Ilkuiruli Courant. FEUILLETON. Hun beider weg. HiRdird twee en dertigste Jaargang. Maandag 4 Augustus Radio-hoekje Provinciaal nieuws N». 181 1930 Dinsdag 5 Augustus. Hilversum, 1875 M. 8.V. A R- A. Or gelconcertdoor Fred. Wolfers. Gramofoonpl. Gramofoonplaten. V. A. R. A. 10.V. P. R. O. Morgenwijding. 10.15 V. A. R. A. (Voordracht door Willem van Cappellen. 10.30 V. A. R. A. Ziekenuurtje. 11.30 V. A. R. A. Gramofoonplaten. 12.151.30 A. V. R. O. Concert. A. V. R. O.-Octet. 1.30—3.— A. V. R. O. Concert door de Stafmuziek van het 5e Regt. Infanterie. 3.4.Concert. A. V. R. O.-Kwintet. 5.— V. A- R A. Orgelcon cert door Fred. Wolfers. 6.V. A. R A. Zang door Dubbelmannenkwartet afgew. met gramofoonpl. 7.10 V. A. R. A. Landré: Ons huis een Tehuis. 7.45 Politieber. 8.15 V. A. iR. A. Concert. Mandoline-Orkes „Euthu- jnos". 9.— V. A. R. A. „Chauffeuse". Spel in II bedrijf van Henri v. Wermeskerken. 10.— Persberichten. 10.10 V. A. R. A. T. H. Brun- meijer, mondaccordeon. 10.25 Vervolg man- d line-concert. 11.— Mondaccordeon, ver volg. 11.15 V. A. R. A. Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) {(Uitsluitend K. R O.) 8.15—9.30 Gramo foonplaten. 11.30—12.— Godsdienstig half uurtje. 12.151.15 Concert door het K R. O.-Trio. 1.152.Gramofoonplaten. 2.— 3.Vrouwenuurtje. 5.6.Gramofoonpl 6.016.30 Gramofoonpl. 6.30—6.40 Koer sen. 6.40—7.30 Gramofoonplaten. 7.308. 'Alex Poppers: „De Huur- en Verhuurrechten en verplichtingen van huurder en verhuur der. 8.0111.Concert door het K. R. O.- orkets. Fr. Boshart, piano. 11.12.Gra mofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Concert. M. Ferguson, mezzo-sopraan. IL. Garnett, bariton. 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.252.50 Gramofoonplaten. 4.20 Dansmu ziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7 Piano-recital door L. England. 7.207 40 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.20 Nieuwsberich ten. 9.35 Lezing. 9.50 Uitz. van de Taptoe te Tidworth. 1020 Koersen. 10.30 Concert. Or kest. D. Noble, bariton. 11.15 Vervolg Taptoe ie Tidworth. 11.40 Dansmuziek. 11.50—12.20 Vervolg Taptoe. Parijs „Radio-Paris"1725 M12.502 20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soli. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 „Le Chalet" van 'Adam. Orkest en solisten. 9.50 Concert. Or kest en cello. Langenberg, 473 M. V7.257.50 Gramo- foonp'aten. 7.509.10 Urkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramo foonplaten. 1.252.50 Orkestconcert. 5.50 6 50 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert en viool. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest- concert. 3.505.50 Orkestconcert en zang. 8.209.20 Orkestconcert. 9.20—9.40 Hoor spel 9.4010.10 Concert voor 2 violen. 10.3011-30 Orkestconcert. 11.30—1.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert Orchestre des Concerts Lamoureux uit Parijs. 8.35 338.2 M.) Concert georganiseerd door de S.A.R.O.V. PROEFZENDER TE RIO DE JANEIRO VOOR DE BESTUDEERING VAN DE UITBREIDING DER ULTRAKORTE GOLVEN. Sinds eenige weken werkt op golflengte 31.75 Meter te Rio de Janeiro een proefzender vóór telefonie, welke dient voor de bestudee ring van de uitbreiding der ultrakorte golven. Deze zender, welke dagelijks werkt van 23.00 tot 01.00 M. E. T. heeft een vermogen van 800 Watt en is gebouwd volgens het Tele- funkensysteem. De eindtrap omvat twee lam pen R. S.-229 in parallelschakeling, welke in rooster-gelijkstroomschakeling gemoduleerd .worden. De bespreking van den zender ge schiedt over een telefoonlijn vanuit de studio der Braziliaansche radioclub. Het schijnt, dat deze zender een in verhouding tot zijn Vermogen werkwaardig groote werkings sfeer heeft, daar bijvoorbeeld het vlieg veldstation te Hamburg en ook Birming- ham goede ontvangst melden. De Broadcas- ting Company van Birmingham heeft zelfs aan de Braziliaansche radioclub verzocht, het programma van dezen proefzender te mo gen heruitzenden. Radio-amateurs in Nederland, die dezen zender hooren, worden verzocht daaromtrent rapport te willen inzenden aan Siemens Halske A. G„ afd. Telefunken, Huygenspark 3839, Den Haag. Vrij naar het Engelsch - H. ATONSEN 34) Hm eh ik kan een beetje machineschrijven, zei Dick. Hij begon het afschuwelijk te vinden, dat hij gekomen was. Vertel u eens, mijnheer de magere scheen met geen mogelijkheid een zin te kun nen beginnen, zonder zijn hersens als het ware met die woorden op te draaien, als hij ten minste hersens had zeilt u veel? U ziet er zoo gebruind uit en hebt zoo heele- maal het uiterlijk van een zeeman. Neen, mijnheer, antwoordde Dick. Waarom hebt u vroeger niet gewerkt? Zes en twintig is toch wel rijpelijk oud om daarmee te beginnen? Eigenlijk gezegd, heb ik het heele vori ge jaar gewerkt zei Dick wanhopig. Ik heb trachten te schrijven. De magere wreef een ring glimmend op zijp. mouw. maakt zoo den indruk op me, zei hij, dat u in Oxford gestudeerd hebt. Ja, mijnheer, antwoordde Dick, wan trouwend. Op welk college? St. John's, antwoordde Dick. O ia? zei de magere. Is mijn oude Scrieuü Hogger er nog i BROEK OP LANGENDIJK. De raad dezer gemeente vergaderde op Donderdag 31 Juli 1930, 's avonds acht uur. Aanwezig alle leden. De voorzitter, burgemeester Slot, opende met 'n welkom en gebed en riep inzonderheid een welkom toe aan weth. Ooijevaar, welke weer in zooverre van zijn ziekte is hersteld, dat hij zijn ambtelijke bezigheden weer kan verrichten. Na lezing en goedkeuring der notulen werd overgegaan tot behandeling der inge komen stukken. Dankbetuiging van de vereeniging „De Koophandel" voor de toegestane subsidie ten behoeve der nachttelefoondienst. Dankbetuiging van de afd. Noord-Schar- woude van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst voor de medewerking ver leend tot doorvoering van het georganiseerd overleg. Van de gezondheidscommissie te Schagen rekening en verantwoording over 1929, waarvan de ontvangsten hebben bedragen 1853.84 en de uitgaven 1043.11. Batig sal do 810.73. Voor de begrooting dienstjaar 1931, werd gevraagd een bijdrage van 47.60. Van de Keuringsdienst voor Waren te Alk maar, verslag over het dienstjaar 1929. Van burgemeester Nolet, voorzitter der schade-commissie een verzoek om steun. De voorzitter zeidedat B. en W. geen vrij heid hadden gevonden om hieraan gevolg te geven, hoezeer ook door hen werd betreurd dat er zooveel schade is geleden. Gezien de omstandigheid, dat bij de tuin bouwers in het algemeen de nood groot is vanwege de vele ziekten welke er optreden in de verschillende veldgewassen en de geringe prijzen welke gemaakt worden voor de pro ducten met nog een ongunstig vooruitzicht. Zoo werd besloten hierop afwijzend te be schikken. Van het Instituut tot Arbeiders-onhvikke- ilng, afd. Noord-Scharwoude verzoek om subsidie, wegens ontoereikendheid der finan- cieën. Werd voorgesteld hierop afwijzend te be schikken. De heer Smak was voor een kleine tege moetkoming. Besloten werd geen subsidie te verleenen. Van de gymnastiekvereniging Hercules en Hygiea te Oudkarspel een verzoek om subsi die van 58. Werd afwijzend op beschikt. Van den heer C. Timmerman verzoek om een bijdrage in de kosten voor zijn zoon, leer ling aan de Handelsschool te Alkmaar. De voorzitter zeide, dat de kosten voor buitengemeenten zijn 80.93 per leerling. In aanmerking genomen dat voor vroegere leer lingen zulks ook is toegestaan en in verband daarmede de bereidverklaring der gemeente Alkmaar, werd voorgesteld het verzoek in te willigen. Aldus besloten. Van Ged. Staten, dat bezwaar werd ge maakt tegen de verordering betreffende hef fing der opcenten fonds- en personeele belas ting. Voorgesteld werd de verordening aldus te wijzigen, dat dit jaar 40 opcenten werden geheven .voor de fondsbelasting en 80 voor de personeele belasting, hetwelk telken jare zal worden vastgesteld. Aldus besloten. Aangeboden werden de rekeningen der ge meente burgerlijk armbestuur en lichtbedrij- ven, welke door den raad zullen onderzocht worden. Het volgende punt der agenda bevatte vast stelling van enkele pensioen-grondslagen be treffende den heer Zaal. Aldus besloten. Door den voorzitter Werd medegedeeld, dat de werkzaamheden aan de te plaatsen brand- kranen zoo goed als beëindigd zijn en dat de opzetstukken met benoodigdheden zijn ge plaatst: 1 bij den heer Jb. Ven op het Zuid einde, 1 bij den heer De Jong op het Noord einde en 1 op het raadhuis. Door den heer Smak werd bij de rond vraag naar voren gebracht de mogelijkheid tot aftrekking der sluis aan de oostkant, ter voorkoming van mogelijke ongelukken. De voorzitter zeide, wanneer zulks geen belemmering oplevert, hiertegen geen be zwaar zal wezen en wenscht hieraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Verder vroeg de heer Smak hoe het staat met de kabeleering. De voorzitter antwoordde, dat in dezen nog niets naders kan medegedeeld worden. De heer Kamp zeide, in verband met de aanbrenging van een 2e raket in de sluis, zulks allicht voordeel zal opbrengen aan de schipperij, wat aangaat het vlugger schutten. De heer Smak zeide, dat wanneer een 2e raket zou aangebracht worden, dat gevaar zou opleveren voor kleine vaartuigen, van wege de grootere hoeveelheid water, welke dan naar binnen komt, waardoor vanwege Dick begon te lachen. Hij was mijn leermeester. Morste hij nog altijd snuif overal op zijn goed? Meer dan ooit te voren. De magere stak een van zijn lange armen uit en haalde uit een hoekje van zijn bureau een gedrukt formulier. Daarna doopte hij een pen in den inktpot en wendde zich tot den dikken. In de smelterij hebben ze nog iemand noodig, zei hij. Ah zoo, antwoordde de dikke, alsof dai: iets geheel nieuws voor hem was. Zegt u eens, zei hij tegen Dick, bent u volkomen eerlijk en betrouwbaar. Dick keek hem verontwaardigd aan. Ja, ziet u, vervolgde de dikke, er ligt daar heel wat edel metaal zoo maar voor het grijpen, goud,zilver en platina. Zoudt u er iets tegen hebben 's avonds, voordat u naar huis gaat, gefouilleerd te worden? Heelemaal niet, zei Dick. Ziet u, zei de dikke hij wijze van uitleg, we moeten hier wel erg precies zijn, niet waar Bentham? Wanneer kunt u beginnen, mijnheer Ardley Manners? vroeg de magere, opzien de. Met het werk? Morgen. Vandaag als u wilt! De magere glimlachte. Komt u dan Maandagmorgen. Mijn heer Bentham zal verder wel voor u zorgen. den stroom de kans bestaat van zinken. De voorzitter zeide toe de zaak te zullen onderzoeken, hetwelk reeds in de vergadering van B. en W. in behandeling is geweest. Verder vroeg de heer Kamp of er een ket ting aan de sluis gebracht kon worden, wel ke dwars over gespannen worden bij 't op halen der brug, zulks ook al met het oog op de gevaren hieraan verbonden. Werd goed gevonden. Tenslotte werd door den heer Kamp nog een opmerking gemaakt aangaande de licht- palen, welke niet tot de dorpsversiering bij dragen. Spr. wenschte deze te laten schilde ren. De voorzitter zeide, dat de palen een er gernis zijn, maar of schilderen nu de juiste weg is betrwijfelde spr. Opgemerkt werd. dat wanneer meer staal draad was gebruikt men de palen dan bij de huizen had kunnen plaatsen, hetwelk allicht een beter effect had gemaakt. Hierna sluiting. SCHERMERH9RN. Gemeenteraad. Donderdag 31 Juli vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig was de heer Bosga. Mededeeling werd gedaan van de navolgende ingekomen stukken: Van Ged. Staten de goedkeuring op de gemeentebegrooting dienst 1929; op de af- en overschrijvingen 1929 en op het aangaan van een verhoogde kasgeldleening. Van de Min. van Financiën een mededee ling dat deze gemeente uit de gemeentefonds belasting een uitkeering zal verkrijgen van 8,292 per inwoner, bedraagt ongeveer ƒ9100. Van B. en W. een proces-verbaal van kas opname bij den Gemeenteontvanger. Over eenkomstig de boeken bedroeg het saldo 4300.33 Het tot deze vergadering verdaagde adres betreffende een vermindering van het aantal vergunningen, werd op voorstel van den heer Mantel aangehouden. Van den Min. van Financiën was ingeko men de goedkeuring voor den bouw van een plaatsje, ingevolge de landarbeiderswet, voor den heer C. J. Pols en waarbij werd toege kend een bedrag van 3600. De Voorzitter deelde mede dat voor de stichting van de r.k. school bij de wet is be paald, dat door het schoolbestuur 15% der stichtingskosten moet worden gestort, welke door de gemeente moeten worden belegd. Om renteverlies te voorkomen, stelde de Voorzitter namens B. en W. voor in overleg met het schoolbestuur dit bedrag aan ge noemd bestuur te verstrekken als hypotheek op onderwijzerswoning en terrein. Werd z.h.s. goedgekeurd. Van B. en W. van Purmerend een schrijven inzake de opheffing van de N.H. tram voor het baanvak Purmerend—Alkmaar, waarin Zij mededeelden dat het busvervoer niet in staat zal zijn het verkeer voldoende te dienen. Dinsdags toch bedraagt het aantal passa giers dat met de eerste tram Purmerend 'be zoekt, ongeveer 100. Met invoering van motortractie op bedoelde baan vragen zij aan de betrokken gemeenten daarvoor een rente loos voorschot, opdat alsdan zou worden beproefd de medewerking van Rijk en Provin cie tot behoud van de tram. Algemeen werd betwijfeld of de tram in de toekomst recht van bestaan zal hebben. De heer Groenwoudt was tegen 'het ver leenen van eenigtn steun. Na bespreking werd op voorstel van den Voorzitter met 5 tegen 1 stem (Groenwoudt) besloten, een renteloos voorschot voor de stichtingskosten te verstrekken van 2000. Voorstel intrekking en opnieuw vaststel ling verordening heffing opcenten op de gem. fondsbelasting. Aangezien in de vorige vergadering was aangenomen dat deze opcenten ten hoogste 80 zouden bedragen, moest dit op voorstel van Ged. Staten worden ingetrokken en de opcenten stellen op 80. De heer de Groot zou gaarne in verband met de hoogere uitkeering uit de fondsbelas ting en de mindere stichtingskosten voor de r.k. school dan bij de raming was bepaald, de opcenten lager willen stellen of de ge meente in de le klasse plaatsen. De Voorzitter ontraadde dit voor dit jaar. Werd besloten de opcenten op 80 te stellen. Voorstel vaststelling reglement voor werk loozen. B. en W. stellen voor het uurloon voor georganiseerden op 35 eent te bepalen, voor georganiseerden op 35 cent te bepalen, eerste 6 dagen van de werkloosheid, wanneer geen bondsuitkeering wordt gedaan, zou voor de gemeente moeten worden gearbeid; verder voor georganiseerden 3 dagen per week, terwijl zij 3 dagen uitkeering krijgen; ongeorganiseerden 6 dagen per week. De heer Groenwoudt is tegen verschil in uurloon. Hij zou dit willen bepalen voor elk der werkloozen op 30 cent. Het aanvangsalaris is hier vijf en twintig shilling per week en als uw werk voldoet, krijgt u op het eind van het jaar een ver hooging van tien pond. Des middags moet u boven lunchen. En theedrinken kan ook, niet waar Bentham? Bentham knikte. Nu dan dat is alles. U wordt wel bedankt, zei Dick uit den grond van zijn hart. O, maar zeg eens, kwam de dikke tus- schenbeide, in de smelterij werken ze 's nachts immers door? Is het zoo niet? U krijgt tien schilling extra voor nacht werk, zei de magere, en den volgenden dag vrij. Dank u, dat is uitstekend, zei Dick. Goeden dag, zeide de magere. Goeden middag, mijnheer, zei Dick. Mijnheer Bentham bracht hem het kantoor uit en zei, met een knikje tot afscheid: Dus Maandam om negen uur. In orde, mijnheer! zei Dick. Hij groette den portier met een stralend gezicht en ging de straat op. Hij liep bijna te dansen. Londen zag er in eens zoo heel an ders uit. Het geraas om hem heen klonk hem zoo heel anders in de ooren. Hij had nog maals een kans gekregen en hij zou er met den moed der wanhoop aan vasthouden. XXIII. Een magere, ingevallen vrouw met plat- De heer de Groot zegt zich met dit voor stel te kunnen vereenigen. Voor aanmoedi ging om zich te organiseeren is verschil van uurloon gewenscht, ook betalen de georgani seerden wekelijks 65 cent aan hun bondskas. De heer Mantel is ook voor een gelijk uur loon, terwijl meerdere leden de wenschelijk- heid bespreken om elk der werkloozen 3 dagen per week te laten werken; georgani seerden ontvangen daar dan bij 3 dagen uit keering, zoodat ook dan een aanmoediging ■voor organisatie bestaat. De heer de Groot is hier tegen en verklaart zich voor het voorstel van B en W. Aange zien dit niet werd ondersteund, kwam dit niet in stemming. Het voorstel om 3 dagen per week te laten werken tegen 30 ets per uur, werd aangeno men met 5 tegen 1 stem (de Groot). Hierna werden door B. en W. ingediend de gemeenterekening en de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, welke door de raads leden zullen worden nagezien. Rondvraag. De heer Los vroeg hoeveel personen deze motorspuit kunnen bedienen. De Voorzitter antwoordde van 3. Gaarne zou de heer Los dit aantal wenschen uit te breiden. Werd in handen gesteld van B. en W. De heer de Groot vroeg naar eene verlof regeling voor den gemeentewerkman. De Voorzitter meende, dat er een rege ling bestaat, hij zal dit in de volgende ver gadering mededeelen. Ook zegt de beer de Groot, dat de schoei ing aan het perceel van Beets bij de Beemster- brug dringend dient te worden hersteld voor voorkoming van ongelukken in het verkeer. De Voorzitter beloofde onderzoek. Verder achtte de heer de Groot het noodig dat de openbare school wordt geschilderd en het terrein verbeterd. De Voorzitter zei, dat de school pas 2 jaar geleden is geschilderd aan het terrein zal hij de noodige verbetering aanbrengen. Ook de schoeiing Mijzen, zei de heer de Groot, dient te worden vernieuwd. De Voorzitter zei dat deze in onderhoud is bij het polderbestuur. De heer de Groot achtte het noodig dat een lichtpunt bij de woningen aan de Minne- meersweg word' geplaatst. De Voorzitter wenscht dit aan te houden totdat de verlichting ir. de Schermer geheel door dit bedrijf wordt gedaan. Wanneer daar een lichtpunt wordt geplaatst zullen er nog meer noodig blijken te zijn. De heer de Groot vroeg verder of de vol ledige kosten voor de uitzending van de spuit naar Grootschermer en particuliere auto door Zuid en Noordschermer zullen worden betaald. De Voozitter antwoordde dat dit zal ge schieden. Hierna sluiting. OTERLEEK. Raadsvergadering. Vrijdagmorgen kwam de raad dezer ge meente in voltallige zitting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Huijser van Reenen, tevens secretaris. Na opening werden de notulen gelezen en behoudens een opmerking van den heer Heringa ongewijzigd vastgesteld. In verband met een vraag in een vorige vergadering ge daan, wordt medegedeeld, dat het gegeven vervolgonderwijs niet wettig was, omreden er te weinig vakken en tekort uren onder wezen werden. Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopname bij de gem. ontv., in kas was en moest zijn 193,94%; dankbetuiging van den heer G Moetjes, administrateur G. E. B. voor de toegekende salarisverhooging; van het Staatsbureau voor electr adviezen een schrijven betreffende de maximale belas ting. Men heeft een conferentie gehad met den minister en deze heeft de door het P. E. N. vastgestelde tarieven voorloopig goedge keurd, onder voorbehoud, dat indien door de gemeenten alsnog bezwaren worden inge bracht en gegrond worden bevonden, Z.Ex daarop nader terug zal komen. Den ge meenten wordt aangeraden zich het recht voor te behouden tegen .deze regeling te ageeren. De heer Heringa informeerde of de toe stand blijft zooals hij nu is. Spr. oordeelde het niet billijk, dat door de eene gemeente zooveel meer betaald moet worden, dan door de andere. Wat zal in dit verband de vereen, van Ned. Gemeenten doen. De voorzitter antwoordde, dat het verschil zat in de contracten. Enkele gemeenten heb ben voor 25 jaar gecontracteerd, doch Uier- leek slechts voor 5. Het P. E. N. wil op de zelfde voorwaarden weer stroom leveren als de vorige vijf jaar. We hebben dat voorloopig slechts te aan vaarden. Adres van de vereen, van samenwerkende gasambtenaren betreffende de wanbetaling. Voor kennisgeving aangenomen. voeten en ongekamd haar, die op pantoffels liep, die bij het trappen loopen uitsloften, zoodat de gaten in haar kousen zichtbaar werden, zette een klein kannetje heet water neer, richtte zich morrend weer op en klopte op de deur. Zeven uur! riep ze. Er kwam geen antwoord. Hemel, wat een slaapkop Zeven uur! In zich zelf mopperend, klopte ze nog maals, tot dat er antwoord kwam. Heet water staat buiten, mijnheer, zei ze en liep sloffend weg. De kamer, waar ze had aangeklopt, lag nog in het donker. De gordijnen waren dicht. Uit het bed klonk een diepe zucht. Op het kussen, boven de dekens, was niets anders te zien dan een verwarden haardos van een jon gen man. Er ging een minuut voorbij, waar in hij weer scheen in te slapen. Maar op eens klonk er een verschrikte kreet uit het bed, dekens en lakens werden haastig opzij geworpen en Dick sprong te voorschijn en ging jachterig naar het raam om de gordijnen open te trek ken. Het was zijn eerste morgen in de kleine slaapkamer in Little James Street, dicht bij Piccadilly. Lieve hemel! Zeven uur! Hij gaapte geweldig. Zou hij er nog vijf minuten inkruipen? Groote goedheid, dat hij nu al moest opstaanHij had nog zoo'n slaap! Hij gaapte nog eens met eeu mond als Idem van Ged. St. betreffende wijziging van de bouwverordening, waarbij voor nieuw te bouwen woningen wordt voorgeschreven dat bij den hoofdingang een brievenbus aan wezig moet zijn. Goedgevonden. Schrijven van de Gezondheidscommissie te Purmerend, dat door Oterleek voor dezen dienst zal moeten worden bijgedragen 20,45. Idem van den penningmeester der commis sie tot bestrijding der malaria, dat I cent per inwoner zal worden geheven. Idem inzake de exploitatie van de tram PurmerendAlkmaar, welke gedoemd is te verdwijnen. Men wees er op, dat de tram loopt door een der meest welvarende streken van Noord-Holland en dat het een streekbe- lang is, dat hij blijft loopen, althans een po ging te doen. De autobus zal de tram niet kunnen vervangen. Wat er voor in de plaats zal moeten komen is zeer waarschijnlijk mo tortractie. Tot aan de Rijp kan de lijn onge twijfeld behouden blijven. Waar de raad niet afwijzend staat ten op zichte van het verleenen van subsidie, wordt het adres aangehouden. Bericht van den heer S. Volkers, met ver zoek om ontslag als gemeente-werkman. B. en W. stelden voor dit te verleenen en voorloopig geen nieuwe functionnaris aan le stellen. Zoo veel kwam het niet voor en dan is er wel iemand te vinden. Goedgevonden Verzoek van den heer D. Madderom, om vergoeding van reiskosten voor zijn zoontje, dat de bijzondere lagere school te Alkmaar bezocht. Besloten werd 75 pet. te vergoeden en af te wachten wat de provincie in deze zal doen. Idem van den schoolschoonmaker Volkers cm verhooging van salaris. Het is hem niet mogelijk dit zonder hulp te doen, welke door hem persoonlijk moet worden betaald. Met alg. stemmen werd besloten voor dit jaar een gratificatie te verleenen van 40 en bij de begrooting het salaris nader te re gelen. Verzoek van eigenaars der onbewoonbaar verklaarde woningen om de termijn met een half jaar te verlengen. Wordt goedgevonden. Schrijven van het Prov. Waterleidingbe drijf van Noord-Holland, meldende, dat de termijn waar binnen vrijwillig kon worden aangesloten met 25 Aug. a.s. ten einde loopt. Ongeveer 25 is thans nog niet aangeslo ten en werd verzocht daartegen maatregelen re willen nemen. B. en W. zijn voornemens de nalatigen op hunne verplichting te wijzen en anders pro ces-verbaal te doen opmaken. De heer Heringa merkte op, dat indertijd door den directeur van het bedrijf is gezegd, dat B. en W. zich nergens mee hadden te bemoeien. B,\vendien,als iemands water goed is, behoeft hij toch niet aan te sluiten. De heer Dekker meende, dat de verorde ning naderhand is gewijzigd. De heer Witteveen wilde trachten het ge heugen van den heer Heringa even op tc frisschen. Voor andere gemeenten gold als fermijn voor vrijwillige aansluiting twee jaar. Spr. was geen bewonderaar van die dwangmaatregel en juist het idéé van den directeur, dat men vrijwillig toch wel kwam, heeft hem er toe geleid om dan de termijn op 5 jaar te stellen, wat is aangenomen gewor den. De heer de Boer is een voorstander van goed drinkwater, ook voor het vee. De boeren zullen U wel de waarde daarvan aantoonen. De heer Spaan meende, dat in de eerste plaats de raadsleden het goed voorbeeld moe ten geven. Zij zullen in ieder geval het eerst worden aangeschreven. De heer Dekker wees er op, dat B. en W. ontheffing kunnen verleenen van de verplich ting tot aansluiting. De heer Heringa informeerde of het juist is, dat het bedrijf de aanlegkosten betaalt, welke dan in tien jaar kunnen worden terug betaald. De voorzitter lichtte dit nader toe en meende dat dit wel het geval zal zijn geweest met degenen, welke direct vrijwillig hebben aangesloten. Zonder hoofdelijke stemmen werd beslo ten de verordening te handhaven. Thans is aan de orde een ingekomen schrijven van de Dirèctïe van het Waterlei dingbedrijf betreffende de z.g. onrendabele gebieden in deze gemeente. Het betrof hier den Schermerdijk naar Rustenburg en den Notweg. Uit een bijgevoegde berekening blijkt, dat indien alle bewoners daar aan sluiten, de gemeente nog een bedrag van on geveer 400 per jaar zal moeten bijbetalen. B. en W. zijn van oordeel, dat zij hier niet op in kunnen gaan, daar nog nimmer een dezer bewoners te kennen heeft gegeven op aansluiting prijs te stellen. De heer Baltus informeerde, hoe het gaat met niet-aangeslotenen welke verlegen zijn om water. De voorzitter: Deze kunnen het halen uit de standpijp bij het raadhuis. De heer Witteveen meende zich te herin een hooischuur zoo wijd. Het kamertje, waarvoor hij twaalf shilling betaalde, was zoowat drie bij vier meter. Het ijzeren bed stond bij de deur. Er hingen een paar portretten van den koning en van de koningin. Een kleerkast stond tegen den an deren wand, een waschtafel met een groote waterkit in een hoek, met een gebarsten spie geltje er boven. Op den vloer lag een veel re klein karpet. Verder stonden er drie stoelen, waaronder één gemakkelijke, één bruikbare en één erg wankelde. Dick's bezittingen lagen in wanorde ver spreid. Hij had nog geen tijd gehad 0111 ze op te brengen en door aien warboel zag het ver trek er nog troosteloozer uit dan het al was. Hij keek naar het waschkometje, dat de plaats van een badkuip moest innemen en liep naar de deur, om te kijken of ei" soms scheerwater gebracht was. Hij stak er zijn vinger in en vond het akelig lauw. Hij schoor zich zoo vlug mogelijk om het water niet heelemaal koud te laten worden. Toen hij zich na het wasschen afdroogde met een klein versleten handdoekje, dach hij er met een plotselingen schrik aan, dat hij nog voor zijn ontbijt zou moeten zorgen. Thuis had hei ontbijt altijd klaar gestaan. Hij had niets te doen dan te eten. Maar hier in Londen had hij niet alleen het vooruitzicht van dagelijk» om zeven uur te moeten opstan, maar wen dien van zelf voor zijn ontbijt te moeten zor gen. j Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5