DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Buitenland Ao. 17» DOVDEKDAG 31 JULI 1930 132e Jaargang. Dagalijksoh overzicht. DE NIEUWE POLITIEKE PARTIJ IN DUITSCHLAND. Wat de nieuwe staatspartij zich ten doel stelt. Perscommentaren van Duitsche bladen. POINCARE OVER DE DUITSCHE POLITIEK. Wantrouwen in de houding van Hindenburg. DE INVALLEN DER KOERDEN. Een krachtige nota aan de Per zische regeering. Een redevoering van den premier. Dreigende taal. NA DE AARDBEVINGSRAMP IN ITALIË. De verzorging der weeskinderen. DE STAKING IN NOORD-FRANKRIJK. FRANKRIJK. Tachtigduizend stakers. De regeering waarschuwt den werkgevers tegen prijsopdrij ving. De minister houdt voet bij stuk. DE STAD TSJANGSJA IN VLAMMEN. Communistische terreur. Een ware terreur der commu nisten. DE KWESTIE VAN DEN RUSSISCHEN INVOER IN AMERIKA. De kwestie van de herkomst der producten. HET OORLOGSGEVAAR IN OOST- EUROPA. Waarschuwende stemmen in hel Engelsche parlement. KRANKZINNIGENGESTICHT IN BELGIE AFGEBRAND. HET ONGELUK MET DE PONTON*. BRUG TE KOBLENZ. Nog een slachtoffers aangespoeld. DE ZUIGELINGENSTERFTE TE LUBECK. Een nieuw slachtoffer. GROOTE DEMONSTRATIES IN RUSLAND. EEN ERNSTIG VERGIFTIGINGS- GEVAL BIJ PARIJS. Reeds drie personen gestorven. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en "eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 0, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Den Haag, 30 Juli 1930 Wie had gedacht, dat de Eerste Kamer zich' in een handomdraaien door de agenda zou heenslaan, welke voor de vergadering van heden was opgesteld, is bedrogen uitge komen: als de Kamer zich heeft voorgeno men een zaak ernstig te behandelen, denkt zij aan geen tijd en de kwestie van de ver hooging van het invoerrecht op consumptie suiker is zoo grondig behandeld, dat mor gen de voortzetting van het debat moet plaats vinden. Aanvankelijk liep het tamelijk vlot met de agenda. Het ontwerp wegenwet werd met al- gemeene stemmen goedgekeurd. Het ontwerp tot goedkeuring van het protocol betreffende den chemischen en bacteriologischen oorlog werd aangenomen met drie stemmen, die van de aanwezige vrijzinnig-democraten, tegen De sociaal-democraten stemden in deze Ka mer er voor, nadat mevr. PothuisSmit had verklaard, dat het voorstel in ieder geval een zij het ook kleine stap in de richting van ontwapening was. Ook enkele kleinere ontwerpen werden na een paar opmerkingen door de Kamer ge fiatteerd. Daaronder waren een suppletoir; begrooting van Binnenlandsche Zaken (o.a steun voor deelneming van den landbouw aan de wereldtentoonstelling te Antwerpen) onteigening voor de verbetering van verkeers wegen te Utrecht, verhooging van het subsi die aan de K. L. M. voor een dienst op Indië en maatregelen tot het verkrijgen van een behoorlijke bedrijfsstatistiek. Maar toen kwam de hoofdschotelde verhooging van 't invoerrecht op sommige soorten suiker, ten bedrage van 2.40 per honderd kilo. De rij der sprekers werd geopend door den heer Van der Lande (R.K.), die in te genstelling met zijn partijgenooten in de an dere Kamer zich zeer ongunstig over het voorstel uitliet. Hij vond, dat aan de suiker industrie een sterk protectionistische bescher ming van 25 pet. werd verleend, welke niet noodig was, en vroeg waarom andere fiscale accijnslasten niet werden gecompenseerd Ook zette hij uiteen, dat er met dergelijke par- tieele bescherming niets goeds wordt bereikt Hij voorspelde, dat het gevolg van de wet zou zijn, dat de dure bietenbouw plaats zou maken voor raffineering van ruwe buiten landsche suiker. En wat hebben dan de bie tenbouwers gewonnen? De heer Van den Bergh (Lib.) was niet enthousiast over het voorstel, maar het had zijn instemming omdat het compenseerende recht billijk is tegenover de binnenlandsche suikerindustrie. De vrees van den heer Van der Lande, dat men zich hier te lande meer zou toeleggen op de raffinage van inge voerde suiker deelde hij niet. Op den duur zou z.i. de maatregel den belanghebbenden, zoo wel den boeren als den fabrikanten, ten goe de komen. Van meer geestdrift getuigde de rede van den volgenden spreker, den heer Dobbel mann (R. IC), die zich wel in theorie vrij handelaar noemde, maar practisch meer tot opportunisme was geneigd. Hij noemde den maatregel zeer goed, maar andere maatrege len moeten volgen als verweer tegen de ta- riefspolitiek van het buitenland. De leider der sociaal-democratische fractie in deze Kamer, de heer Wibaut, was in tegenstelling met zijn partijgenooten in de andere Kamer, slecht over het voorstel te spreken. Liet is niet anders dan protectie, wel ke hier wordt voorgesteld en deze zal men op den duur aan andere landbouwproducten niet kunnen weigeren. Bovendien kwam hij er tegen op, dat men om de bietenbouwers te helpen de arbeidersgezinnen zal dwingen per week een stuiver meer voor suiker uit te ge ven. Met groote ingenomenheid sprak de heer Van Lanschot (R. K.) over het voorstel en de bestrijders er van ging hij met tal van argumenten te lijf. Hij vreesde niet dat groo- ter uitzaai van bieten het gevolg er van zou wezen en achtte het zeer onwaarschijnlijk, dat er aan zou gedacht worden aan de op richting van nieuwe raffinaderijen. Met na druk verzocht spr. de regeering nadere mede- deelingen te doen van hare plannen ten op zichte van de landbouwcrisis. Aan het slot van zijn rede opperde de heer Van Lanschot de samenroeping van een nieuwe suikercon- veritie, o.a. ter bespreking van een contingen teering van den uitzaai van bieten. Zeer uitvoerig heeft de heer Diepenhorst (A. R.) het voorstel verdedigd. Op humoris tische wijze heeft hij uiteengezet, dat de zaak van veel minder beteekenis is dan de tegen standers beweren en hij sprak van „tant de bruit pour une omelette" ten betooge dat men haar wel zeer sterk heeft opgeblazen Niettemin erkende hij het beschermend ka rakter van het voorstel, maar tevens zette hij uiteen, dat de bietenverbouwers recht hebben op bescherming door den staat tegen de na- deelen van <het protectionisme van het bui tenland. Wat nu voorgesteld wordt is een bescheiden stap, maar het heeft de deugd van een daad te zijn. De laatste spreker van heden was de heer Westerdijk (V. D.), die zich aandiende als een volbloed vrijhandelaar, maar met het oog op den crisistoestand bij den Landbouw, door hem uitvoerig geschetst, moest hij zijn slem aan het regeeringsvoorstel geven. Dat de regeering met 't thans voorgestelde mocht volstaan, ontkende hij evenwel. Morgen voortzetting. Alvorens de regee ring aan het woord komt zullen zich vermoe delijk nog wel twee of drie andere sprekers doen hooren. Er zal dus wel een groot deel van den dag zijn heengegaan alvorens de Eerste Kamer haar zomerreces ingaat. Zooals we met verschillende kleinere be richten ai reeds gemeld hebben, is er in Duitschland een nieuwe politieke partij op gericht na de strubbelingen, die den rijks dag hebben doen vallen. We zullen vandaag even stil staan bij deze nieuwe partij en merken dan al dadelijk op, dat de stichting er van de ontbinding van de democratische partij beteekent. In een oproep tot het Duitsche volk wordt uiteengezet, waarom men tot de vorming van een nieuwe partij is overgegaan, en wat het program van deze partij zal zijn. De nieuwe partij betoogt in dezen omroep, dat een veel verdere samenwerking noodzakelijk is, dan enkel die van een paar z.g. midden partijen. De nieuwe partij wil de Duitschers vereenigt zien als een groot staatsvolk en moet niets hebben van verouderde politieke leuzen tusschen zwart-wit-rood en rood zwart-goud. De nieuwe staatspartij wil de politieke krachten voor het welzijn en de ont wikkeling der republiek samenbrengen onder een groot front, waarin de jonge generatie met gelijke rechten naast de tot hervormin gen besloten ouderen kan strijden, de partij wil allereerst in den rijksdag die leden steu nen, die trachten de dreigende financieele cri sis op te lossen. Verder zal zij opkomen voor de ontwikkeling van het economisch leven op den grondslag van het particulier bedrijf en voor de sociale bescherming van het land te gen de excessen van het kartelwezen. Dan moet de agrarische politiek de ernstige crisis in het boerenbedrijf helpen overwinnen, want de versterking van den boerenstand beteekent het behoud van de levenskracht van het rijk. De nieuwe partij is gekant zoowel tegen socialistische experimenten als tegen het anti sociaal radicalisme der rechterzijde. Zij wil niets anders zijn, dan een staatspartij, die tot haar taak heeft, Duitschland op te helpen uit de diepte, waarin het gezonken is door de economische omstandigheden. In een artikel over de nieuwe partij schrijft de Kölnische Ztg. o.m., dat het te betreuren is, dat het klaarblijkelijk niet mogelijk ge weest is om reeds voor het eerste optreden bekende leiders der Duitsche Volkspartij te winnen. Het blad wijst er echter op, dat de op roep uitdrukkelijk verklaart, aat dit te zijner tijd geenszins uitgesloten zal zijn. Of de staatspartij met succes den verkiezingsstrijd zal kunnen voeren, hangt niet zoozeer af van de personen, die zij voor haar zal weten te winnen, dan wel van het programma, waar omheen zij de massa zal willen verzamelen, aldus het blad. De „National. Liberale Korrespondenz" van den partij-persdienst der Duitsche Volks partij stelt vast, dat zich geen enkele van de oprichters der nieuwe partij nog tot de Duit sche Volkspartij heeft gewend. Alleen het feit der oprichting is den voorzitter medege deeld,, met het verzoek zoo spoedig mogelijk voor of tegen de opgerichte partij stelling te nemen. Het blad wijst er verder op, dat de oprichting der nieuwe partij een teeken is voor de versplintering der Duitsche politiek, waaraan de Duitsche Volkspartij niet kan meedoen. In een hoofdartikel zet de redacteur van het Berliner Tageblatt uiteen, dat zij de nieu we staatspartij succes wenscht bij haar po ging om de liberale en vooruitstrevende ele menten uit alle andere burgerlijke partijen onder een vaan te brengen. Voorloopig gaat de redacteur niet verder en de sympathie die het blad de staatspartij zal kunnen betoonen zal z.i. grootendeels van de candidatenlijst dier partij afhangen alsmede van haar gedragingen in de naaste toekomst. Onze politieke richting, zoo besluit het blad, is republikeinsch, democratisch en so ciaal, en hangt niet af van 't ontstaan of den ondergang van partijen. Wij kunnen bij ver kiezingen bepaalde partijen steunen, maar wij behooren als orgaan tot geen enkele partij. Als toekomstig orgaan van de nieuwe Duitsche staatspartij wenscht het Berliner Tageblatt zich dus niet beschouwd te zien. In afwachting van de heden door het be stuur van de democratische partij te nemen beslissing inzake haar houding ten opzichte van de nieuwe staatspartij, heeft een der voornaamste leiders, de burgemeester van Hamburg, dr. Carl Petersen, die door ziekte verhinderd is aan het actieve werk deel te ne men, een verklaring afgelegd over de nood zaak van de vorming van een sterke midden partij, waarin de liberale sociale en nationale opvattingen samengevat kunnen worden. Dr. Petersen, die verklaarde door het poli tieke leven zeer sceptisch te zijn geworden, sprak nochtans de hoop uit, dat de huidige noodtoestand en de ervaringen van de laatste jaren hun invloed zullen doen gelden. In het algemeen belang noemde hij het noodzakelijk, dat er groote partijen ont staan, waarbinnen verschillende schakeerin gen tot samenwerking komen, zooals in het centrum. Wij hebben, aldus besloot dr. Petersen, een tegengewicht noodig, een sterke liberale Middenpartij tegenover de groote partijen van centrum en soc.-democraten en wij moe ten ons ontworstelen aan de enge dogmati sche standpunten van de oude partijen. In de „Excelsior" publiceert Poincaré een artikel over de binnenlandsche politiek van Duitschland. Ten aanzien van president von Hindenburg merkt Poincaré op, dat men slechts diens memoires hoeft te lezen om in te zien, hoezeer bij de Hohenzollerns veraf goodt. Hindenburg is niet slechts monar chist, maar ook autocraat. Als een goed patriot werd hij door de ontruiming van het Rijnland ontroerd, dat is te begrijpen. Te be treuren valt het echter, dat hij aan zijn vreugde uitdrukking heeft gegeven in een vorm, die niet in het belang van den vrede is. De redevoeringen van Hindenburg maken den indruk alsof de Rijkspresident daardoor de wereld van Duitschlands eischen op de hoogte wil stellen. Poincaré verklaart, dat hij het Duitsche standpunt ten aanzien van de Saar-kwestie duidelijk heeft afgewezen. Hindenburg ver langt echter onvoorwaardelijke teruggave van een gebied, dat volgens zijn opvatting Duitsche grond is sedert de Hohenzollerns het veroverden. Ook op de bepalingen van het Verdrag van Versailles heeft von Hin denburg gezinspeeld. Hij heeft namelijk ge zegd, dat de bevrijde gebieden thans nog on derworpen zijn aan bepalingen, die inbreuk maken op hun souvereiniteit. Wanneer men de gedemilitariseerde zone echter zoo be schouwt, komt men onmiddellijk in tegen stelling tot het Verdrag van Versailles en het pact van Locarno. Men voelt zich in Frank rijk nog niet volkomen veilig, omdat men niet weet, hoe het Duitschland van heden er morgen uitziet. De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben er niet toe bijgedragen, deze bezorgdheid in Frankrijk weg te nemen. Ten aanzien van den binnenlandschen po- litieken toestand merkt Poincaré op, dat bij een werkelijk vrij regiem in Duitschland Brüning, toen hij in de minderheid bleef, had moeten aftreden en dat de Rijkspresident een ander met de vorming van een nieuwe regee ring had moeten belasten. Bovendien blijft de vraag bestaan, of de toepassing van artikel 48 gerechtvaardigd was. Poincaré betwijfelt, of het evenwicht der begrooting wel iets met de openbare veiligheid heeft uit te staan. Naar uit Angora gemeld wordt, is de Turksche regeering voornemens een in krach tige bewoordingen gestelde nota te zenden aan de Perzische regeering, waarin gepro testeerd wordt tegen de overvallen van de Koerden vanuit Perzisch gebied. De Perzische regeering wordt er waar schuwend op gewezen, dat de Turksche regeering zich genoodzaakt zou kunnen zien de noodige maatregelen te nemen om haar rechtmatige belangen te beschermen. De Turksche regeering verklaart in de nota voorts, dat de Koerdische opstandelin gen niet alleen een asyl in Perzië vinden, doch dat zij' ook al hun voorraden aan levensmiddelen en munitie uit Perzië hebben betrokken. De Turksche minister-president Ismet Pasja heeft Dinsdag een redevoering gehou den, waarin hij verklaarde dat Turkije er niet voor zou terugschrikken een krachtigen stap tegen Perzië te ondernemen, indien dit voor de verdediging harer rechtmatige be langen noodzakelijk is. De premier zeide voorts, dat hij de Perzi sche regeering verantwoordelijk stelde voor de overvallen van de Koerden op Turksch ge bied, daar zij aan deze benden vrijelijk toe staat zich op Perzisch gebied van wapens en minutie te voorzien. Het doel van. de overvallen der Koerden is slechts het verwekken van onlusten in Turkije. In het aardbevingsgebied is men reeds overal met den bouw van nieuwe huizen be gonnen. De onder-staatssecretaris van Open bare Werken, die de werkzaamheden leidt, meldt, dat er in den loop van Dinsdag nog 5 lijken onder de puinhoopen vandaan zijn gehaald. Overigens gaat men voort met het houden van inzamelingen voor de weeskinde ren, die groepsgewijs uitgezonden worden naar de verschillende steden, die aangeboden hebben voor hunne verzorging te zullen zor gen. Volgens een verklaring van den minister van Arbeid hebben zich in het Noorden van Frankrijk in totaal 80.000 arbeiders bij de werkstaking wegens den loonaftrek, in ver band met de sociale verzekering, aangeslo ten. De minister van Handel heeft zich ge dwongen gezien, tot den voorzitters der groote werkgeversorganisaties een brief te richten om bezwaar te maken tegen onge rechtvaardigde opzetting der prijzen op grond van de bijdragen voor de sociale ver zekering. De minister verklaart dat bepaal de industrieelen in de bijdrage voor de sociale verzekering, die vijf pet. van het om zetcijfer bedraagt, aanleiding vonden tot een prijsverhooging van veertig percent. Deze prijSverhoogingen waren volstrekt ongemoti veerd en ook in strijd met de instructies der meeste Kamers van Koophandel. Zij1 waren in staat, tot een algemeene stijging van de levenskosten te leiden. De regeering kon niet toelaten, dat een wet, die den arbeidenden klassen een veiligheidswaarborg moet geven, indirect door manoeuvres verijdeld wordt. De minister wijst er op, dat gemeenschappelijk beraamde manoeuvres tot prijsopdrijving strafrechtelijk vervolgd kunen worden. In een gisteren afgelegde verklaring be vestigt de minister van arbeid zijn wil om de sociale verzekeringen te verwezenlijken en zegt hij dat hij zich daarbij niet zal laten tegenhouden door stakingen, die trouwens in het geheele gebied niet meer dan tachtig duizend arbeiders omvatten, terwijl het aan tal personen, voor de sociale verzekeringen ingeschreven, de acht millioen nadert. Gisteren vermeldden we, dat de Ghineesche stad Tsjansja door de communisten was ver overd. De verdere berichten uit China melden, dat de door de communisten veroverde stad Tsjangsja in vlammen staat. De communis ten, die aanvankelijk eeniosgeld van 1Yt mil lioen gulden hadden geeischt, hebben thans alle regeeringsgebouwen en de buitenland- sche eigendommen verwoest en dn brand ge stoken. De plunderingen duren voort. Ver scheidene Chineesche zakenhuizen en kanto ren, o.m. ook het gebouw van de Standard Oil en de Texas Oil Company, werden plat gebrand. Volgens Japansche berichten zou den ook het Japansche consulaat en zieken huis, benevens 12 gebouwen van de provin ciale regeering en vrijwel alle missiehuizen, alsmede de kerk met den grond gelijk ge maakt zijn. Aan de plunderingen, die syste matisch wordtn uitgevoerd, nemen ruim 8000 roode soldaten deel. De buit wordt als „on rechtmatig eigendom" der kapitalisten onder de menigte verdeeld. Meer dan 10.000 inwo ners hebben de stad reeds verlaten. Het aan tal dooden is nog niet bekend. De broeder van den gouverneur en andere ambtenaren werden onthoofd. De buitenlandsche kolonie, bestaande uit 91 personen, werd door Engel- sche en Amerikaansche kannonneerbooten gered. De Amerikaansche kannonneerboot „Palus" werd door de communisten bescho ten en moest de Europeesche vluchtelingen op een Engelschen oorlogsbodem overbren gen. Omtrent 'het lot van het Engelsche con- sulaatsgebouw, dat een waarde van 5 mil lioen vertegenwoordigt, is nog niets bekend. De stad Tsjangsja is de hoofdstad van de provincie Hoe-Na en telt bijna 500.000 inwo ners. Een vijftal zendelingen heeft geweigerd de stad te verlaten. Volgens de laatste berichten zijn alle open bare gebouwen te Tsjantsja met uitzondering van het postkantoor en de kerk vernield. De straten zijn bezaaid met lijken. De bevolking is naar het Noorden ge vlucht. De regeering is diep onder den indruk van den terreur der communisten. Er heerscht in de stad een toestand, zooals sedert 1912 niet meer is voorgekomen. Een Japansch bericht uit Tsjintau meldt, dat Japansche troepen aan land zijn gezet, om tegen eventueele ordeverstoringen te kun nen optreden. De opperbevelhebber van het Japansche Jangtse-eskader heeft uit Tokio op dracht gekregen, alle maatregelen te treffen, die hem noodzakelijk schijnen voor de be scherming van leven en eigendom van Ja pansche onderdanen. Terwijl enkele Amerikaansche industrie kringen en een deel van de Vakbonden onder feÜSÊ yM MMÈËW Wfiil, vice-president van het Vakverbond, een verbod van den ior voer van Russische goederen eischen, wordt van de zijde van het Witte Huis verklaard, dat men den Russischen handel geen hinder palen in den weg wenscht te leggen. Een algemeen invoerverbod voor Russische goe deren zou niet in de bedoeling liggen. De import van bepaalde artikelen zou slechts verboden worden, indien de invoer daarvan tegen de Amerikaansche douanebepalingen indruischte. Er wordt op gewezen, dat een paragraaf van de Amerikaansche douanewet nadrukke lijk den invoer verbiedt van producten, die door gestraften vervaardigd zijn. Het Ameri kaansche Ministerie van Financiën heeft deugdelijke bewijzen te zijner beschikking voor de opvatting, dat de voor papierfabri cage bestemde pulp, waarvan de lossing te New York verboden werd, door gevangenen geproduceerd is. Het departement van Financiën heeft in- tusschen reeds van verscheidene importeur», reeders en andere betrokkenen het verzoek ontvangen de houtlading vrij te geven echter zonder resultaat. Ook vertegenwoordigers van de Russisch-Amerikaansche Handels compagnie „Amtorg" hebben een verzoek om vrijlating gedaan. Zij verklaren ten stel ligste, dat de betreffende produtoen niet door gevangenen vervaardigd zijn. Bij de bespreking van de begrooting van 'buitenlandsche zaken in het Lagerhuis wees de conservatief Sir Rennell Rodd op het ge vaar van oorlog in het Oosten van Europa. Hij beschuldigde Rusland van het besteden van de opbrengsten van den verkoop van zijn uitvoer naar het buitenland voor het verkrij gen van oorlogsmateriaal. Dalton, de ondersecretaris van buitenland sche zaken, antwoordde dat niemand, die de internationale gebeurtenissen volgde, zich kon ontveinzen dat in het oosten van Europa oorlogsgevaar bestond, dat oorzaak moest zijn van groote ongerustheid wat betreft de toekomst van Engeland en andere landen. Dit was de reden, waarom de regeering was besloten ervoor te zorgen, dat het pact van den Volkenbond, het Kelloggpact, de facul tatieve clausule van Eten Haag en het Lon- densch vlootverdrag geteekend werd, om ze vervolgens tot een waarachtig, duurzaam bolwerk te maken van den vrede, Te Tirlemont is een krankzinnigengesticht, dat door Katholieke liefdezusters geleid werd, door een brand in de asch gelegd! Mi litairen van het garnizoen slaagden erin 300 verpleegden te redden. Van het gebouw is zoo goed als niets overgebleven. Te Oberwiner is het lijk van een 20-jari- gen dentist uit Neuwied aangespoeld. Hij! werd sedert het ongeluk met de pontonbrug te Koblenz vermist en de mogelijkheid is zeer groot, dat hij van deze ramp het slachtoffer is geworden. Te Lübeck is wederom een geval met doo- delijke afloop geconstateerd onder de zuige lingen, die met het „Calmette"-procédé tegen t.b.c. behandeld zijn. Naar uit Moskou vernomen wordt, zal de voornaamste gebeurtenis op 1 Augustus a.s., wanneer groote demonstraties zullen worden gehouden tegen den imperialistischen oorlog en tegen den oorlog tegen covjet-Rusland, 't overdragen zijn van 51 bombardementsvlieg tuigen, die ten geschenke worden aangebo den aan de Roode Vloot. Het Roode Vakvereenigingscomité publi ceert een oproep tot de arbeiders waarin ge zegd wordt, dat de opmarsch op 1 Aug. a.s. den vijanden van Sovjet-Rusland moet too- nen, dat Rusland zelf elke vijandelijkheid wil vermijden, maar dat men bereid en gereed is, om eventueele aanvallen op de Sovjet-Unie af te slaan. Een zeer ernstig vergiftigingsgeval heeft zich voorgedaan in de kleine gemeente St. Pierre de Bieuf, niet ver van St. Etienne. Kort na het eten van een perziktaart is een gezin, bestaande uit man, vrouw en dochter, onder hevige pijnen bezweken. Twee andere personen, die eveneens van het gebak gegeten hadden, worstelen met den dood. Bij onder zoek bleek, dat degeen, die de taart had ge maakt, er eveneens van gegeten had, zonder schadelijke gevolgen. De politie meent hieruit te moeten afleiden dat er van een geval van een opzettelijke ver! giftiging sprake kan zijn en heeft een nauw- ofidêTiöek uimtejd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1