mtiHlt Eurait. Filmsiieuws. fHEEREN-BAAI LANDBOUW 811 VEETEELT. Hiidird twee ir dertigete Jaargang. Zaterdag 2 Augustus Stadsnieuws HET NOODLOTTIG ONGEVAL OP HET MOTORJACHT TE VREELAND AAN DE VECHT. N®. 180 1930 In verband met hetgeen wij in ons nummer van Maandag schreven over het noodlottig ongeval te Vreeland aan den Vecht, ontvin- gengen wij van den commissaris van politie XI sectie te Amsterdam, den heer P. Harrebo- mée het volgende schrijven: Op 29 Juli 1.1. van verlof uit het buiten land teruggekeerd, vernam ik voor het eerst van het tragische ongeval dat den neer C. Schoorl op de Vecht overkwam en hem lief leven kostte. Nadat ik mij tot in bijzonderht; den had doen inlichten omtrent het aandeel, wat de politie van mijn bureau had genomen in het opsporingswerk en ook personen bui ten de politie had gesproken, kon ik mij een oordeel vellen. Naar mijne meening was er door de politie góéd werk verricht en deed het mij oprecht genoegen te ervaren dat ook de Officier van Justitie mijne meening deelde. Wij, insiders, waren dus tevreden met den loop van het onderzoek. üroot was mijne verbazing toen ik kennis nam van een artikel verschenen in het num mer van Maandag 28 dezer op pagina 2 van het eerste blad van uw orgaan. Daarin komt men tot eene gansch andere conclusie en wordt de stof gebreken over den inspecteur van politie die dezerzijds het on derzoek leidde. Waar ik ervan overtuigd ben, dat uwe be richtgever éénzijdig en op vele punten totaal verkeerd werd ingelicht, gevoel ik mij ge drongen hiertegen op te komen, en verzoek ik beleefd mij ruimte in uwe kolommen te wil len gunnen ter rectificatie van hetgeen over de politie van mijn bureau is vermeld. Ik wil voorop stellen dat de betrokken po- litie-inspecteur, de heer M. O. F. van der Heul, iemand is die reeds jaren aan mijn bu reau werkt en bij autoriteiten zeer gunstig staat aangeschreven. Toen ik mij dezer dagen wendde tot den substituut-officier van justitie, mr. D. Rei- lingh, alhier, die van het begin af aan per soonlijk aan het opsporingswerk had deel genomen, verklaarde Z.E.A. mij dat ge noemde inspecteur naar zijne volle tevreden heid was opgetreden en blijken had gege ven te beschikken over zeer veel tact, onver stoorbaar geduld en een bezonken oordeel. Z.E.A. machtigde mij nadrukkelijk een en ander ter kennis van uwe lezers te brengen. Mevrouw de weduwe Schoorl verklaarde mij dat zij slechts lof had over de kiesche wijze waarop die inspecteur het verhoor had afge nomen. Dat bij het eerste onderhoud, en ook later, toen men nóg vasthield aan de gedachten van zelfmoord, de vragen in die richting werden gesteld moet als vanzelf sprekend beschouwd worden. Beslist gelogen is de bewering dat de in specteur het liet doorschemeren alsof het doodelijk schot door mevrouw Schoorl of door één der kinderen zou kunnen gelost zijn. De zinsnede die men den inspecteur in den mond legt: .„vertel nu maar waar je den re volver hebt weggeworpen, wij hebben een stille getuige", is absoluut verkeerd weerge geven. Gevolg gevende aan eene bepaalde op dracht van den Officier van Justitie heeft de inspecteur mevr. S. gevraagd of zij soms een revolver had gezien, dan wel weggeworpen. Onnoodig is het haast, maar uwe bericht- gever noopt mij daartoe, om hierbij te ver klaren dat de inspecteur d»e dame nimmer heeft getutoyeerd. Onwaar is het, dat de politie een „bewijs'' voor zelfmoord meende te vinden in de om standigheid, dat de overledene zijne corres pondentie keurig had afgesloten. Er >s aïicen gevraagd, of men die correspondent* goed had nagegaan. Dat één der familieleden zich tot den Of ficier van Justitie had gewend om te verzoe ken deze zaak flink aan te pakken, was zijn goed recht. Bepaald noodig was dit niet, aangezien de'politie reeds in den avond van Zonaag 20 Juli j.1. den Officier van Justitie met het ge beurde had in kennis geste'id, en deze autori teit vanaf Maandag 21 Juli persoonlijk deel nam aan het onderzoek en door ce polihe op de hoogte bleef gesteld van alie details. Onderwijl de politie te Amsterdam tracht- te het mysterie op te helderen had zij den burgemeester van Nederhorst den Berg ge vraagd, de getuigen op te sporen die eens ge inlichtingen konden geven. Reeds Dinsdag morgen voeren Justitie en politieambtenaren in de po'hieboot naar de plaats des nnneiis en troffen daar zoowel den burgenteen«v?t eenige rijksveldwachters, ais den gottr-ge a -n die iets gezien had van de «cnie.tr Met dank voor de plaatsing dezer regelen verblijve ik met verschuldigde gevoelens Uw dw. P. HARREBOMEE, Commissaris van Politie. Wij hadden o«er dit schrijven een onder houd met den heer de Vries, den 's-roeder van de echlgenoo*» -an het slachtoffer, die met beslistheid slaande hield de iuistheid van hetgeen hij en zijn vrouw ons over het ge berrde had medegedeeld en er nog aan toe- w-egde, dat op den dag van de begrafenis de geheek familie haar verontwaardiging had uitgesproken over het politiebeleid. De heer Harrebomée, die met vacantie was en evenmin als wij dit onderzoek heeft mede gemaakt, rr»reilt ons to moeten verwijten, dat wij one niet tot hem om inlichtingen hebben gewend. In het algemeen volgen ook wjj gewoon. te van onze Amsterdamsche collega's om de politie om inh'cht-'ngen te vragen, alvorens tot pub!ka4-:° van dergelijke mededeelingen over te gao-T In h--' onderhavige geval, manden wij. vzar wij onze inlichtingen van d*-ie achtens- waardige rrenschen ontvingen, dj* wij nu ook neg volkomen geloofwaardig achten, de r-etangho'rhendeu de gelegenheid niet' te moeten on.Miotufcp. n gepast0 tawardingeti Thans kreeg men' de overtuiging d nier I Fr" onlwaavdiging te ui-.en t Of. cm- SENSATIE EN ROMANTIEK IN DE CINEMA AMERICAIN. Twee uitstekende hoofdnummers. Of het bioscooppubliek een apart zintuig heeft voor films, durven wij niet zeggen Maar het leek er gisteravond veel op, dat de menschen als 't ware een buitengewoon goéd programma verwachtten en daarom in groo- ten getale naar de Cinema waren getrokken Tenminste, wij hebben in lang niet zooveel publiek in het theater op een Vrijdagavond gezien, als juist gisteren. Als dat komt door dat extra-zintuig, dan kan men daar wel op vertrouwen, want in derdaad was het programma uitstekend ver zorgd en we moeten ons al zeer vergissen, als er iemand geweest is, die zich verveeld heeft. Dat kan bijna niet, zouden we zeggen. Daar is al dadelijk het eerste'hoofdnummer: Het geheim van de schaduw. Een detective-ver haal van de bovenste plank. Dergelijke stuk ken zijn vooral dan aantrekkelijk en span nend, als eigenlijk niemand weet, hoe de zaak in elkaar zit en wie de „dader(s)" zijn. Wel nu, zoo is het in deze film. Met geen moge lijkheid kan men positief den dader aanwij zen van de gestolen paarlen (waar het hier om draait) en zelfs op het allerlaatste oogen- blik wordt men nog verrast, doordat men de paarlen dan in handen ziet van iemand, die nen geheel niet voor zoo'n daad had aange- ïien, om tenslotte tot de ontdekking te komen, dat ook die verrassing door een andere ge volgd wordt. Zoodat men een spannend ver haal te zien krijgt met als slot een knal-ef fect! D'c tweede film: Katja, de zigeunerin, voert ons naar Spanje, waar een Zigeuner- stam door de blanken van twee leden beroofd Wordt, w.o. de hoofdman. Deze zijn doodge schoten en de troep zint op wraak. De doch ter van den hoofdman zweert haar vader te zullen wreken, en gaat naar het paleis van den „moordenaar", om daar.... verliefd te worden op dezen! Een pracht stuk romantiek volgt nu, waar in een karakterlooze zigeuner zijn best doet, om Katja te veroveren. Bijna zou hem dat gelukt zijn, als niet het doofstomme broertje van Katja de ware toedracht aan het licht had 'gebracht en den suwen zigeuner als den moordenaar van zijn vader had aangewezen. Dan volgt de vlucht van den zigeuner en de achtervolging door Katja met als slot een geen zelfmoord was geschied, doe dood het gevolg was van onvoorzichtig gaan met een vuurwapen. Van dit oogenblik af werd met de meeste energie gezocht en gespeurd naar den medi cus uit Dordrecht. Per boot en per auto heb ben Justitie en politie den ganschen omtrek afgezocht en keerde men eerst tegen half één in den nacht naar Amsterdam terug, door- nat van den regen. Daarna werden telegrar v men en telefonische verzoeken, gericht tot al le daarvoor in aanmerking komende politie autoriteiten in Utrecht en Gelderland, om den bewusten medicus en zijn boot aan ie hou den. Op Woensdag 23 Juli werd aan een politie autoriteit in de provincie, naamgenoot van den gezochten medicus, gevraagd of hij soms familie daarvan was, en of hij behulpzaam kon zijn bij diens opsporing. Zonder «enig dralen deelde bedoelde autoriteit mede dat de Dcrdsche geneesheer een broeder van hem was en dat diens adres vermoedelijk bekend zou zijn bij zijn zwager Dr. H te Amster dam. En Dr. H. hielp de politie dadelijk door mede te deelen dat hij zelf tegenwoordig was geweest bij de bewuste schietoefeningen en aan zijne aanwijzingen was het te danken dat de gezochte medicus te Wageningen kon worden aangehouden. Zijn broeder, de eerder genoemde politie autoriteit, had zelf reeds nasporingen inge steld en bijna tegelijkertijd den gezochte te Wageningen achterhaald. Ik vermeld dit onderdeel van het voor de politie buitengewoon moeilijke opsporings werk met opzet eenigszins uitvoerig, om te doen uitkomen dat hier juist het tegenoverge stelde is geschied van hetgeen in uw bericht werd geïnsinueerd. Met opzet is geen gebruik gemaakt van het overigens zeer gewaardeerde hulpmiddel, de radio, om redenen van zuiver politioneelen aarddie ik echter niet kan publiceeren. Indien uwe berichtgever alvorens zijn on gewoon heftig en in hooge mate misleidend artikel te publiceeren, zich om inlichtingen tot mij had gewend, zou hij die waarschijnlijk wel gekregen hebben. Te Amsterdam volgen uwe collega's deze zeer goede gewoonte en worden daardoor vaak onjuiste berichten uit de courant ge weerd. Ik moge eindigen met de verklaring dat de politie van mijn bureau niemand heeft willen verschoonen, niets in den doofpot heeft wil len doen, maar anderzijds alles heeft verme den om ennoodig iemands reputatie aan te randen. sensationeele wapenflikkering en dan kunnen de twee geliefden elkaar in de armen sluiten... Ziedaar de twee nummers, die de C. A. op haar programma heeft en waarmee ze een groot succes verdient. Eigenlijk had zij dar den eersten avond al. WATT EN HALF WATT ALS NOORDZEEVISSCHERS. Alkmaarsch Bioscoop Théater. In het rustige visschersdorpje aan de.Jut- landsche kust komen op een goeden dag een paar vrienden aanstappen. De bioscoopbe zoeker kent ze natuurlijk direct, maar in het dorpje zijn ze volslagen vreemdelingen. Van wat planken bouwen ze een hutje, ze vestigen zich als visschers en ze zouden Watt en Watt niet zijn wanneer daarbij niet de dolste avonturen beleefd werden, die het pu bliek in een uitbundige stemming brengeu. Watt en V2 Watt, zijn ditmaal bijzonder gelukkig en in het dorpscafé oogsten ze een buitengewoon succes met hun moderne dan sen. Tevens treden zij bij voorkomende gele genheden op als beschermers van de oude vrouw Maren en haar „zoon", die zij op 't strand gevonden hebben als een heel klein kind, aan een reddingsboei vastgebonden. In een stormachtigen nacht loopt een En- gelsche driemaster op de riffen, de beman ning wordt met het vuurpijltoestel gered, en de kapitein ontdekt dat Maren's „zoon", spre kend gelijkt op een man die zich aan boord bevond met zijn vrouw en een baby toen hij 20 jaar geleden met zijn schip op dezelfde riffen liep. Allen waren daarbij verdronken, behalve hijzelf. Watt en J4 Watt gaan met hem op onder zoek uit en keeren terug als piloten van een vliegtuig met de grootouders van den jongen. Eerst kost het veel moeite om aan dezen te doen begrijpen dat hij nu van adel en schat rijk is. En zijn meisje is door een trouwbelof te aan een ander verbonden. Gelukkig ont maskeren de beide komieken een smokkelaars bende waarbij de ander blijkt betrokken te zijn. De trouwbelofte wordt ingetrokken en.... Met de boot trekken ze naar Engeland, Maren.de jongen en zijn mdsje, en last but not least Watt en Y Watt, als bruiloftsgas ten deftig gehandschoend. Watt en Y Watt, de beide Deensche ko mieken, die heel wat grooter kunstenaars zijn dan vele acteurs in de films van onze Oostelijke naburen met hun gewilde „kunst", zorgen door hun dikwijls zeer fijne, maar O-V na kor-'"1 ",TiF van hel rijn wii tv: r v?" rekening daarmede goed hebben P'fAcM'dfJd. Is V* lichtvaardig oorcW^n v?r» oc Tc deslundige den heer ver. I.-»ddc Hu1" bosch, waarover de heer Karrebomie zwijgt, [■■w onderdeel van het politie optreden? Dat riet alleen de A'lmaarsche doch ooi AtTKisrdamsche familieleden allesbehrl tevreden zijn over de wijze waarop de po'itF autoriteiten het onderzoek hebben geleid, kan Mijken tvt betreen „Het Volk" in het num nier van 30 Juli over het geval schreef en w)i hier in zijn geb.ee' laten volgen: „Het noodlottig ongeval, aan den heer C. Schoor!, zilversmid te Amsterdam. over komen toen hij op Zondag 20 juli j.1 met zijn motorvaartuig in de nabijheid van Ne derhorst den Berg op de Vecht voer en door een verdwaalden kogel werd getroffen, ten gevolge waarvan hij oogenblikkeJijk overleed, zal, naar zich begrijpen laat, voor de be trokkenen. die zoo onvoorzichtig hun schiet oefeningen hielden, nog onaangename gevol gen kunnen hebben. Het parket uit Amsterdam heeft in de af- geloopen week onder leiding van den substi tuut-officier mr. Reilingh een nauwgezet on derzoek ingesteld naar de oorzaken en de om standigheden, waaronder dit ongeval heeft plaats gehad. Uit het feit. dat de kogel, waarmede de heer S. gedood werd, van het zelfde kaliber was als een later gevondene in de omgeving van het „schiefterrein", en bo vendien paste in de FN-buks, waarmede het gezelschap van den Dordschen medicus dr. A. Kappelhoff geschoten heeft, mag als vast staand worden aangenomen, dat inderdaad de heer S. gevallen is door een schot uit deze buks. Het onderzoek strekt zich dan ook voornamelijk uit naar enkele bijzondere om standighedèn, welke zich hebben voorgedaan na het ongeval en naar de houding "van dr. K.. welke zeer vreemd geweest zou zijn. Hoewel van geen enkele zijde ook slechts een oogenblik de veronderstelling geopperd wordt, dat hier geen ongeluk in het spel zou zijn, is de familie van den heer S. toch hoogst verontwaardigd over diens optreden, nadat hij aan boord gekomen was en de eer ste geneeskundige hulp verleende. Bovendien bleek ons uit een onderhoud, dat wij ^gister morgen met de weduwe van den heer S. had den, dat men zich pijnlijk verbaasde over het feit. dat, hoewel dr. K. thans weten kan, dat de dood van den heer S. aan het optreden zijner reisgenooten te wijten is, deze nog met geen woord van zijn deelneming heeft doen bliiken. Ook gaat de verontwaardiging der familie nergens banale geestigheid, voor een beslist genotvollen avond. DE LUCHTVLOOT. Een nieuw succes in het Victoria Théater. Het opnieuw zien van „De Lucht vloot" heeft ons de overtuiging geschon ken, dat deze schitterende film gerekend mag worden tot de beste, die ooit door de Metro G. M. in ons land zijn uitge bracht. In de eerste plaats, door de niet genoeg te waardeeren medewerking van de Amerikaansche Marine Vliegaf- deeling. Daardoor krijgt men in de film staaltjes van vliegkunst te zien, die de toeschouwers met bewondering vervul len. Maar verder is het geheel zoo boeiend van inhoud dat elf acten van deze geluidsfilm voorbij zijn voor men 't weet. Het romantisch en het sensatio neele ontbreken verder ook hier niet. Zeer mooi zijn de uitingen van vriend schap tusschen de zss marineofficieren van wie telkens één afvalt tot op 't laatst de beide groote vrienden maar ook con currenten Tommy Winslow en Steve Randall overblijven. Dit zijn de twee rollen van Ramon Novarro en Ralph Graves. De eerste bij voortduring de no bele, sympathieke officier, de laatste de met zich zelf ingenomen Steve, die ech ter nimmer beter speelde dan in de Luchtvloot. Dat beiden in de liefde een stiijd voeren om Anita Page is niet te verwonderen, want deze lieftallige actri ce uit de Broadway Melody, is in de Luchtvloot aantrekkelijker dan ooit. Wie „The Flving Fleet" nog niet heeft gezien, verzuime toch de thans geboden gelegenheid niet. Dit is een film die men gezien moet hebben. Het bijprogramma is geheel in over eenstemming met de hoofdfilm niet het minst door de geluids-éénacter van de Revellers. De geraffineerde samenzang van dit kwartet is iets buitengewoons en de drie nummers die zij ditmaal doen hooren zijn aJle drie uitstekend. Stan Laurel en Oliver Hardy zijn als de twee passagierende matrozen in de auto bijzonder op dreef en zorgen voor groote vroolijkheid. CINEMA EN THEATER. 'n Nummer vol verscheidenheid. Op het ti S. uit naar eenige politie-autoriteiten, die h.i. in deze niet op de juiste wijze het onderzoek geleid hebben en die, naar de meening van mevr. de wed. S. en ook van een ander fami lielid, dat wij spraken, zouden getracht heb ben den Dordschen dokter, die over invloed rijke relaties in politie-kringen zou beschik ken, te sparen. Ten koste van de eer der fa milie S.! De diagnose van dr. K Wat het optreden van dr. K. betreft, ver telde mevr. S. ons, dat het haar bevreemding had opgewekt, dat men onmiddellijk na het ongeval, aan boord van dr. K. aanstalten maakte om te vertrekken en dat men eerst, nadat eenige malen om hulp verzocht was. naar het jacht van den heer S. voer om te assisteeren. Dr. K. stelde een onderzoek in en stelde spoedig vast, dat de heer S. overleden was en d^t aderverkalking de doodsoorzaak was. Het bloeden uit de wonde, waarop mevr. S hem opmerkzaam maakte, werd door hem verklaard, als een gevolg van plotselingen hoogen bloeddruk. Hij bleek zeer onder den indruk van het gebeurde. Inmiddels had hij ziin metgezellen, die aan boord van zijn vaartuig gebleven waren, door de handen toegeroepen: „Hij is dood", waarop met een groote God" geantwoord werd. Ook den inmiddels gewaarschuwden en Trplaatse gekomen arts uit Nederhorst den Berg, dr. A. va n D 0 n g e n, stelde hij van zijn vermoeden der doodsoorzaak in kennis D -52 echter zeide hierin niet te gelooven. D- familie S. is thans, nu is vast komen tc afac.n 00 welke wijze de heer S. den dood "wenden heeft, hoogst verontwaardigd over d't r-treden, dat h.i. geen andere bedoeling -cd hcffb dan de familie om den tuin te •cid.en cr de schu'd van zich en zijn gezel- arh?r> af ie wentelen. Anderzijds gaat de verontwaardiging der fam.ilie S- uit naar den bekenden politie-des kundige Van Ledden Hulsebosch, die, nadat het lijk naar Amsterdam vervoerd was, een onderzoek instelde en tot de conclusie kwam, dat de heer S. zelfmoord gepleegd had De inspecteur van politie van den Heuvel, die, overigens met veel tact, het onderzoek leidde, informeerde dan ook bij mevr. S. of zij, ter wilie van de eer der familie de revol ver waarmede haar echtgenoot den zelfmoord zou hebben begaan, in het water geworpen had en voegde hieraan toe, dat „de stille ge tuigen niet liegen". De eerste onderzoekingen der politie, die 0 m. geruimen tijd op de plaats des onheiïs naar deze revolver gedregd heeft, gingen dan ook in deze richting. Mevr. S„ die uiteraard ook thans nog zeer ontdaan was over hetgeen is geschied, zeide ons ook hierin een poging te zien den dokter K. te sparen, maar verzekerde ons daarnaast, dat zij niets zal nalaten om hier de volledige waarheid zoowel omtrent het optreden van dr. K. als dat van den politie-deskundige aan het licht te brengen. Onzerzijds eenige opmerkingen. Wij kunnen ons voorstellen, dat de zoo zwaar getroffen familie S. weinig toegeefe- lijkheid zal betoonen ten aanzien van den man, door wiens inderdaad zeer onverant woordelijk optreden de heer S. den dood ge vonden heeft. Doch daarnaast zal men in het oog dienen te houden, dat dr. K. toch ook nimmer zoo naief zal kunnen zijn geweest te veronderstellen, dat zijn, uiteraard, vluchtig onderzoek naar de doodsoorzaak, het eenige zou zijn, dat ingesteld zou worden en dat door zijn uitspraak de schuld van hem en zijn ge zelschap zou worden afgewenteld. Ook uit een kort gesprek, dat wij konden hebben met een der andere opvarenden van het vaartuig van dr. K., den Amsterdammer dr. H., hebben wij wel de overtuiging gekre gen, dat dr. K. geen oogenblik gedacht zelfs heeft aan de mogelijkheid, dat hij of een der leden van zijn gezelschap de oorzaak van dit treurige ongeluk was geweest. En wij nemen dan ook aanstonds aan, dat dr. K. te goeder trouw was, toen hij de doodsoorzaak vaststel ECHTE FRIESCHE de, omdat hij daardoor geenszins ook slechts eenige hoop kon koesteren, dat hierdoor de zaak voor hem een gunstiger wending zou nemen. Anders staat echter voor ons het optreden van den politie-deskundige en wij moeten er ook wel onze bevreemding over uitspreken, dat deze na onderzoek tot de conclusie kwam, dat men hier met een geval van zelfmoord te doen had. Het komt ons voor, dat de politie deskundige wel wat zeer lichtvaardig tot deze pconclusie gekomen moet zijn en wij aarzelen niet om deze vergissing, die zoo buitengewoon pijnlijk is geweest voor de familie S., hoogst ernstig te noemen. Wij kunnen ons voorstellen, dat politie en justitie in haar onderzoek de *noodige voor- zichtigheid betracht hebben bij het opsporen van dr. K., die een uitstekende reputatie ge niet als medicus en als mensch. Het doet ions zelfs genoegen, dat de politie in deze tactvol is opgetreden en alle opzien vermeden is en zouden wenschen, dat dit immer zoo geschied de. Dit neemt echter niet weg, dat er in deze zaak eenige duistere punten zijn, die dringend opheldering behoeven, zoowel in het belang van dr. K. als van de politie. Wij handhaven dan ook de door ons uitge sproken wensch, dat de justitie met den mees ten spoed het volle licht op deze zaak werpt. Red. Alkm. Crt. telblad 'n photo van Gerda Maurus, op pag. 4 een van Evelijn Brent, op pag. 9 een van Jenny Jugo. 2 bladzijden waren er noodig voor de film „Maskers". Andere films zooals „de koning der Bernina", „The King of Jazz" met de beeltenis van Paul Whiteman, „der Blaue Engel", moeten het met minder doen. Dan nog afbeeldingen van Margarethe Cou perus, de zangeres van het Middeleeuwsche lied „Vincente Escudera", de Spaansche dan ser Raya Garbousova, de Russische celliste, die we ook in Alkmaar gehoord hebben ,van het forum Romanum te Arles, enz. Artikelen over het Rotterdamsch operette theater, over den schilder Martin Monnicken- dam en als steeds een zangstukje completee ren no. 340 van C. en Th. DUITSCHLANDS „BOTER- POLITIEK". „Het toppunt van gebrek aan economisch-politieken verantwoor delijkheidszin" Wij lezen in de „Frankfurter Zei'ung": „De merkwaardige passus in de Duitsch Finsche additioneele overeenkomst, waarbij aan Finland de drievoudige hoeveelheid van zijn boter- en kaasexport wordt gegarandeerd, teneinde de toestemming van dit land te ver krijgen voor de verhooging van het Duitsche invoerrecht op boter, heeft reeds in Duitsch- land zelf zéér sterk bevreemding gewekt. In de Rijksdagcommissie voor de handels politiek heeft een groot deel der afgevaardig den zich scherp gekant tegen de schending van het meestbegunstigingsrecht, welks zou zijn gelegen in de eenzijdige bevoorrechting van Finland, waar het gelat een grootere en meer loonende zuivelexport, gepaard gaande met een scherpe invoerrechtverhooging ten aanzien van alle andere landen. In Nederland, Duitschlands grootste leverancier van boter en kaas, is een heftige protestbeweging begonnen. De Alg.. Ned. Zuivelbond zal de leveranciers van Duitsche goederen boycotten. Men zal vervolgt het Duitsche blad dit boycot-dreigement erg overijld vinden, vooral omdat de overeenkomst met Finland nog niet van kracht is, vóór het bijeenkomen van den nieuwen Rijksdag ook niet van kracht zal worden en de handelspolitieke commissie van den ouden Rijksdag weliswaar het Duitsch-Finsche verdrag in zijn gehéél heeft goedgekeurd, doch de rijksregeering gemach tigd heeft, juist de pijnlijke leveringsbepalin gen weer te schrappen. Nochtans gaat het blad voort behoor den de competente instantiën, in het bijzonder het rijksministerie voor Economische Zaken, te rechter tijd het gevaar te beseffen, dat hier dreigt. Juist in Nederland, dat sedert jaren, te zamen met Engeland, aan de spits staat van alle afzetgebieden voor Duitsche waren, kan de Duitsche uitvoer door een hem vijan dige beweging zéér gevoelig worden getrof fen.. HET BEZOEK VAN CHARLES KING AAN HET TUSCHINSKI THEATER. De bekende acteur Charles King heeft gis termiddag persoonlijk in het Tuschinsky Theater ae premiere bijgewoond van de film De Hollywood Revue, waarin hij een der hoofdrollen vervult. Door Max Tak welkom geheeten, werd King door de toeschouwers met daverend ap plaus begroet. Hij was zoo enthousiast over de ontvangst in Amsterdam, dat hij niet na laten kon enkele van zijn liederen ten gehoo- re te brengen. Hij begon met Happy days are here again (uit Chasing Rambows) en na de buitengewone voordracht van dit lied, scheen aan 't applaus geen eind te zullen komen. Toen volgden nog: You are meant for me, Your mother and mine en de Broadway Me lody. Aan Mevr. King werden bloemen aan geboden. In aansluiting hiermee is het volgende le vensbericht van Charles King wel interes sant: Charlie King, die zich zingende en dansen de een weg gebaand heeft in de filmwereld, werd in de 35ste straat te New-York gebo ren en voor zoover hij het zich kan herinne ren, heeft hij zijn leven lang niet anders ge daan dan zingen en dansen, zonder ooit les sen daarin te hebben gehad. De familie King was arm en de kinderen moesten er al heel vroeg op uit, om zelf hun broodje te verdie nen en bij te dragen in de kosten van het huishouden. CharTje's eerste loopbaan in de maatschappij was die van krantenjongen, maar hij demonstreerde ook op zeer jeugdi gen leeftijd zijn zangtalenten door als zan- «er 00 te treden tiidens ywschiHejjjde gr.oote wedrennen. De jongeman kreeg op de Sheeps- head Bay Renbaan al gauw eenigen naam en vooral zijn sentimenteele liedjes als „Mother Machree" en „Just break the news to mo ther", die toentertijd populair waren, vielen erg in den smaak. „Soms was de baan beter geschikt voor een roeiwedstrijd dan voor paardenrennen", vertelt Charlie met een glimlach, „want er werd bij zulke gelegen heden altijd hevig gehuild". Langzamerhand ging het nadien voor waarts. Een café-eigenaar, die hem op de renbaan hoorde, gaf hem een engagement en het gevolg was: een aanbieding om bij George M. Cohan in een operette op te tre den. Het was natuurlijk in het begin nog maar in kleine theaters en in kleine rollen, maar Charlie werd door het publiek graag gezien en gehoord en betrekkelijk snel volg de een engagement op Broadway. InThe Yan kee Prince boekte hij een mooi succes en na dien steeg zijn roem, zoodat hij in 1917 al een der populairste zangers van de Broad way musical comedy theaters was. Achttien maanden lang diende King in het Amerikaan- sche leger. Toen kreeg hij een engagement bij de beroemde Ziegfield Follies en daarme de zette hij1 den kroon op zijn werk. In Philadelphia bewerkte een van zijn vrienden een ontmoeting met Louis B. Mayer, een der groote mannen der Metro Goldwyn Mayer en na een succesvolle filmproef volg de een prachtige aanbieding om een der hoofdrollen in Broadway Melody te spelen. Zijn sympathieke bariton en zijn prettige per soonlijkheid bezorgden hem een contract op langen termijn. Onmiddellijk liet hij zijn vrouw en zijn drie kinderen naar Culver City komen en daar is de familie King nu al weer een paar jaar woonachtig. King is in de film kolonie een zeer gezien acteur. Hij doet veel aan sport en zijn huis is bekend om de groote collectie dieren, die men erin en er rondom kan vinden. Na Broadway Melody heeft King een voor name rol vervuld in de Hollywood Revue en daarna in de binnenkort hier te lande uit te brengen film: Chasing Rainbows (Luchc- kasteelen). Hij trad het laatst op in William Haines radio-film Remojfe Control, waarin hij ook weer eenige aardige liedjes zingt. Charles King vertoeft in Europa teneinde in Berlijn Londen en Parijs op te treden in de grootste music-hals, welke hem reeds eenl- gep tijd ge.ledqn uitnoodjg&tp-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9