigen van sappen op verscheidene planten soms schadelijk. Zoo was dit in 't jaar 1880 't geval met Lygus pabulinus die toen in de provincie Groingen zich in groot aantal op de aardap pelvelden vertoonde en daar merkbare scha de veroorzaakt moet hebben. Lygus bipuncta- tus F. pl.m. 7 m.M. lang, bruin met twee vlekken op het voorborststuk) leeft vooral op kruisbloemige planten; Lygus pratensis L., even groot, lichtbruingeel of bruinachtig rood (in larvenstaat lichtgroen) leeft op allerlei gewassen, vooral veel op bloemen: fuchsia's, hortensia's enz. Tegen al de hier genoemde wantsen valt niet veel anders te doen, dan ze wegzoeken. Niet dan hoogst gelden zal het noodig zijn, met kracht tegen haar op te treden. J. DAALDER DZ. VEREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN DER RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL. Heden hield de Vereeniging van Oud-leer lingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen haar algemeene vergadering in de landbouwsociëteit „Cérès" te Schagen. De v o o r z i 11 e r, de heer K. Koster Jz te Midwoud, heette in het bijzonder den direc teur en leeraren der school welkom. Hij wees er otp, dat de leden, door hun meerdere ken nis, op vele landbouwers een voorsprong hadden om de moeilijke tijden door te ko men. Hij wekte hun op die kennis ook voor anderen te benutten. Het woord „Eendracht maakt macht" geldt nog steeds. Op voortdu rende onderlinge samenwerking drong spr. mede aan. De uitvoerige door den secretaris, den heer J. S ij p Jr. gelezen notulen, werden onver anderd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de excursie naar Groningen, wegens onvoldoende belangstel ling niet kon doorgaan. Ingekomen was een schrijven van de ver eeniging Landverhuizing, waarin de aan dacht er op wordt gevestigd, om wanneer men emigratieplannen heeft, niet te raden te gaan naar belanghebbenden en geen gelooi te slaan aan hetgeen zij vertellen, doch te trachten te weten te komen, wat zij verzwij gen. Aangeraden werd om zich steeds om inlichtingen te wenden tot de Binnenlandsche Vereeniging voor Landverhuizing, die uit sluitend de belangen van de emigranten dient Uit het jaarverslag van den Algemeenen Bond bleek dat deze 1709 leden telt, dat de bond 1461 in kas heeft; een excursie naar N.-H. had gehouden en dat alle vereenigin- gen behalve die te Schagen en Dordrecht voor hun leden het jaarboek van den Bond afnamen. Van de Handelsdrukkerij Holdert te Am- J§§| brengen van den N°W. Zuiderzeepol ;dej&<He aap de aanwezigen werden uitge ifleiwt. Vóórts was ingekomen een schrijven £vfn dgpr AJ^emeenen Bond, waarin werd voorgesteld om de verslagen van de cursus vergaderingen in het jaarboek te plaatsen daardoor kan de oplossing in de afname van het jaarboek door de vereeniging worden ge^ vonden. Den secretaris leek het geen slecht voorstel. Besloten werd het voorstel nader in het bestuur te overwegen. De voorzitter bracht den conciërge, den heer Waayboer, dank voor hetgeen hij voor de vereeniging deed. De heer J. B u ij s Jz. te Ursem bracht ver slag uit van de werkzaamheden aan het sta tion voor melkonderzoek te Schagen. In het verslag werd er op gewezen, dat dit station 1 Augustus a.s. 30 jaar bestaat. Vier controleurs waren er werkzaam ge weest, waarvan de tegenwoordige, de heer Klaver, 131-3 jaar de functie van melkonder- zoeker had waargenomen. Er wordt op gewezen dat er in de waar deering voor het melkonderzoek groote veran dering kwam, toen de melkfabrieken de uit betaling der melk naar het vetgehalte in voerden. Een woord van hulde wordt gebracht aan de oprichters van de instelling. In 1929 werden door den controleur on derzocht 15179 monsters of 1300 minder dan het jaar tevoren, een gevolg van het feit, dat één kaasfabriek, cliënt van het station, er toe overging een controleur aan te stellen. Alle monsters werden alleen op vetgehalte onderzocht. Bepaling van het soortgelijke ge wicht werd niet meer gevraagd. Ook voor onderzoek op deugdelijkheid was geen belangstelling. Slechts 68 monsters werden daarvoor ter onderzoek aangeboden; terwijl het gistingstoestel geen enkele maa werd geplaatst. De financieele uitkomsten werden bevre digend genoemd. De reserve kon met 38.50 worden verhoogd en tot 526.38 worden opgevoerd. Het verslag eindigt met een woord van waardeering tot den controleur, die door nauwgezet werd den naam van het station hoog houdt. De secretaris bracht het jaarverslag en de rekening uit van het Station yoor het onder zoek van Melk en Melkproducten te Hoorn waaruit bleek, dat ook dit station in het be lang van de veehouders zeer nuttig werk ver richt. De heer Jn. B 1 a a u b o e r deed hier na namens de commissie tot bevordering van controle op aangekochte partijen veevoeder en kunstmest verslag, waaruit de noodzake lijkheid naar voren kwam om het gekochte te laten onderzoeken. Het verslag gaf zelfs aanleiding tot een be spreking, waarin de wenschelijkheid naar voren kwam, om de namen van lever anders, -die bij een levering sterk afwijken van de algemeene handelsvoorwaarden, te publi- ceeren. Ook dé wenschelijkheid van collectieven aan koop bleek wenschelijk, omdat het onderzoek bij aankoop van kleine partijtjes te zwaar wordt. De heeren G. H. Geerligs, D. Jimmink Dz., mr. C. Keyser en Koopmans werden bij acclamatie tot leden van de finandeele com missie gekozen. De heer Joh. de Veer gaf in over weging om voor de a.s. cursusvergadering als spr. ook iemand uit te noodigen voor het onderwerp „Handelsbemiddeling bij den landbouw". De heer Veenstra sprak den wensch uit, dat in het openingswoord van den voor zitter den voorsprong van de oud-leerlin gen, in deze moeilijke tijden in het licht had gesteld, de a.s. landbouwers aanleiding zullen vinden om de school te gaan bezoeken. Hij deed ook nog eenige mededeelingen over het hooi-onderzoek, waarbij geconsta teerd was, dat kalkarmoede te vaak voorkomt De Voorzitter sloot hierop met een woord van dank de vergadering. Des middags werd een excursie gehouden naar de Centrale Noodslachtplaats en de verwerkingsin-richting te Schagen en de Electrische Demons tratiebedrij ven van het Prov. Electrici-teitsbedrijf in Noord-Holland. Voor het hoog militair gerechtshof is in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 29-jarigen A. A. W., officier van admini stratie tweede klasse der zeemacht, laatstelijk dienende aan boord van Hr. Ms. Jacob van Heemskerk, die in eerste instantie door den Krijgsraad te Willemoord, wegens verduis tering van gelden, gepleegd als ambtenaar, is veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en ontslag uit den militairen dienst. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Hij is van het vonnis van den Krijgsraad in hooger beroep gegaan in verband met de opgelegde zware straf, welke het hem onmo gelijk zou maken om zoo veel mogelijk weer goed te maken, wat hij misdreven heeft.. De president, mr. Schepel, wees verdachte op de ernst der feiten. In den tijd van enkele jaren heeft verdachte kans gezien een tekort van 38.000 in zijn kas te krijgen. Getuigen werden thans niet gehoord. De advocaat-fiscaal achtte weinig ver zachtende omstandigheden aanwezig. Wat de opgelegde straf betreft, meende spr., dat verdachte het voornamelijk aan zichzelf te wijten heeft, dat de preventieve hechtenis zoo lang geduurd heeft en dat er daarom geen reden is deze geheel in mindering te brengen. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis a quo, waarbij echter van de opgelegde straf slechts twee maanden voorarrest zal worden afgetrokken. Verdachte's raadsman, mr. J. de Vrieze I verschillende verzachtende omstandigheden aanwezig zijn. PI. wees o.a. op verdachte's laag salaris en zijn plicht om een zekeren „stand1" op te houden, wat zich nog meer wreekte, toen hij ging trouweij. Eenmaal op den verkeerden weg was het voor verdachte moeilijk weer terug te treden. Verdachte heeft veel berouw van Eet gebeurde. Pleiter drong op de uiterste clementie aan De uitspraak van het hof volgt later. EEN MAAND VOOR DIEFSTAL VAN EEN HANDDOEK. De vacantiekamer der Amsterd. Rechtbank heeft een jongen man, verslaafd aan alco hol-gebruik, veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf, gevolgd door ter beschikking van de regeering stelling om van harentwege te worden verpleegd, ter zake van het intrap pen yan de deur van een schuurtje in het We teringplantsoen en het stelen van een hand doek, die daar hing. De eisch was: drie maanden gevangenis straf, gevolgd door ter beschikking stelling. VERDUISTERING BIJ DE UTRECHTSCHE GASFABRIEK. De Utrechtsche rechtbank heeft den 32-ja- rigen gewezen klerk der Utrechtsche gasfa briek F. J. G. v. M. te Utrecht wegens ver duistering van 1830 in dienstbetrekking, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van negen maanden met een proef tijd van 3 jaar. De afdeeling Utrecht van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alco holische dranken zal toezicht uitoefenen. De eisch was 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorlpopige hechtenis. DE MALAISE NOOPT TOT SALARIS- VERMINDERING. In verband met de ongunstige positie der producten-markt heeft een aantal Londensche maatschappijen, welke in Ned.-Indië worden vertegenwoordigd door de handelsvereeni- iging Ross Taylor Co. Lt., besloten over te gaan tot een vermindering van de salaris sen van het personeel, met ingang van Juli Augustus, waardoor het ontslaan van perso neel dan wel het sluiten der ondernemingen niet noodig zal zijn. DE BONI-EXPEDITIE. Maandagmorgen heeft te Makassar een plechtige kranslegging plaats gehad aan den voet van het Celebes-monument ter herden king van het feit, dat 25 jaar geleden de Boni-expeditie is begonnen met de landing der troepen te Badjowe. EEN JUBILE IN DE ZANGERS WERELD. „Zang en Vriendschapviert het 12V2-jarig bestaan. Het dubbel-mannenkwartet „Zang en Vriendschap" staat op het punt zijn 12*3- jarig bestaan te herdenken met een concert in den Muziektuin. Dat het kwartet dezen voor een dergelijke vereeniging betrekkelijk hoogen leeftijd heeft kunnen bereiken, zal wel in de eerste plaats te danken zijn aan het feit, dat het devies, neergelegd in den naam te allen tijde is gevolgd. Naast den zang die allen vereenigt, is er vriendschap ont staan tusschen de leden niet alleen, maar ook tusschen hunne echtgenooten, zoodat de bijeenkomsten onder leiding van den direc teur, den heer C. Jonker, altijd een zeer vriendschappelijk karakter dragen en zich kenmerken door de goede harmonie: De df recteur heeft in den loop der jaren zoozeer met „Z. en Vr." meegeleefd, dat hij door het kwartet als "het negende lid wordt be schouwd. Ondanks drukken werkkring met allerlei lessen, heeft hij steeds voor „Z. en Vr." zijn avondje vrij gehouden, zoodat men begrijpen kan dat de leden hun leider weder- keerig trouw zijn enook bij voortduring op hem hopen te kunnen rekenen. Er zal welhaast geen enkele Alkmaarder zijn, die nog niet op een of andere wijze met het jubileerende dubbel-kwartet heeft kennis gemaakt. Immers bij tal van feesten, vooral van jubileerende vereenigingen en op vele bijeenkomsten met een propagandistisch ka rakter, b.v. in 't belang van het onderwijs, heeft „Z. en Vr." zich doen hooren en is dat optreden hoogelijk gewaardeerd. Vaak ook is opgetreden, al dan niet met medewerking van verschillende Alkmaarsche solisten op wier bijstand steeds kon worden gerekend, als het ging ten bate van noodlijdende In stellingen. Daarnaast heeft het dubbel-mannenkwar tet buiten Alkmaar een goeden naam ver worven door de jaarlijksche concerten te Ber gen aan Zee en Egmond aan den Hoef en door de medewerking, verleend bij concerten van verschillende zang- en muziekvereni gingen in onze provincie. Maar ook ernstig werk werd door „Z. en Vr" ondernomen. Wij herinneren maar eens aan het zoo uitstekend geslaagde nationaal concours, uitgeschreven ter viering van het 10-jarig bestaan in 1928 en aan de reis naar Westfalen verleden jaar, waar te Hagen blij- cens de behaalde prijzen en de verslagen van de daar gehouden zangersfeesten met groot succes is opgetreden. Aanvankelijk lag het niet in de bedoeling om aan het koperen jubilé ruchtbaarheid te geven, doch toen van een paar kanten (na men mogen niet genoemd worden) erop werd aangedrongen en de mogelijkheid daartoe werd geschapen, is besloten een feestconcert te geven, met geheel vrij entree en waarbij zelfs deelname aan het bal-champêtre vrij zal zijn. Er zal evenmin aan de bezoekers de verplichting worden opgelegd om een pro gramma te koopen of vertering te maken. De befaamde coloratuur-zangeres Jeanne Bacilek, bijgenaamd de Boheemsche nachte gaal, die in Alkmaar en omgeving (in den afgeloopen winter nog te Bergen) reeds met groot succes optrad, zal op dit feestconcert dat gegeven zal worden op a.s. Zondagavond' in den Muziektuin, hare medewerking verlee nen. Als het weer dien avond gunstig is zullen binten t W TCCd8 h^U hoo ien zingen, hunne kennismaking met dat dubbel-mannenkwartet willen vernieuwen en tal van anderen zullen zich dan bovendien cpmaken om te genieten van mannenzang, p onder bekwame leiding hoog is^opge-' Openluchtspel in den Stedelijken Muziektuin. Toen Gisteravond het gezelschap van Vin. cent Berghegge als tweede voorstelling van zijn serie „De Molen van Sans Souci" zou geven zag het er met het weer dreigend uit Desondanks bleef het den geheelen avond droog al vielen er in het begin een paar regendruppels. Er was nu wat meer publiek aanwezig dan Maandag, maar het was toch nog veel te weinig. Ook thans gaf het gezelschap Berghegge weer keurig en heel vlot spel te zien Bijzon der goed was Vincent Berghegge als „ouwe Fritz", de gebogen en op een stokje leunende koning Frederik de Groote. Hoe echt was zijn zenuwachtig heen en weer loopen, hoe mooi zijn onderhoud met zijn stijfhoofdigen buurman, den molenaar. Peter Hansen gaf een goede creatie van dezen molenaar, eenvoudig en openhartig, zonder gemaaktheid. José Berghegge ver tolkte de rol van zijn dochter Lene, als een vroolijk temperamentvol meisje, een meisje met persoonlijkheid, zonder overdadige senti mentaliteit. Kon het juister? Daarnaast dienen zeker nog genoemd te worden de minnaar van Lene, de rondborsti ge grenadier Knablein (Ludzer Eringa) en Betty Hooy als Lize, de zuster van den molenaar. De inhoud van dit blijspel van O-tto Har- ting mag als voldoende bekend beschouwd worden. Wij schreven daar reeds over bij een vorige opvoering. Onze slotindruk is: er werd mooi en goed spel te zien gegeven, maar er was veel-te weinig publiek. Moge dat heden, wanneer „De Pastoor van Neuvillette" gegeven wordt, beter zijn. Buiten verantwoordelijkheid van de Re. dactie. De opname in deze rubriek, bewijs geenszins dat de redactie ermede instemt). REGEN. 't Is een zegen, Maar de mensch kan er slecht tegen! „Het hemd is nader dan de rok" zegt het spreekwoord, doch voor de meeste asylgas- ten, die des avonds bij „Hulp voor Onbe- huisden" te Amsterdam aankomen, kan men dit spreekwoord wel omkeeren. Immers, doorgaans ontbreekt hun de meest noodige onderkleeding. Uit den voorraad ingekomen goed wordt zoo'n stakker dan weer eenigs- zins opgeknapt. Ook de opgenomen verpleeg- den in de Werkverschaffing worden geheel uit dezen voorraad gekleed. Nu regent het al een paar weken lang, vrijwel zonder ophouden. Resultaat: èn in het Asyl en in de Werkverschaffing, menschen, die geen drogen draad meer aanhun lichaam hebben. Het nu en dan uitreiken van hoog noodige droge onderkleeding heeft den toch reeds zwakken vooraad gaandeweg uitgeput. En het blijft maar steeds regenen! Wie helpt „Onbehuisden" weer eens uit den nood?. Ieder heeft wel wat oude kleeren, ondergoed, kousen, sokken of dergelijke te missen! Stuurt U eens een ipakje, als U buiten Amsterdam woont. Het adies is: 2e Constantijn Huij- gensstraat 35, Amsterdam; Stadgenooten, belt op: No. 82049 en het ons toegedachte wordt prompt volgens afspraak bij U afge haald. Hoogachtend, G. H. HONING, Hoofd-directeur van „Hulp voor Onbehuisden". STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Chr. Huijgens 29 Juli v. Amst. n. Batavia. Bengkalis (thuisr.) 29 Juli v. Triest. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Agamemnon 28 Juli v. Algiers n. Patras. Baarn (thuisr.) 27 Juli v. Supe n. Guaya< quil. Crijnssen (thuisr.) 29 Juli van Havre naat Amsterdam. Iris 28 Juli v. Aalborg n. Hamburg. Merope 28 Juli v. Algiers n. Palermo. Nero 28 Juli v. Amsterdam te Gothenburg. Perseus 28 Juli v. Fiume n. Bari. Pluto 27 Juli v. Amsterdam te Danzig. Saturnus 28 Juli v. Hamburg n. Amster dam. Telamon 28 Juli v. Barcelona n. Tarragona. Kon Holl. Lloyd. Maasland 26 Juli v. Amst. te Buenos Aires Rotterdamsche Lloyd. Garoet (uitr.) 28 Juli te Soerabaja. Kota Inters 29 Juli v. Rott. n. Batavia. Slamat (thuisr.) pass. 29 Juli Finisterre, wordt 30 Juli 12 uur 's nachts te Cowes en 1 Aug. 7 uur v.m. te Rott. verwacht. Holland—Amerika-Lijn. Nebraska 27 Juli v. San Francisco n. Rott Veendam 28 Juli v. W.-Indië te New York. Maasdam, Rott./N. Orleans 26 Juli v. Tam- pico. HollandAfrika-Lijn. Billiton (uitr.) 27 Juli te P. Soedan. Giekerk 29 Juli v. Rott. n. Port Natal. Jagersfontein 29 Juli v. Amst. n. Antwerpen Klipfontein 29 Juli v. Rott. n. Hambug. Rietfontein (thuisr.) 28 Juli v. East Londen, Springfontein (uitr.) 26 Juli te Kaapstad. HollandBritsch-Indië-Lijn. Koudekerk (uitr.) 28 Juli te Kurrachee. HollandAustralië-Lijn. Abbekerk (thuisr.) 28 Juli v. Port Said. Java—New-York-Lijn. Saleier, Java/New York, 26 Juli v. Bela- wan. Blitar, Java n. New York, 29 Juli v. Port Said. Java Pacific-Lijn. Bintang 27 Juli v. Java te Los Angeles.. Ken. Paketvaart Maatschappij. Toba (uitr.) 28 Juli v. Sabang. RotterdamZuid-Amerika-Lijn. Alphacea (thuisr.) 28 Juli v. Victoria. Alwaki 26 Juli v. B. Aires n. Rott. Stoomvaart Mij. Oceaan. Achilles, japan/Rott.; 29 Juli v. Singapore. Doluis 26 Juli v. Rotterdam te Yokohama. Laomedon 28 Juli v. Vladiwostock n. Rott. Melampus, Liverp./Batavia, 29 Juli te Pt- Said. Menestheus 26 Juli v. Yokohamma n. Rott. Emzetco Lijn. Jonge Elisabeth 28 Juli v. Barcelona n. Sa- vona. longe^acobus 28 Juli v. Rott. n. IjalerfflO^

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8