DAGBLAD VQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. WOENSDAG AUGUSTUS 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 132e Jaargang. Dagolijksoh overzicht. Buitenland jiaafe"'"J ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Por regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. OOSTER ZOON, Voordam C 0, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Mo. 1§3 Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET GEVAL-CUVELIER. Nog: steeds perscommentaren in Duitschland en Frankrijk. Sympathieke woorden van Cuvelier aan het adres der Duitschers. Een dezer dagen hebben we op deze plaats hitvoerig stilgestaan bij het geval-Cuvelier. Men zal zich herinneren, dat Cuvelier na een zwemwedstrijd in Duitschland 's avonds met een vriend twee meisjes naar huis bracht en joen door Duitschers werd lastig gevallen. Dp een nog onopgehelderde wijze kreeg een van die Duitschers een messteek en Cuvelier werd van dezen steek verdacht. Hij werd ver oordeeld, kwam in hooger beroep, maar niets hielp; zijn veroordeeling bleef een feit, niet tegenstaande Cuvelier iederen aanslag ont kende en daarin werd bijgestaan door eenige getuigen. De algemeene opinie was, dat Cu pelier inderdaad onsphuldig was en dat hij ,was veroordeeld, omdat hij Franschman (was. Het geval kreeg zoodoende een polihek lintje. Tot zoover het geval zelf. Toch schijnt de yqa'lr nog niet geheel afgehandeld' te zijn en blijft de pers zich er mee bemoeien, zoowel in ^Frankrijk als in Duitschland. De links ge oriënteerde „Vorwarts" geeft een artikel, waar het liefst als kop boven staat „Het justi lioneele schandaal". Maar ook in een blad als de „D. Allg. Ztg." wordt geconstateerd, 'dat het hof de zaak niet voldoende heeft on derzocht, en dat er zoo vele verzachtend? omstandigheden voor Cuvelier aanwezig zijn, dat een gratieverleening behoort te worden óverwogen. De minister van justitie heeft inlichtingen ingewonnen, maar het „Berl jTag." sipreekt twijfel erover uit, of de minis ter wel voldoende aandacht aan het geval beeft gewijd en raadt hem dringend aan, zijn Mie belangstelling eraan te geven. J Intusschen heeft Cuvelier, te Tourcorag te ruggekeerd, aan een medewerker van den ..Petit Parisien" over het verloop van de zlt- jflng een en ander verteld zoo lezen we Ihans in het Hbld. en daarbij zeer waar-, j'deerend gesproken hebben over de moedige getuigenverklaringen der twee meisjes, die hij met zijn makker naar huis had begeleid. Tevens verzekerde hij, dat de bevolking van Weissenfels, toen hij het gerechtsgebouw had verlaten, volstrekt geen vijandige houding had aangenomen, zooals beweerd is. Arbei ders hadden hem naar het station begeleid en zelfs de Internationale gezongen, daar zij niet wisten hoe ze anders van hun paci fistische gevoelens konden doen blijken. Ten slotte verklaarde Cuvelier, dat hij vol ver trouwen was over den afloop van het proces, immers er waren nog rechters te Berlijn Maar hoe de zaak ook moge eindigen, zeide Cuvelier, het Duitsche volk mag men niet beoordeelden naar dezen rechterlijken uit spraak. Er zijn natuurlijk verdwaasde pan- germanisten, doch er zijn ook dappere Duit sohers, die vóór de Duitsch-Fransche toena dering zijn en dit incident oprecht betreuren Men heeft gesproken van een mogelijke ver breking der betrekkingen tusschen Franschc en Duitsche zwemmers. Ik ben daar echter wat mij betreft tegen en ik ben bereid naar den a.s. wedstrijd te Neurenberg te gaan. Of hij daar heen zal kunnen gaan, is nog niet bekend. De „Matin" weet n.1. te vertel len, dat het bestuur van den Franschen Zwembond, waarvan de Castellane presi dent van den Parijschen gemeenteraad, voor zitter is, Maandagavond een zitting gehou den heeft om de sportbetrekkingen met Duitschland te onderzoeken, vooral in ver band met de deelneming van Fransche zwemmers aan de zwemwedstrijden, die in den loop van deze maand te Neurenberg wor den gehouden. De genomen beslissing zal volgens het blad eerst worden gepubliceerd als zij aan den Franschen minister van bui- tenlandsche zaken is bekend gemaakt. De zaak is dus nog niet afgedaan. Echter ook in Duitschland zelf zit men niet stil. Zoo meldt het W. B., dat de verdediger van Cu velier een rekwest heeft ingediend bij het rijksministerie van justitie met het verzoek een ambtenaar der Berlijnsche recherche te belasten met een nieuw onderzoek tè Zeitz van de gebeurtenissen in den nacht van zes op zeven Juli, opdat zoo mogelijk de zaak geheel opnieuw ter hand kan worden geno men. Aan het rijksministerie zou men van oor deel zijn, dat de rijksminister vooralsnog niet met een dergelijk onderzoek kan ingrijpen, zoolang de zaak nog niet- definitief is afge daan. DE COMMUNISTISCHE TERREUR IN CHINA. Beschieting van buitenlandsche schepen. De communistische overweldigers van /Tsjangtsa openden Maandag opnieuw het vuur op de bij1 Tsjangtsa gemeerde Ameri- kaansche kanonneerboot „Palos", die het vuur beantwoordde en de aanvallers tot zwij gen bracht. Een Amerikaansch matroos werd gewond. Ook een Italiaansche en een Japan- sche kanonneerboot werden uit Tsjangtsa onder vuur genomen. De regeering waarschuwt de Amerikanen, veiligheidsmaat regelen te nemen. De Chineesche Nationale regeering heeft den Amerikaanschen ambassadeur te Peking verzocht, den Amerikaanschen staatsburgers in Kantsjau aan te zeggen de stad te verlaten en zich in veiligheid te brengen. Mishandeling van vrouwelijke zendelingen. Vernomen wordt, dat de communistische roovers aan een dér twee Britsche vrouwelijke zendelingen, sedert 18 Juli in hun macht, een duim afsneden en dezen naar de autori teiten zonden met verzoek om een losprijs van 50.000 dollar voor haar invrijheidstel ling. Men gelooft, dat de communisten drei gen met het afsnijden van alle duimen der gevangen vrouwen, indien de losprijs niet spoedig afkomt. Het schrikbewind neemt steeds grootere vormen aan. Volgens via Kowno ontvangen berichten, neemt het communistische schrikbewind in China steeds grooter vormen aan. Engelsche particuliere berichten maken melding van ernstige excessen tegen drie Engelsche vrou wen. De vrouw van een Engelsch hoofdinge nieur werd in haar woning door een Chi- neesch soldaat levensgevaarlijk met bajonet steken verwond. Twee vrouwelijke missiona rissen, Miss Harrison en Miss Nettleton, die zich reeds geruimen tijd in handen van de communisten bevinden, werden met den dood bedreigd, indien niet onmiddellijk een losprijs van 6.000 door den Engelsche autoriteiten werd uitbetaald. Een Chinees heeft Miss Harrison schriftelijk medegedeeld, dat Miss Nettleton zware folteringen te verduren heeft. De communisten dreigden, dat zij beide vrou wen de vingers zouden afsnijden, indien het •losgeld niet tijdig betaald mocht worden. De secretaris-generaal van de Engelsche Missie in China wacht nog op een officieele bevesti ging van deze berichten. Blijken deze inder daad steekhoudend te zijn, dan kan hij reke nen op de hulp van de Engelsche regéering. Volgens verdere berichten werden te Tsjangtsa drie matrozen van de Engelsche kanonneerboot „Teal" door communisten mis handeld. De kanonneerboot „Palos" werd in de buurt van Tsjangtsja aangevallen, waar bij een Amerikaansch matroos gewond werd. Ook Italiaansche en Japansche kanonneer- booten werden in de omgeving van Hankau met mitrailleuses beschoten. De mogendheden hebben ter bescherming van hunne onder danen en eigendommen 11 oorlogsschepen voor Hankau geconcentreerd'. De buitenland sche kolonie van Hankau telt 3000 personen. DE GROOTE HITTE IN AMERIKA. Onnoemelijke schade voor den landbouw. De geweldige hitte van 100 tot 110 gra den F., die reeds van 17 Juli af onafgebro ken in de Middenstaten van het Westen, en in het Oosten des lands heerscht, waaraan reeds vele personen ten offer gevallen zijn, heeft ook zeer groote schade aan den land bouw aangericht. Sedert weken is er geen regen meer gevallen, en de meteorologische bureaux verwachten voorloopig nog geen regen. De voorzitter van het Landbouwkundig Genootschap heeft aan president Hoover medegedeeld, dat hitte en droogte een groote catastrophe dreigen te veroorzaken in twee derde van de Vereenigde Staten. Het te velde staande graan is voor het grootste deel ver dord, en de weiden zijn geheel bruin ge brand. Ten Oosten van de Mississippi zijn uitgestrekte weilanden daardoor voor mensch en dier -onbruikbaar geworden. Rivieren en meren verdwijnen en de visschen sterven op het droge. Ook de veestapel wordt ernstig door de droogte geteisterd, daar men den dieren niet voldoende water kan geven. In de meeste streken wordt het drinkwater schaarscher. In verband met dezen toestand heeft men presi dent Hoover verzocht, aan den landbouw groote credieten te verstrekken, alsmede de transportprijzen aanzienlijk te verlagen, op dat het vee uit de droge streken naar water rijke streken kan worden overgebracht. In landbouwkringen wijst men er op dat de oogst van vlas, katoen, mais, aardappelen, tabak en fruit nagenoeg geheel mislukt is. De tot dusver aangerichte schade is reeds zoo aanzienlijk dat de gevolgen nog lang zullen worden gevoeld, zélfs indien thans spoedig regen zou vallen, waarop echter weinig hoop bestaat. De schade op een half miljard dollar geschat. Men vreest dat bij het voortduren van de hitte, waarvan het einde nog niet te zien is, in vele plaatsen water- en melkgebrek zal in treden. De boeren hebben van de autoriteiten bevel gekregen, de te velde staande gewassen, die anders toch maar verdorren, als veevoeder te gebruiken. De sejiade, die de landbouw door deze hitte-periode heeft geleden, wordt op een half milliard dollar geschat. Te New York bedraagt de schade, veroor zaakt door het stilleggen van het economi sche leven, naar schatting vijf millioen dollar per dag. ROOF IN EEN ZIEKENHUIS TE NEW YORK. Een buit van meer dan veertien- duizend gulden. Te New York hebben listige roovers een nieuwe toepassing gegeven aan hun snood handwerk. Drie goedgekleede mannen, van wie een zwaar mank ging en met moeite door de twee andere werd ondersteund', betraden in de morgenuren het Orthopedisch Zieken huis, in East 59th Street. Op aanwijzing van een lid van het personeel; werd den kreupele een ligstoel ter beschikking gesteld, waarin hij op den dokter zou wachten. Intusschen was de cassière van het ziekenhuis, miss Elsie Ingalis, met een bedtag van ruim 14.000 gulden van de Corn Exchange Bank op weg naar het ziekenhuis voor het uitbetalen van de salarissen. De politieagent, die haar als lijfwacht vergezelde, verliet haar bij de deur van het ziekenhuis. Toen zij langs de wach tende mannen heenging, sprong de „kreu pele" plotseling overeind, trok een revolver en gelastte den vrouw, haar handen omhoog- te steken. Zijn vrienden dekten den „kreupele met revolver, terwijl deze zich van het geld meester maakte. Alle drie renden daarop de lange gang uit en ontkwamen in een auto, die gereed stond. DE HERFSTMANOEUVRE VAN HET FRANSCHE LEGER. Er nemen 50.000 man aan deel. De „Matin" meldt over de groote manoeu vres, welke van vier tot 10 September in Lotharingen gehouden zullen worden, dat het de grootste concentratie van troepen zal worden sinds den oorlog. Niet minder dan 50.000 man zullen eraan deelnemen. Het hoofdkwartier wordt gevestigd te Luneville, waar 240 stafofficieren zullen worden inge kwartierd'. Maarschalk Pétain zal de oefe ningen bijwonen. Ook de minister van oorlog Maginot wordt verwacht. De oefeningen worden gehouden in de lijn LunevilleMetz. COMMUNISTISCHE BRANDSTICHTIN GEN IN FINLAND. Uit het onderzoek naar de onlusten, die ter gelegenheid van de Lappe-betooging te Hel- singfors te Rovanieni hebben plaats gehad, is gebleken, dat drie communistenleiders een groot aantal arbeiders had omgekocht om de geheele plaats in brand te steken. Het vuur brak gelijktijdig op vijf verschillende plaatsen uit, doch kon gelukkig tijdig door de bevol king worden gebluscht. De brandstichters zijn gearresteerd en zullen nog in den loop van deze maand worden berecht. Naar verluidt zou het plan hebben bestaan de geheele stad Helsingsfors in brand' te steken. NOODLOTTIG ONGELUK IN NOORD- FRANKRIJK. Drie meisjes onder een vracht auto; twee op slag gedood. Een molenaarsknecht wilde te Dinan (dept. Cótes du Nord) voor twee stilstaande auto's uitwijken, waartoe hij het stuurrad van zijn vrachtwagen omgooide. Bij deze manoeuvre reed hij op een drietal; spelende kinderen in, van wie twee, een meisje van vier en een ander van zeven jaren op slag werden ge dood. Het derde meisje werd' ernstig gewond. DE DUITSCHE CONSUL IN CHINA STERFT AAN HONDSDOLHEID. Kurt Schirmer, de Duitsche consul te Tsching Fao is op 54-jari.gen leeftijd aan een aanval van hondsdoelheid overleden. FRANSCHE ZWEMMERS NAAR DUITSCHLAND. Ondanks het geval Cnvelier. De Fransche zwembond heeft besloten, definitief deel te nemen aan de groote zwem wedstrijden te Neurenberg en met de reeds samengestelde ploeg te verschijnen. Dit besluit heeft bizondëre beteekeniö, doordat naar aanleiding van de incidenten, die zich hebben voorgedaan tusschen Duit schers en Fransche zwemmers te Zeitzweis- senfels door sommige kringen was aange drongen op het afbreken der sportieve rela ties met Duitschland. Briand zou het besluit van den zwembond hebben goedgekeurd. ,<ff1"1' GROOTE TENTOONSTELLING TE BUENOS AIRES. Begint Maart a.s. Te Buenos Aires (Argentinië) zal te be ginnen met 14 Maart 1931 gedurende zes weken een groote tentoonstelling worden ge houden, waaraan Engeland zal deelnemen met den officieele inzending, welke thans grooten deels op de wereldtentoonstelling te Antwerpen aanwezig is. De Prins van Wales stelt zich voor tijdens de tentoonstelling een bezoek aan Zuid- Amerika te brengen waar hij vijf jaren ge léden ook reeds eep bezoek heeft gekrakt. DE COÖPERATIEVE BEWEGING IN ZWEDEN. Men schrijft ons uit Stockholm: Het economische leven van Zweden heeft zich, na den oorlog, krachtig ontwikkeld en het jaar 1929 heeft de economische positie van dit land op de wereldmarkt nog meer verbeterd. De aandacht van de buitenwereld is voor alles gevestigd op dé groote export industrieën (ijzer, hout, lucifers, machine- riën, enz.) en over het algemeen, heeft men weinig belangstelling voor de invloeden van een uitgebreidere export op de vaderlandsche markt zelf. De groote vraag naar Zweedsche exportartikelen moet toch ook beteekenen, dat de welvaart van de bevolking wordt verbe terd' en in dit opzicht begroet men ook, en de coöperatieve instellingen de expansie van den handel omdat met deze expansie de al gemeene koopkracht van de bevolking toe neemt en daardoor zij het dan indirect, de basis, waarop de coöperatieve vereenigingen zijn gebouwd, stabiler maakt. De beweging der georganiseerde verbrui kers kon ook, in 1929, nieuwe successen boe ken. Uit de statistieken van het bestuur van den Bond van Coöperatieve Vereeniging blijkt, dat de gezamenlijke omzetten van den bond onder de vereenigingen zelf 451.1 mil lioen kronen in 1929 bedroegen. Het totale eigen kapitaal heeft zich vermeerderd van 13.3 millioen op 96.1 millioen kronen en de nettowinst van de Vereenigingen en zuster organisaties werd tot 22.1 millioen kronen vergroot. De coöperatieve beweging van Zweden heeft hiermede tot dusver het beste resultaat bereikt. Het ledental is in 1929 buitengewoon snel toegenomen. De vereenigingen bij den Bond aangesloten hadden, bij het einde van het jaar een gezamenlijk ledental van 421.618 personen tegen 392.355 in het voorafgaande jaar, wat dus een toename van 29.264 leden beteekent. Het distributienet der vereenigin gen heeft zich met 260 verkoopplaatsen uit gebreid, zoodat thans het aantal verkoop plaatsen 3.080 bedraagt. Het aantal vereeni gingen 'bij den Bond is evenwel verminderd, is van 881 tot 866 teruggeloopen, wat toe geschreven moet worden aan de voortduren de pogingen tot concentratie. Ofschoon die pogingen ook in 1929 werden voortgezet, is het grootste deel van de coöperatieve ver eenigingen in Zweden nog zeer klein. De statistiek toont aan, dat 43 pet. der organi saties minder dan 201 leden hebben. Slechts 7 pet. van de vereenigingen hebben meer dan 1000 leden en tezamen niet minder dan 47 pet. van het gezamenlijke aantal leden. De groote vereeniging op coöperatief gebied is de verbruiksvereeniging „Stockholm", welke thans meer dan 50.000 leden bedraagt. De gezanmenlijke omzetten der vereeni gingen beliepen in 1929 329 millioen kronen, tegenover 314 millioen in het voorafgaande jaar. Het gezamenlijke netto-overschot be reikte een hoogte van 15.7 millioen tegen 14.9 millioen kronen in 1927. Het eigen kapi taal der vereenigingen, d.w.z. aandeelen en fondsen, is van 59.4 millioen tot 66.4 millioen kronen vermeerderd. Wanneer bij deze be dragen het netto-overschot van het afgeloo- pen jaar wordt gevoegd' en wordt het dan vrkregen bedrag met de balansen vergeleken, dan blijkt dat 'het eigen kapitaal' der vereeni gingen 62 pet. uitmaakt. De vereenigingen zijn thans in staat alle schulden na 1 tot 8 dagen te voldoen. Ook de omzetten van het Verbond zijn in 1929 gestegen en bedragen thans 141.3 mil lioen tegen 135.3 millioen kronen in het voor afgaande jaar. De verkoop in 1929 was tot dusver de grootste sinds 'het verbond bestaat. Wat de productie betreft, ook op dit terrein heeft de coöperatie succes te boeken. De margarine- fabriek heeft 'haar productie van 12 millioen K.G. verhoogd tot 13 millioen K.G. De molens hebben tezamen 113 millioen K.O. producten geleverd. Een nieuwe havervlok- kenfa'briek is gedurende het jaar in gebruik genomen. De Gisl'aweder Gummiwaren- fabriek is eveneens vergroot en de waarde van de productie van deze onderneming is van 5.8 millioen opgeloopen tot 6.5 millioen. Bij het einde van 1928 kocht het Verbond van coöperatieve vereenigingen een super- fosfaatfabriek (productie 500.000 zakken per jaar) en deze fabriek heeft in 1929 voor de aangesloten vereenigingen gewerkt. Men is bezig aan den bouw van een gloei lampenfabriek en verwacht wordt, dat deze met de herfst aanstaande zal worden ge opend. Het Zweedsche Cooperatieverbond is ge leidelijk er toe gekomen ook producten te leveren op het gebied van den landbouw. Uit dit feit weerspie-gelen zich de ontwikke ling en de aard van het ledenaantal. Thans zijn ongeveer 65.000 boerengezin nen bij de coöperatieve beweging aangeslo ten en dit belangrijke deel van het aantal leden heeft natuurlijk het verlangen, dat de cooperaiteve vereenigingen haar aandacht heeft voor speciale belangen. De Zweedsche coöperatieve beweging is dus een goid voor beeld, hoe een dergelijke beweging zich tot een echte volksbeweging in de volle beteeke- nis van het woord kan ontwikkelen. De bii het Verbond aangesloten verzeke- ringsvereenigingen kunnen eveneens op een gssö m wijzefti Het bedrag fier reserves van de verzeke rt ngsvereeniging Samarbete steeg van 1.196 millioen tot 1.313 millioen kronen, terwijl het netto-overschot 730.188 kronen bedroeg. Het verzekerde bedrag van de levensver zekeringsmaatschappij Folket bedroeg aar het einde van 1929 180.2 millioen kronen tegen 165.9 in 1928. De netto-winst bedraagt hier 819.059 kro nen en het geheele kapitaal van het fond® bedraagt thans 37.8 millioen kronen. De coöperatieve beweging van Zweden heeft zich dus in het jaar 1929 goed ontwik keld. Deze ontwikkeling viel ook waar te nemen op het gebied van de propaganda en van het onderwijs. Het familieblad „Konsumentbladet" werd gedurende het afgeloopen jaar gemoderni seerd en kan op een abonnementental van 355.000 wijzen. Om het werk op onderwijsgebied van het verbond te kunnen uitbreiden, heeft het ver bond de onderwijsinrichtingen nabij Stock holm vergroot. Op elk gebied dus toont de Zweedsche coöperatieve beweging een- stage ontwikkelingskradh't. HET HALSSNOER VAN MARIA TERESIA. Leopold Salvator heeft door middel van zijn advocaat de ex-keizerin Zita en aarts- hertoging Maria Teresia benevens den kroon prins Otto doen weten, dat hij hen verant woordelijk stelt voor het verlies, dat hij: door zijn willekeurige arrestatie heeft geleden en dat hij schat op een 50.000 dollars. Boven dien eischt hij een som van 1000 dollars voor iedere week, die hij gevangen heeft gezeten. NOG STEEDS AARDSCHOKKEN IN ITALIË. Volgens berichten uit Anconi werd Maan» dag wederom een lichte aardbeving waarge nomen. Te Ascoli werden de schokken voor afgegaan door een onderaardsch gerommel. Te Potenza nam men gisternacht een aard beving waar, die zich golfsgewijze voort plantte. Het grootste deel der bevolking ver- liét dé huizen en bracht het verdere deel van den nacht in de open lucht door. Schade werd gelukkig nergens aangericht. COMMUNISTEN IN LEIPZIG VEROORDEELD. Gisteren zijn te Leipzig de beide commu nisten, de fabriekarbeider Konen en de sloten maker Ripphausen wegens voorbereiding tot hoogverraad en diefstal van springstoffen veroordeeld, resp. tot 6 en 5 jaar tuchthuis straf. I L RUSSISCHE HANDELS VERTEGENWOORDIGER TE BERLIJN GEARRESTEERD. Volgens een bericht in het Berliner Tage- blatt is de directeur-generaal van de Rus- savstor A. O., Smoylow, die zich op het oogenblik te Berlijn ophoudt, gearresteerd. Smoylow is eenigen tijd in dienst geweest van de Sowjetregeering. Na de liquidatie van het gezantschap was hem opdracht gegeven naar Moskou te komen, waaraan hij echter geen gevolg gegeven heeft. Er is thans tegen hem een aanklacht ingediend' wegens verduis tering van een bedrag van 20.000 dollar van de mij. Smoylow ontkent echter een strafbare daad begaan te hebben. KINDERVERLAMMING IN BELGISCHE BADPLAATSEN. In de Belgische badplaatsen Heijst efl Kniocke zijn 7 gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. GAAT GLORIA SWANSON VOOR OEN DERDEN MAAL SCHEIDEN. Het is bekend geworden, dat er een breuk is ontstaan tusschen de bekende filmdiva Gloria Swanson en haar derden echtgenoot, den markies de la Falaise. Dit nieuws is gis teren bevestigd door de terugkeer van den markies. Hij ontkent een openlijke breuk met Gloria, doch geeft toe dat was overgekomen om eens „ernstig met haar te praten „Ik kan niet op den afloop dezer bespre kingen vooruit loopen, zeide de la Falaise", „doch welke haar wenschen ook zijn, ik zal er met genoegen aan voldoen". SENSATIONEELE JACHT OP EEN AUTODIEF. Het Westen van Berlijn was gisteravond het tooneel van een sensationeele jacht op een autodief. Te Wilmersdorf maakten eenige voorbij gangers de politie opmerkzaam op den dien die er met een gestolen auto vandoor wilden gaan. Een politieagent sprong op den wa gen, maar werd er na eenigen tijd door den bestuurder afgeslingerd, zoodat hij een sche delbreuk opliep. Met de auto van een particulier werd de vervolging door twee agenten voortgezet. Bi razenden vaart ging het door de Grunewalg- strasze, over de Bayrische Platz en de Noo^ nendorfplatz in de richting van de Apostel kerk op de Maagdeburgerplatz, waar het den agenten gelukte, de banden van den gestolen auto stuk té schieten. Deze kwam nu spoedig tot stilstand en vae dader kon worden gearresteerd. Het was een 25-jarig chauffeur zonder vaste verbm

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1