Spaarboekjes VaÉrlandscüe Banit Fa. De Lange 4 De Moraaz, Provinciaal nieuws Buitenland Rechtsgakew RENTE 31 t ALKMAAR. Zeetijdingen Stadsnieuws AGENDA Zaterdag 2 Augustus. 2 uur, Egmond aan Zee, paardenrennen. 2 uur, Cinema Americain, kindervoorstel ling, hoofdnummer het sprookje Reepelsteei- tje. 2 uur, intern, handicap-draverij te Beem- ster. 2.15 uur, A. B. T., speciale voorstelling van Watt en V> Watt (voor eiken leeftijd). 2.30 uur, Victoria Theater, voorstelling van De Luchtvloot (rom. vliegfilm), voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Kat ja de Zigeunerin; 2. Het geheim van de Schaduw (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Watt en 14 Watt als Noordzeevisschers. Toegang voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Victoria Theater: De Luchtvloot (voor eiken leeftijd). 8 uur, Breedstraat, openluchtsdmenkomst; sprekers de heeren Sevensma en Schut; bij ongunstig weer in Central. Zondag 3 Augustus. 114 uur, Gemeentelijk Sportpark, Drave rijen Kennemer Sportclub. In Cinema Americain van 2 uur n.m. al cioorloopende voorstelling van 1. Katja de Zigeunerin en ,2. Het geheim van de scha duw (boven 14 jaar). In A. B. T. van 2 uur n.m. af doorloopen- de voorstelling van Watt en 14 Watt als Noordzeevisschers (voor eiken leeftijd). In Victoria Theater van 2 uur n.m. at doorloopende voorstelling van De Lucht vloot (voor eiken leeftijd). 8 uur, Sted. Muziektuin, concert dubbel mannenkwartet „Zang en Vriendschap", met 'Jeanne Bacilek. 'Maandag 4 Augustus. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Katja de Zigeunerin; 2. Het geheim van de Schaduw (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T. Watt en 14 Watt als Noordzeevisschers (voor eiken leeftijd), i ,7.30 uur, Victoria Theater: De Lucht vloot (voor eiken leeftijd). KINDERVERLAMMING. Te Zwammerdam is kinderverlamming vastgesteld bij een 9-jarigen zoon van eeu landbouwer in den Tempel. De jongen is naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht EEN GESTOLEN PAARD. Donderdagavond heeft de marechaussee te Maasbree (L.) in de gemeente Baarlo aan gehouden den ongeveer 25-jarigen Duitscher M., die een jong paard voor een spotprijs wilde afstaan. Bij ondervraging in het nauw gedreven, bekende hij, dat het dier gestolen was uit een naburige weide over de grens, 'dat een vriend van hem het paard langs een binnenweg over de grens had geleid, en hem de verkoop was opgedragen. v VERDUISTERING. Te Hilversum is aangehouden een 25- jarige klerk bij Publieke Werken van wien gebleken is, dat hij gedurende de laatste jaren een bedrag van ruim 1000 van hem toevertrouwde gelden heeft verduisterd en een aantal aan de gemeente toebehoorende goederen heeft ontvreemd. De man was gehuwd en genoot een salaris van 25 per week. S INBRAAK. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het kantoor der aannemersfirma Schapers te Helmond. De dief is door het openschui ven van een raampje binnengekomen. Een bedrag van 370 wordt vermist. Van den dader ontbreekt elk spoor. VERDWENEN MOLEN. De mooiste molen van den windkorenmole- naar J. van Eerden te Sellingen gemeente Vlagtwedde, is verdwenen en tot een elec- trisch gemaal verbouwd. HET AUTO-ONGELUK BIJ WAVEREN Naar de Belgische bladen melden is bij het auto-ongeluk bij Waveren (België) ge wond mevrouw G. Haman uit Dordrecht, die aan het hoofd en de ledematen vrij zware wonden opliep. Nadat zij ter plaatse verbon den was, is zij naar haar hotel in Brussel vervoerd. VERNIELING. J Fascist contra communist. De fascist mr. F. te Amersfoort heeft aan het Stationsplein aldaar een bord met op schriften van communistischen aard vernield De eigenares van het bord, mevrouw S., echtgraoote van het oud-raadslid S., heeft tegen'hem een klacht wegens vernieling inge diend. VERKEERSONGEVALLEN. Gistermiddag is in de Wagenstraat in Den Haag het 3-jarige jongetje W. B., van den Zuid-Buitensingel, door een vrachtauto over reden. Het jongetje heeft waarschijnlijk een schedelbreuk gekregen; het is naar het zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar het ater op den dag is overleden. VENTJE ONDER ZAND BEDOLVEN EN GESTIKT. Droevig ongeval bij Bloemendaal. In de duinen achter het provinciaal ziekenhuis te Bloemondaal is gister middag een droevig ongeval gebeurd. Do 11-jarige H. V., wonende in den Haag, logeerde tijdelijk bij den jachtop ziener K. K. Het ventje was gisterenmid dag op korten afstand van diens wo ning, aan den voet van een zandheuvel gaan graven. Plotseling stortte een heu vel in en de jongen werd onder het zand bedolven. Toen de heer K. hem eenigen tijd later vond, was hij reeds gestikt. De ouders van het kind vertoeven in Parijs. HET NEDERLANDSCHE ESKADER TE ANTWERPEN. De correspondent van de N.R.Crt. te Brus sel meldt: Gistermiddag half vier heeft vice-admiraal Quant, bevelhebber van het Nederlandsche eskader te Antwerpen, een officieel bezoek gebracht aan het graf van den Belgischen onbekenden soldaat, aan den voet van de GQjigreg7ii'l, !>Uiier I Ut jUn. fli'lfl dut vnnrnn de kleine Nederlandsche admiraalsvlag droeg, stapten ook nog luitenant ter zee eer ste klasse D. C. M. Hetterschy, adjudant van den commandant der marine; Ridder Huys- sen van Kattendyke, Nederlandsch tijdelijk zaakgelastigde te Brussel en baron Van Pal- landt, legatiesecretaris. De vice-admiraal leg de op het graf een prachtigen krans van ro zen en gladiolen neer; op het rood-wit-blau- we lint las men de woorden: Koninklijke Ne derlandsche Marine. Om half zes werd vice-admiraal Quant door koning Albert ten paleize in audiëntie ontvangen. Een Belgische persstem. Onder den titel: Wat steekt er onder de bliemen? wijdt de Nation Beige van morgen (Zaterdag) een beschouwing aan de feesten, welke thans ter gelegenheid van de Neder landsche Week op de tentoonstelling te Ant werpen plaats hebben. Honderd jaar geleden, zoo schrijft de Brusselsch-Fransche courant, bombardeerde een Nederlandsch eskader de stad Antwerpen, schoot het roode kogels af op de entredépots, stichtte brand en richtte voor miilioenen guldens schade aan. Heden ligt een Nederlandsch eskader op dezelfde plaats gemeerd, lost het eeresalvo's en mengt het geschal van zijn hoornen zich met het ge- klingel van den beiaard. Het kan verkeeren, 'zei Bredero, en werkelijk, de geschiedenis heeft zulke wendingen, waarover men zich enkel kan verheugen. De Nation Beige wijst vervolgens op de toespraak, door vice-admiraal Quant aan den disch bij den gouverneur der provincie Antwerpen gehouden, en prijst de termen er van. Verder zegt de Nation Beige overtuigd te zijn van de oprechtheid der gevoelens, wel ke de Nederlandsche natie ten opzichte van België koestert, en zij schrijft: Wij zeiden, dat zij (de Nederlanders) thans den staat van zaken door de gebeurtenissen van 1830 als natuurlijk beschouwen, maar waarom klam pen zij zich dan met zulke stijve koppigheid het bestaan van een onafhankelijk België fei- vast aan het tractaat van 1839, dat, hoewel telijk erkennend, zijn ontwikkeling en vrije expansie belemmeringen oplegt, welke getui gen van den rampzaligen geest der Barrière- tractaten, die zoolang op ons land de econo mische servitude der Noordelijke provinciën liet wegen. Een ontwerp van overeenkomst is steeds hangende tusschen de regeeringen van Den Haag en Brussel. Sedert lang reeds be vinden de onderhandelingen zich op het doo- de punt. Zullen de manifestaties der Neder landsche Week een opleving brengen, die de ze onderhandelingen in een actieve zone zal leiden. Wij hopen het. Zoo niet, waartoe die nen dan al deze redevoeringen, al deze we- derzijdsche betuigingen van waardeering, sympathie en zelfs vriendschap, die zinledig zouden zijn en enkel een diep gevoel van bit terheid zouden achterlaten? In 1830 bombar deerde het Hollandsche eskader ons met ko gels, in 1930 bombardeert het ons met bloe men. Wij stellen het verschil van behande ling op zeer hoogen prijs, maar indien het bombardement met bloemen een symbool is, dan is het wel verstaan niet waar, dat het symbool enkel een vervormde waarheid is, en er onder de bloemen iets anders moet zijn, dat wij met belangstelling afwachten. KORTE BERICHTEN. „Het Volk" meldt, dat het Kamerlid A. B. Kleerekoper, die zeer lang in het Wilhel- minagasthuis verpleegd is, thans die inrich ting heeft verlaten. Donderdagavond hebben dieven te Sit- tard in eenige villa's aan de Parklaan inge broken, maar in totaal slechts voor 100 buitgemaakt. In den tuin, behoorende bij de villa van den heer Th. G. Delhougne, wgrden een overjas en een geladen revolver gevon den. De daders zijn onbekend gebleven. De diaconie der herv. gem. te Bolsward ontving een legaat, groot 5000 van nu wijlen mevrouw de wed. R. J. Smits aldaar, vrij van successie. 1Veest voorzichtig met vuur in bosch en heide SCHERMERHORN. Bij beschikking van den minister van defensie is aan den dienstplichtige C. Klinkhamer, uit deze gemeente, voor goed vrijstelling van den militairen dienstplicht verleend, wegens persoon lijke onmisbaarheid. BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere plaatsgenoote mej. A. B. v. d. Ploeg, slaagde voor 't gehouden examen te den Haag voor leerares costuumnaaien. Woensdagavond werd door de feest commissie besloten den verjaardag van de koningin feestelijk te herdenken. Verschillende jonge dames zullen wor den aangezocht tot het inzamelen van giften bij de burgerij. Als datum werd vastgesteld Dinsdag 2 September. In hoofdzaak zal het een kinderfeest zijn, terwijl tevens voor de rijpere jeugd allerlei wedstrijden zullen worden ge houden. Voor den avond zullen de plaatselijke zangvereenigingen en het muziekkorps worden uitgenoodigd, voor het geven van een vocaal- en instrumentaal con cert. DE COMMUNISTISCHE TERREUR IN CHINA. Tsjangtsja heroverd; vreese- lijke gruwelen der communisten. Uit Nanking wordt gemeld dat de com munisten voor hun vertrek uit Tsjang tsja (men ziek het Dag. Overz.) 60 ge vangen genomen officieren en man schappen der Nanking-troepen hebben terecht gesteld, 300 rijke Chineezen heb ben ontvoerd, om losgeld voor hen te eischen en het gebouw van een Engel- sche handelsonderneming hebben uit geplunderd. Ook de woningen der Chineezen wer den leeg geroofd en de bevolking wer den zware belastingen opgelegd. Na de ontruiming van Tsjantsja zijn de roode troepen in de richting van Hankau afge- .troMr.»n T)o hvii tcvnla nAecha eonrASsies zijn door gevluchte Chineezen over stroomd. De voorloopig nog zwakke re- geeringstroepen hebben in allerijl hun stellingen verstrekt, aangezien zij rekenen op een nieuwen aanval der communis ten. Deze hebben een spoorbrug 50 K M. ten noorden van Hankau in de lucht laten springen. Tsjang-Kai-Chek heeft twee divisies naar Hankau gezonden ter versterking van het garnizoen. De Britsche kruiser Cumberland wordt gereed gehouden om, in geval van nood, de buitenlanders aan boord te nemen. De provincie Kiangsi is geheel bezet door communistische troepen. De regee- ringstroepen bereiden de ontruiming van Wangtsjang en Sioe-Kiang voor. Ook de buitenlandsche bewoners van Sioe-Kiang zijn opgedekt zich zoo spoe dig mogelijk gereed te maken om de stad te verlaten, aangezien 4000 man communistische troepen naar de stad oprukken. Uit Tsingtau zijn twee Engelsche tor pedojagers met volle stoom naar Sioe Kiang vertrokken om de buitenlanders naar Shanghai te brengen. Te Shanghai Is de politie versterkt. Door de generaals Feng, Wang en de andere Noordelijke leiders is een oproep verspreid aan de geheele natie om het roode gevaar te onderdrukken en de rer geering Tsjang-Kai Chek omver te werpen. Uit Tokio wordt gemeld dat de Japan- sche regeering heeft besloten te Nan king te protesteeren tegen de verwoes ting van het Japansche consulaat en. van verschillende Japansche eigendommen te Tsjangtsja. Te Sasebo in Japan wordt een flotille torpedojagers gereed gehou den om op het eerste bevel naar het Tjanse-gebied uit te varen. Te Tokio beoordeelt meu de strategische positie der Nanking-regeering ongunstig. Men betwijfelt of Tsjang-Kai-Chek de mooilijkheden zal kunnen overwinnen. BELOOND EN GESTRAFT. Voor het kantongerecht te Hoorn diende de aangehouden zaak van een be woner van Oosterleek, die voor een paar maanden een zeehond had gedood en daarvoor de rijkspremie kreeg, maar tevens procesverbaal kreeg wegens het vervoeren van een geweer. De man ont kende hoewel hij het eerder twee- ma al toegegeven had en getuigen het gezien hadden, dat hij een geweer mee genomen had en vertelde den zeehond met een pen gedood te hebben. De veld wachter die hem verbaliseerde werd thans gehoord en vertelde dat het beest hagel in den kop had. De ambtenaar van he: O. V., Mr. de Bruys Tack eischte tegen den man 50 boete of 50 dagen hechtenis, maar de kantonrechter jhr. mr. van den Brande- ler hield rekening met de goede zijde van deze zaak en veroordeelde hem tot 15 boete of 10 dagen hechtenis, waar mede de verdachte het niet eens was. Waarschijnlijk gaat hij in hooger be roep. INBREKERS VEROORDEELD. De Bossche rechtbank veroordeelde een tweetal arbeiders tot gevangenisstraffen van resp. twee jaar en een jaar en zes maanden ter zake van inbraak in het kantoor der firma Keunen aan het Emmaplein te 's-Hertogen- bosch. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Poelau Roebiah (thuisr.) 1 Aug. Gibraltar. Rotti (uitr.) 1 Aug. v. Suez. Simaloer (thuisr.) 1 Aug. v. Padang. Kon. Ned. Stromb. Maatschappij. Aurora 31 Juli v. Livorno n. Napels. Barneveld (uitr.) 30 Juli te Curagao. Cottica 1 Aug. v. Havre n. Amst. Deucalion 31 Juli v. Barcelona te Genua Mars 31 Juli v. Vigo n. Lissabon. Merope 3i Juli v. Palermo n. Messina. Orpheus 31 Juli v Kopenhagen n. Aarhus. Stella 30 Juli v. Constantinopel te Bourgas. Telamon 31 Juli v. Allicante n. Torrevieja. Theseus 31 Juli v. Rassajes n. Bilbao. Baarn (thuisr.) 30 Juli te Guayquil. Benekom (uitr.) 28 Juli v. Tocopilla. Euterpe 1 Aug. v. Amst. te Hamburg. Jason (uitr.) 30 Juli te Guayaquil. Orpheus 31 Juliv Kopenhagen n. Aarhus. Brion 1 Aug. v. Amst. n. Kopenhagen. Nickerie 1 Aug. v. Amst. n. West-Indië. Orestes 1 Aug. v. Amst. n. Rotterdam. Trajanus 1 Aug. Amst. n. Rotterdam. Agamemnon, Java—Amst, 31 Juli v. Colom bo. Eurymedon, Java—Amst., 31 Juli te Suez. Melampus, Amst.Java, 30 Juli v. Suez. Kon Holl. Lloyd. Waterland 1 Aug. v. Amst. n. B.-Aires. Flandria (uitr.) 31 Juli v. Cherbourg. Montferland 31 Juli v. Amst. te Hamb. Zeelandia (thuisr1 Aug. v. Cherbourg. Rotterdamsche Lloyd. Sibajak (thuis.) 1 Aug. v. Singapore. Tapanoeli (uitr.) I Aug. v. Bombay. Holland—Amerika-Lijn. Burgerdijk 31 Juli v. Rott. te Norfolk. Eemdijk, v. Portland (Ore) n. Rott., 29 Juli van Cristobal. Mebraska, Seattle n. Rott., 30 Juli v. Los Angeles. Rotterdam, New York—Rott., 2 Aug. te Ply- moutb- Statendam 1 Aug. v. Rott. n. New York. Lochkatrine, Pacifickust n. Rotterdam; 1 Aug. v. Liverpool n. Southampton. Veendam 30 Juli v. New York n. Wets-Indië. HollendAfrika-Lijn. Billiton (uitr.) 1 Aug. te Aden. Nias (thuisr.) 31 Juli v. Genua n. Marseille Rietfontein (thuisr.) 31 Juli te Kaapstad. Holland Britsch-lndië Lijn. Bovenkerk (uitr.) 1 Aug. te Bombay. Holland—Oost-Azië Lijn. Ouderkerk (thuisr.) 1 Aug. v. Colombo. Java —-Bengalen-Lijn. Bali, Calcutta/Java; 1 Aug. v. Rangoon. Java—New-York-Lijn. Kangean, Java/New York; 1 Aug. te Suez Prometheus, Java/N. York, 30 Juii te Bos ton. Soemba 30 Juli v. Hampton, Rott. te Sa- vannah. Java- -ChinaJapan-Lijn, Tjibadak 30 Juli v. Batavia n. Hongkong. Koe. Paketvaart Mij. Sigli 31 Juii te Rangoon. .Talcyon Lijn. Stad Dordrecht, San Nicolas n. Rott., 31 Ju li v. St. Vincent. Stoomvaart Mij Oceaan. Eurymedon, Java/Amst., 31 Juli v. P. Said Laomedon, Japan/Rott., 1 Aug. te Shanghai. Maron, Batavia,'Amst., 1 Aug. v. Belawan Aeneas, Japan/Rott., 31 Juli te Shanghai. Achilles, Japan/Rott., 31 Juli te Penang. Emzetco Lijn. Jonge Elisabeth 1 Aug. v. Sevona n. Genua. voot Belaste Waarden, 's Gravenhage, P (1/ tegen beurskoers 1 4 fin L OBLIGATIËN R \m Qmet jaarliiksche uitloting u luu INTREKKING WACHTGELD. Bi.; beschikking van den minister van defensie is het aan den sergeant-wacht gelder W. H. Genefaas toegekend wacht geld wegens terugkeer in den actieven dienst ingetrokken. CONSUL VAN BELGIE. Bij Kon. besluit is de heer P. C. van Hul zen erkend en toegelaten als consul van Bel gië te IJmuiden voor IJmuiden, de kantons Alkmaar, Enkhuizen, Den Helder, en tïe eilanden Ameland, Schiermonnikoog, Ter schelling, Texel, Vlieland en Wieringen. ORGELBESPELINGEN GROOTE KERK. De Donderdagavond-concerten door den heer Jan Zwart in de Groote Kerk zullen 7 Augustus en zoo verder niet meer te 8 uur maar half 8 beginnen. Het programma van a s. Donderdag half acht brengt orgelwerken van Handel, Franck, Widor, e.a. .'Wü; DE GRAANMARKT. Op de graanmarkt werden gister voor het eerst de door den raad vastgestelde nieuwe tarieven ingevoerd. Officieel vernemen wij, dat, na toelichting, de regeling de volle goedkeuring der schippers verkreeg. Afgenomen werden reeds 72 abonnemen ten qn 71 dagkaarten. WAARSCHUWING VOOR WIELRIJDERS. Links van den Frieschen weg te beginnen bij den houthandel van den heer Bierdrager, bevindt zich een rijwielpad, dat tot heden gebruikt werd door de wielrijders zoowel naar ais van de stad. Op ons bureau vervoegde zich hedenmor gen een arbeider, die' 1 Aug. begon met een uitgaaf van 2.50 voor zijn belastingplaatje en eindigde met een bekeuring voor gebruik making van genoemd pad vanaf Alkmaar. Wij wendden ons hierover tot de politie, die ons mededeelde, dat het bewuste pad al daar, in den zin van de Motor- en Rijwiel; wet geen rijwiepad is, zoodat men daar rechts moet houden en van Alkmaar komende het pad niet mag berijden. Wielrijders gelie ve hiermede dus rekening te houden. EEN BELANGRIJKE AANWINST VOOR HET BURGERWEESHUIS. De kunstcriticus van „De Telegraaf", Kasper Niehaus, schrijft in het nummer van dat blad van Donderdag het volgende: Door het bestuur van het Burgerweeshuis te Alkmaar werd onlangs aan de restaura teurs en verdoekers van oude en moderne schilderijen, J. A. Hesterman en Zonen te Amsterdam, een schilderij dat herstelling vereischte, ter restauratie gezonden. Het stuk, dat van een onbekenden meester was, stelde voor een ongeveer twaalfjarigen -knaap met den hoed in de hand verschijnende voor drie, met ongedekten hoofde aan een tafel met een weezenbus, een tinnen inktstel en een boek zittende regenten. Met de herstelling bezig, ontdekte de heer J. A. Hesterman tot z'n groote verbazing, dat het stuk overschilderd was. Links van den 't meest rechtsgezeten regent kwam nl. een kop en een hand die aan een bel trekt, te voorschijn, van veel beter kwaliteit dan de overschildering. Bij deze hand vooral dacht Hesterman direct aan het hem bekende groepportret der drie regentessen van het Proveniershuis te Alkmaar in het Burgerweeshuis aldaar, door Lambert Doomer, die in dit mannengasthuis woonde, geschilderd. Hierop komt niet alleen hetzelfde schelkoord, maar ook dezelfde kamer en dezelfde tafel met hetzelfde inktstel voor. Hesterman hield op, waarschuwde, den voorzitter van het Burgerweeshuis, den heer W. Br'uin, waarop de hulp werd ingeroepen van jhr. B. W. F. van Riemsdijk, oud hoofd directeur van het Rijksmuseum. Deze vroeg prof. N. v. d. Waay, zoodat op een gegeven oogenblik deze drie heeren het stuk op de ateliers van Hesterman bekeken en beraad slaagden wat er te doen stond. Het resultaat was, dat besloten werd met het werk voort te gaan en te zien, wat het worden wilde. Einde April schreef de heer Van Riemsdijk- het bestuur, dat er werkelijk verrassingen het deel waren geworden voor Hesterman bij het verder schoonmaken van het regenten stuk y - - y Ook onder den kop van den middelstea recent werd een ander, zeer goed geschilderd gelaat blootgelegd, dat past in een breedge- randen hoed, waarvan de sporen reeds te zien waren na de eerste gedeeltelijke schoon- m De linkerhoek van het roode tafelkleed ver- dween gedeeltelijk en er kwam een afhangend! blad papier voor den dag, waarop voor komen de datum van ontstaan: 1680; de na men der regenten met hun ouderdom: Adri- aan Blau Molen 58, Gerrit Pieters Hogelandt 38, en mr. Adriaan Seven Huysen 26 en.„v de'handteekening van den schilder: L. Doo mer! De hand met de veerenpen van den links- zittenden regent is een veel mooier brok dan de eerste. Diens linkerhand met den sleutel had de maker der overschildering zoo gela ten, evenals de hand met den sleutel van den middelsten regent en hun beider halskragen. De weesjongen en het stilleven op de tafel liet 'hij ook onaangeroerd. Het regentenstuk is nu, na de met groote nauwgezetheid en toewijding ondernome.: restauratie, een mooi bezit voor het Weeshuis, waarmee men trt .mag gelukwenschen Lambert Doomer, die in 1622 of 1623 In Amsterdam geboren is, reisdè veel door Frankrijk en Duitschland. Er is van hem in het Rijksmuseum een „Herberg in de buurt van Nantes", waar twee zijner jongere broers zich jong als kooplui gevestigd had den. Lambert kwam hen al gauw daar opzoe ken en verbleef er totdat hij den schilder Willem Schellincx ontmoette, met wien hij vervolgens langs de Loire trok en daarna Parijs bezocht. Op dien tocht werd veel geteekend en ge- schilderd. Het bewaard gebleven reisverhaal van Willem Schellincx vertelt hiervan Maar eveneens kunnen wij hen op hun tocht volgen aan de hand van vele teekeningen van Lam bert Doomer, die eveneens bewaard zijn ge bleven. De schilder kwam reeds in 1669 te Alk maar en bleef er zeker tot 1695 metterwoon gevestigd. Wat hem hiertoe bewoog wqten we niet. Wellicht, zooals Th. Wortel opmerkt, verbonden bijzondere vriendschapsbanden hem aan Symon Pietersz., een gewezen Oostinje-vaarder, die gehuwd was met een nicht van den schilder. Agnietje Doomer, die als proveniers in 'i Gasthuis te Alkmaar woonden. De naam Doomer, Doemer(s) was toentertijd in en bij Alkmaar niet. geheel on bekend. Het jaar te voren was Lambert Doomer, nog in zijn geboortestad wonend, eerst op 45-jarigen leeftijd in 't huwelijk getreden met Metje Harmens, weduwe van Jan Bloek, die blijkens het testament, waarin zij o.a. „haer lieve man Lambert Dommer, de somma van drie duysent gulden met een bet ende syn toebehooren, mitsgaders de bewoning van het huys, daerinne sy iegenwoordich woont, voor de tijd van een jaar, ingaende -May naer haer testatrices overlijden" legateerde, tame lijk welgesteld was. Lambert Doomer's oudeis stonden blijk baar in nauwe relatie met Rembrandt. Zelf leerling van Rembrandt, bezat hij een rijke verzameling van diens werk. In den Alkmaarschen inventaris van alle de goederen, „die moeten blijven, gaen, erven' en besterven aende syde van den voorn. Donner, ofte desselffs erffgenamen" worden o.m. vermeld een reeks van Rembrandt's schilderijen en „boeken" met diens teekenin gen en prenten. De kunstenaar bepaalde later uitdrukkelijk, dat de conterfeitsels van zijn vader en moeder, door Rembrandt geschil derd, aan zijn geslacht behoorden te blijven. Uit bovengenoemden inventaris volgt ook, dat Doomer zich blijkbaar veel met boetsee- ren bezighield en waarschijnlijk ook als etser gewerkt heeft. De lijst van „leesboecken", waaronder veel reisbeschrijvingen, die hij wellicht verzamelde in verband met de door hem ondernomen kunstreizen, geven een interessant kijkje op het geestelijk leven en de ontwikkeling van den schilder. Ruim twee jaar na den dood zijner eerste vrouw trad Lambert Doomer voor de tweede maal in 't huwelijk en wel met de reeds in z'n testament bedachte Geesje Esdré. Zij woonden in 't Proveniershuis, waarvan Lam bert de regentessen portretteerde. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Tevens Districtsbeurs. Doelenstraat 30. o— Telefoon 838. Geopend iederen werkdag van 9—12 uur. Voor werkgevers van 9 -1'en van 2—5 uur. Bemiddeling speciaal voor kantoorpersoneel iederen Donderdagavond van 7—8 uur. Be middeling kosteloos. Voor vrouwelijk perso neel afzonderlijke ingang. De directeur van bovengenoemde dienst maakt bekend dat heden staan ingeschreven: 1 fcetonbewerker, 2 broodbakkers, 2 chauf feurs, 1 electricien, 13 grondwerkers, 1 lood gieter, 1 mach. houtbewerker, 2 machinisten, 1 metaalslijper, 1 metaaldraaier, 7 metsei laars, 1 meubelmaker, 6 opperlieden, 2 pak huisknechten, 1 plaatwerker, 1 letterzetter, 1 reiziger, 1 schoenmaker, 6 sigarenmakers, 1 stoffeerder, 2 smeden, 4 timmerlieden, 2 uit voerders, 2 ijzerwerkers, 1 stucadoor, 2 steen bikkers, 1 tabaksbewerker, 1 kantoorbediende, 26 losse arbeiders en 15 transportarbeiders. Geplaatst: 3 timmerlieden, 1 metselaar, 2 opperlieden, 2 grondwerkers, 1 steenbikker, 2 verwarming-monteurs, 1 chauffeur, 1 bewa ker, 4 losse arbeiders, 1 warmoezier, 1 lood gieter, 1 stoffeerder en een leerling-automon teur. Alkmaar, 2 Augustus 1930. De directeur v.n., Ed. v. d. HEUVEL ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 3 Augustus is de apotheek vat Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is» wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui' gen en andere voertuigen te 9.19 uur licfit QB,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2