Spaarboekjes Vader!andsc!)s Bant *y, 3100 Fa. De Lange 4 De Moraaz, AGENDA RENTE 3 Raitarafiscli Weerbericht. LANDBOUW 8n VEETEELT. Stadsnieuws Verkeersongevallen. ALKMAAR. ONWEER. Donderdag 7 Augustus. 7.30 uur, Cinema Americain:: 1. Katja de Zigeunerin; 2. Het geheim van de Scha duw (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Watt en Watt als Noordzeevisschers (voor eiken leeftijd). 7.30 uur, Victoria Theater: De Luchtvloot (voor eiken leeftijd), v Maandag 11 Aug. 8 uur, Muziektuin, concert door het A V.R.O.-orkest onder leiding van Nico Treep. Spreker de heer W. Yogi lift zal worden voorzien. De entrée tot het hotel zal gevormd worden door een winkel passage. De toegang zal worden geflan keerd door tweemaal twee winkelhuizen, voorzien van bovenwoningen voor particu lieren. Met den bouw zal spoedig een aan vang worden gemaakt. 1 Sept. zal de heer Kluiving zich uit het hotel terugtrekken. Tot gérant is benoemd een ober-kellner uit een der groote hotels te Knocke. PRINS EN PRINSES TAKAMATSU NAAR DELFT. Hedenmorgen hebben prins Takamatsu en zijn gemalin met gevolg in vijf auto's een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft. •Het gezelschap, dat mede onder geleide stond van den Japanschen consul te Rotterdam, arriveerde om bij half tien te Delft. Het vor stelijk gezelschap werd ontvangen door de Iheeren van Boeren en prof. Dorgelo, namens de kerkvoogden. Bij het binnentreden van de kerk speelde de organist, de heer Storm, het •Japansche volkslied. De prins legde een krans van oranjebloemen, versierd met linten in de Japansche kleuren, op het graf van prins Willem. Na dit bezoek werd naar de fabriek van Delftsch Aardewerk „De Porseleyne Fles" gereden, waar het gezelschap werd ontvan gen door de directeuren. Na dit bezoek ver trok het gezelschap omstreeks half elf naar Rotterdam. tiOOGE WATERSTAND IN FRIESLAND. Het stoomgemaal te Tacozijl in werking. Ged. Staten van Friesland besloten tot het (n werking stellen van het stoomgemaal te Êacozijl. De waterstand is nu reeds 26.7 c.M. boven zomerpeil. Eeni-ge dagen geleden werd last gegeven tot opening van alle zeesluizen, doen dit heeft niet voldoende geholpen. NED. VERBOND VAN ZIEKEN KASSEN. Onder leiding van den heer D. Witbaard uit Zaandijk vergaderde te Amsterdam het Nederl. Verbond van Ziekenkassen. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter dat, ondanks de vele teleurstellingen, het Verbond intact is gebleven. Bij het vele goede, door de kassen gedaan en nog te doen, is thans nog gekomen de taak van administrateur eener bedrijfsveree- niging- j Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. F. Kuyer, bleek, dat het Verbond per 1 Januari 1930 256 aangesloten kassen tel de met ruim 45.000 leden. Van 165 kassen zijn gegevens verkregen. Deze telden 31,623 leden. De ontvangsten bedroegen 404.481,81 (per lid 12.79), de uitgaven 419.758.81 (per lid 13.27). Nadeelig saldo 15.276 (v. j. voordeelig saldo 68.332.96). Aan ziekengeld is uitgegeven if 342.369,83 (per lid 10.82). De onkosten bedroegen 77.388,98 (18,4 pet.) Hierbij is inbegrepen bodeloon, administratiekosten enz. Het bezit bedraagt in totaal 507.890.36 (per lid 16.05). Het voorstel tot reorganisatie in vijf ge westen werd aangenomen. In verband hier mede werd besloten, de vacature-Neuteboom niet te vervullen. Tot vrijgestelden ter uitvoering der wette lijke verzekering werden benoemd de heeren rj F. Kuyer, Den Haag, J. Bergh te Weesip, C. Blanker te Rotterdam en J. G. van Rooy te 's-Hertogenbosch. Besloten werd tot oprichting eener Lande lijke Kas voor de Onderlinge Vrijwillige Ver zekering voor zooveel in de plaatselijke kas sen geen gelegenheid is daarvoor. EEN COURANT UIT HET JAAR 1620. Aanwinst voor hel Ned. Persmuseum. Onder de couranten, aanv/ezig in het Ne- Öerlandsch Persmuseum uit de zeventiende eeuw, was tot nu toe de oudste van het jaar 1632. Thans is het Persmuseum in het bezit gekomen van een exemplaar uit 1620. Het is „gedruckt by Broer Jansz out- Courantier int Legher van Zyn Princel. Excel, den 1 Meert" en bevat een „Cort onderricht van de droevighe ende ellendige gesohi-ede- nisse in 't Coninckryck Bohemen op 't Slot tot Gytschin op den eersten Februari 1620." In dit „cort onderricht" wordt verhaald de geschiedenis van de oudste dochter van een zekeren Smirsitzky. Deze jonge dame was op een slot, gelegen op een hoogen berg bij de stad Gytschin, gevangen gezet. Zekere Otto van Wartenbergh trok naar het kasteel, bevrijdde de jonkvrouw „ende liet zich terstont met haar trouwen". Hij eischte zijn aandeel in de erfenis die zijn vrouw was onthouden op, maar de koning stelde van Wartenbergh in het ongelijk en beval dat de afgenomen goederen weder aan een zwager, zekere Slawata, zouden worden ter hand ge steld. Toen Slawata en zijn commissarissen nu op het kasteel kwamen, gaf de vrouw van Wartenbergh hun overvloedig wijn te drinken en liet het kasteel daarop door buskruit in de lucht vliegen, waarbij zoo goed als alle aanwezigen om het leven kwamen. Op een tweede bladzijde van dit oude krantje, dat aan één zijde is bedrukt, komt nog een aantal berichten voor. Zoo wordt o.a. gemeld, dat schepen uit Oost-Indië te Lissabon zijn aangekomen met de tijding, dat dicht bij Goa door aardbevingen twee steden met alle inwoners te gronde zijn gegaan en dat in de stad Teusiglia in Peru 400 menschen zijn omgekomen. Dit zeker merkwaardige krantje uit het be gin van de zeventiende eeuw is in de perma nente tentoonstelling van het Nederlandsch Persmuseum opgenomen. Het museum ge vestigd N.Z. Kolk 28, is geopend Dinsdag en Vrijdagmiddag van 2 tot 4 uur. Door een vrachtauto overreden Gistermiddag reed op den Soesterweg te Amersfoort per fiets een spoorwegarbeider genaamd De Jong, die naar de rechterzijde van den weg gaan wilde, maar bij het over steken door een ongelukkige omstandigheid kwam te vallen. Achter hem reed een groote verhuisauto uit Bussum, die een overrijding niet meer voorkomen kon, waardoor hij zwaar gewond werd. In zorgwekkenden toestand ls het slachtoffer per auto naar het ziekenhuis te Amersfoort gebracht. Motor tegen een huis gebotst. Een rijwielhersteller te Amsterdam, die hedenmorgen een door hem gerepareerde motorfiets wilde probeeren, geraakte in de Trans-vaalstraat de controle over zijn stuur kwijt, met het gevolg dat hij met vrij groote vaart tegen een perceel opbotste. De man maakte een ernstigen val. Dr. Trompetter, die de eerste hulp verleende, constateerde een lichte hersenschudding. Per auto van den G.G.D. is het slachtoffer naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis vervoerd. Bij het oversteken van een straat. De 41-jarige J. Levie uit Zuidland is bij het oversteken van de V. d. Takstraat te Rot terdam door een auto gegrepen en voor een tram geworpen. Met zeer zware verwondin gen is hij in bedenkelijken toestand in het zie kenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De auto van prinses en prins Taka- matsoe aangereden. Prinses en prins Takamatsoe hebben gis terochtend, toen zij per auto van Schevenin- gen onderweg waren naar het paleis Soest- dijk, ter hoogte van De Vink een aanrijding gehad met een vrachtauto, waardoor de prin selijke wagen vrij ernstig beschadigd werd Het prinselijk paar kwam met den schrik vrij en zette den tocht in een anderen auto voort. Spoorbeambte overreden en gedood. De 27-jarige spoorbeambte C. de Jong te Amersfoort stak per rijwiel den weg over vlak voor het naderen van een verhuisauto van een expediteur uit Bussum. Op het midden van den weg geraakte de bagagedrager aan de voorzijde tusschen de spaken van het wiel beklemd, met het gevolg, dat de man kwam te vallen en door den auto werd overreden. Hij had beide beenen gebroken. Om zes uur gisteravond is de ongelukkige in het Elizabethsziekenhuis, waarheen hij werd ver voerd, aan de bekomen verwondingen over leden. De J. was nog niet lang gehuwd. Den chauffeur treft geen schuld. Melkauto te water. In het Winschoterdiep bij Roodehaan is de melkauto van O. uit Onnen (bij Groningen) op onverklaarbare wijze te water geraakt. De bestuurder en een jongen werden na veel moeite door een voorbijvarend schipper gered. Auto geslipt. Terwijl mr. P. uit Wouw gistermiddag met een nieuwen luxe-auto zeer snel over den Rijksweg in de richting Rijen reed, slipte de auto door krachtig remmen bij het passeeren van 'n vrachtauto' De wagen sloeg, tegenover de hoeve van den landbouwer Aarts, over den kop, en bleef met de vier wielen in de lucht aan den kant van den weg liggen. In den auto zaten een dame en drie heeren, die, hoe wel hevig geschrokken, er met slechts enkele glaswonden afkwamen. De kap van den auto was geheel in elkaar gedrukt, ook de spatbor den zijn geheel verwrongen. De inzittenden vertrokken met een auto naar Tilburg, na voorloopig verbonden te zijn. Het verkeer was geheel gestremd. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Gistermorgen is de P.N.E.M.-agent J. van Esch tijdens herstelwerkzaamheden aan een electrische kraan bij het invoegen van een nieuw stuk kabel in aanraking gekomen met den stroom en gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en 10 kinderen achter. vuur aangetast was, te behouden. De hooi berg brandde tot den grond toe af. Twee paarden omgekomen Tengevolge van het inslaan van den blik sem is gistermiddag de landbouwschuur van A. de Smit te Oostburg afgebrand. Twee paarden kwamen in het vuur om en de voor raad hooi ging verloren. Een man gedood Tijdens een onweer, dat Woensdagmiddag boven Woensdrecht woedde, is de landbou wer A. Kuijlen door den bliksem getroffen en gedood. Onder de gemeente Woensdrecht werd ook een kind getroffen; dit hoopt men echter in het leven te behouden. Verschillende wonin gen werden beschadigd, terwijl het te velde staande gewas veel schade heeft geleden. Veel water gevallen. Het onweer ging te Nijmegen gepaard met zware regen- en hagelbuien. Daar de riolen de enorme watermassa niet konden verzwel gen, kwamen verschillende straten onder wa ter te staan, hetgeen groot ongerief veroor zaakte. Boven de provincie Groningen. Bij het zware onweer dat gisteravond vrij wel over de geheele provincie Groningen woedde, is op verschillende plaatsen de blik sem ingeslagen. Te Toornwerd (Middelstum) is de bliksem ingeslagen in den toren der herv. kerk, het zelfde gebeurde te Hornhuizen. Op vele plaatsen gingen vele op het veld staande schooven gerst in de vlammen op. Vooral onder Oosterburen, Noordwol de en Kloosterburen werd hierdoor veel schade aan gericht. Vele te veld staande gewassen zijn door de hevige plasregens geheel vernield. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De „Staatscourant" van 6 Augustus beval een opgave van het aantal aangegeven geval len van besmettelijke ziekten over de week van 27 Juli tot 3 Augustus. Vermeld staan o.m. 220 gevallen van roodvonk en 115 van diphtherie. In de daaraan voorafgaande week waren deze cijfers respectievelijk 208 en 90. Gevallen van poliomeylitis deden zich voor te Opsterland 1; Borne 1; Tubergen 2; De Wijk 1; Amsterdam 3; Grootebroek 1; Harenkarspel 1; Hilversum 1; Niedorp (Nieuwe-) 1; Niedorp (Oude-) 1; Spanbroek 1Abcoude-Proostdij 1Eemnes 1Loenen 1; Zeist 2; Delft 1; Hilligersberg 1; Rheeu- wijk 1Rhoon 1Rotterdam 2; Schiebroek 1 Schoonhoven 1; Vlaardingen 2; Waddinx- veen 1Zwammerdam 1Breda 1Apel doorn 1; Arnhem 1; Gorssel 1; Kesteren 1; Rheden 2. Het totaal aantal bedraagt 38, tegen 29 in de week van 20 tot 27 Juli. 11 01 10. dat het een financieel fiasco voor de gemeen tekas zou beteekenen, temeer, daar Laren op gemakkelijke en aannemelijke voorwaarden gas van Hilversum zou kunnen betrekken. HET LOTERIJ BRIEFJE. Dezer dagen heeft een chauffeur te Rotter dam een loterijbriefje, een zoogenaamd „twin tigje", gekocht van een kantoorbediende van de firma waar ook hij in dienst was. Enkele dagen later kwam de kantoorbediende den chauffeur meedeelen, dat er een vergissing in het spel moest zijn, want de automobilist had het briefje gekregen dat den kantoorbe diende toebehoorde en zoodoende had de kantoormeneer het briefje van den chauffeur. Deze laatste was zonder bedenken genegen de briefjes te ruilen en hij zou er stellig niet meer over hebben gesproken als niet, nog op den avond van den ruil, bleek, dat op zijn eerste nummer de 20.000 was gevallen. Nu kreeg hij argwaan ,hij riep den bediende ter verantwoording, maar die beweerde dat hij toch ook niet had kunnen weten dat zoo'n groote prijs nu juist op dat nummer zou val len. De chauffeur bleef het zonderling vin den en hij riep de hulp van de politie in. De kantoorbediende werd gehoord en aanvanke lijk hield hij vol ilet geweten te hebben dat op het nummer e. i groote prijs was gevallen. Toen hij eens wat nader aan den tand werd gevoeld, bleek, dat hij de lootjes bij zijn broer had gekocht en dat die broer hem den dag van de trekking had opgebeld om hem te vertellen, dat op een van zijn nummers een prijs was gevallen. Een paar uur later con fereerde de jongeman met den chauffeur. Tengevolge van dit onderzoek heeft de chauffeur de hem toekomende 850 uitbe taald gekregen; de wat al te handige kan toorbediende kon met een fiksche schrobbee- ring huiswaarts gaan. INBRAKEN. Op klaarlichten dag tusschen 10 en 11 uur is, terwijl de bewoners afwezig waren, inge broken bij den landbouwer Kattenpoel te Deurningen bij Oldenzaal. Gestolen werden uit een kast twee gouden dameshalskettingen met dito kruis, een gouden heerenhorloge en twee gouden ringen, enz. Te Ratum, gemeente Winterswijk, is inge broken in de zaak van koloniale waren van den heer De Kolstee. Er werd voor een be drag van 200 aan koffie, thee, tabak en sigaren gestolen. Bij deze inbraak heeft de dader zich ver wond, want er werden bloedvlekken gevon den. Met een speurhond heeft men ontdekt dat de dader de wijk over de Duitsche grens heeft genomen; de hond bracht van Duitsch gebied een linnen zak en een zak tabak, van den diefstal afkomstig, mee. KORTE BERICHTEN. - De gouverneur van Suriname dr. Rut- gers, die de kolonie met verlof verlaten heeft, is per s.s. „Cottica" dezer dagen te Havre aan wal gestapt, vergezeld van zijn familie. raar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.6 te Vardö. Laagste barometerstand 750.7 te Torshavn Verwachting, geldig tot den avond van 8 Augustus: Matige tot zwakke, Westelijke tot Zuidwes telijke wind, aanvankelijk zwaar bewolkt met kans op regen, later opklarend en warmer. paalde termijn van zeven jaar wordt opge- heven. Men staat hier op het standpunt, dat de ontwikkeling der wereldmarktprijzen voor boter en kaas aan zoo sterke schommelingen onderhevig is, dat men zich niet voor een zoo langen termijn kan verbinden. De Finsche eischen zijn bekend: zij komen neer op de omineuze particuliere overeenkomst betref, fende den invoer van een vast contingent bo ter en kaas in Duitschland. In bevoegde kringen te Berlijn worden de vooruitzichten der onderhandelingen zeer gunstig beoordeeld. Een zonderlinge vraag. De „Berliner Börsenzeitung'' neemt het den Nederlanders kwalijk, dat zij met een boycot beginnen, nu het een Duitsche invoer- rechtverhooging betreft en het blad vraagt, waarom de Nederlanders géén stelling heb ben genomen tegen Amerikaansche, Canadee- sche, Australische, Chineesche, Indische, Spaansche, Italiaansche, Fransche, Poolsche en andere tariefverhoogingen. Het blad ziet blijkbaar niet in, welk ver schil er is tusschen het verhoogen van een invoerrecht zonder méér hoe onaange naam dit ook moge wezen voor de importlan- den èn: het schenden of ontduiken van een in een handelsverdrag neergelegde clau sule van meestbegunstiging. voor Belaste waarden, 's Gravenhage, tegen beurskoers 65 JAREN GETROUWD. Zaterdag 9 Augustus zal het 65 jaren ge leden zijn, dat L. L. Corbeau en J. M. CorbeauSnoek, van der Duynstraat 60 te Rotterdam, in den echt werden verbonden. FABRIEKSSCHOORSTEEN Te Muntendam (Gron.) is een 40 meter hooge schoorsteenpijp ingestort, terwijl men bezig was haar te schoren. Men vreesde dus al een instorting. De gewaarschuwde werk lieden konden zich bijtijds in veiligheid bren gen. HET GRAND HOTEL TE MIDDELBURG. Het plan voor den herbouw thans eindelijk vast; een winkel-galerij als Gemeld wordt, dat de plannen inzake den vederopbouw van het in Dec. 1929 door ,trand verwoeste Grand Hotel te Middelburg welke plannen reeds herhaaldelijk gewij zigd werden thans eindelijk vast staan. Het hotel zal worden gevestigd in het thans nog bestaande gedeelte, dat met een verdie ping zal worden uitxrebreid en dat van een Hotelbrand. Tijdens een der vele onweersbuien, welke gistermiddag boven Nijmegen en omgeving losbraken, sloeg de bliksem in het achterge deelte yan het bekende hotel „Spijker" te Beek bij Nijmegen. De achterzijde stond weldra in brand, maar de ijlings gewaarschuwde brandweer van Ubbergen-Beek wist den brand te be perken tot dén achterkant van het hotel. Het hotelebedrijf kan voortgezet worden. Boerderij door den bliksem ge troffen. Gistermiddag is tijdens een onweer, dat boven Hoogeveen en omliggende plaatsen woedde, de bliksem ingeslagen in de boerde rij van A. Kist in het plaatsje Krakeel. De boerderij brandde tot den grond toe af. Niets kon gered worden. Inboedel, oogst zoowel als eenig klein vee is verloren. Niets was verzekerd. De brandweer was afwezig Gistermiddag sloeg de bliksem te Soest in DE INDISCHE MAIL. In aansluiting op het Vrijdag 8 Aug. te Marseille aankomende mailschip ,Patria" vertrekt de speciale trein met de mail en pas sagiers van Marseille om 11.25; aankomst Zaterdag 9 Aug. 7.16 uur te Roosendaal 8.51 uur te Roterdam D. P. en 9.19 te Den Haag H.S.M. DR. F. D. A. C. VAN MOLL f Te Arnhem is, ruim tachtig jaar oud, over leden dr. F. D. A. C. van Moll, die geduren de vele jaren als voorzitter van het Genoot schap Kunstoefening krachtig de belangen van de Middelbare Kunstnijverheidsschool van het Genootschap bevorderde. Dr. Van Moll was een groot kunstverza melaar en o.a. bezitter van een kostbare ver zameling Rembrandt-etses. Toen dr. Van Moll zich in 1921 te Arnhem vestigde had hij een jarenlange veel omvat tende praktijk als oogarts te Rotterdam achter den rug. Hij was daar oprichter en gedurende veertig jaar directeur van de groote ooglijderkliniek en ook oprichter van het Rotterdamsch Sanatorium. BEZOEK AAN DE AMSTERDAMSCHE BRANDWEER. De commandant van de brandweer te Cal cutta, de heer Westbrook, heeft heden te Am sterdam een bezoek gebracht. Met belangstelling werd kennis genomen van de nieuwe alarmeerinrichting en het brandweermateriaal. EEN VERDACHT GEVAL VAN POKKEN. Hedenochtend kwam te IJmuiden binnen het stoomschip „Poelau Roebia" van de stoomvaartmaatschappij Nederland met de quarantainevlag in top, zulks in verband met een verdacht pokken-geval, dat zich bij een Indische bediende zou hebben voorgedaan. De zieke was in Suez van boord -gegaan en de behandelende geneesheer had aanvankelijk gemeend hier te doen te hebben met een ge val -van echte pokken. Een verder onderzoek heeft duidelijk bewe zen, dat het slechts een geval van waterpok ken was. De directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst, Dr. L. ieyermans en Dr. H. Peeters hebben te [Jmuiden een onderzoek ingesteld en als resultaat daarvan het schip vrij gegeven. Het is hun gebleken, dat door den scheepsdokter alle opvarenden opnieuw waren in-geënt en dat alle maatregelen tegen de ziekte waren genomen. LAREN MAG EEN EIGEN GASBEDRIJf STICHTEN. Raadsbesluit door Ged. Staten goedgekeurd. Ged. Staten van Noord-Holland hebben goedgekeurd het raadsbesluit der gemeente een geheel gevulden hooiberg van den heer Laren, waarbij besloten werd, over te gaan O. yan Hofsloot aan den Dwarsenweg. Toe lot stichting van een gemeentelijk gasbedrijf, vallig was het personeel van de Soest-: i Zooals bekend, waren 25 ingezet-enen van brandweer naar de brandweertentoonstelling Laren bij Ged. Staten in beroep gegaan tegen te Rotterdam. Daarom werd het personeel dit besluit, daar zij van oordeel waren, dat uit Soesterberg gealarmeerd dat erin slagen de stichting van een gemeentelijk gasbedrijf mocht het woonhuis, hetwelk reeds door het strijdig was met de moderne begrippen en FINSCHE BOTER NAAR DUITSCH LAND. De regeering wordt verzocht de experimenten te staken. Het Reichsverband des Deutschen Grosz- und Uberseehandels heeft de Rijksregeering telegrafisch verzocht alle experimenten op het gebied der handelspolitiek te vermijden en alle voornemens om het Duitsch-Finsch han delsverdrag op te zeggen, te laten varen. Het Verband wijst er op dat tegenover de gerechtvaardigde belangen van den landbouw evenzeer gerechtvaardigde belangen van het overige bedrijfsleven, in het bijzonder van den Duitschen in- ep uitvoerhandel, staan. DUITSCH INVOERRECHT OP ERWTEN. De Duitsche Rijksdag had op 5 April j de rijksregeering gemachtigd, verschillende invoerrechten te verhoogen, w.o. dat op erw ten. Naar thans door de Tel. gemeld wordt, is minister Schiele voornemens, van deze machtiging gebruik te maken door het in voerrecht op erwten van 4 op 20 mark te brengen, dus een verhooging met 400 pCt. BOYCOT VAN DUITSCHE GOEDEREN. „Stelselmatig mobiliseer en". De heer Eijgenraam, handelsconsulent van den Alg. Ned. Zuivelbond, zegt over de boy cotbeweging „Het spreekt van zelf, dat onze binnenland- sche industrie, evenals de buitenlandsche, niet-Duitsche leveranciers van zuivelwerktui- gen, machines en andere in onze bedrijven benoodigde hulpstoffen de gelegenheid van deze boycot gretig aangrijpen, om er bij onze fabrieken „in" te komen. Ook dit werken wij uitteraard in de hand. Onze „zwarte lijst" wordt steeds uitgebreid, maar ook het terrein van de expeditie kan in deze actie worden betrokken. Hebben b.v. onze exporteurs, met name onze exportvereenigingen en zelf-expor- teerende fabrieken zich al afgevraagd, hoe ook van hun kant aan de boycot-actie kan worden meegedaan doordat zij instede van wat tot nu toe gewoonlijk gebeurde, hun zen dingen naar Duitschland aan zuiver Neder- landsche expeditiefirma's toevertrouwen!" En de boeren zelf? „Het is duidelijk, aldus de heer E., dat van hen óók een zeer krachtige, daadwerkelijke steun verwacht wordt. Ook voor hèn geldt het paroolgéén Duitsche landbouwwerktui gen, géén Duitsch veevoeder en géén Duit sche kunstmest voorloopig meer. Het gaat hier om een bedrag van plm. 50 millioen gul den per jaar. Langs anderen weg zal er eerstdaags ook iet onze toe worden bijgedragen, opdat de boeren, voor zoover noodig, zich voor deze zaak stelselmatig mobiliseeren, want ook dé ze dingen kunnen het best langs organisato- rischen weg geschieden, aldus de heer Eijgen raam. De in het verdrag tusschen Duitsch land en Finland bepaalde termijn van zeven jaar zou worden opge heven. 's De berichtgever van het Hbld. te Berlijn deelde gisteravond mede: Naar de „Voss. Zt." verneemt, hoopt men van Duitsche zijde bij de hernieuwde onder handelingen met Finland te bereiken, dat de in het Duitsch-Finsche handelsverdrag be- OBLIGATIËN met jaarliiksche uitloting POLITIENIEUWS. Gisterenavond omstreeks 8 uur had er op den hoek Payglop—Langestraat alhier een aanrijding plaats tusschen de wielrijdster A. W., wonende alhier en een van naam onbe kende juffrouw. Het rijwiel van A. W., werd vrij ernstig beschadigd. Vermoedelijke oor zaak is het links van den weg rijden door de onbekende juffrouw. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Te omstreeks 7.45 uur had gisterenavond een aanrijding plaats op den hoek Lange straat—Houttil alhier, tusschen een wielrijd ster, genaamd G. G., wonende te Heemste de en de bestuurster van een vierwielig mo torrijtuig, mej. De H., wonende alhier, die onder haar toezicht den auto door zekeren D B. liet besturen. Het weifelend aangeven der richting waar in de wielrijdster wilde rijden, is vermoedelijk oorzaak van de aanrijding. Het rijwiel werd aan het achterwiel beschadigd. Omtrent de schuldvraag wordt een nader onderzoek inge steld. GESLAAGD. Gisteren slaagde te Utrecht voor het examen Engelsch L. O. onze stadgenoote mej. M. W. Spruijt. ORGELBESPELING GROOTE KERK. Nog even wordt er aan herinnerd, dat dezé orgelbespeling van nu af aan Donderdags avonds niet 8 uur maar half acht begint. De heer Jan Zwart speelt 7 Augustus com posities van Handel, Martini, Pescetti e.a. A. V. R. O.-CONCERT. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat Maandag 11 Augustus 1930 des avonds 8 uur Nico Treep met het volledig Omroep orkest in den muziektuin te Alkmaar zal concerteeren en Willem Vogt zal spreken Luistervinken met hun gezin hebben vrije toegang op vertoon van Luistervink-diploma 1930. Het Comité van Actie heeft gemeend dit Concert gratis te moeten aanbieden aan de Luistervinken, opdat allen daarvan zouden kunnen genieten. Teneindé de belangrijke kosten aan een en ander verbonden te kun nen dekken, stelt het Comité zich voor in de pauze een collecte te houren, die zij warm aanbeveelt. Het Comité vertrouwt dat de Luistervinken het gebodene zoodanig op prijs zullen stellen, dat zij door flinke bijdraj gen het Comité zullen vrijwaren voot een te kort. WINKELRUIT GEBROKEN. Hedenmorgen reed een beambte van dt P.T.T., zekere A. Jansen, wonende in de St. Anthoniestraat, met een kastje voor op zijn fiets in de Houttil, toen hij voor een auto een plotselinge zwenking moest maken en ongelukkigerwijze in een groote winkelruit van „De Unie" terecht kwam, die geheel ver nield werd. Of de schade door verzekering wordt gedekt wist men ons niet mede te dee- len. HERDERSHOND OP HET ABATTOIR- Een mooie Duitsche herdershond is giste ren naar het abattoir alhier gebracht en wacht daar op zijn cjood, tenzij anderen zich over hem ontfermen/Wie wil hem hebben? ZUIDERZEE* DE WEGEN NAAR DE WERKEN. Tijdens de Olympische Sipelen in 1928 had de A. N. W. B. de activiteit om op de groote wegen die naar het Stadion te Am sterdam leidden, de wegwijzers van bordjes met de aanduiding „Olympische Spelen" t« voorzien. Thans heeft men op dezelfde wijze oranje bordjes met „Zuiderzeewerken" er op aan de wegwijzers bevestigd, langs de wegen die naar de Zuiderzeewerken leiden. Men kan ze o.a. zien bij de Texelsche brug, het Kerkplein, de Koorstraat, enz.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2