Rlltmaarsclie Kanranl. FEUILLETON. Hiodird twee en dertigste Jaargang. Hoiiderdag Augustus Radio-hoekje Hun beider weg. PftovincSaal nieuws 'enverfrissching, ;i KONINKLIJK INSTITUUT VAN INGENIEURS. v (Wordt vervolgd)- [fo. 184 Vrijdag 8 Augustus. Hilversum, 1875 M. 8.- V. A. R. A. Or gelspel door Fred. Wolfers. 9.— V. A. R. A. fframofoonplaten. 10.— V P. R. O. Morgen- 2g 10-15 V. A. R. A. Voordracht door mevr. I- Sanders—Herzberg. 10.30 V. A. R A Ziekenuurtje. 11.30 V. A. R. A. Gramo- foonplaten. 12-15—2.— A- V. R. O Concert door het Omroeporkest m. m. v. Betty v. d. Bosch—Schmidt, zang. 2.-2.45 A- V. R. O Uitzending uit Korbrulia". Voor de kinde ren 2.45—3-— A. V. R. O. Gramofoonpl. 3 _4 A. V. R. O. Concert door het A. V. o o.-Kwintet. 4.— V. A. R. A. „Onze keu- i-en" door P. J Kers. 4.45 V. A. R. A. Voor onze'kinderen. 5.45 V. A. R. A. Accordeon- muziek. liedjes door Lion Contran. 6.05 V. A R A- Actueel Allerlei. 6.20 V. A. R. A. Ver volg Accordeonmuziek en liedjes. 6.45 Een excursie naar het landgoed „Zonnestraal". 7 45 Politieberichten. 8.01 V. P. R. O. Piano snel door Joh. van Erftbden. 8.45 V. P. R. O. Ds. W. J- Wegerif: „De Middellandsche Zeereis". 9.20 V. P. R. O. Persberichten. 9.25 V P- R- O. Vervolg pianospel. 10.Persber. Vaz Dias. 10.10 V. P. R. O. Voorlezing uit Het leven van Eleonora Duse" door E. A. 'Rheinhard. 10.30 V. P. R. O. Gramofoonpl. Daarna: V. A. R. A. gramofoonplaten. Huizen, 298 M (Na 6 uur 1071 M.) Nederlandsche Omroep, Algemeen Pro gramma te verzorgen door de N. C. R. V.) g 150.30 Gramofoonplaten. 10.30—10.50 Bijbellezen. 12.30—2.— Concert. Mevr. C. v. Ravenzwaay—Möllenkamp, zang. H. Her- mann, viool. H. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. v d. Horst—Bleekrode, piano. 2.-4.— Gra mofoonplaten. 4.—5.30 Concert. Jo Immink, zang. S. Bahler, viool. Joh. O. Kramer, piano. 5.30—6.30 Orgelconcert door A. W. Rijp. 6.30—7.Gramofoonplaten. 7.7.30 Bezoek van den Radio-Dokter. 7.30—8.— Gramofoonpl. 8.—10.25 Toespraak. Concert vanuit de Zendingskapel te Amsterdam. Mevr. Suze Luger, alt. Mevr. D. Hasselaar —de Koster, piano. P. Kramer, viool. Fr. Hasselaar, piano en orgel. 10.2510.30 Persberichten. 10.30—11.30 Gramofoonpla ten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Concert. E. Tookey, cello. J. Rollitt, piano. 12.50 Orgelspel door L. H. Warner. 1.50—2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Orkest concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.— Piano-recital door L. England. 7.25—7.45 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Uit Amerika: Uitz. van een toespraak door Col. Ch. Lind- bergh. 10.Kamermuziek. T. Makushina, sopraan. Kwartet. 11.20—12.20 Dansmuziek. Pariis „Radio-Paris", 1725 M. 12.50-2.20 Gramofoonpl- 4.05 Orkestconcert en soli. 7.40 Gramofoonplaten. 9.05 „De Huzaren van Villars", van Maillart. Orkest en solis ten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10 35 —12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoon platen. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.50—6.50 Trio-concert. 8.20 Orkestconcert, intermezzo: zang en declamatie. Daarna tot 12.20: Dans muziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest- concert. 3.50—5.50 Orkestconcert en voor dracht. 8.20—9.20 Orkestconcert. 9.20— 10.50 „Dybet". Hoorspel in 3 bedrijven vSn C. Gandrup! 11.10—12.50 Dansmuziek. Brussel, 508-5 M. 3.20 Klassiek concert uit de Kurzaal te Oostende. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Gramofoonpla ten. 8.50 Orkestconcert. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. RADIO NIEUWS. Nog even herinneren wij onze lezers aan liet concert te geven door onze stadgenoot de heer Joh. O. Kramer, piano, metmeaewerking van mej. Jo Immink, zang en mej. Bahler, viool op Vrijdag 8 Aug. a.s., n.m. 4.5.30 uitzending station Huizen. TELEFOON OP ZEE. Gistermiddag vier uur is op het zich op de Noordzee bevindenden stoomschip „Prinses Juliana" van de Mij. „Zeeland" welke stroo- mer te half twee van Vlissingen naar Har- wich was vertrokken, een proefgesprek ge voerd per Radio Holland met de firma Jac. den Duik te Scheveningen. Dit gesprek dat ongeveer vijf minuten duurde, slaagde volkomen. Vrij1 naar het Engelsch H. ATONSEN 37) Er zat wel niet veel anders voor hem op, dan te bezuinigen op zijn maaltijden. Hij zou het bedrag voor ontbijt en avondeten moeten brengen op zes shilling bij elkaar en dan maar des middags op zijn werk flink veel eten. Dat spaarde hem ten minste negen shil ling in de week. En zoolang hij dan nacht werk had kon hij rondkomen. In die veertien dagen was Dick veel ouder geworden en had bij heel wat geleerd. Hij kon nu een musichall voorbijgaan," zonder er binnen te gaan; hij kon twee uur met een glas bier doen! hij kon een kellnerin met „miss" aanspreken. Hij had geleerd op een andere manier over geld te denken, niet meer in Ponden, maar in pen- nies. Hij had de ellendige eentonigheid leeren kennen van een zit-slaapkamer en de ver latenheid in een groote stad. Natuurlijk kende hij wel den kortsten weg naar Grosvenor Square en iederen avond liep hij langs Haiborough House en keek omhoog naar de vensters. De Zondag vond hij de akeligste dag van heel de week. Dan had hij zelfs zijn werk niet om zijn gedach ten af te leiden. Naar huis gaan was veel te duur. Zoodoende bleef hij maar lang in bed om zijn ontbijt uit te sparen, 's Middags ging hij naar het park, luisterde naar een muziekkorps, dat er speelde en keek naar de •pelende kinderen en de verliefde oaarties. DE STRIJD TEGEN DEN KNOEI» HANDEL IN DE RADIO. Onlangs is door Besturen van den Neder- ■andschen Bond van Radiohandelaren en den Bond van Ondernemers in de Radiobranche in Nederland een Commissie ingesteld, die onder den naam „Centraal Bureau voor den Radiohandel" (C. B. R.) den strijd tegen de knoeierij in de radioindustrie en den radio- handel krachtig zal voeren. Het C. B. R. is overtuigd, dat een algeheele reorganisatie in clen radiohandel dringend noodzakelijk is. In een communiqué wordt o.m. het volgen de gezegd: „Een van de ernstigste kwalen in de bran che is ongetwijfeld het bouwen van toestel len voor derden tegen betaling en onder den schijn van amateurisme. Bovendien mogen, gelijk men weet, sinds een half jaar in Ne derland radiotoestellen, waarin van de oc trooien van Philips' Radio te Eindhoven wordt gebruik gemaakt, nog slechts worden gebouwd en verhandeld door hen, die een desbetreffend licentiecontract met Philips hebben geteekend. Een uitvoerige enquête, door het C. B. R de laatste weken ingesteld, heeft gegevens verschaft omtrent honderden personen, die in hun vrijen tijd voor anderen tegen betaling toestellen bouwen. Dezer dagen wordt aan een «groot aantal hunner een waarschuwing gezonden, om met deze praktijken oip te hou den, aangezien zij anders door de N.V. Phi lips' Radio onherroepelijk in rechten zullen worden vervolgd. Het C. B. R. doet verder tal van stappen bij groote lichamen, vereenigingen van luis teraars en amateurs enzoovoorts, om aan dit euvel van den knoeibouw een einde te ma ken". HEILOO. Gemeenterekening 1930. In de vorige raadsvergadering is door B. en W. aan den raad aangeboden de rekening over het dienstjaar 1929 en is een commissie tot nazien benoemd, bestaande uit de heeren van 't Veer, Sengers en Keesman. De gemeenterekening ligt voor het publiek ter visie, maar we gelooven niet, dat vele burgers gebruik zullen maken om haar in te zien. Wij meenen een en ander aan het lijvige boekwerk te mogen ontkenen- Algemeen beheer, Openbare Veiligheid, Openbare Werken en Armenzorg vragen steeds meer, doch gelukkig gaan de inkomsten ook vooruit. Bij bijna alle hoofdstukken is een nadeelig saldo, alleen het G.E.B., dat een af zonderlijk bedrijf is, heeft een batig saldo, waarvan dit jaar voor het eerst 60 pet. in de gemeentekas vloeit. De belasting, vrijwel de eenige bron van inkomsten, geeft een batig saldo van ruim 81000. Onderwijs vraagt wederom een belangrijk bedrag, doch daar voor heeft men goed onderwijs, wat wel een offer waard is. Bij hoofdstuk „Algemeen Be heer" vinden we onder uitgaven: jaarwedde burgemeester 3500, wethouders 600, secretaris 3200, jaarwedde ambt. secretarie, conciërge en bode 3764.58, presentiegeld raadsleden 318.—, schrijfbehoeften 790.09%, drukwerk 430.99, onderhoud raadhuis 173.78, verlichting en verwar ming 426.77 reiskosten 228.73, kie zerslijst 283.95, waarvan 83 voor ver tering en vergoeding leden stembureau,, burg. stand 320—, kosten vergadering 500.40 en ambtenaar Burg. Stand 320. De ontvangsten van dit hoofdstuk zijn 7565.41, uitgaven 21748T1, nadeelig saldo 14182.70. De Openbare Veiligheid vraagt ook een be langrijk offer. We vinden hierin vermeld jaarwedde veldwachter f 1350, kleeding en uitrusting 143.65, kosten ambtswoning 172.88, reis- en verblijfkosten politie 90.25, tijdelijke politiedienst 294, brand- bluschmiddelen enz. 749.45, straatverlich- ting 2869.28. Dit hoofdstuk sluit in ont vangsten en uitgaven met resp. 340 en 6980.12, nadeelig saldo 6640.12. Hoofdstuk Volksgezondheid vraagt geen bijzondere aandacht. Toch willen we even aanstippen de belangrijkste uitgaven, welke zijn: onderhoud wegen 10439.28%, onder houd plantsoenen en wandelwegen 411.85, gemeentereiniging (ophalen van vuilnis) 2003.03, onderhoud begraafplaats 1675.45. De ontvangsten en uitgaven zijn resp. 195.87 en 2481.04, nadeelig saldo 2285.17. Zooals we reeds opmerkten vraagt onder wijs een belangrijk offer. Vervolg onderwijs kost de gemeente zoo goed als niets, doch daarentegen vragen jaarwedden, onderhoud en verwarming der scholen, afschrijving en rente van geldleeningen ten behoeve van het onderwijs veel, dit geldt zoowel voor het open baar als het bijzonder onderwijs. De ontvang sten zijn 20430.11, uitgaven 42361.03%, alzoo een nadeelig saldo van 21930.92%. Uit andere hoofdstukken stippen we nog aan: krankzinnigenverpleging 1427.99, ge neeskundige hulp voor onvermogenden 1980, subs. Burg. Armbestuur 9990.26. Tegenover de uitgaven staat een belang rijke ontvangst van belasting en wel als volgt: belasting naar inkomen 64923.66, 80 opcenten op gebouwde eigendommen 9196.08,20 opcenten op ongebouwde eigen dommen 1059.31, 50 opcenten personeele' belasting 12458.24, hondenbelasting 411, vergunningsrecht f 245, in totaal 85865.89 hiertegenover staan 4848.26 aan uitgaven,' alzoo een batig saldo van 81017.63. De ontvangsten en uitgaven van het G. E. B. zijn resp. f 19336.21, en 128^9.78 voordeelig saldo 6476.43. De eindcijfers der begrooting zijn: gewone dienst: onttvangsten 148937.16, uitgaven 144165.09, voordeelig saldo 4772.07% Van den kapitaal dienst: ontvangsten 82997.44, uitgaven 92864.63%, nadeelig saldo 9867.19%. s Een huldiging. Zooals we gemeld hebben heeft ons Fan farecorps „Eensgezindheid", directeur de heer A. Mijns van Wormerveer, Zondag te Westzaan een len en 2en prijs behaald. De burgerij heeft deze gelegenheid aange grepen om uiting te geven van zijn hoogach ting voor directeur en corps en dit Woens dagavond op ondubbelzinnige wijze g.euit. Toen de directeur Woensdagavond om 7.18 arriveerde, trof hem een onverwachte verrassing. Niet alleen stond gereed zijn corps, doch ook de Rijvereeniging, Gymnas- tiekvereeniging „D.O.V.E.S." en hef. bestuur van de V.V.V. om hem te verwelkomen, ter wijl in de buurt het bestuur van de zang- vereeniging „Harmonie" aansloot. 'n Open auto stond gereed. Daarin namen plaats de directeur en de voorzitters van Eensgezindheid, V.V.V. en D.O.V.E»S. en zoo trok men naar het raadhuis. Ook dfe overheid had zich niet onbetuigd gelaten en had de fontein voor het raadhuis in werking gesteld. De voorz., de heer K. Veldkamp, opende de bijeenkomst en feliciteerde den directeur en 't corps, met 't succes. Dat de dir. in zoo'n kort tijdsbestek het corps zoo ver bracht is een bewijs van zijn bekwaamheid, wat voor spr. geen groote verrassing was, daar de direc teur en spr. oude bekenden wajren. Spr. sprak de hoop uit dat dit eerste succes door vele andere gevolgd zou worden. De heer Hopman sprak namens de V.V.V. Heiloo Vooruit en gewaagde eveneens van het behaalde succes. De V.V.'V., zeide hij, heeft dadelijk de gelegenheid aangegrepen om U en uw corps te huldigen en de overheid gaat voor, zooals blijkt uit het inwerking stellen van de fontein, wat alleen bij feeste lijke gelegenheden geschiedt. De heer Groot sprak namens D.O.V.E.S. en uitte zijn vreugde over het behaalde suc ces. D.O.V.E.S., zeide hij, heeft dadelijk de gelegenheid benut om U feestelijk af te halen, iets wat in de Zaanstreek regel is. Spr. be treurde het dat het Gemengde koor „Harmo nie", dat voor korten tijd eveneens een len prijs behaalde, niet op dezelfde wijze is ge huldigd en hoopte niet dat dit regel zal wor den. De heer J. Rus sprak namens „Harmo nie" en zeide, dat als men het eerder had ge weten niet alleen het bestuur, doch ook het koor aanwezig zou zijn geweest om te huldi gen. De heer Groot zeide het zoo juist, men is in Heiloo niet verwend, men is hier te koud, doch spr. hoopte dat er meer gehuldigd zal worden. Met de buitengewone prestatie van den directeur feliciteerde spreker dezen en hij hoopte op steeds meer succes. Het dankwoord werd gebracht door den heer Veldkamp, die o.a. zeide, dat als men met het behalen van den len prijs van de Zangvereeniging bekend geweest was, het corps niet in gebreke zou zijn gebleven. Ver der bracht spr. dank aan allen die hebben bijgedragen. Daarna gaf „Eensgezindheid" opgewekte muziek. Begonnen werd met La Vie Laborieu- se, het verplichte nummer waarmede men den len prijs behaalde, vervolgens La Cóte d' Argent, vrij nummer en Lustspiel-ouverture, het nummer waarmede men in den eere-wed- strijd uitkwam, gevolgd door andere. De groote menigte die tegenwoordig was gaf blijken van haar ingenomenheid. Hel beste dageliiksche Iddel Ier opwekking die geen verlatendheid kenden. Hij doorliep tallooze museumgalerijen en maakte lange wandelingen door de straten. Steeds keek hij uit, of hij geen van zijn Oxfordsche vrienden zag, maar in heel Londen scheen er geeti enkele te zijn. Het was ook nog vacantietijd en ze zaten waarschijnlijk ergens in een bad plaats. Iederen avond zat hij op zijn kamertje aan Audrey te schrijven, onder het geschreeuw van marktventers, het geratel van karren en het geschreeuw van krantenjongens. Iederen dag ontving hij een brief van haar, die hij voor al het goud op zijn kantoor niet zou hebben willen missen. Aan Joyce zond hij nu en dan een krab beltje om haar te vertellen dat hij het goed maakte en dat hij haar binnenkort wat geld terug hoopte te zenden. Noéh tegen haar, noch tegen Audrey dorst hij te bekennen, hoe hopeloos hij de toekomst inzag. XXV. Turnbull's dood had een diepen indruk op Dick gemaakt. Hij had gevoeld welk een in nige liefde hij voor Joyce had opgevat, en zijn wonderlijke zelfbeheersching had Dick met hoogachting en eerbied voor hem ver vuld. Op zekeren avond, toen hij zijn licht had uitgedraaid' en in bed lag, terwijl op straat niets anders meer hoorbaar was dan de afgemeten tred van een voorbijgaanden politieagent, begon hij een vergelijking te maken tusschen Turnbull en zichzelf. Audrey was dien dag uit Schotland teruggekeerd en ze hadden samen een uiirtie voor het diner gewandeld in het park. Toen zij weg was, had Dick als een blinde rondgedwaald door de straten van Londen, zonder te weten waarheen hij ging, maar gelukkig, opgewekt, en in bijna eerbiedige herinnering aan haar bijzijn. En toen werd' hij zich scherper dan ooit bewust, hoe tragisch de dood van zijn vriend geweest was ,en hoeveel sterker per soonlijkheid Turnbull was dan hijzelf. Hij zou, als hij geweten had, dat zijn einde zoo nabij was, er over gesproken hebben. Terwijl hij slapeloos in het donker lag, be gon hij iets te gevoelen van het hopeloos ver langen, dat Turnbull moest ondervonden hebben, iets van de machtelooze woede over de kwaal, die hem tot een leven zonder liefde gedoemd had. Nog den dag, voordat Audrey terugkwam, had Dick gemopperd over zijn lot en Schotland', zijn kantoor, zijn werk ver- wenscht. Hij bezat zelfs geen greintje van de wijsgeerige zelfbeheersching van Turnbull, van diens geduldig aanvaarden van het on vermijdelijke, en omdat hij dit miste, voelde hij zich ver beneden den gestorvene staan. Turnbull, dacht hij bij zichzelf, zou in zijn omstandigheden nooit iets aan Audrey heb ben laten weten. Gaapte er door het stands verschil niet een even diepe kloof tusschen 'hem en Audrey, als door die noodlottige ziekte tusschen Turnbull en Joyce? En dan gingen zijn gedachten weer een heel anderen kant uit en vroeg hij zich af of, in zijn geval, de kloof wel zoo onoverbrug baar was, als het leek. Was hij wel op den goeden weg, om het geluk voor Audrey en zichzelf te vindenWaarom moesten ze zoo doelloos ronddobberen? Waarom konden ze - Alhier heeft zich een comité gevormd dat uiting wil geven van sympathie met de A.V.R.O. Zooals bekend, heeft het beknotten va n den zendtijd van den Alg. Ver. Radio Omroep een actie doen ontstaan om meer zendtijd. Ook zal men deelnemen aan de be- t ooging op 6 September te 's-Gravenhage. WIERINGERWAARD. Dinsdagavond vergaderde de Sportclub onder leiding van den heer H. Limpers. Aan wezig 8 leden. De heeren K. Zijp en Jb. Wai- boer Hz. werden aangewezen om de rekening van den penningmeester na te zien. Eerstge noemde deelde mede, alles in orde te hebben bevonden. Ontvangsten 704.05, uitgaven 493.51, saldo 210.54. Geadviseerd werd tot goedkeuring, waartoe onder dankzegging werd besloten. Het bestuur stelde voor 14 September als datum der harddraverij te nemen. Dit werd goedgekeurd. Als uit te loven prijzen had 't bestuur gedacht 150, 80, 50, 30 en 10 gul den. De heer K. Zijp zou den len prijs liever hooger stellen, b.v. 200. Na eenige bespreking werden de bedra gen gewijzigd en gesteld op 200, 100, 50 en 25. De 5e prijs vervalt, indien er minder dan 12 paarden zijn. Inleggeld 1. Entree 75 cent. Het bestuur zal voor keur meesters zorgen. Als starter zal de heer D. Stammes worden gevraagd. Handicapper is de heer P. Olie. De baanlengte is 325 M. Het rijden is naar keuze onder den man 5 M. meer. Bij de rondvraag werd hulde gebracht aan den heer J. A. Bakker voor het in orde maken der baan, waarbij tevens in overweging werd gegeven om den uitloop voor de paarden iets langer te maken. Ook werd gewezen op een kuil, welke bij 't starten nog al eens moeilijkheden mee bracht. AKERSLOOT. De kermis is alhier gehouden en mocht zich verheugen in een druk bezoek. Atlhans de laatste dagen heeft zij een rustig verloop gehad. Op de harddraverij van paarden uit deze gemeente werden de prijzen gewonnen door S. Klaver le prijs, P. Meijne 2e prijs, J. H. Sander le en 2e troostprijs. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. De autorijder S. reed Dinsdag met zijn melkauto op weg naar huis en reed in plaats van de bocht te nemen in de Boekelermeer het erf op van den heer V. Door de bewoners werd hij slapende in de cabine aangetroffen, niettegenstaande de auto tegen een schuur opreed. Kermisdrukte zal hier wel niet vreemd aan geweest zijn. SINT PANCRAS. De Christelijke gemengde zangvereeniging „Loft den Heer" alhier, had Dinsdag een succesvollen dag. Deelnemende aan het con cours, uitgeschreven door het fanfarecorps „De Eendracht" te Huizen, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan, behaalden onze zangers in de eerste afdeeling, onder leiding van den heer Paul Kok, een eersten prijs met 302 punten. Als verplicht nummer werd ge zongen „Troost", van Fred. Roeske en als vrij nummer „Morgen" van denzelfden com ponist. Het mannenkoor, eveneens onder leiding van den heer Kok, zong in de tweede afdee ling verplicht „In winternacht" van Roeske, en vrij „Der Fremdenlegionar" van Jul. Wengert. Hiermede werd een tweeden prijs behaald, met 287 punten. Alzoo een mooi succes, waarmee directeur en zangers zeker gelukgewenscht kunnen worden. Woensdag 13 Augustus geeft de heer Kok met vier van zijn vereenigingen een concert in den muziek- tuin te Alkmaar, waar ongetwijfeld vele lief hebbers van goeden koorzang aanwezig zul len zijn om hiervan te genieten. Een excursie naar de Zuiderzee werken. Dinsdag hebben de leden van de afdeeling voor bouw- en waterbouwkunde een excursie ondernomen naar de werken tot afsluiting van de Zuiderzee, onder leiding van ir. W. Kamp, hoofdingenieur bij de Zuiderzeewer ken. De deelnemers, een 175 in aantal, veree- nigden zich daartoe te half tien te Anna Pau- lowna, vanwaar zij per autobus vertrokken naar de overbrugging van het Balgzandka- naal, nabij van Ewijcksluis, welk afwate- rings- en scheepvaartkanaal het binnen waarts van den Amsteldiepdijk gelegen Am- stelmeer verbindt met de uitwateringssluizen nabij Oostoever en met de schutsluis bij de Kooi, welke toegang geeft tot het Noordhol- landsch kanaal. De overbrugging, welke bezichtigd werd, bestaat uit 'n electr. bewogen basculebrug en niet gaan trouwen en daarna, zooals het in de sprookjes altijd verteld werd, voor altijd samen gelukkig leven? En daar 'had je Joyce, die op liefde wacht te en de man, die haar liefhad, werd door den dood weggerukt! Er waren mannen van geld en stand genoeg, die er hun leven voor zouden willen wagen, als ze Audrey konden krijgen en zij dacht aan niemand anders dan aan een man, aan wien men haar ver bood te denken. En hij, Dick, haar geliefde, was machteloos door gebrek aan geld! Dick kwam tot het besluit alles aan Audrey te vertellen. Hij vertelde haar de hopeloos slechte vooruitzichten van zijn positie, hoe hij misschien na dertig jaar een salaris van vijf honderd pond zou kunnen hebben wat nauwelijks een dragelijk salaris was om op zijn zes en twintigste te trouwen. Ze glimlachte. Blijft er toch maar! zei ze. Je zult niet zoolang hoeven wachten eerdat je twee hon derd hebt, en dan kunnen we het er wel mee schipperen. Ik heb voor jarenlang kleeren ge noeg en we nemen ergens een kleine flat met een dagmeisje. Het zal beslist leuk zijn. Stel je maar eens voor, dat we zelf onze schilderijen zullen ophangen! Ik heb er een paar, waar ik erg op gesteld ben, en jij hebt al de dingen van Oxford. We zullen het er echt gezellig inrich ten. Dick schudde het hoofd. Jij hebt zooveel fut, dat je mij beschaamd maakt, zei hij. Ik heb minder geduld dan jij. Die flat en zoo meer zou ik dolleuk vinden, maar wat krijgen we weinig van elkaar te zien, als ik van negen tot zes op kantoor zit en twee- 'n vaste overspanning, resp. 9 en 31 M. wijd vaste overspanning, resp. 9 en 31 M wijd loodrecht gemeten op de kanaalas. Het rij- vlak ligt op 4.50 M. pl. N.A.P. (normaal ka- naalpeil 0.40 M.) en is 6 M. breed, terwijl di twee verhoogde voetpaden 0.85 M. breed zijn De overbrugging ligt in het verlengde van den Amsteldiepdijk. De hoofdverbindingsweg zal via den van Ewijckvaartweg worden doorgetrokken en bij 't Zand aansluiten op den weg Alkmaar—Helder, terwijl de spoor wegverbinding is ontworpen met het station Anna Paulowna. Daarna werd overgegaan tot bezichtiging van de schutsluis en werden in oogenschouw genomen de drooggeloopen gronden van den Wieringermeer, nabij de Haukes, waarin door baggermolens thans sleuven worden gebaggerd voor den verderen afvoer van het water. Vervolgens werd vertrokken naar den Oever, waar, nadat in het ontspanningslo kaal de koffiemaaltijd was gebruikt, een be zoek werd gebracht aan de in aanbouw zijn de kunstwerken in den afsluitdijk. Bezich tigd werd een complex uitwateringssluizen, waarvan er zich drie nabij den Oever bevin den, elk van vijf kokers met 12 M. doorstroo- mingswijdte en één schutsluis met tusschen- hoofd voor een 2000-tons aak met sleepboot, 14 M. wijd, grootste schutlengte 142 M. Voor de kruising van den scheepvaartweg met het verkeer op den afsluitdijk, is een draaibrug voor spoorweg- en een voor gewoon verkeer aangebracht, terwijl elke draaibrug twee doorvaartopeningen heeft van 16 M. Te 14 uur werd uit den Oever vertrokken en had een boottocht plaats langs de in aan bouw 2ijnde gedeelten van den afsluitdijk en langs het Breezand. Bij het Kornwerderzand nam ir. W. Kamp afscheid van het gezel schap. Ongeveer 18.30 arriveerden de deelnemers aan de excursie te Stavoren, van waar per spoorboot uit naar Enkhuizen werd vertrok ken. Aan boord had de maaltijd plaats. Van Enkhuizen uit keerden de deelnemers tenslot te per trein huiswaarts. TEXEL. Woensdagmorgen om 11 uur had in hotel Texel de officieele opening plaats van het reeds eenigen tijd in gebruik genomen nieu we bankgebouw van de boerenleenbank. De voorzitter, de heer Jac. Kikkert Nzn., sprak namens het bestuur de aanwezigen toe. Spr. roemde den groei van de bank, die in 1904 is opgericht. Stellig heeft geen der oprichters kunnen vermoeden, dat de bank zulk een omvang zou krijgen. 't Deed spr. zeer veel genoegen, dat nog 3 der oprichters aanwezig waren bij deze opening. Een der nog in leven zijnde oprich ters was helaas verhinderd aanwezig te zijn, terwijl nog meer genoodigden verhinderd wa ren, o.a. ook de burgemeester dezer gemeen te. Spr. bracht in herinnering de kleine kan toren, waarin de bank eerst gevestigd was en wees op 't fraaie gebouw waarin zij nu gevestigd is. Verder bracht spr. hulde aan architect en aannemers en verklaarde 't ge bouw voor geopend, met den wensch, dat de bank steeds moge bloeien. Vervolgens sprak wethouder Keijser na mens 't gemeentebestuur. Spr. noemde het. monumentaal gebouw ook in figuurlijken zin in menig opzicht een monument, o.a. als be wijs van hulde aan de oprichters, als bewijs van de groote beteekenis van de bank in 't economische leven op Texel en tevens als be wijs wat samenwerking vermag. Spr. wensch- te dat ook in de toekomst dit gebouw van het groote nut van de bank op ons eiland het symbool zij. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Visser, hoofd-inspecteur van de Centrale Bank. Spr. wenschte namens het hoofdbestuur der Coöp. Boerenleenbank te Texel geluk met haar nieuw gebouw en gaf vervolgens een overzicht van de opkomst en bloei der banken in Nederland, waardoor in een groote behoefte werd voorzien, daar 't voor dien tijd zeer treurig met het crediet- wezen voor den kleinen boer in Nederland gesteld was. Spr. eindigde met de beste wen- schen voor den verderen bloei der bank, die met haar spaargelden reeds een millionaire is geworden. Vervolgens werd nog 't woord gevoerd door den voorzitter van den raad van toe zicht, den heer M. Kuip, die hulde bracht aan de oprichters. Een der aanwezigen bracht extra hulde aan de drie aanwezige opzichters. Hierna sprak de architect en bood hout gravures aan voor 't bankgebouw. Ook de opzichter, de heer Van Engelen, voerde nog even het woord, 't Gezelschap bezichtigde hierna 't prachtig ingericht en in moderne stijl opgetrokken gebouw en vereenigde maal in de week nachtwerk! Dat is geen leven, Audrey! Dat is slavernij! Er moet op een of an dere manier uitkomst te vinden zijn! Maar lieve jongen, je moet toch ergen» werken, zou ik zoo zeggen, en daaruit volgt toch altijd, dat ik alleen ben, als je aan het werk bent? Ik voel heel goed, dat het niet al t« prettig is, maar wat helpt het er tegen te mop peren? De wereld, waarin we leven, is nu een maal niet anders. Zoodoende klemde Dick de tanden op elkaar en bleef zijn werk doen. Iederen dag trok hij om negen uur op met het leger van werkers voor hun dagelijksch brood, ontmoette hij op dezelfde plaats, dezelfde straat, dezelfde ge zichten, zat hij in dezelfde lunchroom aan het zelfde tafeltje aan zijn ontbijt en kreeg zich door dezelfde kellnerin zijn niet bijster smake lijke maaltijden voorgezet. Met Audrey had hij geheime ontmoetingen in afgelegen straten en parken, waar ze elkander bemoedigden. Een enkele keer stonden ze in de rij voor een Za terdagmiddagvoorstelling van een bioscoop en gingen na afloop naar een melksalon, waar ze wat konden ziften praten, totdat het voor Au drey tijd werd om naar huis te gaan. Op zekeren avond, zoowat om elf uur, hoorde Dick een auto voor de deur stilhouden en werd er aan de voordeur gebeld. Even later kwam zijn kostjuffrouw de trappen opgestommeld, om hem te vertellen, dat er beneden iemand voor hem was... ,,'n sjeffeur", meneer, zei ze. Verwonderd, wat dat zoo laat in den avond moest beteekeaen, ging hij naar beneden en vond Audrey in een onverlichte auto met half neergelaten gordijntje zitten. Stap in!.fluisterde ze.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5